Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG
- 18. 5. 2016
- 186 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V Rusku, a to i v námořnictvu, sílí hlasy o nutnosti stažení letadlové lodě z výzbroje. Má však ruské námořnictvo bez letadlové lodě vůbec šanci čelit americkým útočným skupinám letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group)?
Lekce z historie
Ruský týdeník Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) se zamyslel nad dopadem stažení jediné letadlové lodě z ruského námořnictva. Autor článku, Konstanin Sivkov, si pro modelovou situaci vybral střet ruského námořnictva s CSG svazem amerických lodí kolem letadlové lodě třídy Nimitz.
Americké námořnictvo v současné době má aktivních 10 skupin CSG - “králem” skupiny je letadlová loď s 65 až 70 bojovými letadly, letadlovou loď podporuje minimálně jeden křižník, dále několik torpédoborců, ponorky a další plavidla. Na jedné CSG skupině slouží 7500 námořníků. Sílu CSG však mohou posílit další bojová hladinová i podvodní plavidla, případně další CSG skupina.
Sivkov ve svém článku nejdříve míří do historie. Hlavním znakem ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov je 12 odpalovacích šachet pro těžké protilodní střely P-700 Granit. Také raketová protivzdušná obrana (PVO) je výrazně silnější něž u západních letadlových lodí.
Ruská letadlová loď pojme 24 stíhaček Su-33 a MiG-29K. Podle autora Su-33 dokáží v případě potřeby použít také střely P-270 Moskit - úspěšné zkoušky byly provedeny.
Takové uspořádání letadlové lodě odráželo ruskou doktrínu námořního válčení - ruské lodě měly pomocí střel dlouhého dosahu zničit nejnebezpečnější letadlovou loď, která pluje uprostřed CSG svazu. Bez letecké podpory by ostatní americké lodě měly výrazně menší šanci odolat ruským protilodním střelám dlouhého dosahu, případně leteckým úderům námořních Su-33.
Díky mohutné raketové výzbroji je při čistě lodním souboji výhoda na ruské straně. Hlavní hrozbu ruských lodí tak představuje letecké křídlo bitevních skupin CSG.
Ruské námořnictvo čelí závažnému problému. Dolet protilodní střely P-700 Granit je sice 700 km (pomineme ”drobnost”, že před tím je nutno zjistit, kde se CSG nachází - viz. dále), ale dolet amerických útočných stíhaček F/A-18 (díky možnosti doplňovat palivo za letu) je násobně větší.
Admirál Kuzněcov / Public Domain
Americká letadla tak mohou ruské lodě vypátrat, sledovat a případně na ně útočit “beztrestně”. Problém nevyřeší ani PVO ruských letadlových lodí, která díky omezenému množství munice dokáže odrážet jen malé množství leteckých úderů.
Jedinou možností v minulosti, ještě před příchodem letadlové lodě Admirál Kuzněcov (1991), bylo krytí ruských lodí pomocí stíhacích letadel z námořních základen. Ruské stíhačky mohly učině bojovat s americkými letadly z letadlových lodí a dokázaly ochránit ruské dálkové bombardéry nebo námořní průzkumná letadla.
Ruské, resp. Sovětské, lodě se tak ale mohly spoléhat na vzdušné krytí jen cca 350 km od leteckých základen na pevnině. Na tuto vzdálenost mohly dolétnout ruské stíhačky a na místě poskytovat po určitou dobu vzdušné krytí.
Na konci 60. let si tak ruské námořnictvo uvědomilo, že bez leteckého krytí z letadlových lodí dokáže čelit americkému námořnictvu pouze několik stovek kilometrů od pozemních leteckých základen. V Sovětském svazu tak bylo v 60. letech rozhodnuto o stavbě protiletadlové letadlové lodě Projekt 1143.5 - Admirál Kuzněcov.
Nyní je situace v ruském námořnictvu poněkud jiná. Podle Sivkova Admirál Kuzněcov přišel o střely P-700 Granit a letadla Su-33 doplnily (a postupně nahradí) stíhačky MiG-29K - ty jsou schopny provádět přesné údery na hladinové i pozemní cíle.
