AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR
- 20. 4. 2021
- 234 komentářů
- Jan Grohmann
V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom (Yankee). Čeští vojáci vůbec poprvé do rukou dostanou skutečně bojem ověřený „těžký“ high-tech zbraňový systém. Přechod ze stařičkých vrtulníků Mi-24 na špičkové americké bojové stroje Viper / Venom bude pro vojáky bez nadsázky „civilizačním šokem“.
Bojový dvoumotorový vrtulník AH-1Z Viper u americké námořní pěchoty (USMC) nahradil vrtulník AH-1W Super Cobra (Whiskey) a víceúčelový dvoumotorový UH-1Y Venom nahradil UH-1N Iroquois (November). Přes stejnou (ve skutečnosti dále vylepšenou) aerodynamickou koncepci a tvar jde o zcela nové vrtulníky, přinášející zcela nové schopnosti a způsoby nasazení.
Klíčová je zejména 85% shodnost dílů mezi vrtulníky Viper a Venom, jako je čtyřlistý rotor, převodovka, turbohřídelové motory, celá zadní ocasní část i s vyrovnávacím rotorem, ovládací prvky, elektronika a avionika. Shodnost je tak velká, že piloti mohou volně přecházet mezi vrtulníky Viper a Venom a využívat k výcviku jediný typ letového simulátoru. Velká shodnost umožňuje také podle potřeby měnit mezi vrtulníky Viper a Venom díly a zásadně zjednodušuje logistický řetězec a servis. Údržbu Venomů a Viperů zajistí jen jeden vyhrazený technický tým.
Viper i Venom mají digitální kokpit s rozměrnými LCD panely, automatický letový kontrolní systém AFCS (Automatic Flight Control System) s integrovanou satelitní a inerciální navigací (GPS / INS). AFCS umožňuje létat s vrtulníkem bez zásahu pilota a snižuje pracovní zátěž pilota, dokonce i ve visu vrtulníku. Standardem jsou samozřejmě klíčové ovládací prvky na řídící páce HOCAS (Hands-On-Collective-And-Stick).
V případě Viperu jsou obě pozice zaměnitelné – z předního i zadního místa lze vrtulník řídit i vést palbu. Systém řízení palby umožňuje zaměřovat zbraňové systémy na více cílů současně.
Vybavení pilota Viperu a přilba Optimized TopOwl; větší foto / U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary DiPadov / CC BY-SA 2.0
Helma Optimized TopOwl (zjednodušený model TopOwl používaný na evropských vrtulnících Tiger) s průhledovým displejem od francouzské společnosti Thales je spárována u vrtulníku Viper s dopředným senzorem AAQ-30 Target Sight System (TSS) a u vrtulníku Venom se senzorem Brite Star Targeting System. Oba senzory jsou vybaveny infračervenou elektrooptikou FLIR (Forward-Looking InfraRed), digitální barevnou kamerou a laserovým značkovačem.
Průhledový HUD displej přilby Optimized TopOwl zobrazuje záběry ze senzorů společně se zbraňovými a navigačními údaji. Optimized TopOwl nemá noční vidění (jako TopOwl), takže posádka (nebo jeden člen posádky) musí používat klasické brýle pro noční vidění.
Nový čtyřlistý kompozitní rotor vylepšuje manévrovatelnost, ovládatelnost a zvyšuje cestovní rychlost. Obsahuje o 75 % méně dílů než běžné rotory a snáší zásahy z 23mm protiletadlového kanonu. Nové motory T700-401C poskytují výkon 2×1365 kW (2×1253 kW). Typická cestovní rychlost Viperu v bojové konfiguraci (se zbraněmi) je 260 km/h, maximální 333 km/h.
Co se týče Venomu, tak ten ve srovnání s UH-1N se chlubí téměř o 125 % vyšším užitečným zatížením, téměř o 50 % větším dosahem, sníženými vibracemi a vyšší cestovní rychlostí (293 km/h; zřejmě v prázdné a čisté konfiguraci). Oba vrtulníky mají kvůli možnému bojovému poškození redundantní hydraulickou soustavu. Vzhledem ke svému původně námořnímu určení jsou Venomy i Vipery odolné proti korozi a vodě.
AH-1Z Viper s přídavnou nádrží; větší foto / U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Kenan O’Connor/Released / CC BY-SA 2.0
Podle velícího důstojníka mariňácké vrtulníkové letky HMLA-169 a odborníka na vrtulníky Viper / Venom, podplukovníka Jamese Isaacsa, zavedení Viperů a Venomů zcela změnilo koncept nasazení této vývojové větve vrtulníků. Mimochodem ještě v 90. letech Super Cobry a Iroquoisy operovaly odděleně. Teprve v roce 2003 v Iráku začaly oba stroje létat společně.
„Přechod na kombinaci Yankee – Zulu nás vedlo k poznání, že párování pro nás ve skutečnosti mění bojiště. Vylepšením prošel bojový dosah, užitečné zatížení a ničivost, zatímco zbraňové systémy Whiskey vyžadovaly mnohem užší a bližší vzdálenost pro bojový kontakt. Se starým typem AH [Whisky] byl rozsah zbraní omezen balíčkem senzorů. I když jste měli zbraň se zdokonaleným dosahem – mluvíme o Hellfire – senzor nedokázal na velkou vzdálenost provést identifikaci a zaměření, aby se využilo maximálního efektivního dosahu střely,“ uvedl Isaacs s tím, že senzory vrtulníků Viper dokážou identifikovat a zaměřit cíl na mnohem větší vzdálenost, než je dosah střel Hellfire.
Střely AGM-114 Hellfire (lze použít jen na strojích Viper) v jakékoliv verzi mají dosah 8000 metrů. Schopnost TSS objevit, rozpoznat, identifikovat a zaměřit cíl není známá. Pokud ale Isaacs říká, že senzor dokáže zaměřit cíl (zřejmě velikosti bojového vozidla) na mnohem větší vzdálenost, než je dosah Hellfire, mluvíme o vzdálenosti 10 000 metrů a vyšší.
Pochopitelně na objevené cíle nemusí vrtulník Viper / Venom navádět jen vlastní zbraně, ale také palbu jiných raketových, dělostřeleckých nebo leteckých jednotek. V tomto bodě je třeba zmínit hlavní nevýhodu obou vrtulníků – chybějící datalink. Teprve chystaná modernizace umožní do Viperů a Venomů začlenit datalink Link 16, přes který půjde automaticky předávat údaje o cílech mezi vrtulníky nebo dalším jednotkám na zemi, ve vzduchu, či nadřazeným stupňům velení. Stejně tak přes Link 16 lze řídit jiné drony nebo výhledově z vrtulníku vypouštěné kamikadze drony.
Kulomet GAU-21/A ráže 12,7 mm a střely ráže 70 mm vrtulníku Venom; větší foto / Robert Sullivan, Flickr, Public Domain
Datalinku lze využít také v rámci boje proti dronům, kdy Viper může předávat informace o zachycených dronech bojovým letadlům (F-35, Gripen) nebo pozemní protivzdušné obraně. Ostatně boj s drony, včetně jejich ničení pomocí střel Sidewinder, mariňáčtí piloti Viperů běžně nacvičují.
Podplukovník Issac považuje schopnost digitální interoperability s dalšími platformami (pomocí datalinku) za nejnaléhavější vylepšení, které zásadně zvýší taktickou účinnost kombinace Viper a Venom. K zástavbě datalinků do mariňáckých Viperů a Venomů dojde ve fiskálním roce 2022.
Výhodou je, že s integrací datalinku počítá americká námořní pěchota, takže Armáda ČR nebude muset platit vývojové náklady při nevyhnutelné modernizaci svých Viperů a Venomů. Tohle je ostatně jedna z klíčových výhod nákupu vrtulníků Viper a Venom – americká námořní pěchota vrtulníky bude průběžně vylepšovat, včetně zavádění nových zbraní. Armáda ČR tak tyto modernizační balíčky (zevrubně otestované USMC) může jednoduše nakoupit a zavést do svých strojů.
Jde zejména o střelu vzduch-země AGM-179 Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) s doletem 8000 metrů a s duální naváděcí hlavicí (radar + laserové navádění). Střela má mimo jiné vylepšenou schopnost zasahovat pohyblivé a bránící se cíle. Dá se očekávat i postupné zavádění nových střel Sidewinder (či jiných střel vzduch-vzduch) a nejnovějších modelů laserem naváděných 70mm střel. Sidewindery dokážou působit i proti pozemním cílům, pokud jsou dostatečně „horké“.
Kokpit UH-1Y Venom; větší foto / U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Michaela Gregory, Public Domain
V případě Viperu je současnou klíčovou zbraní trojhlavňový 20mm kanon M197 se zásobou 750 kusů munice. Efektivní dostřel kanonu je 2000 metrů. Kanon lze zaměřovat manévrováním vrtulníku (v případě fixní pozice kanonu) nebo pomocí helmy TopOwl obou členů posádky. Viper nyní kromě Hellffire využívá i 70mm střely APKWPS s laserovým naváděním a dostřelem 3000 metrů. Pomocí APKWPS lze ničit statické i pohyblivé cíle.
Jen pro zajímavost. Italská firma Leonardo Armádě ČR v tendru nabízela neexistující vojenský vrtulník AW139M, papírově odvozený od civilního stroje AW139. O složitosti vývoje bojového vrtulníku z civilní platformy jsme již psali. Mnohé ale překvapí, že finanční náklady vývoje lehce militarizované verze MH-139A (rozhodně méně militarizované, než požadovala Armáda ČR) pro americké letectvo byly vyšší, než hodnota celé české akvizice vrtulníků Viper a Venom. Je však pravda, že testovací program amerického letectva byl velmi komplexní.
Podle Isaaca s příchodem Viperů a Venomů mariňáci dostali dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně držet krok. Venomy mohou Viperům mimo jiné pomoci pátrat po cílech a v případě potřeby nasadit palubní zbraně, tedy 70mm řízené / neřízené střely a palubní kulomety až do ráže 12,7 mm.
„Pokud se podíváte na řadu základních úkolů, které podporujeme, nejdůležitější je OAS [ofenzivní letecká podpora], zahrnující vzdálenou leteckou podporu a přímou leteckou podporu. Protože Yankee nemá takový dosah jako Zulu, vzdálenou leteckou podporu – pravděpodobně pomocí těžké PGM [přesná řízená střela; Hellfire] – vykoná čistě jen Zulu, ale CAS mise jsou rozhodně ideální pro kombinovaný prvek Yankee / Zulu,“ uvádí Issac.
Venomy a Vipery vykonávající OAS
Rozdíl mezi přímou leteckou podporou CAS (Close Air Support) a vzdálenou leteckou podporu DAS (Deep Air Support) je v rozdílné míře koordinace s pozemními jednotkami. DAS se používá k ničení nepřítele v dostatečné vzdálenosti od vlastních sil, kdy není nutné letecké operace koordinovat s pozemními silami. Naopak v případě CAS dochází k ničení protivníka v blízkosti vlastních sil – letecké operace je tedy nutné koordinovat s pohybem a palbou vlastních pozemních jednotek.
Kromě toho Vipery lze využít jako ozbrojený doprovod, duo Venom a Viper pak v rámci bojového pátraní a záchrany (CSAR), jako předsunuté vzdušné návodčí palby, ozbrojený průzkum nebo pro koordinaci útoků a průzkumu (SCAR).
Celý vrtulníkový systém H-1 je tedy složen z Viperů, které zajišťují OAS a Venomů, které samostatně nebo ve spolupráci zajišťují manévrování, logistiku a blízkou palebnou podporu.
V současné době si kromě americké námořní pěchoty vrtulníky Viper a Venom objednala Česká republika, pouze vrtulníky Viper pak Bahrajn. Další objednávky mohou přijít z Polska a Rumunska.
EDIT: Upravené informace o přílbě TopOwl, resp. Optimized TopOwl. Datalinky Link 16 získají Venomy i Vipery.
Související články
Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom
Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. ...
- 26.08.2019
- 323 komentářů
- Jan Grohmann
Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?
Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...
- 16.10.2019
- 226 komentářů
- Jan Grohmann
Podepsáno! Armáda ČR získá americké vrtulníky Viper a Venom
Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek večer společně s americkým ministrem obrany Markem Esperem ...
- 16.12.2019
- 229 komentářů
- Jan Grohmann
Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom
Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...
- 26.03.2021
- 77 komentářů
- Jan Grohmann
A podle všeho jsou i Venomy de-facto na cestě:
https://twitter.com/praisethes...A podle všeho jsou i Venomy de-facto na cestě:
https://twitter.com/praisethes...První Venom a další Viper už jsou v Náměšti. To je teda fofr:)
První Venom a další Viper už jsou v Náměšti. To je teda fofr:)
Dnes odpoledne bude televizní show :
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...Dnes odpoledne bude televizní show :
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...
