ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině
- 25. 2. 2015
- 325 komentářů
- Adam Čech
Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.
Za pomoc děkuji Mgr. Lukáši Visingrovi
Pozorování ruské vojenské techniky na Donbasu
+ Ukrajinci sestřelili ruská bezpilotní letadla
+ Společné cvičení Ruské armády a separatistů
+ Protivzdušné systémy, bojová vozidla pěchoty a radary
Ruské bezpilotní letouny nad Ukrajinou
Zprávy o přeletech bezpilotních letounů, zejména nad Mariupolem nebo nad Debalcevem, jsou poměrně časté. Do uzávěrky této práce došlo k několika sestřelům těchto strojů ukrajinskou armádou, z nichž zhruba u sedmi vznikla detailní fotodokumentace a u pěti z nich se nám podařilo určit o jaké UAV se jedná (resp. získat o něm dostatek informací).
Jedná se o následující:
30.května byl ohlášen sestřel stroje Orlan-10.
1. července UA sestřelila UAV typu Tachion.
13. července a 18. července byly sestřeleny další stroje typu Orlan-10.
24. července byl sestřelen bezpilotní letoun Granat-1.
Ve stejný den byl sestřelen i bezpilotní letoun typu Zastava.
29. listopadu UA sestřelila stroj typu Granat-4.
8. prosince došlo k sestřelu dalšího UAV typu Tachion.
16. ledna byl sestřelen další Granat-4.
Typy Orlan a Granat měly být vyvíjeny pro ruské ministerstvo obrany a zařazeny do služby v roce 2013.i
Orlan-10 je UAV vyráběné Speciálním technologickým centrem pro potřeby Ruské armády od konce roku 2013, o jehož exportu do zahraničí není nic známo.iiiii
Granat-1, někdy známý pod názvem Gruša, začal být zaváděn do výzbroje RA v roce 2011. Je vyráběn firmou Izmaš.iv Na těchto stránkách je fotodokumentace tohoto UAV.
Zastava je licenční kopií izraelského UAV BirdEye-400, Ruská federace dohodu o domácí výrobě podepsala v roce 2011.v
Ke Granat-4 se nám podařilo zjistit méně informací a z málo hodnotných zdrojů. Jedním z nich je fotodokumentace na tomto internetovém fóru. Podle dostupných informací jde o stroj Ruské armády zařazený do výzbroje v průběhu roku 2013. V roce 2014 probíhalo jeho testování na ruské základně v Arménii.vi
UAV Tachion je pravděpodobně stále ve fázi testování.vii Jeho zařazení do služby u Ruské armády bylo plánováno na rok 2014.viii
Obrněná vozidla ruské pohraniční stráže
30. prosince 2014 bylo zveřejněno video cvičení separatistických tanků v oblasti luhanského regionu. To je zřejmé podle účasti Vitalije Kiselyova (Виталий Киселев), jednoho z vysokých představitelů separatistické Luhanské lidové republiky.
Separatisté používají několik tanků T-64 a několik obrněných transportérů BMP-2. Na videu jsou nicméně zachycena také vozidla BPM-97 ve verzi KAMAZ-43269 Vystrel (Dozor-N). Tato vozidla jsou vyráběna v Rusku firmou KamAZ. Kromě ruského ministerstva vnitra je používá pouze Ázerbájdžán a Kazachstán.ixx Stejný typ vozidla byl o den později vyfocen v Luhansku. Fotku velmi detailně geolokovala skupina Bellingcat.
Systém protivzdušné obrany Pancir S-1
Na protiletecký komplet Pancir S-1 (podle kódu NATO SA-22 Greyhound) upozorňovaly od konce ledna zejména analytické skupiny bellingcat, Jane's Defence Weekly a Armament Research Services (ARES). Jde o pokročilý protiletecký systém krátkého dosahu, který je ve výrobě od roku 2010. Jeho uživateli jsou kromě armády Ruské federace Alžírsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty.xi
Skupina bellingcat eviduje zatím 3 zajímavá pozorování SA-22:
-
19. listopadu 2014 byl v ruském Rostově na Donu zachycen SA-22 označený bílými kruhy, které na Ukrajině používají k identifikaci jednotky protivládních sil.
-
29. ledna 2015 byl SA-22 Greyhound vyfocen u Makiivky. Místo bylo ověřeno serverem Conflictreport.info.
-
8. února 2015 byl SA-22 zachycen v Luhansku.
Vedle toho mimo jiné organizace Armament Research Services (ARES) upozorňuje, že již v předchozím roce se na Donbasu vyskytly známky výskytu tohoto protileteckého kompletu, konkrétně první stupeň střely 57E6, kterou využívá právě Pancir S-1.xii
BTR-82A a BTR-82AM
V případě těchto dvou vozidel jde o vzájemně velice podobná bojová vozidla pěchoty, odvozená ze zastarávajícího BTR-80A. Obě v současné době používá Ruská federace a BTR-82A pak i Kazachstán.xiii
Na Ukrajině byly zaznamenány nejméně dva kusy:
-
První pozorování, sestávající ze 3 videí, pochází někdy ze srpna 2014 a zachycuje skupinu protivládních bojovníků u tohoto bojového vozidla pěchoty. Ozbrojenci mají na pažích bílé pásky, což je rozšířené rozpoznávací označení separatistů. V jednom z videí je pak dobře vidět poznávací značka BB3624CO, která je registrovaná v Luhanském regionu.xiv
-
Další je z 29. srpna 2014 a jde o fotodokumentaci zničeného vozidla, údajně poblíž města Novosvětlivka.
Mimo to na výskyt BTR-82AM upozorňuje i ARES ve své publikaci Raising Red Flags.xv
Radar 1L271 Aisťonok
Jedná se o přenosný radarový komplet určený k přesnému navádění minometné a dělostřelecké palby či k určení postavení nepřátelského dělostřelectva. Byl představen v roce 2008 a prozatím nejsou informace o jeho zavádění v Ruských ozbrojených silách.xvi Přesto se radar 15. ledna 2015 objevil ve výzbroji protivládních sil.
Ruské tanky na Ukrajině? Analýza videí na YouTube a VKontakte
+ Zprávy o ruské technice v červnu minulého roku
+ Tažké zbraně, houfnice, tanky a raketomety v ruskou separatistů
+ Sklady ukrajinské armády
12. června Ukrajina oznámila, že její hranice překročil konvoj se třemi tanky T-64,i což nepřímo potvrdilo i NATO.ii Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin potvrdil jejich nabytí, přičemž to označil za klíčový příspěvek, který separatistům umožní adekvátně odpovědět na ukrajinský postup. Neuvedl však, kde separatisté tanky získali.iii
Formulace tohoto vyjádření podnítila potřebu ověřit, jestli vůbec nějaké tanky separatisté před 12. červnem měli.
Za tímto účelem jsme analyzovali veřejně dostupná amatérská videa na YouTube.com zachycující obrněná vozidla v rukou ukrajinských separatistů a srovnávat obsah těch zveřejněných před 12. červnem s těmi zveřejněnými po 12. červnu. To, vztažené k situaci na bojišti, by nám mělo poskytnout lepší obrázek o vývoji vozového parku separatistů v průběhu konfliktu.
Videa jsme vyhledávali heslem xx.xx.2014 ополчению, resp. datum a ukrajinský výraz pro domobranu. Časový úsek je stanoven mezi 16. duben, kdy separatisté zajali první obrněnou techniku, a 16. červenec, neboť předpokládáme, že sledování jednoho měsíce od domnělého začátku dodávek by mělo být dostačující. Videa musela být z prvních pěti stránek výsledků.
