Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Cenzor
    17:47 11.04.2018

    Tady je ještě nástřel na 100m po 10000 výstřelech pro verzi 7,62x51: https://quwa.org/wp-content/up... Sice před tím ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady je ještě nástřel na 100m po 10000 výstřelech pro verzi 7,62x51:

    https://quwa.org/wp-content/up...

    Sice před tím stojí cz 807 v 7,62x39, ale popis na terči je jasný.Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
    17:23 11.04.2018

    Rase: To vypadá na obrázek z Pákistánského tendru. Doufám, že si s tím ještě od té doby pohrály...Tohle je saná dirka a šroubeček :-) Základní parametry se najdou tady: ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:

    To vypadá na obrázek z Pákistánského tendru. Doufám, že si s tím ještě od té doby pohrály...Tohle je saná dirka a šroubeček :-)

    Základní parametry se najdou tady: https://www.czub.cz/media/mili... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:51 11.04.2018

    Už je venku i Bren 2 v ráži 7,62x51 NATO a vypadá hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Už je venku i Bren 2 v ráži 7,62x51 NATO a vypadá hodně pěkně:

    https://scontent-vie1-1.xx.fbc... Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    13:14 11.04.2018

    fenri Já odkazem na V-AR jen deklaroval, že když se chce, jde to i bez velkých peněz a bez státní podpory. V-AR není puška vhodná pro masovou armádu, to je jasné. Ale v ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Já odkazem na V-AR jen deklaroval, že když se chce, jde to i bez velkých peněz a bez státní podpory.

    V-AR není puška vhodná pro masovou armádu, to je jasné.

    Ale v době „slavné“ CZ 805 to byla podstatně lepší česká alternativa, s podobnou pracností výroby….

    Výrobní kapacity, ty stávající, jsou prý okolo 700 zbraní ročně, navýšit by jistě šly, ale v současné době, kdy v členských zemích EU ve středním a delším horizontu není jistý vývoj v oblasti civilních zbraní a podpora takovým malých podnikatelům ze strany státu je v lepším případě nulová (i v případě menších státních zakázek, jsou podmínky často účelově stanoveny tak, aby se tito nemohli ani přihlásit), majitele prý odradilo od zvažované investice na nové a podstatně větší výrobní zázemí (já se mu ani nedivím).

    Vyrábí se na moderních strojích, navýšení kapacit je tedy možné, chce to však nemalé investice, podobně, jako u jiných třískově obráběných zbraní.

    Doplnit pušky o hlavně s vyšší odolností proti korozi, není problém, ke stávajícímu stavu cenově srovnatelnou variantou je např. nerez s odpovídajícím povrchem. Podobně to dělají i mnozí výrobci v USA. Nižší životnost je pro velkou část uživatelů vskutku relativní záležitost, výměna hlavně je věc okamžiku, spíše záleží na ekonomické rozvaze. V ozbrojených složkách je (resp. měl by být) aplikován systém pravidelných technických prohlídek, kdy u této konstrukce (bez plynové trubice, jedna "centrální" matice) lze hlaveň rychle vyměnit i v kanceláři, či v polních podmínkách, a většina uživatelů ji stejně v době plánované životnosti neodstřílí.

    Vsuvka:

    S těmi patenty na AR15 to zdaleka není tak žhavé, stačí se podívat do světa, kdo a od kdy klony této zbraně vyráběl, např. HaK 416. Vosátkova puška není přesná kopie AR15, ale konstrukčně velmi podobná pístová AR. Pokud to pro laiky hodně zjednoduším, je to něco mezi AR15 a HaK416.