Účel a poslaní jediné ruské letadlové lodě se však nezměnil - ochrana ostatních ruských lodí proti letadlům amerických bitevních skupin CSG.
MiG-29K / Leonid Faerberg, GFDL 1.2
Ruské vs. americké námořnictvo
Co mohu Rusové proti CSG nasadit (bavíme se pořád o jedné CSG z deseti!)? Na jedné, americké, straně (modelová situace) bude ve středu formace letadlová loď Nimitz, jeden až dva křižníky (Ticonderoga), šest až osm torpédoborců (Arleigh Burke), teoreticky několik LCS (Littoral Combat Ship, velikostně odpovídající fregatám), dvě víceúčelové útočné ponorky, 100 letadel, z toho až 70 útočných F/A-18 Hornet, resp. Super Hornet.
Dodejme, že americké námořnictvo (i když samozřejmě všechny lodě nejsou okamžitě nasaditelné z důvodu oprav) má v současnosti 22 křižníků, 62 torpédoborců a prozatím 25 LCS lodí.
Ruské námořnictvo modelově proti CSG nasadí tři jaderné ponorky Projekt 949, dvě útočné ponorky Projekt 945/971, dva raketové křižníky Projekt 1144/1164, deset torpédoborců, velký raketový torpédoborec Projekt 1155 a fregaty Projekt 22350.
Tyto síly budou podporovat bombardéry Tu-22M3 s protilodními střelami Ch-22. Dodejme, že veškeré ruské námořní síly - resp. ty, které lze nasadit proti CSG - tak budou prakticky vyčerpány.
Následující popis bojů může působit od Sivkova akademicky a hraní s čísly, ale zákonitosti z popisu jasně vylívají.
Imaginární boj potrvá 10 až 12 hodin a jako místo střetu se očekává severní Norské nebo Barentsovo moře. Autor srovnává průběh bojů s ruskou letadlovou lodí i bez ní. V případě zapojení dokáže Admiral Kuzněcov vygenerovat 52 vzletů za den 12 stíhaček Su-33 a 14 MiG 29K (současné složení). Nimitz dokáže generovat až 140 bojových letů za den.
USS Nimitz (CVN-68) / Public Domain
V první fázi se dostane ke slovu americké letectvo, které zaútočí na ruská hladinová plavidla a ponorky. Sivkov očekává v první fázi útok 30 až 34 letadel z amerických letadlových lodí a až 9 amerických protiponorkových letadel (P-3 Orion) z norských letišť.
V případě nasazení dokáží ruské stíhačky podle Sivkova zajistit až 90% schopnost přežití ruským lodím a ponorkám proti útokům (Sivkov očekává v první vlně 16 až 20 vzdušných úderů) amerických letadel. Bez podpory letectva šance ruských lodí výrazně poklesnou - 50 až 60 % pro lodě, resp. 60 až 70 % pro ponorky.
V druhé etapě (případně současně) se bude ruské námořnictvo snažit vyhledávat pozice lodí CSG pomocí letadel, satelitů nebo ponorek. Podle Sivkova je přítomnost stíhacích letadel pro vyhledávání a zaměřování cílů naprosto klíčové.
V případě použití letectva pro vyhledávání a zaměřování cílů, Sivkov při čtyřech až šesti ruských raketových úderech očekává až 95 % úspěšnost zasažení amerických lodí (nemluví však, zda jde o zásah jedné lodě, nebo více lodí).
Bez letectva se ale úspěšnost útoků snižuje na 40 až 50 %. Důvod je jednoduchý - pokud ruské námořnictvo nepošle stíhačky k obraně průzkumných letadel, stanou se lehkou kořistí pro americké stíhačky. Stejně tak americká letadla (P-3 Orion) mohou vyhledávat prakticky beztrestně ruské ponorky, které se budou snažit objevit a odesílat informace o poloze amerických lodích.
Skupina stíhaček F/A-18 Hornet and Super Hornet na letadlové lodi USS Nimitz (CVN 68). / Public domain
V další části se do akce zapojí dalekonosné stíhací bombardéry Tu-22M3 se střelami Ch-22 z ruských letišť. Sivkov odhaduje, že vzhledem k omezenému času, půjde vykonat proti CSG jen 16 leteckých úderů. Při krytí stíhacím letectvem Tu-22M3 velmi pravděpodobně potopí tři až čtyři lodě z doprovodu CSG a také těžce poškodí letadlovou loď. Sivkov přitom počítá se ztrátou dvou Tu-22M3.
