ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Foto: T-72B3, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-72B3; ilustrační foto, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.

Za pomoc děkuji Mgr. Lukáši Visingrovi

Pozorování ruské vojenské techniky na Donbasu

+ Ukrajinci sestřelili ruská bezpilotní letadla
+ Společné cvičení Ruské armády a separatistů
+ Protivzdušné systémy, bojová vozidla pěchoty a radar
y

Ruské bezpilotní letouny nad Ukrajinou

Zprávy o přeletech bezpilotních letounů, zejména nad Mariupolem nebo nad Debalcevem, jsou poměrně časté. Do uzávěrky této práce došlo k několika sestřelům těchto strojů ukrajinskou armádou, z nichž zhruba u sedmi vznikla detailní fotodokumentace a u pěti z nich se nám podařilo určit o jaké UAV se jedná (resp. získat o něm dostatek informací).

Jedná se o následující:

30.května byl ohlášen sestřel stroje Orlan-10.

1. července UA sestřelila UAV typu Tachion.

13. července a 18. července byly sestřeleny další stroje typu Orlan-10.

24. července byl sestřelen bezpilotní letoun Granat-1.

Ve stejný den byl sestřelen i bezpilotní letoun typu Zastava.

29. listopadu UA sestřelila stroj typu Granat-4.

8. prosince došlo k sestřelu dalšího UAV typu Tachion.

16. ledna byl sestřelen další Granat-4.

Typy Orlan a Granat měly být vyvíjeny pro ruské ministerstvo obrany a zařazeny do služby v roce 2013.i

Orlan-10 je UAV vyráběné Speciálním technologickým centrem pro potřeby Ruské armády od konce roku 2013, o jehož exportu do zahraničí není nic známo.iiiii

Granat-1, někdy známý pod názvem Gruša, začal být zaváděn do výzbroje RA v roce 2011. Je vyráběn firmou Izmaš.iv Na těchto stránkách je fotodokumentace tohoto UAV.

Zastava je licenční kopií izraelského UAV BirdEye-400, Ruská federace dohodu o domácí výrobě podepsala v roce 2011.v

Ke Granat-4 se nám podařilo zjistit méně informací a z málo hodnotných zdrojů. Jedním z nich je fotodokumentace na tomto internetovém fóru. Podle dostupných informací jde o stroj Ruské armády zařazený do výzbroje v průběhu roku 2013. V roce 2014 probíhalo jeho testování na ruské základně v Arménii.vi

UAV Tachion je pravděpodobně stále ve fázi testování.vii Jeho zařazení do služby u Ruské armády bylo plánováno na rok 2014.viii

Obrněná vozidla ruské pohraniční stráže

30. prosince 2014 bylo zveřejněno video cvičení separatistických tanků v oblasti luhanského regionu. To je zřejmé podle účasti Vitalije Kiselyova (Виталий Киселев), jednoho z vysokých představitelů separatistické Luhanské lidové republiky.

Separatisté používají několik tanků T-64 a několik obrněných transportérů BMP-2. Na videu jsou nicméně zachycena také vozidla BPM-97 ve verzi KAMAZ-43269 Vystrel (Dozor-N). Tato vozidla jsou vyráběna v Rusku firmou KamAZ. Kromě ruského ministerstva vnitra je používá pouze Ázerbájdžán a Kazachstán.ixx Stejný typ vozidla byl o den později vyfocen v Luhansku. Fotku velmi detailně geolokovala skupina Bellingcat.

Systém protivzdušné obrany Pancir S-1

Na protiletecký komplet Pancir S-1 (podle kódu NATO SA-22 Greyhound) upozorňovaly od konce ledna zejména analytické skupiny bellingcat, Jane's Defence Weekly a Armament Research Services (ARES). Jde o pokročilý protiletecký systém krátkého dosahu, který je ve výrobě od roku 2010. Jeho uživateli jsou kromě armády Ruské federace Alžírsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty.xi

Skupina bellingcat eviduje zatím 3 zajímavá pozorování SA-22:

Vedle toho mimo jiné organizace Armament Research Services (ARES) upozorňuje, že již v předchozím roce se na Donbasu vyskytly známky výskytu tohoto protileteckého kompletu, konkrétně první stupeň střely 57E6, kterou využívá právě Pancir S-1.xii

BTR-82A a BTR-82AM

V případě těchto dvou vozidel jde o vzájemně velice podobná bojová vozidla pěchoty, odvozená ze zastarávajícího BTR-80A. Obě v současné době používá Ruská federace a BTR-82A pak i Kazachstán.xiii

Na Ukrajině byly zaznamenány nejméně dva kusy:

  • První pozorování, sestávající ze 3 videí, pochází někdy ze srpna 2014 a zachycuje skupinu protivládních bojovníků u tohoto bojového vozidla pěchoty. Ozbrojenci mají na pažích bílé pásky, což je rozšířené rozpoznávací označení separatistů. V jednom z videí je pak dobře vidět poznávací značka BB3624CO, která je registrovaná v Luhanském regionu.xiv

  • Další je z 29. srpna 2014 a jde o fotodokumentaci zničeného vozidla, údajně poblíž města Novosvětlivka.

Mimo to na výskyt BTR-82AM upozorňuje i ARES ve své publikaci Raising Red Flags.xv

Radar 1L271 Aisťonok

Jedná se o přenosný radarový komplet určený k přesnému navádění minometné a dělostřelecké palby či k určení postavení nepřátelského dělostřelectva. Byl představen v roce 2008 a prozatím nejsou informace o jeho zavádění v Ruských ozbrojených silách.xvi Přesto se radar 15. ledna 2015 objevil ve výzbroji protivládních sil.

Ruské tanky na Ukrajině? Analýza videí na YouTube a VKontakte

+ Zprávy o ruské technice v červnu minulého roku
+ Tažké zbraně, houfnice, tanky a raketomety v ruskou separatistů
+ Sklady ukrajinské armády

12. června Ukrajina oznámila, že její hranice překročil konvoj se třemi tanky T-64,i což nepřímo potvrdilo i NATO.ii Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin potvrdil jejich nabytí, přičemž to označil za klíčový příspěvek, který separatistům umožní adekvátně odpovědět na ukrajinský postup. Neuvedl však, kde separatisté tanky získali.iii

Formulace tohoto vyjádření podnítila potřebu ověřit, jestli vůbec nějaké tanky separatisté před 12. červnem měli.

Za tímto účelem jsme analyzovali veřejně dostupná amatérská videa na YouTube.com zachycující obrněná vozidla v rukou ukrajinských separatistů a srovnávat obsah těch zveřejněných před 12. červnem s těmi zveřejněnými po 12. červnu. To, vztažené k situaci na bojišti, by nám mělo poskytnout lepší obrázek o vývoji vozového parku separatistů v průběhu konfliktu.

Videa jsme vyhledávali heslem xx.xx.2014 ополчению, resp. datum a ukrajinský výraz pro domobranu. Časový úsek je stanoven mezi 16. duben, kdy separatisté zajali první obrněnou techniku, a 16. červenec, neboť předpokládáme, že sledování jednoho měsíce od domnělého začátku dodávek by mělo být dostačující. Videa musela být z prvních pěti stránek výsledků.

16. duben - 11. červen

  • 16. dubna Ukrajinská armáda (UA) při zahájení protiteroristické operace ztratila několik bojových vozidel, které ukrajinské posádky odevzdaly místním. Mělo jít o 5 vozidel BMD-1 nebo BMD-2 a jeden těžký minomet 2S9 Nona, ztracených v Kramatorsku poblíž Slavjansku. (1., 2., 3., 4., 5.). 14. května se objevily dvě videa (1., 2.) pravděpodobně jednoho separatistického BMD-2 u Slavjansku, 19. května pak video dvou BMD-2 ze stejné oblasti.