    Současný trend ve výrobě příliš sofistikovaných a pracných útočných pušek má tu vadu, že pro branecké armády neexistuje velký (skoro žádný) výběr vyhovujících, avšak rychle vyrobitelných a cenově dostupných zbraní. A to na západě jedou v jiných cenových relacích (podstatně nižších), než je u místních „tendrů“ zvykem…

    Zatím si neumím představit, že by např. méně rozvinuté země dokázaly přezbrojit své početné ozbrojené složky výrobně náročnými a cenově nikterak levnými zbraněmi. Spíš bych od nich očekával, že se snaží ze zájemců vytáhnout především know-how. Možná něco koupí, resp. v licenci vyrobí, ale že by jich
    vyrobily 0,5-1 mega….

    Pokud tedy vidíme cvičit vojáky cizí mocnosti s AK 74, které mají doplněny kolimátory, neexistují skutečně racionální důvody k pocitu nadřazenosti…

    honzase

    Samozřejmě chápu, že každý má jiné informace, zejména ti, co musí pracovat jen s veřejně dostupnými, obvykle hodně "cinknutými", zdroji, to s orientací nemají vůbec jednoduché. Dalším limitem je skutečnost, že naprostá většina lidí si diskutované produkty nikdy osobně nevyzkouší, protože se k nim prostě nedostanou…. Někdy ale holt člověka unaví, že na stránce X odcitujete archivovaný dokument s jasnými fakty a často už na stránce Y Vám někdo předkládá argumenty, které tato fakta naprosto ignorují, popř. na podobnou, nebo stejnou otázku logicky musíte donekonečna opakovat totéž. Omezením zdejší diskuse je i nemožnost přikládat sem obrázky či fotokopie… V tomto ohledu se mi např. libí fórum "Střelectví". To není kritika, jen konstatování.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    12:53 11.04.2018

    Jinak zpátky k BREN 2 nemám s ní zkušenost ba ani jsem jí nedržel v ruce, ale nikde jsem nezaznamenal žádnou kritiku a vlastně jí používá celá 4. Brigáda plus reference od CIGN je ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak zpátky k BREN 2 nemám s ní zkušenost ba ani jsem jí nedržel v ruce, ale nikde jsem nezaznamenal žádnou kritiku a vlastně jí používá celá 4. Brigáda plus reference od CIGN je velice hodnotná tak mám prostě dojem že to je celkem kvalitní zbraňSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    12:48 11.04.2018

    No také jsem postřehl že MO hodlá koupit zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů

    No také jsem postřehl že MO hodlá koupit zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů

  • fenri
    12:47 11.04.2018

    Honza se: nebuďte naivní. České AR jsou kusová výroba firmicek o pár lidech. Jediné trochu větší je LUVO, ale i to je drobečková, na kterém armáda stát nemůže. PAR dosud nemá ...Zobrazit celý příspěvek

    Honza se: nebuďte naivní. České AR jsou kusová výroba firmicek o pár lidech. Jediné trochu větší je LUVO, ale i to je drobečková, na kterém armáda stát nemůže. PAR dosud nemá pušku, která by byla 100% spolehlivá a všežravá byť v podmínkách střelnice a semiauto. A Vosatka vyrobí na koleně (byt moc hezky) pár pušek do roka. Nemyslitelné. Takže je jasné, že to, co tvrdíte v závěru je špatně.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:39 11.04.2018

    Docela dost evropských států teď přezbrojuje na nové pušky, tak si říkám, že pokud by AČR chtěla provozovat vedle Brena 2 i nějakou méně komplikovanou a levnější zbraň (v masivním ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela dost evropských států teď přezbrojuje na nové pušky, tak si říkám, že pokud by AČR chtěla provozovat vedle Brena 2 i nějakou méně komplikovanou a levnější zbraň (v masivním počtu), tak proč se neinspirovat u nich. Přeci jen cena je kolikrát hodně zajímavá (viz tendr francouzský, německý, polský atd.).
    místní výrobě derivátů AR15 bych se radši vyhnul, radši koupit tam kde dokáží vyrábět velké objemy zbraní - fenri to zdůvodnil přesně (jen bych to opakoval).Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    12:38 11.04.2018

