Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu
- 8. 4. 2018
- 207 komentářů
- Jan Grohmann
Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.
Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.
Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.
Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.
Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.
Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.
Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.
Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.
Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.
Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.
Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.
Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.
V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.
K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.
transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.
Související články
Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení
Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...
- 04.12.2016
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...
- 08.12.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
TEST: Útočná puška CZ BREN 2
Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...
- 03.04.2017
- 93 komentářů
- Jan Grohmann
Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2
Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...
- 24.07.2017
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
fenri Tak GIGN je určitě používá ke specifickému druhu „práce“, kde tento koncept vyhoví. Mj. i vysvětlení nákupu v počtu několika desítek Brenů v ráži 7,62x39 GIGN, které zde ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Tak GIGN je určitě používá ke specifickému druhu „práce“, kde tento koncept vyhoví. Mj. i vysvětlení nákupu v počtu několika desítek Brenů v ráži 7,62x39 GIGN, které zde přidal tuším Horny, to jen podporuje.
Navěsit tam příslušenství samozřejmě jde, ale optimálně nikoli…., vždyť již ta hlavní fotografie se střelcem, jeho úchopem a aplikovaným Aimpointem Copm4 dává jasnou představu, na Aimpoint dáte obvyklé krytky, které pro otevření potřebují nějaký prostor, za něj zvětšovací modul, a jste téměř na limitu…
Samozřejmě, můžete to mít např. uchycené tak, že pro otevření zadní krytky Aimpointu potřebujete nejprve odklopit, popř. sejmout zvětšovací modul, ale to přece není řešení na úrovni…. Vy jistě chápete, co tím chci říci….
Vůbec nechci, aby byla tak širokospektrální, tedy i pro branecké armády, vždyť Bren 2 je evidentně sofistikovaná a drahá puška určená výhradně pro profesionály.
Jara
Podrobněji jsem to nezkoumal, ale je jasné, že pouzdro by muselo nést uložení hlavně a až za touto hranicí by bylo možné řešit ukotvení modulu předpažbí. Varianta může být např. taková, krátká verze, postačuje délka základního rámu, delší verze, prodlužovací integrovatelné moduly předpažbí. Ono to tak nějak nakonec třeba skončí...
Mj. zde je právě vidět, že tento způsob kotvení s sebou nese určité limity. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, v čem jsou uložení s jednou centrální maticí horší. A jen taková perlička, jednou se neoficiálně soutěžilo, kde se vymění rychleji hlaveň (uvolnit, vyjmou a zpětně vložit, včetně konečné montáže všeho), zda u "slavné modulární" CZ 805, nebo na G 36, a hádejte, kdo jasně vyhrál…Skrýt celý příspěvekRád bych přidal komentář k diskutované délce hlavně 16" pro ráži 7,62x51, tj. 7,62 mm NATO/.308Win, přičemž jako majitel kulovnice v této ráži s varmintovou hlavní 16" to není jen ...Zobrazit celý příspěvek
Rád bych přidal komentář k diskutované délce hlavně 16" pro ráži 7,62x51, tj. 7,62 mm NATO/.308Win, přičemž jako majitel kulovnice v této ráži s varmintovou hlavní 16" to není jen pohled čistě "teoretický".
K volbě této délky mě vedly zkušenosti amerických SWAT jednotek, které začaly právě preferovat pro 308W tuto délku hlavně. Testováním se zjistilo, že na 400 yardů (cca 366 m) není rozdíl v přesnosti mezi takto krátkou hlavní a "dlouhým bidlem". Upozorňuji, že se bavíme o "policejní odstřelovačce", u které jsou výrazně vyšší nároky na přesnost než u "vojenské odstřelovačky", kde není cílem vypnout doslova vypnout pachatele/teroristu, ale postačuje nepřítele vyřadit z boje (zranit je ve své podstatě lepší než zabít). Proto osobně nevidím problém v 16" hlavni pro DRM pušku, která bude přinášet výhody v kompaktnosti, lepším vyvážení a hmotnosti.