Tady znovu dávám fotky Viperu pro pokochání. ...Zobrazit celý příspěvek
Tady znovu dávám fotky Viperu pro pokochání. :)
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d...
https://www.armadninoviny.cz/d... Skrýt celý příspěvekDobré odpoledne, je to trochu oživování "mrtvé" diskuze, ale nechtěl jsem plevelit Ukrajinké vlákno. Má tu někdo info, respektive může se o něj podělit, proč ještě nejsou první ...Zobrazit celý příspěvek
Dobré odpoledne, je to trochu oživování "mrtvé" diskuze, ale nechtěl jsem plevelit Ukrajinké vlákno.
Má tu někdo info, respektive může se o něj podělit, proč ještě nejsou první dvě Zmije v Náměsti?
Psalo se přelom května / června, potom se více a více naznačovalo spíše začátek července no a máme tu téměř srpen a nic.
Nechce se mi věřit, že by se armáda "nepochlubila", pokud již jsou někde v ČR apod.
Stejně tak se psalo, že to záleží na přepravních kapacitách USA, ale to mi nějak neštimuje, zvláště, když na tuto dodávku mohou být napojena uvolnění třeba dalších MI-24V na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvekDorazí do neděle. :)
Ale několik týdnů potrvá, než Vipery poprvé u nás poletí.Dorazí do neděle. :)
Ale několik týdnů potrvá, než Vipery poprvé u nás poletí.Tak první dva Vipery už jsou doma:)https://www.idnes.cz/zpravy/do...
Tak první dva Vipery už jsou doma:)https://www.idnes.cz/zpravy/do...
Další obrázky:
https://twitter.com/ObranaTwee...Další obrázky:
https://twitter.com/ObranaTwee...
V ukrajinské diskuzi se rozebírala nabídka USA na další dar a opravu vrtulníků H-1. Myslím že by bylo dobré to uvést na pravou míru. Částka 650 milionů dolarů je za komplet vše. ...Zobrazit celý příspěvek
V ukrajinské diskuzi se rozebírala nabídka USA na další dar a opravu vrtulníků H-1. Myslím že by bylo dobré to uvést na pravou míru.
Částka 650 milionů dolarů je za komplet vše. tedy i za vrtulníky které dostaneme darem a tedy za ně platit nebudeme. Tedy více jak polovinu částky platit nebudeme a na zbytek bude použit finanční dar 306 milionů dolarů taktéž od USA.
Tedy celkově ty stroje dostaneme téměř zdarma i s opravou a dalším vybavením.
/Osm starších vrtulníků Spojené státy předají Česku za jeho pomoc Ukrajině napadené Ruskem. Uvedená částka 650 milionů dolarů představuje celkovou hodnotu zakázky, tedy hodnotu darovaných vrtulníků, renovačních prací a dalšího vybavení, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. "ČR bude platit necelou polovinu této částky, přičemž naprostá většina těchto peněz bude uhrazena z daru 306 milionů dolarů, které ČR dostala jako částečnou kompenzaci své pomoci Ukrajině," doplnil mluvčí./
https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvekVrtuľník námornej pechoty AH-1Z Viper havaroval neďaleko základne v New ...Zobrazit celý příspěvek
Vrtuľník námornej pechoty AH-1Z Viper havaroval neďaleko základne v New Jersey
https://www.marinecorpstimes.c... Skrýt celý příspěvekhttps://militaryleak.com/2021/...
Už je začali montovat.https://militaryleak.com/2021/...
Už je začali montovat.Rozdělil bych názory na 2 skupiny. Za 1. bitevník je neperspektivní zbraň. Za 2. Viper je špatná zbraň... Ad1. USA ,Rusko, Čína, EU, Turecko, státy které v současné době udávají ...Zobrazit celý příspěvek
Rozdělil bych názory na 2 skupiny. Za 1. bitevník je neperspektivní zbraň. Za 2. Viper je špatná zbraň... Ad1. USA ,Rusko, Čína, EU, Turecko, státy které v současné době udávají trendy ve zbraních MAJÍ a vyrábějí bitevníky. (Někde i více typů najednou!!!) Stát pro mě určující v moderních trendech Izrael, má bitevníky. Tedy dost pochybuju, že názor kritiků bitevníků je relevantní. A i s nástupem nových technologií jsem nezaznamenal , že by se jich někde chtěli masově zbavovat. Naopak počty ve světě rostou (že jedna složka armády mění strategii a lehce upravuje počty nepochopí jen ten kdo nechce). Drony s podobnými vlastnostmi nejsou a dlooouho nebudou. Alternativou jsou víceúčelové typy. To sice je možnost, ale asi podobná jako nahradit tank bvpéčkem s kanónem 120mm, je to něco za něco a musíte tomu přizpůsobit celou strategii... Ad2 moc možností na jiný bitevník není. Ruské a Čínské stroje nepřichází v úvahu z důvodu politiky, tedy i repase stávajících je riziková. Západních jsou reálně 3.typy. AH-64 je asi lepší a perspektivnější variantou, navíc je rozšířený u spojenců, ale po technické stránce, výzbroje i logistice (u systému H1 nejde jen o díly a servis ,ale hlavně o techniky a piloty) je Viper velice dobrou volbou. Stačí si udělat porovnání obou typů. Škoda jen, že jsme si nenechali udělat nabídku na oba dva. Bohužel nebylo u politiků průchodné kupovat jen bitevník a tak se zase bastlilo jako vždy. Já pevně věřím a doufám , že se ještě alespoň 4 ks dokoupí a náležitě vyzbrojí. Ale rozumím tomu , že teď má armáda jiné, momentálně naléhavější potřeby..Skrýt celý příspěvek
Asi nikdo netvrdí že bitevní vrtulník zmizí z inevtářů moderních armád, ale na to aby obstály na moderním bojišti budou muset projít jistou evolucí jako například bombardéry, které ...Zobrazit celý příspěvek
Asi nikdo netvrdí že bitevní vrtulník zmizí z inevtářů moderních armád, ale na to aby obstály na moderním bojišti budou muset projít jistou evolucí jako například bombardéry, které se staly bud Stealth nebo získaly výzbroj pro Stand off útoky.
V případě vrtáků to budou nejspíše robotičtí wingmani, snaha o stealth (Invictus), smart munice (stand off atack).
Hrozí tedy že Viper v tomto ohledu velmi rychle zastará, zváště v podmínkých AČR.Skrýt celý příspěvekNa evropském bojišti, přinejmenším na té zvlněné části, která je i u nás, je dostřel 9km u Hyder dostatečný.
Na evropském bojišti, přinejmenším na té zvlněné části, která je i u nás, je dostřel 9km u Hyder dostatečný.
Zajímalo by mně, co se dá s Hydrou na 9 km trefit? Řekl bych, že asi nic moc, když se 70 mm střely dnes upravují o naváděcí soustavu, například APKWS. Další problém u použití ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímalo by mně, co se dá s Hydrou na 9 km trefit? Řekl bych, že asi nic moc, když se 70 mm střely dnes upravují o naváděcí soustavu, například APKWS. Další problém u použití hydry na 9 km vidím v tom, že vrtulník bude muset být ve výšce, kde se neschová před radary ani na 50 km, bude z něj snadný cíl.
Pokud dojde ke střetu na evropském bojišti, tak všude jsou tu armády vybavené dost prostředky PVO, aby vrtulník na 9 km vymazaly z oblohy. Amíci vědí proč na AH 64 testují Spike NLOS s dosahem 25 km.Skrýt celý příspěvek"Co se dá s hydrou trefit" Evidentně, kdyby se s ní nic podstatného trefit nedalo, tak by ji udělali s kratším dostřelem (a např. silnější hlavicí). "Další problém u použití ...Zobrazit celý příspěvek
"Co se dá s hydrou trefit"
Evidentně, kdyby se s ní nic podstatného trefit nedalo, tak by ji udělali s kratším dostřelem (a např. silnější hlavicí).
"Další problém u použití hydry na 9 km vidím v tom, že vrtulník bude muset být ve výšce, "
Dostřel se vždy uvádí do "stejné nadmořské výšky". Tedy pro tento Tvůj požadavek nevidím důvod. Stačí být v takové výšce, abys "akorát viděl cíl", tedy aby cíl akorát viděl Tebe. Tedy se před prostředky PVO může efektivně skrývat. Nehledě na (asi budoucí) možnosti spolupráce s průzkumnými drony, které dále zmenší nutnost se vystavovat možnosti odvetné palby.
". Amíci vědí proč na AH 64 testují Spike "
To, že lepší dostřel je lepší ještě neznamená, že i kratší dostřel nelze s úspěchem použít. Kdyby byly Apache pro AČR cenově dostupné, tak by samozřejmě nabídli více muziky. Ale tolik peněz prostě není....Skrýt celý příspěvek
Stealth vrtulník srovnatelný s radarovým průřezem srovnatelným se stealth letadlem je vlhký sen vášnivého diváka sci-fi... Trup můžeš vyrábět z RAM materiálu a tvarovat jak chceš, ...Zobrazit celý příspěvek
Stealth vrtulník srovnatelný s radarovým průřezem srovnatelným se stealth letadlem je vlhký sen vášnivého diváka sci-fi... Trup můžeš vyrábět z RAM materiálu a tvarovat jak chceš, ale největší demaskující faktor, točící se rotory jen tak nevyřešíš... ;)Skrýt celý příspěvek
Kichot Otázky jsou špatně položeny. Vzhledem ke stavu v němž se nachází AČR tj. náhrada většiny strategických zbraní je otázka, nakolik nyní urgentní je potřeba nákupu bitevních ...Zobrazit celý příspěvek
Kichot
Otázky jsou špatně položeny.
Vzhledem ke stavu v němž se nachází AČR tj. náhrada většiny strategických zbraní je otázka, nakolik nyní urgentní je potřeba nákupu bitevních vrtulníků nebo spíše víceúčelových vrtulníků, jak je H1 interně pojmenován.
A otázka číslo dvě je ta, zda AČR opravdu bitevní vrtulníky potřebuje. Odpověď na tuto otázku nalezneme v budoucnu díky rozvoji UAV. Vyčkat jsme mohli s MI-24 a tím ušetřit tolik potřebné peníze na modernizaci nediskutabilní výzbroje AČR.Skrýt celý příspěvekMi-24 v současné době neplní úlohu bitevního vrtulníku. Nemá na moderním bojišti použitelnou výzbroj. Takže bychom vyčkat mohli, ale znamenalo by to, že s každým rokem vyčkávání by ...Zobrazit celý příspěvek
Mi-24 v současné době neplní úlohu bitevního vrtulníku. Nemá na moderním bojišti použitelnou výzbroj. Takže bychom vyčkat mohli, ale znamenalo by to, že s každým rokem vyčkávání by naše vrtulníkové letectvo ztrácelo kontakt s moderním vedením vrtulníkového boje. A tydle schopnosti bychom následně museli za nemalé peníze a nemalý čas získávat zpět.
Jinak žádná vyspělá armáda plně nenahrazuje vrtulníky drony (ty se používají poněkud k jiným úkolům), takže v tomto není Tebou navrhované řešení vůbec smysluplné: pro funkční vševojskovou armádu budeme bitevní vrtulníky potřebovat i nadále, i když zavedeme drony.
PS: Je hezké, jak tam, kde se Ti to hodí do krámu, tak se věci musí řešit teď hned. A tam, kde se Ti to do krámu nehodí (protože se kupuje západní a vyřazuje Ruská technika) tak najednou jde klidně dlouhé roky s řešením čekat.....Skrýt celý příspěvekNikde není psáno, že MI-24 se nesmí modernizovat, naopak by se mohl modernizovat do podoby jako MI-171Š (viz. ATM 1/2020) Modernizací by se přiblížil současným požadavkům za zlomek ...Zobrazit celý příspěvek
Nikde není psáno, že MI-24 se nesmí modernizovat, naopak by se mohl modernizovat do podoby jako MI-171Š (viz. ATM 1/2020)
Modernizací by se přiblížil současným požadavkům za zlomek ceny nového bitevníku.
Každá technika se musí časem modernizovat i ty AH-1Z.
Otázkou opravdu je, zda v budoucnu bitevníky budem potřebovat.
Milý pane, ne nehodí se mi to do krámu, ale přednější považuju investice do techniky, která je již na konci a nebo za koncem své životnosti a nemůže v rámci výzbroje absentovat.
Na první místo dávám vždy to potřebné a nebytné, náhrada MI-24 pálí AČR ze všeho nejmíň.Skrýt celý příspěvekRazem Řekl bych, že modernizace asi nikdy nepůjde provést bez odstřihnutí se od ruského výrobce tak, že je z politických důvodu neproveditelná. Lepší než modernizace do podoby Mi ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Řekl bych, že modernizace asi nikdy nepůjde provést bez odstřihnutí se od ruského výrobce tak, že je z politických důvodu neproveditelná.
Lepší než modernizace do podoby Mi 171 by byla nabízená konfigurace od Rafaelu pro polsko.
https://www.defence24.com/poli... Skrýt celý příspěvekNevim, proč by měla být modernizace bez ruského výrobce neproveditelná? Naopak modernizací se sníží závislost, protože modernizované komponenty pravděpodobně nebudou ruské ...Zobrazit celý příspěvek
Nevim, proč by měla být modernizace bez ruského výrobce neproveditelná?
