NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem
- 18. 4. 2017
- 178 komentářů
- Samuel Žilinčík, Matej Kandrík
Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.
PRO:
Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.
Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.
Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.
Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.
Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.
Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.
PROTI:
Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.
V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.
Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.
Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?
Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.
Související články
KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?
Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...
- 05.04.2017
- 36 komentářů
- Pavel Vinkler
KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa
USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...
- 08.04.2017
- 94 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích
Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...
- 11.04.2017
- 19 komentářů
- Alexander Starun
KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?
NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...
- 13.04.2017
- 100 komentářů
- Pavel Vinkler
k těm dotacím, a kterak se zneužívají jen u nás.. "Evropská unie poskytla 100 000 eur (2,5 milionu Kč) na vybudování lyžařské stopy na ostrově Bornholm v Baltském moři. Ostrovu ...Zobrazit celý příspěvek
k těm dotacím, a kterak se zneužívají jen u nás..
"Evropská unie poskytla 100 000 eur (2,5 milionu Kč) na vybudování lyžařské stopy na ostrově Bornholm v Baltském moři. Ostrovu se říká «slunečný ostrov», sněží zde jen výjimečně a nejvyšší vrcholek tu měří sotva 100 metrů. «Ani jsem si původně nemyslel, že by podpořili něco tak bláznivého. Ale když byly peníze uvolněny, proč tento projekt nerealizovat,» řekl dánskému deníku Ekstra Bladet šťastný příjemce finančního obnosu Ole Harild. Před dvěma lety nemohl jet se svou přítelkyní v zimě do zahraničí lyžovat, a tak si řekli: «Postavíme si vlastní lyžařský areál!» Harild zaslal žádost o subvenci do EU, ale podle vlastních slov vlastně vůbec nevěřil tomu, že by jí Brusel mohl vyhovět. Když ale peníze přišly, zakoupil stroj na úpravu lyžařských tratí, sněhové dělo a osmdesát párů lyží a bot, které chtěl půjčovat. Sněhové vločky, v Dánsku vzácné, však ne a ne padat. «Minulou zimu jsme dráhu otevřeli na den a půl,» konstatuje Ole Harild, ale doufá, že zima jednou přijde. A to i přes nepochybné oteplování klimatu. Deník Ekstra Bladet cituje několik dalších příkladů, kdy unie poskytla Dánsku dotace, například na soutěž o nejlepší krmi Baltského moře nebo na golfové hřiště v klášteře. Ministryně zemědělství Eva Kjerová Hansenová, jejíž resort zodpovídá za režim dotací z EU, přiznala, že měřítka pro získání podpory nejsou zrovna přísná, a slíbila, že je v příštím roce zostří. Škoda."Skrýt celý příspěvekRegulace, kvoty, směrnice, islamizace a buzerace, když někdo neskáče, jak EK, Německo, Francie pískají. To je to, se za 11 let z našeho členství v EU vyklubalo není vůbec dobré pro ...Zobrazit celý příspěvek
Regulace, kvoty, směrnice, islamizace a buzerace, když někdo neskáče, jak EK, Německo, Francie pískají. To je to, se za 11 let z našeho členství v EU vyklubalo není vůbec dobré pro naši budoucnost. kdyby lidi věděli, co nás bude čekat, jistě by byli proti vstupu do EU.
To, co bych z EU zachoval je společný hospodářský prostor, pracovní trh a šengen v případě, že EU bude schopna uhlídat vnější hranice EU před pronikáním ilegálních imigrantů.Skrýt celý příspěvekArmataratata Volný trh bez bariér a cel si tu přeje asi každý. Vy tvrdíte, že jednotné normy jsou k tomu potřeba - OK Ale určitě k tomu není potřeba přelozdělování ...Zobrazit celý příspěvek
Armataratata
Volný trh bez bariér a cel si tu přeje asi každý.
