Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr
- 18. 12. 2015
- 126 komentářů
- Ivo Zelinka
Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny bylo ohlášeno vytvoření devíti nových jednotek aktivní zálohy. Ačkoliv jsem se o problematiku AZ zajímal i v minulosti, vytvoření roty AZ u 43. výsadkového praporu mi poskytlo nový impuls. I když se v textu dopouštím hned několika zobecnění, neklade si za cíl stát se analýzou problematiky AZ jako takových; je nutně formován specifickým pohledem výsadkového útvaru. Právě proto pro mne bude o to cennější zde získat zpětnou vazbu zejména od již sloužících příslušníků AZ nad proveditelností některých tezí. Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.
Ačkoliv myšlenka zřízení aktivní zálohy pochází již od armádního generála Jiřího Šedivého, který v roce 1999, jako tehdejší Náčelník Generálního štábu, povolal záložníky na první dobrovolné cvičení, role AZ v AČR stále připomíná osud nemilovaného sirotka, který čeká na lepší časy. Musí tomu tak být? Je tomu tak i v jiných armádách? Co je třeba udělat pro to, aby se situace zlepšila?
Krajské pěší roty vs. přičleněné bojové roty
Aktivní záloha Armády České republiky má v současné době stanovené tabulkové počty 2359 vojáků, přičemž celková naplněnost čítá necelých 51%. AZ se skládají ze dvou druhů jednotek – pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích a jednotek přičleněných přímo k útvarům AČR.
Jsou to zejména středisko záloh speciálních sil 601. skupiny speciálních sil, tanková rota AZ u 73. tankového praporu, mechanizované čety AZ u 41. mechanizovaného a 72. mechanizovaného praporu, záchranná četa AZ u 151. ženijního praporu a jednotka AZ Vojenské policie.
Již v tomto základním rozdělení se odráží vnitřní dichotomie jednotek AZ. Zatímco pěší roty jsou svou věkovou skladbou složeny spíše ze starších vojáků s vazbou na konkrétní region (ať již emocionální nebo prostě logistickou), jednotky u bojových praporů jsou tvořeny pestřejší směsicí vojáků zpravidla z celé republiky.
Není rovněž náhodou, že zatímco krajské pěší roty AZ se potýkají s řádově poloviční nenaplněností, řada jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům musí zájemce odmítat. Při náboru a použití obou typů jednotek AZ je třeba tyto skutečnosti respektovat jako dané.
Lze důvodně očekávat, že budoucí 4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu bude spadat do demografického modelu jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.
Modely AZ v zahraničí – Spojené království
Ačkoliv 43. výsadkový prapor doposud nikdy svou jednotku aktivní zálohy neměl, takže by se dalo říci, že se zálohami nemá žádné zkušenosti, nebyla by to pravda. Až do roku 2010, kdy finanční krize učinila této spolupráci přítrž, 43. výsadkový prapor pravidelně cvičil s britskými výsadkáři 4 Para (TA).
Při pravidelných cvičeních mé tehdejší roty s nimi mi vždy vyrazilo dech, že tito aktivní záložníci ze 4. výsadkového praporu, Výsadkového pluku si ve většině oblastí nezadali s profesionálními výsadkáři z Chrudimi. Jejich dovednosti v taktické a střelecké přípravě byly excelentní a nebýt toho, že se občas pochlubili, čím se živí v civilu a jejich vyššímu věkovému průměru oproti naší rotě, nikomu by ani nepřišlo na mysl, že se nejedná o profesionální vojáky.
Je možné srovnatelného standardu dosáhnout i v podmínkách 43. výsadkového praporu, potažmo České republiky? Domnívám se, že ano. I když bude jistě ještě dlouho trvat, než se například uznání AZ byť jen přiblíží společenské prestiži Territorial Army ve Spojeném království, kde by se zaměstnavatel, házející svému zaměstnanci klacky pod nohy za jeho službu v AZ, vystavil nepředstavitelnému společenskému odsudku.
Anebo kdy se standard ve výzbroji, výstroji a dalších oblastech vojáků AZ srovná s profesionálními vojáky a přestanou s nimi soupeřit o konečnou množinu zdrojů útvaru municí počínaje a zbraněmi konče.
