Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

USS Abraham Lincoln (CVN-72)
Útočná skupina CSG amerických plavidel kolem letadlové lodě USS Abraham Lincoln (CVN-72) ; větší foto / Public Domain

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V Rusku, a to i v námořnictvu, sílí hlasy o nutnosti stažení letadlové lodě z výzbroje. Má však ruské námořnictvo bez letadlové lodě vůbec šanci čelit americkým útočným skupinám letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group)?

Lekce z historie

Ruský týdeník Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) se zamyslel nad dopadem stažení jediné letadlové lodě z ruského námořnictva. Autor článku, Konstanin Sivkov, si pro modelovou situaci vybral střet ruského námořnictva s CSG svazem amerických lodí kolem letadlové lodě třídy Nimitz.

Americké námořnictvo v současné době má aktivních 10 skupin CSG - “králem” skupiny je letadlová loď s 65 až 70 bojovými letadly, letadlovou loď podporuje minimálně jeden křižník, dále několik torpédoborců, ponorky a další plavidla. Na jedné CSG skupině slouží 7500 námořníků. Sílu CSG však mohou posílit další bojová hladinová i podvodní plavidla, případně další CSG skupina.

Sivkov ve svém článku nejdříve míří do historie. Hlavním znakem ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov je 12 odpalovacích šachet pro těžké protilodní střely P-700 Granit. Také raketová protivzdušná obrana (PVO) je výrazně silnější něž u západních letadlových lodí.

Ruská letadlová loď pojme 24 stíhaček Su-33 a MiG-29K. Podle autora Su-33 dokáží v případě potřeby použít také střely P-270 Moskit - úspěšné zkoušky byly provedeny.

Takové uspořádání letadlové lodě odráželo ruskou doktrínu námořního válčení - ruské lodě měly pomocí střel dlouhého dosahu zničit nejnebezpečnější letadlovou loď, která pluje uprostřed CSG svazu. Bez letecké podpory by ostatní americké lodě měly výrazně menší šanci odolat ruským protilodním střelám dlouhého dosahu, případně leteckým úderům námořních Su-33.

Díky mohutné raketové výzbroji je při čistě lodním souboji výhoda na ruské straně. Hlavní hrozbu ruských lodí tak představuje letecké křídlo bitevních skupin CSG.

Ruské námořnictvo čelí závažnému problému. Dolet protilodní střely P-700 Granit je sice 700 km (pomineme ”drobnost”, že před tím je nutno zjistit, kde se CSG nachází - viz. dále), ale dolet amerických útočných stíhaček F/A-18 (díky možnosti doplňovat palivo za letu) je násobně větší.

Admiral_Kuznetsov_aircraft_carrier

Admirál Kuzněcov / Public Domain

Americká letadla tak mohou ruské lodě vypátrat, sledovat a případně na ně útočit “beztrestně”. Problém nevyřeší ani PVO ruských letadlových lodí, která díky omezenému množství munice dokáže odrážet jen malé množství leteckých úderů.

Jedinou možností v minulosti, ještě před příchodem letadlové lodě Admirál Kuzněcov (1991), bylo krytí ruských lodí pomocí stíhacích letadel z námořních základen. Ruské stíhačky mohly učině bojovat s americkými letadly z letadlových lodí a dokázaly ochránit ruské dálkové bombardéry nebo námořní průzkumná letadla.

Ruské, resp. Sovětské, lodě se tak ale mohly spoléhat na vzdušné krytí jen cca 350 km od leteckých základen na pevnině. Na tuto vzdálenost mohly dolétnout ruské stíhačky a na místě poskytovat po určitou dobu vzdušné krytí.

Na konci 60. let si tak ruské námořnictvo uvědomilo, že bez leteckého krytí z letadlových lodí dokáže čelit americkému námořnictvu pouze několik stovek kilometrů od pozemních leteckých základen. V Sovětském svazu tak bylo v 60. letech rozhodnuto o stavbě protiletadlové letadlové lodě Projekt 1143.5 -  Admirál Kuzněcov.

Nyní je situace v ruském námořnictvu poněkud jiná. Podle Sivkova Admirál Kuzněcov přišel o střely P-700 Granit a letadla Su-33 doplnily (a postupně nahradí) stíhačky MiG-29K - ty jsou schopny provádět přesné údery na hladinové i pozemní cíle.

