ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině
- 25. 2. 2015
- 325 komentářů
- Adam Čech
Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.
Za pomoc děkuji Mgr. Lukáši Visingrovi
Pozorování ruské vojenské techniky na Donbasu
+ Ukrajinci sestřelili ruská bezpilotní letadla
+ Společné cvičení Ruské armády a separatistů
+ Protivzdušné systémy, bojová vozidla pěchoty a radary
Ruské bezpilotní letouny nad Ukrajinou
Zprávy o přeletech bezpilotních letounů, zejména nad Mariupolem nebo nad Debalcevem, jsou poměrně časté. Do uzávěrky této práce došlo k několika sestřelům těchto strojů ukrajinskou armádou, z nichž zhruba u sedmi vznikla detailní fotodokumentace a u pěti z nich se nám podařilo určit o jaké UAV se jedná (resp. získat o něm dostatek informací).
Jedná se o následující:
30.května byl ohlášen sestřel stroje Orlan-10.
1. července UA sestřelila UAV typu Tachion.
13. července a 18. července byly sestřeleny další stroje typu Orlan-10.
24. července byl sestřelen bezpilotní letoun Granat-1.
Ve stejný den byl sestřelen i bezpilotní letoun typu Zastava.
29. listopadu UA sestřelila stroj typu Granat-4.
8. prosince došlo k sestřelu dalšího UAV typu Tachion.
16. ledna byl sestřelen další Granat-4.
Typy Orlan a Granat měly být vyvíjeny pro ruské ministerstvo obrany a zařazeny do služby v roce 2013.i
Orlan-10 je UAV vyráběné Speciálním technologickým centrem pro potřeby Ruské armády od konce roku 2013, o jehož exportu do zahraničí není nic známo.iiiii
Granat-1, někdy známý pod názvem Gruša, začal být zaváděn do výzbroje RA v roce 2011. Je vyráběn firmou Izmaš.iv Na těchto stránkách je fotodokumentace tohoto UAV.
Zastava je licenční kopií izraelského UAV BirdEye-400, Ruská federace dohodu o domácí výrobě podepsala v roce 2011.v
Ke Granat-4 se nám podařilo zjistit méně informací a z málo hodnotných zdrojů. Jedním z nich je fotodokumentace na tomto internetovém fóru. Podle dostupných informací jde o stroj Ruské armády zařazený do výzbroje v průběhu roku 2013. V roce 2014 probíhalo jeho testování na ruské základně v Arménii.vi
UAV Tachion je pravděpodobně stále ve fázi testování.vii Jeho zařazení do služby u Ruské armády bylo plánováno na rok 2014.viii
Obrněná vozidla ruské pohraniční stráže
30. prosince 2014 bylo zveřejněno video cvičení separatistických tanků v oblasti luhanského regionu. To je zřejmé podle účasti Vitalije Kiselyova (Виталий Киселев), jednoho z vysokých představitelů separatistické Luhanské lidové republiky.
Separatisté používají několik tanků T-64 a několik obrněných transportérů BMP-2. Na videu jsou nicméně zachycena také vozidla BPM-97 ve verzi KAMAZ-43269 Vystrel (Dozor-N). Tato vozidla jsou vyráběna v Rusku firmou KamAZ. Kromě ruského ministerstva vnitra je používá pouze Ázerbájdžán a Kazachstán.ixx Stejný typ vozidla byl o den později vyfocen v Luhansku. Fotku velmi detailně geolokovala skupina Bellingcat.
Systém protivzdušné obrany Pancir S-1
Na protiletecký komplet Pancir S-1 (podle kódu NATO SA-22 Greyhound) upozorňovaly od konce ledna zejména analytické skupiny bellingcat, Jane's Defence Weekly a Armament Research Services (ARES). Jde o pokročilý protiletecký systém krátkého dosahu, který je ve výrobě od roku 2010. Jeho uživateli jsou kromě armády Ruské federace Alžírsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty.xi
Skupina bellingcat eviduje zatím 3 zajímavá pozorování SA-22:
-
19. listopadu 2014 byl v ruském Rostově na Donu zachycen SA-22 označený bílými kruhy, které na Ukrajině používají k identifikaci jednotky protivládních sil.
-
29. ledna 2015 byl SA-22 Greyhound vyfocen u Makiivky. Místo bylo ověřeno serverem Conflictreport.info.
-
8. února 2015 byl SA-22 zachycen v Luhansku.
Vedle toho mimo jiné organizace Armament Research Services (ARES) upozorňuje, že již v předchozím roce se na Donbasu vyskytly známky výskytu tohoto protileteckého kompletu, konkrétně první stupeň střely 57E6, kterou využívá právě Pancir S-1.xii
BTR-82A a BTR-82AM
V případě těchto dvou vozidel jde o vzájemně velice podobná bojová vozidla pěchoty, odvozená ze zastarávajícího BTR-80A. Obě v současné době používá Ruská federace a BTR-82A pak i Kazachstán.xiii
Na Ukrajině byly zaznamenány nejméně dva kusy:
-
První pozorování, sestávající ze 3 videí, pochází někdy ze srpna 2014 a zachycuje skupinu protivládních bojovníků u tohoto bojového vozidla pěchoty. Ozbrojenci mají na pažích bílé pásky, což je rozšířené rozpoznávací označení separatistů. V jednom z videí je pak dobře vidět poznávací značka BB3624CO, která je registrovaná v Luhanském regionu.xiv
-
Další je z 29. srpna 2014 a jde o fotodokumentaci zničeného vozidla, údajně poblíž města Novosvětlivka.
Mimo to na výskyt BTR-82AM upozorňuje i ARES ve své publikaci Raising Red Flags.xv
Radar 1L271 Aisťonok
Jedná se o přenosný radarový komplet určený k přesnému navádění minometné a dělostřelecké palby či k určení postavení nepřátelského dělostřelectva. Byl představen v roce 2008 a prozatím nejsou informace o jeho zavádění v Ruských ozbrojených silách.xvi Přesto se radar 15. ledna 2015 objevil ve výzbroji protivládních sil.
