NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem

Evropská armáda / Public domain

Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.

PRO:

Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.

Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.

Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.

Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.

Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.

Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.

PROTI:

Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.

V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.

Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.

Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?

Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích

Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Wenet01
    18:18 19.04.2017

    Zákonodárnou moc u nás nemá vláda...vláda, která jako jediná může navrhovat nebo nenavrhovat zákony si s parlamentem může dělat co chce - nechápu o čem pořád točíte, když tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Zákonodárnou moc u nás nemá vláda...vláda, která jako jediná může navrhovat nebo nenavrhovat zákony si s parlamentem může dělat co chce - nechápu o čem pořád točíte, když tento základní rozdíl je jaksi základní. Pokud chcete, aby všechny zákony navrhoval u nás napříště Babiš (a to je upozorňuji, alespoň leadr strany, která jde do voleb) je to Váš názor, ale pro mne to je deficit demokracie jako trám. Milý parlamente, tento návrh dám, když mi předchozí schválíš, jinak nedám...
    Výsledky EU za poslední dva tři roky jsou žalostné...v podstatě je to jen klepot s každých dalších voleb v Evropě, alespoň jsem na volání po referendech v různých zemí EU nezaznamenal reakci "klidně, EU přeci mají lidé rádi, chápou její smysl i myšlenky. My se referend nebojíme" místo toho melou ti, kterým byste chtěl vrazit do ruky hypotetickou armádu ohánějí žvásty typu, že není filozofií EU, aby dav rozhodoval o vlastním osudu.
    Naštěstí je tahle parta tak neschopná, že ani kdyby tu moc dostali, tak si obsazení Maďarska v rámci jeho výchovy k demokracii neumím představit jinak, než obsazením Bruselu v rámci prudkého protiútoku maďarské policie...ale tohle je politické téma a politicky je hlubší integrace EU naprosto mimo současnou realitu. Vše co se momentálně děje, je tanec mezi vejci národních politiků ve snaze nepohněvat si jednoho možného zaměstnavatele v Bruselu a současně si nezlikvidovat jiného možného zaměstnavatele v podobě voličů doma...výsledek kecy, kecy, motání se v kruhu viz. euro, řecko, kvóty, Rusko, či cokoli jinéhoSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:40 19.04.2017

    Horny: Teď nám tu v CR vládne systém který máme nahrazovat, EU. Tak základní otázkou pak je v čem se tyto systémy liší. Tedy který je ve svém jednání demokratičtější. No a já ...Zobrazit celý příspěvek

    Horny: Teď nám tu v CR vládne systém který máme nahrazovat, EU. Tak základní otázkou pak je v čem se tyto systémy liší. Tedy který je ve svém jednání demokratičtější. No a já poukazuji na to že EU překvapivě funguje skoro stejně jako systém vlády v CR. I tady volíme strany které podle křesel v parlamentu teprve volí vládu. Takže překvapivě podobně jako v EU komisaře volí parlament volený občany, tak i v CR vládu volí parlament volený občany. Takže deficit 0:0.
    Pokud nemůžu věřit mnou voleným elitám v EU komisi že dokáže vést silové složky, tak jak pak můžu věřit vládě CR která má úplně stejný mandát jako ta komise ? Tedy je volena na základě většiny v parlamentu.
    Pokud nechci aby mi tu vojenské složky řídili politici z Evropy, tak je ale stále někdo řídit musí tím pádem je dávám na velení americkým strukturám. Na jejich volbě se ale občan Evropy nepodílí, to že armádu řídí mnou nevolení zástupci považuji za trošku větší deficit demokracie.

    Za tohle se omlouvám otázku sem nezaznamenal (nebyla odeslána ?) Mládka odvolal premiér, ne parlament. Takže pokud je předseda komise schopen jsi svoje ovečky kontrolovat lepe aby dělaly co chtěl je na tom lépe než náš premiér. Předpoklad je že plní program to za co ho ti poslanci zvolily že ..

    Ale úplně stejně se může hlasovat i u nás v parlamentu že poslanci z jistého kraje mohou volit pro svůj kraj a ten zvýhodnit na úkor jiných, nebo prosadit něco proti někomu jinému.