Účel a poslaní jediné ruské letadlové lodě se však nezměnil - ochrana ostatních ruských lodí proti letadlům amerických bitevních skupin CSG.

Foto: MiG-29K / Leonid Faerberg, GFDL 1.2

MiG-29K / Leonid Faerberg, GFDL 1.2

Ruské vs. americké námořnictvo

Co mohu Rusové proti CSG nasadit (bavíme se pořád o jedné CSG z deseti!)? Na jedné, americké, straně (modelová situace) bude ve středu formace letadlová loď Nimitz, jeden až dva křižníky (Ticonderoga), šest až osm torpédoborců (Arleigh Burke), teoreticky několik LCS (Littoral Combat Ship, velikostně odpovídající fregatám), dvě víceúčelové útočné ponorky, 100 letadel, z toho až 70 útočných F/A-18 Hornet, resp. Super Hornet.

Dodejme, že americké námořnictvo (i když samozřejmě všechny lodě nejsou okamžitě nasaditelné z důvodu oprav) má v současnosti 22 křižníků, 62 torpédoborců a prozatím 25 LCS lodí.

Ruské námořnictvo modelově proti CSG nasadí tři jaderné ponorky Projekt 949, dvě útočné ponorky Projekt 945/971, dva raketové křižníky Projekt 1144/1164, deset torpédoborců, velký raketový torpédoborec Projekt 1155 a fregaty Projekt 22350.

Tyto síly budou podporovat bombardéry Tu-22M3 s protilodními střelami Ch-22. Dodejme, že veškeré ruské námořní síly - resp. ty, které lze nasadit proti CSG - tak budou prakticky vyčerpány.

Následující popis bojů může působit od Sivkova akademicky a hraní s čísly, ale zákonitosti z popisu jasně vylívají.

Imaginární boj potrvá 10 až 12 hodin a jako místo střetu se očekává severní Norské nebo Barentsovo moře. Autor srovnává průběh bojů s ruskou letadlovou lodí i bez ní. V případě zapojení dokáže Admiral Kuzněcov vygenerovat 52 vzletů za den 12 stíhaček Su-33 a 14 MiG 29K (současné složení). Nimitz dokáže generovat až 140 bojových letů za den.

Nimitz

 USS Nimitz (CVN-68) / Public Domain

V první fázi se dostane ke slovu americké letectvo, které zaútočí na ruská hladinová plavidla a ponorky. Sivkov očekává v první fázi útok 30 až 34 letadel z amerických letadlových lodí a až 9 amerických protiponorkových letadel (P-3 Orion) z norských letišť.

V případě nasazení dokáží ruské stíhačky podle Sivkova zajistit až 90% schopnost přežití ruským lodím a ponorkám proti útokům (Sivkov očekává v první vlně 16 až 20 vzdušných úderů) amerických letadel. Bez podpory letectva šance ruských lodí výrazně poklesnou - 50 až 60 % pro lodě, resp. 60 až 70 % pro ponorky.

V druhé etapě (případně současně) se bude ruské námořnictvo snažit vyhledávat pozice lodí CSG pomocí letadel, satelitů nebo ponorek. Podle Sivkova je přítomnost stíhacích letadel pro vyhledávání a zaměřování cílů naprosto klíčové.

V případě použití letectva pro vyhledávání a zaměřování cílů, Sivkov při čtyřech až šesti ruských raketových úderech očekává až 95 % úspěšnost zasažení amerických lodí (nemluví však, zda jde o zásah jedné lodě, nebo více lodí).

Bez letectva se ale úspěšnost útoků snižuje na 40 až 50 %. Důvod je jednoduchý - pokud ruské námořnictvo nepošle stíhačky k obraně průzkumných letadel, stanou se lehkou kořistí pro americké stíhačky. Stejně tak americká letadla (P-3 Orion) mohou vyhledávat prakticky beztrestně ruské ponorky, které se budou snažit objevit a odesílat informace o poloze amerických lodích.

Skupina stíhaček F/A-18 Hornet and Super Hornet na letadlové lodi USS Nimitz (CVN 68). / Public domain

V další části se do akce zapojí dalekonosné stíhací bombardéry Tu-22M3 se střelami Ch-22 z ruských letišť. Sivkov odhaduje, že vzhledem k omezenému času, půjde vykonat proti CSG jen 16 leteckých úderů. Při krytí stíhacím letectvem Tu-22M3 velmi pravděpodobně potopí tři až čtyři lodě z doprovodu CSG a také těžce poškodí letadlovou loď. Sivkov přitom počítá se ztrátou dvou Tu-22M3.