Ruské tanky na Ukrajině? Analýza videí na YouTube a VKontakte
+ Zprávy o ruské technice v červnu minulého roku
+ Tažké zbraně, houfnice, tanky a raketomety v ruskou separatistů
+ Sklady ukrajinské armády
12. června Ukrajina oznámila, že její hranice překročil konvoj se třemi tanky T-64,i což nepřímo potvrdilo i NATO.ii Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin potvrdil jejich nabytí, přičemž to označil za klíčový příspěvek, který separatistům umožní adekvátně odpovědět na ukrajinský postup. Neuvedl však, kde separatisté tanky získali.iii
Formulace tohoto vyjádření podnítila potřebu ověřit, jestli vůbec nějaké tanky separatisté před 12. červnem měli.
Za tímto účelem jsme analyzovali veřejně dostupná amatérská videa na YouTube.com zachycující obrněná vozidla v rukou ukrajinských separatistů a srovnávat obsah těch zveřejněných před 12. červnem s těmi zveřejněnými po 12. červnu. To, vztažené k situaci na bojišti, by nám mělo poskytnout lepší obrázek o vývoji vozového parku separatistů v průběhu konfliktu.
Videa jsme vyhledávali heslem xx.xx.2014 ополчению, resp. datum a ukrajinský výraz pro domobranu. Časový úsek je stanoven mezi 16. duben, kdy separatisté zajali první obrněnou techniku, a 16. červenec, neboť předpokládáme, že sledování jednoho měsíce od domnělého začátku dodávek by mělo být dostačující. Videa musela být z prvních pěti stránek výsledků.
16. duben - 11. červen
-
16. dubna Ukrajinská armáda (UA) při zahájení protiteroristické operace ztratila několik bojových vozidel, které ukrajinské posádky odevzdaly místním. Mělo jít o 5 vozidel BMD-1 nebo BMD-2 a jeden těžký minomet 2S9 Nona, ztracených v Kramatorsku poblíž Slavjansku. (1., 2., 3., 4., 5.). 14. května se objevily dvě videa (1., 2.) pravděpodobně jednoho separatistického BMD-2 u Slavjansku, 19. května pak video dvou BMD-2 ze stejné oblasti.
-
5. května Luhanskem projel konvoj 4 armádních nákladních vozů a řady civilních vozidel pod ruskými vlajkami, údajně patřící donským Kozákům. Den předtím začaly boje separatistů s UA.
-
9. května byl v Mariupolu zajat ukrajinský obrněný transportér BMP-2. Tento obrněný transportér se objevuje i na videu z 13. května.
-
Ve stejný den se konvoj separatistů, údajně z praporu Vostok, složený z charakteristických modrých civilních nákladních vozů pokusil obklíčit pozice národní gardy v Doněcku. Ten samý konvoj byl zachycen i v následujících videích z 9. (1., 2.) a 10. května.
-
17. května byl v Luhansku natočen obrněný transportér BRDM-2.
-
22. května byly v Lysyčansku natočeny dva obrněné transportéry BRDM-2, následující den patrně další dva, spolu s několika vojenskými nákladními vozy.
-
Z 25. května existuje několik videí z vojenské přehlídky praporu Vostok v Doněcku. Účastnilo se jí několik vojenských nákladních vozů a obrněný transportér BTR. BTR praporu Vostok pak byl zachycen znovu 28. května v čele konvoje civilních vozidel. Následující den byl Vostok zachycen v Doněcku s obrněným transportérem BTR v rozdílné kamufláži.
-
29. května bylo publikováno video zachycující separatistu stojícího před zajatým obrněným transportérem BTR-4 u Slavjansku.
-
5. června separatisté v Kosťantynivce zprovoznili tank IS-3 z vojenského památníku Druhé světové války a nasadili jej v boji.iv
-
Video z 8. června z neidentifikované lokace zachycuje evidentně separatistický konvoj tvořený jedním obrněným transportérem BRT, jedním podomácku upraveným vozem s protileteckým kanónem a třemi vojenskými nákladními vozy.
-
10. června bylo v Makiivce u Doněcku natočeno video projíždějícího konvoje 10 vojenských nákladních vozidel, z nichž v 8 případech šlo o platformy specializovaných stanovišť (jako např. velitelské nebo spojařské vozy, mobilní dílny,...).
Za období od 16. dubna do 11. června byly ve výzbroji separatistů zaznamenány obrněné transportéry BMD-1, BMD-2, BTR-60, 70 nebo 80, MT-LB a BTR-4, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, protiletecké kanóny, těžký minomet 2S9 Nona a historický tank IS-3.
Podle dostupných informací tak nedisponovali těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí.v
12. červen - 15. červenec
-
S datem nahrání 12. června jsme našli 6 videí: Nejspíše první, zachycující 1 tank T-64 projíždějící údajně městem Snižné, druhé, zachycující průjezd konvoje pod ruskou vlajkou o dvou vojenských nákladních vozech, třech tancích T-64 a bílém autobusu nejspíše skrz město Torez, pár kilometrů od Snižného skrz Doněckou oblast, třetí a čtvrté z toho samého města, páté, zachycující stejný konvoj jedoucí skrz město Makiivka na předměstí Doněcku a šesté přímo z Doněcku. Tyto ani žádné další tanky nenesly žádné označení příslušnosti k armádě ani jednotce.
-
17. června bylo zveřejněno video údajně z Luhansku, kde se separatisté chlubí zajatým ukrajinským tankem T-64. 25. června bylo zveřejněno další, zachycující velice podobný, ne-li stejný tank projíždějící údajně Luhanskem.
-
20. června byla nahrána tři videa zachycující jeden konvoj o 3-4 tancích T-64 a řadě dalších vojenských vozidel projíždějící Alčevskem (západně od Luhansku) a další neidentifikovanou lokalitou. Dopravní kamery pak stejný konvoj zachytily v Luhansku, odkud pak pochází třetí amatérské video konvoje.
-
21. června byl natočen, údajně ve městě Torez, další konvoj o nejméně dvou tancích T-64, třech obrněných transportérech BTR a několika vojenských nákladních automobilech.
-
4. července byla natočena dvě videa z pohraničního města Krasnodon, nacházejícího se jen 10 kilometrů od přechodu Doněck-Izvaryne. V prvním je vidět konvoj 3 tanků ve městě (přesnou lokaci se podařilo určit ze serveru ukraineatwar.blogspot.czvi), v druhém, kde již lokalita není tak jistá, nejspíše ten samý konvoj se zachycenými 5 tanky.
-
13. července byla natočena videa z Luhansku, na kterých je konvoj o mimo jiné 5 tancích T-64, 4 obrněných transportérech BMP-2, 3 obrněných transportérech MT-LB se zapřaženými houfnicemi, raketometu Grad a několika vojenských i civilních nákladních vozech (video 1, 2).