    Tak budˇ chcete aby armádu řídily představitelé které jste zvolil nebo ti co jste nezvolil. Přece jen i NATO ve chvíli kdy státy odmítnou pomoct tomu kdo je v ohrožení ztrácí smysl. Stejně tak by ztrácela smysl evropská armáda kdyby měla jít pacifikovat člena a on by odmítl a postavil svoje složky na neúčast/odpor. Základním prvkem je vždy národní stát. Ale úplně stejně může dnes Německo poslat armádu co Čech a co tam asi naše národní armáda zmůže krom pasivního odporu ? Velikost státu je dána historicky a těžko proti ní budete bojovat tím že budete vytvářet něco na vlastním písečku a doufat že odoláte těm co mají větší moc.Skrýt celý příspěvek

  • Horny
    17:03 19.04.2017

    Jirosi píše: "Tak pokud evropsky parlament má deficit protože ho volí občane EU, tedy vy i já.. Tak pak americká váda kterou jsi volí v USA je totálně "mimo" protože tam se ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi píše: "Tak pokud evropsky parlament má deficit protože ho volí občane EU, tedy vy i já.. Tak pak americká váda kterou jsi volí v USA je totálně "mimo" protože tam se evropský volič neúčastní vůbec. Přesto tu někdo žádá aby za ně rozhodoval."

    Nemůžu si pomoct, ale vypadá to, že motáš páté přes deváté. Napřed europarlament s českým parlamentem, pak evropskou komisi s americkým kongresem a vládou, potom je to EP vs. NATO. Prostě mišmaš.
    Mimochodem eurokomisaře který by dopadl jako Jan Mládek jsi jmenovat nedokázal.

    1)
    Nedostatek demokracie EU spočívá v tom, že skuteční zákonodárci (tedy členové a úředníci EK) se nemusejí ani v nejmenším ohlížet na zájmy a potřeby občanů EU, neboť jim se nijak nezodpovídají.
    A podle toho to taky vypadá, viz. např. zmíněná směrnice o zbraních atd. Ano, můžeme si zvolit "schvalovače zákonů", konkrétně 21 z celkem 751 (jaké úchvatné číslo), což jakž takž funguje pokud se hlasuje podle stranického klíče. Jakmile se začne hlasovat na základě národního půdorysu (viz ta protizbraňová směrnice) najednou je náš vliv 0-0-nic.
    Dále uznávám, nápad s "potvrzováním" členů komise je určitě značně "syrový", ale řekni mi, proč by nemohla fungovat myšlenka eurosenátu.

    2)
    Řeč je o tom, že svěřit takovýmto stukturám do rukou tvrdou sílu v podobě armády je špatný nápad - i armáda totiž potřebuje mít legitimitu a ta v našich "civilizovaných podmínkách svobodných států prvního světa" vychází primárně z civilního velení které je určeno na základě svobodných voleb. V EU takovou instituci nenajdeš.

    3)
    Napiš přesně kdo podle tebe "žádá, aby tu za nás rozhodovali američani" a hlavně v jaké oblasti. Osobně jsem nic takového nikde nenapsal. Pokud máš na mysli rozhodovací procesy v rámci NATO, tak ty vycházejí z kolektivního rozhodnutí členů. Ano, USA mají největší a téměř rozhodující vliv a to protože celé slavné NATO fakticky udržují v akceschopném stavu. A že nejsou jeho neomezenými vládci jasně dokládá neúčast aliance na druhé válce v Iráku.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    16:29 19.04.2017

    Maximus: EU 510 mil. obyvatel, Němci 80mil. (16%) a mají to podplacem. Neexistující V4 by měla 64mil. obyvatel z toho Poláků 38,4 (59,8%) a vy jsi myslíte že by se tam Poláci ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus: EU 510 mil. obyvatel, Němci 80mil. (16%) a mají to podplacem.