Avšak bez krytí stíhaček ztráty dosáhnou jedné třetiny všech Tu-22M3 a schopnost zničit letadlovou loď nedosáhne více než 25 %. Zároveň například výrazně poklesnou šance na přežití ruských ponorek, z důvodu vyčlenění větších amerických sil na jejich likvidaci.

Verdikt

Sivkov na konci bilancuje - v případě nasazení ruské letadlové lodě, díky střelám velkého dosahu a přítomnosti dálkového letectva v Norském moři, by při rusko-americkém střetu byla americká letadlová loď zničena s pravděpodobností 80 % a bylo potopeno dalších až osm lodí amerického doprovodu.

Ruské ztráty by byly relativně malé - tři až čtyři lodě, jedna až dvě ponorky, 10 až 12 letadel, včetně dvou bombardérů Tu-22M3.

Bez ruských stíhaček v oblasti se však karta zcela obrátí. Šance na zničení americké letadlové lodě poklesne pod 30 % a očekává se ztráta maximálně dvou lodí amerického doprovodu. Ruského námořnictvo však ztratí osm lodí, včetně dvou raketových křižníků, čtyř ponorek a až 12 bombardérů Tu-22M3.

Závěr podle Sivkova je jasný, bez přítomnosti vlastní letadlové lodě má ruské námořnictvo jen mizivou šanci uspět proti americkým útočným skupinám letadlových lodí. Diskuze o vyřazení letadlové lodě Admirál Kuzněcov tak podle Sivkova musí přestat. 

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov

Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Nový král moří: Americká letadlová loď Gerald R. Ford

V dubnu nebo květnu americké námořnictvo (U.S. Navy) zařadí do výzbroje nejnovější letadlovou loď ...

Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov

Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • infi
    12:56 20.05.2016

    logik: nevim jestli jsi cetl clanek. "Při krytí stíhacím letectvem Tu-22M3". Takze proc by se nedostaly na dostrel 500km k lodim??? Hornety maji velky range jen dik tankovani za ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: nevim jestli jsi cetl clanek. "Při krytí stíhacím letectvem Tu-22M3". Takze proc by se nedostaly na dostrel 500km k lodim???

    Hornety maji velky range jen dik tankovani za letu...coz nevim jestli by uplne probihalo bezproblemove pro XX letadel behem realneho stretu.Skrýt celý příspěvek

  • simpanz
    12:54 20.05.2016

    uvadí se bez ledu ve smyslu souvislá pokrývka, při tom může dojít k uvolnění ker víceleteho ledu a to je problem, je mnohem pevnější. Ano je to kvuli surovinam, ruska benzinka by ...Zobrazit celý příspěvek

    uvadí se bez ledu ve smyslu souvislá pokrývka, při tom může dojít k uvolnění ker víceleteho ledu a to je problem, je mnohem pevnější.
    Ano je to kvuli surovinam, ruska benzinka by se zvetsila a to chtej ještě šelfSkrýt celý příspěvek

  • logik
    12:22 20.05.2016

    simpanz: Ovšem zatím to vypadá, že arktida alespoň sezóně může být bez ledu.Chudáci lední medvědi.... Ono také má smysl uvažovat o střetech v této oblasti právě pokud bude bez ...Zobrazit celý příspěvek

    simpanz: Ovšem zatím to vypadá, že arktida alespoň sezóně může být bez ledu.Chudáci
    lední medvědi....

    Ono také má smysl uvažovat o střetech v této oblasti právě pokud bude bez ledu a tedy najednou hospodářsky využitelná.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:20 20.05.2016

    fenri: dosah Ch22 je 500km. Vzhledem k tomu, že CSG si zajišťuje ochranu v perimetru větším než 300km, tak se stíhací ochrana o přibližujících bombardérech dozví dříve, než ty ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: dosah Ch22 je 500km. Vzhledem k tomu, že CSG si zajišťuje ochranu v perimetru větším než 300km, tak se stíhací ochrana o přibližujících bombardérech dozví dříve, než ty dostanou šanci zaútočit. Range superhornetů je přes 2kkm...
    (PS: A Tu-22 je bombardér. Že už zpravidla nenosí bomby na tom nic nemění - bombardování LL strategickými bombardéry bylo k ničemu už za druhé světové války, takže vůbec uvažovat takovou věc je dosti úsměvné).