Avšak bez krytí stíhaček ztráty dosáhnou jedné třetiny všech Tu-22M3 a schopnost zničit letadlovou loď nedosáhne více než 25 %. Zároveň například výrazně poklesnou šance na přežití ruských ponorek, z důvodu vyčlenění větších amerických sil na jejich likvidaci.
Verdikt
Sivkov na konci bilancuje - v případě nasazení ruské letadlové lodě, díky střelám velkého dosahu a přítomnosti dálkového letectva v Norském moři, by při rusko-americkém střetu byla americká letadlová loď zničena s pravděpodobností 80 % a bylo potopeno dalších až osm lodí amerického doprovodu.
Ruské ztráty by byly relativně malé - tři až čtyři lodě, jedna až dvě ponorky, 10 až 12 letadel, včetně dvou bombardérů Tu-22M3.
Bez ruských stíhaček v oblasti se však karta zcela obrátí. Šance na zničení americké letadlové lodě poklesne pod 30 % a očekává se ztráta maximálně dvou lodí amerického doprovodu. Ruského námořnictvo však ztratí osm lodí, včetně dvou raketových křižníků, čtyř ponorek a až 12 bombardérů Tu-22M3.
Závěr podle Sivkova je jasný, bez přítomnosti vlastní letadlové lodě má ruské námořnictvo jen mizivou šanci uspět proti americkým útočným skupinám letadlových lodí. Diskuze o vyřazení letadlové lodě Admirál Kuzněcov tak podle Sivkova musí přestat.
Zdroj: VPK
Související články
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov
Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...
- 26.01.2013
- 10 komentářů
- Michal Polák
Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy
Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...
- 22.11.2015
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Nový král moří: Americká letadlová loď Gerald R. Ford
V dubnu nebo květnu americké námořnictvo (U.S. Navy) zařadí do výzbroje nejnovější letadlovou loď ...
- 13.01.2016
- 175 komentářů
- Jan Grohmann
Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov
Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského ...
- 09.03.2016
- 75 komentářů
- Jan Grohmann
fenri - Stealth stroje použité jako průzkum nebo na první/nenadálý útok na nějaký citlivý cíl -> Kuzněcova. I jeho případné poškození ne-li zničení by mělo podstatný vliv na ...Zobrazit celý příspěvek
fenri - Stealth stroje použité jako průzkum nebo na první/nenadálý útok na nějaký citlivý cíl -> Kuzněcova. I jeho případné poškození ne-li zničení by mělo podstatný vliv na výsledek tohoto cvičného souboje.
Co se týká balistiké střeli, tam mi šlo o jednak zachycení jejího odpálení (z pevniny) kdy by USA nemohlo tušit že nejde o jadernou zbraň či Ruský začátek Konce Světa.
A i kdyby věděli, že je jen konveční, při představě že mi může nepřítel zničit to nejcennější co mám, kdekoli na světě (nebo určité vzdálenosti od Ruského území, která je určitě větší než účinný dolet letadel svazu)... Asi by něměli radost. (Samozřejmě je to teorie a předpokládá opereční nasazení něčeho, co je možná na papírech.)
Obrana proti tomuto typu útoku asi nebude jednoduchá a probíralo se to u článku o proti-raketové obraně :-)Skrýt celý příspěvekGrull - v globále souhlas až na to, že bych nepřeceňoval roli "neviditelných" letadel a zcela nesouhlasím, že pokud by došlo k ostré konfrontaci mezi loďstvy RF a USN, že by ...Zobrazit celý příspěvek
Grull - v globále souhlas až na to, že bych nepřeceňoval roli "neviditelných" letadel a zcela nesouhlasím, že pokud by došlo k ostré konfrontaci mezi loďstvy RF a USN, že by nasazení teoretické konvenční balistické rakety proti CVN vedlo k jaderné reakci USA. To je naprostá blbost.Skrýt celý příspěvek
Trochu mi v clanku skripe logika: 1./ prvnim bode se predpoklada utok US letadel, pri nem ma prezit az 95% Ruskych plavidel v pripade nasazeni Kuznecova. 2./ Nasleduje Rusky ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu mi v clanku skripe logika:
1./ prvnim bode se predpoklada utok US letadel, pri nem ma prezit az 95% Ruskych plavidel v pripade nasazeni Kuznecova.