Moje zkušenost je taková, že i s kvalitnější tovární municí je přesnost subMOA a i při střelbě na větší vzdálenosti hraje větší roli kvalita střelce, munice a hlavně, než celková délka hlavně.Skrýt celý příspěvekZbrojiř Pěkná myšlenka s tím predpažím ve stylu MSBS nebo HK433 jenže problém je v tom že tam co mají zmíněné pušky odjimatelné predpaží má BREN ukotvenou(přisroubovanou) hlaveň ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojiř
Pěkná myšlenka s tím predpažím ve stylu MSBS nebo HK433 jenže problém je v tom že tam co mají zmíněné pušky odjimatelné predpaží má BREN ukotvenou(přisroubovanou) hlaveň takže je to u něj neproveditelné. Musela by se hlaveň chytit do rámu zhora což je kvůli pístu neproveditelné nebo něco ve stylu AR a free floating skrz predpaží....Skrýt celý příspěvekZbrojíř - když vy od toho chcete, aby to byla zároveň zbraň pro speciály a zároveň pro pěšáka-brance/odvedence. Ten to nikdy nebude mít ověnčené vším, na co rail Brenu nestačí, bo ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojíř - když vy od toho chcete, aby to byla zároveň zbraň pro speciály a zároveň pro pěšáka-brance/odvedence. Ten to nikdy nebude mít ověnčené vším, na co rail Brenu nestačí, bo byl měl v ruce 150-200 tisíc. V reálu mu stejně bude muset stačit maximálně kolimátor nebo něco jako ACOG, když dobře. A to se mu tam vejde x-krát.
Jinak s vaším návrhem úpravy pouzdra a předpažbí souhlas.
Osobně si myslím, ať mají speciálové dál kvalitní AR a ověsí si to vším, co se jim líbí a co jim dává smysl a starají se o to, ale zbytek to nepotřebuje, resp. to žádná armáda, tím spíše naše, nezacvaká.
Mimochodem GIGN si to, co potřebuje, na BRENa asi nacpe. Nezdá se mi, že by si vybrali pušku, kterou si nemohou ověsit SKUTEČNĚ potřebným.Skrýt celý příspěvekAno, myslel jsem to tak, že to se snahou odlehčovat poněkud přehnali, resp. patrně vyšli z konceptu připravované zbraně pro speciály, určené primárně pro CQB a tento nedostatečně ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, myslel jsem to tak, že to se snahou odlehčovat poněkud přehnali, resp. patrně vyšli z konceptu připravované zbraně pro speciály, určené primárně pro CQB a tento nedostatečně přizpůsobili, alespoň prozatím, konceptu skutečně univerzální útočné pušky.
Jura99, musíte číst vždy v souvislostech, vytržené z kontextu to pak nedává smysl.
Stačí se jen podávat na fotografie, a zejména na verze s delšími hlavněmi, už na první pohled zarazí rozměrová nevyváženost, střelci s obvyklým úchopem zaberou prakticky celé předpažbí (viz hlavní foto). To nemá smysl obhajovat, to je prostě u nejmodernější pušky, která má umožnit snadnou optimalizaci ukotvení obvykle používaných konfigurací, nedostatek. Jak jsem již uvedl, rozdíl mezi Bren 2 se všemi délkami hlavně a krátké HaK 416 A5 11“ na předpažbí, tj. 14 ku 22 příčných drážek Mil-Std-1913 je z pohledu uživatele a možnosti optimálního úchytu, byť jen obyčejné taktické svítilny (VIS/IR), opravdu znát… to si chce prostě zkusit. A že jsem těch kompletů na bázi různých typů zbraní už sestavoval, to byste se divili, jak vás omezený prostor někdy limituje...Jedna věc je to tam nějak navěsit, druhá ukotvit to tak, aby to bylo uživatelsky přívětivé a plně funkční.
Oni to vědí a armádě už nějakou dobu slibují prodlužovací modul předpažbí, ten zde ale bude samozřejmě limitován pozicí regulátoru.
Já osobně bych s jejich technologiemi věc řešil takto: Kratší drahé a pevnější obráběné pouzdro a k němu přišroubovaná předpažbí, tažená z profilu, se dvěma až třemi délkami, podle délky aplikované hlavně…. Žádný geniální nápad, jen převzato od jiných….
