Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu
- 8. 4. 2018
- 207 komentářů
- Jan Grohmann
Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.
Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.
Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.
Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.
Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.
Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.
Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.
Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.
Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.
Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.
Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.
Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.
V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.
K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.
transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.
Související články
Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení
Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...
- 04.12.2016
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...
- 08.12.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
TEST: Útočná puška CZ BREN 2
Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...
- 03.04.2017
- 93 komentářů
- Jan Grohmann
Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2
Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...
- 24.07.2017
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Musze przyznać ,ze z Ciebie spory demagog . Cobyś nie napisal to Grot będzie sukcesywnie kupowany ...Temat „beryl” był nawet na tym forum poruszany niecały rok temu,wiec po ten ...Zobrazit celý příspěvek
Musze przyznać ,ze z Ciebie spory demagog . Cobyś nie napisal to Grot będzie sukcesywnie kupowany ...Temat „beryl” był nawet na tym forum poruszany niecały rok temu,wiec po ten wpis „na koniec”. I „na koniec” , Ty mnie nie pouczaj ,co ja odróżniam ...
Ps. Twoj wpis o zakupie via Nil z pominięciem wojskowych procedur ,jest dla Ciebie skrajnie kompromitujący ! Dawno nie czytałem takich głupot . Tu nie ma co komentować ,dziekujeSkrýt celý příspěvekTecka - odróżniasz propagandę sukcesu od faktów Ile tych MSBS "wdrożyli" - reprezentacyjne formalnie nie są wdrożone (tak, cały czas jedyna regulaminową bronią batalionu ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka - odróżniasz propagandę sukcesu od faktów
Ile tych MSBS "wdrożyli" - reprezentacyjne formalnie nie są wdrożone (tak, cały czas jedyna regulaminową bronią batalionu reprezentacyjnego jest SKS )
Zamówienie (nie list intencyjny) jest tylko na 1000 Grotów dla WOT - kupionych via JW NIL z pominięciem wojskowych procedur "przyjęcia na uzbrojenie"
Media przy informacji o 53 tyś Grotów mowa była o kwocie 500 000 000 PLN - czyli ok. 9,5 tyś PLN za sztukę
Sorry ale za ta cenę kupisz 2 beryle + EOTech HWS 552.
I na koniec umowa na 17 621 nowych Beryli i 8400 mini Beryli do 2020 nadal jest aktualna i w realizacji...Skrýt celý příspěvekfenri, díky za info. Jakkoli s Tebou v některých otázkách nesouhlasím, tak Tebou podávané informace o ručních palných zbraních jsou pravidelně přínosné, zajímavé (a i podávané ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, díky za info. Jakkoli s Tebou v některých otázkách nesouhlasím, tak Tebou podávané informace o ručních palných zbraních jsou pravidelně přínosné, zajímavé (a i podávané "kultivovaným jazykem" :-)).Skrýt celý příspěvek
Ano, hlaveň pracuje už když tam frčí kulka (ostatně není to jen odporem vzduchu, přenášejí se na dí vibrace z rámu, komory, případně pracujícího závěru (u samočinné či ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, hlaveň pracuje už když tam frčí kulka (ostatně není to jen odporem vzduchu, přenášejí se na dí vibrace z rámu, komory, případně pracujícího závěru (u samočinné či samonabíjecí). A pochopitelně silná hlaveň má větší tepelnou kapacitu a méně kmitá. O tom žádná (v podstatě ideální jsou krátké silnostěnné hlavně, ale ty zase nedokáží využít celou energii příslušné laborace-vždy je to o kompromisu a preferencích).
Já jen chtěl opravit to, že pro použití free-float řešení je lepší silnější hlaveň, než při použití hlavně "s oporou". Ono je to (ve vztahu k té opoře) naopak. Tenká hlaveň s oporou bude na přesnosti bita více, než silná (ta si svoje kmitání jednak nenechá tolik narušit a za druhé nekmitá tolik). Jinak co se týče tepelné kapacity tak tam samozřejmě není náznak sporu.