-
15. července byl v a v okolí Doněcku ve 3 videích (1., 2., 3.) zachycen konvoj o dvou až čtyřech tancích T-64, 3 samohybných houfnicích 2S1 Gvozdika, kamionu a obrněném transportéru BTR.
Pozoruhodná jsou místa výskytu některých zmíněných konvojů (viz přiložená mapa 2 níže). Například hned první zmíněný jel po trase Snižné-Doněck. Další konvoj byl zachycen ve městě Torez, třetí ve městě Krasnodon. Snižné a Torez jsou města ležící na hlavním tahu mezi Doněckem a hraničními přechody Dolžans'kyi-Zakordonnyj a Červenopartyzansk-Gukovo, Krasnodon pak leží přibližně 10 kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne-Doněck, na hlavním tahu od tohoto přechodu do Luhansku.
Během měsíce tak separatisté rozšířili svůj vozový park o řadu tanků T-64, samohybné i tažné houfnice a raketomety Grad. Nejzajímavější je přitom právě ono dělostřelectvo. Je představitelné, že se separatisté na bojišti zmocní poškozených a opuštěných tanků nebo obrněných transportérů, ačkoliv by to v tomto množství byla možná představa dosti fantastická, už s ohledem na to, že ještě začátkem června se pokoušeli bránit území pod jejich kontrolou muzejním exponátem.
Otázkou ale je, jak dokážou separatisté získat techniku, která je umístěná několik kilometrů za liniemi, nemluvě o tom, že v době, kdy se tato výzbroj začala objevovat v jejich rukou, již separatisté pod tlakem UA ustupovali. Intenzifikaci bojů pak reflektují i mnohem větší ztráty na životech. Podle OSN bylo v důsledku konfliktu na Ukrajině do 17. srpna zabito nejméně 2518 lidí, včetně těch ze sestřeleného letu MH17.vii
Přítomnost dělostřelectva a Gradů v řadách separatistů před 12. červnem jsme ověřovali i zvlášť, za použití jiných vyhledávacích kritérií. Existuje sice video údajných raketometů Grad v rukou separatistů u Slavjansku, nicméně jeho pravost je více než pochybná neboť terén na videu je kopcovitý, zatímco Slavjansk, a vlastně celý Donbas, leží na rovině.
Řada článků také obviňuje ukrajinskou stranu z použití Gradů, rovněž v okolí Slavjansku, a řada dalších to popírá, ať tak či onak, nenarazili jsme na nic, co by přítomnost Gradů v rukou separatistů před 12. červnem byť jen naznačovalo.
Při pátrání po dělostřelectvu jsme narazili na video zachycující již zmíněný těžký minomet 2S9 Nona pálící, podle hlasů na záznamu, na ukrajinské pozice. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by separatisté měli větší počet těchto zbraní, a už vůbec ne těžké dělostřelectvo.
Sklady Ukrajinské armády
Při pátrání po původu těchto zbraní jsme se pokoušeli zjistit, jestli se jich separatisté nemohli zmocnit obsazením nějakého vojenského skladu či základny ve svých oblastech. Narazili jsme pouze na několik zpráv týkajících se vojenského tankového skladu UA v Artěmivsku na severu Doněcké lidové republiky.
Město se během jara dostalo pod kontrolu separatistů, ovšem základna samotná zůstala pod kontrolou ukrajinské posádky. Ačkoliv např. Ruská pravda 20. června ohlásila dobytí této základny a mluvila o stovkách získaných tanků a obrněných transportérů a desítkách kusů dělostřelectva, nicméně, mimo další, zpravodajský kanál TSN Pahok ještě 26. června informuje o neúspěšném tankovém útoku separatistů na ukrajinskou posádku této základny.
Verzi TSN potvrzuje i několik videí nahraných v té době (1, 2). Nenalezli jsme žádné informace o tom, že by artěmivská základna padla, a neobjevili jsme ani žádné důvěryhodné náznaky, že by UA v oblasti měla a už vůbec ne ztratila nějaké další objekty, kde by se tanky mohly nacházet.
Mapa oblasti s naznačenými místy pozorování ruské techniky; větší mapa / google.maps
Ruské tanky na Ukrajině - srpnový zvrat
+ Srpen, mohutná ofenzíva separatistů
+ Pátěř ukrajinských vojsk tvoří tank T-64
+ Ruský tank T-72B3
V následujících měsících UA dokázala zatlačit separatisty hluboko do jejich území. Luhansk se podařilo téměř obklíčit, mezi obě separatistické republiky byl zaražen klín, který je od sebe prakticky oddělil, a Doněcká lidová republika tím byla naprosto odříznuta.
Vše nasvědčovalo tomu, že válka brzy skončí. V půlce srpna 2014 ovšem došlo k naprosto nečekaném zvratu, kdy separatisté dokázali drtivou ofenzívou zahnat UA do defenzívy a způsobit jí těžké lidské, materiální i územní ztráty. V té době byly také zaznamenány první bojová nasazení různých variant tanků T-72 na straně separatistů (rozdíl mezi T-64 a T-72 níže), na což upozorňovala například britská ambasáda v Kyjevě.
Ačkoliv, jak již bylo naznačeno, UA tyto tanky v té době neměla s největší pravděpodobností ve výzbroji (první zprávy o jejich zařazení do aktivní služby z rezerv jsou z prosince 2014xxiv), tento fakt ještě jako důkaz o přítomnosti techniky Ruské armády na Ukrajině neobstojí, neboť je z mnoha důvodů zpochybnitelný.
Z toho důvodu bylo nutné provést analýzu relevantních kusů obrněné techniky zaznamenaných na Donbasu od poloviny srpna 2014, abychom zjistili, zda některé z nich skutečně usvědčují Rusko z invaze.
Úvod do problematiky - vybavení armád a technické specifikace
Máme-li se seriózně bavit o obrněné technice zapojené do války na Donbasu, musíme nejprve poodkrýt výzbroj Ukrajinské a Ruské armády.
Páteř tankových vojsk UA tvoří zejména modifikace tanků T-64 (viz nákres níže). Vlastní i tanky typu T-72 (viz nákres níže) a jejich modifikace, ty ale byly před válkou zakonzervované v armádních skladech a rozprodávané, většinou v různých modifikacích, do zahraničí.