Netřeba zapomínat ani na aspekt, který se v našich končinách tolik neakcentuje. S jednotkami AZ ve Spojeném království se zcela samozřejmě počítá i pro expediční operace za hranicemi země. Přestože jen velmi malé procento z příslušníků záložních jednotek britské armády je takto skutečně použito, Damoklův meč nasazení například v Afghánistánu bok po boku svých kolegů z ostatních pravidelných výsadkových praporů evidentně dělá divy.
4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu
I když jsme o zřízení jednotky AZ u 43. vpr v ideové rovině uvažovali poměrně dlouhou dobu, nebýt komplexních legislativních a organizačních změn v podmínkách fungování AZ, které byly rozhodnuty na konci tohoto roku velením AČR, v rovině úvah bychom i skončili. Od počátku nám bylo jasné, že nechceme beze zbytku převzít současný model jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.
Prvním důvodem byla samotná velikost a struktura těchto jednotek. Standardní velikost těchto jednotek AZ – četa, byla nedostatečná pro generování bojového potenciálu několika úkolových uskupení výsadkových čet – nejběžněji používané taktické jednotky výsadkářů ve většině druhů operací.
Jen jednotka o velikosti výsadkové roty, se srovnatelným množstvím práce ze stupně prapor jako s výsadkovou četou, je schopna působit ve své dvojjediné roli – individuálních náhrad za chybějící výsadkáře při bojovém nasazení, například podle článku 5 Severoatlantické smlouvy, ale rovněž samostatného působení ve prospěch praporu například na vedlejším taktickém směru.
Druhým důvodem bylo nevyhnutelné přenesení principu výběrovosti 43. výsadkového praporu známého nejen z výběrových řízení k profesionální části praporu. Pokud má být 4. výsadková rota (AZ) hodna svého jména, existují kritéria na uchazeče, která jsou nepřekročitelná.
Pro provádění výsadkového výcviku musí výsadkář trvale splňovat tři hlavní kritéria:
+ hmotnost 60 – 90 kg (byť v souvislosti se zavedením padáku OVP-12 SL zřejmě dojde k rozvolnění tohoto kritéria);
+ platné lékařské vyšetření „A, schopen jako výsadkář“;
+ hodnocení z výročního tělesného přezkoušení ne hůře než známkou „2“.
Pro představu, výsadkář ve věku 36 let, tedy ve IV. věkové kategorii, musí pro dosažení tohoto hodnocení zaběhnout 2600 m za 12 minut, udělat 8 přítahů na hrazdě, 40 leh/sedů za minutu a 24 kliků za 30 vteřin. Kompletní normy viz Wikistránka 43. výsadkového praporu.
O čem naopak uvažovat lze, je rozvolnění podmínek výběrového řízení, ani ne tak, co se kritérií týče (kategorie B, ze kterého výběrové řízení ke 4. vr (AZ) vychází – určená pro zabezpečovací část praporu, sice obsahuje stejné disciplíny jako pro uchazeče na bojovou část Praporu, avšak s nižšími nároky), ale spíše z hlediska vstřícnosti k uchazečům, co se nárokům na jejich volný čas týče.
Uchazeči o službu u 4. výsadkové roty (AZ) se budou totiž rekrutovat ze třech skupin:
+ současní příslušníci AZ zejména z jednotek přičleněných k bojovým praporům;
+ bývalí příslušníci 43. vpr;
+ noví uchazeči o službu u AZ jako takovou, zejména studenti.
Především první skupina bude pro první etapu fungování 4. vr (AZ) nezbytně klíčová. Podmínky náboru i samotné služby musí tuto skutečnost reflektovat.
Samotný výcvik 4. výsadkové roty (AZ) musí vycházet z doktrinálních úkolů a taktických postupů 43. vpr. Zároveň však logicky nemůže obsahovat všechny jeho doktrinální úkoly. Jednotku je tedy třeba směřovat do jasně vymezené výseče úkolů výsadkářů, jako jsou úkoly bojového patrolování (operace vyhledej a znič, léčky, přepady) a aeromobilních i padákových výsadkových operací na ovládnutí (letišť, kritické infrastruktury, klíčového terénu…)
To vše bude vyžadovat maximálně proaktivní přístup záložníků 4. vr (AZ) k jejich vlastní vycvičenosti. Vzhledem k pouhým třem výcvikovým týdnům za rok bude nutné část výcviku odkázat do samostudia, ať již část teorie nezbytné pro zvládnutí praxe anebo například drtivou část tělesné přípravy jako takové.