  • 5. května Luhanskem projel konvoj 4 armádních nákladních vozů a řady civilních vozidel pod ruskými vlajkami, údajně patřící donským Kozákům. Den předtím začaly boje separatistů s UA.

  • 9. května byl v Mariupolu zajat ukrajinský obrněný transportér BMP-2. Tento obrněný transportér se objevuje i na videu z 13. května.

  • Ve stejný den se konvoj separatistů, údajně z praporu Vostok, složený z charakteristických modrých civilních nákladních vozů pokusil obklíčit pozice národní gardy v Doněcku. Ten samý konvoj byl zachycen i v následujících videích z 9. (1., 2.) a 10. května.

  • 17. května byl v Luhansku natočen obrněný transportér BRDM-2.

  • 22. května byly v Lysyčansku natočeny dva obrněné transportéry BRDM-2, následující den patrně další dva, spolu s několika vojenskými nákladními vozy.

  • Z 25. května existuje několik videí z vojenské přehlídky praporu Vostok v Doněcku. Účastnilo se jí několik vojenských nákladních vozů a obrněný transportér BTR. BTR praporu Vostok pak byl zachycen znovu 28. května v čele konvoje civilních vozidel. Následující den byl Vostok zachycen v Doněcku s obrněným transportérem BTR v rozdílné kamufláži.

  • 29. května bylo publikováno video zachycující separatistu stojícího před zajatým obrněným transportérem BTR-4 u Slavjansku.

  • 5. června separatisté v Kosťantynivce zprovoznili tank IS-3 z vojenského památníku Druhé světové války a nasadili jej v boji.iv

  • Video z 8. června z neidentifikované lokace zachycuje evidentně separatistický konvoj tvořený jedním obrněným transportérem BRT, jedním podomácku upraveným vozem s protileteckým kanónem a třemi vojenskými nákladními vozy.

  • 10. června bylo v Makiivce u Doněcku natočeno video projíždějícího konvoje 10 vojenských nákladních vozidel, z nichž v 8 případech šlo o platformy specializovaných stanovišť (jako např. velitelské nebo spojařské vozy, mobilní dílny,...).

Za období od 16. dubna do 11. června byly ve výzbroji separatistů zaznamenány obrněné transportéry BMD-1, BMD-2, BTR-60, 70 nebo 80, MT-LB a BTR-4, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, protiletecké kanóny, těžký minomet 2S9 Nona a historický tank IS-3.

Podle dostupných informací tak nedisponovali těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí.v

12. červen - 15. červenec

  • S datem nahrání 12. června jsme našli 6 videí: Nejspíše první, zachycující 1 tank T-64 projíždějící údajně městem Snižné, druhé, zachycující průjezd konvoje pod ruskou vlajkou o dvou vojenských nákladních vozech, třech tancích T-64 a bílém autobusu nejspíše skrz město Torez, pár kilometrů od Snižného skrz Doněckou oblast, třetí a čtvrté z toho samého města, páté, zachycující stejný konvoj jedoucí skrz město Makiivka na předměstí Doněcku a šesté přímo z Doněcku. Tyto ani žádné další tanky nenesly žádné označení příslušnosti k armádě ani jednotce.

  • 17. června bylo zveřejněno video údajně z Luhansku, kde se separatisté chlubí zajatým ukrajinským tankem T-64. 25. června bylo zveřejněno další, zachycující velice podobný, ne-li stejný tank projíždějící údajně Luhanskem.

  • 20. června byla nahrána tři videa zachycující jeden konvoj o 3-4 tancích T-64 a řadě dalších vojenských vozidel projíždějící Alčevskem (západně od Luhansku) a další neidentifikovanou lokalitou. Dopravní kamery pak stejný konvoj zachytily v Luhansku, odkud pak pochází třetí amatérské video konvoje.

  • 21. června byl natočen, údajně ve městě Torez, další konvoj o nejméně dvou tancích T-64, třech obrněných transportérech BTR a několika vojenských nákladních automobilech.

  • 4. července byla natočena dvě videa z pohraničního města Krasnodon, nacházejícího se jen 10 kilometrů od přechodu Doněck-Izvaryne. V prvním je vidět konvoj 3 tanků ve městě (přesnou lokaci se podařilo určit ze serveru ukraineatwar.blogspot.czvi), v druhém, kde již lokalita není tak jistá, nejspíše ten samý konvoj se zachycenými 5 tanky.

  • 13. července byla natočena videa z Luhansku, na kterých je konvoj o mimo jiné 5 tancích T-64, 4 obrněných transportérech BMP-2, 3 obrněných transportérech MT-LB se zapřaženými houfnicemi, raketometu Grad a několika vojenských i civilních nákladních vozech (video 1, 2).

  • 15. července byl v a v okolí Doněcku ve 3 videích (1., 2., 3.) zachycen konvoj o dvou až čtyřech tancích T-64, 3 samohybných houfnicích 2S1 Gvozdika, kamionu a obrněném transportéru BTR.

Pozoruhodná jsou místa výskytu některých zmíněných konvojů (viz přiložená mapa 2 níže). Například hned první zmíněný jel po trase Snižné-Doněck. Další konvoj byl zachycen ve městě Torez, třetí ve městě Krasnodon. Snižné a Torez jsou města ležící na hlavním tahu mezi Doněckem a hraničními přechody Dolžans'kyi-Zakordonnyj a Červenopartyzansk-Gukovo, Krasnodon pak leží přibližně 10 kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne-Doněck, na hlavním tahu od tohoto přechodu do Luhansku.

Během měsíce tak separatisté rozšířili svůj vozový park o řadu tanků T-64, samohybné i tažné houfnice a raketomety Grad. Nejzajímavější je přitom právě ono dělostřelectvo. Je představitelné, že se separatisté na bojišti zmocní poškozených a opuštěných tanků nebo obrněných transportérů, ačkoliv by to v tomto množství byla možná představa dosti fantastická, už s ohledem na to, že ještě začátkem června se pokoušeli bránit území pod jejich kontrolou muzejním exponátem.

Otázkou ale je, jak dokážou separatisté získat techniku, která je umístěná několik kilometrů za liniemi, nemluvě o tom, že v době, kdy se tato výzbroj začala objevovat v jejich rukou, již separatisté pod tlakem UA ustupovali. Intenzifikaci bojů pak reflektují i mnohem větší ztráty na životech. Podle OSN bylo v důsledku konfliktu na Ukrajině do 17. srpna zabito nejméně 2518 lidí, včetně těch ze sestřeleného letu MH17.vii

Přítomnost dělostřelectva a Gradů v řadách separatistů před 12. červnem jsme ověřovali i zvlášť, za použití jiných vyhledávacích kritérií. Existuje sice video údajných raketometů Grad v rukou separatistů u Slavjansku, nicméně jeho pravost je více než pochybná neboť terén na videu je kopcovitý, zatímco Slavjansk, a vlastně celý Donbas, leží na rovině.

Řada článků také obviňuje ukrajinskou stranu z použití Gradů, rovněž v okolí Slavjansku, a řada dalších to popírá, ať tak či onak, nenarazili jsme na nic, co by přítomnost Gradů v rukou separatistů před 12. červnem byť jen naznačovalo.

Při pátrání po dělostřelectvu jsme narazili na video zachycující již zmíněný těžký minomet 2S9 Nona pálící, podle hlasů na záznamu, na ukrajinské pozice. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by separatisté měli větší počet těchto zbraní, a už vůbec ne těžké dělostřelectvo.