Zprávy o použití tanků T-72 ve výzbroji UA se, pokud nepočítáme pár zajatých kusů, jako např. tento T-72B3 z konce srpna, začaly objevovat až v prosinci 2014, kdy UA získala několik zrenovovaných T-72A a T-72UA1.xxv Ukrajinský zbrojní průmysl, konkrétně charkovská firma Morozov KMDB, dále ve svém portfoliu nabízí právě modernizaci tanků T-72 pro export do zahraničí.xxvi Mezi nimi např. tank T-72AG.
Ruská armáda (RA) využívá ve své výzbroji několik typů tanků, zejména však z rodiny T-72. Tanky typu T-64 ze své výzbroje vyřadila, asi 2000 jich zůstává v armádních skladech. xxvii Ve výzbroji RA jsou mimo jiné tanky T-72B3 (viz fotografie a kapitola níže), T-72B obr. 1989 a T-72BA obr. 1990, které jsou vybavené pancířem Kontakt-5.
Pancíř Kontakt-5 bývá často zaměňován za jiné typy přídavného pancéřování, zejména u tanků UA, nicméně v jejich případě jde o vlastní ukrajinský pancíř "nůž" (нож), který používá jinou technologii.xxviii
Nákresy základních verzí T-64 a T-72. Nejspolehlivějším způsobem rozlišení těchto dvou tanků je srovnání podvozků. / Public Domain
T-72B3
Na tento tank, jež byl na Ukrajině již několikrát zaznamenán, poukazují delší dobu experti na vojenskou techniku.xxix Jde o jeden z nejmodernějších tanků Ruské armády.
Díky termálnímu zaměřovači Sosna-U je lehce rozpoznatelný od jiných tanků T-72, jak ruských, tak ukrajinských, které stále pro pomoc se zaměřováním při snížené viditelnosti používají infračervený reflektor Luna umístěný na věži vedle děla.
Ten T-72B3 již nepotřebuje. Jako již standardní pro nové ruské modifikace tanků z rodiny T-72 používá pancíř Kontakt-5.xxx Do výzbroje Ruské armády se dostal až v roce 2013, přičemž je třeba zmínit, že poslední (oficiálně uznaný) ozbrojený střet vedla Ruská federace v roce 2008 s Gruzií.
T-72B3 také nebyl nikdy exportován do zahraničí a Ruská armáda zůstává jeho jediným uživatelem.xxxi
Ruské tanky na Ukrajině - pozorování T-72
-
26. srpna 2014, v době, kdy Ukrajinská armáda začala být vytlačována ze svých pozic, se v ukrajinském Sverdlovsku (zhruba 10 kilometrů od hraničního přechodu Červenopartyzansk-Gukovo) objevil vojenský konvoj o 4 tancích T-72, 5 vozidlech MT-LB a 2 BMP-2. Jde o první video T-72 za celou dobu konfliktu. Konvoj jel pod vlajkou Donbaské lidové milice. Místo je možné ověřit i podle poznávací značky BB2974CH jednoho z vozidel za konvojem, která je registrovaná v Luhanské oblasti.xxxii
-
28. srpna bylo na YouTube nahráno video velké kolony tanků T-72 (včetně nejméně jednoho T-72B3) a obrněných transportérů bez čísel nebo výsostných znaků, ale s bílými kruhy na trupech a s vojáky s bílými páskami na pažích, což jsou znaky, které se v průběhu invaze objevovaly u řady tanků a u mnoha vojáků a jsou považovány za způsob identifikace mezi separatistickými jednotkami.xxxiiixxxiv
-
29. srpna byl u obce Novodvirske zničen pravděpodobně T-72B3.
-
A dále u obce Červonosilske (Mezi Ilovajskem a Starobeševe) byl zničen další tank T-72B3 (zachycen i v reportáži ruské televizní stanice Russia Today).
-
Koncem srpna byl u Ilovajsku na přechodnou dobu zajat jeden T-72B3 Ukrajinskou armádou. Tank je označený bílými kruhy.
-
3. září byl v Luhanské oblasti blízko hranic s Ruskem natočen velký konvoj sestávající minimálně ze dvou T-72B3, 12 obrněných transportérů a 9 nákladních vozů, z nichž sedm za sebou táhlo děla. Na videu je možné si všimnout vojáků s bílými páskami na pažích a u druhého tanku nápisu H2200, který se v Ruskuxxxv i na Ukrajiněxxxvi používá pro označení nadměrného nákladu, např. v železniční dopravě. Video je natočené na autokameru s příjmem GPS lokace, proto bylo možné určit přesné místo průjezdu konvoje. Některá z vozidel na sobě mají žluté znaky a čísla, ale nepodařilo se nám z relevantních zdrojů zjistit, o jakou jednotku se jedná.
-
15. září bylo zveřejněno video údajně zajatého ukrajinského tanku. Tank je pomalovaný bílými identifikačními pruhy, které používá Ukrajinská armáda, nicméně, i bez detailních záběrů, které na videu jsou, lze poznat, že se jedná o T-72B3. Na boku tanku je dobře patrný nápis H2200. Uvnitř tanku se podařilo natočit elektronický systém firmy Thales optronic, která se s firmami Peleng a VOMZ podílí na výrobě zaměřovačů, kromě tanku T-72B3 i pro tanky T-90.xxxvii
-
16. prosince byl neznámo kde zničen T-72B3.
-
Video z 20. prosince a zachycuje velkou kolonu tanků T-72 ve městě Starobeševe.xxxviii Přítomnost tanků na Donbase je možné ověřit i podle viditelné poznávací značky AH5832CP jednoho z vozidel. Podle ukrajinského registru vozidelxxxix je tato poznávací značka z Doněckého regionu, kde se nalézá i město Starobeševe.
-
Zatím poslední video bylo natočené štábem novináře Grahama Phillipse, který dlouhodobě působí na území separatistů, 15. února 2015 poblíž Debalceva. Zachycuje kolonu tří tanků T-72B3.
T-72B3 v detailu; větší foto / Archív autora
Z těchto dnů existuje i řada dalších pozorování tanků T-72 na Ukrajině, nicméně buďto nejsou natolik průkazná nebo je zpochybnitelná jejich autentičnost, výše uvedený výčet je tedy výběrem toho podle nás nejhodnotnějšího.
V těchto srpnových a zářijových dnech každopádně separatisté získali velké množství vojenské techniky, se kterou prokazatelně na Ukrajinu vtrhli z území Ruské federace, přičemž alespoň nejpokročilejší zbraně, kterou T-72B3 bezesporu je, s největší pravděpodobností byly ovládány ruskými posádkami za účelem jejich vyzkoušení ve skutečných bojových podmínkách.