V obou ilustrativních případech bude nezbytná metodická role instruktorů 43. vpr, ale role využití volného času ve prospěch jednotky bude nepostradatelná. Být výsadkářem 4. vr (AZ) bude nutně klást požadavky na životní styl.
Nezbytné podmínky fungování 4. vr a jednotek AZ v AČR
Změny, nezbytné pro plnohodnotné fungování jednotek Aktivních záloh, lze rozdělit do dvou hlavních skupin – 1) materiálně-technické a 2) institucionální.
Mezi nejdůležitější materiálně-technické změny ve fungování AZ patří opatření, která již byla rozhodnuta velením AČR. Nově budou jednotky AZ vybaveny svými organickými přidělenými zbraněmi. To je důležité nejen z hlediska perspektivy samotného operačního nasazení, které je bez vlastních přidělených zbraní z principu vyloučeno, ale zejména z důvodu snížení pociťovaného soupeření o zdroje s profesionálními vojáky mateřského útvaru.
U jednotek AZ se i nadále nepočítá s přidělením organické techniky, což však z úzkého pohledu 43. vpr není sebemenším handicapem z důvodu převažujícího zamýšleného způsobu zasazení.
Důležitější změnou je však docenění přínosu AZ ze strany profesionální AČR. Jednotky AZ byly doposud na samém okraji zájmu a drastické omezení rozpočtu AČR v posledních letech situaci jen akcentovalo. Plnohodnotné fungování jednotek AZ je možné jen za podmínky změny přístupu velitelů útvarů, pod které jednotky AZ spadají.
Změna paradigmatu z „přičleněné jednotky AZ k mému útvaru“ na „jedné z našich rot, která je jednotkou AZ“. Tuto změnu myšlení nelze nařídit, ale je naprosto nezbytná nejen pro zlepšení fungování jednotek AZ, ale i jejich vnímání profesionálními vojáky.
Přínosy aktivní zálohy pro Armádu České republiky
Proč vlastně aktivní zálohu máme? Samozřejmou odpovědí bývá, že: „jsou zálohou Armády České republiky pro případ mobilizace“.
Je to ale skutečně jediný důvod existence AZ? Domnívám se, že na příkladu britského modelu fungování Territorial Army lze snadno ilustrovat některé z benefitů existence záložních jednotek:
1) Mobilizační rozvinování ozbrojených sil
Jedním z důvodů současného neutěšeného stavu Aktivních záloh je nepříliš akcentovaný fakt, že jednotky AZ existují především pro nepříliš pravděpodobnou, ale o to kritičtější potřebu nějaké formy mobilizačního rozvinování ozbrojených sil.
Jelikož Česká republika nemá dobře promyšlenou, artikulovanou a populací všeobecně sdílenou mobilizační strategii, nemá koncept AZ jasný pevný bod, o který by se mohl opřít. Spor, zda je současný či navrhovaný koncept AZ ten správný, lze tedy rozhodnout pouze intuitivně.
Oproti tomu Territorial Army existuje ve Spojeném království zjednodušeně ze dvou explicitních důvodů: mobilizační rozvinování a poskytování úzkých expertních kapacit pro expediční operace.
Dělicí linie mezi profesionální částí Britské armády a TA neleží v míře schopností, ale a) jak často jsou tyto schopnosti aktivovány a b) reakční čas pro jejich použití. Zatímco u profesionálních jednotek se očekává časté reálné použití té či oné schopnosti, a to s reakčním časem v řádu hodin, u TA se očekává občasné použití s reakčním časem v řádu jednotek týdnů. Nevypovídá to však nic o konečné kvalitě splnění úkolu.
Jako příklad mohu uvést autora knihy Losing Small Wars, Franka Ledwidge. Autor mnoha vynikajících knih o vojenství je totiž zároveň záložní zpravodajský důstojník Královského námořnictva, který byl v této roli opakovaně operačně nasazen v Iráku i Afghánistánu.
2) Využití schopností záložníků z jejich civilního povolání
Když dokázala TA přilákat ke službě zmiňovaného Franka Ledwidge či Lewise Collinse, představitele nezapomenutelné role ze seriálu Profesionálové, dokázala by aktivní záloha to samé? Obávám se, že opakování podobného příběhu brání zejména strach většinové AČR z vysoce kvalifikovaných profesionálů z civilního sektoru.