Vy tvrdíte, že jednotné normy jsou k tomu potřeba - OK
Ale určitě k tomu není potřeba přelozdělování migrantů, jednotná armáda, sponzorování řeckých flákačů, přerozdělování dotací (kolik z těch miliard jde lehkoživkám do různých neziskovek, jejichž jediný smysl je propagovat EU), přeplacený parlament, který není schopen se dohodnout alespoň na svém sídle...
Severoamerická zóna volného obchodu NAFTA funguje bez toho, aby USA a Kanada dotovali Mexiko a přesto je pro Mexiko výhodná a Mexiko roste.
Mír mezi nimi je dokonce delší než v Evropě.
Proč to samé za dobu členství v EU nedokázalo Řecko? Jednoduše zjistili, že v EU jsou koláče i bez práce a nic je nenutí makat.
A na to EU jednou zajde.
Vždyť už dnes nás naši novináři krmí příběhy ubohých lidí, kteří se nemůžou postarat o svůj majetek, protože
na to nedostali dotaci.Skrýt celý příspěvekMaximusi - je nehorázné, že poměřuješ EU tím, jak Češi strašně kradou! To není ostuda EU ale naše - národní. Právě regule EU nás mohou donutit k poctivosti, když už to nenapadne ...Zobrazit celý příspěvek
Maximusi - je nehorázné, že poměřuješ EU tím, jak Češi strašně kradou! To není ostuda EU ale naše - národní. Právě regule EU nás mohou donutit k poctivosti, když už to nenapadne nás samotné. To co píšeš dál jsou žvásty jak z Marxova Kapitálu. Chybí už jen vykořisťování dělníků. Dokonce zmiňuješ Lenina, Hitlera a Maa, to jen potvrzuje tvou absolutní popletenost - právě stoupenci těchto ideologů tj. neonacisté a komunisté jsou největšími odpůrci EU. Seš ukázkovej případ anagažovaného protievropského svazáka.Skrýt celý příspěvek
Je také drzost, když si EU nárokuje podíl na udržení míru mezi současnými členskými státy EU, když jako taková vznikla teprve na základě "Smlouvy o Evropské unii", která byla ...Zobrazit celý příspěvek
Je také drzost, když si EU nárokuje podíl na udržení míru mezi současnými členskými státy EU, když jako taková vznikla teprve na základě "Smlouvy o Evropské unii", která byla podepsána v Maastrichtu 7. února 1992 a vstoupila v platnost 1. listopadu 1993.
To předtím bylo Evropské společenství a k současnému byrokratickému molochu EU to má stejně daleko jako První republika k RVHP.Skrýt celý příspěvekTo armataratata: Jako ironie dobré !!! Pokud to není ale náhodou podivná forma ironie, tak alespoň by "eurohujeři" mohli lhát méně okatě: Směna zboží mezi členskými státy EU ...Zobrazit celý příspěvek
To armataratata: Jako ironie dobré !!!
Pokud to není ale náhodou podivná forma ironie, tak alespoň by "eurohujeři" mohli lhát méně okatě:
Směna zboží mezi členskými státy EU (obchod uvnitř EU) dosáhla v roce 2015 hodnoty – podle odeslaného zboží – 3 070 mld. EUR a hodnota vývozu z EU-28 do nečlenských zemí, která dosáhla 1 791 mld. EUR (obchod mimo EU).
Zdroj:Eurostat
To mi na "téměř 100% vzájemného obchodu" moc nevychází, navíc Německo se na vývozu z EU mimo členské země podílí více než z 30% procent.
Co se týká korupce, tak EU je největším korupčníkem v Evropě, protože kromě určité části relativně smysluplných dotací poskytuje obrovské množství dotací na úplně nesmyslné či alespoň na nesmyslně předražené projekty, které kdyby si je měl někdo realizovat "za své", tak by nikdy takto neužitečně peníze nevyhodil (jeden z mnoha typických příkladů je třeba 3 km cyklostezka v Praze za 150 mil. Kč). Samozřejmě že na tomto systému je "přisáta" řada podnikatelů a politiků, kteří udělají všechno pro to, aby tento penězovod z EU zůstal zachován a budou "ideu EU" prosazovat do roztrhání těla.