2./ Nasleduje Rusky odvetny raketovy uder - v pripade zapojeni letadet z Kuznecova ochranujicich pruzkum ma prezit pres 5% US lodi.
Neni to trochu nepomer? Pri utoku US NAVY znici jen 5% Ruskych lodi a pri Ruskem utoku Rusove znici 95% US lodi?? Ze by byli Americane tak hloupi protoze nevyvinuli vhodne protilodni strely?Skrýt celý příspěvekUjo marek-co se týká použití těch jaderných střel z letadel TU 22M na námořní svazy USA tak to plánovali z důvodu vyřazení radioelektronické obrany krycích lodí,prostě 1-2 jaderné ...Zobrazit celý příspěvek
Ujo marek-co se týká použití těch jaderných střel z letadel TU 22M na námořní svazy USA tak to plánovali z důvodu vyřazení radioelektronické obrany krycích lodí,prostě 1-2 jaderné střely vybouchnou někde poblíž svazu a tím vyřadí obranu proti raketám (elektomagnetickým impulsem).Následně by byl svaz lodí napaden raketami z hladinových lodí,případně ponorek a letadel.Skrýt celý příspěvek
Článek pro ruské čtenáře o tom, že bez lodí typu Kuzněcova nemá Rusko čim Americké svazy rozsekat. Teoretický scénář o tom, když Rusko vrhne vše co má na jeden svaz, tak asi ...Zobrazit celý příspěvek
Článek pro ruské čtenáře o tom, že bez lodí typu Kuzněcova nemá Rusko čim Americké svazy rozsekat.
Teoretický scénář o tom, když Rusko vrhne vše co má na jeden svaz, tak asi vyhraje. Stejně by k tomu nikdy nedošlo, jab bylo psáno níže, nepočítají se spojenci, další svazy a neviditelné stroje. A samozřejmě Bratr Atom.
Můj názor na likvidaci let.lodě je zjištění její polohy a pak balistická střela s konvenční hlavicí. Něco takového prý zkoumají číňani ale že by nad tím Rus nepřemýšlel, se mi nezdá. Oproti nasazení toho všeho mi připadá jedna bal.střela s vícenásobnou hlavicí účinější.
Ale asi by to spustilo jadernou válku. Výmluvy, že je to "jen" konveční hlavice by asi USA nebralo.Skrýt celý příspěvekTakovéto symetrické nasazení Kuzněcova a doprovodných plavidel proti americkému uskupení CSG je do jisté míry nesmyslné. Rusové nejsou hlupáci ani sebevrazi. Pokud by Rusové chtěli ...Zobrazit celý příspěvek
Takovéto symetrické nasazení Kuzněcova a doprovodných plavidel proti americkému uskupení CSG je do jisté míry nesmyslné. Rusové nejsou hlupáci ani sebevrazi. Pokud by Rusové chtěli napadnout, ohrozit americký svaz, půjdou spíše asymetrickou cestou a použijí spíše své početné ponorkové loďstvo, které je stále jedno z nejsilnějších a nejlepších na světě - a stále posiluje.
Admiral Kuzněcov má v ruském námořnictvo svůj smysl. Ale bude použit spíše asymetricky, proti nějakému slabšímu nepříteli - ostatně stejně jako americké letadlové lodi. Takže hypotetické ostré nasazení bych očekával při konfliktu obdobném Sýrii, kdy by Rusko chtělo svou letadlovou lodí podpořit svého spojence.