Tj. rostoucí pořadí bych viděl (VELMI zjednodušeně a bez zahrnutí DALŠÍCH faktorů):
-tenká hlaveň s "podporou"
-silná hlaveň s "podporou"
-tenká hlaveň free-floating
-silná hlaveň free-floating
Znovu říkám, že abstrahuji na další vlivy, jako je kvalita hlavně, její bedding (či jeho absence) atd. atd. A samozřejmě, pokud z té pušky bude fest kropit, nebo bude samočinná, poroste výhoda silné hlavně bez ohledu na její uložení.
Myslím, že nemáme zásadní spor. Ne úplně srozumitelně jsem opravil vaši nepřesnou (a možná i jinak míněnou) formulaci.Skrýt celý příspěvekFenri Nepatrně hlaveň pracuje už když kulka letí skrz ni překonává protitlak (atmosférický ) samozřejmě prudce se “rozkmitá” až po opuštění kulky z hlavně... skoková změna poměru ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
Nepatrně hlaveň pracuje už když kulka letí skrz ni překonává protitlak (atmosférický ) samozřejmě prudce se “rozkmitá” až po opuštění kulky z hlavně... skoková změna poměru tlaků ale jaký má vliv na přesnost tu hlaveň vyztužovat nebo nechat rezonovat a jak moc to opravdu nedávám když se někdo zabývá střelbou “důkladně” tak nepochybuji o tom že to dokáže posoudit, ale já to nejsemSkrýt celý příspěvekFenri Já to pochopil... chtěl jsem jen říci že to nedokážu dále posoudit, takže bych se z diskuze o freefloating pazbě rezonancim hlavně a vlivu na přesnost stáhl. Neříkám že ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
Já to pochopil... chtěl jsem jen říci že to nedokážu dále posoudit, takže bych se z diskuze o freefloating pazbě rezonancim hlavně a vlivu na přesnost stáhl.
Neříkám že nemáte pravdu předpokládám že na rozdíl ode mne máte “nastříleno” a máte tedy nějský náhled na problematiku....Skrýt celý příspěvekLukas Chciałem przypomnieć ,ze MSBS ma już nazwę własna (MON) czyli jest sukcesywnie wdrażany do jednostek i WOT, wcześniejsze zamówienia na beryl zostały anulowane , o czym Ty ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas
Chciałem przypomnieć ,ze MSBS ma już nazwę własna (MON) czyli jest sukcesywnie wdrażany do jednostek i WOT, wcześniejsze zamówienia na beryl zostały anulowane , o czym Ty piszesz? Jakie problemy ma FB ...? Jedynie wdrażanie nowych ludzi do pracy. Co do MON-owskich przetargów to trzeba wziąć udział chociaż w jednym żeby zobaczyć procedury ,stad efekt paragraf 22, Dla wojskowych urzędników wygodniej jest zerwać przetarg i rozpisać nowy niż bawić się w wyjaśnienia. Co do innego kalibru to owszem ale nie wszyscy i nie naraz... strasznie tu namieszałeś . Co do ceny dla armii to nikt tobie nie powie i nie ma to nic wspólnego z „wolnym” rynkiem. Wersja cywilna to koszt 8 tysięcy złotychSkrýt celý příspěvekČo sa týka presnosti je dôležitá len jedna vec. Aby sa nemenili podmienky medzi jednotlivými výstrelmi. Ako free floating tak aj ťažká hlaveň má na to pozitívny vplyv. Pri free ...Zobrazit celý příspěvek
Čo sa týka presnosti je dôležitá len jedna vec. Aby sa nemenili podmienky medzi jednotlivými výstrelmi. Ako free floating tak aj ťažká hlaveň má na to pozitívny vplyv. Pri free floating hlavni nedochádza k zmene bočných síl vplyvom tepelnej rozťažnosťi a tým pádom k ovplyvneniu kmitania. Ťažká hlaveň pomáha najmä vyššou tepelnou kapacitou a tým pádom menšiemu ovplyvneniu i v prípade, že nie je free floating.