Přechod na kolimátor, jakožto hlavní zaměřovač, a potřeba vedení boje i v noci s sebou přináší potřebu aplikovat různé moduly, zvětšovací, noktovize a laserové, přitom je nutné zohlednit rozměrové nároky různých výrobků, včetně prostorových nároků na dostupnost jejich ovládacích prvků. Není to vybavení typické pro každého, ale pro profesionály nepochybně ano, a pro koho je primárně určen Bren 2, pro profesionály, nebo pro branecké armády?
Mj. s tím granátometem to bude u CZ Bren 2 opravdu zajímavé….
Nemusím zde přeci rozebírat zkušenosti z konfliktů, kdy střelec se zaměřovačem bez zvětšení má nad 200m často problém cíle vůbec najít, natož je správně identifikovat (předpokládám samozřejmě vyzrálého protivníka).
Takže koukněte na konkurenty, napočítejte inkriminovaný prostor pro kotvení doplňků a příslušenství a udělejte si závěr sami…
Hlavně prosím, žádné horké hlavy, nekonečná diskuse o tom, co lze v reálu na zbrani dokázat během pár minut, není užitečná....Skrýt celý příspěvekJura99 - myslel to asi tak, že je odlehčený za cenu zkrácení railů. Já osobně v tom problém nevidím, protože si nemyslím, že frontová puška musí být osazena kolimátorem, ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - myslel to asi tak, že je odlehčený za cenu zkrácení railů. Já osobně v tom problém nevidím, protože si nemyslím, že frontová puška musí být osazena kolimátorem, zvětšovákem, noktovizorem, baterkou, laserem, ručkou, granátometem, bajonetem, kartáčkem na zuby a vibrátorem najednou.Skrýt celý příspěvek
Když se vrátíme k Bren 2, je na místě nějaká kritika ? Dokonce ani pan Zbrojíř, pokud se nepletu, nemá nějakou zprávu o vadě, líbila se mi věta, že "Bren 2 je v tomto ohledu dost ...Zobrazit celý příspěvek
Když se vrátíme k Bren 2, je na místě nějaká kritika ? Dokonce ani pan Zbrojíř, pokud se nepletu, nemá nějakou zprávu o vadě, líbila se mi věta, že "Bren 2 je v tomto ohledu dost poplatný přehnané reakci na oprávněnou kritiku hmotnosti a nevyváženosti CZ 805". Jinak řečeno v CZUB si kritiku vzali k srdci a "přehnaně" na ni reagovali ? :-). Kéž by každý kritizovaný přehnaně reagoval a chyby přehnaně napravoval. Za státní peníze se totiž financuje ledasjaká nedobrovolná podpora. Třeba "státní podpora" stavebních firem na zvlněné D47 nebo předražené Blance a dalších. Nákup CZ805 stál cca 2mld., původní cena Blanky se kalkulovala na 10-15mld., výsledná cena 40mld. Za zvlněnou D47 může asi stát, protože zapomněl do smlouvy napsat, že si neobjednává zvlněnou dálnici. Blankou se dá jezdit, CZ805 se dá střílet, ale D47 je na vybagrovat a začít znovu. Státní podpora Aera jednak penězi a jednak projektem L159 je také kapitola sama pro sebe. Prostě stát není robot a všechny věci se nepovedou :-).Skrýt celý příspěvek
Díky za info ohledně té hlavně! Ono je to vlastně logické. Tak nějak předpokládám, že pokud si zákazník řekne o jinou délku hlavně (a bude chtít odebrat alespoň stovky kusů), není ...Zobrazit celý příspěvek
Díky za info ohledně té hlavně! Ono je to vlastně logické. Tak nějak předpokládám, že pokud si zákazník řekne o jinou délku hlavně (a bude chtít odebrat alespoň stovky kusů), není pro CZUB problém takovou hlaveň vyrobit a namontovat.