A jinak - protivzdušnou obranu ruských lodí bych rozhodně nepodceňoval, nemyslím si, že by mohly odrazit jen malé množství leteckých úderů. Stačí se jen podívat na PVO prostředky modernizovaných křižníků tříd 1144 a 1164, jejich výkony a početnostSkrýt celý příspěvekNo nevím, ale přijde mi ta analýza trochu jednostranná američané kteří nasazují jeden CSG svaz proti celému ruskému námořnictvu. Pominu li fakt, že by urcitě útočily další svazy z ...Zobrazit celý příspěvek
No nevím, ale přijde mi ta analýza trochu jednostranná američané kteří nasazují jeden CSG svaz proti celému ruskému námořnictvu. Pominu li fakt, že by urcitě útočily další svazy z jiných míst a tak by ruské námořnictvo muselo rozprostřít síly a nemohlo konfrontovat CSG vším naráz. Myslím, že autor docela přeceňuje schopnosti ruského letectva, jejich letadlová loď unese maximálně 33 stíhaček(dejme tomu, že by se jednalo o ty nové MIG 29K), stejně oproti tomu USA má 30-40 Hornetů a některé z nich superhornety, které jsou ještě výkonější, takže nevím jestli 33 x 40, z nichž některé FA 18 jsou superhornety by vyústilo ve ztrátu pouze 12 letadel ruska a letadlová loď(USA) by byla zničena.
I fakt který zde byl zmiňován, že třeba 30 střel letí na USS Nimitz a její svaz myslím, že šance je vychytat je poměrně velká jelikož křižníky(se systemem aegis) a torpedoborce jsou dělány právě, aby ochránily mateřskou loď , navíc pokud něco proletí nezapoměňte na CIWS stanice, které jsou dělány přesně na tuto situaci. Což by mohlo situaci značně obrátit, jelikož podle výše zmíněných informací dokážou námořníci z Nimitz mnohem rycheji ,,točit,, letadla na palubě a taky jich mají víc tudíž je větší šance mít pořád nějaké ve vzduchu.
Nejsem študovaný vojenský analytik, ale myslím, že tak jasné vítěztví by rusové nezískali. Nevím kdo by toto vyhrál, i bez použití nukleárních zbraní, ale neodepisoval bych ameriku tak narychlo. Rozdíl mezi loďstvy těchto států je veliký rusové se soustředí na své raketové křižníky a spoléhají na střely dlouhého doletu, oproti tomu US Navy se soustředí na menší víceučelové lodě na obranu CSG a na hlavní útok vede letectvo, ale všechny lodě až na LCS jsou taky schopny odpálit protilodní střely, takže tam jen tak nesedí a můžou letectvu tímto druhým útokem výborně asistovat a zatížit ruskou obranu.Skrýt celý příspěvekTak tohle je tak nesmyslný scénář, že snad ani nemá cenu nad tím teoretizovat, jakkoli podobné disputace bývají zábavné. Kuzněcov jistě není lodí proti americkým svazům, a tento ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tohle je tak nesmyslný scénář, že snad ani nemá cenu nad tím teoretizovat, jakkoli podobné disputace bývají zábavné. Kuzněcov jistě není lodí proti americkým svazům, a tento scénář jeho nasazení je v prioritách jeho úkolů a cílů se kterými byl konstruován, hned za bitvou s invazní armádou žlutých gumových kachniček. Mimo dosah vlastního letectva není a dlouho nebude, na Zemi síla, která by se v klasicky (v podstatě druhoválečně) pojaté námořní bitvě mohla USN postavit. Případný konflikt na moři mezi Ruskem a USA by probíhal zcela jinak, asymetricky, a jakkoliv je extrémně nepravděpodobný, byl by možná zábavným scénářem pro debatu s nádechem reality.
Bitva nadhozená v článku nemá jiný úkol, než zvýšit skore Kuzněcova mezi veřejností. A myslím, že těžko pochybovat, že Kuzněcov (či pár dalších lodí) může být pro Rusko velmi užitečný, ovšem zcela jistě ne pro souboje s americkými svazy.Skrýt celý příspěvekRase - Básník tím chtěl pouze říci, že ačkoliv by si někteří jedinci tu válku skutečně přáli, tak je nereálná. Ani jedna země - USA ani Rusko - nepotřebují žádné spojence, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Rase - Básník tím chtěl pouze říci, že ačkoliv by si někteří jedinci tu válku skutečně přáli, tak je nereálná. Ani jedna země - USA ani Rusko - nepotřebují žádné spojence, protože mají stovky jaderných střel. Ani jedna země si momentálně ale nepřeje zničit celý svět. Obával bych se snad jen v případě, že by Clintonová, která je největším válečným štváčem na světě vyhrála volby a poté by provokovala každého, koho by mohla.
