Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu
- 8. 4. 2018
- 207 komentářů
- Jan Grohmann
Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.
Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.
Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.
Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.
Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.
Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.
Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.
Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.
Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.
Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.
Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.
Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.
V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.
K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.
transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.
Související články
Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení
Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...
- 04.12.2016
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...
- 08.12.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
TEST: Útočná puška CZ BREN 2
Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...
- 03.04.2017
- 93 komentářů
- Jan Grohmann
Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2
Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...
- 24.07.2017
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Jirosi
No tak ne ...... Poláci s MSBS ostrouhali a to je úspěch, už kvůli tomu že ta MSBS nevypadá špatně ( proč ? Na to se historie neptá)Jirosi
No tak ne ...... Poláci s MSBS ostrouhali a to je úspěch, už kvůli tomu že ta MSBS nevypadá špatně ( proč ? Na to se historie neptá)Fenri Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15 nebo záchyt závěru což byly neprávem ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15 nebo záchyt závěru což byly neprávem kritizované věci, protože to po CZUB vlastně nikdo nechtěl. Právem byla kritizována nerozebiratelná sestava závěru to byla opravdu pitomostSkrýt celý příspěvekPavolR: nesmysl. Přerážovat Beryla na Grendela není nic, co by byla pro Radom výzva. Rád si nechám napsat nějakou vyprávěnku, jaký byl pro Radom problém problém ve změně ráže z ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: nesmysl. Přerážovat Beryla na Grendela není nic, co by byla pro Radom výzva. Rád si nechám napsat nějakou vyprávěnku, jaký byl pro Radom problém problém ve změně ráže z Tantalu na Beryl. Či jak nebyli schopni přerážovat beryla na 7.62x39. Oni ti Radomští ty pušky kuchtí totiž velice dobře. A na rozdíl od Brodu mají i moderní fabriku a třeba teniferaci zvládli dříve, než v Brodu..
Laciná AR v Grendelu - víte o nějaké?
AR je výrobně i údržbou náročnější, než AK. Samozřejmě střelecký komfort a to, jak je puška "shootable" je jinde. Nicméně Beryl, co by velmi levná, celkem přesná, extrémně odolná a spolehlivá puška pro druhosledové či mobilizační jednotky je jasná volba.Skrýt celý příspěvekJara: "bude mimo Polska byzbrojená celá V4 to je obrovský úspěch a veliký zisk pro CZUB a Naši vlast. " Zkus se podívat na data. Polsko je větší než zbytek V4. Takže krom Polska ...Zobrazit celý příspěvek
Jara: "bude mimo Polska byzbrojená celá V4 to je obrovský úspěch a veliký zisk pro CZUB a Naši vlast. "
Zkus se podívat na data. Polsko je větší než zbytek V4. Takže krom Polska ve skutečnosti v porovnání i s Polskem není úspěch.Skrýt celý příspěvekfenri: Keď už Grendel, tak radšej hromady nejakých lacných AR-15 na túto muníciu, než sa spoliehať, že niečo ukuchtia Poliaci. Pri hľadaní informácií o tejto licencii som ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Keď už Grendel, tak radšej hromady nejakých lacných AR-15 na túto muníciu, než sa spoliehať, že niečo ukuchtia Poliaci.
Pri hľadaní informácií o tejto licencii som narazil na zaujímavý článok zaoberajúci sa konkrétne možnosťami kompletnej náhrady AK-63 u Maďarskej vlastibrany. Jeho autor vzhľadom na veľkú cenu špičkových moderných útočných pušiek a ich príslušenstva, pri ktorej by kompletné prezbrojenie vyžadovalo priveľké náklady, navrhoval ako schodnú možnosť prezbrojenie na buď dva typy pušiek (drahšiu a lacnejšiu), alebo ešte lepšie na 1,5 pušky v podobe modelov z rodiny AR-15 rôznej kvality, pričom tieto budú mať značný počet zhodných súčiastok.Skrýt celý příspěvekJara - buďme objektivní - potíže s Bren 1 bych za drobné neoznačil. Samozřejmě nejvíc másla na hlavě má armáda, že jim to nehodila na hlavu a nezačala odebírat rovnou Bren2. ...Zobrazit celý příspěvek
Jara - buďme objektivní - potíže s Bren 1 bych za drobné neoznačil. Samozřejmě nejvíc másla na hlavě má armáda, že jim to nehodila na hlavu a nezačala odebírat rovnou Bren2.