Vedení většiny armád NATO se mnou zase souhlasí ;-)Skrýt celý příspěvekHorny/Cenzor Popsaný pohled na řízenou dávku je samozřejmě zjednodušen. Vždy hodně záleží, o jakou jde konstrukci zbraně, pro koho a pro jaké úkoly je primárně určena. Konkrétní ...Zobrazit celý příspěvek
Horny/Cenzor
Popsaný pohled na řízenou dávku je samozřejmě zjednodušen. Vždy hodně záleží, o jakou jde konstrukci zbraně, pro koho a pro jaké úkoly je primárně určena. Konkrétní technické zadání (řešení) významně ovlivňuje aplikovaná taktika a metody výcviku. Při stávajícím modelu výcviku a obvyklém způsobu použití však řízená dávka nemá u klasických konstrukcí AR valnou přidanou hodnotu.
Přesto mnozí výrobci, zejména u zbraní se snadno vyměnitelnými spušťadly, např. HaK MP5, HaK G 36 a pod., nadále nabízejí možnost volby od 0,1, přes 0,1,D, 0,1,3,D, 0,1,2,D, až po 0,1,2…., přesto dominuje klasika 0,1,D.
Rozdíl v bojovém potenciálu samonabíjecí verze a verze plně automatické může být zcela minimální, některé civilní verze ale limitují různá opatření výrobců, např. levnější a komfortnější naladění pohonu automatiky. Např. zmiňovaná CZ 805 Bren S1 se podle mých zkušeností chová kultivovaněji než CZ 805 A1, jelikož se zde nepředpokládá, že bude překonávat zvýšené odpory ve ztížených podmínkách (automatika pracuje s menším přebytkem energie). U jiných výrobců se civilní varianta omezila prakticky jen na eliminaci možnosti střelby dávkou.
Pro objektivní srovnání zbraní je potřeba nejen porovnání technické, uživatelské, ale i získat odpovídající informace z dlouhodobější exploatace. Takže i produkt, který je parametricky zajímavý, uživatelsky vstřícný mohou srazit časté poruchy, či nadměrné nároky na údržbu a servis. Bohužel, v současné hodně přebyrokratizované době, kdy obvykle vítězí forma nad obsahem, jsou tato komplexní hodnocení dost upozaďována.
CZ Scorpion zde (u některých) získal pozitivní hodnocení především proto, že na rozdíl od CZ 805 po uvedení na trh celkem fungoval, byť se to bez problémů zdaleka neobešlo a dodnes v souvislosti s nepřehlédnutelnými destrukcemi existují určité pochybnosti….
Pokud ho však srovnáme s etalonem třídy, tedy HaK MP5, pak propadne, a to i po ekonomické stránce, neboť HaK MP5 je sice dražší, ale v praxi přežije dva Scorpiony, pokud vyměníš hlaveň (chromovaná) a pár drobných součástek, jedeš dalších cca 100 000 ran. A to nerozebírám nesrovnatelně lepší střelecký komfort, vyšší přesnost, téměř nulovou poruchovost a širokou škálu integrovatelných doplňků pro MP5.
Dle mého by Scorpion potřeboval zásadně přepracovat, resp. min. kvalitativní skok jako je mezi CZ 805 a Bren 2.Skrýt celý příspěvekKOLT: 16" hlaveň byla požadavkem pro Pákistán v obou předpokládaných rážích. Tato délka hlavně je pro útočnou pušku, ne pro DMR. Váš názor na omezenou dávku nesdílí minimálně ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
16" hlaveň byla požadavkem pro Pákistán v obou předpokládaných rážích. Tato délka hlavně je pro útočnou pušku, ne pro DMR.
Váš názor na omezenou dávku nesdílí minimálně velení ruské armády, což ukazuje právě zaváděný AK-12.Skrýt celý příspěvekfenri, to sice není, jenže ta puška by měla mít určení jako DMR (ostrostřelecká, pro přesnou střelbu...), takže bych očekával nejen vyšší účinnost (myšleno plnotučnou ráži), hlavně ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, to sice není, jenže ta puška by měla mít určení jako DMR (ostrostřelecká, pro přesnou střelbu...), takže bych očekával nejen vyšší účinnost (myšleno plnotučnou ráži), hlavně ale vyšší přesnost. A tu dosahnu kvalitnější municí (hahaha, stejně z toho budou střílet M80), přesnější a tužší hlavní (moc na to podle fotek nevypadá) a delší hlavní (16" sice je víc než 14, ale furt mi to přijde zatrsakr málo). Nahrazovat bude SVD, které mají 24" hlavně – to je pro daný účel už asi zbytečně mnoho*, nicméně přechod na 16" mi přijde jako příliš velký skok.