Sklady Ukrajinské armády

Při pátrání po původu těchto zbraní jsme se pokoušeli zjistit, jestli se jich separatisté nemohli zmocnit obsazením nějakého vojenského skladu či základny ve svých oblastech. Narazili jsme pouze na několik zpráv týkajících se vojenského tankového skladu UA v Artěmivsku na severu Doněcké lidové republiky.

Město se během jara dostalo pod kontrolu separatistů, ovšem základna samotná zůstala pod kontrolou ukrajinské posádky. Ačkoliv např. Ruská pravda 20. června ohlásila dobytí této základny a mluvila o stovkách získaných tanků a obrněných transportérů a desítkách kusů dělostřelectva, nicméně, mimo další, zpravodajský kanál TSN Pahok ještě 26. června informuje o neúspěšném tankovém útoku separatistů na ukrajinskou posádku této základny.

Verzi TSN potvrzuje i několik videí nahraných v té době (1, 2). Nenalezli jsme žádné informace o tom, že by artěmivská základna padla, a neobjevili jsme ani žádné důvěryhodné náznaky, že by UA v oblasti měla a už vůbec ne ztratila nějaké další objekty, kde by se tanky mohly nacházet.

oto: Mapa oblasti s naznačenými / google.maps Mapa oblasti s naznačenými místy pozorování ruské techniky; větší mapa / google.maps

Ruské tanky na Ukrajině - srpnový zvrat

+ Srpen, mohutná ofenzíva separatistů
+ Pátěř ukrajinských vojsk tvoří tank T-64

+ Ruský tank T-72B3

V následujících měsících UA dokázala zatlačit separatisty hluboko do jejich území. Luhansk se podařilo téměř obklíčit, mezi obě separatistické republiky byl zaražen klín, který je od sebe prakticky oddělil, a Doněcká lidová republika tím byla naprosto odříznuta.

Vše nasvědčovalo tomu, že válka brzy skončí. V půlce srpna 2014 ovšem došlo k naprosto nečekaném zvratu, kdy separatisté dokázali drtivou ofenzívou zahnat UA do defenzívy a způsobit jí těžké lidské, materiální i územní ztráty. V té době byly také zaznamenány první bojová nasazení různých variant tanků T-72 na straně separatistů (rozdíl mezi T-64 a T-72 níže), na což upozorňovala například britská ambasáda v Kyjevě.

Ačkoliv, jak již bylo naznačeno, UA tyto tanky v té době neměla s největší pravděpodobností ve výzbroji (první zprávy o jejich zařazení do aktivní služby z rezerv jsou z prosince 2014xxiv), tento fakt ještě jako důkaz o přítomnosti techniky Ruské armády na Ukrajině neobstojí, neboť je z mnoha důvodů zpochybnitelný.

Z toho důvodu bylo nutné provést analýzu relevantních kusů obrněné techniky zaznamenaných na Donbasu od poloviny srpna 2014, abychom zjistili, zda některé z nich skutečně usvědčují Rusko z invaze.

Úvod do problematiky - vybavení armád a technické specifikace

Máme-li se seriózně bavit o obrněné technice zapojené do války na Donbasu, musíme nejprve poodkrýt výzbroj Ukrajinské a Ruské armády.

Páteř tankových vojsk UA tvoří zejména modifikace tanků T-64 (viz nákres níže). Vlastní i tanky typu T-72 (viz nákres níže) a jejich modifikace, ty ale byly před válkou zakonzervované v armádních skladech a rozprodávané, většinou v různých modifikacích, do zahraničí.

Zprávy o použití tanků T-72 ve výzbroji UA se, pokud nepočítáme pár zajatých kusů, jako např. tento T-72B3 z konce srpna, začaly objevovat až v prosinci 2014, kdy UA získala několik zrenovovaných T-72A a T-72UA1.xxv Ukrajinský zbrojní průmysl, konkrétně charkovská firma Morozov KMDB, dále ve svém portfoliu nabízí právě modernizaci tanků T-72 pro export do zahraničí.xxvi Mezi nimi např. tank T-72AG.

Ruská armáda (RA) využívá ve své výzbroji několik typů tanků, zejména však z rodiny T-72. Tanky typu T-64 ze své výzbroje vyřadila, asi 2000 jich zůstává v armádních skladech. xxvii Ve výzbroji RA jsou mimo jiné tanky T-72B3 (viz fotografie a kapitola níže), T-72B obr. 1989 a T-72BA obr. 1990, které jsou vybavené pancířem Kontakt-5.

Pancíř Kontakt-5 bývá často zaměňován za jiné typy přídavného pancéřování, zejména u tanků UA, nicméně v jejich případě jde o vlastní ukrajinský pancíř "nůž" (нож), který používá jinou technologii.xxviii

 

t-72
Nákresy základních verzí T-64 a T-72. Nejspolehlivějším způsobem rozlišení těchto dvou tanků je srovnání podvozků. / Public Domain

T-72B3

Na tento tank, jež byl na Ukrajině již několikrát zaznamenán, poukazují delší dobu experti na vojenskou techniku.xxix Jde o jeden z nejmodernějších tanků Ruské armády.

Díky termálnímu zaměřovači Sosna-U je lehce rozpoznatelný od jiných tanků T-72, jak ruských, tak ukrajinských, které stále pro pomoc se zaměřováním při snížené viditelnosti používají infračervený reflektor Luna umístěný na věži vedle děla.

Ten T-72B3 již nepotřebuje. Jako již standardní pro nové ruské modifikace tanků z rodiny T-72 používá pancíř Kontakt-5.xxx Do výzbroje Ruské armády se dostal až v roce 2013, přičemž je třeba zmínit, že poslední (oficiálně uznaný) ozbrojený střet vedla Ruská federace v roce 2008 s Gruzií.

T-72B3 také nebyl nikdy exportován do zahraničí a Ruská armáda zůstává jeho jediným uživatelem.xxxi

Ruské tanky na Ukrajině - pozorování T-72

  • 26. srpna 2014, v době, kdy Ukrajinská armáda začala být vytlačována ze svých pozic, se v ukrajinském Sverdlovsku (zhruba 10 kilometrů od hraničního přechodu Červenopartyzansk-Gukovo) objevil vojenský konvoj o 4 tancích T-72, 5 vozidlech MT-LB a 2 BMP-2. Jde o první video T-72 za celou dobu konfliktu. Konvoj jel pod vlajkou Donbaské lidové milice. Místo je možné ověřit i podle poznávací značky BB2974CH jednoho z vozidel za konvojem, která je registrovaná v Luhanské oblasti.xxxii

  • 28. srpna bylo na YouTube nahráno video velké kolony tanků T-72 (včetně nejméně jednoho T-72B3) a obrněných transportérů bez čísel nebo výsostných znaků, ale s bílými kruhy na trupech a s vojáky s bílými páskami na pažích, což jsou znaky, které se v průběhu invaze objevovaly u řady tanků a u mnoha vojáků a jsou považovány za způsob identifikace mezi separatistickými jednotkami.xxxiiixxxiv

  • 29. srpna byl u obce Novodvirske zničen pravděpodobně T-72B3.

  • A dále u obce Červonosilske (Mezi Ilovajskem a Starobeševe) byl zničen další tank T-72B3 (zachycen i v reportáži ruské televizní stanice Russia Today).

  • Koncem srpna byl u Ilovajsku na přechodnou dobu zajat jeden T-72B3 Ukrajinskou armádou. Tank je označený bílými kruhy.