Mimochodem střílel tu někdo s Bren-2? Já jen s 1, přesný, ale neskutečný, nevyvážený a kousavý vergl s řadou much, ba masařek. Vážilo to pomalu jak FN-FAL, až na to, že ten byl s poněkud výživnější ráží a delší hlavní. Bren 2 jsem měl jen "na sucho" a můj dojem z něj je radikálně lepší.Skrýt celý příspěvekP-10 už ve full existuje (ne na krámech) a prý je střelecky výborná (bavíme se o kategorii SF plastového služebáku). Zajímalo by mne, zda u ní definitivně odstranili dětské nemoci ...Zobrazit celý příspěvek
P-10 už ve full existuje (ne na krámech) a prý je střelecky výborná (bavíme se o kategorii SF plastového služebáku). Zajímalo by mne, zda u ní definitivně odstranili dětské nemoci P-10c a ty změny promítnout zpět na céčko, jako to bylo v evoluci P-07 Duty -> P-09 ->P-07. Až bude P-10c vyladěná, vyměním jí za Géčko. Co vím, tak zatím odstranili (teoretickou) možnost pootočení úderníku a jeho zachycení za rám a brutálním, byť funkčním "patchem" odstranili občasné vylejzání pružiny záchytu závěru kolem předního kontejneru. Z jednoho zdroje jsem ještě slyšel o vzniku vůlí mezi rámem a zadním kontejnerem, ale blbec jsem se nezeptal, zda se to náhodou netýkalo jen prvních FDE verzí (která velmi rcyhle CZUB stopla). Zajímavé, že tenhle problém jsem nikde jinde nezaregistroval, byť jsem se po tom pídil.Skrýt celý příspěvek
A nemá nikdo info o CZ P10 kdy bude full-size(přemýšlím o koupi nebo holt budu muset vzít full-size P320)) a také by mě zajímalo jak to bude s Puškou pro přesnou střelbu 7,62x51 ...Zobrazit celý příspěvek
A nemá nikdo info o CZ P10 kdy bude full-size(přemýšlím o koupi nebo holt budu muset vzít full-size P320)) a také by mě zajímalo jak to bude s Puškou pro přesnou střelbu 7,62x51 pro AČR Bren 2 v této ráži bude, je, vyvíjí se?Skrýt celý příspěvek
Fenri Proč ne vím jak to myslíte beryl by byla ideální blbuvzdorná zbraň domobrany. Zbrojíř Nechápu Váš odpor vůči CZUB vypadá to že zbraněmi, našimi českými zbraněmi CZ BREN ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
Proč ne vím jak to myslíte beryl by byla ideální blbuvzdorná zbraň domobrany.
Zbrojíř
Nechápu Váš odpor vůči CZUB vypadá to že zbraněmi, našimi českými zbraněmi CZ BREN 1,2 , P-09 a scorpion bude mimo Polska byzbrojená celá V4 to je obrovský úspěch a veliký zisk pro CZUB a Naši vlast.
Já zde neustále kritizuji CSG, ale až bude rozvíjet náš průmysl a know-how stejně jako CZUB přes drobné obtíže, budu držet hubu....Skrýt celý příspěvekJara - ano, také jsem četl, že je to jeden z problémů. Mě by přišlo fakt ideální, kdyby CZUB dělala BREN2 v 5.56 a Radom by sekala statisíce Berylů, ideálně v Grendelu, pro případ ...Zobrazit celý příspěvek
Jara - ano, také jsem četl, že je to jeden z problémů. Mě by přišlo fakt ideální, kdyby CZUB dělala BREN2 v 5.56 a Radom by sekala statisíce Berylů, ideálně v Grendelu, pro případ opravdové velké války.Skrýt celý příspěvek
Fenri
Myslím že u MSBS je taky velký problém s tím komu budou patřit licence na zbraň, jestli fabrice Broni nebo jejich státnímu výzkumném ústavu, který se na vývoji podílelFenri
Myslím že u MSBS je taky velký problém s tím komu budou patřit licence na zbraň, jestli fabrice Broni nebo jejich státnímu výzkumném ústavu, který se na vývoji podílelJura99 Já ale opravdu nechtěl diskutovat. Pokusím se Vám rychle vysvětlit, jak to v reálném světě chodí, někam totiž musím odjet. Jak jsem již naznačil, opravdu o tom z vlastní ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Já ale opravdu nechtěl diskutovat. Pokusím se Vám rychle vysvětlit, jak to v reálném světě chodí, někam totiž musím odjet. Jak jsem již naznačil, opravdu o tom z vlastní mnohaleté praxe hodně vím.