16. duben - 11. červen
-
16. dubna Ukrajinská armáda (UA) při zahájení protiteroristické operace ztratila několik bojových vozidel, které ukrajinské posádky odevzdaly místním. Mělo jít o 5 vozidel BMD-1 nebo BMD-2 a jeden těžký minomet 2S9 Nona, ztracených v Kramatorsku poblíž Slavjansku. (1., 2., 3., 4., 5.). 14. května se objevily dvě videa (1., 2.) pravděpodobně jednoho separatistického BMD-2 u Slavjansku, 19. května pak video dvou BMD-2 ze stejné oblasti.
-
5. května Luhanskem projel konvoj 4 armádních nákladních vozů a řady civilních vozidel pod ruskými vlajkami, údajně patřící donským Kozákům. Den předtím začaly boje separatistů s UA.
-
9. května byl v Mariupolu zajat ukrajinský obrněný transportér BMP-2. Tento obrněný transportér se objevuje i na videu z 13. května.
-
Ve stejný den se konvoj separatistů, údajně z praporu Vostok, složený z charakteristických modrých civilních nákladních vozů pokusil obklíčit pozice národní gardy v Doněcku. Ten samý konvoj byl zachycen i v následujících videích z 9. (1., 2.) a 10. května.
-
17. května byl v Luhansku natočen obrněný transportér BRDM-2.
-
22. května byly v Lysyčansku natočeny dva obrněné transportéry BRDM-2, následující den patrně další dva, spolu s několika vojenskými nákladními vozy.
-
Z 25. května existuje několik videí z vojenské přehlídky praporu Vostok v Doněcku. Účastnilo se jí několik vojenských nákladních vozů a obrněný transportér BTR. BTR praporu Vostok pak byl zachycen znovu 28. května v čele konvoje civilních vozidel. Následující den byl Vostok zachycen v Doněcku s obrněným transportérem BTR v rozdílné kamufláži.
-
29. května bylo publikováno video zachycující separatistu stojícího před zajatým obrněným transportérem BTR-4 u Slavjansku.
-
5. června separatisté v Kosťantynivce zprovoznili tank IS-3 z vojenského památníku Druhé světové války a nasadili jej v boji.iv
-
Video z 8. června z neidentifikované lokace zachycuje evidentně separatistický konvoj tvořený jedním obrněným transportérem BRT, jedním podomácku upraveným vozem s protileteckým kanónem a třemi vojenskými nákladními vozy.
-
10. června bylo v Makiivce u Doněcku natočeno video projíždějícího konvoje 10 vojenských nákladních vozidel, z nichž v 8 případech šlo o platformy specializovaných stanovišť (jako např. velitelské nebo spojařské vozy, mobilní dílny,...).
Za období od 16. dubna do 11. června byly ve výzbroji separatistů zaznamenány obrněné transportéry BMD-1, BMD-2, BTR-60, 70 nebo 80, MT-LB a BTR-4, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, protiletecké kanóny, těžký minomet 2S9 Nona a historický tank IS-3.
Podle dostupných informací tak nedisponovali těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí.v
12. červen - 15. červenec
-
S datem nahrání 12. června jsme našli 6 videí: Nejspíše první, zachycující 1 tank T-64 projíždějící údajně městem Snižné, druhé, zachycující průjezd konvoje pod ruskou vlajkou o dvou vojenských nákladních vozech, třech tancích T-64 a bílém autobusu nejspíše skrz město Torez, pár kilometrů od Snižného skrz Doněckou oblast, třetí a čtvrté z toho samého města, páté, zachycující stejný konvoj jedoucí skrz město Makiivka na předměstí Doněcku a šesté přímo z Doněcku. Tyto ani žádné další tanky nenesly žádné označení příslušnosti k armádě ani jednotce.
-
17. června bylo zveřejněno video údajně z Luhansku, kde se separatisté chlubí zajatým ukrajinským tankem T-64. 25. června bylo zveřejněno další, zachycující velice podobný, ne-li stejný tank projíždějící údajně Luhanskem.
-
20. června byla nahrána tři videa zachycující jeden konvoj o 3-4 tancích T-64 a řadě dalších vojenských vozidel projíždějící Alčevskem (západně od Luhansku) a další neidentifikovanou lokalitou. Dopravní kamery pak stejný konvoj zachytily v Luhansku, odkud pak pochází třetí amatérské video konvoje.
-
21. června byl natočen, údajně ve městě Torez, další konvoj o nejméně dvou tancích T-64, třech obrněných transportérech BTR a několika vojenských nákladních automobilech.
-
4. července byla natočena dvě videa z pohraničního města Krasnodon, nacházejícího se jen 10 kilometrů od přechodu Doněck-Izvaryne. V prvním je vidět konvoj 3 tanků ve městě (přesnou lokaci se podařilo určit ze serveru ukraineatwar.blogspot.czvi), v druhém, kde již lokalita není tak jistá, nejspíše ten samý konvoj se zachycenými 5 tanky.
-
13. července byla natočena videa z Luhansku, na kterých je konvoj o mimo jiné 5 tancích T-64, 4 obrněných transportérech BMP-2, 3 obrněných transportérech MT-LB se zapřaženými houfnicemi, raketometu Grad a několika vojenských i civilních nákladních vozech (video 1, 2).
-
15. července byl v a v okolí Doněcku ve 3 videích (1., 2., 3.) zachycen konvoj o dvou až čtyřech tancích T-64, 3 samohybných houfnicích 2S1 Gvozdika, kamionu a obrněném transportéru BTR.
Pozoruhodná jsou místa výskytu některých zmíněných konvojů (viz přiložená mapa 2 níže). Například hned první zmíněný jel po trase Snižné-Doněck. Další konvoj byl zachycen ve městě Torez, třetí ve městě Krasnodon. Snižné a Torez jsou města ležící na hlavním tahu mezi Doněckem a hraničními přechody Dolžans'kyi-Zakordonnyj a Červenopartyzansk-Gukovo, Krasnodon pak leží přibližně 10 kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne-Doněck, na hlavním tahu od tohoto přechodu do Luhansku.
Během měsíce tak separatisté rozšířili svůj vozový park o řadu tanků T-64, samohybné i tažné houfnice a raketomety Grad. Nejzajímavější je přitom právě ono dělostřelectvo. Je představitelné, že se separatisté na bojišti zmocní poškozených a opuštěných tanků nebo obrněných transportérů, ačkoliv by to v tomto množství byla možná představa dosti fantastická, už s ohledem na to, že ještě začátkem června se pokoušeli bránit území pod jejich kontrolou muzejním exponátem.
Otázkou ale je, jak dokážou separatisté získat techniku, která je umístěná několik kilometrů za liniemi, nemluvě o tom, že v době, kdy se tato výzbroj začala objevovat v jejich rukou, již separatisté pod tlakem UA ustupovali. Intenzifikaci bojů pak reflektují i mnohem větší ztráty na životech. Podle OSN bylo v důsledku konfliktu na Ukrajině do 17. srpna zabito nejméně 2518 lidí, včetně těch ze sestřeleného letu MH17.vii
Přítomnost dělostřelectva a Gradů v řadách separatistů před 12. červnem jsme ověřovali i zvlášť, za použití jiných vyhledávacích kritérií. Existuje sice video údajných raketometů Grad v rukou separatistů u Slavjansku, nicméně jeho pravost je více než pochybná neboť terén na videu je kopcovitý, zatímco Slavjansk, a vlastně celý Donbas, leží na rovině.
