Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr

Voják Armády ČR; ilustrační foto / Zdeněk Koza

Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny bylo ohlášeno vytvoření devíti nových jednotek aktivní zálohy. Ačkoliv jsem se o problematiku AZ zajímal i v minulosti, vytvoření roty AZ u 43. výsadkového praporu mi poskytlo nový impuls. I když se v textu dopouštím hned několika zobecnění, neklade si za cíl stát se analýzou problematiky AZ jako takových; je nutně formován specifickým pohledem výsadkového útvaru. Právě proto pro mne bude o to cennější zde získat zpětnou vazbu zejména od již sloužících příslušníků AZ nad proveditelností některých tezí. Článek vyšel původně na webu On War | On Peace

Ačkoliv myšlenka zřízení aktivní zálohy pochází již od armádního generála Jiřího Šedivého, který v roce 1999, jako tehdejší Náčelník Generálního štábu, povolal záložníky na první dobrovolné cvičení, role AZ v AČR stále připomíná osud nemilovaného sirotka, který čeká na lepší časy. Musí tomu tak být? Je tomu tak i v jiných armádách? Co je třeba udělat pro to, aby se situace zlepšila?

Krajské pěší roty vs. přičleněné bojové roty

Aktivní záloha Armády České republiky má v současné době stanovené tabulkové počty 2359 vojáků, přičemž celková naplněnost čítá necelých 51%. AZ se skládají ze dvou druhů jednotek – pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích a jednotek přičleněných přímo k útvarům AČR.

Jsou to zejména středisko záloh speciálních sil 601. skupiny speciálních siltanková rota AZ u 73. tankového praporumechanizované čety AZ u 41. mechanizovaného a 72. mechanizovaného praporuzáchranná četa AZ u 151. ženijního praporu a jednotka AZ Vojenské policie.

Již v tomto základním rozdělení se odráží vnitřní dichotomie jednotek AZ. Zatímco pěší roty jsou svou věkovou skladbou složeny spíše ze starších vojáků s vazbou na konkrétní region (ať již emocionální nebo prostě logistickou), jednotky u bojových praporů jsou tvořeny pestřejší směsicí vojáků zpravidla z celé republiky.

Není rovněž náhodou, že zatímco krajské pěší roty AZ se potýkají s řádově poloviční nenaplněností, řada jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům musí zájemce odmítat. Při náboru a použití obou typů jednotek AZ je třeba tyto skutečnosti respektovat jako dané.

Lze důvodně očekávat, že budoucí 4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu bude spadat do demografického modelu jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.

Modely AZ v zahraničí – Spojené království

Ačkoliv 43. výsadkový prapor doposud nikdy svou jednotku aktivní zálohy neměl, takže by se dalo říci, že se zálohami nemá žádné zkušenosti, nebyla by to pravda. Až do roku 2010, kdy finanční krize učinila této spolupráci přítrž, 43. výsadkový prapor pravidelně cvičil s britskými výsadkáři 4 Para (TA).

Při pravidelných cvičeních mé tehdejší roty s nimi mi vždy vyrazilo dech, že tito aktivní záložníci ze 4. výsadkového praporu, Výsadkového pluku si ve většině oblastí nezadali s profesionálními výsadkáři z Chrudimi. Jejich dovednosti v taktické a střelecké přípravě byly excelentní a nebýt toho, že se občas pochlubili, čím se živí v civilu a jejich vyššímu věkovému průměru oproti naší rotě, nikomu by ani nepřišlo na mysl, že se nejedná o profesionální vojáky.

Je možné srovnatelného standardu dosáhnout i v podmínkách 43. výsadkového praporu, potažmo České republiky? Domnívám se, že ano. I když bude jistě ještě dlouho trvat, než se například uznání AZ byť jen přiblíží společenské prestiži Territorial Army ve Spojeném království, kde by se zaměstnavatel, házející svému zaměstnanci klacky pod nohy za jeho službu v AZ, vystavil nepředstavitelnému společenskému odsudku.

Anebo kdy se standard ve výzbroji, výstroji a dalších oblastech vojáků AZ srovná s profesionálními vojáky a přestanou s nimi soupeřit o konečnou množinu zdrojů útvaru municí počínaje a zbraněmi konče.