    Neexistující V4 by měla 64mil. obyvatel z toho Poláků 38,4 (59,8%) a vy jsi myslíte že by se tam Poláci ptaly někoho na názor?Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    11:30 19.04.2017

    To JiriR: Jeho prohlášení "...vynucené silou..." lze samozřejmě interpretovat různě, ale rozhodně tento způsob rétoriky mimo jiné i na adresu naší země je pro mne vychovaného v ...Zobrazit celý příspěvek

    To JiriR: Jeho prohlášení "...vynucené silou..." lze samozřejmě interpretovat různě, ale rozhodně tento způsob rétoriky mimo jiné i na adresu naší země je pro mne vychovaného v duchu myšlenek a názorů T.G.M. absolutně nepřijatelný.

    Jinak absolutní souhlas s tím, že je potřeba podstatně zefektivnit rozhodovací procesy v rámci národních armád.

    Daleko větší smysl než budovat EUarmádu bych viděl ve větší schopnosti V4 a dalších zemí jako je Slovinsko, Rumunsko, Baltské země a případně i dalších zemí politicky spolupracovat nejen v rámci prosazování společných zájmů v EU a vyvažovat tak dominantní vliv Německa a Francie, ale také spolupracovat významně vojensky v rámci struktur NATO.

    Takováto aliance v alianci není nic proti NATO, ale další bezpečnostní pojistka pro doby příští, kdy může nastat rozvrat NATO z vnitřních (soupeření o význam a smysl s případnou EU armádou, vývojem a směřováním Turecka ...) nebo vnějších (znevěrohodnění funkce NATO činností například chabou reakcí na napadení některého člena aliance). Prostě vznik středo a východoevropského ekvivalentu NORDEFCO - obranné iniciativy severských států.

    Bohužel pro tyto ideje chybí dostatek skutečných státníků a lidí ochotných dát před vlastním prospěchem přednost vizím, které mohou přinést užitek v budoucnosti a to především v situacích, které nejsou z dnešního pohledu tak růžové a o kterých není politicky korektní hovořit otevřeně na veřejnosti.Skrýt celý příspěvek

  • KYRYS
    11:23 19.04.2017

    EU ma nacisticke korene? Je to projekt byvalych esesakov? :-))) asi preto ju vsetci nackovia tak nenavidia a volaju po vystupeniu. Cejkis povedz, co presne hovorili vasi, ked ...Zobrazit celý příspěvek

    EU ma nacisticke korene? Je to projekt byvalych esesakov? :-))) asi preto ju vsetci nackovia tak nenavidia a volaju po vystupeniu. Cejkis povedz, co presne hovorili vasi, ked zistili, ze sa na toho blba iba nehras?Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    10:45 19.04.2017

    Maximus: Martin Schulz tím nemyslel boj, armádu. Śulc tím jenom jasně řekl, že některé západní země mají na věci související s migrací a začleněním imigrantů absolutně rozdílný ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus:
    Martin Schulz tím nemyslel boj, armádu. Śulc tím jenom jasně řekl, že některé západní země mají na věci související s migrací a začleněním imigrantů absolutně rozdílný pohled než např. Čr. Slo, Maď atd. Je to dáno různou rozlišovací schopností, zkušeností s migranty, prozíravostí, ale taky rozdílnou mírou podezíravosti. Západní Evropa je ekonomický obr a vojenský trpaslík…takže takhle by se „tlačilo na pilu“, a jak sám dodám..což je nutné, když je pila tupá.
    Co se týče společné armády..pro začátek by postačilo zrychlit rozhodovací proces nasazení národních armád.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    10:24 19.04.2017

    Nechápu iluze, že EUarmáda může být funkční obranná aliance členských států EU. Současná EU je za hranou schopnosti vnímat politickou realitu a respektovat názory i potřeby občanů ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu iluze, že EUarmáda může být funkční obranná aliance členských států EU. Současná EU je za hranou schopnosti vnímat politickou realitu a respektovat názory i potřeby občanů menších členských zemí.