*) Také to původně měly být pušky odstřelovací, až časem se posunuly spíše do kategorie ostrostřeleckých, navíc jejich hlavně nejsou bůhvíjak tuhé, takže se tím dohání ztráta přesnosti při rychlejší střelbě, tedy prý, já ji v životě neměl v ruce :-(Skrýt celý příspěvekCenzor, HK G11 zvládla už v 70. letech střílet tříranými dávkami, přičemž zpětný ráz se neprojevil, dokud třetí střela neopustila komoru (nebo i hlaveň, teď nevím). A k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Cenzor, HK G11 zvládla už v 70. letech střílet tříranými dávkami, přičemž zpětný ráz se neprojevil, dokud třetí střela neopustila komoru (nebo i hlaveň, teď nevím). A k tomu střílela beznábojnicovou munici. Jooo, to byla doba pokusů a vývoje... :-) Jenže ono se prostě nakonec ukazuje, že střílet samostatnými ranami, jak to popsal Zbrojir, je holt nejefektivnější z hlediska přesnosti i spotřebované munice. A naučit se to není tak těžké, aby to nezvládli i branci.Skrýt celý příspěvek
Zbrojir - Děkuji za odpověď. Říkal jsem si, jestli to třeba nebylo způsobené jen konzervativním návykem vojáků na Sa58, ale i vzhledem k ostatním nedostatkům prvního BRENu to dává ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir - Děkuji za odpověď. Říkal jsem si, jestli to třeba nebylo způsobené jen konzervativním návykem vojáků na Sa58, ale i vzhledem k ostatním nedostatkům prvního BRENu to dává smysl.
Pokud si správně pamatuji, tak s tříranou dávkou přišli američani poté, co si vyhodnotili efektivitu palby z M16tek ve Vietnamu, aby omezili "kropení" vystresovaných branců.
Dvouranovou dávkou pak proslul ruský AN-94, který dokáže vystřelit druhou střelu dřív, než střelec pocítí zpětný ráz té první. Jenže tohle BREN asi určitě nedokázal.
Měl jsem při dvou příležitostech v ruce jen samonabíjecí verzi S1, tak mi to pořád vrtalo hlavou. Ergonomicky mě nenadchl ani BREN S1, ani nový Scorpion. I když samonabíjecí varianta je přece jenom něco trochu jiného než "plnotučná".Skrýt celý příspěvekZbrojir:
Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...
Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.Zbrojir:
Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...
Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.Zbrojir:
Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...
Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.Zbrojir:
Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...
Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.KOLT - 7.62x51 je na délku hlavně podstatně méně citlivá, než 5.56. Je pravda, že maximum z ní dostane 26", standard je 24" u LE se používá 20". Z tohoto pohledu je 16" málo, to ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT - 7.62x51 je na délku hlavně podstatně méně citlivá, než 5.56. Je pravda, že maximum z ní dostane 26", standard je 24" u LE se používá 20". Z tohoto pohledu je 16" málo, to máte pravdu. Je to spíš taková silná a nekompromisní zbraň na blízko :-)Skrýt celý příspěvek
16" hlaveň v ráži 7.62x51 mi přijde drobet málo, má-li se jednat o ostrostřeleckou pušku... Jinak, chápu to správně, že CZUB má v ráži 7.62x39 pušky dvě – jednodušší CZ 807 a ...Zobrazit celý příspěvek
16" hlaveň v ráži 7.62x51 mi přijde drobet málo, má-li se jednat o ostrostřeleckou pušku...