Netřeba zapomínat ani na aspekt, který se v našich končinách tolik neakcentuje. S jednotkami AZ ve Spojeném království se zcela samozřejmě počítá i pro expediční operace za hranicemi země. Přestože jen velmi malé procento z příslušníků záložních jednotek britské armády je takto skutečně použito, Damoklův meč nasazení například v Afghánistánu bok po boku svých kolegů z ostatních pravidelných výsadkových praporů evidentně dělá divy.

4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu

I když jsme o zřízení jednotky AZ u 43. vpr v ideové rovině uvažovali poměrně dlouhou dobu, nebýt komplexních legislativních a organizačních změn v podmínkách fungování AZ, které byly rozhodnuty na konci tohoto roku velením AČR, v rovině úvah bychom i skončili. Od počátku nám bylo jasné, že nechceme beze zbytku převzít současný model jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.

Prvním důvodem byla samotná velikost a struktura těchto jednotek. Standardní velikost těchto jednotek AZ – četa, byla nedostatečná pro generování bojového potenciálu několika úkolových uskupení výsadkových čet – nejběžněji používané taktické jednotky výsadkářů ve většině druhů operací.

Jen jednotka o velikosti výsadkové roty, se srovnatelným množstvím práce ze stupně prapor jako s výsadkovou četou, je schopna působit ve své dvojjediné roli – individuálních náhrad za chybějící výsadkáře při bojovém nasazení, například podle článku 5 Severoatlantické smlouvy, ale rovněž samostatného působení ve prospěch praporu například na vedlejším taktickém směru.

Druhým důvodem bylo nevyhnutelné přenesení principu výběrovosti 43. výsadkového praporu známého nejen z výběrových řízení k profesionální části praporu. Pokud má být 4. výsadková rota (AZ) hodna svého jména, existují kritéria na uchazeče, která jsou nepřekročitelná.

Pro provádění výsadkového výcviku musí výsadkář trvale splňovat tři hlavní kritéria:
+ hmotnost 60 – 90 kg (byť v souvislosti se zavedením padáku OVP-12 SL zřejmě dojde k rozvolnění tohoto kritéria);
+ platné lékařské vyšetření „A, schopen jako výsadkář“;
+ hodnocení z výročního tělesného přezkoušení ne hůře než známkou „2“.

Pro představu, výsadkář ve věku 36 let, tedy ve IV. věkové kategorii, musí pro dosažení tohoto hodnocení zaběhnout 2600 m za 12 minut, udělat 8 přítahů na hrazdě, 40 leh/sedů za minutu a 24 kliků za 30 vteřin. Kompletní normy viz Wikistránka 43. výsadkového praporu.

O čem naopak uvažovat lze, je rozvolnění podmínek výběrového řízení, ani ne tak, co se kritérií týče (kategorie B, ze kterého výběrové řízení ke 4. vr (AZ) vychází – určená pro zabezpečovací část praporu, sice obsahuje stejné disciplíny jako pro uchazeče na bojovou část Praporu, avšak s nižšími nároky), ale spíše z hlediska vstřícnosti k uchazečům, co se nárokům na jejich volný čas týče.

Uchazeči o službu u 4. výsadkové roty (AZ) se budou totiž rekrutovat ze třech skupin:
 + současní příslušníci AZ zejména z jednotek přičleněných k bojovým praporům;
 + bývalí příslušníci 43. vpr;
 + noví uchazeči o službu u AZ jako takovou, zejména studenti.

Především první skupina bude pro první etapu fungování 4. vr (AZ) nezbytně klíčová. Podmínky náboru i samotné služby musí tuto skutečnost reflektovat.

Samotný výcvik 4. výsadkové roty (AZ) musí vycházet z doktrinálních úkolů a taktických postupů 43. vpr. Zároveň však logicky nemůže obsahovat všechny jeho doktrinální úkoly. Jednotku je tedy třeba směřovat do jasně vymezené výseče úkolů výsadkářů, jako jsou úkoly bojového patrolování (operace vyhledej a znič, léčky, přepady) a aeromobilních i padákových výsadkových operací na ovládnutí (letišť, kritické infrastruktury, klíčového terénu…)

To vše bude vyžadovat maximálně proaktivní přístup záložníků 4. vr (AZ) k jejich vlastní vycvičenosti. Vzhledem k pouhým třem výcvikovým týdnům za rok bude nutné část výcviku odkázat do samostudia, ať již část teorie nezbytné pro zvládnutí praxe anebo například drtivou část tělesné přípravy jako takové.