    Připomenu prohlášení (dnes již bývalého) předsedy Evropského parlamentu Martina Schulzeho na adresu Česka, Slovenska, Polska a Maďarska a možná budoucího německého kancléře:

    „Potřebujeme ducha evropského společenství. A v případě nutnosti to musí být vynucené silou. Nemůže být, a já patřím k lidem, kteří to říkají, abychom ve 21. století globaliaci a globální problémy řešili nacionalismem. V jistém okamžiku je třeba zabojovat a říct, že v případě nutnosti budeme proti jiným bojovat, abychom dosáhli svého cíle.“

    Opravdu někdo soudný je ochoten takovýmto lidem svěřit velení nad případnou EUarmádou???

    Dosud i v rámci států NATO se vytvářely vnitřní aliance, které i vojensky realizovali společné cíle a zájmy nebo jen prováděli přímo humanitární pomoc či alespoň realizovali ochranu humanitární pomoci. Proto idea budování EUarmády je této oblasti odpovědí na otázku, která nebyla ve skutečnosti vůbec položena.

    Propustnost hranic a nastavení mantinelů pro migrační politiku má možnost vedení EU řešit už mnoho let i bez vzniku EUarmády a jaká je jejich skutečná vůle i jejich dosavadní výsledky jsou zřejmé každému. EUarmáda tedy nic v této oblasti nemůže vyřešit.

    Idea EUarmády je stejně "realistická" jako poslední protizbraňová směrnice EK, která na oko má být údajně protiteroristická a ve skutečnosti dopadne v drtivé míře pouze na legální střelce především v zemích V4 - ČR, SR a Polska.

    ČR a další země již více téměř desetiletí upozorňovaly EK, že legislativa znehodnocování vojenských zbraní je v některých zemích EU (resp. především na Slovensku) nedostatečná a že to může být bezpečnostní problém. Až byla vystřílena redakce Charlie Hebdo předělanými expanzními zbraněmi ze Slovenska, tak doslova během několika dní EK vytáhla ze šuplíku drakonickou restrikci většiny legálních střelných zbraní střelců v celé EU a se zcela minimálním dopadem na nelegální zbraně. Během jednání se podařilo většinu těchto nesmyslů vyházet, ale část jim tam přesto zůstala a navíc je skandální, že během závěrečných jednání se někdo z členů EK pokusil zrušit legislativu týkající se právě důkladného znehodnocování vojenských zbraní, kvůli kterým vlastně "údajně" tato směrnice měla vzniknout. Toto už opravdu není amatérismus či hloupost!!!

    Těmto lidem opravdu žádné vedení EUarmády do rukou nepatří - hraní si ze sirkami ve stohu slámy je proti tomu bezpečná a neškodná dětská zábava.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    09:43 19.04.2017

    KOLT
    To není vůbec zajímavá myšlenka. To je nechutná realita.

    http://www.reformy.cz/zpravy/n...

    KOLT
    To není vůbec zajímavá myšlenka. To je nechutná realita.

    http://www.reformy.cz/zpravy/n...

  • Takeda
    09:06 19.04.2017

    fenri: Jo, Obchodní válku od Bonda jsem četl. Jen tam měla být i nějaká akce v čechách. Nebo se češi měli přidat jako správný mrchy k němcům :-) No s NATO se ty cíle nevylučují, ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Jo, Obchodní válku od Bonda jsem četl. Jen tam měla být i nějaká akce v čechách. Nebo se češi měli přidat jako správný mrchy k němcům :-)

    No s NATO se ty cíle nevylučují, ale je tam prostor, kdy se NATO nedohodne, ale bylo by potřeba zasáhnout. Právě třeba kolem té migrace, nebo protože USA bude mít plné ruce práce jinde. Ty věci co by se měly podporovat jsem měl jako příklad, netušim jestli se vyplatí ta stíhačka.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    07:30 19.04.2017

    Společnou armádu může mít soustátí, které má společné hodnoty, politiku, cíle a řekněme, že funguje jako "federace". EU je sbírka států, kde silní určují, co a jak se bude dít ...Zobrazit celý příspěvek

    Společnou armádu může mít soustátí, které má společné hodnoty, politiku, cíle a řekněme, že funguje jako "federace". EU je sbírka států, kde silní určují, co a jak se bude dít (Německo, Francie) a zbytek se v tom různě plácá, tu na jednu, nebo druhou stranu a vše je ovlivňováno dotacemi. Dlouhodobě neudržitelný koncept. Rozdílná imigrační politika (a tedy dopad na vnitřní bezpečnost) je jen třešničkou na dortu.