    Honzase Když AČR zaváděla BREN A1/2 patenty na AR 15 držel Colt respektive nebyly volňe dostupné, takže domácí výrobce ný jsi od Coltu mohl nebo vlastně musel koupit práva na ...Zobrazit celý příspěvek

    Honzase
    Když AČR zaváděla BREN A1/2 patenty na AR 15 držel Colt respektive nebyly volňe dostupné, takže domácí výrobce ný jsi od Coltu mohl nebo vlastně musel koupit práva na licenční výrobuSkrýt celý příspěvek

  • honzase
    12:22 11.04.2018

    Pane Zbrojíř, sic jsem z 99,99% pasivní čtenář, ale vždy mám radost za vaše příspěvky. Takže díky a nelučte se s námi furt :)) Pište prosím dál, jen buďte více asertivní. Chápu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Zbrojíř, sic jsem z 99,99% pasivní čtenář, ale vždy mám radost za vaše příspěvky. Takže díky a nelučte se s námi furt :)) Pište prosím dál, jen buďte více asertivní. Chápu, že lidé se s radostí nechali uchlácholit a zapomněli na to svinstvo ohledně BREN1 v AČR. Je jasné, že nejlepší volba pro daňové poplatníky by byla, koupit derivát AR15 od místního výrobce.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:24 11.04.2018

    Zbrojíř: v tom, co jste napsal, není mezi námi nejmenšího sporu. Souhlasím, včetně vašeho hodnocení AK-74, který fakt mimořádně střelecky příjemný. Ještě víc, než Ak v .223 ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojíř: v tom, co jste napsal, není mezi námi nejmenšího sporu. Souhlasím, včetně vašeho hodnocení AK-74, který fakt mimořádně střelecky příjemný. Ještě víc, než Ak v .223 (Beryl), což vychází jak z vlastností 5.45x39, tak asi i toho mohutného kompenzátoru. Prostě taková vzduchovka pro holky.
    V-AR jsou hezky dělané pušky, ale z hlediska branecké masovky bych zde viděl 3 velké problémy:
    -V-AR je víceméně single man show pana Vosátky a kusová výroba, kdy si s každou flintou s láskou hraje. Moc hezké, ale prostě se to nedá dělat v bojových podmínkách víceméně na koleně, nebo v průmyslovém měřítku tak sekat stovky tisíc pušek. Myslím, že ani strojní vybavení nemá nic extra a funkčnost jeho zbraní vychází spíš z jeho řemeslného fortelu a poctivosti.
    -cena
    -hlavně Lothar Walter, které jsou sice přesné a kvalitní, ale nemají ani tenifer ani chrom. Tj. životnost je nižší (určitě se nehodí jako masovka pro střílení desítek tisíc ran při výcviku) a jsou dovážené. Ano, souhlasím, že vyměnit hlaveň na AR-based zbrani je ve většině případů sranda. Ale jistá komplikace to je.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    11:14 11.04.2018

    Jara Pochopil jste to naprosto správně, silné lobby se obvykle snaží ovlivnit celý proces akvizice, a to od samého počátku, samozřejmě i zadávací podmínky (to platí ve všech ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara

    Pochopil jste to naprosto správně, silné lobby se obvykle snaží ovlivnit celý proces akvizice, a to od samého počátku, samozřejmě i zadávací podmínky (to platí ve všech komoditách, zejména když jde o velké peníze), a proto pak mnohdy vznikají paskvily, či zadání s „dírami“, ale za to autor často vůbec nemůže. Změny jsou mu nařízeny, nebo je za něj prostě udělá někdo jiný, k vrchnosti loajálnější… Za obzvláště pokrytecké považuji, když ti samí, co odborný materiál do značné míry účelově zvnějšku rozvrátili, se pak na veřejnosti vymlouvají na nedokonalé zadávací podmínky….