  • 3. září byl v Luhanské oblasti blízko hranic s Ruskem natočen velký konvoj sestávající minimálně ze dvou T-72B3, 12 obrněných transportérů a 9 nákladních vozů, z nichž sedm za sebou táhlo děla. Na videu je možné si všimnout vojáků s bílými páskami na pažích a u druhého tanku nápisu H2200, který se v Ruskuxxxv i na Ukrajiněxxxvi používá pro označení nadměrného nákladu, např. v železniční dopravě. Video je natočené na autokameru s příjmem GPS lokace, proto bylo možné určit přesné místo průjezdu konvoje. Některá z vozidel na sobě mají žluté znaky a čísla, ale nepodařilo se nám z relevantních zdrojů zjistit, o jakou jednotku se jedná.

  • 15. září bylo zveřejněno video údajně zajatého ukrajinského tanku. Tank je pomalovaný bílými identifikačními pruhy, které používá Ukrajinská armáda, nicméně, i bez detailních záběrů, které na videu jsou, lze poznat, že se jedná o T-72B3. Na boku tanku je dobře patrný nápis H2200. Uvnitř tanku se podařilo natočit elektronický systém firmy Thales optronic, která se s firmami Peleng a VOMZ podílí na výrobě zaměřovačů, kromě tanku T-72B3 i pro tanky T-90.xxxvii

  • 16. prosince byl neznámo kde zničen T-72B3.

  • Video z 20. prosince a zachycuje velkou kolonu tanků T-72 ve městě Starobeševe.xxxviii Přítomnost tanků na Donbase je možné ověřit i podle viditelné poznávací značky AH5832CP jednoho z vozidel. Podle ukrajinského registru vozidelxxxix je tato poznávací značka z Doněckého regionu, kde se nalézá i město Starobeševe.

  • Zatím poslední video bylo natočené štábem novináře Grahama Phillipse, který dlouhodobě působí na území separatistů, 15. února 2015 poblíž Debalceva. Zachycuje kolonu tří tanků T-72B3.

Foto: T-72B3 v detailu. / Archív autora T-72B3 v detailu; větší foto / Archív autora

Z těchto dnů existuje i řada dalších pozorování tanků T-72 na Ukrajině, nicméně buďto nejsou natolik průkazná nebo je zpochybnitelná jejich autentičnost, výše uvedený výčet je tedy výběrem toho podle nás nejhodnotnějšího.

V těchto srpnových a zářijových dnech každopádně separatisté získali velké množství vojenské techniky, se kterou prokazatelně na Ukrajinu vtrhli z území Ruské federace, přičemž alespoň nejpokročilejší zbraně, kterou T-72B3 bezesporu je, s největší pravděpodobností byly ovládány ruskými posádkami za účelem jejich vyzkoušení ve skutečných bojových podmínkách.

Je proto možné se v tomto období bavit o ruské invazi na Ukrajinu, tedy o nasazení regulérních jednotek Ruské armády. Podle ukrajinského generálního štábu však tento stav v tuto chvíli již netrvá, a ačkoliv samotní ruští vojáci s ruskou technikou na Donbasu dále slouží, jejich jednotky již nejsou vedeny jako součást bojové sestavy Ruské armády.xl

i Rustechnologies, Russian Ground Forces to Adopt New UAVs, Rostechnologiesblog, 22. února 2013, https://rostechnologiesblog.wordpress.com/2013/02/22/russian-ground-forces-to-adopt-new-uavs/ (přístup 31. ledna 2014).

ii Simon Ostrovsky, " Ukraine Says it Shot Down a Russian Spy Drone", Vice News, 30. květen 2014, https://news.vice.com/article/ukraine-says-it-shot-down-a-russian-spy-drone (přístup 31. ledna 2014).

iii "Russia to produce its own unmanned vehicles", Unmanned, 21. července 2011, http://www.unmanned.co.uk/unmanned-vehicles-news/unmanned-aerial-vehicles-uav-news/russia-to-produce-its-own-unmanned-vehicles/ (přístup 31. ledna 2014).

iv "Drones take off in Russia's armed forces", The voice of Russia, 19. prosince 2011, http://sputniknews.com/voiceofrussia/2011/12/19/62504769/ (přístup 22. února 2015).

v "No funding for domestic UAVs", Russian Defence Policy, 23. června 2011, https://russiandefpolicy.wordpress.com/tag/bird-eye-400/ (přístup 22. února 2015).

vi "Ukrainians Down New Russian Military Granat-4 UAV ", PlanetPutin, 29. listopadu 2014, http://www.planetputin.com/ukrainians-down-new-russian-military-granat-4-uav/ (přístup 31. ledna 2014).

vii "Первым российским БЛА с топливными элементами станет «Тахион»" ВПК.name, 14. ledna 2015, http://vpk.name/news/124690_pervyim_rossiiskim_bla_s_toplivnyimi_elementami_stanet_tahion.html (přístup 22. února 2015).

viii "Роты беспилотников сформированы в ЮВО", РИА Новости, 28. ledna 2014, http://ria.ru/defense_safety/20140128/991709398.html#ixzz2rfx25GPY (přístup 22. února 2015).

ix "BMP-97", Military Today, http://www.military-today.com/apc/bpm_97.htm (přístup 31. ledna 2014).

x "BPM-97 Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-Technology.com, http://www.army-technology.com/projects/bpm-97-apc/ (přístup 31. ledna 2014).

xi " Pantsyr-S1 (SA-22 Greyhound)", Military Today, http://www.military-today.com/missiles/pantsyr.htm (přístup 22. února 2015).

xii Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 78. (přístup 31. ledna 2014).

xiii "BTR-82A Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-technology.com, http://www.army-technology.com/projects/btr-82a-armoured-personnel-carrier/ (přístup 22. února 2015).

xiv "BB3624CO", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB3624CO (přístup 22. února 2015).

xv Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 69. (přístup 31. ledna 2014).

xvi "Радиолокационный комплекс разведки и контроля стрельбы 1Л271 «Аистенок»", TopWar.ru, 22. ledna 2015, http://topwar.ru/67252-radiolokacionnyy-kompleks-razvedki-i-kontrolya-strelby-1l271-aistenok.html (přístup 22. února 2015).

xvii Natalia Zinets, Timothy Heritage, "Ukraine accuses Russia of letting rebels bring in tanks", Reuters, 12. června 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/06/12/uk-ukraine-crisis-tanks-idUKKBN0EN1ZB20140612 (přístup 31. ledna 2014).

xviii Shape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, 14. června 2014, http://aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx (přístup 31. ledna 2014).

xix "Пушилин: покушение организовала украинская сторона" ("Pušilin: Pokus zorganizován ukrajinskou stranou"), Vesti.ru/Russia 24, 13. června 2014, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/604240/# (přístup 31. ledna 2014).

xx Brendan McGarry, "Video: Ukraine Separatists Try To Crank Up WWII Tank", Defensetech, 9. června 2014, http://defensetech.org/2014/06/09/video-ukraine-separatists-try-to-crank-up-wwii-tank/ (přístup 31. ledna 2014).

xxi Associated Press, "Ukraine says pro-Russian separatists shot down military transport plane; 49 dead", The Washington Post, 14. června 2014, http://www.washingtontimes.com/news/2014/jun/14/ukraine-says-pro-russian-separatists-shot-down-mil/?page=all (přístup 31. ledna 2014).

xxii Ukraine@war, " Latest tanks in Krasnodon likely going to engage Ukrainian company near Izvaryne", Ukraine@war, 4. července 2014, http://ukraineatwar.blogspot.cz/2014/07/latest-tanks-in-krasnodon-likely-going.html (přístup 31. ledna 2014).

xxiii Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, " Report on the human rights situation in Ukraine", http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UkraineReport28August2014.pdf (přístup 31. ledna 2014).