    Jinak bych se shodnul na tom, že scénář je nereálný a udělaný tak, aby obhájil roli Kuzněcova, který ve skutečnosti rusové nemají k obraně pobřeží před CSG.Skrýt celý příspěvek

  • simpanz
    12:19 20.05.2016

    to crusader možnosti nasazení v severnim ledovém oceánu jsou stejně omezené, žádné LL ani VL nebyly konstruované pro tuto oblast. Samotné nízké teploty jde zvládnout, větší ...Zobrazit celý příspěvek

    to crusader
    možnosti nasazení v severnim ledovém oceánu jsou stejně omezené, žádné LL ani VL nebyly konstruované pro tuto oblast. Samotné nízké teploty jde zvládnout, větší problém jsou velké plující kry. Nenašel jsem nikde uvedenou odolnost do ledu (polar class), pochybuju ze je větší než PC 7 (letní a podzimní plavba, max. roční led). O nasezenim LL se zde neuvažuje.
    http://www.armadninoviny.cz/am... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:13 20.05.2016

    Nesher - Indie je na tom v letadlových lodích obdobně, jako Rusko (resp. záhy bude silnější). Čína v podstatě stejně (neřeším kvalitu). Cavour je sice menší, než Kuzněcov, ale je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - Indie je na tom v letadlových lodích obdobně, jako Rusko (resp. záhy bude silnější). Čína v podstatě stejně (neřeším kvalitu). Cavour je sice menší, než Kuzněcov, ale je to LL. Kuzněcov je vedle CVN také drobek.
    Nevím, zda lze článek jednoho autora nazvat ruskou propagandou. To pak můžeme vzít polovinu všech článků, ale i normálních filmů a zařadit je do sekce "propaganda".
    Tento článek je více než proganda spíše obrazem vnitroruských bojů o podobu námořnictva.
    Ke svazu CSG - záleží kde a jakou intenzitou by se bojovalo. EMPu by zabránit technicky nemohli a po něm by šli jejich možnosti dolů. Myslím, že obě strany si uvědomují svoje slabiny i sílu a prostě bavíme se o ničem. To není scénář, který by mohl nastat. To už pojďme raději rozebírat nasazení Nimitze proti Nagumovu svazu.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    11:53 20.05.2016

    Fenri Thajsko, Španělsko a ani Itálie LL v pravém smyslu slova nemají, to co mají jsou spíše vrtulníkové výsadkové lodi, které používá US Navy pro operace USMC, navíc jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri
    Thajsko, Španělsko a ani Itálie LL v pravém smyslu slova nemají, to co mají jsou spíše vrtulníkové výsadkové lodi, které používá US Navy pro operace USMC, navíc jsou většinou i menší než jejich americké ekvivalenty.
    Kromě US Navy má v tuto chvíli opravdovou LL jen Francie a s přivřením jednoho oka ještě Rusko a Čína a v budoucnu i Británie. Brazilská LL je momentálně mimo provoz a je otázka zda ještě někdy vůbec vypluje.

    Ten scénář je opravdu spíše ruská propaganda.
    CSG je nejsilnější a nejkomplexnější uskupení bojový plavidel v historii lidstva.
    Má špičkovou PVO, desítky letadel, vlastní awacsy (a to nemluvím o dalších průzkumných prostředcích, kterými USA disponují), útočné atomové ponorky (pravděpodobně nejlepší na světě), nejlepší systém ASW, špičkově vycvičené osádky. Propracovanou taktiku i strategii. Nedovedu si představit scénář, v němž by US NAVY použilo CSG a odešlo praženo ať už by byl protivník kdokoli. A je jasné, že pokud by hypoteticky došlo k válce s Ruskem, že nepošlou jednu CSG k ruským břehům, aby se tam producírovala a dělala Rusům terče. Byl by to kombinovaný útok třeba 8 CSG po celé ruské námořní hranici, podpořený navíc údery letectva, raket s plochou dráhou letu z ponorek a menších lodí, útoky pozemních sil a pravděpodobně i spojeneckými silami. Rusové by nevěděli kam dřív skočit a nutně by se dostali do defenzivy, tj reagovali by pouze na tahy protivníka. Ale jak říkám, je to spíš sci-fi než reálná možnost.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:50 20.05.2016