Řada článků také obviňuje ukrajinskou stranu z použití Gradů, rovněž v okolí Slavjansku, a řada dalších to popírá, ať tak či onak, nenarazili jsme na nic, co by přítomnost Gradů v rukou separatistů před 12. červnem byť jen naznačovalo.
Při pátrání po dělostřelectvu jsme narazili na video zachycující již zmíněný těžký minomet 2S9 Nona pálící, podle hlasů na záznamu, na ukrajinské pozice. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by separatisté měli větší počet těchto zbraní, a už vůbec ne těžké dělostřelectvo.
Sklady Ukrajinské armády
Při pátrání po původu těchto zbraní jsme se pokoušeli zjistit, jestli se jich separatisté nemohli zmocnit obsazením nějakého vojenského skladu či základny ve svých oblastech. Narazili jsme pouze na několik zpráv týkajících se vojenského tankového skladu UA v Artěmivsku na severu Doněcké lidové republiky.
Město se během jara dostalo pod kontrolu separatistů, ovšem základna samotná zůstala pod kontrolou ukrajinské posádky. Ačkoliv např. Ruská pravda 20. června ohlásila dobytí této základny a mluvila o stovkách získaných tanků a obrněných transportérů a desítkách kusů dělostřelectva, nicméně, mimo další, zpravodajský kanál TSN Pahok ještě 26. června informuje o neúspěšném tankovém útoku separatistů na ukrajinskou posádku této základny.
Verzi TSN potvrzuje i několik videí nahraných v té době (1, 2). Nenalezli jsme žádné informace o tom, že by artěmivská základna padla, a neobjevili jsme ani žádné důvěryhodné náznaky, že by UA v oblasti měla a už vůbec ne ztratila nějaké další objekty, kde by se tanky mohly nacházet.
Mapa oblasti s naznačenými místy pozorování ruské techniky; větší mapa / google.maps
Ruské tanky na Ukrajině - srpnový zvrat
+ Srpen, mohutná ofenzíva separatistů
+ Pátěř ukrajinských vojsk tvoří tank T-64
+ Ruský tank T-72B3
V následujících měsících UA dokázala zatlačit separatisty hluboko do jejich území. Luhansk se podařilo téměř obklíčit, mezi obě separatistické republiky byl zaražen klín, který je od sebe prakticky oddělil, a Doněcká lidová republika tím byla naprosto odříznuta.
Vše nasvědčovalo tomu, že válka brzy skončí. V půlce srpna 2014 ovšem došlo k naprosto nečekaném zvratu, kdy separatisté dokázali drtivou ofenzívou zahnat UA do defenzívy a způsobit jí těžké lidské, materiální i územní ztráty. V té době byly také zaznamenány první bojová nasazení různých variant tanků T-72 na straně separatistů (rozdíl mezi T-64 a T-72 níže), na což upozorňovala například britská ambasáda v Kyjevě.
Ačkoliv, jak již bylo naznačeno, UA tyto tanky v té době neměla s největší pravděpodobností ve výzbroji (první zprávy o jejich zařazení do aktivní služby z rezerv jsou z prosince 2014xxiv), tento fakt ještě jako důkaz o přítomnosti techniky Ruské armády na Ukrajině neobstojí, neboť je z mnoha důvodů zpochybnitelný.
Z toho důvodu bylo nutné provést analýzu relevantních kusů obrněné techniky zaznamenaných na Donbasu od poloviny srpna 2014, abychom zjistili, zda některé z nich skutečně usvědčují Rusko z invaze.
Úvod do problematiky - vybavení armád a technické specifikace
Máme-li se seriózně bavit o obrněné technice zapojené do války na Donbasu, musíme nejprve poodkrýt výzbroj Ukrajinské a Ruské armády.
Páteř tankových vojsk UA tvoří zejména modifikace tanků T-64 (viz nákres níže). Vlastní i tanky typu T-72 (viz nákres níže) a jejich modifikace, ty ale byly před válkou zakonzervované v armádních skladech a rozprodávané, většinou v různých modifikacích, do zahraničí.
Zprávy o použití tanků T-72 ve výzbroji UA se, pokud nepočítáme pár zajatých kusů, jako např. tento T-72B3 z konce srpna, začaly objevovat až v prosinci 2014, kdy UA získala několik zrenovovaných T-72A a T-72UA1.xxv Ukrajinský zbrojní průmysl, konkrétně charkovská firma Morozov KMDB, dále ve svém portfoliu nabízí právě modernizaci tanků T-72 pro export do zahraničí.xxvi Mezi nimi např. tank T-72AG.
Ruská armáda (RA) využívá ve své výzbroji několik typů tanků, zejména však z rodiny T-72. Tanky typu T-64 ze své výzbroje vyřadila, asi 2000 jich zůstává v armádních skladech. xxvii Ve výzbroji RA jsou mimo jiné tanky T-72B3 (viz fotografie a kapitola níže), T-72B obr. 1989 a T-72BA obr. 1990, které jsou vybavené pancířem Kontakt-5.
Pancíř Kontakt-5 bývá často zaměňován za jiné typy přídavného pancéřování, zejména u tanků UA, nicméně v jejich případě jde o vlastní ukrajinský pancíř "nůž" (нож), který používá jinou technologii.xxviii
Nákresy základních verzí T-64 a T-72. Nejspolehlivějším způsobem rozlišení těchto dvou tanků je srovnání podvozků. / Public Domain
T-72B3
Na tento tank, jež byl na Ukrajině již několikrát zaznamenán, poukazují delší dobu experti na vojenskou techniku.xxix Jde o jeden z nejmodernějších tanků Ruské armády.
Díky termálnímu zaměřovači Sosna-U je lehce rozpoznatelný od jiných tanků T-72, jak ruských, tak ukrajinských, které stále pro pomoc se zaměřováním při snížené viditelnosti používají infračervený reflektor Luna umístěný na věži vedle děla.
Ten T-72B3 již nepotřebuje. Jako již standardní pro nové ruské modifikace tanků z rodiny T-72 používá pancíř Kontakt-5.xxx Do výzbroje Ruské armády se dostal až v roce 2013, přičemž je třeba zmínit, že poslední (oficiálně uznaný) ozbrojený střet vedla Ruská federace v roce 2008 s Gruzií.
T-72B3 také nebyl nikdy exportován do zahraničí a Ruská armáda zůstává jeho jediným uživatelem.xxxi
Ruské tanky na Ukrajině - pozorování T-72
-
26. srpna 2014, v době, kdy Ukrajinská armáda začala být vytlačována ze svých pozic, se v ukrajinském Sverdlovsku (zhruba 10 kilometrů od hraničního přechodu Červenopartyzansk-Gukovo) objevil vojenský konvoj o 4 tancích T-72, 5 vozidlech MT-LB a 2 BMP-2. Jde o první video T-72 za celou dobu konfliktu. Konvoj jel pod vlajkou Donbaské lidové milice. Místo je možné ověřit i podle poznávací značky BB2974CH jednoho z vozidel za konvojem, která je registrovaná v Luhanské oblasti.xxxii
-
28. srpna bylo na YouTube nahráno video velké kolony tanků T-72 (včetně nejméně jednoho T-72B3) a obrněných transportérů bez čísel nebo výsostných znaků, ale s bílými kruhy na trupech a s vojáky s bílými páskami na pažích, což jsou znaky, které se v průběhu invaze objevovaly u řady tanků a u mnoha vojáků a jsou považovány za způsob identifikace mezi separatistickými jednotkami.xxxiiixxxiv
-
29. srpna byl u obce Novodvirske zničen pravděpodobně T-72B3.