Osobně tomu říkám "duch děvky" a řada lidí už ani nevnímá, že jejich loajalita k EU je z velké části tvořena osobním ekonomickým profitem bez ohledu na to, že postupně dochází k ořezávání svobod, práv a možnosti rozhodovat o věcech veřejných na národní či lokální úrovni.
Je hezká idea jednotných pravidel trhu v rámci EU, ale je potřeba také řešit, kdo určuje tyto jednotná pravidla a komu více vyhovují.
Proč například EU netlačí na proporční zdanění kapitálu v rámci všech zemí EU a ignoruje se nepopiratelný fakt, že země střední a východní Evropy zdaňují zcela minimálně tento zahraniční kapitál, který například z ČR ročně odčerpá do zahraničí v průměru 400 miliard kč zisků. Připomenu, že za prvních 10 let členství ČR v EU získala z eurofondů celkem o 410,2 miliardy korun více, než zaplatila, tj, zhruba tolik, kolik vyveze zahraniční kapitál z ČR za jediný rok.
Svoboda je o tom, že někam mohu dobrovolně vstoupit a také mohu vystoupit, pokud se mi tam nelíbí či se změnili pravidla hry. Slušností je, že mi nikdo za to nebude podkopávat nohy či mi vyhrožovat.
O tom, že EU směřuje k totalitě nebo (i) kolapsu svědčí úporná snaha úředníků z Bruselu odzbrojit legální držitele zbraní zcela v duchu ideologií a názorů Adolfa Hitlera, V. I. Lenina či Mao Ce-tunga i neschopnost ochránit vlastní hranice a s tím spojená neschopnost či neochota dodržovat společné dohody a zákony.
Kdo detailně sledoval nějaký kontroverzní zákon legislativně projednávaný v rámci legislativního procesu (např. zmiňovaná poslední směrnice o zbraních), tak pochopil, že demokracie ve smyslu ochrany práv a respektování většinového názoru politické reprezentace z menšího státu EU je již v rámci celé EU pouhá iluze.
Nyní to byly "jen" zbraně v rukou bezúhonných a prověřených občanů navíc a dle parlamentem EU schválené legislativy za dva roky přijde automaticky další kolo přitvrzení restrikcí. Co bude příště? Sjednocení azylové politiky, kvóty na přerozdělování migrantů, povinné přijetí Euro a povinnost podílet se na sanování krachujících ekonomik EU, Evropská armáda určená na násilné prosazování "evropského ducha" v rámci některých nespokojených členských zemí EU jako je třeba Maďarsko (ve stejném duchu, jako je nyní přijatá protizbraňová směrnice, která ani oficiálně není "protiteroristická", tak ani "EU armáda" nemusí být nutně na Rusa či na Turka, jak by se logicky mohlo zdát).Skrýt celý příspěvekBeld: A kto by asi tak proti komu bojoval a prečo? :-D Pre ktoréhokoľvek politika, ktorý chce byť znova demokraticky zvolený, by to bola politická samovražda. Slovné konflikty áno ...Zobrazit celý příspěvek
Beld:
A kto by asi tak proti komu bojoval a prečo? :-D Pre ktoréhokoľvek politika, ktorý chce byť znova demokraticky zvolený, by to bola politická samovražda. Slovné konflikty áno (dá sa ešte aj získať politický kapitál), prípadné vzájomné trollovanie (ako keď si Rakúsko a Maďarsko navzájom zavádzali hraničné kontroly) áno, ale vojna vo vnútri EU (pričom sme väčšinou zároveň aj členmi NATO) rozhodne nie.Skrýt celý příspěvekPokud se téměř 100% vzájemného obchodu odehrává v rámci evropského trhu, potom je EU nejdokonalejší nástroj pro jeho udržení a zefektivnění. Mají-li čeští výrobci největší příjmy ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se téměř 100% vzájemného obchodu odehrává v rámci evropského trhu, potom je EU nejdokonalejší nástroj pro jeho udržení