xxiv Ukrainian Army got modern T-72UA tanks and new BTR-4E APC, Lugansk Today, 8. prosince 2014, https://www.youtube.com/watch?v=g0SKVBKafqY (přístup 31. ledna 2014).

xxv tamtéž.

xxvi "Modernization of T-72 tanks", Kharkiv Morozov Machine Building Design Burreau, http://morozovkmdb.com/eng/body/t72.php. (přístup 31. ledna 2014).

xxviiShape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, http://www.aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx#prettyPhoto (přístup 31. ledna 2014).

xxviii "Защитные устройства динамического типа «Нож»", BTVT.narod.ru, http://btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm (přístup 22. února 2015).

xxix Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 67. (přístup 31. ledna 2014).

xxx T-72B3, Military Today, http://www.military-today.com/tanks/t72b3.htm (přístup 31. ledna 2014).

xxxi Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags, str. 67.

xxxii "BB2974CH", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB2974CH. (přístup 31. ledna 2014).

xxxiii Maria Tsvetkova, " Heavily Armed 'Men In Green' Enter East Ukrainian Villages", The World Post, 26. srpna 2014, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/ukraine-men-in-green_n_5717589.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxiv "Russian Invasion of Ukraine: Reuters captures video of column of Russian army vehicles", Ukraine Today, 28. srpna 2014, https://www.youtube.com/watch?v=3cQQtx5LYAM (přístup 31. ledna 2014).

xxxv " Габарит погрузки", Wikipedia.org, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8 (přístup 31. ledna 2014).xxxvi Ukrajinské ministerstvo dopravy, Інструкція з перевезення негабаритних іВеликовагових вантажів залізницями україни, 23. listopadu 2004, http://old.uz.gov.ua/index.php?m=info.normdocs.otherdocs&f=Doc.View&p=instr_negabarit&lng=ru (přístup 31. ledna 2014).

xxxvii Tomáš Musil, Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách", 31. července 2014, http://musil.blog.sme.sk/c/362064/mytus-dvoch-lodi-alebo-zabudane-fakty-o-sankciach.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxviii Dajey Petros, "Ukrajine@War", Broken down Russian tank at Starobesheve, Twitter, 20. prosince 2014, https://twitter.com/DajeyPetros/status/546258135351300096 (přístup 31. ledna 2014).

xxxix "AH5832CP", nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/AH5832CP (přístup 31. ledna 2014).

xl Ато На Сході, "Муженко: Є факти участі громадян рф та російських армійців у незаконних збройних формуваннях на донбасі, 5. kanál, 29. ledna 2015, http://www.5.ua/ato-na-shodi/myjenko-ykrajna-ne-maye-dokaziv-masovoj-ychasti-zbroinih-sil-rf-y-boyah-na-donbasi-68687.html (přístup 31. ledna 2014).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině

Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. ...

Ukrajinská armáda přišla o tři vrtulníky

Před několika dny došlo na východě Ukrajiny k vážnému incidentu. Ukrajinská armáda přišla o dva ...

REPORTÁŽ: Bezpečnost budoucnosti – budoucnost bezpečí

Dne 17. února 2015 proběhla v Poslanecké sněmovně jednodenní konference na výše jmenované téma. Není ...

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Moogwi
    00:19 27.02.2015

    kubo4747: kdo tento konflikt sleduje trochu podrobně, tak ho tento článek nepřekvapil. Ty důkazy ohledně různé techniky, kterou ukraijna ve výzbroji neměla a pak se objevila v ...Zobrazit celý příspěvek

    kubo4747: kdo tento konflikt sleduje trochu podrobně, tak ho tento článek nepřekvapil. Ty důkazy ohledně různé techniky, kterou ukraijna ve výzbroji neměla a pak se objevila v rukou povstalců se již objevily dříve a každému je jasné, že je rusko tak či onak podporuje. Spekulovat můžeme pouze o tom, jak co kde kolik posílají .. A ne, do kamionu s humanitární pomocí to vážně neschovali. Co jsem namátkou proklikával zdroje v tomto článku, tak jsou především ukrajinské, nabádal bych proto k určité opatrnosti toho, co všechno je v nich pravda. Kdybychom totiž brali vážně všechno, co u nich napíšou, tak by to znamenalo, že ukrajiinská armáda je už někde u moskvy, po cestě zničila půlku ruské armády a mílovými kroky kráčí k zářným zítřkům. (obrazně řečeno)Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    23:15 26.02.2015

    Je zaujímavé, že až kam sa diskusia dostala. Od dôkazov Ruskej techniky na Ukrajine v rukách povstalcov, až po konšpirácie typu WTC... :D

    Je zaujímavé, že až kam sa diskusia dostala. Od dôkazov Ruskej techniky na Ukrajine v rukách povstalcov, až po konšpirácie typu WTC... :D

  • Moogwi
    23:00 26.02.2015

    Torong: protože to byla úvaha k zamyšlení, jestli se v tom vidíte, tak je to váš problém, potrefená husa.. znáte to. Povídejte mi něco o shazování oponenta a o argumentech, zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong: protože to byla úvaha k zamyšlení, jestli se v tom vidíte, tak je to váš problém, potrefená husa.. znáte to. Povídejte mi něco o shazování oponenta a o argumentech, zřejmě jste si zrovna zapl monitor, takže jste si nečetl, jak se tady někteří vzájemně uráželi, k tomu ale nic neřeknete, protože to se týká vašeho tábora, že ano. Já si s prstu nic necucám, jenže na dokument od stona se nepodíváte, wiki neuznáváte, alternativní zdroje zavrhujete a v mainstreamu to nenajdete, takže co po mě chcete. Máte v tom už jasno a jakékoliv informace, které by narušily váš pohled na svět raději vypustíte, aniž by jste se nad tím alespoň zamyslel. Chybí vám totiž kritické myšlení a nadhled. P.S. nezapomentě připomenout, jak vás opět shazuju.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    22:42 26.02.2015

    Fenri: čas 10:19 v odpovědi na Jura99 z 9:39 obhajujete agresi Ruska argumenty dělají to tak přece všichni. Mogowi: Váš příspěvek z 19:46 je přesně to o čem píšu. Místo ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: čas 10:19 v odpovědi na Jura99 z 9:39 obhajujete agresi Ruska argumenty dělají to tak přece všichni.

    Mogowi: Váš příspěvek z 19:46 je přesně to o čem píšu. Místo argumentů snaha shodit oponenta. A nejen mě. A než zase z něčeho automaticky obviníte USA, něco si o tom zjistěte. Irácký jaderný program totiž nebyl v režii USA a VB, ale Francie. Odkud měl chemické zbraně nevím (všimněte si, že neobviňuji Rusko/SSSR, protože nemám důkazy), ale z USA/VB to není, protože po převratu v šedesátých letech se Husajn a strana BAAS (obdoba komunistů) přiklonili na stranu SSSR. Takže Vás znovu žádám doložte, že USA a VB dodaly chemické zbraně a technologie pro jejich výrobu Iráku. V opačném případě nemá smysl s Vámi vést diskuzi, protože si vycucáte z prstu to co zrovna potřebujete.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    22:40 26.02.2015

    Fenri: čas 10:19 v odpovědi na Jura99 z 9:39 obhajujete agresi Ruska argumenty dělají to tak přece všichni. Mogowi: Váš příspěvek z 19:46 je přesně to o čem píšu. Místo ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: čas 10:19 v odpovědi na Jura99 z 9:39 obhajujete agresi Ruska argumenty dělají to tak přece všichni.