-
A dále u obce Červonosilske (Mezi Ilovajskem a Starobeševe) byl zničen další tank T-72B3 (zachycen i v reportáži ruské televizní stanice Russia Today).
-
Koncem srpna byl u Ilovajsku na přechodnou dobu zajat jeden T-72B3 Ukrajinskou armádou. Tank je označený bílými kruhy.
-
3. září byl v Luhanské oblasti blízko hranic s Ruskem natočen velký konvoj sestávající minimálně ze dvou T-72B3, 12 obrněných transportérů a 9 nákladních vozů, z nichž sedm za sebou táhlo děla. Na videu je možné si všimnout vojáků s bílými páskami na pažích a u druhého tanku nápisu H2200, který se v Ruskuxxxv i na Ukrajiněxxxvi používá pro označení nadměrného nákladu, např. v železniční dopravě. Video je natočené na autokameru s příjmem GPS lokace, proto bylo možné určit přesné místo průjezdu konvoje. Některá z vozidel na sobě mají žluté znaky a čísla, ale nepodařilo se nám z relevantních zdrojů zjistit, o jakou jednotku se jedná.
-
15. září bylo zveřejněno video údajně zajatého ukrajinského tanku. Tank je pomalovaný bílými identifikačními pruhy, které používá Ukrajinská armáda, nicméně, i bez detailních záběrů, které na videu jsou, lze poznat, že se jedná o T-72B3. Na boku tanku je dobře patrný nápis H2200. Uvnitř tanku se podařilo natočit elektronický systém firmy Thales optronic, která se s firmami Peleng a VOMZ podílí na výrobě zaměřovačů, kromě tanku T-72B3 i pro tanky T-90.xxxvii
-
16. prosince byl neznámo kde zničen T-72B3.
-
Video z 20. prosince a zachycuje velkou kolonu tanků T-72 ve městě Starobeševe.xxxviii Přítomnost tanků na Donbase je možné ověřit i podle viditelné poznávací značky AH5832CP jednoho z vozidel. Podle ukrajinského registru vozidelxxxix je tato poznávací značka z Doněckého regionu, kde se nalézá i město Starobeševe.
-
Zatím poslední video bylo natočené štábem novináře Grahama Phillipse, který dlouhodobě působí na území separatistů, 15. února 2015 poblíž Debalceva. Zachycuje kolonu tří tanků T-72B3.
T-72B3 v detailu; větší foto / Archív autora
Z těchto dnů existuje i řada dalších pozorování tanků T-72 na Ukrajině, nicméně buďto nejsou natolik průkazná nebo je zpochybnitelná jejich autentičnost, výše uvedený výčet je tedy výběrem toho podle nás nejhodnotnějšího.
V těchto srpnových a zářijových dnech každopádně separatisté získali velké množství vojenské techniky, se kterou prokazatelně na Ukrajinu vtrhli z území Ruské federace, přičemž alespoň nejpokročilejší zbraně, kterou T-72B3 bezesporu je, s největší pravděpodobností byly ovládány ruskými posádkami za účelem jejich vyzkoušení ve skutečných bojových podmínkách.
Je proto možné se v tomto období bavit o ruské invazi na Ukrajinu, tedy o nasazení regulérních jednotek Ruské armády. Podle ukrajinského generálního štábu však tento stav v tuto chvíli již netrvá, a ačkoliv samotní ruští vojáci s ruskou technikou na Donbasu dále slouží, jejich jednotky již nejsou vedeny jako součást bojové sestavy Ruské armády.xl
i Rustechnologies, Russian Ground Forces to Adopt New UAVs, Rostechnologiesblog, 22. února 2013, https://rostechnologiesblog.wordpress.com/2013/02/22/russian-ground-forces-to-adopt-new-uavs/ (přístup 31. ledna 2014).
ii Simon Ostrovsky, " Ukraine Says it Shot Down a Russian Spy Drone", Vice News, 30. květen 2014, https://news.vice.com/article/ukraine-says-it-shot-down-a-russian-spy-drone (přístup 31. ledna 2014).
iii "Russia to produce its own unmanned vehicles", Unmanned, 21. července 2011, http://www.unmanned.co.uk/unmanned-vehicles-news/unmanned-aerial-vehicles-uav-news/russia-to-produce-its-own-unmanned-vehicles/ (přístup 31. ledna 2014).
iv "Drones take off in Russia's armed forces", The voice of Russia, 19. prosince 2011, http://sputniknews.com/voiceofrussia/2011/12/19/62504769/ (přístup 22. února 2015).
v "No funding for domestic UAVs", Russian Defence Policy, 23. června 2011, https://russiandefpolicy.wordpress.com/tag/bird-eye-400/ (přístup 22. února 2015).
vi "Ukrainians Down New Russian Military Granat-4 UAV ", PlanetPutin, 29. listopadu 2014, http://www.planetputin.com/ukrainians-down-new-russian-military-granat-4-uav/ (přístup 31. ledna 2014).
vii "Первым российским БЛА с топливными элементами станет «Тахион»" ВПК.name, 14. ledna 2015, http://vpk.name/news/124690_pervyim_rossiiskim_bla_s_toplivnyimi_elementami_stanet_tahion.html (přístup 22. února 2015).
viii "Роты беспилотников сформированы в ЮВО", РИА Новости, 28. ledna 2014, http://ria.ru/defense_safety/20140128/991709398.html#ixzz2rfx25GPY (přístup 22. února 2015).
ix "BMP-97", Military Today, http://www.military-today.com/apc/bpm_97.htm (přístup 31. ledna 2014).
x "BPM-97 Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-Technology.com, http://www.army-technology.com/projects/bpm-97-apc/ (přístup 31. ledna 2014).
xi " Pantsyr-S1 (SA-22 Greyhound)", Military Today, http://www.military-today.com/missiles/pantsyr.htm (přístup 22. února 2015).
xii Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 78. (přístup 31. ledna 2014).
xiii "BTR-82A Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-technology.com, http://www.army-technology.com/projects/btr-82a-armoured-personnel-carrier/ (přístup 22. února 2015).
xiv "BB3624CO", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB3624CO (přístup 22. února 2015).
xv Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 69. (přístup 31. ledna 2014).
xvi "Радиолокационный комплекс разведки и контроля стрельбы 1Л271 «Аистенок»", TopWar.ru, 22. ledna 2015, http://topwar.ru/67252-radiolokacionnyy-kompleks-razvedki-i-kontrolya-strelby-1l271-aistenok.html (přístup 22. února 2015).
xvii Natalia Zinets, Timothy Heritage, "Ukraine accuses Russia of letting rebels bring in tanks", Reuters, 12. června 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/06/12/uk-ukraine-crisis-tanks-idUKKBN0EN1ZB20140612 (přístup 31. ledna 2014).
xviii Shape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, 14. června 2014, http://aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx (přístup 31. ledna 2014).
xix "Пушилин: покушение организовала украинская сторона" ("Pušilin: Pokus zorganizován ukrajinskou stranou"), Vesti.ru/Russia 24, 13. června 2014, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/604240/# (přístup 31. ledna 2014).
xx Brendan McGarry, "Video: Ukraine Separatists Try To Crank Up WWII Tank", Defensetech, 9. června 2014, http://defensetech.org/2014/06/09/video-ukraine-separatists-try-to-crank-up-wwii-tank/ (přístup 31. ledna 2014).