a zefektivnění. Mají-li čeští výrobci největší příjmy ze zemí jež jsou členy EU, je přirozeně prioritním zájmem ČR, aby neexistovaly celní ani jiné bariéry, které by tyto příjmy omezovaly. A odstranění bariér a vytvoření podmínek pro hladké fungování ekonomiky je přesně to, co EU dělá. Všechny ty alarmistické kecy lidí o "normách diktovaných z Bruselu" nejsou nic jiného než naprosté nepochopení fungování EU, která právě pomocí sjednocování norem umožňuje snadný život podnikatelům. V praxi takový "diktát Bruselu" znamená například to, že když si schválíte svůj výrobek jako bezpečný pro užívání v Německu - automaticky to schválení platí pro všechny země v EU! Obrovsky to snižuje náklady, snižuje byrokracii a eliminuje možnost korupce – tzn. podporuje byznys. Samozřejmě pokud v nějaké zemi nebude u moci nacionalistický fíkus a budete muset jednat s partou dementů, která bude považovat nákup českého zboží za nevhodný pro řádného Němce a bude váš výrobek schvalovat 5 let v závislosti na politické objednávce nějakého lokálního Miloševiče ... nebo dokud nedostane úplatek. Evropský trh je největším trhem - je to doslova obchodní ráj ze kterého Evropa intergalakticky profituje. Farage, ta fašounská kobyla ve Francii a jim podobní sice předpokládají, že se národ uživí radostnými veselicemi na náměstích za zpěvu nacionalistických písní, z výroby triček s vlajkami a pochody s pochodněmi, ale tihle čuramedáni snad už své ekonomické vize předvedli v třicátých letech, nebo později na Balkáně, ne? Ano jsme na serveru s vojenskou tématikou, tak se možná někteří z vás těší na válku mezi tradičními rivaly v Evropě. Já ne, já chci fungující ekonomiku bez cel, bez barier a s jednotnými pravidly hry - tedy Evropskou unii a jestli tenhle model má chránit společná armáda – proč ne. Kecy o socialistické EU, kterou tvoří bez výjimky země s tržní ekonomikou jsou směšné. Jsou to právě úředníci EU, kteří bedlivě střeží volnou soutěž a tím ničí korupční vazby já na bráchu bráchu na mě, tolik populární u nás a dál na východě. EU je prý socialistická, protože Baroso byly v mládí marxista, je hezké to slýchat od protievropských aktivistů placených zemí jejíž prezident byl půl života aktivním komunistou a agentem bojujícím proti svobodnému západu.Skrýt celý příspěvek
Ekonomicka provazanost , ktera ma nejlepsi efekt byla desitky let pred EU a bude i po ni . Naopak tlak na vetsi politicke propojeni od dnesnich socialistickych vudcu EU muze v ...Zobrazit celý příspěvek
Ekonomicka provazanost , ktera ma nejlepsi efekt byla desitky let pred EU a bude i po ni . Naopak tlak na vetsi politicke propojeni od dnesnich socialistickych vudcu EU muze v konecnem dusledku znamenat vzrustajici napeti a moznost konfliktu . Cili EU naopak zvysuje moznost valky .Skrýt celý příspěvek
TF_HU: Ekonomická provázanost je možná i bez EU. Laco: USA brání i tomu, aby se do sebe nepustili evropské země navzájem. Něco takového je pro USA nepřípustné. Jejich vojenský ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU: Ekonomická provázanost je možná i bez EU.
Laco: USA brání i tomu, aby se do sebe nepustili evropské země navzájem. Něco takového je pro USA nepřípustné. Jejich vojenský zásah by byl rázný. Dále vojensko-technologická a hospodářská závislost na USA odsuzuje každý stát, co by něco takového zkusil, předem k nezdaru.
Takeda: To ale nebyla EU. Ta vznikla až v roce 1993.