    Pozor - nezpochybňuji tendence Ruska (Číny, Indie, Brazílie...) hrát silnou roli globálně. Navíc se domnívám, že Rusko už prostě je globálním hráčem. Pochopitelně v určitých ...Zobrazit celý příspěvek

    Pozor - nezpochybňuji tendence Ruska (Číny, Indie, Brazílie...) hrát silnou roli globálně. Navíc se domnívám, že Rusko už prostě je globálním hráčem. Pochopitelně v určitých ohledech, situacích a aspektech.
    Zpochybňuji ale roli ruských letadlových lodí tak, jak jí prezentuje SW. Rusové neplánují střet s US Navy a už vůbec ne formou bitvy "kus vedle kusu". Jednak na to nemají (ryze teoreticky se to v nějakém horizontu může změnit), za druhé to nepotřebují a za třetí oni jdou prostě cestou pro ně efektivnějšího pojetí. Nikdy nedostanou na moře tolik letadel, kolik USA a i kdyby to dokázali, nemá to pro ně smysl. Ruské LL mají smysl jako podpora v proxy válkách či v prosazování vlivu tam, kde to nepůjde do fundamentálního konfliktu s US Navy. A v této roli mohou být ruské LL Rusku užitečné. Proto Sivok brání Kuzněcova, ale IMHO na příkladu role, pro kterou Kuzněcov není určen. V tomto kontextu je vlastně úplně jedno, kolik % přisuzuje tomu kterému typu zbraně a které straně. Článek lze chápat jako psanou verzi "Tajemné záře nad Pacifikem". Oslava a podpora zbraňového systému v roli, které je (v podstatě) zcela nereálná. To, že ten systém je užitečný v jiných rolích, které ale nejsou třeba tak spektakulární a city hrající, je věc druhá. V tom je to stejné, jako ve vašem posledním odstavci. Nimitz "brání" Ameriku před Japonským úderem na Pearl Harbour, Kuzněcov chrabře bojuje ve studených vodách se zlou CVN.
    Jen bych vás opravil, že útok na svaz by nerealizovaly bombardéry )to by byla skutečně sebevražda), ale nosiče protilodních střel (třeba i jaderných ať již pro EMP či pro přímý úder), což zranitelnost a efektivitu nasazení těžkých letadel zásadně mění.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    11:16 20.05.2016

    fenri: Rusko chce být globálním hráčem. To je z jejich rétoriky, snahy navázat spojenectví třeba přes půl zeměkoule, zcela evidentní a je to bez debat. To, co je otázka, zdali k ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Rusko chce být globálním hráčem. To je z jejich rétoriky, snahy navázat spojenectví třeba přes půl zeměkoule, zcela evidentní a je to bez debat.

    To, co je otázka, zdali k podpoře této ambice chce nebo nechce použít i LL. Vzhledem k tomu, že LL je k takové věci vhodná, tak by rusové byli blbí, kdyby to nechtěli.

    Pravdu máš v tom, že ve skutečnosti war game u břehu nevypovídá o nějakých globálních choutkách. Ovšem jde o evidentně o umělý scénář: na Rusko s jednou CSG? Údery USA zneškodní pouze 10% ruských lodí, zatímco údery ruských bombardérů - tedy daleko zranitelnějších strojů - pravděpodobně dostanou LL?
    Ten scénář byl evidentně sepsán tak, aby vynikla síla Kuzněcovova. Ovšem na druhou stranu z výše uvedených vyplývá, že k obraně proti CSG (stačily by dvě, čímž by jedna Kuzněcova eliminovala, takže by nastal ten pesimistický scénář) ve skutečnosti Kuzněcov použít nepůjde.

    Proč tedy Sivok Kuzněcova tak brání - když v daném scénáři v realitě by stejně změnu nepřinesl?

    IMHO jde o klasickou ruskou (a samozřejmě nejen ruskou) rétorickou taktiku, kdy je "útočný prostředek" obhajován nutností obrany.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:37 20.05.2016