V obou ilustrativních případech bude nezbytná metodická role instruktorů 43. vpr, ale role využití volného času ve prospěch jednotky bude nepostradatelná. Být výsadkářem 4. vr (AZ) bude nutně klást požadavky na životní styl.

Nezbytné podmínky fungování 4. vr a jednotek AZ v AČR

Změny, nezbytné pro plnohodnotné fungování jednotek Aktivních záloh, lze rozdělit do dvou hlavních skupin – 1) materiálně-technické a 2) institucionální.

Mezi nejdůležitější materiálně-technické změny ve fungování AZ patří opatření, která již byla rozhodnuta velením AČR. Nově budou jednotky AZ vybaveny svými organickými přidělenými zbraněmi. To je důležité nejen z hlediska perspektivy samotného operačního nasazení, které je bez vlastních přidělených zbraní z principu vyloučeno, ale zejména z důvodu snížení pociťovaného soupeření o zdroje s profesionálními vojáky mateřského útvaru.

U jednotek AZ se i nadále nepočítá s přidělením organické techniky, což však z úzkého pohledu 43. vpr není sebemenším handicapem z důvodu převažujícího zamýšleného způsobu zasazení.

Důležitější změnou je však docenění přínosu AZ ze strany profesionální AČR. Jednotky AZ byly doposud na samém okraji zájmu a drastické omezení rozpočtu AČR v posledních letech situaci jen akcentovalo. Plnohodnotné fungování jednotek AZ je možné jen za podmínky změny přístupu velitelů útvarů, pod které jednotky AZ spadají.

Změna paradigmatu z „přičleněné jednotky AZ k mému útvaru“ na „jedné z našich rot, která je jednotkou AZ“. Tuto změnu myšlení nelze nařídit, ale je naprosto nezbytná nejen pro zlepšení fungování jednotek AZ, ale i jejich vnímání profesionálními vojáky.

Přínosy aktivní zálohy pro Armádu České republiky

Proč vlastně aktivní zálohu máme? Samozřejmou odpovědí bývá, že: „jsou zálohou Armády České republiky pro případ mobilizace“.

Je to ale skutečně jediný důvod existence AZ? Domnívám se, že na příkladu britského modelu fungování Territorial Army lze snadno ilustrovat některé z benefitů existence záložních jednotek:

1) Mobilizační rozvinování ozbrojených sil

Jedním z důvodů současného neutěšeného stavu Aktivních záloh je nepříliš akcentovaný fakt, že jednotky AZ existují především pro nepříliš pravděpodobnou, ale o to kritičtější potřebu nějaké formy mobilizačního rozvinování ozbrojených sil.

Jelikož Česká republika nemá dobře promyšlenou, artikulovanou a populací všeobecně sdílenou mobilizační strategii, nemá koncept AZ jasný pevný bod, o který by se mohl opřít. Spor, zda je současný či navrhovaný koncept AZ ten správný, lze tedy rozhodnout pouze intuitivně.

Oproti tomu Territorial Army existuje ve Spojeném království zjednodušeně ze dvou explicitních důvodů: mobilizační rozvinování a poskytování úzkých expertních kapacit pro expediční operace.

Dělicí linie mezi profesionální částí Britské armády a TA neleží v míře schopností, ale a) jak často jsou tyto schopnosti aktivovány a b) reakční čas pro jejich použití. Zatímco u profesionálních jednotek se očekává časté reálné použití té či oné schopnosti, a to s reakčním časem v řádu hodin, u TA se očekává občasné použití s reakčním časem v řádu jednotek týdnů. Nevypovídá to však nic o konečné kvalitě splnění úkolu.

Jako příklad mohu uvést autora knihy Losing Small Wars, Franka Ledwidge. Autor mnoha vynikajících knih o vojenství je totiž zároveň záložní zpravodajský důstojník Královského námořnictva, který byl v této roli opakovaně operačně nasazen v Iráku i Afghánistánu.