V daném „kulturním okruhu“ to chodí prostě tak, že silná politicko-ekonomická lobby přijde s přáním, tedy spíše požadavkem, že příslušná státní ozbrojená složka nakoupí „na přímo“, popř. formou zmanipulovaného výběrového řízení, produkt X od firmy Y. Obvykle se to doprovodí i mediální masáží, kdy jsou samozřejmě zvýrazněny bohulibé aspekty, jako je např. podpora průmyslu, zaměstnanost, reference pro zahraniční trhy, ekonomická výhodnost kontraktu a produkt se patřičně vychválí…. Že tyto reportáže a články s objektivní pravdou obvykle silně manipulují, zdůrazňovat netřeba….
Pokyny jdou zpravidla od politického vedení resortů shora, v rámci hierarchie státní správy. Bohužel, odpovědní úředníci se však většinou, vědomi si případných následků nevyhovění, pos…, a proto se uzavírají rovnou kupní smlouvy na hromadný odběr evidentně nedokonalých „polotovarů“, ačkoli to všichni skutečně kompetentní už při podpisu, popř. ještě dávno před ním, věděli (mj. porušení povinností při správě cizího majetku). Léta se pak vychytávají vady a nedostatky, vkládají vícenáklady, než např. i samotný výrobce dospěje k závěru, že daný produkt není, vyjma „afrického modelu nákupů“ na trhu ve větších objemech uplatnitelný.
Škody pro státní pokladnu jsou zpravidla obrovské, to se samozřejmě týká širokého spektra komodit. Podoby mohou být různé, od vícenákladů na „nadstandardní“ servis, na „zdokonalení“ čerstvě pořízených produktů, až po problémy vynucený předčasný nákup mnohem kvalitnějších produktů (obvykle kombinace všeho).
V daném případě tedy nešlo o žádné jiné produkty ani firmy, ale jen o to, zda a v jakém objemu Slovensko vyhoví požadavkům dané lobby, resp. v jakém objemu nakoupí v té době již „slavnou“ CZ 805.
Mj. podobný a mnohem větší souboj s blízkou politicko-ekonomickou lobby svedla naše policie ohledně přezbrojení pistolemi okolo roku 2000, logicky, nevyhrála, ale produkt musel být přes zjevnou neochotu výrobce zásadně zdokonalován po dobu celkem 5 let, i když ani to se po sečtení všech kladů a nedostatků neobešlo bez nemalých škod. Policii se, na rozdíl od A ČR, sice za cenu velkého úsilí, podařilo donutit hodně arogantního a neochotného výrobce odstranit většinu zásadních vad a nedostatků ještě před podpisem kupní smlouvy, tedy před zahájením hromadných dodávek.
Pokud by odborné orgány (úředníci) nepodléhaly tak snadno politickému nátlaku, existují osvědčené mechanismy, jak vynutit vyhovující produkty, a to ještě před zahájením hromadných dodávek.
Kolt, ano, v tom je jádro problému i důvod mé kritiky, jelikož zaplatit, ve většině nedovolenou formou státní podpory min. desetinásobek ceny kompletního vývoje adekvátního zbraňového kompletu, je vskutku neobhajitelná nehoráznost…. Prostředí, kde jsou náklady dlouhodobě zestátněny a zisky privatizovány, není z podstaty věci zdravé ani regulérní…
A tím bych diskusi opravdu již opustil.