    SeaWolf - letadlové lodě má Thajsko, Španělsko a celá řada dalších států, kde lze sotva očekávat ambice být globálním leaderem. Letadlová loď je mimořádně mnohoúčelový nástroj a ne ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf - letadlové lodě má Thajsko, Španělsko a celá řada dalších států, kde lze sotva očekávat ambice být globálním leaderem. Letadlová loď je mimořádně mnohoúčelový nástroj a ne jednoúčelová hračka na ovládnutí světa.
    Žurnalistická úvaha nad scénářem, že mi připluje cizí letadlová loď k domácím vodám a já přemýšlím, jakou roli v obraně proti cizí letadlové lodi může sehrát moje loď jistě není globálním tématem. Každopádně v článku nezaznělo, co jste psal.
    To, že se VMF snaží získat výsadkové lodě kategorie, které má kdekdo (skončí u Egypta a vyrobené ve Francii - opět nejde o globální hráče) neimplikuje, že se chce stát globální velmocí nasazením letadlových lodí. Jednak v některých aspektech globální velmocí jsou, i kdyby VMF sestávalo z jedné laminátové Keni, za druhé letadlové lodě pro Rusko nejsou a nebudou cesta, jak posílit či udržet status velmoci. A opět vy z nevyřčeného v jednom článku jednoho novináře vidíte ambice a směřování celé politiky státu. Tak to přeci nefunguje.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    10:22 20.05.2016

    fenri Už sama úvaha o střetu dvou letadlových lodí ( svazů ) je globální téma. Předem vycházím z dění kdy Ruské bombardéry sporadicky operují u Kuby a Kanady. Snaha dohodnout se ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri
    Už sama úvaha o střetu dvou letadlových lodí ( svazů ) je globální téma. Předem vycházím z dění kdy Ruské bombardéry sporadicky operují u Kuby a Kanady. Snaha dohodnout se s Venezuelou na vojenské spolupráci ( kde to asi jak koukám nevyjde ) a mít tak vliv na státy střední jižní Ameriky. Jak jsem psal níže letadlová loď není pří-pobřežní ani říční plavidlo ale globální zbraň a ten kdo si jí pořídí má minimálně ambice mít vliv na globální dění. VMF se snaží o možnost operací mimo svůj region viz snaha o získán výsadkových plavidel srovnatelných s konkurencí ..... atd. Výše uvedený článek je jen další karta na stole z možných úvah.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    09:50 20.05.2016

    Zajímavý je poměr vzlet : počet strojů. 52 vzletů na 26 letadel vs 170 vzletů u 110 letadel (všech). Takže IMHO Hornet díky tankování vydrží více ve vzduchu. Ale opravdu i s ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavý je poměr vzlet : počet strojů. 52 vzletů na 26 letadel vs 170 vzletů u 110 letadel (všech). Takže IMHO Hornet díky tankování vydrží více ve vzduchu. Ale opravdu i s podporou těchto 170 vzletů za den nestačí na letecky slabšího soupeře ( i s podporou z pevniny)? To je Su-33 a Mig-29K lepší než Hornety?Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    09:33 20.05.2016

    Když se tady nadhodil ten Severní ledový oceán, jaká je schopnost CSG operovat v této oblasti? Vím, že hlavní kritika Mistrálů (vím, že to není letadlovka) na ruské straně byla, ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se tady nadhodil ten Severní ledový oceán, jaká je schopnost CSG operovat v této oblasti?
    Vím, že hlavní kritika Mistrálů (vím, že to není letadlovka) na ruské straně byla, že nejsou schopné operovat v polárních oblastech a tím že jejich použití v Rusku bude velice omezené.
    Jak jsou na tom americké letadlové lodě?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:15 20.05.2016

    Však nekritizuji VPK, ale sotva brát jednu hypotetickou "war game" jednoho autora jako "stanovisko Rusů". Samozřejmě máte pravdu v tom, že VPK je poměrně prestižní vojenské ...Zobrazit celý příspěvek

    Však nekritizuji VPK, ale sotva brát jednu hypotetickou "war game" jednoho autora jako "stanovisko Rusů". Samozřejmě máte pravdu v tom, že VPK je poměrně prestižní vojenské periodikum, ale to jsou AN také :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    08:55 20.05.2016

    fenri - s kritikou VPK a jejich autorů bych byl opatrný, do VPK přispívají pravidelně Šojgu nebo Gerasimov.

    fenri - s kritikou VPK a jejich autorů bych byl opatrný, do VPK přispívají pravidelně Šojgu nebo Gerasimov.

  • Jan Grohmann
    08:53 20.05.2016

    Každopádně o stavbě nové letadlové lodě se v Rusku již několik let diskutuje - https://en.wikipedia.org/wiki/... Ostatně, Rusové se tlačí do oblasti severního pólu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Každopádně o stavbě nové letadlové lodě se v Rusku již několik let diskutuje - https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Ostatně, Rusové se tlačí do oblasti severního pólu, kde chtějí získat přístup k novým ropným rezervám. Proto obnovuje bývalé letecké základny v oblasti. Bude zajímavé, jak jim vše bude vycházet "kilometrově", zda pomocí stíhaček ochrání celou oblast.