    Mogowi: Váš příspěvek z 19:46 je přesně to o čem píšu. Místo argumentů snaha shodit oponenta. A nejen mě. A než zase z něčeho automaticky obviníte USA, něco si o tom zjistěte. Irácký jaderný program totiž nebyl v režii USA a VB, ale Francie. Odkud měl chemické zbraně nevím (všimněte si, že neobviňuji Rusko/SSSR, protože nemám důkazy), ale z USA/VB to není, protože po převratu v šedesátých letech se Husajn a strana BAAS (obdoba komunistů) přiklonili na stranu SSSR. Takže Vás znovu žádám doložte, že USA a VB dodaly chemické zbraně a technologie pro jejich výrobu Iráku. V opačném případě nemá smysl s Vámi vést diskuzi, protože si vycucáte z prstu to co zrovna potřebujete.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    22:23 26.02.2015

    btw: Naprosto souhlasim s tim ze US chce mit EVROPU sjednocenou a slabou ... tedy podporuji EU . Mozna bysme se nad tim meli zamyslet .

    btw: Naprosto souhlasim s tim ze US chce mit EVROPU sjednocenou a slabou ... tedy podporuji EU . Mozna bysme se nad tim meli zamyslet .

  • Beld
    22:20 26.02.2015

    Indigho : sam si ve svych vyrocich odporujete , takze je asi diskuze zbytecna ... a verte , ze US chce mit EU slabou a na nich zavislou , ani se tim netaji . Ja osobne s tim ...Zobrazit celý příspěvek

    Indigho : sam si ve svych vyrocich odporujete , takze je asi diskuze zbytecna ... a verte , ze US chce mit EU slabou a na nich zavislou , ani se tim netaji .

    Ja osobne s tim paradoxne problem nemam , pokud si US mysli ze se jim vyplati platit si roli svetoveho policajta za sve , jejich boj ...... Tedy jen dokud se to nebude tykat primo nas .Skrýt celý příspěvek

  • Indigho
    21:50 26.02.2015

    Edit: Omlouvám se, jsou to "klasické 4 mínusy".

    Edit: Omlouvám se, jsou to "klasické 4 mínusy".

  • Indigho
    21:48 26.02.2015

    Jako člověk z oboru chápu, že tohle hledisko není po chuti všem a obecně se nepřijímá, je sporné a vlastně ani nemusí být pravdivé, protože všechno je relativní, zvláště dneska. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako člověk z oboru chápu, že tohle hledisko není po chuti všem a obecně se nepřijímá, je sporné a vlastně ani nemusí být pravdivé, protože všechno je relativní, zvláště dneska. Důležité je však politické směřování země a to paradoxně více než názory jejích občanů, zvláště v USA, a jak se již několikrát opakovalo v kongresu, tak cesta směrem do Asie na úkor Evropy je stále více pravděpodobná a zároveň Amerika potřebuje, aby jí někdo kryl záda.
    ¨
    V USA je podpora pro tato dvě stanoviska: 1. Sjednocená Evropa a 2. Je "nám" to fuk. 3-tí stanovisko - "nechceme sjednocenou Evropu", však USA nezastávají.

    Skutečnost že USA chtějí mít EU na vodítku jsem chtěl nastínil ve větě "Samozřejmě ideálně s pár základnami aby neztratili vliv na Evropu úplně." v čemž jsem chtěl obsáhnout trochu hlubší pointu, než jen skutečnost umístění vojsk na EU půdě, ale především z toho plynoucí politickou sílu a motivaci na evropské lídry (pochybuji že by USA EU dovolila mít na Americkém území základny).

    Jinak než dostanu těch klasických 5 mínusů, nebo kolik se to tu dává za proti-ruské názory, tak bych chtěl upozornit že sem to psal neutrálně a snažím se vyvarovat atakům vůči Rusku, nebto pak zpochybňuje a ponižuje předkládaná fakta.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    21:34 26.02.2015

    Indigho : 1) Tady musim nesouhlasit , vetsina my znamych z USA jsou demokrate a i ti proste povazuji evropu za cast sveta , ktera jde ve stopach US , doslova . Idealne drzet hubu ...Zobrazit celý příspěvek

    Indigho :
    1) Tady musim nesouhlasit , vetsina my znamych z USA jsou demokrate a i ti proste povazuji evropu za cast sveta , ktera jde ve stopach US , doslova . Idealne drzet hubu a krok a kazda samostatna myslenka je spatna .

    2) Tady musim s vetsinou souhlasit , v minulem desetileti se cina osvobodila z vlivu ruska a tato emancipace bude pokracovat . Spojenci to v dnesni dobe jsou jen z nouze . Cina je proste oblastni hegemon a rusaci se s tim budou muset smirit .....Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    21:24 26.02.2015

    jiný Honza - "List odmítl zveřejnit zdroj, odkud text získal a jeho případné faksimile."

    Opravdu důvěryhodné...

    jiný Honza - "List odmítl zveřejnit zdroj, odkud text získal a jeho případné faksimile."

    Opravdu důvěryhodné...

  • Indigho
    21:22 26.02.2015

    Mimochodem padly tu dvě ze strategického úhlu pohledu významné nepravdy a mýty. 1) USA chtějí EU slabou aby ji mohli kontrolovat - Pravý opak skutečnosti. USA se dlouhodobě ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem padly tu dvě ze strategického úhlu pohledu významné nepravdy a mýty.

    1) USA chtějí EU slabou aby ji mohli kontrolovat
    - Pravý opak skutečnosti. USA se dlouhodobě snaží, aby se EU sjednotila, ideálně dokonce až "federalizovala" a má to jednoduchý a velice pragmatický důvod.
    USA do budoucna potřebují, aby se někdo postaral o "Západní frontu" (Evropa a Afrika), zatímco oni by se mohli zaměřit na pro ně mnohem důležitější frontu "Východní" (Asie, V/Z brán z pohledu Evropy).
    Tam je ohrožuje velmi silná Čína a zatím nevyprofilovaná Indie, která jakoby nevěděla co dělat se svým nárůstem životní úrovně a případným zaujetím pozice velmoci. Nebude to dlouho trvat, a o tom snad nepochybuje nikdo, a ČLR se stane druhou světovou velmocí. Zatím na to však technologicky nemá. USA potřebuje přesunout své kapacity právě do Pacifiku a Evropu nechat Evropanům kteří jim budou krýt záda. Samozřejmě ideálně s pár základnami aby neztratili vliv na Evropu úplně.

    2) RF a ČLR jsou kamarádi
    - Jak už tu někdo řekl, mezi těmito zeměmi panuje dlouhodobý status quo. V poslední době je zvláště vidět zvyšující se sebevědomí ČLR. Poslední návštěva prezidenta V. Putina v ČLR dopadla neslavně, ač se to snažilo Rusko zakrývat.
    V diplomacii obou zemí je pozorovatelný výrazný nárůst napětí. Ostatně RF není zvyklá na to, že jim ČLR diktuje "co a za kolik". Tento obrat byl citelně znát právě v minulém a letošním roce.
    Pro ČLR je RF stále strategickým partnerem, ovšem dlouhodobě se snaží být na RF nezávislá. Oblast, kde se jí to z vojenského hlediska nedaří jsou zde již zmíněné motory, ovšem s probíhajícím útlumem zbrojních dodávek, většina technologií se nahrazuje čínskou technikou, dochází k ochlazování vztahů, které již tak v historii obou zemí nikdy příliš vřelé nebyly. To je mýtus.
    Až mě osobně trochu děsí jak se Rusko snaží své "bratrství" vůči ČLR všude cpát, protože ty časy kdy ČLR v OSN skákala jak Rus pískal jsou již dávno pryč.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    21:22 26.02.2015

    Ja sice s autorem ve vetsine bodech souhlasim , na druhou stranu , hozeni podobneho clanku na pub ( aka www.idnes.cz... ) povazuji za krok spatnym smerem . Ale za ty prachy ... :( ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja sice s autorem ve vetsine bodech souhlasim , na druhou stranu , hozeni podobneho clanku na pub ( aka www.idnes.cz... ) povazuji za krok spatnym smerem .