Je proto možné se v tomto období bavit o ruské invazi na Ukrajinu, tedy o nasazení regulérních jednotek Ruské armády. Podle ukrajinského generálního štábu však tento stav v tuto chvíli již netrvá, a ačkoliv samotní ruští vojáci s ruskou technikou na Donbasu dále slouží, jejich jednotky již nejsou vedeny jako součást bojové sestavy Ruské armády.xl
i Rustechnologies, Russian Ground Forces to Adopt New UAVs, Rostechnologiesblog, 22. února 2013, https://rostechnologiesblog.wordpress.com/2013/02/22/russian-ground-forces-to-adopt-new-uavs/ (přístup 31. ledna 2014).
ii Simon Ostrovsky, " Ukraine Says it Shot Down a Russian Spy Drone", Vice News, 30. květen 2014, https://news.vice.com/article/ukraine-says-it-shot-down-a-russian-spy-drone (přístup 31. ledna 2014).
iii "Russia to produce its own unmanned vehicles", Unmanned, 21. července 2011, http://www.unmanned.co.uk/unmanned-vehicles-news/unmanned-aerial-vehicles-uav-news/russia-to-produce-its-own-unmanned-vehicles/ (přístup 31. ledna 2014).
iv "Drones take off in Russia's armed forces", The voice of Russia, 19. prosince 2011, http://sputniknews.com/voiceofrussia/2011/12/19/62504769/ (přístup 22. února 2015).
v "No funding for domestic UAVs", Russian Defence Policy, 23. června 2011, https://russiandefpolicy.wordpress.com/tag/bird-eye-400/ (přístup 22. února 2015).
vi "Ukrainians Down New Russian Military Granat-4 UAV ", PlanetPutin, 29. listopadu 2014, http://www.planetputin.com/ukrainians-down-new-russian-military-granat-4-uav/ (přístup 31. ledna 2014).
vii "Первым российским БЛА с топливными элементами станет «Тахион»" ВПК.name, 14. ledna 2015, http://vpk.name/news/124690_pervyim_rossiiskim_bla_s_toplivnyimi_elementami_stanet_tahion.html (přístup 22. února 2015).
viii "Роты беспилотников сформированы в ЮВО", РИА Новости, 28. ledna 2014, http://ria.ru/defense_safety/20140128/991709398.html#ixzz2rfx25GPY (přístup 22. února 2015).
ix "BMP-97", Military Today, http://www.military-today.com/apc/bpm_97.htm (přístup 31. ledna 2014).
x "BPM-97 Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-Technology.com, http://www.army-technology.com/projects/bpm-97-apc/ (přístup 31. ledna 2014).
xi " Pantsyr-S1 (SA-22 Greyhound)", Military Today, http://www.military-today.com/missiles/pantsyr.htm (přístup 22. února 2015).
xii Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 78. (přístup 31. ledna 2014).
xiii "BTR-82A Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-technology.com, http://www.army-technology.com/projects/btr-82a-armoured-personnel-carrier/ (přístup 22. února 2015).
xiv "BB3624CO", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB3624CO (přístup 22. února 2015).
xv Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 69. (přístup 31. ledna 2014).
xvi "Радиолокационный комплекс разведки и контроля стрельбы 1Л271 «Аистенок»", TopWar.ru, 22. ledna 2015, http://topwar.ru/67252-radiolokacionnyy-kompleks-razvedki-i-kontrolya-strelby-1l271-aistenok.html (přístup 22. února 2015).
xvii Natalia Zinets, Timothy Heritage, "Ukraine accuses Russia of letting rebels bring in tanks", Reuters, 12. června 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/06/12/uk-ukraine-crisis-tanks-idUKKBN0EN1ZB20140612 (přístup 31. ledna 2014).
xviii Shape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, 14. června 2014, http://aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx (přístup 31. ledna 2014).
xix "Пушилин: покушение организовала украинская сторона" ("Pušilin: Pokus zorganizován ukrajinskou stranou"), Vesti.ru/Russia 24, 13. června 2014, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/604240/# (přístup 31. ledna 2014).
xx Brendan McGarry, "Video: Ukraine Separatists Try To Crank Up WWII Tank", Defensetech, 9. června 2014, http://defensetech.org/2014/06/09/video-ukraine-separatists-try-to-crank-up-wwii-tank/ (přístup 31. ledna 2014).
xxi Associated Press, "Ukraine says pro-Russian separatists shot down military transport plane; 49 dead", The Washington Post, 14. června 2014, http://www.washingtontimes.com/news/2014/jun/14/ukraine-says-pro-russian-separatists-shot-down-mil/?page=all (přístup 31. ledna 2014).
xxii Ukraine@war, " Latest tanks in Krasnodon likely going to engage Ukrainian company near Izvaryne", Ukraine@war, 4. července 2014, http://ukraineatwar.blogspot.cz/2014/07/latest-tanks-in-krasnodon-likely-going.html (přístup 31. ledna 2014).
xxiii Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, " Report on the human rights situation in Ukraine", http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UkraineReport28August2014.pdf (přístup 31. ledna 2014).
xxiv Ukrainian Army got modern T-72UA tanks and new BTR-4E APC, Lugansk Today, 8. prosince 2014, https://www.youtube.com/watch?v=g0SKVBKafqY (přístup 31. ledna 2014).
xxv tamtéž.
xxvi "Modernization of T-72 tanks", Kharkiv Morozov Machine Building Design Burreau, http://morozovkmdb.com/eng/body/t72.php. (přístup 31. ledna 2014).
xxviiShape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, http://www.aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx#prettyPhoto (přístup 31. ledna 2014).
xxviii "Защитные устройства динамического типа «Нож»", BTVT.narod.ru, http://btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm (přístup 22. února 2015).
xxix Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 67. (přístup 31. ledna 2014).
xxx T-72B3, Military Today, http://www.military-today.com/tanks/t72b3.htm (přístup 31. ledna 2014).
xxxi Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags, str. 67.
xxxii "BB2974CH", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB2974CH. (přístup 31. ledna 2014).
xxxiii Maria Tsvetkova, " Heavily Armed 'Men In Green' Enter East Ukrainian Villages", The World Post, 26. srpna 2014, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/ukraine-men-in-green_n_5717589.html (přístup 31. ledna 2014).