xxi Associated Press, "Ukraine says pro-Russian separatists shot down military transport plane; 49 dead", The Washington Post, 14. června 2014, http://www.washingtontimes.com/news/2014/jun/14/ukraine-says-pro-russian-separatists-shot-down-mil/?page=all (přístup 31. ledna 2014).
xxii Ukraine@war, " Latest tanks in Krasnodon likely going to engage Ukrainian company near Izvaryne", Ukraine@war, 4. července 2014, http://ukraineatwar.blogspot.cz/2014/07/latest-tanks-in-krasnodon-likely-going.html (přístup 31. ledna 2014).
xxiii Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, " Report on the human rights situation in Ukraine", http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UkraineReport28August2014.pdf (přístup 31. ledna 2014).
xxiv Ukrainian Army got modern T-72UA tanks and new BTR-4E APC, Lugansk Today, 8. prosince 2014, https://www.youtube.com/watch?v=g0SKVBKafqY (přístup 31. ledna 2014).
xxv tamtéž.
xxvi "Modernization of T-72 tanks", Kharkiv Morozov Machine Building Design Burreau, http://morozovkmdb.com/eng/body/t72.php. (přístup 31. ledna 2014).
xxviiShape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, http://www.aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx#prettyPhoto (přístup 31. ledna 2014).
xxviii "Защитные устройства динамического типа «Нож»", BTVT.narod.ru, http://btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm (přístup 22. února 2015).
xxix Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 67. (přístup 31. ledna 2014).
xxx T-72B3, Military Today, http://www.military-today.com/tanks/t72b3.htm (přístup 31. ledna 2014).
xxxi Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags, str. 67.
xxxii "BB2974CH", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB2974CH. (přístup 31. ledna 2014).
xxxiii Maria Tsvetkova, " Heavily Armed 'Men In Green' Enter East Ukrainian Villages", The World Post, 26. srpna 2014, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/ukraine-men-in-green_n_5717589.html (přístup 31. ledna 2014).
xxxiv "Russian Invasion of Ukraine: Reuters captures video of column of Russian army vehicles", Ukraine Today, 28. srpna 2014, https://www.youtube.com/watch?v=3cQQtx5LYAM (přístup 31. ledna 2014).
xxxv " Габарит погрузки", Wikipedia.org, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8 (přístup 31. ledna 2014).xxxvi Ukrajinské ministerstvo dopravy, Інструкція з перевезення негабаритних іВеликовагових вантажів залізницями україни, 23. listopadu 2004, http://old.uz.gov.ua/index.php?m=info.normdocs.otherdocs&f=Doc.View&p=instr_negabarit&lng=ru (přístup 31. ledna 2014).
xxxvii Tomáš Musil, Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách", 31. července 2014, http://musil.blog.sme.sk/c/362064/mytus-dvoch-lodi-alebo-zabudane-fakty-o-sankciach.html (přístup 31. ledna 2014).
xxxviii Dajey Petros, "Ukrajine@War", Broken down Russian tank at Starobesheve, Twitter, 20. prosince 2014, https://twitter.com/DajeyPetros/status/546258135351300096 (přístup 31. ledna 2014).
xxxix "AH5832CP", nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/AH5832CP (přístup 31. ledna 2014).
xl Ато На Сході, "Муженко: Є факти участі громадян рф та російських армійців у незаконних збройних формуваннях на донбасі, 5. kanál, 29. ledna 2015, http://www.5.ua/ato-na-shodi/myjenko-ykrajna-ne-maye-dokaziv-masovoj-ychasti-zbroinih-sil-rf-y-boyah-na-donbasi-68687.html (přístup 31. ledna 2014).
Související články
Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině
Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. ...
- 15.04.2014
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajinská armáda přišla o tři vrtulníky
Před několika dny došlo na východě Ukrajiny k vážnému incidentu. Ukrajinská armáda přišla o dva ...
- 04.05.2014
- 92 komentářů
- Jan Grohmann
REPORTÁŽ: Bezpečnost budoucnosti – budoucnost bezpečí
Dne 17. února 2015 proběhla v Poslanecké sněmovně jednodenní konference na výše jmenované téma. Není ...
- 20.02.2015
- 100 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom
Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...
- 23.02.2015
- 175 komentářů
- Matej Kandrik
nemo: bud uved zdroj, jake zapadni zbrane byly dodany, nebo je tvuj prispevek jen placani slamy. Doted jsem nevidel jedinou fotku napr. ATG Spike prestoze jich udajne uk dostali ...Zobrazit celý příspěvek
nemo: bud uved zdroj, jake zapadni zbrane byly dodany, nebo je tvuj prispevek jen placani slamy. Doted jsem nevidel jedinou fotku napr. ATG Spike prestoze jich udajne uk dostali nekolik kamionu (dle ruskych zdroju)Skrýt celý příspěvek
Rusko určitě Novorosii pomáhá zbraněmi, vojentorg jede. Ale co byste chtěli aby dělali. Seděli na zadku a dívali se jak Kyjev ostřeluje Donbas a Luhansk. Kdyby na jejich místě ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko určitě Novorosii pomáhá zbraněmi, vojentorg jede. Ale co byste chtěli aby dělali. Seděli na zadku a dívali se jak Kyjev ostřeluje Donbas a Luhansk. Kdyby na jejich místě byli Američané, tak by už dávno byli v Kyjevě a v protiteroristické operaci na UK by jim pomáhalo celé NATO.Skrýt celý příspěvek
Nemo: Ukrajna nebyla nijak extrémně rozšířena, např. Charkov založili Ukrajinští kozáci. Spíš byl problém, že po genocidě ukrajinců v třicátých letech se na východ ukrajiny díky ...Zobrazit celý příspěvek
Nemo: Ukrajna nebyla nijak extrémně rozšířena, např. Charkov založili Ukrajinští kozáci. Spíš byl problém, že po genocidě ukrajinců v třicátých letech se na východ ukrajiny díky rozvoji průmyslu museli stěhovat (nebo i cíleně stěhovali pro rozředění ukrajinského etnika a tím zmenšení rizikovosti regionu) rusové.
Které oficiálně nedodané západní zbraně povstalci zajali? Konkrétně?
Právě proto, že je dnes doba photoshopů, tak jsou velmi cenné důkazy, které odvísílá např. ruská televize. Ta si přeci nebude domalovávat důkazy svědčící proti rusku....Skrýt celý příspěvekto "Firefighter" 25.02.2015 12:57 Poznámka k tématu "fašismus, Rusko, EU". No, co jsem mohl číst, tak Rusové v současné době EU obviňují z toho, že je jednak fašistická a také ...Zobrazit celý příspěvek
to "Firefighter" 25.02.2015 12:57
Poznámka k tématu "fašismus, Rusko, EU".
No, co jsem mohl číst, tak Rusové v současné době EU obviňují z toho, že je jednak fašistická a také zároveň, že je prý i dekadentně liberální - např. sňatky homosexuálů, apod.... Toto jsou ale záležitosti, které se naprosto vylučují - přece není možné být zároveň liberální a rároveň fašistický. To prostě nemá logiku.
Za sebe můžu říct názor, že prvky fašismu vidím spíš v současném Rusku než v EU. Pár bodů pro srovnání, bez frází:
- fašismus se vyznačuje vůdcovským principem. V Rusku je vůdcem Putin. V EU není nikdo, v kom by bylo možné spatřovat vůdce.