    Jde celkem jedno, zda zde řešíme rozhraní Mil-Std-1913, STANAG 4694, nebo M-LOK, či KEY MOD, popř. HK KEY, na rámu a předpažbí musíte mít adekvátní prostor, jinak tam příslušenství cpete jako na zbraně dávných generací. Bren 2 je v tomto ohledu dost poplatný přehnané reakci na oprávněnou kritiku hmotnosti a nevyváženosti CZ 805 a snahu udělat zbraň pro speciální složky, pro jejichž potřeby byl i CZ 805 ve verzi A2 naprosté kopyto…

    fenri

    Design AR 15 je zatím nepřekonán, dobře vyrobené pušky-plynovky (DGI) jsou mnohem lepší, než většina konkurentů, pístovky sice poněkud ztrácejí na komfortu výstřelu, ale zato fungují v extrému spolehlivěji a hlavně, obvykle nevyžadují pravidelnou údržbu, a pokud i s plynovkami dokážou dobře fungovat speciálové, je to nejlepší reference…

    V tuzemsku dobře zvládla produkt v pístové verzi "V-AR".

    Nemám také rád pušky osazené jako stromeček, s tím se v praxi fungovat nedá, ale pokud i montáž obvyklé taktické svítilny, natož pak dvounožky vyžaduje zásadně změnit úchop zbraně, je to chyba, a to zejména u pušky nejnovější generace…Pro zbraně s délkami hlavně nad 12,5“ je to dnes v podstatě špatně obhajitelný nedostatek, tady jde Bren2 zcela proti trendu doby, byť dnes existuje snaha nahradit orailovaná předpažbí lehčími řešeními (M-LOCK…)….

    Máte pravdu v tom, že ekonomicky není reálně vyzbrojit velké ozbrojené sbory, tedy zejména branecké záložní armády, drahými sofistikovanými zbraněmi. I zde má Bren2 zatím handicap ve velké pracnosti, o finální prodejní ceně ani nemluvě (podobná CZ 805).

    Dalším problémem je reálná schopnost branecké armády s takovými zbraněmi fungovat (využít jejich potenciálu), a to zejména v bojovém stresu. Z vlastní praxe vím, že puška s optimalizovanými ovládacími prvky dle soudobých požadavků profesionálů je běžnému uživateli (občasnému návštěvníkovi střelnice) spíše na škodu, ve stresu dělá hrubé chyby (např. zásobníky občas padají na zem i v situaci, kdy je třeba střílet…).

    Dobře to mají nastavené Amíci (tedy zatím, než je tam protizbraňoví aktivisté rozloží), hromadně umí produkovat solidní AR15 (M4), a to za hubičku (kdo má zázemí, a to má v USA celá řada výrobců, dokáže je vyrábět levně a rychle), a velká část Američanů, samozřejmě včetně všech příslušníků ozbrojených složek, zná tento systém jako svoje boty.

    V Evropě je to mnohem horší, souhlasím, že AK a jeho odvozené varianty, jsou nadále výbornými zbraněmi, manipulace je logická, prvky eliminují vznik fatálních chyb, všem doporučuji vyzkoušet si např. AK 74, nejlépe v komparaci s CZ 805, budete překvapeni, jak je ten starý Kalach uživatelsky příjemný. Chce to jen aplikovat modernější návyky pro manipulaci s AK. Mám-li volit mezi CZ 805 a AK 74 pak rovnou sahám po AK.

    A vězte, mnohem více než na zbrani záleží na její obsluze, a tady mají mnohé ozbrojené složky v Evropě docela velké rezervy...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:50 11.04.2018

    Rase: Kokšarov i Abakan mají být jen pro speciály (pokud se nepletu, tak ani ne primárně pro Specnaz, jako asi spíš pro různé Delty, Vympely apod.). Ale standardní prvoliniová ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Kokšarov i Abakan mají být jen pro speciály (pokud se nepletu, tak ani ne primárně pro Specnaz, jako asi spíš pro různé Delty, Vympely apod.). Ale standardní prvoliniová profi puška bude AK-12 a to i pro celkem elitní jednotky, jako VDV, nebo Specnaz (kde bych ale Kokšarovy a Abakany spolu s Vintorezy viděl v koktejlu s AK-12).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:44 11.04.2018

