NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem
- 18. 4. 2017
- 178 komentářů
- Samuel Žilinčík, Matej Kandrík
Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.
PRO:
Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.
Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.
Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.
Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.
Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.
Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.
PROTI:
Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.
V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.
Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.
Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?
Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.
Související články
KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?
Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...
- 05.04.2017
- 36 komentářů
- Pavel Vinkler
KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa
USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...
- 08.04.2017
- 94 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích
Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...
- 11.04.2017
- 19 komentářů
- Alexander Starun
KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?
NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...
- 13.04.2017
- 100 komentářů
- Pavel Vinkler
Jestli vůbec bude Evropská armáda, to můžeme jen věštit. Pokud by vznikla nyní, tak se obávám, že by se situace do jisté míry podobala oněm městským státům s žoldáky po ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli vůbec bude Evropská armáda, to můžeme jen věštit. Pokud by vznikla nyní, tak se obávám, že by se situace do jisté míry podobala oněm městským státům s žoldáky po boku...
EU mimo volného pohybu a ekonomických výhod moc věcí nespojuje, aby mohla vytvořit jednotnou armádu. EU by musela (nebo spíše měla) fungovat jako samostatný stát. Což není vůbec jisté, zda se k tomu dopracuje a hlavně se může stát, jak je již ve článku zmíněno, že se části tohoto uskupení budou chtít trhnout.
Jinak nepovažuji 2% HDP na obranu jako nesmyslná. Pokud se podíváme do Evropy a dále, tak státy, které svoji bezpečnost berou stále zodpovědně se pohybují kolem 2% z HDP. Samozřejmě existují i výjimky, kde potřeby své armády pokryjí i s menším procentuálním výdajem.
Další věcí je, kolik států by se chtělo k evropské armádě připojit? Osobně mimo favoritů Německa a Francie bych viděl jako možné kandidáty: Nizozemsko, Belgii, Lucembursko, s Itálií si nejsem jist, spíše ne a Portugalsko. Koketovat by mohlo i Irsko.
Kdo by se nepřipojil tak hádám, Finsko, Estonsko, Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Norsko. Ostatní státy se mi také nejeví moc reálné.Skrýt celý příspěvekTa otázka je špatně položená. Podstatné je, aby evropské země řádně plnily své závazky ve věci schopnosti obrany svého území a to v rámci NATO. USA budou v tomto paktu vždy hrát ...Zobrazit celý příspěvek
Ta otázka je špatně položená. Podstatné je, aby evropské země řádně plnily své závazky ve věci schopnosti obrany svého území a to v rámci NATO. USA budou v tomto paktu vždy hrát první housle, současný problém je však ten, že hrají nejen ty první ale i druhé, páté a možná i deváté.
Evropa se naučila život pod deštníkem USA jako samozřejmost, výdaje na zbrojení jsou zde nutným zlem, které je třeba potlačit na minimum ve prospěch nejrůznějších pseudosociálních programů, které v konečném důsledku silně poškozují ekonomiku jednotlivých evropských zemí a tím i jejich schopnost budovat v potřebném rozsahu vlastní obranyschopnost.
Jak z toho ven fakt nevím, je to pes, který se honí za vlastním ocasem.Skrýt celý příspěvekPavolR Ty dnes perlíš, v Rusku nejsou ryze monopolní podniky. Kamaz-Ural, MIL-KAMOV, Suchoj-MIG, Iljušin-Tupolev, OMSK-Tagil. Ale to je absolutně mimo téma, tak to neplevelme. Zobrazit celý příspěvek
PavolR
Ty dnes perlíš, v Rusku nejsou ryze monopolní podniky. Kamaz-Ural, MIL-KAMOV, Suchoj-MIG, Iljušin-Tupolev, OMSK-Tagil.
Ale to je absolutně mimo téma, tak to neplevelme.Skrýt celý příspěvekstirling: Prílišnej unifikácie výzbroje by som sa neobával - na to majú v mnohých ohľadoch najsilnejší hráči rozdielne záujmy. ;-) A na dôvažok by nás to mohlo priviesť do ...Zobrazit celý příspěvek
stirling:
Prílišnej unifikácie výzbroje by som sa neobával - na to majú v mnohých ohľadoch najsilnejší hráči rozdielne záujmy. ;-) A na dôvažok by nás to mohlo priviesť do podobnej sračky ako Rusko, kde monopolní výrobcovia nestíhajú pokrývať požiadavky armády.