xxxiv "Russian Invasion of Ukraine: Reuters captures video of column of Russian army vehicles", Ukraine Today, 28. srpna 2014, https://www.youtube.com/watch?v=3cQQtx5LYAM (přístup 31. ledna 2014).
xxxv " Габарит погрузки", Wikipedia.org, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8 (přístup 31. ledna 2014).xxxvi Ukrajinské ministerstvo dopravy, Інструкція з перевезення негабаритних іВеликовагових вантажів залізницями україни, 23. listopadu 2004, http://old.uz.gov.ua/index.php?m=info.normdocs.otherdocs&f=Doc.View&p=instr_negabarit&lng=ru (přístup 31. ledna 2014).
xxxvii Tomáš Musil, Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách", 31. července 2014, http://musil.blog.sme.sk/c/362064/mytus-dvoch-lodi-alebo-zabudane-fakty-o-sankciach.html (přístup 31. ledna 2014).
xxxviii Dajey Petros, "Ukrajine@War", Broken down Russian tank at Starobesheve, Twitter, 20. prosince 2014, https://twitter.com/DajeyPetros/status/546258135351300096 (přístup 31. ledna 2014).
xxxix "AH5832CP", nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/AH5832CP (přístup 31. ledna 2014).
xl Ато На Сході, "Муженко: Є факти участі громадян рф та російських армійців у незаконних збройних формуваннях на донбасі, 5. kanál, 29. ledna 2015, http://www.5.ua/ato-na-shodi/myjenko-ykrajna-ne-maye-dokaziv-masovoj-ychasti-zbroinih-sil-rf-y-boyah-na-donbasi-68687.html (přístup 31. ledna 2014).
Související články
Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině
Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. ...
- 15.04.2014
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajinská armáda přišla o tři vrtulníky
Před několika dny došlo na východě Ukrajiny k vážnému incidentu. Ukrajinská armáda přišla o dva ...
- 04.05.2014
- 92 komentářů
- Jan Grohmann
REPORTÁŽ: Bezpečnost budoucnosti – budoucnost bezpečí
Dne 17. února 2015 proběhla v Poslanecké sněmovně jednodenní konference na výše jmenované téma. Není ...
- 20.02.2015
- 100 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom
Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...
- 23.02.2015
- 175 komentářů
- Matej Kandrik
Myslím že čtenáři armádních novin by měli znát pravdu! Já ,Fenri a ostatní jsme zaměstnanci ruskéj FSB pobočku máme v Karlových Varech. Ta je hned pod sochou Lenina (ano Masaryk ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že čtenáři armádních novin by měli znát pravdu!
Já ,Fenri a ostatní jsme zaměstnanci ruskéj FSB pobočku máme v Karlových Varech.
Ta je hned pod sochou Lenina (ano Masaryk to opravdu není) naším hlavním úkolem
přepisovat atlasy hlavně stránky kde je mapa západní Asie,ale také zpochybnujeme vlastnictví Aljašky USA
(Jsme samozřejmě placeni v rublech.Proto ted t menší aktivita.)Skrýt celý příspěvekBTW: Anandaheli, zkuste i jiné zdroje než wiki (za tu se na vejškách vyhazuje). Za druhé Váš citát wiki o oblasti Vladivostoku nijak neuvádí, že by to území bylo čínské, neuvádí ...Zobrazit celý příspěvek
BTW: Anandaheli, zkuste i jiné zdroje než wiki (za tu se na vejškách vyhazuje). Za druhé Váš citát wiki o oblasti Vladivostoku nijak neuvádí, že by to území bylo čínské, neuvádí ani, že tam žili Číňané. A už vůbec že je to Sibiř. Chápeme? Ne? Nevadí, třeba příště.
Takže pokud hovoříte o lhaní, buďte tak hodný a nelžete alespoň o obsahu linků, které sám uvádíte. Je to takové trochu dětinské a vzbuzuje to úsměv ve tváři.Skrýt celý příspěvekProblém pro takový plán - pokud by odtrhly mandžusko tak se budou chtít odpojit i ostatní= rusům pujde o přežití klidně to tam vybombardují do posledního čínana= Indie ,Japonsko ...Zobrazit celý příspěvek
Problém pro takový plán - pokud by odtrhly mandžusko tak se budou chtít odpojit
i ostatní= rusům pujde o přežití klidně to tam vybombardují do posledního čínana= Indie ,Japonsko většina jihovýchodní Asie se přidáSkrýt celý příspěvekAnandeheli úplně mimo: -vnější Mandžusko Číně nepatřilo. -chápeme? -jeden z Čínských císařů si ho nárokoval, prostě řekl, že je jeho. Celkem nikoho to nezajímalo, Těch pár ...Zobrazit celý příspěvek
Anandeheli úplně mimo:
-vnější Mandžusko Číně nepatřilo. -chápeme?
-jeden z Čínských císařů si ho nárokoval, prostě řekl, že je jeho. Celkem nikoho to nezajímalo, Těch pár obyvatel, co tam žilo o přání císaře pravděpodobně netušilo a zbytek světa měl s parodie na císaře srandu. Když vy zítra prohlásite, že vám patří Čína, má to zhruba stejnou váhu..
-navíc císař v té době ovládal tak už možná eunuchy v zakázaném městě
-západní velmoci toho pochopitelně využívaly. Mj sérií tzv. Nerovných smluv (o obchodních, dopravních monopolech, vyhrazených územích atd.)
-jednou z ních byla i Ajgunská.
-ta byla potvrzená později Pekingskou smlouvou, v níž císař uznal, že jeho dojem o tom, že vnější Mandžusko je jeho bylo halucinací
Jak to souvisí s K. Vary?
A proč jsem já znemožnil s atlasy, když za jejunum, které neví, kde leží Vladivostok (rozhodně ne na Sibiři) jste tu byl Vy?Skrýt celý příspěvekTo Radim: Oleg Tsarov - dle wiki hledaný policií, fakt dobrý týpek z Dněpropetrovska. Takový spolehlivý. To Fenri: já myslel,že máte úroveň. Takhle vypadáte, že se Adanedhel ...Zobrazit celý příspěvek
To Radim:
Oleg Tsarov - dle wiki hledaný policií, fakt dobrý týpek z Dněpropetrovska. Takový spolehlivý.