    Pokud se někde US Navy a ruské námořnictvo střetnou, bude v Severním ledovém oceánu.

    Pohrát si se vzdáelnsotmi můžete tady:
    https://www.daftlogic.com/proj... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:46 20.05.2016

    Sea Wolf - opravte mě, ale KDE se v článku píše, že chtějí být globálním leaderem a dosáhnout toho prostřednícvtím CV? Popisuje se tam imaginární střetnutí v Norském moři, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Sea Wolf - opravte mě, ale KDE se v článku píše, že chtějí být globálním leaderem a dosáhnout toho prostřednícvtím CV? Popisuje se tam imaginární střetnutí v Norském moři, tedy víceméně na zápraží Ruska.
    Za druhé mě zaráží ta logika, kdy berete jednu hypotetickou úvahu jednoho komentátora jednoho periodika jako stanoviska Ruska a Rusů. Představte si, že někdo vezme článek z Blesku (OK, nebo AN) a bude ho prezentovat jako stanovisko Čechů. Bavíme se o jednom článku jednoho člověka, který je ze své podstaty nesmyslný a až absurdní a na jedné (IMHO zcela nesmyslné) situaci se snaží sbírat body pro Kuzněcova. To je na jednu stranu chvályhodné, protože Kuzněcov je pro Rusy jistě užitečný a navíc je to hezká loď, ale činí tak způsobem zoufale hloupým.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:10 20.05.2016

    1. předně, ambicí VMF nikdy nebyl boj s NAVY na širých oceánech. Už jsem to tu psal jednou, celá VMF měla za úkol ochránit přístupy do severního moře, aby měly raketonosiče klid na ...Zobrazit celý příspěvek

    1. předně, ambicí VMF nikdy nebyl boj s NAVY na širých oceánech. Už jsem to tu psal jednou, celá VMF měla za úkol ochránit přístupy do severního moře, aby měly raketonosiče klid na odpálení svých ICBM. Druhotným úkolem bylo ve spolupráci s dalšími složkami zabránit vylodění. V obou případech se mohly svazy VMF spolehnout na masivní podporu letectva s pozemních základen.

    2. VMF by NIKDY nenastoupilo proti CSG "na férovku" - pro tyhle situace tu mají strašnou spoustu "nasty surprizes" jako třeba raketonosiče projektu Projektu 949 - ta nese 24 granitů - jediná ponorka je schopná překvapivým úderem smáznout značnou část svazu. Celá obrana by spočívala v kombinaci útoků dálkovými bombardéry (kombinace protilodních ŘS a klamných cílů) z jedné a ponorkami z druhé strany, hladinové síly by mezitím sloužily nejspíš jako "blokáda", která by následně "dorazila zbytek".

    Mimochodem, ačkoliv Granity jsou jistě impozantní střela (Mach 2 není zrovna málo), Kh-22 je úplně jiný kafe (ta sranda dělá v 500m 3,5M a při střemhlavým letu z 27km 4,5M).

    Další věc, na kterou se zapomíná - NAVY přišlo o svůj primární prostředek boje proti long range bombardérům - F-14 s jejich Phoenixy.

    A poslední - ačkoliv je pravdou, že NAVY pravděpodobně nikdy s VMF svoje meče nezkříží, tyhle scénáře mají vždycky smysl - jednak dají politikům jasné mantinely, co si můžou a co nemůžou dovolit, a za druhé nikdy noříká, že ten svaz musí být americký. No a každému jen trochu soudnému admirálovi je jasné, že když VMF disponuje kapacitami na odražení útoku CSG, tak s "jeho" námořnictvem si poradí taky.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    08:05 20.05.2016

    fenri V první části s tebou většinou souhlasím. V druhém odstavci bych s tebou souhlasil ještě před 10 lety, ale jak komentovaný článek sděluje Rusové se snaží být nikoli ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri
    V první části s tebou většinou souhlasím. V druhém odstavci bych s tebou souhlasil ještě před 10 lety, ale jak komentovaný článek sděluje Rusové se snaží být nikoli regionální velmocí, ale chtějí být geopolitickým lídrem. Letadlové lodě stojící proti sobě jak za 2. světové války? V tomto souhlas.