- fašismus se vyznačuje silnou pozicí armády ve společnosti. Zatímco Rusko každoročně zvyšuje výdaje na zbrojení a armáda má v ruské společnosti výsadní postavení, tak státy EU jsou ve vlivu pacifismu - západní vlády se předhánějí v tom, kdo víc zkrouhne výdaje na zbrojení, ve společnosti jsou rozšířené názory o zbytečnosti armády, atd....
- fašismus se vyznačuje kolektivismem - potlačením individuálních práv ve prospěch státu. V EU mají občané ve srovnání s Ruskem mnohem širší individuální práva. Mnoha lidem se dokonce zdá, že jsou tato práva široká až příliš.
-fašismus si zakládá na tradicích a je netolerantní k odlišnostem různých menšin. EU je k menšinám, jejich způsobu života, atd.... tolerantní docela dost. Rusko tuto toleranci nezřídka využívá ve své propagandě - ruská propaganda vykresluje EU jako dekadentní spolek států, kde přestávají platit pravidla křesťanské morálky, tradiční rodiny, atd...
- fašismus si zakládá na nacionalismu. Ten je v současné ruské společnosti rozšířen velmi silně. Naproti tomu ve vetšině států EU nic podobného nenajdeme.
Pokud tedy odhlédneme od nicneříkajíích frází typu "fašismus je otevřenou teroristickou diktaturu nejreakčnějších, nejšovinističtějších a nejimperialističtějších složek finančního kapitálu“, a raději se místo toho zaměříme na konkrétní společenské rysy EU a Ruska, tak nevím jak ty, ale já nutně docházím k závěru, že v současném Rusku mají společenské zřízení, které řadou svých rysů připomíná fašismus. Naopak v EU nic podobného vidět není.Skrýt celý příspěvekV době Photoshopů a podobných editačních nástrojů je těžké odlišit reálné snímky od propagandisticky upravených - a v tomto případě je ohromná snaha ohnout si pravdu ať už jedním ...Zobrazit celý příspěvek
V době Photoshopů a podobných editačních nástrojů je těžké odlišit reálné snímky od propagandisticky upravených - a v tomto případě je ohromná snaha ohnout si pravdu ať už jedním či druhým směrem.
Z celého konfliktu se stal víceméně mezinárodní - na obou stranách spousta dobrovolníků z jiných států. A oficiálně nikdo ani jedné straně nedodává zbraně.
Neoficiálně se ovšem věci mají jinak. Nejvíce se ukazuje jak se dostávají moderní zbraně povstalcům, ale západní dodávky se důrazně dementují. A povstalci pak ukořisťují oficiálně nedodané a neexistující zbraně.
Pro státy bývalé VS je to ovšem prima přiležitost jak se nenápadně za cizí peníze zbavit zbytků starých zásob. A má to výhodu v tom že toto vybavení je velmi podobné ukrajinskému, takže je to mnohem méně nápadné jak nové ruské zbraně u povstalců.
Pro Rusko má Ukrajina větší význam jak pro západní alianci - je tam kolébka její státnosti a po Kosovu mají o důvod víc bojovat proti západní snaze o zábor.
Celý konflikt má kořeny v době kdy se určovaly hranice sovětských republik - ukrajinské terirorium bylo nezvykle rozšířeno, snad jako náhrada za utrpení ve 30 letech. Nebyla to špatná myšlenka - zabily se tím dvě mouchy jednou ranou - ruské obyvatelstvo východních regionů vyvažovalo ve volbách nacionalistické tendence v západnějších. Tento systém dlouho fungoval a vydržel by ještě déle pokud by nebyl destabilizován z vnějšku s pomocí vysokých dolarových injekcí.Skrýt celý příspěvekjiný Honza: liberal shark to psal k SSSR, tudíž jsem psal k tomuto. Jinak dnešní rusko není SSSR a stejně tak nelze označit jeho politiku za fašismus. Chybí tam pořád určité ...Zobrazit celý příspěvek
jiný Honza: liberal shark to psal k SSSR, tudíž jsem psal k tomuto. Jinak dnešní rusko není SSSR a stejně tak nelze označit jeho politiku za fašismus. Chybí tam pořád určité prvky. Zejména v domácí politice. Spíše mi sedí k tomuto režimu plutokracie. Dále pak definice fašismu zůstává stejnou už 80 let. Jen občas z ní někdo něco vyhodí aby s ním nebyl spojován.Skrýt celý příspěvek
Deortc: nechci rozvíjet žádné konspirace ale každopádně je od ČT absolutně neprofesionální a krajně podezdřelé, že vkládají lidem do úst věty, jež nevyřkli. Tím-spíše, je-li to ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc: nechci rozvíjet žádné konspirace ale každopádně je od ČT absolutně neprofesionální a krajně podezdřelé, že vkládají lidem do úst věty, jež nevyřkli. Tím-spíše, je-li to voják UA a oni ho dají jakože separatistu a okatě sestříhají tak, aby reportáž vyzněla v jejich agresi. A také ta zvláštnost s pohledem v EU a restrikce veřejnoprávních televizí nerespektovat jejich nezávislost, popřípadě rovnou fabulovat, jako v tomto případě (ať už záměrně či nezáměrně). Jak říkám, spoustu novinářských kachen převezmou, okomentují a pustí dál aniž by znali status quo.Skrýt celý příspěvek
Výborný článek, jen bych dodal že na ARESu se ještě psalo o přítomnosti polských GROMů. Spekuluje se, že je Rusové získali v Gruzii za války v roce 2008 a posléze je předali ...Zobrazit celý příspěvek
Výborný článek, jen bych dodal že na ARESu se ještě psalo o přítomnosti polských GROMů. Spekuluje se, že je Rusové získali v Gruzii za války v roce 2008 a posléze je předali separatistům v rámci propagandistické kampaně.
http://www.armamentresearch.co...
ad diskuse USA....jen se směju. Pokud se dobře pamatuju, byl to Woodrow Wilson díky komu vznikla ČSR. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam :)Skrýt celý příspěvekTo hasič (Firefighter): Jiná definice než komintera by nebyla? Poněkud to zavání jednostranností, ale především porovnáním prvků společnosti z toho leze, že socialismus 20. a 30. ...Zobrazit celý příspěvek
To hasič (Firefighter): Jiná definice než komintera by nebyla? Poněkud to zavání jednostranností, ale především porovnáním prvků společnosti z toho leze, že socialismus 20. a 30. let v SSSR byl spíše nacionálním socialismem s mírně imperialistickými prvky (maskovanými internacionalismem), zatímco na dnešní ruskou společnost sedí definice fašismu s některými nacionalistickými prvky celkem přesně.
Račte dostudovat modernější prameny. 8-DSkrýt celý příspěvekto "Pistidlo" 25.02.2015 12:19 - No, já ten zdejší článek vnímám tak, že se pouze zabývá technickou záležitostí konfliktu - dodává Rusko zbraně a vojáky? anon/ne. Nezabývá se tím ...Zobrazit celý příspěvek
to "Pistidlo" 25.02.2015 12:19 - No, já ten zdejší článek vnímám tak, že se pouze zabývá technickou záležitostí konfliktu - dodává Rusko zbraně a vojáky? anon/ne. Nezabývá se tím zda na něco takového má Ruská federace morální právo (protože právo dle mezinárodního práva na to nepochybně nemá).