2) Využití schopností záložníků z jejich civilního povolání

Když dokázala TA přilákat ke službě zmiňovaného Franka Ledwidge či Lewise Collinse, představitele nezapomenutelné role ze seriálu Profesionálové, dokázala by aktivní záloha to samé? Obávám se, že opakování podobného příběhu brání zejména strach většinové AČR z vysoce kvalifikovaných profesionálů z civilního sektoru.

Ačkoliv i v profesionálních jednotkách Armády České republiky nevyhnutelně dochází k využití pracovních zkušeností z předchozího civilního života, u jednotek AZ lze této skutečnosti využít programově.

Ať již jako dovednostního bonusu k vykonávané činnosti (aktivní webový designer na funkci kulometníka může pomoci s vytvořením internetových stránek praporu…), tak vytvářením jednotek, které budou na této skutečnosti přímo vědomě postaveny.

Vytvoření jednotek AZ složených ze zdravotnického personálu, právníků, antropologů či arabistů se přímo nabízí. Byť podobný přístup přesahuje současný horizont událostí, AČR by se mu do budoucna neměla bránit.

3) Sepětí ozbrojených složek s většinovou populací

Ačkoliv od profesionalizace Armády České republiky uplynulo jen deset let, již dnes naplno pociťujeme jeden z negativních průvodních jevů tohoto kroku – uzavření AČR do sebe jako profesionální organizace bez vhledu většinové společnosti do jejího fungování.

Na rozdíl od doby nedávno minulé nejen, že drtivá část občanské společnosti nemá osobní zkušenost se službou v ozbrojených složkách – byť po omezenou dobu, ale většina z civilistů ani nikdy neviděla vojáka při jeho práci – výcviku.

Na rozdíl například od doby První republiky, kdy drtivá část cvičení probíhala v civilním prostoru (i proto se konaly „manévry“ tradičně na začátku podzimu – po období sklizně) se dnes cvičení všech typů programově konají v uzavřených vojenských újezdech. Žádné množství akcí na veřejnosti a podobných projektů nemá šanci tento fakt zásadně změnit.

Program POKOS, branné výchovy na školách je jistě krokem správným směrem, ale je to krok zároveň velmi osamocený. Dokud Česká republika nenajde odvahu vytvořit (respektive obnovit) obdobu britské mládežnické organizace Army Cadet Force, nelze očekávat, že brannost bude v popředí zájmu široké veřejnosti.

Rozšíření Aktivních záloh je krokem, který může pomoci tento stav změnit. Pět tisíc příslušníků aktivní zálohy, z drtivé části srdcařů s pozitivním vztahem k ozbrojeným složkám se sítí přátel, kamarádů a širší rodiny není zanedbatelnou složkou v ovlivňování většinové společnosti ve vztahu k jejím ozbrojeným složkám. Je třeba mít na paměti faktor netypické demografické skladby AZ.

Zatímco u profesionálních útvarů by doktor práv na systematizovaném místě kulometníka působil jako přírodní úkaz, u jednotky AZ se nad tím nikdo nepozastaví.

Proces vytváření nových jednotek Aktivních záloh, spolu se změnou celého konceptu AZ, je teprve na počátku, 4. výsadkovou rotu (AZ) nevyjímaje. Celý systém je stále v pohybu, potřebné koncepční materiály budou schváleny až v první polovině roku 2016. Jestli někdy byla možnost modifikovat k lepšímu podmínky fungování jednotek AZ, je to teď. Proto zde uvítám zpětnou vazbu nejen od již sloužících příslušníků AZ, ale od každého, kdo se o tuto problematiku zajímá.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Postavení armády v právním systému České republiky

Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...

Branná povinnost je uplatnění moci občana

Bulvární deník Blesk přišel 14. června letošního roku s titulkem "Vláda chystá brannou povinnost. ...

Kolapsy společností a bezpečnost ČR

Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...

