CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

CZ 807 BREN na pákistánské vojenské výstavě IDEAS 2016; větší foto / Defence.pk

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské armády. Ve hře jsou dodávky stovky tisíc kusů zbraní a příslušenství. Česká zbrojovka (CZ) dokonce před dvěma týdny podepsala dohodu o porozumění LoU (Letter of Understanding) s největším pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).

Hlavní osobní zbraní vojáka pákistánské armády jsou německé útočné pušky G3 (7,62×51 mm) a čínské klony AK-47 (Type 56 v ráži 7,62×39 mm). V menší míře pákistánští vojáci a speciální jednotky používají americké M16/M14, rakouské Steyr AUG, belgické FN F2000 a FN FAL.

Snaha pákistánské armády pořídit novou útočnou pušku není nová. Po roce 2000 Pákistán plánoval nákup zbraní v ráži 5,56 mm. Program ale skončil neúspěchem - armáda došla k závěru, že při svých operacích, zejména při protiteroristických operacích na Federálně spravovaných kmenových území (FATA) na hranicích s Afghánistánem, potřebuje výkonnější munici.

Silnější munice má větší zastavovací účinek a zejména delší dostřel, který umožňuje vést boje na větší vzdálenost.

Nejnovější snaha pákistánské armády pořídit nové útočné pušky začala v listopadu 2015. O pákistánský tendr projevilo zájem několik firem - mimo jiné belgická FN s puškou SCAR, italská Beretta s ARX-200, srbská Zastava s M77, ruský Kalašnikov s AK-103 a nakonec CZ s CZ 807 BREN.

CZ 807 BREN je speciální verze “Brenu” nabízená pro Pákistán - konstrukčně vychází z CZ BREN 2.

Podle pákistánského webu Quwa poslední tři finalisté jsou ARX-200, FN SCAR a CZ 807 BREN. Všechny tři zbraně lze na přáni zákazníka dodat v ráži 5,56×45 NATO, 7,62×51 NATO a 7,62×39. Nicméně není jasné, jakou ráži (nebo v jakých počtech) pákistánská armáda preferuje.

Pákistánská armáda může průběžně nakoupit až 500 000 nových pušek. Nicméně jedná se o dlouhodobý projekt přezbrojení pákistánské armády. V dlouhodobém horizontu se tak mluví o potřebě až milionu karabin, útočných pušek nebo pušek pro přesnou střelbu, atd.

Většina nových pušek bude vyrobena v licenci v Pákistánu v závodech firmy POF. Ostatně stejný model POF uplatnil při licenční výrobě německých pušek G3.

"Ve (pákistánském - pozn. red.) výběrovém řízení je nejdůležitějším aspektem naprostá spolehlivost v boji," komentoval na začátku roku pákistánský nákup Brian Cloughley, bývalý australský vojenský atašé v Islamabádu.

"Ale hlavním faktorem bude dohoda o licenční výrobě v POF. Neexistuje žádná možnost smlouvy zahrnující kompletní dovoz zbraní. Zkoušky zbraní by měly být dokončeny v polovině roku a není pochyb, že souběžně probíhají jednání o možné domácí výrobě zbraní," dodal Cloughley.


CZ 807 BREN s novou pažbou; větší foto / Defence.pk

Oficiální místa prozatím o případném vítězi pákistánského tendru mlčí. Nicméně před dvěma týdny CZ podepsala s POF na pákistánské vojenské výstavě IDEAS 2016 dohodu o porozumění (LoU).

Obecně je LoU písemný dokument předběžně vymezující obsah budoucí smlouvy mezi zúčastněnými stranami. Česká zbrojovka byla přitom jediný uchazeč z trojice favoritů, který s POF podepsal dohodu o porozumění.

Dodejme také jako zajímavost, že podobnou dohodu podepsala POF také s českou průmyslovou skupinou Czechoslovak Group (CSG).

“Česká zbrojovka a POF deklarovaly, že budou intenzivně jednat o dodávkách kompletní technologie pro výrobu ručních palných zbraní do POF. Společný zájem je postupně rozběhnout výrobu v Pákistánu, od počáteční montáže po maximální lokalizaci produktu. V rámci této spolupráce se očekává transfer technologií, stejně jako technická podpora a technické školení zaměstnanců POF,” píše na svých stránkách Radio Pákistán. Nicméně zprávy nemluví o konkrétním modelu zbraně. 

Prozatím nejsou žádné oficiální informace o výsledcích pákistánského tendru, nicméně podle podepsaného dopisu LoU, podle informací pákistánského vojenského webu Quwa, i dle diskuzí na pákistánském vojenském fóru Pakistan Defence, je nyní CZ 807 BREN hlavním kandidátem a v centru pozornosti.