Nikde jsem nenapsal, že "Rusko a Čína jsou přátelé na věčné časy" , to mi sem podsouváš ty. Já sem tvrdil, že Evropané by se té války nechtěli účastnit. Samozřejmě někteří, kteří si tu válku přejí by se zapojili. Jenže většina Evropanů - včetně mě - by oběma stranám ukázala prostřední prst na ruce.
Někteří jste jak malé děti, které mají potřebu si měřit své pinďoury.
Magister_Peditum - V tom se pleteš a doufám, že ti to sám Trump bude moci dokázat.
jj284b - Jo, on vlastně Putin nemá nic jinýho na práci, než obsazovat ty malé Balkánské státy :) Co by tím proboha získal? Ropa ani plyn tam není, bohaté státy to také úplně nejsou... měl by s tím jen problémy. Pokud se Putin soustředí na nějakou oblast, tak je to Arktida.Skrýt celý příspěvekLen taký "detail" ... Pre ruskú lietadlovú loď bude zakrátko problém i americká výsadková lietadlová loď so strojmi F-35B. Pre Rusko je dôležité mať lietadlovú loď, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Len taký "detail" ...
Pre ruskú lietadlovú loď bude zakrátko problém i americká výsadková lietadlová loď so strojmi F-35B.
Pre Rusko je dôležité mať lietadlovú loď, ale samozrejme mimo operačních zväzov amerických lietadlových lodí, resp. nie proti nim. Tam by to bol krátky proces ...
Pre rusko by skôr boli vhodnejšie lode triedy Mistral - ktoré sa dajú využiť na obmedzené intervenice ... na väčšie Rusko nemá prostriedky, ani peniaze. Sýria je "za rohom" s ruskými základňami a spriezneným režimom, takže robiť z toho veľké závery, že Rusko zvládne nejaké veľké expendičné výpravy nezodpovedá realite.Skrýt celý příspěvekClanek: ony Granity ani jejich modernější nástupci právě nejsou nijak "blbé" střely, jejich naváděcí hlavice jsou dost propracované a mají celou řadu módů útoku, mezi kterými ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: ony Granity ani jejich modernější nástupci právě nejsou nijak "blbé" střely, jejich naváděcí hlavice jsou dost propracované a mají celou řadu módů útoku, mezi kterými dokážou podle potřeby vybírat, a stejně tak mají v paměti profily celé řady možných cílů, přičemž samozřejmě vybírají podle nějaké tabulky priorit - pokud tedy svým radarem najdou v cílovém prostoru více lodí, navedou se vždy na tu, která je podle jejich programu primární cíl - což je v tomhle případě CVN (pak by asi následovaly Ticonderogy, pak Arleighové, a poslední na řadu by přišly menší lodě jako ty LCS).
Je samozřejmě otázkou, jak moc by tahle "swarm" taktika fungovala v reálném nasazení (tj. hromadný útok) a stejně tak jak moc sofistikované ty hlavice opravdu jsou, nebo co zdědily nástupci Granitů (P-800, BrahMos a další). Doufám, že se to nikdy nedozvíme...Skrýt celý příspěvekJake presne jsou moznosti ruskych rizenych strel si vybrat na kterou lod se maji vrhnout? Za predpokladu ze k tomu stretu skutecne doslo a prislo na rad pouziti konvencnich strel z ...Zobrazit celý příspěvek
Jake presne jsou moznosti ruskych rizenych strel si vybrat na kterou lod se maji vrhnout? Za predpokladu ze k tomu stretu skutecne doslo a prislo na rad pouziti konvencnich strel z ruske strany, a prislo by i na cisla ktere napsal charlie, treba 30 strel v rychlem sledu kde 3-6 by treba proslo, jak dokaze ruske veleni zabezpecit, ze se tech par stastnych zameri na a jen na letadlovou lod a ne na doprovodne plavidla? Za predpokladu ze cely US svaz je v pohybu a ostatni plavidla jsou rozeseta kolem a mohou tak pripadne "hloupe navadene rizene strely" na sebe navazat a poslouzit jako lidsky stit? Jsou treba ony Granit takto hloupe, nebo je moznost je locknout na letadlovou lod a oni uz si cestu najdou a pokud jo, jak takovy lock vypada/probiha?Skrýt celý příspěvek
Superme: Jasně, Britové a ostatní budou jen tak sledovat, jak se v severním Atlantiku koulují američané s rusy... I kdyby nebyli v NATO, tak nevim, proč by měli nechávat lodě v ...Zobrazit celý příspěvek
Superme:
Jasně, Britové a ostatní budou jen tak sledovat, jak se v severním Atlantiku koulují američané s rusy... I kdyby nebyli v NATO, tak nevim, proč by měli nechávat lodě v přístavech a čekat na taktické jadérko z Ruska.