Ale jo, obchodní společenství z kterých EU vzešla měli určitý tužící efekt. To má vzájemný rozvíjející se obchod bez bariér vždy. Ale ten efekt je přeceňován a hlavně přisvojován organizací, jenž žádné zásluhy nemá. Právě naopak, EU už min. 15 let rozděluje a zasívá nesváry.Skrýt celý příspěvekBeld: Samozřejmě že EU přispěla k míru, minimálně mezi Francií a Něměckem. Kromě spojenectví proti SSSR, které je ohrožovalo, tak zjistili, že vzájemná spolupráce je výhodná a to ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: Samozřejmě že EU přispěla k míru, minimálně mezi Francií a Něměckem. Kromě spojenectví proti SSSR, které je ohrožovalo, tak zjistili, že vzájemná spolupráce je výhodná a to spojenectví vydrželo, i když SSSR nebyla hrozba. Studená válka byla jako mírový faktor důležitá, ale prostě to není tak jednobarevné jak si představujete.Skrýt celý příspěvek
Laci : Prave naopak EU nema s mirem v evrope nic spolecneho . To ze v evrope nebyla valka je jednoznacne zasluha "studene valky" a US . Taky hned jak padla zelezna opona tak se to ...Zobrazit celý příspěvek
Laci : Prave naopak EU nema s mirem v evrope nic spolecneho . To ze v evrope nebyla valka je jednoznacne zasluha "studene valky" a US . Taky hned jak padla zelezna opona tak se to zacalo na balkane mlit . Vazne si nekdo mysli , ze pokud se EU rozpadne , tak po sobe zacnou francouzi s italy strilet ?
Evropska armada pod vedenim lidi jako Junker by byla katastrofa . Nez nemci a francouzi , to uz radeji ti americane . Po energiewende a masovem vitani v minulych letech uz neverim , ze nemci jsou normalni narod . Francie s jejich skoro komunistickym elektoratem na tom neni o nic lepe , staci se podivat na preference tech 4 silencu kandidujicich na prezidenta . NESkrýt celý příspěvekD.i.p: Pleteš dvě věci dohromady. USA pomocí jaderných zbraní sice zamezuje vzniknutí války v Evropě, ale války v Evropě s Ruskem. To, že spolu neválčí evropské země navzájem se ...Zobrazit celý příspěvek
D.i.p: Pleteš dvě věci dohromady.
USA pomocí jaderných zbraní sice zamezuje vzniknutí války v Evropě, ale války v Evropě s Ruskem. To, že spolu neválčí evropské země navzájem se Spojenými státy téměř nesouvisí. Na tom má zásluhu jednoznačně vzniknutí EU.Skrýt celý příspěvekPřiznejme si jednu věc. Zásluhu za mír v Evropě nemá EU nebo EHP, ale USA a atomová hrozba. Jestliže tu Luky zmiňuje jakousi okupaci Německa, je to k smíchu, protože počet ...Zobrazit celý příspěvek
Přiznejme si jednu věc. Zásluhu za mír v Evropě nemá EU nebo EHP, ale USA a atomová hrozba.
Jestliže tu Luky zmiňuje jakousi okupaci Německa, je to k smíchu, protože počet amerických vojáků, při srovnání s německou armádou, rozhodně nemá okupační rozměr. Tuším, že Britové se nedávno z Německa úplně stáhli a byla to podle mně velká chyba.
USA a UK jsou v NATO jediný státy pro který není demokracie něco, co je potřeba znásilnit a vojebat. Nevěřím EU ani Německu.Skrýt celý příspěvekLuky - Dobrá, jakým konkrétním zdrojem mám začít? Nemáš náhodou na mysli sankce vůči Lybii přijaté v průběhu dlouhých dekád plukovníkovy vlády, kdy chvíli "zlobil"; vyvíjel ...Zobrazit celý příspěvek
Luky - Dobrá, jakým konkrétním zdrojem mám začít?
Nemáš náhodou na mysli sankce vůči Lybii přijaté v průběhu dlouhých dekád plukovníkovy vlády, kdy chvíli "zlobil"; vyvíjel atomovky a nechával vybuchovat letadla nad Lockerbie a pak zase "sekal dobrotu"; likvidoval jaderný program, odškodňoval oběti z Lockerbie a trumfoval se s přítelem Berlusconim kdo sklátil víc supermodelek?