    Taková sbírka nemá mít a nikdy mít nebude funkční společnou armádu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    06:01 19.04.2017

    Horny:"Tak tohle jsem moc nepochopil. Pokud máš na mysli US vládu, tak tu sestavuje prezident (spolu s viceprezidentem nepřímo volený), který je za ni také zodpovědný a schvaluje ...Zobrazit celý příspěvek

    Horny:"Tak tohle jsem moc nepochopil. Pokud máš na mysli US vládu, tak tu sestavuje prezident (spolu s viceprezidentem nepřímo volený), který je za ni také zodpovědný a schvaluje kongres (obě jeho komory přímo volené).

    Mimochodem tohle jsou argumenty typu "a vy zase bijete černochy!"?

    Tak pokud evropsky parlament má deficit protože ho volí občane EU, tedy vy i já.. Tak pak americká váda kterou jsi volí v USA je totálně "mimo" protože tam se evropský volič neúčastní vůbec. Přesto tu někdo žádá aby za ně rozhodoval.Skrýt celý příspěvek

  • Horny
    00:40 19.04.2017

    Jiros píše: " ... Stejně jako se nám tu teď vysmívá Babiš se Sobotkou, před ním Kalousek s Topolánkem, případně Nečasem. Ne, opravdu ČR není žádným unikátem, stejně jako EU. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jiros píše: " ... Stejně jako se nám tu teď vysmívá Babiš se Sobotkou, před ním Kalousek s Topolánkem, případně Nečasem. Ne, opravdu ČR není žádným unikátem, stejně jako EU. "

    Že ČR není unikátem, o tom není sporu. Unikátem je EU, v níž voliči nemají žádný přímý a jen značně nepřímý vliv na zákonodárství.

    Co se týče ministrů a premiéra (nejen české vlády) tak ti podléhají vůli voliče. Že jsou ti voliči v podstatě všude a pořád "stejně blbí" a volí ty samé lidi, nebo alepoň ty samé typy politiků je věc druhá. Ale když se voliči přece jen nakonec rozhodnou že je čas na změnu, tak politiky jednoduše vymění.

    Juncker a spol. naproti tomu budou u vesla tak dlouho, dokud ho Angela (/Martin) a Francois (/Marie/Emmanuel/Francois) budou potřebovat. Nebo snad dokážeš jmenovat alespoň jeden příklad, kdy musel očividně zlobovaný eurokomisař po mnoha přešlapech odstoupit (respektive byl vyhozen) tak, jako se to nedávno přihodilo Janu Mládkovi?

    Jiros píše: "Jo a když jsi stěžujete na demokratičnost EU a to že by jejímu velení měla podléhat armáda. Tak jak jsi pak zdůvodňujete demokratičnost amerických funkcionářů které ani nenominujete(ani vaší zástupci)"

    Tak tohle jsem moc nepochopil. Pokud máš na mysli US vládu, tak tu sestavuje prezident (spolu s viceprezidentem nepřímo volený), který je za ni také zodpovědný a schvaluje kongres (obě jeho komory přímo volené).

    Mimochodem tohle jsou argumenty typu "a vy zase bijete černochy!"Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    00:14 19.04.2017

    Muhaha: Otázka: "Jakým způsobem (a do jaké míry) ovlivní rozvoj EUarmy politickou (a tím i vojenskou) soudržnost a akceschopnost členských států NATO?" Odpověď: Žádným. NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Muhaha:

    Otázka: "Jakým způsobem (a do jaké míry) ovlivní rozvoj EUarmy politickou (a tím i vojenskou) soudržnost a akceschopnost členských států NATO?"