Podle webu Quwa navíc u pákistánské armády spolupráce mezi CZ a POF neskončí. Díky pákistánskému výrobci může CZ expandovat na trhy jako je Saudská Arábie, Ázerbájdžán, Nigérie, atd.

Stejně tak pákistánský tendr nabízí velkou příležitost pro českého výrobce optiky Meopta. Zbraně CZ 807 BREN jsou v Pákistánu viděny právě s českými zaměřovači. 

Zdroj: Quwa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Srbské transportéry Larar II pro Pákistán

Podle informací zpravodajského portálu defence-blog.com prodalo Srbsko 12 transportérů Lazar II ...

Český bezpilotní letoun CANTAS

Excalibur International, dceřiná společnost holdingu Czechoslovak Group (CSG), vyvíjí v rámci ...

Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry

Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOUMES123
    10:03 16.12.2016

    Podepsáním dohody s Pakistánským výrobcem POF ukazuje na to, že nějakou zakázku dostanou. Myslím si ale, že Italský ARX-200 bude technologicky levnější a až tak velký rozdíl mezi ...Zobrazit celý příspěvek

    Podepsáním dohody s Pakistánským výrobcem POF ukazuje na to, že nějakou zakázku dostanou. Myslím si ale, že Italský ARX-200 bude technologicky levnější a až tak velký rozdíl mezi nimi v parametrech nebude.
    RESUMÉ: Zakázka se rozdělí a Italové mohou dostat zakázku na 300 tisíc útočných pušek a CZUB třeba na 150 tisíc útočných pušek..Skrýt celý příspěvek

  • kalamar
    21:10 12.12.2016

    Výhru Brenu 2 v Pákistánu sice nepotvrzuji ale horkým favoritem každopádně je. http://www.thefirearmblog.com/... Zobrazit celý příspěvek

    Výhru Brenu 2 v Pákistánu sice nepotvrzuji ale horkým favoritem každopádně je.

    http://www.thefirearmblog.com/... Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    12:13 12.12.2016

    Vím, že jednou vyhrála Meopta se Sig 716, v dalším Pramacom s MWT 110 SASS a o třetím vítězi nevím ...

    Vím, že jednou vyhrála Meopta se Sig 716, v dalším Pramacom s MWT 110 SASS a o třetím vítězi nevím ...

  • Rase
    11:41 12.12.2016

    Pepa:
    možná na MO čekají, až se přihlásí CZUB se svojí zbraní. Jaké firmy se těch tendrů vlastně účastnily ?

    Pepa:
    možná na MO čekají, až se přihlásí CZUB se svojí zbraní. Jaké firmy se těch tendrů vlastně účastnily ?

  • Pepa
    11:24 12.12.2016

    Koukal jsem na prohlášení CZUB ke zprávě NKÚ a tam zmiňují, že už tři vítězové tendru na přesnou pušku neprošli zkouškama....to už padnul i ten poslední tendr z letošního podzimu?

    Koukal jsem na prohlášení CZUB ke zprávě NKÚ a tam zmiňují, že už tři vítězové tendru na přesnou pušku neprošli zkouškama....to už padnul i ten poslední tendr z letošního podzimu?

  • Rase
    09:00 12.12.2016

    Omlouvám se tedy za dezinformaci - snad jen prozatím :)

    Omlouvám se tedy za dezinformaci - snad jen prozatím :)

  • hurvo
    20:39 11.12.2016

    RASE> to je bludny kruh, ty sa odvolavas na vlakno z indickeho fora, kde sa odvolavaju na clanok z armadnich novin, kde vsak nie je vobec spomenuta vyhra CZUB v tendri.

    RASE> to je bludny kruh, ty sa odvolavas na vlakno z indickeho fora, kde sa odvolavaju na clanok z armadnich novin, kde vsak nie je vobec spomenuta vyhra CZUB v tendri.

  • Rase
    19:55 11.12.2016
  • PavolR
    16:27 11.12.2016

    Myslím, že ak uspeje BREN, bude to šanca aj pre konkurenciu, pretože ak Pakistan získa požadované technológie, bude ich chcieť iste aj India a znova obnoví svoj tender, v ktorom ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že ak uspeje BREN, bude to šanca aj pre konkurenciu, pretože ak Pakistan získa požadované technológie, bude ich chcieť iste aj India a znova obnoví svoj tender, v ktorom tiež išlo o prevod technológií (bez nich s tou svojou puškou žiadne zázraky nespravia).Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    15:28 11.12.2016

    Vidím to na dvě možnosti, buď tendr zruší nebo vyhraje CZUB :-). Pokud je totiž záměrem výroba v Pákistánu nebo prodej licence atp., tak CZUB asi bude nejvíc flexibilní. Také když ...Zobrazit celý příspěvek

