Francouzské speciální síly opět udeřily v Mali

Foto: Francouzský voják v Mali; ilustrační foto / Defense.fr
Francouzský voják v Mali; ilustrační foto / Defense.fr

Francouzská armáda se do bojů s islamisty v Mali zapojila po rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2085 z 20. prosince 2012. Francouzské jednotky v rámci operace Serval, která trvala do 15. července 2014, pomohly potlačit protivládní povstání Tuaregů a islamistů.

Na operaci Serval pak od 1. září 2014 navázala nová protiteroristická akce, operace Barkhane v síle 3000 mužů, jejíž hlavní velitelství je v čadském hlavním městě N'Djamena. Francouzské jednotky mají mandát působit v Burkině Faso, Čadu, Mali, Mauritánii a Nigeru.

Poslední akcí speciálních sil byl útok na islamisty v provincii Kidal v severním Mali. Operace proběhla 6. července v pohoří Tigharghar. Byl při ní mimo jiné zabit Mohamad Ali Ag Wadossene, člen Al-Qaidy v islámském Maghrebu (AQIM). Tato oficiální odnož Al-Qaidy působí kromě Mali i v dalších státech severozápadní Afriky.

Podle oficiálního vyjádření francouzského ministerstva obrany byli dva teroristé zajati a jeden, Mohamad Ali Ag Wadossene, zabit. V akci byli zraněni dva příslušníci speciálních sil. Wadossene už padl do rukou Francouzů během loňského roku, ale spolu s dalšími třemi džihádisty byl malijskou vládou vyměněn za francouzského rukojmího Serge Lazarevice.

Lazarevic byl unesen roku 2011 v Mali islamistickou skupinkou napojenou na AQIM. Spolu s ním byl unesen další Francouz Philippe Verdon, který však byl islamisty zabit roku 2013. Wadossene byl údajně zapleten do jejich únosu. Nicméně po propuštění Wadosseneho zveřejnila AQIM video, kde prohlásila, že za Lazarevice bylo vyměněno sedm džihádistů, z toho dva byly zapleteni do jeho únosu.

Další významný zásah proti členům AQIM a na ni napojených skupin proběhl v noci ze 17. na 18. května 2015. Při této akci byli zabiti čtyři teroristé, z toho dva vysoce postavení členové AQIM, a to sice Hamada Ag Hama a Ibrahim Ag Inawale. Oba Tuaregové stáli v čele skupin napojených na AQIM. Hama byl vysoce postaveným členem skupiny Katibat al-Ansar, která vznikla po neshodách místních Tuaregů a cizinci z Al-Qaidy.

Tuaregové požadovali více vlivu na velení skupiny, a tak vedení AQIM nechalo Tuaregy vytvořit si vlastní jednotku, se svým velením, ale stále podléhající rozkazům od vůdce AQIM Abdelmaleka Droukdela. Katibat al-Ansar je zodpovědná jak za únosy, tak i vraždy západních rukojmích.

Druhá oběť útoku Ibrahim Ag Inawale stál v čele malijské skupiny Ansar Dine, která vznikla roku 2011 a od roku 2012 bojovala po boku dalších skupin v Mali proti centrální vládě. Ansar Dime byla z počátku využívána jako krytí aktivit Al-Qaidy v oblasti severozápadní Afriky, o čemž svědčí písemný rozkaz vůdce AQIM Droukdela, nalezený francouzskými vojáky roku 2013 na severu Mali, aby členové Al-Qaidy využívali skupiny Ansar Dime a tvářili se, že jsou členy „domácí" odbojové skupiny z Mali a AQIM se tak vyhnula zahraniční intervenci.

V dubnu letošního roku se francouzským speciálům podařilo osvobodit dalšího zajatého cizince, tentokrát Holanďana Sjaaka Rijkeho. Ten byl unesen spolu se Švédem a Jihoafričanem v Timbuktu roku 2011. Operace však nebyla určená na osvobození rukojmího, to bylo jen dílem náhody. Původním cílem byla likvidace teroristů z AQIM a zajatý Rijke byl objeven překvapenými francouzskými vojáka až po boji.