Ačkoliv i v profesionálních jednotkách Armády České republiky nevyhnutelně dochází k využití pracovních zkušeností z předchozího civilního života, u jednotek AZ lze této skutečnosti využít programově.
Ať již jako dovednostního bonusu k vykonávané činnosti (aktivní webový designer na funkci kulometníka může pomoci s vytvořením internetových stránek praporu…), tak vytvářením jednotek, které budou na této skutečnosti přímo vědomě postaveny.
Vytvoření jednotek AZ složených ze zdravotnického personálu, právníků, antropologů či arabistů se přímo nabízí. Byť podobný přístup přesahuje současný horizont událostí, AČR by se mu do budoucna neměla bránit.
3) Sepětí ozbrojených složek s většinovou populací
Ačkoliv od profesionalizace Armády České republiky uplynulo jen deset let, již dnes naplno pociťujeme jeden z negativních průvodních jevů tohoto kroku – uzavření AČR do sebe jako profesionální organizace bez vhledu většinové společnosti do jejího fungování.
Na rozdíl od doby nedávno minulé nejen, že drtivá část občanské společnosti nemá osobní zkušenost se službou v ozbrojených složkách – byť po omezenou dobu, ale většina z civilistů ani nikdy neviděla vojáka při jeho práci – výcviku.
Na rozdíl například od doby První republiky, kdy drtivá část cvičení probíhala v civilním prostoru (i proto se konaly „manévry“ tradičně na začátku podzimu – po období sklizně) se dnes cvičení všech typů programově konají v uzavřených vojenských újezdech. Žádné množství akcí na veřejnosti a podobných projektů nemá šanci tento fakt zásadně změnit.
Program POKOS, branné výchovy na školách je jistě krokem správným směrem, ale je to krok zároveň velmi osamocený. Dokud Česká republika nenajde odvahu vytvořit (respektive obnovit) obdobu britské mládežnické organizace Army Cadet Force, nelze očekávat, že brannost bude v popředí zájmu široké veřejnosti.
Rozšíření Aktivních záloh je krokem, který může pomoci tento stav změnit. Pět tisíc příslušníků aktivní zálohy, z drtivé části srdcařů s pozitivním vztahem k ozbrojeným složkám se sítí přátel, kamarádů a širší rodiny není zanedbatelnou složkou v ovlivňování většinové společnosti ve vztahu k jejím ozbrojeným složkám. Je třeba mít na paměti faktor netypické demografické skladby AZ.
Zatímco u profesionálních útvarů by doktor práv na systematizovaném místě kulometníka působil jako přírodní úkaz, u jednotky AZ se nad tím nikdo nepozastaví.
Proces vytváření nových jednotek Aktivních záloh, spolu se změnou celého konceptu AZ, je teprve na počátku, 4. výsadkovou rotu (AZ) nevyjímaje. Celý systém je stále v pohybu, potřebné koncepční materiály budou schváleny až v první polovině roku 2016. Jestli někdy byla možnost modifikovat k lepšímu podmínky fungování jednotek AZ, je to teď. Proto zde uvítám zpětnou vazbu nejen od již sloužících příslušníků AZ, ale od každého, kdo se o tuto problematiku zajímá.
Související články
Postavení armády v právním systému České republiky
Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...
- 11.08.2014
- 6 komentářů
- Hana Zelená
Branná povinnost je uplatnění moci občana
Bulvární deník Blesk přišel 14. června letošního roku s titulkem "Vláda chystá brannou povinnost. ...
- 18.08.2014
- 77 komentářů
- Hana Zelená
Kolapsy společností a bezpečnost ČR
Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...
- 30.09.2014
- 27 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Letectvo Armády České republiky čekají velké změny
Modernizace taktického letectva, nákup vrtulníků ale i obměna strojů dopravního letectva – taková je ...