Naopak modernizací se sníží závislost, protože modernizované komponenty pravděpodobně nebudou ruské výroby.
Modernizovaná avionika v podobě MI-171Š je výhodná proto, protože sjednotí vybavení vrtulníků a pro AČR je dostatečná, bitevní vrtulník nikdy nebyl nikdy klíčový či důležitý typ výzbroje v rámci AČR. Z toho také plyne, že MI-24 jsou celou dobu téměř na úrovni 80. let a počet objednaných 4 kusů AH-1Z je opravdu minimalistický, skoro až zbytečný a další nejsou v plánu.Skrýt celý příspěvekKdyž jsem se nedávno bavil s mechanikem z Náměšti, tak mi řekl, že stejně není více letuschopných Mi-24 v jednu chvíli, než pouhé 3 vrtulníky. Proto i kdyby se ve službě ...Zobrazit celý příspěvek
Když jsem se nedávno bavil s mechanikem z Náměšti, tak mi řekl, že stejně není více letuschopných Mi-24 v jednu chvíli, než pouhé 3 vrtulníky. Proto i kdyby se ve službě permanentně udržovali 2 Vipery, tak by to byla stále větší bojová síla než 3 Mi-24V. A pokud se podíváme na ostatní stroje v letectvu, tak 12 kusů vrtulníků není nijak podprůměrné čísloSkrýt celý příspěvek
Razem Bude záležet na tom, co by modernizace zahrnovala, protože jsou nějaké technické podmníky stanovené výrobce na které dostal vrtulník certifikaci. Stále pak zůstane jistá ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Bude záležet na tom, co by modernizace zahrnovala, protože jsou nějaké technické podmníky stanovené výrobce na které dostal vrtulník certifikaci.
Stále pak zůstane jistá míra závislosti na Rusku, což je více politický problém, ale nelze jej přehlížet.Skrýt celý příspěvekOndra Mrklas On i UH 1 vyzbrojený APKWS a neřízenými střelami 70 mm má slušnou šanci na to, že bude lepší než Mi 24, hlavně díky moderním senzorům pro boj v noci. Tak že bojová ...Zobrazit celý příspěvek
Ondra Mrklas
On i UH 1 vyzbrojený APKWS a neřízenými střelami 70 mm má slušnou šanci na to, že bude lepší než Mi 24, hlavně díky moderním senzorům pro boj v noci. Tak že bojová hodnota může být lepší. Ovšem, vycházím z předpokladu, že se využije nabídka USA kompletně, jak ji schválili v USA.
... k počtu letuschopných strojů, asi bude záležet co znamená letuschopný a co bojeschopný. (existuje možnost, že bojeschopných může být více, ale neodpovidalo by to normám pro letový provoz v míru)
Zkuste si představit jak by asi vypadalo 14 Gripenů, pokud by nebyly v pronájmu nasmlouvané letové hodiny. :-)Skrýt celý příspěvekflanker Dost často se tu opakuju :D Pokud jsme chtěli snížit závislost na Rusku, tak jsme měli nahrazovat MI-171, to je páteřní typ vrtulníku. Bylo dokonce v plánu, že se MI-24 ...Zobrazit celý příspěvek
flanker
Dost často se tu opakuju :D
Pokud jsme chtěli snížit závislost na Rusku, tak jsme měli nahrazovat MI-171, to je páteřní typ vrtulníku. Bylo dokonce v plánu, že se MI-24 vyřadí bez náhrady...
Ovšem celé výběrové řízení nebylo postaveno na tom, aby se snížila závislost na Rusku, ale aby se nahradili Sokoly a bitevníky se škrtli jako neperspektivní.
H1 se prolobboval i přes to, že Sokoly podstoupili GO a AČR má rozpadlé BVP, dělostřelectvo a PVO již prakticky absentuje.
Závislost na Rusku se nijak výrazně nesnížila, ostatní nákupy techniky se úspěšně odkládají (s tím se musí v ČR počítat) ale hlavně, že máme bitevník v počtu 4 kusů a k tomu 8 UH-1Y, které v rámci NATO slouží v Pacifiku a jiné armády dokonce bitevník nepotřebují.
Pokud nevidíte tu absurditu, tak máte klapky na očích a opravdu všechno Ruskem nejde vysvětlit...Skrýt celý příspěvekRazem Ne. Najděte mi jakýkoli oficiální dokument který tenhle nákup spojuje se Sokolem. Plám byl vždy obměnit Mi-24 u vrtulníkového letectva. Sokol slouží u dopravního letectva. V ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Ne. Najděte mi jakýkoli oficiální dokument který tenhle nákup spojuje se Sokolem. Plám byl vždy obměnit Mi-24 u vrtulníkového letectva. Sokol slouží u dopravního letectva. V době kdy se měly provést generálky na Sokolu se opravu objevily úvahy o tom zda ho není perspektivnější nahradit novým vrtulníkem, ale to nikdy nepokročilo ze stádia úvah.
To že si chtěla kbelská mafie prosadit takový stroj který by mohl později nahradit i Sokol je úplně jiný příběh....Skrýt celý příspěvekKbelská mafie, ty vole co to meleš? W-3A Sokol se měl nahrazovat jako první. O tom píše Bílá kniha z roku 2011. Poté se k Sokolu ještě přibastlili MI-24. Proto se poptávalo 18 ...Zobrazit celý příspěvek
Kbelská mafie, ty vole co to meleš?
W-3A Sokol se měl nahrazovat jako první. O tom píše Bílá kniha z roku 2011. Poté se k Sokolu ještě přibastlili MI-24. Proto se poptávalo 18 kusů vrtulníků.
Dlouholetá mlha při výběru víceúčelového vrtulníku vyvrcholila tím, že se oslovili jen výrobci z USA.
Tady řešíme trapný MI-24 a armáda se nám rozpadá a plánované peníze třeba na tolik potřebné dělostřelectvo ani zdaleka nestačí.
Pokud tuhle nelogičnost hájíte, tak hájíte zájmy USA nad zájmy ČR a bojeschopnosti AČR. A za Rusko se prosím neschovávejte. Rusko tady v diskuzích funguje jako nouzový stav, omluví se tím všechno.Skrýt celý příspěvekVětšina tendrů, které jsou z finančních důvodů nedořešené jsou v současném stavu jen kvůli covidu. Pokud by nedošlo k pandemii, tak by vše proběhlo podle plánu. Vzhledem k tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek
Většina tendrů, které jsou z finančních důvodů nedořešené jsou v současném stavu jen kvůli covidu. Pokud by nedošlo k pandemii, tak by vše proběhlo podle plánu. Vzhledem k tomu, že vrtulníky se řešily ještě před pandemií, tak se finance neřešily podle krizového plánu. A argument typu tak nákup zrušme, by udělal více škody než užitku, jelikož v tendru není lepší stroj a pokud by se lepší stroje připočítaly, tak by tendr mohl za stejný počet vrtulníků cenu přiblížit 30 mld. kč, pokud by se připočátaly stroje jako AH-64E, T-129 nebo EC-665Skrýt celý příspěvek
Razem Sám chápu co znamená reálné snížení nebo nesnížení závislosti na Rusku. Ale to jsou oficiálně uváděné důvody politickými představiteli. Jak vládní představitelé tak ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Sám chápu co znamená reálné snížení nebo nesnížení závislosti na Rusku. Ale to jsou oficiálně uváděné důvody politickými představiteli. Jak vládní představitelé tak uvědomila opozice mele v tomto případě to samé. :-) někde se s tím snižováním začít musí, vše najednou nezvladneme. Proto jsem v tomto případě fandil nákupu 12 kusů ozbrojené verze UH 60. Které by dokázali vykrýt i případný vypadek v provozuschopnosti Mi 171, což pouhých 8 UH1 nedokáže.Skrýt celý příspěvekRazem Bílá kniha přestlala platit snad ještě dřív než byla vytištěná. Tím se snad nedá argumentovat. To že by mohlo 6 nových vrtulníků nahradit Sokol se nikdy nedostalo z fáze ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Bílá kniha přestlala platit snad ještě dřív než byla vytištěná. Tím se snad nedá argumentovat. To že by mohlo 6 nových vrtulníků nahradit Sokol se nikdy nedostalo z fáze úvah.Skrýt celý příspěvek"Které by dokázali vykrýt i případný vypadek v provozuschopnosti Mi 171, což pouhých 8 UH1 nedokáže." Ale vždyť právě v tom je současné řešení "geniální". Protože výpadek nepřijde ...Zobrazit celý příspěvek
"Které by dokázali vykrýt i případný vypadek v provozuschopnosti Mi 171, což pouhých 8 UH1 nedokáže."
Ale vždyť právě v tom je současné řešení "geniální". Protože výpadek nepřijde "ze dne na den". Vždy je možnost stroje kanibalizovat. Takže když nastane ten výpadek, tak prostě dokanibalizujeme jak Mi-17 tak 24, a zatím stihnem pořídit vrtuléry nové. Tím nepřijdeme o žádné schopnosti.
Kdybychom koupili jen dopraváky, tak už v podstatě teď nemáme funkcní bitevní vrtulníky (jednak je jich provozuschopných málo, jednak jsou už "beznadějně zastaralé").Skrýt celý příspěvek
Prosím, škrtněte ze seznamu shodných dílů tu hlavu rotoru, tyto dva typy mají (pokud se správně vzpomínám asi o čtvrt metru) rozdílný průměr rotoru... listy ano, ale hlava musí být ...Zobrazit celý příspěvek
Prosím, škrtněte ze seznamu shodných dílů tu hlavu rotoru, tyto dva typy mají (pokud se správně vzpomínám asi o čtvrt metru) rozdílný průměr rotoru... listy ano, ale hlava musí být upravená!Skrýt celý příspěvek
Za prvé procento shodnosti dílů je jasně stanoveno... Tak proč by jsme si měli něco skrtat... A za druhé, víte jistě že rotorová hlava je jiná u venomu než u vipera? Ono má totiž ...Zobrazit celý příspěvek
Za prvé procento shodnosti dílů je jasně stanoveno... Tak proč by jsme si měli něco skrtat...
A za druhé, víte jistě že rotorová hlava je jiná u venomu než u vipera? Ono má totiž H1 takové specifikum, že listy rotoru nejsou připojeny přímo k hlavě ale k jakémusi mezikusu... Nemohl by ten mezikus být jiné délky? Já to tedy nevím a netroufnu si tvrdit... Vy ano?Skrýt celý příspěvek
Modernizace a schopnosti AČR jako každé jiné se mají řešit komplexně. V době, kdy AČR čeká modernizace, které se neustále protahují a dokonce strategické zbraně jako ...Zobrazit celý příspěvek
Modernizace a schopnosti AČR jako každé jiné se mají řešit komplexně.
V době, kdy AČR čeká modernizace, které se neustále protahují a dokonce strategické zbraně jako dělostřelectvo se řeší tou nejlevnější cestou, je na místě se opravdu ptát, proč MOČR má potřebu řešit bitevní vrtulníky. Bitevní vrtulník, je na moderním bojišti ohrožený druh, protože současná PVO si s vrtulníkem umí dost dobře poradit. Proto jsou bitevníky s úspěchem nasazovány tam, kde se PVO nevyskytuje. Tam, kde je již PVO rozmístěna je už použití bitevníku rozvážnější a vlastně téměř absentuje. Třeba konflikt Arménie-Ázerbajdžán, Donbas, ale i snížení počtu AH-1Z u Marine Coprs. Důvodem snížení počtu má být fakt, že AH-1Z nedokáže nést zbraně dalekého dosahu (integrované Hellfire a JAGM mají dostřel "jen" do 8km) a proto jsou snadno zranitelné nepřátelskou PVO. Viz. ATM 4/2021.
Bitevní vrtulníky nechává na chvostu třeba Polsko, jehož stroje jsou na tom hůře než české MI-24 a řeší důležitou výzbroj jako PVO, dělostřelectvo, atd.
Bitevní vrtulníky nemá celá řada států, kteří dokonce dlouhodobě dbají víc na svoji obranu, jako je třeba Finsko, Švédsko, atd.
Je sice pravdou, že technologický skok mezi AH-1Z a MI-24 tak jak je máme vybaveny bude opravdu značný, ale jejich pořízení dává smysl, jako pořídit na zahradu kolotoč s labutěmi a přitom máme děravou střechu a prasklý potrubí a záchod na chodbě.
Tento nákup protlačila americká lobby a co je nejhorší, vůbec nereflektuje skutečné potřeby AČR.Skrýt celý příspěvekZbytečná práce, nevysvětlíte. Ale kdyby jim takto někdo hospodařil s jejich prachama při nákupu auta, domu atd.. to byl byl řev. Poplácáme se po zádech a za 10 mld co jsme dostali ...Zobrazit celý příspěvek
Zbytečná práce, nevysvětlíte. Ale kdyby jim takto někdo hospodařil s jejich prachama při nákupu auta, domu atd.. to byl byl řev.