Všem diskutujícím přeji hezký den!Skrýt celý příspěvekGratulace a za mě si ani nemyslím, že to AČR s CZUB udělali úplně špatně ohledně podpory a vývoje nákupem první varianty, která bude v budoucnu použitelná. Určitě to podle mě ...Zobrazit celý příspěvek
Gratulace a za mě si ani nemyslím, že to AČR s CZUB udělali úplně špatně ohledně podpory a vývoje nákupem první varianty, která bude v budoucnu použitelná. Určitě to podle mě urychlilo vývoj a je jasné, že výsledný produkt je majetkem společnosti a může s ním tak nakládat. Když to srovnám s nekonečným vývojem v Polsku, tak někdy je lepší prostě udělat první nedotaženou sérii a vše pak dodělat.
Díky tomu mají teď v CZUB kvalitní zbraň kterou můžou nabízet dále a předběhli např. to Polsko. Ohledně montáže a výroby části komponent u zákazníka tak bych to neviděl jako špatné řešení, pro naši ekonomiku je nejdůležitější, že vývoj zůstane u nás to je to nejhodnotnější a největší přidaná hodnota každé fungující firmy.
Není vše zalito sluncem, ale tohle vypadá jako příběh s dobrým koncem tak z toho mějme radost.Skrýt celý příspěvekZbrojir: zni to zajimave. Snazim si to predstavit jak to probehlo v praxi. Neco jako ze par statecnych zabranilo nakupu Brenu, ale natolik dusledne, ze i jakekoliv jine pusky? ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir: zni to zajimave. Snazim si to predstavit jak to probehlo v praxi. Neco jako ze par statecnych zabranilo nakupu Brenu, ale natolik dusledne, ze i jakekoliv jine pusky? Pochopil bych, kdyby ten planovany o rad vetsi pocet zbrani neziskal Bren, ale jina zbran, pak bych tomu pribehu uveril.Skrýt celý příspěvek
Zbrojir: "...Podporovat vývoj v oblasti strategických položek jde mnohem efektivněji a hlavně pro kapsu daňového poplatníka výrazně levněji..." A přesně o tom to je. Asi nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir: "...Podporovat vývoj v oblasti strategických položek jde mnohem efektivněji a hlavně pro kapsu daňového poplatníka výrazně levněji..."
A přesně o tom to je. Asi nikdo by se nezlobil, kdyby ČR jakožto tradiční producent ručních palných zbraní nalila pár desítek nebo i stovek milionů do vývoje ÚP (a nejen jí). Jenže ten způsob, kterým to udělala, byl nejhorší z možných... nehledě na jeho právní "spornost".Skrýt celý příspěvekI když jsem se před drahnou dobou zařekl, že do AN už přispívat nebudu, pro bratry Slováky udělám jednu výjimku a upřesním, že jste měli mít CZ 805 v mnohem větším počtu (více než ...Zobrazit celý příspěvek
I když jsem se před drahnou dobou zařekl, že do AN už přispívat nebudu, pro bratry Slováky udělám jednu výjimku a upřesním, že jste měli mít CZ 805 v mnohem větším počtu (více než o řád více, než nyní) a příslušná lobby se opravdu hodně snažila, tradiční silný nátlak a neracionální argumentace…
Ale u Vás se našli kompetentní a zodpovědní lidé, co se tomu postavili, byť to pro ně mělo následky. Vyhrát spor se silnou politicko-ekonomickou lobby sice nemohli, ale nakonec z toho byla dodávka jen pár stovek kusů, dle mých informací provázená potížemi, reklamací s konečným hodnocením: produkt se v praxi neosvědčil… Slovensku tak ušetřili hodně peněz a především starostí.