Mimo to, Pandúr je v medziach európskeho štandardu, Tatra tiež nemá zlé pozície a všetko ostatné aj tak treba vymeniť.
Naše zbrojovky beztak hľadajú nákupcov hlavne mimo Európu.Skrýt celý příspěvekTakže na Rusa bys šel, ale např hranici s Tureckem bys nestrážil...? Když budu chtít hledat proč ne, vždycky něco sepíšu. Myšlenka je ale celkem jednoduchá - Evropa potřebuje ...Zobrazit celý příspěvek
Takže na Rusa bys šel, ale např hranici s Tureckem bys nestrážil...?
Když budu chtít hledat proč ne, vždycky něco sepíšu.
Myšlenka je ale celkem jednoduchá - Evropa potřebuje vlastní velitelskou strukturu. Na Balkáně Amíci podávali lživé a zkreslené informace, proto se později tolik investovalo do vlastních satelitů. Tohle je základ, potřebujeme vlastní CCC a převzít odpovědnost. A trdě kritizovat nedemokratické vedení EU je podmínkou.Skrýt celý příspěvekPro mě je velký rozdíl mít svojí armádu a být členem aliance nebo nemít armádu a mít jen vojáky kteří jsou členem nadnárodní armády. V Mali sice jsme ale spíše v zanedbatelném ...Zobrazit celý příspěvek
Pro mě je velký rozdíl mít svojí armádu a být členem aliance nebo nemít armádu a mít jen vojáky kteří jsou členem nadnárodní armády. V Mali sice jsme ale spíše v zanedbatelném počtu (ostatně jako ve většině misí) a pořád je to rozhodnutí naší vlády (žádný článek nato nám to nenařizuje) .
Dost dobře si dovedu představit, že zrovna část evropské armády, která vznikne z AČR bude v hojné počtu používána právě na zahraniční zásahy, protože jsme přece ve středu EU, kde nám nic nehrozí, nemusíme strážit žádnou hranici a nemáme ani moře, tak šup šoupneme tam ty kluky český, přece si nebudeme ohrožovat ty naše německý....Skrýt celý příspěvekA poslyšte Kubiš, čo si predstavujete pod hentým oným "zájmy celé Evropy"? Luky - USA vždycky tahaly Evropu ze sraček, které si Evropa sama upekla. A když vidím, co dnes sedí v ...Zobrazit celý příspěvek
A poslyšte Kubiš, čo si predstavujete pod hentým oným "zájmy celé Evropy"?
Luky - USA vždycky tahaly Evropu ze sraček, které si Evropa sama upekla. A když vidím, co dnes sedí v Bruselu a hlavně v EK, vůbec nemám pocit, že jde o nějak zásadně bystřejší, vzdělanější a slušnější lidi, než v první polovině 20. století. Ale rád se budu mýlit.Skrýt celý příspěvekTak třeba když se začínala probírat otázka ochrany hranic, NATO do toho hodilo vidle. Ano, armáda je i pro útok a bombení ubožáků, ale základní funkcí je dle mě chránit vlastní ...Zobrazit celý příspěvek
Tak třeba když se začínala probírat otázka ochrany hranic, NATO do toho hodilo vidle. Ano, armáda je i pro útok a bombení ubožáků, ale základní funkcí je dle mě chránit vlastní státy a občany. Zde NATO selhává na celé čáře, nemá k tomu dle vlastních slov ani nástroje.
Lidi se bojí, že nás Francie použije pro své zájmy v Mali - že tam už jsme si asi nevšimli, ale hlavně v rámci soudržnosti s USA lezeme do spousty jiných zemí. Neříkám, že jsou ty mise k ničemu.