Poplácáme se po zádech a za 10 mld co jsme dostali vrácené z rozpočtu pořídíme... třeba hasičskou zbrojnici na letiště Kbely. Ta je hodně potřeba (ironie) a stojí necelou pul miliardu. To je přece zadarmo.
http://www.obermeyer.cz/aktual...
K tomu z veřejných rozpočtů zaplatíme prodloužení dráhy letiště ve Varech, protože ho nutně potřebujeme pro naši obranyschopnost. A nakonec zvýšíme daně abychom na to měli. Nepřátelé se třesou.Skrýt celý příspěvekJasně, "zdůvodnění" jako "přece nebudeme kupovat Fabii, podvozek zvládá maximálně tak 150kmh dál už to plave"... Pro jistotu opakuji posté, nezdůrazňujte nám tu věčně co všechno H1 ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, "zdůvodnění" jako "přece nebudeme kupovat Fabii, podvozek zvládá maximálně tak 150kmh dál už to plave"...
Pro jistotu opakuji posté, nezdůrazňujte nám tu věčně co všechno H1 umí, ale popište co zvládnou v počtu 4ks... jejich hlavní problém není že jsou špatné (oni opravdu jsou celkem dobré, na to jak je to x-tá iterace základu z Vietnamu - ale to je ostaně F16 skoro taky) ale že jsou tak drahé že jich bude hrstka... a to už potom tu válku samy o sobě nevyhrají už vůbec.
A ne, neseberete peníze z jiných kritických projektů na jejich (aspoň) zdvojnásobení, to je nepřijatelné.Skrýt celý příspěvekP.S. většina textu nesměřovala přímo na vás pane, pardon pokud to tak náhodou vypadá
P.S. většina textu nesměřovala přímo na vás pane, pardon pokud to tak náhodou vypadá
ani bych se nedivil, kdyby přišla "super nabídka na dokup" (ironie) a peníze zrovna ...Zobrazit celý příspěvek
ani bych se nedivil, kdyby přišla "super nabídka na dokup" (ironie) a peníze zrovna přebývaly
https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek
" ale popište co zvládnou v počtu 4ks..." Zvládnou to, že umožní nejen elementární udržení, ale především rozvoj vrtulníkového letectva u AČR. Díky nim můžeme cvičit to, co se ...Zobrazit celý příspěvek
" ale popište co zvládnou v počtu 4ks..."
Zvládnou to, že umožní nejen elementární udržení, ale především rozvoj vrtulníkového letectva u AČR. Díky nim můžeme cvičit to, co se starejma Mi-24 nebylo možný, a tak posunout armádu kus dál.
A i v těch 4 kusech jsou samozřejmě nasaditelný. v reálném konfliktu - na podporu těch našich pár tanků jich zatím víc snad ani nepotřebujem.... :-( (to byl vtip).
Samozřejmě, že jich je potřeba více. Ale pokud teď nejsou peníze na víc, tak je lepší, že máme čtyři, než kdybychom neměli žádné. A naopak, za ty peníze, co jsme dali do těch čtyř, by se stejně nic jiného světoborného nekoupilo (jestli by se koupilo vůbec něco).Skrýt celý příspěvekElementární udržení schopností dokážou i MI-24, vybavit je můžete také jak chcete. Tímto argumentem opravdu nelze argumentovat, protože nemá elementární logiku.
Elementární udržení schopností dokážou i MI-24, vybavit je můžete také jak chcete. Tímto argumentem opravdu nelze argumentovat, protože nemá elementární logiku.
"Elementární udržení schopností dokážou i MI-24, " Právě že nikoli. Nemají moderní zbraně schopné základní taktiky "udeř a uteč (schovej se), ani nemají senzorové vybavení, aby ...Zobrazit celý příspěvek
"Elementární udržení schopností dokážou i MI-24, "
Právě že nikoli. Nemají moderní zbraně schopné základní taktiky "udeř a uteč (schovej se), ani nemají senzorové vybavení, aby takovou taktiku šlo i jen simulovat.
Mi-24 v té výbavě, co máme, se v podstatě pro moderní vrtulníkový boj použít už nedají.
"vybavit je můžete také jak chcete."
MůžeTE? Jé, ty ses přiznal :-)
Ale jinak. Nemůžeme. Nemáme licenci. Ale i kdyby nám ji Rusko (jistě ne zadarmo) dalo, tak cena takové úpravy by byla tak vysoká, že by toto řešení nedávalo smysl.Skrýt celý příspěvek
Double: Konstrukcia UH-1 je jednoducho zastarala. Mozes tam dat novy motor, pristroje atd, nic to na tom nezmeni. Aj do favorita mozes dat novy motor, tlmice, pristrojovku, no ...Zobrazit celý příspěvek
Double:
Konstrukcia UH-1 je jednoducho zastarala. Mozes tam dat novy motor, pristroje atd, nic to na tom nezmeni. Aj do favorita mozes dat novy motor, tlmice, pristrojovku, no novemu pasatu sa to nikdy rovnat nebude. Presne kvoli tomu UH-1Y prehrava kazdy tender :/
Double:
Ano, ako fanusik techniky z vojny vo Vietname vam zavidim, ze ste si nakupili tieto relikty historie.
Argumentuj konkrétně... V čem je konstrukce zastaralá?
Jak jsi to myslel s tím spojením AH1Z Viper s Vietnamem?Skrýt celý příspěvekNechci vám vůbec zasahovat do plodné diskuze. Někde kdysi v odborné literatuře pokud si dobře vzpomínám jsem četl popis ohledně zastaralosti řešené architektury vrtulníků UH-1Y. ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci vám vůbec zasahovat do plodné diskuze.
Někde kdysi v odborné literatuře pokud si dobře vzpomínám jsem četl popis ohledně zastaralosti řešené architektury vrtulníků UH-1Y. Co, jak a proč si už nevzpomínám. Berte to jen jako stopu kde hledat, ne jako argument.
Mé argumenty jsou popsány výše a jen bych připojil to, že jediný člen NATO (USA) tento typ vrtulníků vlastní a oblast nasazení je Pacific.Skrýt celý příspěvekJoooo to jsou obecně známé argumenty, že jsou zastaralé konstrukce... Otázka je jak moc to je objektivní čtení... Osobně nad některými výroky pochybuju... Můžeme to konstruktivně ...Zobrazit celý příspěvek
Joooo to jsou obecně známé argumenty, že jsou zastaralé konstrukce...
Otázka je jak moc to je objektivní čtení... Osobně nad některými výroky pochybuju...
Můžeme to konstruktivně rozebrat když nahodíš co je zastaralé a na co jde konkurence u např u BH moderněji ;)Skrýt celý příspěvek
https://www.flightglobal.com/h... nedostatocna rychlost, nosnost, vydrz.. Holt, ak je ...Zobrazit celý příspěvek
https://www.flightglobal.com/h...
nedostatocna rychlost, nosnost, vydrz.. Holt, ak je konstrukcia moralne zastarala, tak ti nove displeje, ci motory (teda aspon relativne nove, predsalen najnovsie apache a uh-60m maju modernejsie motory -701D) moc nepomozu.Skrýt celý příspěvekCetl jste ten clanek cely nebo jen jeho nadpis? :-D
Cetl jste ten clanek cely nebo jen jeho nadpis? :-D
Ano, co mas problem s porozumenim niektorej casti?
Ano, co mas problem s porozumenim niektorej casti?
TC82 USMC redukuje vipery mimojine i proto ze nejsou schopne operovat v zonach pokryte nepratelskou PVO a jejich vyzbroj nema dostatecny dosah aby pusobily mimo dosah. RCS je ...Zobrazit celý příspěvek
TC82
USMC redukuje vipery mimojine i proto ze nejsou schopne operovat v zonach pokryte nepratelskou PVO a jejich vyzbroj nema dostatecny dosah aby pusobily mimo dosah.
RCS je nesporně technické vlastnost. Ted se tů mužeme handrkovat jak efektni je vrtulník který muže vyhledávat a ničit cíle na přímou viditelnost pouze z přízemní výšky.
Opět si nepochopil co se kde psalo... Asi vážně máš problém s chàpáním textu... Chceš snad říct, že Viper má se svým výrazně užším trupem, méně vystoplými motorovými gondolami, zakapotovaným uchycením hlavňové výzbroje, a částečne stíněnou rotorovou hlavu uchycením listů rotoru větší čelní RCS, kterà je v boji myslím si nejdůležitější, než takový Apache? Protože já jsem si nevšim, že by někdo vyřazoval Apache kvůli RCS... Rád ti osvětlím co ses pravděpodobně měl dozvědět při studiu budoucího doktríny v nasazení vrtulníků USMC... Vrtulníky se nad hladinou nemají kde schovat a protože stealth vrtulníky v podstatě neexistují, o Comamche a StealthHawk tady nebude polemizovat a rotorové letadla mají obecně větší RCS než letadla s pevnou nosnou plochou, tak se vzhledem ke specifickému bojišti bude lépe zvažovat kde je USMC nasadí a tím jich bude potřeba méně... Což nemá s technickou kvalitou stroje nic společného... A my moře nemáme... Takže protože my moře nemáme, tak nám může být fuk že nad mořem se vrtulník neschová... A pleteš se... Vrtulníky se vyhýbájí zachycení radarem právě krytím za překážkama... Přízemním letem... A nenasazují se v oblasti PVO prozivníka...
Mimochodem... už víš který typ jsem myslel??? ;)Skrýt celý příspěvekMy si tykame ? Vy zase nechapete sirsi souvislosti. AH-64 sice nemá nijak nižší RCS ale několik zásadních rozdílů tu je. a) AH-64 má radar nad rotorovou hlavou b) 64E má datalink ...Zobrazit celý příspěvek
My si tykame ?
Vy zase nechapete sirsi souvislosti. AH-64 sice nemá nijak nižší RCS ale několik zásadních rozdílů tu je.
a) AH-64 má radar nad rotorovou hlavou
b) 64E má datalink a schopnost ovládat UAV a využívat jejich senzorová data. AH-64E může (respetive brzo získá) schopnost vystrčit nad horizont dron bez toho aby se vystavil nepřátelské PVO a odpalovat PTŘS bez line of sight.
Až někdy Viper získá takové schopnosti, pokud je vůbec někdy získá v prostředí AČR tak se můžeme bavit o tom že to může být perspetivní bojový prostředek pokud dojde k navýšení stavu aspon na 8ks.
Jinak ano na podporu sil nekde v Mali je to dobrá hračka, v nějakém symetrickém konfliktu si nedovedu představit že tam nějaké PVO nebude.Skrýt celý příspěvekSamozřejmě mi tykat můžeš... Když tak naléháš... A ke zbytku... To co má a nemá Apač není relevantní... Tady je relevantní nakoupit to co by jsme reálně mohli využili... Určitě ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě mi tykat můžeš... Když tak naléháš...
A ke zbytku... To co má a nemá Apač není relevantní... Tady je relevantní nakoupit to co by jsme reálně mohli využili... Určitě není rozumné nakupovat něco co využijeme jen z poloviny... A to třeba ta schopnost ovlàdat drony je v blízké budoucnosti určitě vyhazování penez, protože adekvàtní dron nemáme, takže tuto schopnost nevyužijeme... A to nemluvím o tom, že už je problé kvůli komplikacemi s provozem v civilním leteckém prostoru... Moh bych se jako dítě hádat co jeden vrtulník má a co nemá.... Moh bych apelovat, že apač nemůže nést aim9... Nebo že to či tamto... Je to zbytečné... V nadzvukovém letectvu obrazně taky nebudeme po Gripenu pořizovat to nejlepší, protože pořídit Raptora by byl zbytečný luxus ( nehledě že by nám ho neprodali )... A mimochodem... U toho radaru by chtělo si pozjišťovat kolik těch apačů jej skutečně nosí a proč jich nosí jen nějaké procento... ;)Skrýt celý příspěvekReagoval jsem na to proč nikdo masivně nevyřazuje AH-64 byť má pravděpodobně větší RCS než Viper. Budeme doufat že Viper takové dovednosti jako mají Apache, získají i v našcich ...Zobrazit celý příspěvek
Reagoval jsem na to proč nikdo masivně nevyřazuje AH-64 byť má pravděpodobně větší RCS než Viper.
Budeme doufat že Viper takové dovednosti jako mají Apache, získají i v našcich službách aby za nějakých 10 let už nebyly zastarelé a jejich počet se navýší jinak to bude ukázka ostrovní modernizace se kterou se tak potýkají poláci.Skrýt celý příspěvek
4 slovy čtyři bitevní vrtulníky. O nějaké bitvě tedy nemůže být vůbec řeč, spíše divadélko, kdy na dnech NATO z UH-1 vyskočí pár kluků z výsadkového pluku. Být to v rozumných ...Zobrazit celý příspěvek
4 slovy čtyři bitevní vrtulníky. O nějaké bitvě tedy nemůže být vůbec řeč, spíše divadélko, kdy na dnech NATO z UH-1 vyskočí pár kluků z výsadkového pluku.