    Odpověď:
    Žádným. NATO s národními armádami, které jsou určeny k obraně území členských zemí (čl. 5 WS). EUarmy se stejnými armádami, které sdílí část svých kapacit s Evropskou obrannou unii, primárně určenou k nasazení ve vojenských operacích mimo čl. 5 (kapitola VI. Charty OSN) = Stabilizační operace zaměřené na podporu míru (Prevence konfliktu, Nastolení míru, Udržení a prosazování míru, Budování míru, Humanitární).
    Všechny armády (AČR nevyjímaje) se připravují k vedení full spectrum operací. Ale je pravděpodobnější, že NATO povede bojové operace, nikoli např. humanitární a to jednoduše pro to, že podle WS je NATO určeno k obraně území členských států (konflikt vysoké intenzity).

    Otázka: "Má-li být účelem EUarmy větší emancipace (?) evropských členů NATO na silnějším bratranci za Atlantikem (a zrádci nejhnusnějšímu za Kanálem), jak se budou vyvíjet jejich vzájemné vztahy, bude-li EUarmy chránit mír a demokracii i tam, kde to nebude zrovna v zájmu angloamerických spojenců?"

    Odpověď: Jejich vztahy se budou vyvíjet pravděpodobně stejně, jako když se angloameričtí spojenci rozhodli chránit mír a demokracii v Iráku a Německo s Francii s tím nesouhlasili, protože to úplně neodpovídalo jejich zájmům.

    Otázka? "Má-li být EUarmy pojistkou proti případnému izolacionismu angloamerických spojenců (příp. proti jejich odlišným či protichůdným prioritám, než které stanoví evropští komisaři), jakým způsobem by byl řešen případný mocenský střet mezi organizacemi NATO a EU na úrovni národních rozhodovacích mechanizmů? Tak třeba polovina německých armádních jednotek by jednala dle instrukcí NATO a ta druhá dle instrukcí EU (s převodovými mocenskými pákami na úrovni národní vlády)?"

    Odpověď:: Proboha ani NATO a ani EUarmy nemá/nebude mít žádné svoje podřízené jednotky, které jednají podle instrukcí NATO/EUarmy! NATO má operačně pořízená velitelství, nikoli jednotky (mimo NRF). V případě potřeby nasazení jednotek do operace, musí být dosaženo jednomyslného!!! souhlasu všech členských států (včetně např. Turecka), potom následuje plánování, generování sil = nabídka zemí, akceptace, Transfer of Autority a teprve potom bude některé z velitelství jednotám operačně velet. Prostě jednotkám NATO mimo nasazení v operaci NATO nevelí.
    Takže ve vašem případu s německými jednotkami by to bylo tak, že pokud by byl v NATO jednomyslný souhlas s nějakou vojenskou operací, tak by vyčleněné německé jednotky působily v rámci NATO, a ne v rámci EUarmy, protože by žádné jednotky EUarmy nebyly potřeba.
    Ale v případě, že by nebylo (z jakéhokoli důvodu) dosaženo jednomyslného souhlasu v rámci NATO (např. Turecko, Kanada, USA), tak by mohla existovat šance, že se operace ujmou země, které se na mechanismu sdílení vojenských jednotek v případě naléhavé potřeby dopředu dobrovolně domluvily a vytvořily si k tomu odpovídající plánovací, a organizační struktury (zároveň využitelné pro NATO), protože sdílejí nějaké společné cíle, které nemusí být vždy shodné s cíli nečlenských zemí EU. Ale znovu podotýkám: EUarmy má sloužit především k operacím mimo čl. 5 WS.

    Otázka: "Evropští členové NATO, kteří nejsou v EU, by se přikláněli ad hoc tu k jednomu, tu ke druhému táboru?"

    Odpověď:: Pokud jsou členy NATO, tak musí plnit závazky vyplývající s členství, tj. WS. Pokud budou zároveň členy EUarmy, tak budou muset plnit závazky vyplývají s členství. Z toho vyplývá, že smlouva na které bude postavena EUarmy, to musí umožňovat a nesmí oba závazky stavět proti sobě. TO JE ÚPLNÝ ZÁKLAD, JINAK ŽÁDNÁ EUARMY NEBUDE!Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    23:40 18.04.2017

    Jo a když jsi stěžujete na demokratičnost EU a to že by jejímu velení měla podléhat armáda. Tak jak jsi pak zdůvodňujete demokratičnost amerických funkcionářů které ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo a když jsi stěžujete na demokratičnost EU a to že by jejímu velení měla podléhat armáda. Tak jak jsi pak zdůvodňujete demokratičnost amerických funkcionářů které ani nenominujete(ani vaší zástupci).