Kuřecí je levičácké a hovězí pravicové, jogurt levičácký...to už tu bylo a fakt to tak nefunguje. V Evropě žijeme a ať chcete nebo ne, Evropa má mnohem jasnější společné zájmy než nějaký pofidérní transatlantický pakt (na něm je společná snad jen ta ubohá každodenní seriálová produkce aka reklama na policejní stát). Pro mě od doby co USA útočí na vlastní lidi a ještě ostatní nutí, aby jim to žrali...od té doby pro mě ztratily kredit k vůdcovství a ještě to utvrdily kroky v následujících letech. Vedle toho je ožralý Junkr a ten druhej tajtrdlík menší problém...Skrýt celý příspěvekLuky - USA si sice občas s mezinárodním právem dělá celkem co chce (což je normální a přirozené - větší pes **dá), ale pořád představují jeden z pilířů naší civilizace. Oproti tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Luky - USA si sice občas s mezinárodním právem dělá celkem co chce (což je normální a přirozené - větší pes **dá), ale pořád představují jeden z pilířů naší civilizace. Oproti tomu se silně bojím dát do ruky velký klacek různým radikálním komunistkám, agresivním knihkupcům či opilým staříkům. Současná EU je tak ujetá od hodnot a principů, na kterých naše civilizace vyrostla, že je skoro jejich antitezí.
Je nějaký konkrétní bezpečnostní problém, který by armáda EU ošetřila lépe, než NATO, či národní státy?Skrýt celý příspěvekOczywiście że europejska armia do dobre rozwiązanie - dla koncernu Airbus, czy KANT - bo to francusko-niemieckie koncerny uzyskałyby monopol... A w praktyce - co ma Czech czy ...Zobrazit celý příspěvek
Oczywiście że europejska armia do dobre rozwiązanie
- dla koncernu Airbus, czy KANT - bo to francusko-niemieckie koncerny uzyskałyby monopol...
A w praktyce - co ma Czech czy Duńczyk do ochrony interesów francuskich koncernów w Mali, czy Gujanie?
Ciekawe czasy nadchodzą - czas się szkolić obywatele...
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse caveboSkrýt celý příspěvekČlánek jsem si zatím neměl čas podrobně číst, ale osobně si myslím, že je to správný krok - jak píše titulek EU by se měla reformovat. Jak a kdy tomu dojde je otázka, ale se ...Zobrazit celý příspěvek
Článek jsem si zatím neměl čas podrobně číst, ale osobně si myslím, že je to správný krok - jak píše titulek
EU by se měla reformovat. Jak a kdy tomu dojde je otázka, ale se společnou armádou by se nemělo čekat. Samozřejmostí je možnost členských států odmítnout nasazení.
Evropská armáda by nebyla žádnou paralelní vojenskou silou. Vždyť by ji tvořily jednotky států, které jsou stejně aktivované a již existují. Pouze by se vytvořila jasná struktura společné evropské síly, která by měla nastavený a promazaný systém velení součinnosti a zásobování. Velitelé by rotovali, nevelela by pouze Francie a Německo.
Je zajímavé, že NATO pod faktickým velení USA, které si ve světě dělají co chtějí a nerespektují mezinárodní právo, čtenářům nevadí.Skrýt celý příspěvekEvropská armáda je levičácká štěnice do NATO. Ve finále jde o potlačení vlivu USA a potlačení vlivu národních států a privatizaci Evropy Německem a Francií. NATO je ...Zobrazit celý příspěvek
Evropská armáda je levičácká štěnice do NATO.
Ve finále jde o potlačení vlivu USA a potlačení vlivu národních států a privatizaci Evropy Německem a Francií.
NATO je dostatečně efektivní, imponující a účinná organizace na zajištění obranyschopnosti, je silně nadpolitické (o tomto aspektu u nějaké EU army silně pochybuji) a není třeba ho dublovat nějakým pochybným spolkem z hlavy německých gynekoložek a knihkupců.