Být to v rozumných počtech, tak si může letectvo tleskat (protože by bylo v zásadě komplet moderně přezbrojeno) a pozemní vojsko může zatím jen tiše závidět.Skrýt celý příspěvekLemkine pro natvrdle s trpelivosti sobe vlastni jeste jednou pomalu a strucne jak by to MOHLO třeba vypadat... Byl požadavek na VÍCEÚČELOVÝ typ ( tedy schopný boje i přepravy ) v ...Zobrazit celý příspěvek
Lemkine pro natvrdle s trpelivosti sobe vlastni jeste jednou pomalu a strucne jak by to MOHLO třeba vypadat... Byl požadavek na VÍCEÚČELOVÝ typ ( tedy schopný boje i přepravy ) v nějaké váhové kategorii ( do které se nevleze například BH ) schopny například ničit tanky protivníka pomocí PTŘS... Takový typ prostě v nějaké kvalitě není a integrace PTŘS na nějaký co je, by jsme draze zaplatili z vlastní kapsy... Takže se zvolilo co se zvolilo s tím, že Viper bude zjednodušeně řečeno zbraňová platforma pro Venoma... Která bude přizována do skupiny například třech venomů třeba jen v jednom kusu ( ovšem třeba s 16 Helfajrama ) a bude útočit spíše než samostatně s pomocí Venomů na cíle na které nestačí hydra nebo APKVS... Čili například na co Venom ukáže to Viper smázne... Jednou ranou se tím vyřeší i udržení schopnost použití armádou bitevních vrtulníků do doby kdy se rozhodne co dál... Nechápu co na tom nechápeš... A nevím proč tu taháš nějaký display na leteckém dnu....Skrýt celý příspěvek
Storm, požadavek byl na víceúčelový typ který neexistuje s cenou max. 6Mld. Áha, on takový vrtulník neexistuje, jaké překvapení. Tak koupíme trochu bitevního a trochu přepravního ...Zobrazit celý příspěvek
Storm, požadavek byl na víceúčelový typ který neexistuje s cenou max. 6Mld.
Áha, on takový vrtulník neexistuje, jaké překvapení. Tak koupíme trochu bitevního a trochu přepravního za 18Mld, ačkoliv s bitevníky bílá kniha vůbec nepočítá. Prostě nekoncepce.
Správně by mělo být, to celé škrtnou a zadat realisticky znova. Např. AW249+149 pořídíte v katalogové ceně v počtu 12+12.Skrýt celý příspěvekSmiř se už konečně s tím, že Bílá kniha je chabé útočiště těch, co nepochopili, že je dávnou překonaná, tak jako doba ve které vznikla...
Smiř se už konečně s tím, že Bílá kniha je chabé útočiště těch, co nepochopili, že je dávnou překonaná, tak jako doba ve které vznikla...
Já vím že bílá kniha je totální blbost, tak proč jí to MO pořád má? :D Zatím není akvizice, kterou by MO udělalo dobře. Je tedy otázkou, jestli nechat nadále MO starat se o obranu ...Zobrazit celý příspěvek
Já vím že bílá kniha je totální blbost, tak proč jí to MO pořád má? :D
Zatím není akvizice, kterou by MO udělalo dobře. Je tedy otázkou, jestli nechat nadále MO starat se o obranu :DSkrýt celý příspěvek
( ovšem třeba s 16 Helfajrama )
Riskovat na jednom stroji celou polovinu celkového množství? :)( ovšem třeba s 16 Helfajrama )
Riskovat na jednom stroji celou polovinu celkového množství? :)
Tc82 S prominutim ty reci o tom jak je to system H-1 je tak akorat marketing. operacne je uplne sumak jestli spolu leti AH-64 a UH-60 nebo Mi-24 a Mi-8 nebo AH-1 a UH-1. No to ...Zobrazit celý příspěvek
Tc82
S prominutim ty reci o tom jak je to system H-1 je tak akorat marketing. operacne je uplne sumak jestli spolu leti AH-64 a UH-60 nebo Mi-24 a Mi-8 nebo AH-1 a UH-1.
No to ani náhodou není jedno jestli spolu poletí Hind / Hip nebo Viper / Venom.... Apache / BlackHawk jsem tehdy neřešil a ani nebudu, neboť BlackHawk by se zaváděl né pro doplnění ale nejspíše místo Mi171... Vložím sem teda pojednání co jsem sem dával už o mnoho článků dříve pro flanker.jirku... Děkovat nemusíš...
Storm reaguje"
No jenže i ty čtyři či méně než čtyři Vipery mají mnohem větší bojovou hodnotu než naše současné Hindy... A to i v situaci, kdy by zůstalo jen u těch čtyřech mašin...
Venom/Viper
Viper:
Může nést 16 střel Hellfire a 2 střely Sidewinder, k tomu 20mm kanón...
Pokud by byl vyzbrojen jen neřízenými raketami Hydra, tak je to 76 kusů.
Pokud kombinací, tak 8 Hellfirů, 38 Hyder70/APHWS, 2 kusy Sidewinder a jeden 20mm kanón...
Venom:
Ten krom kulometů ve dveřích většinou nosí dva bloky (LAU-61) pro sedum raket hydra70/APKWS nebo v blocích LAU-65 pro 19 raket hydra70/APKWS... tzn 14 nebo 38 neřízených/laserem naváděných raketna vrtulník...
Hind/Hip
Hind:
Pokud si dobře pamatuju, tak jeden Hind unese maximálně osum šturmů, nebo čtyři šturmy a čtyři bloky pro 20 raket S-8 (S-8 jsem vybral protože mají ráží blíže k hydře, která má 70mm, s-5 mají ráži 57mm), proti letadlům nemá Hind nic... A ve předu poze kolomet 12,7mm...
HIP:
Tak ten má pouze kulomety ve dveřích, jejich závěsníky jsou jen mokré, takže na nich mohou nosit jen přídavné nádrže (Mi171)...
Samozřejmě, že nemá smysl sčítat dohromady maximální počty nesené výzbroje všech, nebo provozuschopných vrtulníků, a tak jeden zjednodušený příklad Současného stavu a jednoho možného scénáře z doby budoucí...
Pokud by (pro zjednodušení) spolu operovaly jeden transportní a pro krytí jeden bitevní vrtulník... Tak by situace byla taková že jedna dvojice...
Viper/Venom by mohly nést dohromady:
8 x AGM-114
76 x hydra70/APKWS
2 x Aim-9
1 x 20mm
2 x kulomety různých ráží
Hind/Hip u nich by to bylo asi takto:
4 x 9M114 nebo 8x 9M114
80x S-8 nebo 40x S-8
1x 12,7mm
3x Kulomety různých ráží
Jde především o to, že Venom Viper budou operovat spolu... Takže jejich schopnosti se musí sčítat... Taky Venom a Viper mají oba kvalitní senzory a mají daleko lepší povědomí o bojišti, než Hind/Hip... Z těchto dvou má paradoxně lepší senzorové vybavení ten, co nenese žádné zbraně, krom kulometů...
Ještě bych dodal, že v době kdy existje APKWS mohou nést řízenou výzbroj oba stroje z dvojice Venom / Viper na všech závěsnících, což Hind / Hip nedosahuje ani z daleka... Takže opravdu není jedno jestli spolu letí Viper / Venom nebo Hind / Hip...Skrýt celý příspěvekMimochodem TC82... Už sis dal pět a pět dohromady... Znovu sis přečetl co jsem psal a už ti došlo kterou techniku jsem myslel tím že ji používá prakticky jen země původu a my?
Mimochodem TC82... Už sis dal pět a pět dohromady... Znovu sis přečetl co jsem psal a už ti došlo kterou techniku jsem myslel tím že ji používá prakticky jen země původu a my?
Tenhle elaborát je úplně zbytečný protože to tvrzení nebylo o tom že Mi-24/Mi8 má stejné schopnosti jako AH-1/UH-1 ale že ten slavný H-1 systém je prostě kombinace Bitevního a ...Zobrazit celý příspěvek
Tenhle elaborát je úplně zbytečný protože to tvrzení nebylo o tom že Mi-24/Mi8 má stejné schopnosti jako AH-1/UH-1 ale že ten slavný H-1 systém je prostě kombinace Bitevního a transportního vrtulníku a "jakákoliv" kombinace bitevního a trasportního vrtulníku bude úplně stejné kombo jako AH-1 a UH-1.
Trochu smutné je že to skvělé povědomí o bojišti co má Viper se venom dozví jen ústně přes rádio.
No Sokol, to neni, Gripen to neni a Casa to take neni... takže ?Skrýt celý příspěvek
Diskuze spíš nechutná, než věcná, ale to je tak vždy , když dojdou argumenty....
Diskuze spíš nechutná, než věcná, ale to je tak vždy , když dojdou argumenty....
presne ako píšete...vždy to tu tak skončí... nákup to je podobný ako nákup svk f-16...tiež sú to v podstate pre laika staré krámy,ale v podstate sú to nové stroje -a čo je ...Zobrazit celý příspěvek
presne ako píšete...vždy to tu tak skončí...
nákup to je podobný ako nákup svk f-16...tiež sú to v podstate pre laika staré krámy,ale v podstate sú to nové stroje -a čo je podstatné s možnosťami ktoré ďaleko prevyšujú naše potreby...
chápem že pre čechov je citlivé (platí to aj naopak) ak sa slovák vyjadruje dehonestujúco (a bohužial aj hlúpo)o nákupe pre ačr...faktom je,že venon/viper je dobrá kúpa...počty-málo/veľa sú už na ačr...keby si aj kúpili mi-28,oproti mi-24 je to niečo novšie a lepšie...
takže predstava že ak sa nekúpi ah-64e,tak nekupujme radšej nič je scestná...
ale zase rovnako hlúpe je argument typu - vy ste kúpili "mierovú holubicu"...ossr kúpila uh-60 v konfigurácii a vybavení v akom ich kúpila...zrejme jej to postačuje...či bolo by lepšie ostávať pri mi-17.??
a v podstate je to len vec ačr a českých daňových poplatníkov čo kúpili,tak ak slovák nemá nejakú inteligentnú otázku,tak je lepšie byť ticho-a samozrejme aj opačne...Skrýt celý příspěvekHektore v něčem máš pravdu v něčem alr s tebou nesouhlasím... Nákup F-16 je velice dobrý tah, pokud budou adekvátně vyznrojeny... To bezesporu... Ale pokud armáda která má bránit ...Zobrazit celý příspěvek
Hektore v něčem máš pravdu v něčem alr s tebou nesouhlasím... Nákup F-16 je velice dobrý tah, pokud budou adekvátně vyznrojeny... To bezesporu... Ale pokud armáda která má bránit svou vlast ve válce, nakoupí techniku která je ve válce prakticky nenasaditelná, protože nemá adekvátní vybavení a na bojišti by to byla kachna na rybníce během honu, tak to se omlouvám to je dle mého názoru průser... Samozřejmě že jste neměli zůstávat u mi-17... Ale mělo se koupit něco vybaveného...
Respektuji tvůj názor... Ale tenhle je můj soukromý...Skrýt celý příspěvekStorm - chápem a dáva to zmysel...ale možno je "problém" skôr inde...ossr sa zatiaľ veľmi technikou do misií nezapájalo a preto "stačia" vrtuľníky v stave v ako sú...netvrdím že je ...Zobrazit celý příspěvek
Storm - chápem a dáva to zmysel...ale možno je "problém" skôr inde...ossr sa zatiaľ veľmi technikou do misií nezapájalo a preto "stačia" vrtuľníky v stave v ako sú...netvrdím že je to správne,ale proste to tak asi je...
čo sa týka názoru že armáda má brániť svoju vlasť,no,bol by som naozaj veľmi rád ak by to tak bolo...ale fakt asi je,že aj veľa "vyspelých" európskych armád už nemá ozbrojené sily po roku 1995-2000 pripravené na vojnu...
a ako bolo správne poznamenané s muníciou,tak môžem mať f-35,panterov,merkavy a neviem ešte aj čo,keď budem mať ku každému stroju 5-6ks munície...Skrýt celý příspěvek
F-16 je drasticky rozšířenější než H-1... doba prvního letu výchzí verze je o 15 let pozdější... F-16V je relativně levné éro s celkem nízkými provozními náklady (ve srovnání s ...Zobrazit celý příspěvek
F-16 je drasticky rozšířenější než H-1... doba prvního letu výchzí verze je o 15 let pozdější... F-16V je relativně levné éro s celkem nízkými provozními náklady (ve srovnání s alternativami)... což se o H1 říct nedá (leda ji prohlásit za samostatnou kategorii, ale pak bych poukázal na to že je v dané kategorii úplně nejhorší ve věech parametrech :)Skrýt celý příspěvek
SYN_ - jasné,ale myslel som to tak,že nekupujeme top-ku - f-35,ale lietadlo o generáciu staršie,ktoré ale myslím nám bude úplne stačiť... neviem ako presne má česko v pláne sa ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_ - jasné,ale myslel som to tak,že nekupujeme top-ku - f-35,ale lietadlo o generáciu staršie,ktoré ale myslím nám bude úplne stačiť...
neviem ako presne má česko v pláne sa angažovať v zahraničných operáciach,ale myslím že slovensko naďalej ostane hrať "druhé husle"...nasadzovať sa budú ASI len vojaci,prípadne nejaká kolesová technika...prípadne v budúcnosti ak budú už f-16 nejaká misia v pobaltí...Skrýt celý příspěvek
Double: Su tak kvalitne, ze sa ich jediny sucastny uzivatel zbavuje. Nakupili ste vyborne no Double: Ano, vsetci vam tie vase krasne vrtulniky, ktore vyhrali kazdy tender a su ...Zobrazit celý příspěvek
Double:
Su tak kvalitne, ze sa ich jediny sucastny uzivatel zbavuje. Nakupili ste vyborne no
Double:
Ano, vsetci vam tie vase krasne vrtulniky, ktore vyhrali kazdy tender a su zavedene v desiatkach armad sveta zavidia. Aha moment...