    U těch Rusů to taky není zrovna jednoduché. Přeci jen ti pořizují sice nové AK-12 a AK-15, ale taky složitější AEK-971 a AEK-973 od konkurenčního Děgťarjeva. Právě jejich zbraně ...Zobrazit celý příspěvek

    U těch Rusů to taky není zrovna jednoduché. Přeci jen ti pořizují sice nové AK-12 a AK-15, ale taky složitější AEK-971 a AEK-973 od konkurenčního Děgťarjeva. Právě jejich zbraně mají být pro "lepší" jednotky, pokud to dobře chápu a řada AK pro brance.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:37 11.04.2018

    jara: já chápu, že jste to nemyslel nijak emocionálně. Ano, lišty na AK-12 jsou dle MIL-STD 1913. Myslím, že jsou naprostí pragmatici.

    jara: já chápu, že jste to nemyslel nijak emocionálně. Ano, lišty na AK-12 jsou dle MIL-STD 1913. Myslím, že jsou naprostí pragmatici.

  • Jara
    10:32 11.04.2018

    Fenri Já to nemyslel jako výsměch Rusům pro mě je zajímavý rozdíl mezi hodnotami NATO armád a Ruska, kdy Rusové trvají hlavně na funkčnosti a levné jednoduché výrobě zatímco NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri
    Já to nemyslel jako výsměch Rusům pro mě je zajímavý rozdíl mezi hodnotami NATO armád a Ruska, kdy Rusové trvají hlavně na funkčnosti a levné jednoduché výrobě zatímco NATO upřednostňuje ergonomii a palebný komfort pro jednotlivce i za cenu mnohem dražší výroby jak jste říkal udělat dobrou AR 15 ( podobně i jako BREN)chce praxi,špičková multi axis obráběcí centra a tak dále....zatímco na většinu dílů kalacha stačí primitivní lis

    A jen tak pro zajímavost ty montážní lišty na AK12 jsou podle NATO norem ?Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    09:53 11.04.2018

    Jen dotaz. Dá se u brenu2 následne lehce zmenít ráže na větší aniž by se museli nakupovat cele nové zbraně? Příjde mi že se soucasna nato ráže brzo navýší a ceka se jen až to ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen dotaz. Dá se u brenu2 následne lehce zmenít ráže na větší aniž by se museli nakupovat cele nové zbraně? Příjde mi že se soucasna nato ráže brzo navýší a ceka se jen až to udelaji v USA a pak to zkopirují všichni ostatní..v CR máme kvalitní firmu na výrobu munice. Proc cekat a přajít na vyssí ráži už ted. Na misich mit zatím aktualni z duvodu zásobovani..v Doma užý by jsme mohli mít vyšší.

    Btw na náhradu za dragunovi se pořád čeka až udelaji nejaky derivát brenu aby se mohl prihlasit do souteze? nebo to ma jiny důvod proc to porad neudelali?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:47 11.04.2018

    Jara: já myslím, že pojistku AK si podrželi ze tří hlavních důvodů: 1.) Rusové hodně řeší drily a postupy, které jsou furt stejné. A myslím, že většina Rusů saje ovládání AK s ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara: já myslím, že pojistku AK si podrželi ze tří hlavních důvodů:
    1.) Rusové hodně řeší drily a postupy, které jsou furt stejné. A myslím, že většina Rusů saje ovládání AK s mateřským mlékem
    2.) I ve velmi tlustých rukavicích se dá ta pojistka dobře ovládat a zároveň u znečištěné zbraně, zbraně se zatuhlým mazivem... působíte na mechanismus pojistky celkem velkou silou (páka)
    3.) je to účinný, byť primitivní dustcover