    Vidím to na dvě možnosti, buď tendr zruší nebo vyhraje CZUB :-). Pokud je totiž záměrem výroba v Pákistánu nebo prodej licence atp., tak CZUB asi bude nejvíc flexibilní. Také když se tam nachomýtl Strnad z CSG, tomu se zázračně daří, na co sáhne.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    14:28 11.12.2016

    Kazdy tu uz riesi vyvoz do dalsich krajin, technicke detaily atd. ale vysledky sutaze este nie su zverejnene. Kludne sa moze stat ze vyhra SCAR-H spolu s ARX-160. Spomente si na ...Zobrazit celý příspěvek

    Kazdy tu uz riesi vyvoz do dalsich krajin, technicke detaily atd. ale vysledky sutaze este nie su zverejnene. Kludne sa moze stat ze vyhra SCAR-H spolu s ARX-160.
    Spomente si na francuzsky tender, indicky tender, atd.Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    21:03 09.12.2016

    To ano. Bude mít jiný rám, jinou hlaveň, jiný lower, jinou pažbu...a je to dobře. cz805 má podle mě jen větší potenciál pro tunning, pokud by se chtělo zachovat maximum shodných ...Zobrazit celý příspěvek

    To ano. Bude mít jiný rám, jinou hlaveň, jiný lower, jinou pažbu...a je to dobře.

    cz805 má podle mě jen větší potenciál pro tunning, pokud by se chtělo zachovat maximum shodných částí.Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    21:03 09.12.2016

    To ano. Bude mít jiný rám, jinou hlaveň, jiný lower, jinou pažbu...a je to dobře. cz805 má podle mě jen větší potenciál pro tunning, pokud by se chtělo zachovat maximum shodných ...Zobrazit celý příspěvek

    To ano. Bude mít jiný rám, jinou hlaveň, jiný lower, jinou pažbu...a je to dobře.

    cz805 má podle mě jen větší potenciál pro tunning, pokud by se chtělo zachovat maximum shodných částí.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:52 09.12.2016

    Dle článku o BREN 2 by ostrostřelecká verze měla mít mírně pozměněný rám, minimálně by měl být delší. Je možné, že i řešení plynového násadce bude upravené.

    Dle článku o BREN 2 by ostrostřelecká verze měla mít mírně pozměněný rám, minimálně by měl být delší. Je možné, že i řešení plynového násadce bude upravené.

  • Pepa
    19:50 09.12.2016

    dejf: Zrovna jako základ DMR by mi přišel vhodnější ten "křáp" cz 805. Rám je masivnější a dostatečně dlouhý, aby pobral optiku i s noktovizní předsádkou. Plynový násadec ...Zobrazit celý příspěvek

    dejf:

    Zrovna jako základ DMR by mi přišel vhodnější ten "křáp" cz 805. Rám je masivnější a dostatečně dlouhý, aby pobral optiku i s noktovizní předsádkou. Plynový násadec nezasahuje do profilu rámu a ovládá se zepředu a ne seshora, tak by bylo jednoduché připojit i nějaké prodloužení předpažbí, bez nutnosti dělat celý nový dlouhý rám. Navíc se u cz805 nepotkal plynový násadec s objímkou hlavně, tak nic nebrání osazení těžké hlavně většího průměru...Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    15:54 09.12.2016

    FN SCAR-L sa ponúka aj v 7,62*39mm, ale aj keď ich predali niekoľko tisíc kusov asi v tejto konfigurácii nikto nekupoval, FN SCAR-H, iba 7,62*51mm upravená aj ako DMR, AXR 160 aj ...Zobrazit celý příspěvek

    FN SCAR-L sa ponúka aj v 7,62*39mm, ale aj keď ich predali niekoľko tisíc kusov asi v tejto konfigurácii nikto nekupoval, FN SCAR-H, iba 7,62*51mm upravená aj ako DMR, AXR 160 aj ako 7,62*39mm, ale v článku spomínaná ARX200 iba v 7,62*51mm po úprave aj ako DMRSkrýt celý příspěvek

  • vladimír
    15:54 09.12.2016

    FN SCAR-L sa ponúka aj v 7,62*39mm, ale aj keď ich predali niekoľko tisíc kusov asi v tejto konfigurácii nikto nekupoval, FN SCAR-H, iba 7,62*51mm upravená aj ako DMR, AXR 160 aj ...Zobrazit celý příspěvek

    FN SCAR-L sa ponúka aj v 7,62*39mm, ale aj keď ich predali niekoľko tisíc kusov asi v tejto konfigurácii nikto nekupoval, FN SCAR-H, iba 7,62*51mm upravená aj ako DMR, AXR 160 aj ako 7,62*39mm, ale v článku spomínaná ARX200 iba v 7,62*51mm po úprave aj ako DMRSkrýt celý příspěvek

  • dejf
    11:32 09.12.2016

    na tom, že cz805 je křáp se asi všichni nějak shodneme. že bren2 (nebo cz807) už je designem na úrovni moderních zbraní se shodneme asi taky. zábavný je řešení zásobníkový ...Zobrazit celý příspěvek

    na tom, že cz805 je křáp se asi všichni nějak shodneme.