Hele poslouchej... Když teda pominu fakt, že jsi tady na návšzěvě a měl by ses taky podle toho chovat, protože by se ti taky nelíbilo, kdyby se někdo né od vás na nějakém vašem webu ve vaší diskuzi otíral a nutno podotknout oprávněně o vaše vojenské vrtulníky nehodící se do války...
A oprostíme se od falešného absurdního argumentu že je nikdo nemá, protože to není argument vystihující kvalitu techniky ale preferencí zákazníka... A když to vezmu kolem a kolem tak bych moh klidně tvrdit že sice bitevní vrtulník Viper nikdo nechtěl a část diskutujících ho pomlouvá protože, řekněme si to upřímně využívá klasickou koncepci dyzajn a konstrukci proto, že byla ověřená bojem už od dob Vietnamské války ( pro natvrdlé, tím myslím koncepci vzniklou v té době, nikoli vrtulník... Viper nemá s Cobrou lautr nic společného krom hlavňové výzbroje ) a přesto se ukázalo že do války to je špičkový stroj... A pak tu jsou moderní novými způsoby konstruované bitevní vrtáky ( Evropské ) které spousta zákazníků chtělo jen do doby než jim je dodali a teď se poohlíží po nečem co by je nahradilo a jeden z kandidátů je právě i Viper... Protože řekněme si to na rovinu ta koncepce podle které je vyrobený Viper nepřežila 60let jen tak z tozmaru že... Ale pomiňme i tento můj argument...
Takže řekni rovnou konstruktivně co ti na Viper / Venom vadí a neblij tu jen urážky... Jsi chlap jít do věcné diskuze?Skrýt celý příspěvekFakt si myslis, ze tu budem stracat cas s niekym kto napise dizajn s tvrdym y?
Fakt si myslis, ze tu budem stracat cas s niekym kto napise dizajn s tvrdym y?
Přiznávám že s češtinou / pravopisem jsem měl problémy už od základní až po vysokou školu... Ale zatím co já jsem maximálně mohl dokázat že bych mohl klidně být Dysortografik, což ...Zobrazit celý příspěvek
Přiznávám že s češtinou / pravopisem jsem měl problémy už od základní až po vysokou školu... Ale zatím co já jsem maximálně mohl dokázat že bych mohl klidně být Dysortografik, což je potucha učení projevující se mimojiné tím že pisatel zaměňuje I a Y... Tak ty jsi dokázal, že jsi troll, ignorant a srab, co z nějakého důvodu nedokáže vést nebo se nejspíš bojí vést věcnou diskuzi a přišel jen urážet ponižovat... Což jsi dokázal ;)Skrýt celý příspěvek
Holt nie kazdy je dostatocne hlupy na to, aby diskutoval s tymi istymi ludmi o tych istych veciach dokolecka dokola. Diskusie na AN su ako zacarovany kruh, z principu uplna strata ...Zobrazit celý příspěvek
Holt nie kazdy je dostatocne hlupy na to, aby diskutoval s tymi istymi ludmi o tych istych veciach dokolecka dokola. Diskusie na AN su ako zacarovany kruh, z principu uplna strata casu.
Pre mna za mna kludne sam seba presviedcaj, ze UH-1 je najlepsi vrtulnik na svete. Mna tvoj sebaklam v svojej podstate nijako neovplyvnuje.Skrýt celý příspěvek1/ Nechcem sa vyjadrovať za Storma, ale nevšimol som si, že podľa neho je UH-1 najlepší vrtuľník na svete. 2/ Ak je podľa teba diskusia na AN strata času (aj ja mám niekedy podobný ...Zobrazit celý příspěvek
1/ Nechcem sa vyjadrovať za Storma, ale nevšimol som si, že podľa neho je UH-1 najlepší vrtuľník na svete.
2/ Ak je podľa teba diskusia na AN strata času (aj ja mám niekedy podobný pocit), tak prečo diskutuješ? Je jar, choď sadiť zeleninu do záhradky a nie zbytočne strácať čas na nejakej blbej stránke ANSkrýt celý příspěvekNé, to se velmi pleteš o názor tu vůbec nejde... Je třeba vyloučit z diskuze lidi, kteří maji rodiče neschopné vychovat své dítě ke slušnosti a pokoře ze kterého vyroste ...Zobrazit celý příspěvek
Né, to se velmi pleteš o názor tu vůbec nejde... Je třeba vyloučit z diskuze lidi, kteří maji rodiče neschopné vychovat své dítě ke slušnosti a pokoře ze kterého vyroste nevychovanec jako jsi ty...Skrýt celý příspěvek
Asi by si ten čas mal strácať kamo. Pretože ja potom budem kontrovať, prečo by sme my ostatní mali strácať čas s človekom ktorý napíše "jediny sucastny uzivatel", pretože správne ...Zobrazit celý příspěvek
Asi by si ten čas mal strácať kamo. Pretože ja potom budem kontrovať, prečo by sme my ostatní mali strácať čas s človekom ktorý napíše "jediny sucastny uzivatel", pretože správne je napísať "jediny sucasny uzivatel". A to už nehovorím o tom, že zrejme pre svoju negramotnosť pre istotu nepoužívaš interpunkčné znamienka - ak vôbec vieš, čo to znamená.Skrýt celý příspěvek
Ach boze tento vas nakup storocia... Ale ospevovat ako to je pre vas vyborne to je typicke pre vas
Ach boze tento vas nakup storocia... Ale ospevovat ako to je pre vas vyborne to je typicke pre vas
To by mne zajímalo, proč tyto výkřiky do tmy přicházejí většinou od našich východních sousedů? Je to nějaký komplex, nebo potřeba shodit nákup kvalitních BITEVNÍCH vrtulníků ve ...Zobrazit celý příspěvek
To by mne zajímalo, proč tyto výkřiky do tmy přicházejí většinou od našich východních sousedů? Je to nějaký komplex, nebo potřeba shodit nákup kvalitních BITEVNÍCH vrtulníků ve světle toho, že vaše vláda koupila naprosto oholené stroje dobré leda tak na záchranu osob při povodních? Těžko říct.Skrýt celý příspěvek
Su tak kvalitne, ze sa ich jediny sucastny uzivatel zbavuje. Nakupili ste vyborne no
Su tak kvalitne, ze sa ich jediny sucastny uzivatel zbavuje. Nakupili ste vyborne no
To je spíš závist, jejich slavné BH jsou dobré tak leda pro hašení požárů a rozvážení roušek. Ale časem, možná, budou mít 2 (slovy dva) v "plné palbě". Ale my jsme to udělali blbě. Zobrazit celý příspěvek
To je spíš závist, jejich slavné BH jsou dobré tak leda pro hašení požárů a rozvážení roušek. Ale časem, možná, budou mít 2 (slovy dva) v "plné palbě". Ale my jsme to udělali blbě.Skrýt celý příspěvek
Double: fanoušek čehokoliv by měl dokonale znát to, čemu fandí. Jestli nevidíš dost markantní rozdíl mezi UH-1A a UH-1Y tak nejsi fanoušek, ale nula. Apropos tvé popichování má ...Zobrazit celý příspěvek
Double: fanoušek čehokoliv by měl dokonale znát to, čemu fandí. Jestli nevidíš dost markantní rozdíl mezi UH-1A a UH-1Y tak nejsi fanoušek, ale nula. Apropos tvé popichování má dost nestabilní základ, asi by ti nebylo milé, aby tvou logikou někdo rozebral váš nákup F-16, jichž se dočkáte pěkných 50let po startu jejich prvního zástupce a ten Vietnam jim uniknul jen o vlas.Skrýt celý příspěvek
Jura99 Apropos tvé popichování má dost nestabilní základ, asi by ti nebylo milé, aby tvou logikou někdo rozebral váš nákup F-16, jichž se dočkáte pěkných 50let po startu jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Apropos tvé popichování má dost nestabilní základ, asi by ti nebylo milé, aby tvou logikou někdo rozebral váš nákup F-16, jichž se dočkáte pěkných 50let po startu jejich prvního zástupce a ten Vietnam jim uniknul jen o vlas.
Tomu cos napsal se říká přímý zásah... Nicméně až double dodělá domácí úkoly do školy tak nám to polopaticky krutě vrátí hromadou konstruktivních urážek k věci samozřejmě... :DSkrýt celý příspěvekUH-60 mala prvy let v tu istu dobu ako F-16, cize neviem preco si rovno nevytiahol UH-60, ale tak budis. A kludne to rozober, nic to nezmeni na tychto faktoch: UH-60 vznikol ako ...Zobrazit celý příspěvek
UH-60 mala prvy let v tu istu dobu ako F-16, cize neviem preco si rovno nevytiahol UH-60, ale tak budis.
A kludne to rozober, nic to nezmeni na tychto faktoch:
UH-60 vznikol ako nastupca UH-1.
UH-60 vyhrava jeden tender za druhym, casto krat na ukor UH-1.
Jediny prevadzkovatel UH-1Y sa ich momentalne zbavuje.
:/Skrýt celý příspěvekDouble: UH-1Y je trochu něco jiného než UH-1A. Má dva motory a zjednodušeně řečeno dvojnásobně lepší letové parametry, mj. nosnost. Oproti UH-60M má třikrát lepší stoupavost. ...Zobrazit celý příspěvek
Double: UH-1Y je trochu něco jiného než UH-1A. Má dva motory a zjednodušeně řečeno dvojnásobně lepší letové parametry, mj. nosnost. Oproti UH-60M má třikrát lepší stoupavost. UH-60M je samozřejmě dobrý stroj, ale AČR prostě hledala stroj, který splní víc požadavků a našla to v systému H1.Skrýt celý příspěvek
Uz som to sem daval vela krat, samozrejme ma neprekvapuje, ze si na to zabudol/odignoroval to, kedze to narusalo tvoj ...Zobrazit celý příspěvek
Uz som to sem daval vela krat, samozrejme ma neprekvapuje, ze si na to zabudol/odignoroval to, kedze to narusalo tvoj sebaklam:
https://www.flightglobal.com/h...
Chlapci, mozete downvotovat kolko chcete, na fakte, ze UH-1Y je davno za zenitom, to nic nezmeni :DDSkrýt celý příspěvekDouble: pokud porovnáváš s UH-60M, tak ten má cestovní rychlost 280, max 294 a limitní 357kmh. Proti tomu UH-1Y má cestovní 293, max 304 a limitní 367kmh, tedy o něco málo lepší ...Zobrazit celý příspěvek
Double: pokud porovnáváš s UH-60M, tak ten má cestovní rychlost 280, max 294 a limitní 357kmh. Proti tomu UH-1Y má cestovní 293, max 304 a limitní 367kmh, tedy o něco málo lepší hodnoty. (údaje z anglické wiki)Skrýt celý příspěvek
Pred tým ako si napísal tento nezmysel si si aj zistil "prečo sa ich súčasný užívateľ " zbavuje? Ak nie, pošlem ti link, kde sa o tom konkrétne píše. Ale dôvodom vyraďovania určite ...Zobrazit celý příspěvek
Pred tým ako si napísal tento nezmysel si si aj zistil "prečo sa ich súčasný užívateľ " zbavuje? Ak nie, pošlem ti link, kde sa o tom konkrétne píše. Ale dôvodom vyraďovania určite nie je to, že je to šrot.Skrýt celý příspěvek
Double to co som napísal Keďže ja, "alexa123" som DEBIL a nerozumiem tomu koľko je 2+2, buď taký láskavý a vysvetli mi ako si to presne myslel s tým že je to 100% pravda. Vopred ...Zobrazit celý příspěvek
Double
to co som napísal
Keďže ja, "alexa123" som DEBIL a nerozumiem tomu koľko je 2+2, buď taký láskavý a vysvetli mi ako si to presne myslel s tým že je to 100% pravda.
Vopred ďakujem a s úctou DEBIL alexa123Skrýt celý příspěvekTo nemá smysl, jak říká jedno příslovím "komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí". Double si sem jen přišel řešit svoji frustraci, zřejmě nic jiného nesvede.