Asi nejvýznamnějším úspěchem v boji s islámskými militanty byl zásah speciálních jednotek na konci roku 2014, krátce po propuštění Serge Lazarevice. Akce proběhla v provincii Gao na severu Mali. Francouzům se podařilo zlikvidovat několik teroristů a mezi nimi zejména Ahmed el-Tilemsiho. El-Tilemsi byl spoluzakladatelem skupiny Hnutí za tawhid a džihád v Západní Africe (MUJAO-Movement for Tawhid and Jihad in West Africa).

Byl také vysoce postaveným členem skupiny al-Murabitoon, která vznikla sloučením MUJAO a Al-Mulathamun Battalion (také známý jako Masked Battalion) pod vedením Mokhtara Belmokhtara. Al-Murabitoon, stejně jako MUJAO je na americkém Seznam teroristických organizací (US Government Specially Designated Global Terrorists List). Skupina má na svědomí množství útoků od Mauretánie po Niger a Mali.

Tyto úspěchy v likvidaci vůdčích osobností teroristických hnutí v západní Africe však zdaleka nestačí. Situace v Mali a okolních zemích je značně nestabilní. Počet útoků na vládní jednotky v jednotlivých zemích regionu, tak modré přilby působící v Mali stále narůstá. Vojáci mise OSN v Mali (MINUSMA) se stali terčem útoku AQIM na počátku července, kdy bylo zabito šest a zraněno dalších pět vojáků z Burkiny Faso.

Jejich konvoj byl napaden ozbrojenci asi 45 km od Timbuktu. Další ztráty zaznamenali vojáci OSN 28. května, kdy padli tři vojáci opět z Burkiny Faso. Od roku 2013 už v misi MINUSMA padlo na 50 jejich příslušníků, což z ní děla v současné době nejnebezpečnější operaci OSN. Navzdory dílčím úspěchům se stále nedaří vymýtit útoky islamistů prováděné pomocí raket, minometů a IED.

Zdroj: Defense.fr

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Leopard 3: Německo a Francie společně?

Německo oznámilo oficiální zahájení koncepčních prací na novém hlavním bojovém tanku Leopard 3. Dle ...

Šíitské milice v Iráku

Po kolapsu irácké armády v létě 2014 se centrální vláda v Bagdádu dostala do smrtelného nebezpečí. ...

Možný zlom v syrské občanské válce?

V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, ...

Bombardování Islámského státu pokračuje

Spojenecká letadla v minulých dnech provedla největší koordinovaný útok na pozice Islámského státu v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ardz
    18:44 09.07.2015

    michal za kaddáfiho či za husajna bol bordel v iraku či líbyi? Ten vznikol až keď západ tieto krajiny napadol, rozvrátil a destabilizoval. Čo sa týka sýrie keby USA a ich ...Zobrazit celý příspěvek

    michal za kaddáfiho či za husajna bol bordel v iraku či líbyi? Ten vznikol až keď západ tieto krajiny napadol, rozvrátil a destabilizoval.
    Čo sa týka sýrie keby USA a ich spojenci turecko, saudská arábia, katar nepodporovali islamistov ktorých využívajú na boj proti asadovi keď už roky sa snažia ovládnuť sýriu tak by už dávno nebola vojna v sýriiSkrýt celý příspěvek

  • michal_1993
    18:34 09.07.2015

    ardz : keby ich nechali tak, tak sa tam potom navzájom povraždia a vznikol by tam taký bordel ako teraz v Iraku a Sýrií, potom by ste tu ale komentovali že za to aj tak môže USA :D Zobrazit celý příspěvek

    ardz : keby ich nechali tak, tak sa tam potom navzájom povraždia a vznikol by tam taký bordel ako teraz v Iraku a Sýrií, potom by ste tu ale komentovali že za to aj tak môže USA :DSkrýt celý příspěvek

  • ardz
    18:24 09.07.2015

    Známy černoch z Mali žijúci na Slovensku Ibi Maiga hovoril, že Mali okupujú francúzi a mali by z Mali odísť a nechať ich ísť ich vlastnou cestou. No ale história nepustí, ...Zobrazit celý příspěvek

    Známy černoch z Mali žijúci na Slovensku Ibi Maiga hovoril, že Mali okupujú francúzi a mali by z Mali odísť a nechať ich ísť ich vlastnou cestou.

    No ale história nepustí, okupácie iných krajín západnými krajinami po celom svete sú súčasťou západnej politiky už 500 rokov.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4