Letectvo Armády České republiky čekají velké změny

Modernizace taktického letectva, nákup vrtulníků ale i obměna strojů dopravního letectva – taková je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • hulvath
    16:24 19.12.2015

    Vážení, proč ale rozebírate jenom téma Aktivních záloh, jako přímého doplňku armády jako takové ? Myslím že je nejvyšší čas rozebrat i téma druhého, nižšího a masovějšího stupně ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážení, proč ale rozebírate jenom téma Aktivních záloh, jako přímého doplňku armády jako takové ? Myslím že je nejvyšší čas rozebrat i téma druhého, nižšího a masovějšího stupně občanské angažovanosti v obraně - něco jako Národní garda. Tam by potenciálními zájemci byli sportovní střelci (majitelů samonabíjecí verze SA58 jsou desítky tisíc), myslivci, apod. Každý by tam šel s vlastní zbraní pokud by chtěl, stát by jim mohl vyjít ekonomicky v ústrety při nákupu munice, zjednodušeném rozšíření ZP o další skupiny, apod. Hlídka v sestavě velitel - voják z povolání, aktivní záložník, nebo policista, členové - domobranci - lokální mobilizace blesková. Probůh nepřipravujme se zas na minulou válku. Čeká nás neklidná doba asymetrického konfliktu nízké bojové intenzity - ale velmi vysoké spololečenské nebezpečnosti. Kde slimáčtí kombatanti nedělají frontu v BVP :) ale v počtu pár kusů se budou vynořovat a třeba nejen ničit obyvatelstvo (jako Paříž apod.), ale třeba podříznou brýlatého neozbrojeného dědulu co je na vrátnici elektrorozvodny a zničit ji...nebo plynovody a vedení VN v terénu, vodovody, atd. - dejte na to 300 ručníkářů, každému kilo plastiku a AK, a při koordinované akci ochromí tento stát za dva dny na měsíce... Domobranci se znalostí místních podmínek a s nadšením, by byli velkou posilou. Toto je velice naléhový úkol, o kterém politici - s výjimkou náznaků prezidenta, hlučně mlčí...Skrýt celý příspěvek

  • Pepos
    11:21 19.12.2015

    Páči sa mi ako sa uvažuje o zálohách. Realita je však taká ,že profesionálne armády v európe nemajú veľke zálohy . To jes sú pripravené na vojny max. 3 - 6 mesiacov . Vtedy budú ...Zobrazit celý příspěvek

    Páči sa mi ako sa uvažuje o zálohách. Realita je však taká ,že profesionálne armády v európe nemajú veľke zálohy . To jes sú pripravené na vojny max. 3 - 6 mesiacov . Vtedy budú tzv. malé straty no potom až začnu odvádzať civilov s min. vycvikom budu straty ohromné.(viď. V.Británia 1. i 2. sv).
    Tu majú jednoznačnu výhodu armády záklaďakov. Veľké zálohy umožňujúce plynule zásobovanie vojakmi - odhad 1 - 5 rokov).Skrýt celý příspěvek

  • Kratas
    11:05 19.12.2015

    to Aldus: Naprosto chápu kam směřuješ svůj komentář, a dá se říct, že se s ním dá i v mnohém souhlasit, ale.... V současnosti má armáda cca 27 000 lidí, Kolik z toho je u ...Zobrazit celý příspěvek

    to Aldus:

    Naprosto chápu kam směřuješ svůj komentář, a dá se říct, že se s ním dá i v mnohém souhlasit, ale....

    V současnosti má armáda cca 27 000 lidí, Kolik z toho je u bojových jednotek resp. je opravdový kombatant? když budu hodně přehánět, tak to nebude ani 10 000 vojáků. Na co mít potom k 10 000 vojáků dalších 5 000(což je cíl naplněnosti AZ) logistů, opravářů, strážáků? Jeví se mi jako mnohem užitečnější, mít tady 5000 záložáků (stejně bojová bude jen polovina), kteří budou jakeš takeš vycvičeni a schopni reálného boje po boku profesionálů.

    a druhá věc je ta, že jsem vstoupil do AZ, abych se naučil bojovat a bránit vlast a byl připraven, kdyby se opravdu něco dělo. Ne abych se učil týlové zabezpečení, to můžou dělat zmobilizovaní nevojáci, kteří třeba jsou logisty i v cicilu.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    08:25 19.12.2015

    Ať je válčení sofistikované jak chce, vždycky je to nakonec o pěšákovi. Stačí se podívat na jakýkoli konflikt, vč. Syrie. Profesionální armáda je sice pěkná věc, ale pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Ať je válčení sofistikované jak chce, vždycky je to nakonec o pěšákovi. Stačí se podívat na jakýkoli konflikt, vč. Syrie.