To nemá smysl, jak říká jedno příslovím "komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí". Double si sem jen přišel řešit svoji frustraci, zřejmě nic jiného nesvede.
Double Nedělám to rád, ale napíšu to tak, aby to pochopil i takový zoufalec jako jsi ty, takže buď od té lásky, přestaň se tu ztrapňovat a běž raději okopat záhony ať máte v zimě ...Zobrazit celý příspěvek
Double
Nedělám to rád, ale napíšu to tak, aby to pochopil i takový zoufalec jako jsi ty, takže buď od té lásky, přestaň se tu ztrapňovat a běž raději okopat záhony ať máte v zimě co jíst, na jinou činnost evidentně nemáš. Až se vyvztekáš, tak si něco nastuduj a pak možná, ale jenom možná, budeš mít co říct. Protože kromě nesmyslného trollení tu z tebe zatím nic nevypadlo. Ta zmínka o Vietnamu je ukázala jak moc jsi mimo. Hezký denSkrýt celý příspěvekDalsia ukazka "podla seba sudim teba" :D Pozri, ja za to nemozem, ze sa nevies zmierit realitou. Konstrukcia UH-1 je jednoducho zastarala. Mozes tam dat novy motor, pristroje ...Zobrazit celý příspěvek
Dalsia ukazka "podla seba sudim teba" :D Pozri, ja za to nemozem, ze sa nevies zmierit realitou.
Konstrukcia UH-1 je jednoducho zastarala. Mozes tam dat novy motor, pristroje atd, nic to na tom nezmeni. Aj do favorita mozes dat novy motor, tlmice, pristrojovku, no novemu pasatu sa to nikdy rovnat nebude. Presne kvoli tomu UH-1Y prehrava kazdy tender :/Skrýt celý příspěvek
Neviem ako to môj krajan myslel, ale ak myslel počty nakúpených strojov tak s ním absolútne súhlasím. Veď 4 kusy bitevného vrtuľníka majú v podstate nulovú bojovú hodnotu. Kde ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem ako to môj krajan myslel, ale ak myslel počty nakúpených strojov tak s ním absolútne súhlasím. Veď 4 kusy bitevného vrtuľníka majú v podstate nulovú bojovú hodnotu. Kde chcete preboha použiť 4 kusy bitevného vrtuľníka v prípade bojového konfliktu? Sorry, sekol som sa - nebudú to štyri kusy ale iba 3 kusy pretože jeden z nich v tom čase bude určite "rozobraný na súčiastky" v rámci pravidelnej prehliadky 100, 500, 1000 hod a neviem koľko hod. Takže počet 4 kusy je dobrý tak akorát na výcvik a prelety nad Letenskou pláňou v rámci osláv oslobodenia ČSR.Skrýt celý příspěvek
Máš pravdu, takto malý počet je bojově úplně k ničemu. Ale zachová to logistiku, trénink, doktríny a administrativu vrtulníkového letectva. V případě potřeby by se prostě jen ...Zobrazit celý příspěvek
Máš pravdu, takto malý počet je bojově úplně k ničemu.
Ale zachová to logistiku, trénink, doktríny a administrativu vrtulníkového letectva. V případě potřeby by se prostě jen nakoupilo víc strojů, nebylo by nutno celou tuhle větev AČR budovat úplně od základů, to by vyžadovalo obrovské úsilí a čas.Skrýt celý příspěvekV prípade potreby, nebude čas nakúpiť nič.. nákup hocičoho trvá tak 5-7 rokov.. Takže okrem rozšírenia istých schopností, lebo nákupom H1 ich rozširujeme, nie zachováte, keďže ...Zobrazit celý příspěvek
V prípade potreby, nebude čas nakúpiť nič.. nákup hocičoho trvá tak 5-7 rokov..
Takže okrem rozšírenia istých schopností, lebo nákupom H1 ich rozširujeme, nie zachováte, keďže dokážu oveľa viac ako ruské varianty, ste nezískali nič..
Teda žiaden odstrašujúci efekt a reálne 0 bojovú hodnotu..Skrýt celý příspěvekJura99 dnešní války se vedou s malými počty, kolik měli Azerbajdžánci Bayraktarů, se kterými zdecimovali arménskou armádu ? Pretože ten počet Bayraktarů na miništát kategórie ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
dnešní války se vedou s malými počty, kolik měli Azerbajdžánci Bayraktarů, se kterými zdecimovali arménskou armádu ?
Pretože ten počet Bayraktarů na miništát kategórie Armensko stačil (hlavne z hľadiska ekonomickej výkonnosti Armenska t.j. rozpočtu na armádu). Alebo si myslíš, že ten počet Bayraktarů by stačil na vojenský konflikt s porovnateľným štátom ako je Azerbajdžan - mám na mysli ekonomickú výkonnosť a tým pádom aj rozpočet na jeho armádu. Podľa mňa ťažko.Skrýt celý příspěvekalexa123: AČR těžko kdy povede válku sama proti mnohonásobně silnějšímu nepříteli, takže válka proti někomu kdo má podobně jednociferné letectvo není žádný problém. Rovněž ...Zobrazit celý příspěvek
alexa123: AČR těžko kdy povede válku sama proti mnohonásobně silnějšímu nepříteli, takže válka proti někomu kdo má podobně jednociferné letectvo není žádný problém. Rovněž příspěvek ČR na válce ve spojenecké koalici bude odpovídat těmto možnostem ČR.Skrýt celý příspěvek
@darkstyle "V prípade potreby, nebude čas nakúpiť nič.. nákup hocičoho trvá tak 5-7 rokov.." Konflikty se nestanou z ničeho nic, ze dne na den. 5 let není problém. A budování celé ...Zobrazit celý příspěvek
@darkstyle
"V prípade potreby, nebude čas nakúpiť nič.. nákup hocičoho trvá tak 5-7 rokov.."
Konflikty se nestanou z ničeho nic, ze dne na den. 5 let není problém.
A budování celé větve letectva na zelené louce bude trvat rozhodně dýl než nějakých krátkých 5 let.
A nakonec, v případě skutečný potřeby se nebudou dělat žádný složitý tendry, prostě se to rovnou bez okecávání koupí.Skrýt celý příspěvekLAMP A bez okecavania trvá výroba 2-3 roky, keď bude mať Česko núdzovo potrebu nakupovať, môže sa stať, že bude potrebovať núdzovo aj USA kupiť.. komu dodajú skôr? Rozprávky, ...Zobrazit celý příspěvek
LAMP
A bez okecavania trvá výroba 2-3 roky, keď bude mať Česko núdzovo potrebu nakupovať, môže sa stať, že bude potrebovať núdzovo aj USA kupiť.. komu dodajú skôr?
Rozprávky, typu, že na konflikt sa dá pripraviť som myslel, že sa po Karabachu a Donbase už nebudú objavovať..
Na konflikt sa vie pripraviť vždy len agresor, a aj ten málokedy..Skrýt celý příspěvekA copak při tom Karabachu nevěděli X let, že mají nepřátelského souseda? Moc nechápu. Arménie prohrála, protože má maličkatou ekonomiku a prostě nemohla rozpočtem konkurovat. Ne ...Zobrazit celý příspěvek
A copak při tom Karabachu nevěděli X let, že mají nepřátelského souseda? Moc nechápu. Arménie prohrála, protože má maličkatou ekonomiku a prostě nemohla rozpočtem konkurovat. Ne protože se vztah se sousedem rychle nečekaně obrátil. To je jiný argument.
Moje pointa byla, že je lepší muset čekat těch 5 let na extra vrtulníky, než muset čekat těch let 15 na vybudování a propojení celé nové oblasti AČR.
Což prostě pravda je.Skrýt celý příspěvekLAMP Druhá chyba, ktorú robíš.. To, že napríklad má Slovensko Mig-29 vo výzbroji alebo by ho nemalo, je napríklad pri F-16 block 70 jedno. Požiadavka bola aj od Američanov jasná ...Zobrazit celý příspěvek
LAMP
Druhá chyba, ktorú robíš..
To, že napríklad má Slovensko Mig-29 vo výzbroji alebo by ho nemalo, je napríklad pri F-16 block 70 jedno.
Požiadavka bola aj od Američanov jasná - úplne nový ľudia, ktorý nemajú odlietané ani hodinu..
Takže nám zachovanie letectva Migami nepomohlo a naozaj o 15 rokov plne získame vsetky schopností pri F-16..
Úplne to isté bude aj pri H1..
Totižto keď presedláš z úplne inej konštrukčnej školy a úplne inej generácie strojov v letectve je jednoduchšie tam poslať úplných nováčikov, ktorý si neprinesú zlozvyky zo starého stroja..
Ako ti pri nováčikovi pomôže či si mal alebo nemal zavedené letectvo predtým??
Iné je ak by Česi presedlavali z Lakoty, alebo Slováci z F-16 na F-35.. Tam už to Váhu má..
Netreba však zamieňať IOC s FOC.. jedno o 5 rokov a druhé naozaj o 15 rokov..
Arménsko vedelo o hrozbe, ale reálna hrozba Dronov prišla len pred 2-3 rokmi dozadu.. za tak krátky čas sa nedá zareagovať..
Ukrajina vedela o hrozbe z Ruska koľko v roku 2014? Mesiac či dva či pol roka Max??Skrýt celý příspěvekLetectvo nejsou jen piloti....
Navíc vzhledek k tomu že v USA budou cváčeni jen instruktoři, tak tam s největší pravděpodobností úpní nováčkové nepůjdou.Letectvo nejsou jen piloti....
Navíc vzhledek k tomu že v USA budou cváčeni jen instruktoři, tak tam s největší pravděpodobností úpní nováčkové nepůjdou.
alexa123. Nikoli. Těch strojů je 12, protože sdílejí velké procento společných součástek, takže vámi udávané pravidelné prohlídky se budou dělat pro dvanáct strojů. To znamená, že ...Zobrazit celý příspěvek
alexa123. Nikoli.
Těch strojů je 12, protože sdílejí velké procento společných součástek, takže vámi udávané pravidelné prohlídky se budou dělat pro dvanáct strojů. To znamená, že v provozu klidně může být 4 ks, pak si poletí na pravidelný servis a pak zase bude v provozu 4 ks.
Dále kde je chcete a jak nasadit je popsáno v tomto článku.
(Close Air Support) nebo (Deep Air Support)
Dále ony se tyto stroje, všech 12, nebudou pohybovat na bojišti samostatně, ale s další podpůrnou technikou jako je dělostřelectvo, podzvukové bitevníky a nadzvukové stíhače, dále minomety, systémy REB atd. atd. v budoucnu doplněny o taktické drony a další techniku.
To znamená tato technika a jiná bude nasazena v boji v rámci potřeby podle rozhodnutí GŠ, velení brigády, či jiný nadřazených velitelských subjektů, podle potřeby.
Takže byť on ten počet 12 ks opravdu není žádná hitparáda, tak se jedná o minimální potřebný počet. Navíc nahrazuje cca 10 ks aktivních bitevníků :-)Skrýt celý příspěvekKlimesov
... těch strojů je 12 ...
Sorry ale bitevných Viperov ste kúpili slovom a písmom "až" 4 kusy. Ostatné kúpené stroje som vôbec neriešil.Klimesov
... těch strojů je 12 ...
Sorry ale bitevných Viperov ste kúpili slovom a písmom "až" 4 kusy. Ostatné kúpené stroje som vôbec neriešil.alexa123 Sorry, ale AČR koupila systém H-1 a těch je 12 ks. To že vy nechápete, že ten systém je navržen tak aby mohl spolupracovat a provádět svou bojovou činnost vedle sebe, ...Zobrazit celý příspěvek
alexa123
Sorry, ale AČR koupila systém H-1 a těch je 12 ks. To že vy nechápete, že ten systém je navržen tak aby mohl spolupracovat a provádět svou bojovou činnost vedle sebe, tudíž AH-1 + UH-1, je tak trochu váš problém.
Je to jen a jen váš problém, že si neumíte ani pořádně přečíst článek pod kterým reagujete, a kde jsou veškeré základní informace, jak technice, tak i operační, napsané.
To že vy si tady vytáhnete jen 4 bitevníky a děláte tady bu bu bu, je taky jen a jen váš problém, protože nic to nemění na faktu, že AČR pořizovala nové vrtule jako systém, systém H-1 v počtu 12 ks. Taková jsou fakta :-)Skrýt celý příspěvekKlimesov So všetkým čo si tu napísal do bodky súhlasím až na jednú zásadnú vec, opakujem zásadnú vec. Toto všetko čo si tu napísal a s čím skutočne úprimne súhlasím bude platiť ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov
So všetkým čo si tu napísal do bodky súhlasím až na jednú zásadnú vec, opakujem zásadnú vec. Toto všetko čo si tu napísal a s čím skutočne úprimne súhlasím bude platiť jedine, opakujem jedine v prípade, že budete mať nie 4 ale 8 Viperov a nie 8 ale 16 Venomov. Pretože so smiešnymi 4 a 8 uvedenými vrtuľnikmi z ktorých bude reálne bojaschopných cca 70% t.j. 3 a 6 kusov ako som už napísal budete môcť akorát udržiavať rozlietanosť pilotov a pozemného personálu a v máji každého roka môžete urobiť "masový" prelet nad Letenskou pláňou pri oslavách oslobodenia ČSR v 1945 roku. Sorry ale je to tak. Aby si si nemyslel že som zaujatý - aj počet našich Blackhawkov je smiešny a podobne náš počet F-16 - je to na zaplakanie.Skrýt celý příspěvekS prominutim ty reci o tom jak je to system H-1 je tak akorat marketing. operacne je uplne sumak jestli spolu leti AH-64 a UH-60 nebo Mi-24 a Mi-8 nebo AH-1 a UH-1. Nějaký význam ...Zobrazit celý příspěvek
S prominutim ty reci o tom jak je to system H-1 je tak akorat marketing. operacne je uplne sumak jestli spolu leti AH-64 a UH-60 nebo Mi-24 a Mi-8 nebo AH-1 a UH-1.