Inak ak to mám expresívne povedať si môže hlaveň kmitať ako chce ak to bude pri každom výstrele rovnako. Mieridlá to vykompenzujú v pohode.Skrýt celý příspěvekJara - já se nebavím o výhodách freefloatingu ve vztahu k tepelnému pnutí, ale o tom, že pokud je hlaveň freefloating, tak nemusí být silnější, ba naopak, díky tomu, že není ...Zobrazit celý příspěvek
Jara - já se nebavím o výhodách freefloatingu ve vztahu k tepelnému pnutí, ale o tom, že pokud je hlaveň freefloating, tak nemusí být silnější, ba naopak, díky tomu, že není narušeno její kmitání, může kmitat víc a je-li dobře spočítaná, bude přesnější, než silnější "podepřená" hlaveň.
Viz vaše: "naopak bych ale řekl že ta hlaveň musí být “těžší” (je-li freefloating) aby se střelbou nerozkmitala protože nemá “oporu”".Skrýt celý příspěvekOT k téme Bren, ale v súvislosti s Maďarskom: Na univerzite v Päťkostolí (Pécsi Tudományegyetem | University of Pécs) vznikla prvá z plánovaných záložných univerzitných stotín o ...Zobrazit celý příspěvek
OT k téme Bren, ale v súvislosti s Maďarskom:
Na univerzite v Päťkostolí (Pécsi Tudományegyetem | University of Pécs) vznikla prvá z plánovaných záložných univerzitných stotín o počte 100 členov, ktoré majú postupne vzniknúť na 13 maďarských univerzitách.
http://www.atv.hu/videok/video... Skrýt celý příspěvekFenri No řeknu to na rovinu o výhodách freefloating hlavně ve smyslu odstranění tepelného pnutí se tady budu klidně být v prsa, protože si to klidně spočítám a přesně vím o co ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
No řeknu to na rovinu o výhodách freefloating hlavně ve smyslu odstranění tepelného pnutí se tady budu klidně být v prsa, protože si to klidně spočítám a přesně vím o co jde:) s rezonanci hlavně je to těžší jsem si jist že v CZUB na to mají spousty simulací s kterých jim padají výsledky kterým nikdo nerozumí protože nikdo neví podle jakých algoritmů to ty simulace vyhodnocují tím jsem si jist. No takže to stejně vždy skončí zkouškami v tomto případě střelnici a protože mám s ostrelovacich pušek hovno nastrileno tak se mnou v tomto smyslu diskuzi bohužel nerozjedete:)Skrýt celý příspěvekWiesz relacje wojsko - przemysł - ministerstwo obrony nie są proste I logiczne Przykład Tarnów opracował granatnik rewolwerowy RGP-40. Wszystko jest O.K. bron działa, jest ...Zobrazit celý příspěvek
Wiesz relacje wojsko - przemysł - ministerstwo obrony nie są proste
I logiczne
Przykład
Tarnów opracował granatnik rewolwerowy RGP-40. Wszystko jest O.K. bron działa, jest lekka (lżejsza od konkurencji)
Ministerstwo zamawia 200 sztuk RGP-40 i....
Wojsko nie chce odebrać broni
Powód - broń nie jest badana na polską amunicje 40 mm x 51SR
Jest jeden problem - polski przemysł nie produkuje granatów 40 mm x 51SR
Podobne "problemy" ma MSBS...Skrýt celý příspěvekAkorát to množství pro GIGN by mělo být zhruba dvojnásobné, než psal Horny, tedy nikoliv 36ks, ale 68ks pro zhruba 400 členné mužstvo GIGN. K té výměně hlavně CZ805 vs. G36. ...Zobrazit celý příspěvek
Akorát to množství pro GIGN by mělo být zhruba dvojnásobné, než psal Horny, tedy nikoliv 36ks, ale 68ks pro zhruba 400 členné mužstvo GIGN.