Hádat se ohledně práva/nepráva Ruské federace napadnou vojensky jiný stát a podporovat tamní vzbouřence, to na naší úrovni může být jen hospodská debata, nic víc. Co se týče mě, tak já do té hospodské debaty přispěju - Jsem přesvědčen, že Ruská federace nemá morální ani žádné jiné právo napadnou Ukrajinu a dodávat tamním vzbouřencům zbraně a vojáky. Nemá to právo úplně sgtejně jako takové právo neměl ani třeba Hitler, když s velmi podobnými argumenty zabíral naše pohraničí.
to "Kozlus" 25.02.2015 12:26 -
No, mě to vyjádření ČT připadá docela OK a logické. Ale možná holt jen nemám vyvinutý ten správný cit pro konspiraci a vidění spiknutí za vším. :DD
Já v tom vidím "jen" snahu zaměstnanců ČT zopdpovědných za tu konkrétní reportáž, o ulehčení si práce. To určitě není zrovna v pořádku, nicméně nějakou promyšlenou spikleneckou snahu o protiruskou propagandu v tom ani náznakem nevnímám.Skrýt celý příspěvekliberal shark: rozlišení satelitních snímků je dáno zejména vlivy atmosféry které nelze nijak omezit. Existují programy pro zostření snímků, ale v současnosti se pohybujem v ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark:
rozlišení satelitních snímků je dáno zejména vlivy atmosféry které nelze nijak omezit. Existují programy pro zostření snímků, ale v současnosti se pohybujem v rozlišení 15cm/pixel a to je už na hranici rozlišitelnosti skrze onu atmosféru. Takže se sotva pozná osoba na snímku, možná ještě barva bundy ale určitě ne, že je to např. plukovník ruské armády.
Dronové snímky jsou něco jiného.
Dále k fašismu:
Marxističtí teoretici fašismus od počátku chápali jako do krajnosti dovedený, agresivní kapitalismus. Oficiální definice, přijatá Kominternou roku 1935, líčí fašismus jako „otevřenou teroristickou diktaturu nejreakčnějších, nejšovinističtějších a nejimperialističtějších složek finančního kapitálu“. Takže se spíš stáčíme doprava nežli doleva a na západ než-li na východ... Čili komunismus má něco společného ale nelze ho označit za fašismus protože jeho ideologie má stejné principy ale jiné základy.
Bod 2) od pištidla: Vojesnké agrese tohoto typu jsou typickou vlastností prosazování zájmů západu. Nicméně ho používají všechny válčící strany.Skrýt celý příspěvekto midlum75 12:23 Referendum jako institut je OK, ale muselo by proběhnout na celé Ukrajině a pod mezinárodní kontrolou. Tato podmínka nebyla splněna ani na Krymu, ani při ...Zobrazit celý příspěvek
to midlum75 12:23
Referendum jako institut je OK, ale muselo by proběhnout na celé Ukrajině a pod mezinárodní kontrolou. Tato podmínka nebyla splněna ani na Krymu, ani při "volbách" v Luhansku a Doněcku. Nazývat tyto frašky volbami a referendem je totéž, jako zaměnit polobotku Salamandr španělskou botou :-). Nejlepší ilustrací smyslu "opolčenců" pro selektivní demokracii byl jejich nedávný návrh, že voleb se smí účastnit jen ti místní občané, kteří je podporují. Také se to velmi podobá "referendům" která uspořádal SSSR před WW2 na obsazených územích Litvy, Lotyšska, Estonska a Besarábie - po té, co vyvraždil a deportoval všechny potenciální odpůrce a k urnám postavil soudruhy z NKVD.Skrýt celý příspěvekto Deortc 11:33 Důvodem nezveřejnění satelitních snímků může být i snaha nerozkrýt rusům aktuální úroveň rozlišení kamer. to Pištidlo 12:19 To co uvádíte pod bodem 2 jsou ...Zobrazit celý příspěvek
to Deortc 11:33
Důvodem nezveřejnění satelitních snímků může být i snaha nerozkrýt rusům aktuální úroveň rozlišení kamer.
to Pištidlo 12:19
To co uvádíte pod bodem 2 jsou znaky agrese proti sousednímu státu. Vůbec není nutné někam posílat regulérní armádu pod vlajícími prapory. Už nejsme v XIX století.
Jak asi mohl SSSR zabránit šíření fašismu když byl sám fašistický? Navíc až do roku 1941 byli Stalin s Hitlerem nejlepší přátelé a spolubojovníci proti kapitálu a plutokracii :-). Spíš jen v části Evropy nahradil jeden fašistický režim německých nacionálních socialistů vlastním fašistickým režimem komunistů.Skrýt celý příspěvekSice to je pěkný článek, ale o Ruské intervenci to nic nevypovídá. Nanejvýš to vypovídá, že rebelům možná někdo dodal zbraně. Dále se za důkaz dá těžko považovat vysoce nekvalitní ...Zobrazit celý příspěvek
Sice to je pěkný článek, ale o Ruské intervenci to nic nevypovídá. Nanejvýš to vypovídá, že rebelům možná někdo dodal zbraně.
Dále se za důkaz dá těžko považovat vysoce nekvalitní obrázky a videa a informace, které si těžko můžeme ověřit. U sposty těch obrázků se nedá ani určit, jestli jsou z té oblasti nebo jestli jsou z doby konfliktu. U tak nekvalitních obrázků se nedá totiž zjistit, jestli je někdo nezeditoval.Skrýt celý příspěvekPistidlo: samo sebou, že část technologií vycházela od Němců. Já spíš poukazoval na jednoduchý fakt, že pro běžného člověka veškeré moderní technologie, které používáme a i ...Zobrazit celý příspěvek
Pistidlo: samo sebou, že část technologií vycházela od Němců. Já spíš poukazoval na jednoduchý fakt, že pro běžného člověka veškeré moderní technologie, které používáme a i naprostá většina věcí kterými se naše civilizace od války pyšní přišla ze západu. Z Ruska nic. A kolik má ta země obyvatel, jako rozlohu a ty technologie v Německu po válce také získalo. Co se týče kultury je to zrovna to samé. Jediné co má Rusko je balet.Skrýt celý příspěvek
Deortc: S tim videem je ale trosku jinej problem. Prvne jsou tam vojaci v nejakym zakopu. Maji pasky bile barvy - oznaceni povstalcu DNR a pak je tam strih jen na tohohle ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc:
S tim videem je ale trosku jinej problem. Prvne jsou tam vojaci v nejakym zakopu. Maji pasky bile barvy - oznaceni povstalcu DNR a pak je tam strih jen na tohohle panacka. A problem je, ze ten panacek je PR pracovnik Ukrajinskeho praporu Donbas, ktery i kandidoval do UA parlamentu. Cele to video pochazi puvodne z Ukrajinske televize, ktera si ho pekne poslepovala.
A vyjadreni CT k tomu celemu?
"Děkujeme za upozornění na chybné označení vojáka ve dvou různých reportážích vysílaných na ČT24 17. 2., ke kterému došlo vlivem technického problému při živém odbavování titulků. Nejedná se tedy o chybu redakční ani o záměr. Inkriminovaná záměna se sice může zdát politováníhodnou, ale jsme přesvědčeni, že na celkovém vyznění reportáže nic nezměnila. Vzhledem k tomu, že jde o bezejmenného vojáka ve válečné zóně, není ani v našich možnostech se dotyčnému omluvit."
https://www.facebook.com/ceska...