Jestliže EU ukazuje výraznou impotenci a kontraproduktivnost v řešení bezpečnostních otázek, je šílenstvím domnívat se, že přidáním pravomocí a nástrojů se stane efektivnější.Skrýt celý příspěvektoto podpoří jen totální šílenci...už vidím, jak velení bude někde v Bruseli a ti budou dělat jen to, aby ochránili svoje zájmy nikoliv zájmy národů...tak jak to funguje v EU ...Zobrazit celý příspěvek
toto podpoří jen totální šílenci...už vidím, jak velení bude někde v Bruseli a ti budou dělat jen to, aby ochránili svoje zájmy nikoliv zájmy národů...tak jak to funguje v EU nyní!!! Nevěřím a neveřil bych ani v žádný cár papíru. Schengen se porušuje a všichni se tváří jak je to v pořádku. Mě už sjednocená Evropa přesvědčila o své totální byrokracii a schopnosti dělat hlavně pro sebe (pro ty velké státy) a na ostatní kašlat. A vzdát se k tomu armády..NIKDY!!!Skrýt celý příspěvek
Europská armáda? Kto bude rozhodovať o tom, kto, kedy a ako bude nasadený? Ak samotné štáty, tak nená zmysel nejakú Europskú armáda vytvárať. Ak Brusel, tak čo sa stane, ak si ...Zobrazit celý příspěvek
Europská armáda? Kto bude rozhodovať o tom, kto, kedy a ako bude nasadený? Ak samotné štáty, tak nená zmysel nejakú Europskú armáda vytvárať. Ak Brusel, tak čo sa stane, ak si nejaký štát povie: ,,Dosť diktátu!"? Nabehnú mu do hlavného mesta Eurodivízie?
Eurosuperštát nesmieme dopustiť. Jeho ľavičiarska politika by viedla k rušeniu demokratických hodnôt a k zničeniu národných identít.Skrýt celý příspěvekMyšlenka je správná, ale obávám se aby se "společná evropská armáda" neproměnila v druhou armádu francie a německa viz současné řízení EU. Takže jsem pro ať se začne menším ...Zobrazit celý příspěvek
Myšlenka je správná, ale obávám se aby se "společná evropská armáda" neproměnila v druhou armádu francie a německa viz současné řízení EU. Takže jsem pro ať se začne menším projektem a pak se uvidí. Na záchranu uprchlíků z moře nepotřebují nic moc nákladného...
+ vidím další riziko, s jednotnou výzbrojí přijde výrazný útlum českého zbrojního průmyslu, který má po letech slušně našlápnuto, ale s lobby velkých západoevropských zbrojařských gigantů se nemůžou rovnat. A nemusí to být čistě zbrojní průmysl viz např. Tatra i když ta by měla technické parametry se stát páteřním vozidlem takové armády, ale opravdu má šanci porazit třeba man, mercedes či renault?
Velké plus by bylo určitě v možnosti pořízení moderních zbraní, které si nemůžeme dovolit + by byla možnost, že by se EU stala i jadernou mocností - tedy s Německem v čele by jsme se možná jaderných zbraní vzdali pro mír lidstva jako celku.:(Skrýt celý příspěvekNE NE NE NE NE! Ve chvíli kdy se vzdáme naší(byť nepříiš silné) armády tak to bude definitivní konec nezávislosti. A vzhledem k současnému režimu by to mohl být i konec národa. ...Zobrazit celý příspěvek
NE NE NE NE NE! Ve chvíli kdy se vzdáme naší(byť nepříiš silné) armády tak to bude definitivní konec nezávislosti. A vzhledem k současnému režimu by to mohl být i konec národa. Rozhodněm nejsem evropan na prvním místě. Jsem Čech,jsem hladovej,.......jo a někda vzadu se krčí moje evropanství. Nejsem přímo protievropský,nicméně rozhodně nejsem pro vytvoření superstátu a to ani kdyby se vyřešili všechny problémy, které Unie má.Skrýt celý příspěvek
Centralizácia niektorých kompetencií, ktorú si takáto armáda vyžiada, ak má zmysluplne fungovať vs. postoje rôznych členských štátov Únie ... ... osobne to aj v tomto prípade ...Zobrazit celý příspěvek
Centralizácia niektorých kompetencií, ktorú si takáto armáda vyžiada, ak má zmysluplne fungovať vs. postoje rôznych členských štátov Únie ...
... osobne to aj v tomto prípade vidím na dvojrýchlostný model, podobný Eurozóne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...