Asi chceš říct, že: "Ruským spojencem na život a na smrt je Čína, ale Amerika spojence nemá - jen zrádné státečky se směšnými armádičkami" - že :DSkrýt celý příspěvekTo Americani nemaji a nepouziji ani jednou protilodni strelu co maji? A uz vidim jak by si ruska letadla z kuznecova poradila z trojnasobnou presilou z americkych lodi. Kdyz by ...Zobrazit celý příspěvek
To Americani nemaji a nepouziji ani jednou protilodni strelu co maji? A uz vidim jak by si ruska letadla z kuznecova poradila z trojnasobnou presilou z americkych lodi. Kdyz by vedeli ze na blizko je rusky svaz tak vyslou vsechny letadla do vzduchu.Skrýt celý příspěvek
Trump, pokud by se stal prezidentem, bude jednat podle geopolitických zájmů, jako všichni prezidenti před ním. Nanejvýš vždy šlo jen o kosmetické změny politiky. Ať už říká, co ...Zobrazit celý příspěvek
Trump, pokud by se stal prezidentem, bude jednat podle geopolitických zájmů, jako všichni prezidenti před ním. Nanejvýš vždy šlo jen o kosmetické změny politiky. Ať už říká, co chce, tak ho poradci i státní zájmy semelou. Obama se ve svém důsledku taky příliš od Bushe nelišil.Skrýt celý příspěvek
Tu-22M mali/majú primárne útočiť na zväz CGS pomocou riadených striel s nukleárnymi hlavicami, kde by ich do priestoru výskytu CGS odpálili niekoľko...a samozrejme by stroje Tu-22M ...Zobrazit celý příspěvek
Tu-22M mali/majú primárne útočiť na zväz CGS pomocou riadených striel s nukleárnymi hlavicami, kde by ich do priestoru výskytu CGS odpálili niekoľko...a samozrejme by stroje Tu-22M boli sprevádzané špeciálnymi verziami pre EB.Skrýt celý příspěvek
Superme: skor je pravdepodobne ze Americania pojdu do vojny s Ruskom koli Europe.. a v takom pripade Europske krajiny v tom budu tak ci tak... staci aby Rusom preskocilo a chceli ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: skor je pravdepodobne ze Americania pojdu do vojny s Ruskom koli Europe.. a v takom pripade Europske krajiny v tom budu tak ci tak... staci aby Rusom preskocilo a chceli obsadit pobaltske krajiny koli svojej ruskej mensine...Skrýt celý příspěvek
Rase - Jono, všichni Evropané pujdou nadšeně bojovat do případné rusko-americké války. Vlastně už se nemohou dočkat, až budou moci zničit to Putinovo Rusko a zemřít v boji za ...Zobrazit celý příspěvek
Rase - Jono, všichni Evropané pujdou nadšeně bojovat do případné rusko-americké války. Vlastně už se nemohou dočkat, až budou moci zničit to Putinovo Rusko a zemřít v boji za svobodu :) Další pohádku prosím :)
Ta válka je tak pravděpodobná, jako že ČR bude vojenská velmoc.
P.S. Donald Trump ty vztahy dá do pořádku :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...