Cituji jeste jednou "Inkriminovaná záměna se sice může zdát politováníhodnou, ale jsme přesvědčeni, že na celkovém vyznění reportáže nic nezměnila." Vzdyt to meni cele vyzneni reportaze! A CT se chce omlouvat tomu vojakovi, co se ale omluvit divakum CT, kterym servyruje takovyhle blafy?
https://www.youtube.com/watch?...
Mensi rozbor toho videa, vcetne odkazu na zdroje a ukazka PR cinnosti toho bezejmenneho vojaka.Skrýt celý příspěvekať už je v právu kdokoliv........ neni nic jednoduššího, než udělat na východě referendum, ať si obyvatelé Donbasu sami určí, pod kým a jak chtějí žít. Je tu pro NATO jasná ...Zobrazit celý příspěvek
ať už je v právu kdokoliv........ neni nic jednoduššího, než udělat na východě referendum, ať si obyvatelé Donbasu sami určí, pod kým a jak chtějí žít. Je tu pro NATO jasná paralela s Kosovem....povstání proti centrální vládě, centrální vláda vyšle jednotky k potlačení povstání ( okolo spousta běženců ) .... no a následně se nad Bělhradem prohánějí letouny NATO a provádí humanitární bombardování.
navlas stejný scénář vidím i na Ukraině....jen jsem ještě nezaregistroval B-1B, shazující humanitární pomoc na Kyjev............to samé v Lybii........tak proč je najednou separatista ten "zlý kluk", když mafie z UCK a chátra v Lybii byl pro NATO OK......Skrýt celý příspěvekTo Deortc: Škoda, že si to nedočítal, lebo odpoveď by si našiel. 1) Dodáva im zbrane? Nepochybujem, že áno. Sami opolčenci to nikdy nepopierali a rusi z pochopiteľných dôvodov ...Zobrazit celý příspěvek
To Deortc:
Škoda, že si to nedočítal, lebo odpoveď by si našiel. 1) Dodáva im zbrane? Nepochybujem, že áno. Sami opolčenci to nikdy nepopierali a rusi z pochopiteľných dôvodov radšej tvrdili že sa tam nejako zbrane cez ruské územie môžu dostať.
2) Intervenuje Rusko na Ukrajine? No podľa toho čo tým myslíme. Ak sa za to ráta aj dodávanie zbraní, spravodajských info, poskytnutie priestorov na výcvik a nemocníc na liečbu ranených, tak áno. Ak sa tým myslí len samotný vstup organizovanej ruskej armády pod ruským velením, tak dosť pochybujem že by Putin takto riskoval keď zatial nemusí. A zvyšok je v podstate o tom či má Rusko na to právo a moja odpoveď je áno má.
To: dusanekt
Je treba rozlišovať cárske Rusko v dobách vojen, SSSR pod vedením gruzínca Stalina alebo v 1968 kedy mu šéfoval ukrajinec a dnešné Rusko. A tá posledná veta, že to nám od USA nehrozí... to ozaj nie, tí nás najprv využijú aby sme sa strieľali medzi sebou a ešte na tom zarobia. Nemusí sa Ti to páčiť ale práve pre spoločné slovanské korene a úctu ku kultúre atď. si myslím, že sa netreba báť rusov, ani sa ich snažiť chápať, lebo to nedokážeme, treba sa len snažiť ich nechať žiť u nich doma po svojom a oni nechajú nás. Čo sa o USA povedať nedá... viď Sýria, Lýbia, Kuba, Guatemaa, Grenada.... je takých vecí asi 200 čo by sa dalo spomenúť.
To: CerVus
Rusi za posledných 100 rokov nedali sveti nič a USA polovicu technológií :D
Tak najmenej 2/3 z tej polovice technológií pochádzajú z nemeckých a japonských vojenských výskumov. Aj rusi nemcom čo to pobrali, hoci menej lebo nemec sa radšej vzdal sám amíkovi ako by sa nechal zajať sovietom. Vedeli prečo a mali sa ich za čo báť. 20 mil. mŕtvych na východnej fronte, na to sa nezabúda. Okrem toho svetu prinášajú skazu všade kam vstúpia, balkán, severná afrika, blízky východ... rozhádať ľudí, vycvičiť teroristov, vyzbrojiť a zarábať...
Čo dali svetu rusi? Čo takto zastavenie fašizmu? To že tu vôbec sme... Čo rozvoj školstva, vedy atď... netreba zabúdať, že po 2. sv. vojne bol ZSSR úplne zničený, takže nemali rovnakú štartovaciu čiaru ako USA kde sa vojna nikdy nevidla na ich území...Skrýt celý příspěvekOhledně vyzbrojení tak myslím, že není třeba dodávat na ukrajinu těžkou techniku, ba naopak na obranu, která je v současné situaci prioritní postačí moderní ruční protitankové a ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně vyzbrojení tak myslím, že není třeba dodávat na ukrajinu těžkou techniku, ba naopak na obranu, která je v současné situaci prioritní postačí moderní ruční protitankové a případně letecké zbraně, komunikační zařízení,průzkumné drony a radary + poradce pro vycvik - podle mě to řekla i ukrajina, že nechce žádné tanky, letadla či raketomety.
A rozhodně to není o zájmech ostatních, ale primárně o zájmu ČR, aby také rusko narazilo a zjistilo, že vše se takto řešit nedá. Pokud totiž vtrhne do pobaltských států tak tam půjdou umírat i naši vojáci.:(Skrýt celý příspěvekVelké díky autorovi za článek, konečně něco pořádného a s odkazy. K tomu videu na ČT - ta přebírá zahraniční zprávy od svých "dodavatelů", Reuters a tak, takže pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Velké díky autorovi za článek, konečně něco pořádného a s odkazy.
K tomu videu na ČT - ta přebírá zahraniční zprávy od svých "dodavatelů", Reuters a tak, takže pokud manipulace, tak už o vrchu, ČT jen kopíruje (zjevně i nesmysly). Další věc je to, co daný separatista/voják UA řekl, v obouch šotech byla vina na straně separatistů.
Další jistou věcí je, že ruští politikové lžou jak když tiskne, takže je bezpředmětné je citovat. Jenže co si budem vykládat, u nás je to stejné.
Osobně si myslím (i skrze kamarády na UA) že obyčejní ukrajinci válku nechtějí a Porošenka rádi nemají (stejně jako Putina).
Co se týče táborů Východ vs. Západ, tak já se jedině mohu přiklonit k tomu našemu, tedy západnímu myšlení a to z jednoho prostého důvodu - naše myšlení je založeno na kritice a tou je také utvářeno. A kritizovat můžou všichni a všechno (tedy kromě Charlie Hebdo, ti už dokritizovali). Narozdíl od jiných ideologií kde se vlastní rozum bere za něco špatného. Bohužel poslední dobou kritické myšlení upadá a začíná se projevovat tzv. typ policejního státu, který tyto svobody potírá. Viz amerika a rychlý zánik hnutí Occupy, británie a její potlačené hnutí Vysokých škol atd... (ten kdo nesleduje zahraniční zpravodajství o tomto ani neví).
Jinak se ještě vrátím k problému UA. Západní mocnosti nechtějí eskalovat konflikt a zdráhají se dodat vojenskou techniku - to je z mého pohledu dobře, protože ve spojitosti s náhledem ukrajinců by stejně musel vést západ tuto válku za ukrajinu, UA nemá na pravidelnou ruskou armádu a dodávka techniky to nevyřeší, tam chybí lidská síla. Proto taky UA armáda příjímá dobrovolníky odkudkoliv hlavně že budou ochotni bojovat.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...