To Fenri:
já myslel,že máte úroveň. Takhle vypadáte, že se Adanedhel trefil. 8-D
To AlexSU27:
Nenapadne, udělá přesně totéž, co Rusko v Osetině nebo na Ukrajině - obsadí etnickými číňany a ti pak vyvolají nepokoje, aby jim mohla Čína (zezačátku tajně) pomoci.Skrýt celý příspěvekTakže podle vaší rétoriky např. v Karlových Varech, kde je sezónně početně de facto víc rusů než řídících elementů státu ČR (pokud vám to něco říká, tato zkratka) tak si může ...Zobrazit celý příspěvek
Takže podle vaší rétoriky např. v Karlových Varech, kde je sezónně početně de facto víc rusů než řídících elementů státu ČR (pokud vám to něco říká, tato zkratka) tak si může Rusko nárokovat oblast výskytu ruských "turistů". A ty odkazy tam jsou, aby se to četlo celé.Skrýt celý příspěvek
Tak, po tom co jste se tady znemožnil dezintepretací a bláboly o pálení atlasů, můžu jen dodat, že váš řídící důstojník vás asi v další svodce nepochválí. Nic, legrace jsem si ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, po tom co jste se tady znemožnil dezintepretací a bláboly o pálení atlasů, můžu jen dodat, že váš řídící důstojník vás asi v další svodce nepochválí. Nic, legrace jsem si užil, jdu se věnovat líbeznějším věčem.Skrýt celý příspěvek
Díky, že jste rozepsal to, co jsem psal. Vnější Mandžusko si nárokovala Čína (jako já si mohu nárokovat třeba Kanadu), fakticky tam žádnou správu nevykonávali, nežili tam (pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Díky, že jste rozepsal to, co jsem psal. Vnější Mandžusko si nárokovala Čína (jako já si mohu nárokovat třeba Kanadu), fakticky tam žádnou správu nevykonávali, nežili tam (pokud tam někdo žil, tak Korejci, Kitajci a Rusové) a uznali to ve smlouvě. V čem je problém?Skrýt celý příspěvek
Anandaheli, já s vámi nebavil vůbec a do tohoto threadu jsem nepsal nic jiného, než opravu faktické chyby tvdrící, že Mandžusko je Sibiř a jde o čínské území ukradené Rusy. Váš ...Zobrazit celý příspěvek
Anandaheli, já s vámi nebavil vůbec a do tohoto threadu jsem nepsal nic jiného, než opravu faktické chyby tvdrící, že Mandžusko je Sibiř a jde o čínské území ukradené Rusy.
Váš blábol o Vladivostoku dokazuje bídnou úroveň našich zvláštních škol.
Jak souvisí Vladivostok s tím, že Mandžusko není na Sibiři a není tradičním čínským územím Číně ukradeným?
Pokud to vezmu geograficky, Sibiř končí Verchojanským pohořím, pokud to vezmu administrativně, je ruská část vnějšího Mandžuska součástí Dálněvýchodního okruhu, Přímořského kraje. Sibiř se jaksi nekoná...
Co dál chytrého?Skrýt celý příspěvekAjgunská smlouva Ajgunská smlouva (rusky Айгунский договор, čínsky 璦琿條約) byla smlouva mezi Čchingskou říší a Ruskou říší, uzavřená 28. května 1858 ve městě Ajgun v ruštině, ...Zobrazit celý příspěvek
Ajgunská smlouva
Ajgunská smlouva (rusky Айгунский договор, čínsky 璦琿條約) byla smlouva mezi Čchingskou říší a Ruskou říší, uzavřená 28. května 1858 ve městě Ajgun v ruštině, mandžuštině a mongolštině. Jde o jednu z tzv. nerovných smluv. Smlouva zejména měnila hranice obou států, stanovené do té doby Něrčinskou smlouvou, ve prospěch Ruské říše. Čchingský císař Sien-feng Ajgunskou smlouvu schválil až Pekingskou smlouvou roku 1860, která ruské územní zisky na základě Ajgunské smlouvy dále rozšířila.
Od počátku 18. století začali Rusové pronikat do velmi řídce a místními kmeny obydlených oblastí u řeky Amur. Nominálně tato území patřila jako Vnější Mandžusko mandžuské Čchingské říši, která ale nad nimi faktickou kontrolu nevykonávala. Poté, co byl ruský vliv v těchto územích již silný, se Ruská říše rozhodla je anektovat. Oslabená Čchingská říše se rozhodla ruské podmínky přijmout.
http://cs.wikipedia.org/wiki/A...
Ale to vše je práce zlotřilých USA, že.Skrýt celý příspěvekFenri, to že mě ty zveš soudruhem, je pro mně poklona. Od tak ulhaného tvora jako jsi ty. Zde je výtah - Oblast dnešního Vladivostoku byla osídlená již dávno v minulosti, ještě ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri, to že mě ty zveš soudruhem, je pro mně poklona. Od tak ulhaného tvora jako jsi ty. Zde je výtah -
Oblast dnešního Vladivostoku byla osídlená již dávno v minulosti, ještě v dobách před příchodem Číny a Ruska. Poprvé se oblast dnešního Vladivostoku objevuje na čínských mapách, jako Yongmingcheng za vlády Dynastie Jüan na konci 13. století.
http://cs.wikipedia.org/wiki/V... Skrýt celý příspěvekFenri, dozajista trpíte nějakým druhem vlčí mlhy, já se s vámi o žídném Mandžusku nebavil, jděte si dáchnout, uleví se vám. A k tomu co je a není Mandžusko, koukejte zde. Kde že je ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri, dozajista trpíte nějakým druhem vlčí mlhy, já se s vámi o žídném Mandžusku nebavil, jděte si dáchnout, uleví se vám. A k tomu co je a není Mandžusko, koukejte zde. Kde že je Vladivostok ? Že by vnější Mandžusko ? CO ?
http://cs.wikipedia.org/wiki/M... Skrýt celý příspěvekFenri, dozajista trpíte nějakým druhem vlčí mlhy, já se s vámi o žídném Mandžusku nebavil, jděte si dáchnout, uleví se vám. A k tomu co je a není Mandžusko, koukejte zde. Kde že je ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri, dozajista trpíte nějakým druhem vlčí mlhy, já se s vámi o žídném Mandžusku nebavil, jděte si dáchnout, uleví se vám. A k tomu co je a není Mandžusko, koukejte zde. Kde že je Vladivostok ? Že by vnější Mandžusko ? CO ?Skrýt celý příspěvek
A mně by zajímalo, jestli lidé jako Anandahel mají dochozenou alespoň základku. Je třeba spálit atlas a vypnout mozek, abych byl pro soudruha Anadahela dost spolehlivý a držel ...Zobrazit celý příspěvek
A mně by zajímalo, jestli lidé jako Anandahel mají dochozenou alespoň základku.