    Profesionální armáda je sice pěkná věc, ale pokud státnost nebrání obyčejný občan, je nám taková armáda k ničemu. Jednak je malá, za druhé - vždy v historii (38/68) nesplnila očekávání.

    Osobně si myslím, že jedinou správnou cestou je stávající armáda, ale doplněna domobranou, něco na Švýcarský systém.

    Panuje totiž velmi mylné přesvědčení, že svoboda se dá koupit (profesionální armádou) a že se vlastně občan vůbec nemusí starat.Skrýt celý příspěvek

  • Mattauch
    21:22 18.12.2015

    Aldus: Vaše myšlenka je v zásadě logická, ale je založena pouze na úzkm pohledu. 1) válčení je stále sofistikovanější, ale práce kulometníka se moc nezměnila. Ten skok je, ...Zobrazit celý příspěvek

    Aldus: Vaše myšlenka je v zásadě logická, ale je založena pouze na úzkm pohledu.

    1) válčení je stále sofistikovanější, ale práce kulometníka se moc nezměnila. Ten skok je, alespoň dle mého vhledu do problematiky, od úrovně roty víš.

    2) každá jednotka má dán soubor úkolů které má plnit a ke kterým se má připravovat (METL) a nikde není dáno, že METL AZ u praporu musí být stejně široký jako METL obdobné jednotky u praporu. Například AZ u 601. skss se připravují čistě na speciální průzkum tedy jen na část toho k čemu se připravuje celá 601. skss.

    3) Jak vyplývá z bodu 2, úkolem AZ jistě není 100% nahradit profesionální jednotku. Smyslem je dostat 66% - 75% rozsahu použitelnosti s 80% - 90% kvality ale za 20% nákladů.

    4) Je tu otázka rekrutace. Když se podíváte na statistiku naplněnosti z loňského roku, zjistíte že jednotky u bojových útvarů jsou obecně vzato mnohem naplněnější než jednotky u KVV, VP a záchranářů.

    5) AZ u útvarů mají, jak ostatně napsal již pan major, více funkcí. Pokud bude útvar vyslán k plnění úkolů v boji, dá se očekávat že bude doplněn ze svých AZ (žádný útvar není nikdy naplněn na 100%) a zbylí AZ budou buď tvořit posilu jící prvek, zálohu k úhradě ztrát v boji nebo vytvoří jádro mobilizačně utvářeného útvaru.

    Po AZ toho tedy chceme hodně, ale myslím že toho nechceme příliš. Je to jen o specifikaci METL a uzpůsobení výcviku. A myslím, že minimálně v tom druhém se udál pokrork (jak dalece v tom prvním nevím, jsem na nízké funkci), neboť jsme již alespoň 4 roky nebyli lézt na lezecké stěně, neletěli vrtulníkem, atd... a takjsme měli čas věnovat se tomu co je opravdu naší prací - základní pěší taktice, spolupráci pěchoty s BVP, pěší patrolování, atd...

    čet. vz. Mattauch
    četa AZ u 72. mprSkrýt celý příspěvek

  • Aldus
    20:02 18.12.2015

    Ja se zalozaku nechci v zadnem pripade dotknout, naopak, na druhe strane valceni je stale sofistikovanejsi, odbornejsi a stalo se regulernim remeslem. Vykon a trening jde ruku v ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja se zalozaku nechci v zadnem pripade dotknout, naopak, na druhe strane valceni je stale sofistikovanejsi, odbornejsi a stalo se regulernim remeslem. Vykon a trening jde ruku v ruce, to potvrdi kazdy sportovec.
    Proto me napada, jestli by nebylo rozumejsi specializovat AZ spise do podpurnych roli, napr. logistiky, kde si umim 3 tydny vycviku rocne predstavit jako dostacujici, nez k temto vysoce specielnim cinnostem - vysadkari, pruzkumnici, specialove, ...
    Opakuji, neni to nic proti AZ, naopak, jen se ptam, jestli toho po nich nechceme nejak moc.
    A nestavim se ani proti dalsi vysadkove rote a klidne i praporu, ale myslim, ze by to meli pokryt profici ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7