    Čína je na tom stejně jen je 90 let vývoje letadlových lodí ve skluzu a za Rusy 35let ( ok tak 45 ) ve skluzu. I Čína chce mít moc volby i v jiných částech zeměkoule a to jí umožní odpovídající námořní vybavení. Čína sice koupila letadlovou loď, ale pro její vlastní fungování musí rychle dohnat právě tech 90 let evoluce. I Rusům to v 70 a 80 letech dalo zabrat a stejně jsou sotva na půl cesty ve srovnání s US Navy.

    Článek je o Ruských letadlových lodích ( 1ks ) a jejich úspěšnost proti US Navy. Tuto polemiku rozjíždějí Rusové, tedy střet letadlové lodě s letadlovou lodí.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:45 20.05.2016

    Také bych nepřeceňoval úroveň čínského námořnictva. Ano, staví hodně malých a středních lodí, tak trochu tvarovaných jako stealth. Ale co o nich víme? Nic. Těch pár lodí, co se ...Zobrazit celý příspěvek

    Také bych nepřeceňoval úroveň čínského námořnictva. Ano, staví hodně malých a středních lodí, tak trochu tvarovaných jako stealth. Ale co o nich víme? Nic. Těch pár lodí, co se dostalo do rukou jiných zemí (Thajsko), se ukázalo jako katastrofa, co do provedení a plánů. Ano, jsou to 10 let staré lodě a nepochybuji, že se Číňané posunuli dál, ale stejně. V PLO a raketách nejsou Číňané nic moc a to, že jsou schopni chrlit mraky jakožestealth lodí zas tak velkou vypovídající hodnotu nemá. Za další námořnictví je (víc než jiné složky) o tradici, duchu, historii. Narážím třeba na Royal Navy, která ve 20. století často operovala s jednotkami poměrně nevelkých kvalit a přesto dosahovala velmi dobrých výsledků. Protože "to prostě uměli". A to není věc, která se naučí za tři nebo pět v námořním učilišti. I Rusové mají solidní, i když ne zvlášť úspěšnou, námořní tradici. Objevitelské cesty a celá řada hodně heroických bojů a sebeobětování (byť většinou degradovaných politiky či chybnými strategickými rozhodnutími nejvyšších složek) by se našlo. Ať prohánění Turků na Černém moři, objevitelské plavby na Dálném Východě či Severu či fiasko a debakl v Rusko-Japonské válce, to jsou prostě věci, které tvoří loďstvo. Z asijských loďstev má opravdu silnou tradici a "kulturu" jen Japonsko.

    K letadlovkám - padlo tu a bohužel zapadlo, že USA CVN prostě potřebují. De facto jsou izolovaní z obou stran světovými oceány a pro realizaci své geopolitiky si potřebují vozit základny. A protože to POTŘEBUJÍ tak se naučili a umí to nejlépe na světě. Když to přeženu, tak Rus do 90% oblastí svého zájmu dojede vlakem či tankem. Nebo si tam shodí VDV. Letadlovky se jim hodí jen na "drobné" akce (a la Syrie), na udržování technologií a na parádu. To jsou tři důležité úkoly, ale je evidentní, že potřeba těch lodí je zásadně jiná. Rusko nikdy nedosáhne na US Navy. Protože to NEPOTŘEBUJE. Teď neřeším "detail", že na to nemají finančně a částečně technologicky, to je relativně detail. Ekonomiky a politické systémy se mění, pohled na globus zůstává. Základem Ruské strategie vždy bylo nepřijmout principy boje protivníka, ale vnutit mu svoje, které jsou často i drastické, ale nakonec fungují. Už jsem o tom psal, že Rusové jsou v řadě oborů (počínaje zbraňovými systémy a jejich filosofií, přes strategii, politiku, technologii výroby...) mistry v "kroku stranou". Prostě udělat "něco nějak", často zdánlivě neefektivně, proti zvykům, či na první pohled nemoderně, ale tak, že jim to nakonec poslouží.
    USA na Rusko nezaútočí letadlovkami a Rusko jim do cesty nepostaví svoje letadlovky (i kdybych jich mělo hodně). Na to se lze spolehnout. Eventualní boj by probíhal zcela jinak, ale i to je teorie. Tyto země spolu nebudou nikdy soupeřit jinak, než proxy válkami.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 10