    Zaujalo mne, že u AK-12 zrušili původní pojistku vlevo, pro palec, jako to má většina novějších zrbaní, vš. nových Berylů.
    Ale převzali od Berylu celkem geniálně jednoduché řešení s rozšířenou plochou pro ukazováček silné ruky. To mě osobně přijde jako jedna z nejlepších pojistek, protože prstem na trigger discipline si velmi rychle, snadno a plynule shodíte pojistku a otevřete dustcover.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:36 11.04.2018

    Rase: no tak těch pušek je stejně u AČR víc. AR za Beryla pro záložáky... Za mně NE. Proč? 1.) AR je výrobně docela náročná a chce strategické suroviny (má-li fungovat) 2.) ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: no tak těch pušek je stejně u AČR víc.
    AR za Beryla pro záložáky...
    Za mně NE. Proč?
    1.) AR je výrobně docela náročná a chce strategické suroviny (má-li fungovat)
    2.) Dobrou AR nevyrobíte víceméně kdekoliv. Dělat dobrou AR je fakt věda a umí to jen málokdo. Pak je to radost a skvělá zbraň, o tom žádná. Vemte si případ Proarmsu. Podle mě se snaží dělat to poctivě, reagují na připomínky, hrají si s materiály, makají na zbrani... začali s ní v době, kdy v Brodě možná přemýšleli, že jednou udělají Bren a dosud ta puška nefunguje všem spolehlivě ani v semiauto, opečovávaná a na střelnici. Prostě vlákna problémů s PARkami jsou předlouhá. A přitom z hlediska strojařiny a opracování je to z mého (zajímající se laik) pohledu hezká a náročná práce a Proarms má můj respekt.
    3.) Ať je to jak chce, AR prostě chce určitou péči. Ano, odvděčí se za ní, ta péče není nic náročného pro profíka, nebo nadšence-sportovce, ale jako záložácká puška někde v poli.... JE to použitelné, a jsem si vědom, že problémy s AR se často zveličují, ale prostě ideál to jistě není.
    4.) AR mi spíše přijde naopak, jako puška pro speciály. Ergonomicky je to pecka, je úžasná i na taktiku, CQB, je to lego, které se dá ověsit vším možným, co ani záložák či odvedence ani neumí pojmenovat, natož nadrilovaně používat a udržovat v chodu... ale chce trochu péče. kterou jí speciálové nepochybně dokáží poskytnou levou zadní a za další (z principu své práce) většinou nebudou trávit týdny v marastu na Šumavě či Beskydech v zákopech.
    5.) A HLAVNĚ, myslel jsem to politicky, Halík :-) prostě nejde vnutit Polákům 20-100 000 Brenů bez toho, aby neměli byznys na milion Berylů.

    navíc já bych fakt šel ještě dál. Já bych záložácké pušky nedělal v 5.56. Chápu, že je to těžce kontroverzní, ale mít ve skladech milion 18" levných spolehlivých pušek s 18" v grendelu mi přijde jako obrovská životní pojistka. jak už jsem psal - záložáci, teritoriální obrana... prostě nemůže bojovat na blízko s profíky. To by byl masakr. musí to být o hit and run se znalostí terénu. Ale hlavně si musí držet ODSTUP. A na to je Grendel prostě geniální. je to celkem lehké, kultivované, dosáhne to dál, než standardní 5.56 a i psychologicky bych viděl jistá pozitiva. Ale uznávám, že je to brutálně odvážné a kontroverzní.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    09:33 11.04.2018

    Rase:
    Pri výbere prípadnej "druhosledovej" zbrane by som hádam zohľadnil aj aspekt možností domácej výroby a servisu: http://triggerclub.sk/ar-15-na...

    Rase:
    Pri výbere prípadnej "druhosledovej" zbrane by som hádam zohľadnil aj aspekt možností domácej výroby a servisu: http://triggerclub.sk/ar-15-na...

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 10