    Ale za ty prachy ... :( ... Pokud vam to za to stoji . btw: Ze jste tam nedali seriii o srbsku . To byste meli zajimavejsi reakce ... " blijici smajlik"Skrýt celý příspěvek

  • jiný Honza
    20:51 26.02.2015

    To hasič: Takže Merkelová je Chamberlain nebo Daladier? Přinutit někoho, aby se vzdal části území ve prospěch agresora, to je tedy věc.

    To hasič: Takže Merkelová je Chamberlain nebo Daladier? Přinutit někoho, aby se vzdal části území ve prospěch agresora, to je tedy věc.

  • fenri
    20:50 26.02.2015

    Torongu, kde jsem tvrdil, že válka s Finskem, anexe Pobaltí... byly v pořádku? Neslýcháte hlasy? Pouze jsme napsal, že stejné akce dělalají i jiné země, je-li to pro ně výhodné. ...Zobrazit celý příspěvek

    Torongu, kde jsem tvrdil, že válka s Finskem, anexe Pobaltí... byly v pořádku? Neslýcháte hlasy?
    Pouze jsme napsal, že stejné akce dělalají i jiné země, je-li to pro ně výhodné. To neříká nic o mém názoru, či postoji k tomu. Prostě se to tak děje. Celé dějiny jsou o tom. Víte třeba něco o búrských válkách. Extrémní svinstvo Vritů s vynálezem koncentráku, jako bonusu. Prostě se objevily diamanty a Britové je chtěli. Měli sílu, tak jí použili. Nic, co by se nedělo předtím ani potom. To neznamená, že se mi to líbí. Jenom moje znalosti nekončí u seznamu hříchů Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • jiný Honza
    20:48 26.02.2015

    Pánové, jen prolétám, ale nedá mi, abych Vám tady nedal jeden odkaz: ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, jen prolétám, ale nedá mi, abych Vám tady nedal jeden odkaz: http://www.novinky.cz/zahranic... Skrýt celý příspěvek

  • Moogwi
    20:45 26.02.2015

    Torong: lžete záměrně, nebo nechápete psaný text ? do závorky jsem doslova napsal, že je to míněno všeobecně, nikoliv jako reakce přímo na vás, takže kde na vás útočím, vy jeden ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong: lžete záměrně, nebo nechápete psaný text ? do závorky jsem doslova napsal, že je to míněno všeobecně, nikoliv jako reakce přímo na vás, takže kde na vás útočím, vy jeden argumente :)

    zdroje vám dodávat nebudu, nechce se mi to hledat (můžete to použít jako argument proti mě, že opět mlžím) ale zběžně jsem proběhl wiki - já vím, nic moc zdroj, nicméně i tam je to okrajově zmíněno, doslova " Irák totiž produkoval i chemické zbraně a nebyl tak daleko od toho kdy se mu podaří získat vybavení pro výrobu nukleárních zbraní. Důležité komponenty Iráku dodávaly západoevropské a americké firmy" http://cs.wikipedia.org/wiki/I... , okrajově je to řešeno například v dokumentu zapomenuté dějiny usa, já vím, levičák Stone.. zdrojů by se našlo víc.. buď berte nebo nechte být, každý věří, čemu chce :)Skrýt celý příspěvek

  • Firefighter
    20:24 26.02.2015

    Prosím vás, přestaňte konspirovat a honit si ega. Předkládám trošku jiný a analytický pohled na věc: "Řecko, Ukrajina, Írán: na křižovatce tří krizí Reva Bhalla Autorka ...Zobrazit celý příspěvek

    Prosím vás, přestaňte konspirovat a honit si ega. Předkládám trošku jiný a analytický pohled na věc:

    "Řecko, Ukrajina, Írán: na křižovatce tří krizí

    Reva Bhalla

    Autorka je viceprezidentkou zpravodajsko-analytické agentury Stratfor s odpovědností za globální aspekty analýz.

    V průběhu uplynulých dvou týdnů byla v Bruselu dosažena dočasná dohoda o udržení Řecka v eurozóně, v Minsku dohoda o cestovní mapě k příměří a v Ženevě předložili íránští vyjednavači potenciální dohodu o jaderné problematice. Eskadry diplomatů zabraňovaly jedné geopolitické krizi za druhou. Bylo by ale předčasné, ba lehkomyslné předpokládat, že zlomové čáry definující tyto záležitosti jsou stabilní. Chceme-li odhadnout, kdy a kde pravděpodobně dojde k dalšímu vzplanutí, pak prvním krokem je pochopení toho, jak jsou tyto krize navzájem neoddělitelně propojeny.

    Německo a krize eurozóny

    Německo se opět jednou stalo obětí své vlastní síly. Jako největší evropský věřitel má schopnost značného politického nátlaku na dlužnické země jako Řecko, jehož veškerá existence závisí na tom, jestli je německá kancléřka Angela Merkelová ochotna podepsat další záchranný šek. Abychom nezapomněli, Německo exportuje přes polovinu svého HDP a většina těchto exportů se konzumuje v Evropě. Takže instituce, o něž se Německo opírá při ochraně svých trhů, jsou přesně těmi institucemi, proti kterým musí Berlín bojovat, aby chránil národní bohatství Německa.

    Mnozí charakterizují nejnovější bruselskou dohodu jako vítězství Berlína nad Athénami, protože ministři financí eurozóny včetně portugalského, španělského a francouzského se postavili za Berlín tím, že odmítli dát Řecku právo obejít své dlužní závazky. Ale ani Merkelová se nechystá vsadit neomezené množství peněz německých daňových poplatníků na chabé sliby řecké vlády, že seškrtá náklady a uvalí strukturální reformy na obyvatelstvo, které se zatím pořád dívá na vládnoucí stranu Syrizu jako na zachránce před finanční přísností. Do čtyř měsíců budou Řecko a Německo opět na kordy a Řecku budou asi dál chybět doklady vlastní šetrnosti. Ty potřebuje Berlín, aby přesvědčil své vlastní euroskeptiky, že má dost institucionální váhy a věrohodnosti k tomu, aby zbytku Evropy vnutil germánskou hospodárnost. Čím víc času Německo získá, tím neústupnější budou německé a řecké vyjednávací pozice a tím vážněji budou muset brát obchodníci, podnikatelé i politikové hrozbu takzvaného grexitu, odchodu Řecka z eurozóny, první události řetězce, který by mohl eurozónu zničit.
    Role krize na Ukrajině

    Aby Merkelová proplula s Německem vyostřující se krizí eurozóny, potřebuje zklidnit svou východní frontu. Není tedy žádný div, že si naordinovala několik bezesných nocí s neustálým cestováním, aby dala s Ruskem na papír další Minskou dohodu. Ta byla od začátku vadná, protože nebrala v úvahu pokračující snahu separatistů podporovaných Ruskem o vyrovnání demarkační čáry tím, že ovládnou kotel kolem města Debalceve. Po několika dnech potyček Němci (opět s využitím svého postavení věřitele, tentokrát proti Ukrajině) potichu přiměly ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, aby akceptoval realitu bitevního pole a pokročil s dohodou o příměří. Ale i kdyby Německo na jedné straně a Rusko na druhé dokázaly nastolit na východní Ukrajině relativní klid, v konečném důsledku by to jen málo přispělo ke zmírnění konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem.
    Souvislost mezi Ukrajinou a Íránem

    V protikladu ke všeobecně rozšířenému názoru není ruský prezident Vladimír Putin hnán ztřeštěnými teritoriálními ambicemi. Dívá se na mapu stejně, jak to dělali po staletí jeho předchůdci, a potýká se s problémem, jak zabezpečit podbřišek Ruska před sousedním státem přecházejícím pod ochranná křídla mnohem silnější vojenské mocnosti na Západě. Jak Spojené státy opakovaně připomněly v posledních dnech Rusku, Bílý dům si ponechává možnost poskytnout Ukrajině „letální pomoc“. S těžší výzbrojí přicházejí instruktoři a s instruktory přicházejí vlastní pozemní síly.