Jen málokdo dnes dokáže ocenit lidi, co se dokáží postavit odborně a ekonomicky zcestným řešením, jako je např. hromadný nákup předražených „polotovarů“, kdy zisk bez skrupulí inkasuje soukromý sektor, zatímco potíže a vícenáklady pak léta řeší stát…
Podporovat vývoj v oblasti strategických položek jde mnohem efektivněji a hlavně pro kapsu daňového poplatníka výrazně levněji, zvláště, je-li předmětem vývoje zcela běžně dostupný produkt „speciální techniky“. K problematice se ve zprávě vyjádřil i NKÚ, a ačkoli tato byla ještě hodně eufemistická, podstatu problému vystihla docela dobře.
Kdo se mnou nesouhlasí, nemusí, nikdo ho k tomu nenutí. Za cca 25 let řízení provozu výzbroje jsem toho viděl a zažil dost na to, abych si uměl udělat fundovaně podložený názor.Skrýt celý příspěvekStandaBlabol: v AČR je 17,5tis Bren 1 a 2,6tis. Bren 2. Pokud mají Maďaři v rámci té licence vyrábět i pro AČR, zajímavé by bylo kolik a čeho.
StandaBlabol: v AČR je 17,5tis Bren 1 a 2,6tis. Bren 2. Pokud mají Maďaři v rámci té licence vyrábět i pro AČR, zajímavé by bylo kolik a čeho.
Tak GIGN a Madari uz cosi o kvalite vypovidaji. Jeste dva tri podobni zakaznici a nemusim moc testovat, natoz se ptat na pavlaci co na to jedna pani povidala, ale otazka uz je pak ...Zobrazit celý příspěvek
Tak GIGN a Madari uz cosi o kvalite vypovidaji. Jeste dva tri podobni zakaznici a nemusim moc testovat, natoz se ptat na pavlaci co na to jedna pani povidala, ale otazka uz je pak jen za kolik a kdy.Skrýt celý příspěvek
lemkin: ale prd. MSBS není podprůměrná. Je to puška na úrovni Bren2 a problémy má převážně s neujasněnou koncepcí požadavků, nákupů, a měnících se požadavků armády. technicky a ...Zobrazit celý příspěvek
lemkin: ale prd. MSBS není podprůměrná. Je to puška na úrovni Bren2 a problémy má převážně s neujasněnou koncepcí požadavků, nákupů, a měnících se požadavků armády. technicky a technologicky problém není. Radom pušky umí.
CerVus: nevím, zda se hlavně na Bren2 vyrábí v Srbsku, každopádně Zastava oceli a hlavňovinu umí solidně. Ostatně pokud bych měl vymyslet jednu dobrou vlastnost Bren1, tak by to byla přesnost (a popravdě bych měl velký problém najít další odbrou vlastnost).
StandaBlabol: tak snad je normální, že na vývoj zbraní přispívá armáda. Myslíte si, že náklady na vývoj třeba F-35nnejsou zahrnuty v jeho ceně a zaplatí je ve finále částečně přímo daňový poplatník (formou grantů pro DARPA a další agentury), nebo nepřímo tím, že to platí zákazník (tj. armáda). Ve srovnání s nesmyslně a bezvýsledkovitě utrácenými desítkami miliard z rozpočtu mi peníze na dotažení BREN2 (což je nepochybně strategická záležitost pro obranu ČR) žíly opravdu netrhají.
Myslím, že z hlediska Maďarska jde o velmi racionální volbu. Obnoví výrobu u sebe, získají solidní pušku a ušetří náklady za vývoj. Při respektu k Maďarsku si myslím, že CZUB má vývojové kapacity podstatně větší a zkušenější, než mají Maďaři a přesto jim zkonstruování solidní útočné pušky dalo fest zabrat.
Obecně si myslím, že produkce CZUB v posledních pár letech zase šla nahoru. Měl jsem P-07 a mám P-09 a po mírném doladění (které dělám u každé pistole) prostě nemám tomu kvéru co vytknout (resp. drobnosti typu že já nedosáhnu na záchyt závěru přes vypouštění kladiva).
Myslím, že BREN2 by byla dobrá a racionální volba pro prvosledové jednotky V4 a Beryl by byl dobrá zbraň pro různé aktivní zálohy, teritoriální obrany, odvedenecké a mobilizační rezervy (levná, spolehlivá, blbovzdorná puška z dobrého materiálu).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...