Jinak, chápu to správně, že CZUB má v ráži 7.62x39 pušky dvě – jednodušší CZ 807 a "plnohodnotnou" CZ BREN 2?Skrýt celý příspěvekHorny: Před mnoha lety vznikaly zbraně a bylo to i ozbrojenými složkami mnohdy striktně požadováno, aby tyto umožňovaly střelbu i přesně definovanými dávkami (2-3 rány). ...Zobrazit celý příspěvek
Horny:
Před mnoha lety vznikaly zbraně a bylo to i ozbrojenými složkami mnohdy striktně požadováno, aby tyto umožňovaly střelbu i přesně definovanými dávkami (2-3 rány). Předpokládala se vyšší efektivita střelby dávkami i u méně vycvičených jedinců. Místo spušťadel 0,1,D se začala používat spušťadla 0,1,3,D, později 0,1,2,D. Praxe však ukázala, že tato opatření jsou v reálném boji spíše kontraproduktivní.
Střelec je dnes primárně cvičen ke střelbě jednotlivými ranami, např. v rámci CQB se užívá střelba velmi rychlými jednotlivými ranami (několik ran za sekundu), kdy každý výstřel máte pod kontrolou, a na cíl vypálíte tolikrát, kolikrát je třeba, zatímco dávka je mnohem hůře kontrolovatelná, spotřebovává rychleji munici, a proto se užívá v naprosto výjimečných případech, kde chce její délku zpravidla řídit střelec sám, což u řízené dávky vyžaduje buď opakovaně stlačovat spoušť, nebo přeřadit ještě o jednu pozici do režimu neomezené dávky.
V případě aplikace řízených dávek je spušťadlo složité, zbraň dražší, a hlavně, pozic přeřaďovače, který musíte ovládat naprosto intuitivně a jen hmatem vyhodnotit stav, je více, takže při přechodu z obvyklého režimu 1 do případně žádaného režimu D a zpět musíte překonat ještě jednu pozici. Sečteno a podtrženo, zbytečná a drahá hračka, vhodná pouze na střelnici a pro ukázky, která navíc zvyšuje riziko chyby při přeřazení.
Ústup výrobců i ozbrojených složek od požadavků na řízené dávky je evidentní, tady přišla CZUB se spušťadly CZ 805 a CZ Scorpion EVO evidentně s křížkem po funuse....
U CZ 805 byly výhrady znásobeny velmi těsným naskládáním pozic za sebe, a z počátku i zcela nevhodně nastaveným odporem, kdy jste po odjištění velmi často skončil rovnou v pozici 2.
"Bren 2" u GIGN, ano, je to přesně tak, jak píšete. CZUB udělala vše pro to, aby konečně získala referenci z nějaké prestižní západní ozbrojené složky, což samozřejmě považuji za logické. Jen je za úspěchem třeba vidět prostou realitu, kterou jste popsal, a neposouvat věci o několik řádů jinam, jak se v tuzemských komentářích běžně stává. Když jsem si mnohé z nich přečetl, tak případný laik by snadno mohl dojít k závěru, že v kontraktech ve Francii porazila CZUB i HaK.Skrýt celý příspěvekCenzor: nerozumím, jaká mířidla byla použita, zda jde o střelbu z volné ruky, nožky, bench... ale je to docela tragický rozptyl.:-(
Být to na 300 m, tak celkem zatleskám.Cenzor: nerozumím, jaká mířidla byla použita, zda jde o střelbu z volné ruky, nožky, bench... ale je to docela tragický rozptyl.:-(
Být to na 300 m, tak celkem zatleskám.Zbrojir - Zajímalo by mne, proč vojákům u prvního BRENu tolik vadila střelba dávkou. Člověk by takhle od stolu řekl, že možnost dvojvýstřelu, bez nutnosti složitě ho drilovat, bude ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir - Zajímalo by mne, proč vojákům u prvního BRENu tolik vadila střelba dávkou. Člověk by takhle od stolu řekl, že možnost dvojvýstřelu, bez nutnosti složitě ho drilovat, bude v dnešní době spíš plus.
-----------------------------------------------------------
Jen tak na okraj - pro ty kteří snad náhodou na tuto informaci nenarazili podotýkám, že GIGN koupila celkem 36 kusů BRENu v ráži 7,62x39 - jako důvod byl uveden, že v této ráži a s takto krátkou hlavní šlo o nejpřesnější moderní pušku (mezi řádky - jedinou moderní pušku s takto krátkou hlavní a v této ráži)...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...