To Německo komentovat nebudu. Pokud někdo nechce vidět rozdíl mezi přítomností malého kontingetu spojenecké armády a regulérní vojenskou okupací armádou nepřítele, tak ho zkrátka neuvidí. To se holt nedá nic dělatSkrýt celý příspěvekSkelet píše: " ... Evropská armáda v současné době není nic jiného, než masturbační pomůcka federalistů, kteří zjistili, že velká část populace Evropy chce trochu něco jiného (viz ...Zobrazit celý příspěvek
Skelet píše: " ... Evropská armáda v současné době není nic jiného, než masturbační pomůcka federalistů, kteří zjistili, že velká část populace Evropy chce trochu něco jiného (viz poslední volby v Evropě) "
Docela rád bych viděl, jak by se ti dnešní takzvaní "eurofederalisté" kteří dnes kvičí "Je potřeba více Evropy!!!" tvářili, pokud by nastal skutečně vážný pokus zavést přímou volbu předsedy EK (klidně po vzoru prezidentských voleb USA, jen hlasy občanů na volitele by se mohli přepočítávat poměrným způsobem aby nedocházelo ke kiksům jako v letech 2000 a 2016) a ustavení Eurosenátu (klasicky dva zástupci z každé země, systém stejný jako v USA).
Jistěže vlády členských zemí (hlavně těch velkých) tohle nedovolí, poněvadž by to už pro ně bylo moc hardcore.
Ale uznejte sami, že představa je to přinejmenšim zábavná.Skrýt celý příspěvekHorny chce to méně číst idnes a víc studovat fakta. Mě nezajímá co se píše (strašný žvásty), mě zajímá sledovat dlouhodobé kroky, reálné kroky. Co se píše na Sputniku, nevím. ...Zobrazit celý příspěvek
Horny
chce to méně číst idnes a víc studovat fakta. Mě nezajímá co se píše (strašný žvásty), mě zajímá sledovat dlouhodobé kroky, reálné kroky. Co se píše na Sputniku, nevím. Nastuduj si zákony, které proti Libyi US administrativa schvalovala a jak dlouho hledala jak tam vlízt.
USA z Německa odchází?Skrýt celý příspěvekleviathan - Ano, myslel jsem Evropskou radu. Když to člověk píše z hlavy, snadno takovou chybu udělá. ad2: Myslím že chápu jak to myslíš. Jenže jde o to, že aby mohla fungovat ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan - Ano, myslel jsem Evropskou radu. Když to člověk píše z hlavy, snadno takovou chybu udělá.
ad2: Myslím že chápu jak to myslíš. Jenže jde o to, že aby mohla fungovat skutečná armáda potřebuje jednotné (politické) vedení s dostatečnou legitimitou. Cokoli jiného bude jen další nefunkční kočkopes.
ad3: EU nedokáže využívat ani ty pravomoci, které má teď.
Jasně, vzhledem k uspořádání unie je každá dohoda náročná a akce zdlouhavá - a taky se vyznačuje citelným nedostatkem liberální demokracie (viz. flame níže :D ).
Z toho ovšem jasně plyne, že cpát jí do chřtánu další pravomoci bez toho abychom napřed dosáhli alespoň základní funkčnosti není dobrý nápad.
ad4: odpověděl Skelet. Plně souhlasím.
_______________________________
Luky - Chce to méně číst Sputnik. Lybie byla primárně akce Británie s Francií, které prostě využily situace a daly to Kaddáfímu sežrat za celou dobu i s úroky. Že se Obama nakonec rozhodl spojence podpořit (dost možná proto aby si zachovaly alespoň tvář lokálních mocností) je věc druhá. On sám to později označil za chybu.
Co se týče té okupaci Německa, tvůj příspěvek má devatenáct dní zpoždění. Ale jinak dobrý.
_________________________
P.S. Taky vám připadá legrační, že u článku o evropské armádě je ilustrační fotka vojáka s M4 (přip. možná dokonce XM177)?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...