- 05.12.2015
- 131 komentářů
- Tomáš Maruščák
to Spalda : A to te nenapadlo, ke kolika utokum by VUBEC NEDOSLO, kdyby slimaci videli ze tam hrozi okamzity odpor a odveta, diky ktere by toho moc nestihli ? Proc asi ke ...Zobrazit celý příspěvek
to Spalda : A to te nenapadlo, ke kolika utokum by VUBEC NEDOSLO, kdyby slimaci videli ze tam hrozi okamzity odpor a odveta, diky ktere by toho moc nestihli ? Proc asi ke streleckym utokum dochazi tam, kde si je utocnik vice mene jist ze bud mit klid na praci ? Tedy v gun free zonach, skolach, apod. ? Neni v silach ozbrojenych slozek byt preventivne vsude, a kdyby, dopadneme jako SSSR, kteri uzbrojili sami sebe k smrti. Ale ja byt slimakem, vyhnu se treba elektrorozvodne, kolem ktere chodi strejdove z mestecka s puskama, a hledam si mekci cil... A to deleni na ulohy armady, policie, vyjimecne stavy, ohrozeni... Dete s tim nekam, to jsou takove blbe Ynteligentni kecy, ale ciny zadne... Jenze vazeni, nekomu nedochazi ze vsechna zkusenost s vpady a utoky na nase uzemi je s kulturnim okruhem +- autobus vicemene shodnym s nasim. Nemci, Rusove... Ale muslimska ideologie je zcela jiny vesmir, dohoda je nemozna, jako by to byli mimozemstane, kteri nas maji za menecennou rasu... Komu to dojde, ten prezije.Skrýt celý příspěvek
Beld: Četnictvo zde bylo a bylo zrušeno až po únorovém převratu. A rovněž bylo podřízeno ministerstvu obrany. Spalda: Princip je ovšem stejný. Teritoriální obranné jednotky, které ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: Četnictvo zde bylo a bylo zrušeno až po únorovém převratu. A rovněž bylo podřízeno ministerstvu obrany.
Spalda: Princip je ovšem stejný. Teritoriální obranné jednotky, které znají skvěle terén, v kterém jsou nasazeny.
--
teoreticky nic nebrání znovu obnovit princip SOS - směs místních policistů, celníků a prověřených dobrovolníků. Nějaká neorganizovaná domobrana je pochopitelně blbost. Buď by se postříleli navzájem nebo by je dříve nebo později postřílela URNA.Skrýt celý příspěvekto Beld - já neříkám že je všechny znám, jen sem vyjádřil obavu a sdělil tu svou zkušenost. to skelet - ano, ale chtěl sem tím jen upozornit na rozdílnost struktury a tedy ne ...Zobrazit celý příspěvek
to Beld - já neříkám že je všechny znám, jen sem vyjádřil obavu a sdělil tu svou zkušenost.
to skelet - ano, ale chtěl sem tím jen upozornit na rozdílnost struktury a tedy ne uplnou možnost si brát příklad odjinud.Skrýt celý příspěvekJá ale stále nechápu, kdy, nebo v jakých případech by garda, nebo jak jinak tuto, zde diskutovanou instituci nazveme, byla nasazena. Jak psal Mattauch, v případě ohrožení státu by ...Zobrazit celý příspěvek
Já ale stále nechápu, kdy, nebo v jakých případech by garda, nebo jak jinak tuto, zde diskutovanou instituci nazveme, byla nasazena. Jak psal Mattauch, v případě ohrožení státu by mobilizace všechny "postihla" mobilizace, takže by neměl kdo tyto jednotky naplnit. V případě např. ter. útoků, by se gardisté spíš pletly pod rukama profesionálním útvarům PČR, které by toto řešily. V případě živelných katastrech není žádná garda potřeba. Složky IZS fungují docela dobře a v případě nutnosti si vyžádají pomoc od armády.Skrýt celý příspěvek
Velka cast lidi stale nechape ze argument ..... " Ja ty lidi znam , osobne vim ze to jsou antidemokraticke zivly " . Vazne vazne vazne nefunguje . Ja bych vam to klidne ...Zobrazit celý příspěvek
Velka cast lidi stale nechape ze argument ..... " Ja ty lidi znam , osobne vim ze to jsou antidemokraticke zivly " . Vazne vazne vazne nefunguje . Ja bych vam to klidne polopatisticky vysvetlil , ale nema to cenu . Vy proste vite . Vite ze mate pravdu a bojujete za ni . A ja zase vim , ze kecate blbosti a bojujete za to ,aby se deckam ve skolach rikalo ze 1+2 = 37 . Pravda je sice subjektivni ...... Ale extrem je extrem .Skrýt celý příspěvek
Neporovnávejte Francii a ČR. Jiné zákony, jiné postavení složek. Mimochodem, spousta těch "vojáků se samopaly" ve Francii, bylo četnictvo. Což je třeba složka, která u nás ...Zobrazit celý příspěvek
Neporovnávejte Francii a ČR. Jiné zákony, jiné postavení složek. Mimochodem, spousta těch "vojáků se samopaly" ve Francii, bylo četnictvo. Což je třeba složka, která u nás neexistuje, takže těžko můžeme porovnávat nasazení nebo jurisdikci ve Francii a u nás.Skrýt celý příspěvek
crusader: tohle by už chtělo spíš nějakého právníka. Ale použití při povodních, n hranicích atd, je v tom režimu co jsem popsal... Pro armádu se toho hodně mění za stavu ohrožení ...Zobrazit celý příspěvek
crusader: tohle by už chtělo spíš nějakého právníka. Ale použití při povodních, n hranicích atd, je v tom režimu co jsem popsal... Pro armádu se toho hodně mění za stavu ohrožení státu, vyjímečný stav... nevím...Skrýt celý příspěvek
Mám na mysli zneužití pro zájmy anglosaských atlantských elit, jejichž nástrojem je NATO :). My žijeme tady a naše zájmy se nekryjí se zájmy několika angloamerických rodin, ze ...Zobrazit celý příspěvek
Mám na mysli zneužití pro zájmy anglosaských atlantských elit, jejichž nástrojem je NATO :). My žijeme tady a naše zájmy se nekryjí se zájmy několika angloamerických rodin, ze kterých ještě můžou mít třeba užitek řadoví Amíci a Britové.