    Je zvláštní číst od lidi vyznávajících svobodu o tom že je super když ve vojenských otázkách za ně rozhoduje někdo jiný. A že je nedemokratické aby za ně rozhodovali jimi volení zástupci(ano, myslim EU komisi).Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    23:30 18.04.2017

    Márten: Možná se budeš po volbách divit. Ono kdyby ti zemědělci přišly o dotace tak je zničí konkurence, buď ta ze západní Evropy čistě protože jsi můžou dovolit dávat větší ...Zobrazit celý příspěvek

    Márten: Možná se budeš po volbách divit.
    Ono kdyby ti zemědělci přišly o dotace tak je zničí konkurence, buď ta ze západní Evropy čistě protože jsi můžou dovolit dávat větší dotace, nebo z 3 zemi protože mají zanedbatelné náklady proti střední Evropě. Pokud je podle vás obchodní válka narovnání trhu, protože to je to proč se evropští politici pokusily kdysi dávno vyjednat společnou zemědělskou politiku.

    V podstatě to máte jako stou armádou. Mužem tu naši zrušit/ušetřit a doufat že ostatní udělají to samé. No historie nás učí že to funguje trošku jinak. Ostatní nás prostě donutí dělat jak oni chtějí protože můžou.Skrýt celý příspěvek

  • Márten
    23:16 18.04.2017

    Sorry za off topic, ale i ta EUROARMY je jen způsob, jak zpacifikovat možný odpor a že to podporuje Sobotka nic neznamená. Kdo by ho dneska jěště volil?

    Sorry za off topic, ale i ta EUROARMY je jen způsob, jak zpacifikovat možný odpor a že to podporuje Sobotka nic neznamená. Kdo by ho dneska jěště volil?

  • Márten
    23:11 18.04.2017

    Jirosi: Dotace na na obdělávání půdy podle hektarů si můžeme platit sami a další zrušit. Např. zelená nafta udělala ze zemědělců ilegální pumpaře a stát přichází o spoustu ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi:

    Dotace na na obdělávání půdy podle hektarů si můžeme platit sami a další zrušit.
    Např. zelená nafta udělala ze zemědělců ilegální pumpaře a stát přichází o spoustu peněz. Za dobu členství v EU se tu rozjel systém, kdy nikdo nekopne do země bez dotací či pobídek a ve výsledku to akorát poškozuje normálně hospodařící podnikatele.

    Chápu ale, že je to cílem Eurobyrokracie: Zaplať daně a když budeš poslušnej, tak ti dáme dotaci!Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    22:59 18.04.2017

    Márten: Opět většina dotací jde do zemědělství čistě proto že státy potřebují udržet výrobu doma. Přece jen soběstačnost ve výrobě potravin je základ. Takže se to řeší domluvou ...Zobrazit celý příspěvek

    Márten: Opět většina dotací jde do zemědělství čistě proto že státy potřebují udržet výrobu doma. Přece jen soběstačnost ve výrobě potravin je základ. Takže se to řeší domluvou všech aby nevznikala extrémní nadvýroba tím propady cen a likvidovaní farem v jednotlivých státech. Ano to jsou ty zlé kvoty.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    22:56 18.04.2017

    Horny: Až budou členové vlády ČR voleni stejným principem, tedy tak že jednotlivé kraje(okresy) budou pořádat referenda o ministrech to bude teprve sranda. Když se podíváme na ...Zobrazit celý příspěvek

    Horny: Až budou členové vlády ČR voleni stejným principem, tedy tak že jednotlivé kraje(okresy) budou pořádat referenda o ministrech to bude teprve sranda. Když se podíváme na účast ve volbách tak počítám že by tam nepřišel nikdo.

    Stejně jako se nám tu teď vysmívá Babiš se Sobotkou, před ním Kalousek s Topolánkem, případně Nečasem. Ne, opravdu ČR není žádným unikátem, stejně jako EU.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 9