Námořní pěchota Spojených států předvedla první let stroje AH-1Z Viper s integrovaným datovým systémem Link-16

Námořní pěchota Spojených států předvedla první let stroje AH-1Z Viper  s integrovaným datovým systémem Link-16
AH-1Z Viper / Foto: BELL (Zvětšit)

Během letových zkoušek Námořní pěchota Spojených států amerických (USMC) úspěšně předvedla obousměrné spojení mezi vrtulníkem AH-1Z Viper a pozemní stanicí s využitím nového hardwaru a softwaru Link-16. Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), vyrábí vrtulník AH-1Z Viper a společnost Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) vyvinula systém Link-16. Taktická datová spojovací síť Link-16 tvoří nedílnou součást plánovaného vylepšení strojů H-1, která mají zajistit, aby si platforma H-1 udržela technologický náskok a bojové schopnosti po celou dobu své životnosti.

„Za společnost Bell nás mimořádně těší, že se o tuto novou taktickou schopnost vrtulníků H-1 můžeme podělit s Námořní pěchotou,“ řekl Mike Deslatte, viceprezident a programový ředitel Bell H-1. „Díky lepšímu propojení moderního bojiště se výrazně zvyšuje účinnost strojů H-1. Ty jsou výrazně lépe vybavené, aby mohly podpořit jednotky námořní pěchoty operující na zemi.“

Pomocí digitální palubní architektury umožňuje Link-16 strojům AH-1Z, které jsou na rozdíl od jiných vrtulníků vybaveny plně integrovanou protivzdušnou obranou, včetně řízených střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder, rychle získat a sdílet informace ze senzorů s ostatními zbraňovými systémy. Operační systém Link-16 společnosti Northrop Grumman zahrnuje novou digitální pohyblivou mapu, novou bezpečnostní architekturu a datové kanály Link-16 a Advanced Networking Wideband Waveform (ANW2).

„Systém Link-16 od Northrop Grumman výrazně podpoří naši námořní pěchotu dnes i v budoucnu, a to díky kritické technologii, která usnadňuje koordinaci, spolupráci a interoperabilitu. Rovněž možnosti zobrazovat a integrovat data Link-16 se systémem H-1 dává pilotům AH-1Z větší situační povědomí a zvýšenou schopnost přežít,“ řekl James Conroy, viceprezident pro navigaci, zaměřování a přežití společnosti Northrop Grumman.

„Tento zásadní milník je jasným důkazem toho, že se zaměřujeme na ‚rychlost zavedení do flotily‘. Toho se nám daří dosáhnout zejména díky rekordně krátké době mezi představením konceptu a uskutečněním prvního letu. Flexibilita a přizpůsobivost spolu s využitím moderních vývojových postupů nové generace jsou jedinými způsoby, jak inovovat a držet krok s měnícími se potřebami misí."

Ve spolupráci na programu lehkých útočných vrtulníků H-1 pro námořní pěchotu Spojených států, (PMA-276) společnosti Bell a Northrop Grumman a členové týmu PMA-276 využili osvědčené komerční postupy modelového systémového inženýrství (Model Based Systems Engineering a Agile Development). Tato strategie fungovala jak ve fázi řešení koncepčních požadavků, tak při testování konstrukce za pouhých 12 měsíců. Skupina společnosti Northrop Grumman pro vedoucí technologickou integraci rychle navrhla a integrovala do platformy H-1 balíček pro misi Link-16, včetně moderního řešení digitálního mapování.

Programový tým H-1 společnosti Bell zajistil veškerou potřebnou analýzu stroje a úpravy pro začlenění Link-16 do stávajících integrovaných systémů vrtulníků AH-1Z. Společně zúčastněné týmy nově definovaly, co znamená rychle sestavit a nasadit integrovaná řešení na stávajících provozovaných platformách za účelem zvýšení jejich bojeschopnost.

„Platforma H-1 má za sebou desítky let zkušeností na bojišti, vyvinuta byla pro boj v mnoha prostředích," řekl plukovník Vasilios Pappas, programový manažer PMA-276. „Integrace systému Link-16 je v souladu se schopností této platformy přizpůsobovat se neustále se měnícím hrozbám a plnit potřeby současných i budoucích misí." 

Námořní pěchota Spojených států plánuje zkušební lety vrtulníků AH-1Z po celé léto. Po nich budou následovat letové zkoušky systému Link-16 na letounu UH-1Y Venom. Předpokládaná počáteční integrace operačního systému Link-16 do letky strojů AH-1Z proběhne v roce 2022.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom

Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. ...

Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?

Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • apache
    11:56 13.06.2021

    V souvislosti s datalinkem mě napadla taková věc - integrace výkonnějších PLŘS, jako třeba AMRAAM. Při zemi se držící vrtulník sosající data z "matrixu" by tím vlastně působil jako ...Zobrazit celý příspěvek

    V souvislosti s datalinkem mě napadla taková věc - integrace výkonnějších PLŘS, jako třeba AMRAAM. Při zemi se držící vrtulník sosající data z "matrixu" by tím vlastně působil jako vysoce mobilní odpalovací platforma NASAMS. byť s o něco sníženým dostřelem, tak jako rychlé posílení kapacit PVO v určité oblasti v průběhu operací docela elegantní řešení.Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
      14:11 13.06.2021

      Spíše se otvírá možnost integrace JSM/NSM a tím jim zdvojnásobit dosah oproti z lodi odpalované variantě. Zároveň by tím získala USMC odpověď na podobné snahy Číny a Ruska.

      Spíše se otvírá možnost integrace JSM/NSM a tím jim zdvojnásobit dosah oproti z lodi odpalované variantě. Zároveň by tím získala USMC odpověď na podobné snahy Číny a Ruska.

  • liberal shark
    08:45 11.06.2021

    Myslím, že pro vrtulníky je maximální operační povědomí naprosto klíčové, vzhledem k jejich zranitelnosti pozemní PVO. A to bez pořádného datalinku nemohou mít.

    Myslím, že pro vrtulníky je maximální operační povědomí naprosto klíčové, vzhledem k jejich zranitelnosti pozemní PVO. A to bez pořádného datalinku nemohou mít.

  • lemkin
    14:42 10.06.2021

    Těch tiskových zpráv je tu poslední dobou opravdu hodně co se týče H-1. Vrtulník už byl vybrán, tak mi přijde že se výrobce bojí že by těch 20Mld za ně mohlo nakonec najít ...Zobrazit celý příspěvek

    Těch tiskových zpráv je tu poslední dobou opravdu hodně co se týče H-1. Vrtulník už byl vybrán, tak mi přijde že se výrobce bojí že by těch 20Mld za ně mohlo nakonec najít uplatnění třeba u děl, PVO nebo BVP.

    Vidí do toho někdo více?Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      15:38 10.06.2021

      Mám podobný dojem, ale to by spíš měl výrobce lobbovat u komunistů, například nabídkou práce až budou ty lidi ze sněmovny, což přijde dle mého názoru velmi brzy.

      Mám podobný dojem, ale to by spíš měl výrobce lobbovat u komunistů, například nabídkou práce až budou ty lidi ze sněmovny, což přijde dle mého názoru velmi brzy.

    • apache
      15:40 10.06.2021

      Mně zase přijde zcela přirozené, že výrobce takto informuje o svém produktu.

      Mně zase přijde zcela přirozené, že výrobce takto informuje o svém produktu.

    • Scotty
      15:56 10.06.2021

      Smluv jsou podepsané několik záloh už odešlo a nedokážu si představit situaci která by to změnila. Ledy když by se stal Okamůra premiérem, ale ta šance je více méně nulová. Spíš je ...Zobrazit celý příspěvek

      Smluv jsou podepsané několik záloh už odešlo a nedokážu si představit situaci která by to změnila. Ledy když by se stal Okamůra premiérem, ale ta šance je více méně nulová.
      Spíš je to odpověď na ty věčné nářky jaká je to odepsaná platforma do které se neinvestuje.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        17:41 10.06.2021

        Pokud Andrejko bude potřebovat sestavit vládu a nikdo s ním nebude chtít jít, což je dost možné, tak zbyde Okamura. Už ani komoušská banda se s ním nebude chtít paktovat. Příští ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud Andrejko bude potřebovat sestavit vládu a nikdo s ním nebude chtít jít, což je dost možné, tak zbyde Okamura. Už ani komoušská banda se s ním nebude chtít paktovat. Příští vláda bude muset udělat nepopulární kroky a to komouši neumí.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      18:03 10.06.2021

      lemkin Toto je dobrá zpráva, tedy bude-li Link 16 i ve vrtulnících pro AČR. Nejspíše to pisatel označil jako tiskovou zprávu, protože jde víceméně o překlad ze zahraničního zdroje ...Zobrazit celý příspěvek

      lemkin
      Toto je dobrá zpráva, tedy bude-li Link 16 i ve vrtulnících pro AČR. Nejspíše to pisatel označil jako tiskovou zprávu, protože jde víceméně o překlad ze zahraničního zdroje a není to dál rozšířené o další informace, jako jiné články.
      Ale od toho se to tu přece jmenuje armádní NOVINY.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...