Já jsem s naším politickým zřízením celkem spokojený a nechci to měnit. SOS by samozřejmě podléhala vládě/politikům, ale měla by jasně definované úkoly. Mě nevadí, že by to byla spíš policie, než armáda. Mě je to jedno. Ať si to klidně podléhá vnitru. Pro mě je důležitý, že by to bylo pro obranu teritoria.
Ač se mi v mé profesi docela daří, kdybych byl sám...no já bych klidně na nějakou prašivou misi do zahraničí vyjel...měl bych na to chuť i když bych věděl, že je to blbost. Mám ale rodinu a takovou klukovinu bych jim nemohl provést.
Když vidím, jak nám jsou média schopna do očí lhát...vzpomenu si jak lhala o tom, jak to probíhalo na Ukrajině - nedohaduji se o názoru na ten konflikt, myslím lhaní o stavu na frontě. Na UA to bylo ještě horší. V TV masírka a politici sloužili Amíkům, kteří tahali za nitky. Tomu sloužit nikdy nebudu.Skrýt celý příspěvekAha tak po vyhlášení výjimečného stavu má armáda pouze pravomoci policie? Proto byly záběry z Paříže plné vojáků se samopaly na veřejných místech? Nepřebírá spíš pravomoci armáda a ...Zobrazit celý příspěvek
Aha tak po vyhlášení výjimečného stavu má armáda pouze pravomoci policie? Proto byly záběry z Paříže plné vojáků se samopaly na veřejných místech? Nepřebírá spíš pravomoci armáda a policie s ní spolupracuje? Společné hlídky jsme viděli maximálně na Ruzyni, kde vlastně "nic nehrozilo"Skrýt celý příspěvek
A mimochodem... teroristicé útoky nejsou válka... a jsou záležitostí policie a zpravodajských složek, armáda je mlže maximálně posílit s páskami na rukávu a s pravomocemi ...Zobrazit celý příspěvek
A mimochodem... teroristicé útoky nejsou válka... a jsou záležitostí policie a zpravodajských složek, armáda je mlže maximálně posílit s páskami na rukávu a s pravomocemi policie...Skrýt celý příspěvek
Jak píše špalda... nejdřív si ten návrh zákona přečtěte a pak se můžeme o něčem bavit, ono když čerpáte z mas médií tak je to trošku problé... Pro vyslání příslušnía AZ do ...Zobrazit celý příspěvek
Jak píše špalda... nejdřív si ten návrh zákona přečtěte a pak se můžeme o něčem bavit, ono když čerpáte z mas médií tak je to trošku problé... Pro vyslání příslušnía AZ do zahraničí je třeba jeho nezpochybnitelný souhlas, dle tohoto návrhu zákona. Navíc pokud by už někdo z AZ měl být vysílán, tak určitě ne krajské jednotky AZ... nějací odborníci napříč všemi jednotkami prostě proto že konkrétně oni jsou potřeba, pár lidí od u útvarů (opět by k tomu musle být nějaký důvod - zatím máme dost VZP). A pokud nastane stav ohrožení státu nebo válečný stav, tak vás mohou poslat kamkoliv i když se přidáte mximálně k spolku na ochranu horní dolní proti pobudům, prostě proto že vás odvedou na základě mobilizační vyhlášky...Skrýt celý příspěvek
Luky: Jak by vás zneužili? A komu věříte když ne politikům? Kdo jiný by měl být tou autoritou pro nějaké domobrany? Ozbroné složky organizované státem jsou prostě součástí pyramidy ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Jak by vás zneužili? A komu věříte když ne politikům? Kdo jiný by měl být tou autoritou pro nějaké domobrany? Ozbroné složky organizované státem jsou prostě součástí pyramidy na jejímž vrcholu jsou politici. Pokud by se jednalo o o podstatný bezpečnostní problém (stav ohrožení státu, nebo válečný stav) tak by stejně probáhala mobilizace branné moci a stejně by jste byl v té pyramidě na jejímž vrcholu jsou politici. Bude tomu tak vždy a je jedno jak takovou organizaci nazvete. pokud bude organizováa státem bude podléhat politikům.Skrýt celý příspěvek