K té výměně hlavně CZ805 vs. G36. Nechci polemizovat, ale myslím, že nejde o čas, ale vůbec o možnost CZ805 "přerážovat" výměnou hlavně a dalších dílů a to bez ohledu na rychlost.Skrýt celý příspěvekLukas: děkuju za info k MSBS. Já si říkal, proč se nakupují další Beryly když je k mání fungl nová puška. Takhle to dává smysl - byť jsou to tak nějak vyhozené peníze (přínos ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas:
děkuju za info k MSBS. Já si říkal, proč se nakupují další Beryly když je k mání fungl nová puška. Takhle to dává smysl - byť jsou to tak nějak vyhozené peníze (přínos akorát tak jako technické cvičení).Skrýt celý příspěvekJara - hlaveň nepotřebuje být těžší, aby se při volném uložení "nerozkmitala". Hlaveň "je spokojená", když si kmitá jak chce a nic jí v tom nebrání (nějaká opora). V tom je kouzlo ...Zobrazit celý příspěvek
Jara - hlaveň nepotřebuje být těžší, aby se při volném uložení "nerozkmitala". Hlaveň "je spokojená", když si kmitá jak chce a nic jí v tom nebrání (nějaká opora). V tom je kouzlo freefloating.
Ničemu nevadí, že hlaveň kmitá. Jde jen o to, aby v momentě kdy střela opouští ústí "byla rovně". Předtím a potom si může kmitat jak chce. proto je přesná puškařina kumšt, protože se musí spočítat, aby ta hlaveň byla rovně (zjednodušuji, brutálně) v okamžiku výstřelu. Proto když na ní hodíte nějakou opěrku-nožky, jakože pro přesnější střelbu, tak to celkem spolehlivě zkazíte. Freefloating je o tom, že se tam hlaveň může mrskat jak chce a nic jí ty kmity nenarušuje. naopak pokud máte ne-freefloating řešení, hodí se silnější hlaveň, protože kmitá méně a narušení kmitání nějakou oporou vede k menší nepřesnosti.Skrýt celý příspěvekZbrojiř Tak uložení hlavně do rámu u BREN2 mi také nepřijde moc “elegantní”kotveni na třech od sebe různě vzdálených místech po obou stranách a celé délce hlavně v rámu musí při ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojiř
Tak uložení hlavně do rámu u BREN2 mi také nepřijde moc “elegantní”kotveni na třech od sebe různě vzdálených místech po obou stranách a celé délce hlavně v rámu musí při zahřátí/střelbě vyvolat pnutí jak rámu tak hlavni, tady má uložení na centrální matici a freefloating pažba výhodu (i ve volnosti její délky) naopak bych ale řekl že ta hlaveň musí být “těžší” aby se střelbou nerozkmitala protože nemá “oporu” .... je to alchymie a vždy je nutné najít vyvážený kompromisSkrýt celý příspěvekLukas Ty vaše popotahovačky kolem MSBS jsou šilenost, a je to škoda ptotože ta puška vypadá hodně propracovaně a měla by podle mého na trhu šanci, kdyby jste si ji ovšem cíleně ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas
Ty vaše popotahovačky kolem MSBS jsou šilenost, a je to škoda ptotože ta puška vypadá hodně propracovaně a měla by podle mého na trhu šanci, kdyby jste si ji ovšem cíleně nepohřbívali:) aby jste si ze slybného produktu vašeho průmyslu neudělali fiasko jako my s L159Skrýt celý příspěvekNie technicznych nie ma... Ale są formalne - wojsko nie chce dziś kupować - bo ma dużo Beryli (i bardziej potrzebuje karabinu 7,62 niż karabinka 5,56) - a Fabryka Broni ...Zobrazit celý příspěvek
Nie technicznych nie ma...
Ale są formalne
- wojsko nie chce dziś kupować - bo ma dużo Beryli (i bardziej potrzebuje karabinu 7,62 niż karabinka 5,56)
- a Fabryka Broni lobbuje - w mediach i u polityków bo zbudowała nową fabrykę i ma duży kredyt (do spłaty)
I tak trwa przeciąganie liny... (Wojsko szuka pretekstu by "odłożyć" zakup)
Inny temat to cena - nie wiem ile kosztuje MSBS, ale obawiam się że jest drogi.Skrýt celý příspěvekhttps://m.youtube.com/watch?v=...
Mrkněte na to je to Polský test karabin něco jsem probral polsky neumím , ale vypadá že nějaké problémi má i MSBShttps://m.youtube.com/watch?v=...
Mrkněte na to je to Polský test karabin něco jsem probral polsky neumím , ale vypadá že nějaké problémi má i MSBS
Načítám diskuzi...