    Ze svého hlediska Putin už teď vidí, jak Spojené státy sahají mimo NATO, aby na ruské periférii získávaly a podporovaly nové spojence. I když jsou na východní Ukrajině uzavírána krátkodobá příměří, nic nebrání mnohem hlubšímu sondování USA v regionu. To je předpoklad, kterým se bude řídit jednání Rusů v nadcházejících měsících, kdy bude Putin posuzovat své vojenské možnosti zahrnující vybudování mostu pro pozemní komunikaci s Krymem (tah, který přesto ponechá ruskou hranici s Ukrajinou nechráněnou), ctižádostivější tažení západním směrem k zakotvení na Dněpru a sondážní akce v pobaltských státech k otestování důvěryhodnosti NATO.

    Spojené státy nemají možnost předem zabránit žádné z těchto variant a tak se na ně musí odpovídajícím způsobem připravit. Ale soustředění pozornosti na euroasijské dějiště vyžaduje nejdřív vyřízení posledních maličkostí na Středním východě, počínaje Íránem. A tím se dostáváme do Ženevy, kde se 22. února opět sešel ministr zahraničí USA John Kerry s íránským ministrem zahraničí Džavádem Zarífem, aby do 31. března dopracovali zbývající body jaderné dohody. Do tohoto data má americký prezident Barack Obama prokázat, že jednání dostatečně pokročila a tím zabránit Kongresu, aby uvalil na Írán další sankce. Jestliže mají Spojené státy realisticky rozehrávat scénáře, v nichž se vojenské síly USA postaví v Evropě tváří v tvář Rusku, musí být schopny rychle znovu rozvinout ty síly, které strávily poslední tucet let hašením požárů vyvolávaných klíčícími džihádistickými emiráty a přípravami na potenciální konflikt v Perském zálivu. Aby ulevily svému břemenu na Středním východě, budou se Spojené státy obracet na regionální mocnosti s vlastními a často protikladnými zájmy, aby samy převzaly větší část zátěže.

    V dorozumění mezi USA a Íránem jde o hodně víc než o dohodu, kolik uranu smí Írán obohacovat a skladovat a jak dalece se zruší sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu. Vytyčí se v něm regionální obrysy íránské sféry vlivu a vytvoří se prostor pro spolupráci Washingtonu a Teheránu v oblastech společných zájmů. Už jsme toho fakticky svědky v Iráku a Sýrii, kde hrozba Islámského státu přiměla Spojené státy a Írán, aby koordinovaly své akce při zadržování ambicí džihádistů. Ačkoliv budou Spojené státy pochopitelně opatrnější ve svých veřejných prohlášeních, aby omezily znepokojení Izraele, představitelé USA se v nedávných soukromých rozhovorech se svými libanonskými protějšky údajně pozitivně vyjadřovali o roli Hizbaláhu v boji proti terorismu. To se může zdát jako drobný povrchový detail, ale Írán vidí ve sbližování se Spojenými státy příležitost ke snaze o uznání Hizbaláhu jako legitimního politického aktéra.

    Sblížení USA a Íránu nebude dovršeno v březnu, červnu ani k žádnému jinému letošnímu termínu vytyčenému Washingtonem. Rámcové dohody o jaderném problému a zmírnění sankcí budou nutně uskutečňovány po fázích, což ve skutečnosti prodlouží jednání do roku 2016. Tehdy by Kongres mohl po několika měsících testování, jak Írán dodržuje dohody, a poté, co v Íránu proběhnou parlamentní volby, nechat vypršet platnost hlavního zákona o sankcích. Na této cestě by se mohly objevit různé potíže, jako úmrtí nejvyššího íránského vůdce ájatoláha Chameneího, což by ale neodradilo Spojené státy od sledování kurzu na normalizaci vztahů s Íránem. Spojené státy budou bez ohledu na to, která strana bude vládnout v Bílém domě, připisovat hrozbě narůstajícího euroasijského konfliktu podstatně větší důležitost, než deeskalaci konfliktu s Íránem. I když se jadernou dohodou vytvoří základy pro porozumění mezi USA a Íránem, Washington bude spoléhat na to, že regionální mocnosti jako Turecko a Saudská Arábie budou ohlodávat okraje sféry vlivu Íránu podněcováním přirozených rivalit v regionu a že se tak časem vytvoří relativní mocenská rovnováha.
    Zpět do kruhu

    Německo se potřebuje dohodnout s Ruskem, aby mohlo zvládnout existenciální krizi v eurozóně; Rusko se potřebuje dohodnout se Spojenými státy, aby omezilo zasahování USA do své sféry vlivu; a Spojené státy se potřebují dohodnout s Íránem, aby mohly přesměrovat svou pozornost na Rusko. Žádný z těchto konfliktů není izolován od ostatních, i když každý může mít jiný rozsah. Německo a Rusko mohou najít způsob, jak urovnat své neshody a totéž platí o Íránu a Spojených státech. Nelze se ale vyhnout vleklé krizi eurozóny, ani odstranit hlubokou nedůvěru Ruska týkající se záměrů USA s jeho periférií.

    Obě tyto záležitosti přivádějí Spojené státy zpět do Euroasie. Z míry vyvedené Německo donutí Spojené státy, aby ve snahách o obklíčení Ruska sahaly mimo NATO. A buďme si jisti, že Rusko – dokonce i za vážných ekonomických potíží – najde prostředky, jak odpovědět.

    Tento text zveřejňujeme se souhlasem Stratforu. Překlad Rudolf Převrátil."Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    20:19 26.02.2015

    Takže Mogowi je další komu došly argumenty a začíná útočit na osobu oponenta a mlžit převáděním debaty na " nutnost vnímat situaci globálně" a podobné fráze. Mimochodem, to ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže Mogowi je další komu došly argumenty a začíná útočit na osobu oponenta a mlžit převáděním debaty na " nutnost vnímat situaci globálně" a podobné fráze. Mimochodem, to obvinění USA a VB z čehokoli děláte mimovolně? Odkud jste čerpal informaci o tom, že VB a USA dodaly Iráku ZHN a technologie k jejich výrobě?

    Fenri: Já netvrdím nic. To Vy jste tvrdil, že válka s Finskem, anexe Pobaltí a Polska byly v pořádku protože to dělali všichni. Tedy pořád platí co jsem napsal. A ZHN se nám vypařily. No co jiného čekat. Aneb "proč jsem přišel pozdě do školy" stokrát jinak...Skrýt celý příspěvek

  • marius
    20:08 26.02.2015

    Mrkněte se na video v odkazu. Je to Sýrii, je tam i o chem. zbraních. Jinak to s článkem přímo nesouvisí, ale je to zajímavé, někoho by to mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Mrkněte se na video v odkazu. Je to Sýrii, je tam i o chem. zbraních. Jinak to s článkem přímo nesouvisí, ale je to zajímavé, někoho by to mohlo zajímat.

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 17