    že bren2 (nebo cz807) už je designem na úrovni moderních zbraní se shodneme asi taky.
    zábavný je řešení zásobníkový šachty, kde je tuším do šachty vložený adaptér, který umožňuje fungování se stanag zásobníkem, po jejím vyjmutí, výměně hlavně s pístovým mechanismem, závorníku (samotného, zbytek zůstává) a zápalníku je zkonvertováno na vz.43.

    no a když se ten adaptér zku*ví? jo na střelnci pro civily pohoda, zabalej fidlátka a jdou si po svejch, ale nechtěl bych to řešit mimo "civilizaci". rozhodně bych do báglu jeden ten adaptér přibalil.

    chápu, že to umožnilo ušetřit a vyrábět jeden lower reciver pro 2 ráže, ale v tomhle se mi řešení šachty na rybinový drážce u cz805 zdálo hezčí.

    a stejně tou šachtou 7,62x51 neprojde (+13,56mm) i kdyby ste se stavěli na hlavu, takže pro DMR musí bejt jinej lower.

    což vede na otázku, jestli je pro 7,62x51 plánovanej stejnej rám zbraně. jestli jo, tak to sice může vypadat jako trochu vepřovina, protože narůstá velikost a hmotnost i u základní ráže, ale zase neni poznat na první pohled, kdo nese DMR a kdo je "prostý voják". teda pokud odmyslíme 20" těžkou hlaveň.

    no dost keců, hlavní co sem chtěl sdělit je, že zatim v CZUB dělaj rámy třískově z "ingotů", což má smysl u sérií pro naši pidi republiku, ale pákistánskou armádu takhle fakt nevyzbrojíte, protože než vyrobíte poslední kus, tak už jde první do šrotu. a je víceméně jedno, že se na to pokusíte nakoupit CNC, protože takový množství mašin si fakt nenapískáte za odpoledne. Zbytek je jakž takž zvládnutelnej, sou to většinou plastový díly, pár pružin a sestava závěru, to se stejně musí vyrobit do každý zbraně a to včetně hlavně.

    vůbec netušim jak to bylo historicky s AR-15, jeslti ji od začátku plánovali vyrábět jako výkovek, nebo na to přešli až v coltu, když jim armáda řekla, že to teda jako dočasnou náhradu M-14 bere a že jich "chtěj 1,5 milonu" a že je "chtěj včera". Když M16A1 položíte třeba vedle v-ar, tak sice vypadá jako motyka, protože rámy opravdu mimo funkčních ploch obráběcí nástroje neviděly, ale je třeba to brát v kontextu doby a toho, co od toho tehdy chtěli a co chce platící "sportovec" dneska.

    Shrnutí: bez přechodu na produktivnější technologii výroby hlavního rámu zbraně z toho mám husí kůži a cejtim ostudu. O rozdílu cen mezi rámem vyrobeným na CNC a vykovanym v sérii 1 milion kusů (a doobrobením funkčních ploch) se radši nebudu ani bavit.

    Jo a CZUB fanda fakt nejsem, je mi ale tak nějak fuk, jestli se za státní prachy udělá vývoj takový "hračky", nebo se to rozkrade nebo za to bude cyklostezka.Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    11:11 09.12.2016

    Ale skelet, však ja nemám na mysli tieto muzeálne flinty ktoré ste tu menovali, ale napr. od FN HERSTAL,keď sa už tiež zúčastňuje toho tendra v Pakistane a to FN SCAR H , ktoré ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale skelet, však ja nemám na mysli tieto muzeálne flinty ktoré ste tu menovali, ale napr. od FN HERSTAL,keď sa už tiež zúčastňuje toho tendra v Pakistane a to FN SCAR H , ktoré boli predané za čudných okolností v tendry do Peru v počte asi 8200 ks za 34 mil. USD, a to vopred upozorňujem , že tu nijako nepoukazujem na to že by Pakistan mal kúpiť skôr tieto flinty ako Bren 2 a nemám ani ten najmenší úmysel očierňovať nejakým spôsobom CZUBSkrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    11:03 09.12.2016

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3