Nějaký význam to má logisticky pokud jste omezen prostory letadlové lodi, že pro oba typy využujete stejný personál, stejné nářadí a přípravky a z části stejné díly.
Prostě stroje s ATGM jsou 4 a pokud znich nějaký bude v udržbě poškozen nebo zničen tak pro úlohy ničení obrněné techniky je úplně irelevantní že tam máme dalších 8 ks "systému H-1"Skrýt celý příspěvekTC82: tak Mi-24 a AH-64 (AH-1) spolu opravdu akorát tak mohou pouze letět, jinak nemají společného nic, a interoperabilita je tam nulová.
TC82: tak Mi-24 a AH-64 (AH-1) spolu opravdu akorát tak mohou pouze letět, jinak nemají společného nic, a interoperabilita je tam nulová.
Latysimus: nemyslím si, že je dobrá doba na pošklebování. Rusové hromadí invazní armádu a pokud jim přeskočí v hlavě, mohou za měsíc s vámi sousedit. Proto se vykašlete na naše ...Zobrazit celý příspěvek
Latysimus: nemyslím si, že je dobrá doba na pošklebování. Rusové hromadí invazní armádu a pokud jim přeskočí v hlavě, mohou za měsíc s vámi sousedit. Proto se vykašlete na naše vrtulníky, ale posilujte jakkoliv svou armádu, ať máte třeba alespoň nové pušky a můžete v případné kolektivní obraně něčím přispět.Skrýt celý příspěvek
Neboj sa, Rusi svoje invazne plany zrusili, ked sa dozvedeli, ze Cesko kupuje 4x AH-1Z.
Ten nakup jednoducho kompletne zamiesal rovnovahou sil v europe.Neboj sa, Rusi svoje invazne plany zrusili, ked sa dozvedeli, ze Cesko kupuje 4x AH-1Z.
Ten nakup jednoducho kompletne zamiesal rovnovahou sil v europe.
Faraonmumu: 2. kdyby byl zaveden ve více zemích EU. Vždycky mě nesmírně pobaví výkřiky, že nakupujem vrtáky co donedávna nikdo krom USMC neprovozoval respektive nekoupil / ...Zobrazit celý příspěvek
Faraonmumu:
2. kdyby byl zaveden ve více zemích EU.
Vždycky mě nesmírně pobaví výkřiky, že nakupujem vrtáky co donedávna nikdo krom USMC neprovozoval respektive nekoupil / neobjednal...
Tihle ukřičenci by se měli asi začít zajímat jestli jen tak náhodou už takovou leteckou techniku, kterou v podstatě krom země původu a nás nikdo nechce a neprovozuje ve smysluplných počtech a jestli ji už dost dlouho poměrně úspěšně náhodou neprovozujem... A jestli náhodou nejsou někteří, kteří na ní i nedají dopustit...Skrýt celý příspěvekMyslíte ty policejní 412 ?
Netvrdilo se ze venom je úplně nový (jiný) vrtulník? Btw co jsem slyšel tak je hodnotí jako těžké a podmotorované a naopak si chrochtají nad EC.Myslíte ty policejní 412 ?
Netvrdilo se ze venom je úplně nový (jiný) vrtulník? Btw co jsem slyšel tak je hodnotí jako těžké a podmotorované a naopak si chrochtají nad EC.No myslím že se to tady nejmenuje "policejní nociny" ne? Takže se rozhodně nebavíme o nasazení policejních Bell412, který ja správně říkáte je opravdu uplně jiný vrtulník než UH-1 ...Zobrazit celý příspěvek
No myslím že se to tady nejmenuje "policejní nociny" ne? Takže se rozhodně nebavíme o nasazení policejních Bell412, který ja správně říkáte je opravdu uplně jiný vrtulník než UH-1 Venom se kterým vzdáleně sdílí podobnost... Ostatně to už pozná každý kde v nich obou seděl, nebo jen šel okolo... Nehledě na to že jsem psal o používání typu který létá ve smysluplných počtech jen v zemi původu nebo u nás... Což Bell412 pro vás asi překvapivě není... Čtyřista dvanáctka, nebo její licenční klony létá u civilních, vojenských, policejních, požárních a jiných sborů, jako jsou například forest service po celém světě...
Tady to jsou "armádní noviny" takže jsem narážel o typu působícím v AČR...Skrýt celý příspěvekA který že to typ vrtulníku od společnosti Bell působí u AĆR ?
A který že to typ vrtulníku od společnosti Bell působí u AĆR ?
Zajímavá novinka: v USA došlo dnes k havárii UH-72A Lakota.
Zajímavá novinka: v USA došlo dnes k havárii UH-72A Lakota.
A nějaký důkaz? Aspoň ten pitomý link
A nějaký důkaz? Aspoň ten pitomý link
Jako důkaz že občas nějaký vrtulník spadne a je úplně fuk jestli to bude od toho výrobce nebo od jiného?
Jako důkaz že občas nějaký vrtulník spadne a je úplně fuk jestli to bude od toho výrobce nebo od jiného?
A aby bylo jasno, mně se Lakota moc líbí. Pro účely, pro které je USA nakupovaly je to bezvadný stroj. Ovšem pro spektrum úkolů, které má plnit vrtulník v AČR už tak vhodný není.
A aby bylo jasno, mně se Lakota moc líbí. Pro účely, pro které je USA nakupovaly je to bezvadný stroj. Ovšem pro spektrum úkolů, které má plnit vrtulník v AČR už tak vhodný není.
Nemáš klávesnici? Pitomý jsi akorát ty, když neumíš ani naťukat něco do googlu a jsi absolutně závislý na tom, co ti někdo strčí pod nos.
Nemáš klávesnici? Pitomý jsi akorát ty, když neumíš ani naťukat něco do googlu a jsi absolutně závislý na tom, co ti někdo strčí pod nos.
Tak prosím. Schválně jestli budete v hledání úspěšnější než já.
Tak prosím. Schválně jestli budete v hledání úspěšnější než já.
Sorry mohli ste si vybrať aj iné stroje,teraz ich musíte už len ospevovať...
Sorry mohli ste si vybrať aj iné stroje,teraz ich musíte už len ospevovať...
Aáá pan Odborník promluvil... Omlouvat se můžou spojencům leda tak ti, co nakoupili své armádě holé holubice míru nepožitelné do sebemenšího konfliktu BlackHawk neBlackHawk... ...Zobrazit celý příspěvek
Aáá pan Odborník promluvil... Omlouvat se můžou spojencům leda tak ti, co nakoupili své armádě holé holubice míru nepožitelné do sebemenšího konfliktu BlackHawk neBlackHawk... Víme? ;)Skrýt celý příspěvek
Nic, jen je to lepší než to co koupili oni, to je jako o té sousedovic koze.
Nic, jen je to lepší než to co koupili oni, to je jako o té sousedovic koze.
Bohuzial nie sme hodni tohto uzasneho vrtulnika, ktory prehral kazdy tender ktoreho sa zucastnil. Tak nam zostal len UH-60, ktory vyhrava vsetko. Skoda no.
Bohuzial nie sme hodni tohto uzasneho vrtulnika, ktory prehral kazdy tender ktoreho sa zucastnil. Tak nam zostal len UH-60, ktory vyhrava vsetko. Skoda no.
Tak evidentně jsi přišel jen urážet a tím si hladit malinkou dušičku... Asi ti to dělá dobře a nic jiného nezvládneš... Takže nastoupím na tvou vlnu a nebudu psát ať si prostuduješ ...Zobrazit celý příspěvek
Tak evidentně jsi přišel jen urážet a tím si hladit malinkou dušičku... Asi ti to dělá dobře a nic jiného nezvládneš... Takže nastoupím na tvou vlnu a nebudu psát ať si prostuduješ jestli se H1 vůbec nějakých tendrů účastnil nebo kolika, a nebo jestli byl primárně vyvíjen pro potřeby USMC a proto je trošku jiný a nevyhovuje tedy všem... Na místo toho zvolím tebou zvolenou rétoriku a styl psaní i když je mi to proti srsti... Bohužel ty nic jiného neznáš takže asi takhle... BlacHawky MOŽNÁ vyhrávají jeden tendr za druhým, ale ty vaše holé plečky by žádnou válku pomoct vyhrát nedokázaly, protože po jejim vypuknutí by se je snažili držet na zemi nebo snimi zdrhli do bezpečí, aby jste o ně nepřišli... Protože takový uboze vybaveny vrtulník by sundal i 12letý fracek s prakem... Normálním bratrům Slovákům se omlouvám za svůj projev... Ale tady ten vaš spoluobčan jinému stylu psaní evidentně nerozumí...Skrýt celý příspěvek
Storm
To nemá smysl, tohle individuum se od doby kdy jeho praděd obrážel s "drotárským" načiním půl R-U nikam neposunulo. A nějak si tu svoji frustraci vybít musí.Storm
To nemá smysl, tohle individuum se od doby kdy jeho praděd obrážel s "drotárským" načiním půl R-U nikam neposunulo. A nějak si tu svoji frustraci vybít musí.
Stejně je ten obchod špatně domluvený. Nejen že nebudeme mít dostatek munice pro řekněme tři bojové vzlety, ale v rámci zakázky nezískáme výzbroj ani pro všechny stroje. Absence ...Zobrazit celý příspěvek
Stejně je ten obchod špatně domluvený. Nejen že nebudeme mít dostatek munice pro řekněme tři bojové vzlety, ale v rámci zakázky nezískáme výzbroj ani pro všechny stroje. Absence dodatečných kusů starších variant zdarma nebo za extra výhodnou cenu také zamrzí. Očividně nejsme zas tak důležitý spojenec.Skrýt celý příspěvek
Kdo říká že nějaká nabídka nemůže přijít. Navíc mám pocit že výzbroj pro letectvo chce armáda řešit až později větším nákupem. To co se kupuje s vrtulníky má služit pouze k úvodním ...Zobrazit celý příspěvek
Kdo říká že nějaká nabídka nemůže přijít. Navíc mám pocit že výzbroj pro letectvo chce armáda řešit až později větším nákupem. To co se kupuje s vrtulníky má služit pouze k úvodním testům a výcviku.Skrýt celý příspěvek
Scotty Jste si tím jist, že jde pouze o prvopčátek? Podívejte se kolik výzbroje a jaké máme pod Gripeny. ...AIM 120 jako máků pro 14 letadel a za vděk se muselo vzít darem AIM 9 a ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Jste si tím jist, že jde pouze o prvopčátek? Podívejte se kolik výzbroje a jaké máme pod Gripeny.
...AIM 120 jako máků pro 14 letadel a za vděk se muselo vzít darem AIM 9 a pro kanony munice z přebytků jiných států. A to se bavíme o letadlech, která se pravidelně nasazují v NATINAMDS jak u nás, tak na baltu nebo Islandu. Kolikrát jsme kde nasadili Mi 24/35?Skrýt celý příspěvekDarem přišla menší část starších AIM-9. Ovšem právě proto že je té munice málo a začíná jí pomalu končit životnost dojde nepochybně k nákupům. Mi-24 nejsou ani nebyli ve stavu kdy ...Zobrazit celý příspěvek
Darem přišla menší část starších AIM-9. Ovšem právě proto že je té munice málo a začíná jí pomalu končit životnost dojde nepochybně k nákupům. Mi-24 nejsou ani nebyli ve stavu kdy by je šlo účelně nasadit v rámci spojenecké operace. Nicméně modernizované Mi-171 nasazené byli.Skrýt celý příspěvek
Tomu nevěřím, protože dodnes nemáme adekvátní počty a spektrum munice jak pro Alky, tak i pro Gripeny. Ani jsme nikdy neměli. A tady budeme v době krize a v době, kdy se bude ...Zobrazit celý příspěvek
Tomu nevěřím, protože dodnes nemáme adekvátní počty a spektrum munice jak pro Alky, tak i pro Gripeny. Ani jsme nikdy neměli.
A tady budeme v době krize a v době, kdy se bude obnovovat spousta jiné techniky nakupovat munici?
Opět se jen bude čekat, že jestli se něco po..., tak nám ji spojenci dají z vlastního.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...