Je třeba spálit atlas a vypnout mozek, abych byl pro soudruha Anadahela dost spolehlivý a držel stranickou linii?
OK soudruhu Anandaheli. Mandžusko leži na Sibiři a odjakživa bylo čínské. Spokojen?Skrýt celý příspěvekPříspěvek z hlediska ČR. Zajímalo by mne, zda lidé typu Fenri, Supreme atd. by opravdu byli schopni, v případě, že by byli osloveni činiteli Ruské ambasády a jejích samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek
Příspěvek z hlediska ČR. Zajímalo by mne, zda lidé typu Fenri, Supreme atd. by opravdu byli schopni, v případě, že by byli osloveni činiteli Ruské ambasády a jejích samozřejmě neooficiálních činitelů vojenské konstašpionáže, činit nějaké činy ve prospěch zájmů současné ruské vlády a dělat tady špionáž či jen takový rozruch a veřejně rozdmýchávat spory. Mně by to vážně zajímalo, protože už od dob SSSR se tím přece bývalá KGB a GRU tak rády chlubily, že jsou schopné naverbovat (a samozřejmě že už mají) pro svoje potřeby tisíce naivů nebo otevřeně pro ruských jednotlivců a skupin.Skrýt celý příspěvek
Anandahel - když se baví dospělí, zkuste zalézt do kouta a otevřít si pro začátek atlas. Mrkněte se, kde je Sibiř a kde Mandžusko. Pak si přečtěte něco z dějin. Zvláštní, že jak ...Zobrazit celý příspěvek
Anandahel - když se baví dospělí, zkuste zalézt do kouta a otevřít si pro začátek atlas. Mrkněte se, kde je Sibiř a kde Mandžusko. Pak si přečtěte něco z dějin.
Zvláštní, že jak jde o fakta a vědomosti, jste mimo a ticho, ale tupé osobní ataky vám jdou.Skrýt celý příspěvekVnější Manžusko není Sibiř. Vše, o čem jsem psal. Chápeme? Madžusko patřilo Číně? Válčila o něj Čína s Koreou, většinu doby tam byli Kitajové. Vnější Mandžusko si v 19. století ...Zobrazit celý příspěvek
Vnější Manžusko není Sibiř. Vše, o čem jsem psal. Chápeme?
Madžusko patřilo Číně? Válčila o něj Čína s Koreou, většinu doby tam byli Kitajové.
Vnější Mandžusko si v 19. století nárokovala Čína, která zde ale správu nevykonávala a číňané zde prakticky nežili (území bylo velmi řídce osídleno a nárok byl ryze teoretický). Ajgunskou a následně Pekingskou (kde to podepsal císař) smlouvou připadlo Rusku. Kde je ta krádež?Skrýt celý příspěvekAle tak, Fenriho skvadra si ráda ohýbá fakta aby pasovala do ruských zásobníků, to je jedno, to už známe. Fenri a jeho boys, to jsou vlastně to, co se ze strany SSSR ukrutně ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tak, Fenriho skvadra si ráda ohýbá fakta aby pasovala do ruských zásobníků, to je jedno, to už známe. Fenri a jeho boys, to jsou vlastně to, co se ze strany SSSR ukrutně kritizovalo a trestalo - oni jsou revanšisté a relativizátoři. A to se v současném SSSR, pardon Rusku trestá těžkým žalářem.Skrýt celý příspěvek
fenri: Tzv. vnější Mandžusko je obrovské historické čínské území, které rusáci v polovině 19. století ukradli Číně a doposud ho okupují. Nemluvě o území, které leží v dnešním ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Tzv. vnější Mandžusko je obrovské historické čínské území, které rusáci v polovině 19. století ukradli Číně a doposud ho okupují. Nemluvě o území, které leží v dnešním Kazachstánu.Skrýt celý příspěvek
Pistidlo: Viditelne nemate ani ponatia o vojenskych technologiach... palebny system modernych tankov je uplne iny ako system riadenia palby u starsich strojov. navyse, T64B mal ...Zobrazit celý příspěvek
Pistidlo: Viditelne nemate ani ponatia o vojenskych technologiach... palebny system modernych tankov je uplne iny ako system riadenia palby u starsich strojov. navyse, T64B mal uplne iny balisticky pocitac ako T72B (az do urcitej verzie balisticky pocitac nemala), pricom T64B Rusi z armady vyradili hned po vzniku Ukrajiny, lebo sa ten tank vyrabal tam... takze v Rusku bude tych brancov zaskolenych na tank co sa 20rokov nepouziva dost malo...
A co sa tyka T72B3, ide o najnovsiu modifikaciu, ktora stoji 2.5miliona$ za kus.. Rusi ich vyrabaju cca 200ks za rok, takze asi sotva by ich len tak dali nejakym nevycvicenym banikom, hlavne ked obsahuje take kriticke systemy ako Sosna-U. Okrem toho, vediet strielat je jedna vec, vediet tank obsluhovat a robit beznu udrzbu cosi uplne ine. T64 ma uplne iny typ motora ako T72, tie tanky sa lisia celkom dost.. T64 je ovela komplikovanejsi stroj, co bol hlavny dovod preco sa vyvijala jednoduchsia varianta T72... T64 maju neskutocne mnozstvo problemov, casto sa kazili, takze udrziavat ich v chode bez staleho prisunu nahradnych dielov je nemozne, hlavne ked jedina fabrika co ich vyraba je na Ukrajine... to inac celkom dobre vysvetluje preco separatisti pouzivaju T72B - su jednoduchsie na udrzbu a obsluhu... no k vasej smole, Ukrajinci nemali v Donecku ziadne sklady s T72B, jedina tankova zakladna v Artemovsku mala T64BV, takze uz samotny fakt ze pouzivaju T72B je dokazom ruskej angazovanosti.
Tak ako Americania nikomu nedavaju M1A2 SEP, tak isto ani Rusi len tak nedaju z ruky najmodernejsie stroje nejakym separatistom v Donecku na hranie. a rozpravky o vojakoch na dovolenke ostavaju rozpravkami ktorym aj tak nikto neveri...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...