Aha, takze pisu pitomosti. Neresime prime ohrozeni ?? A to by jste rekli treba parizanum, kdyby ti slimaci meli vice rozumu a zautocili by neprimo, ne na koncert ci stadion, ale s ...Zobrazit celý příspěvek
Aha, takze pisu pitomosti. Neresime prime ohrozeni ?? A to by jste rekli treba parizanum, kdyby ti slimaci meli vice rozumu a zautocili by neprimo, ne na koncert ci stadion, ale s tim co meli, na kritickou infrastrukturu, treba energetickou ? Nasledkem toho by bylo mnohem vice mrtvych, nez jich stihli postrilet... Opravdu musime cekat az nam potece do bot a pak to delat v chvatu, pod tlakem, s horsim vysledkem ? Lidi, toto je valka noveho typu, asymetricka, kde jedina nase sance je okamzita - byt mozna ne profesionalne dokonala - primo na miste utoku. Nekteri tady se fakt pripravuji na minulou valku...Skrýt celý příspěvek
Pokud se AZ a misí týče, stále je možnost tuto misi odmítnout a nevyjet. To je v novém zákoně, pokud vím, zakotveno. A to, že je příslušník AZ ( nebo jiných ozbrojených sborů ), ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se AZ a misí týče, stále je možnost tuto misi odmítnout a nevyjet. To je v novém zákoně, pokud vím, zakotveno. A to, že je příslušník AZ ( nebo jiných ozbrojených sborů ), nucen plnit rozkazy, které se mu nemusí líbit, je prostě dáno systémem. ( mimo jiné je i tohle jeden z důvodů, proč se vstupem do AZ mají problém třeba někteří členové AS klubů. Alespoň podle jejich vyjádření, které sem sám slyšel )
Možná někomu připadám jak hlupák, ale "měl sem tu čest" se setkat s několika lidmi, kteří o podobnou aktivitu, tedy založení domobrany, stáli, ale vesměs to byli lidé, kteří nebyly spokojeni se současným stavem politiky a od členství s těchto organizacích si slibovaly změnu. Proto na podobné aktivity koukám opatrně. A stále si myslím že pokud někdo chce a má zájem, na obraně má možnost se podílet podle svých možností a schopností.Skrýt celý příspěvekJenomze crusadere, jak doba, tak cile popsane kulhaji v tomto srovnani na obe nohy. Aby obdoba SOS nebyla typu obecni domobrana s vedoucim policistou (s tim, ze status sosaku by ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomze crusadere, jak doba, tak cile popsane kulhaji v tomto srovnani na obe nohy.
Aby obdoba SOS nebyla typu obecni domobrana s vedoucim policistou (s tim, ze status sosaku by byl upraven a nebyl by normalnim civilem ve sluzbe) , tak budes resit naprosto stejne problemy jako s AZ, tedy prislusnost k nejakemu uzemnimu celku, dojezd (predpokladam hranice), dostupnost - jinak definujes mistni domobranu. Tady se neresi aktualni nedostatek lidi v tvari primeho ohrozeni (ochrana hranic, nemecke bojuvky etc). A co tu prezentuje treba hulvath, tak to je jen dukaz, aby neco tak pitomeho tady nevzniklo.Skrýt celý příspěvekTo Crusader : Asi to tu mame se zdravym rozumem marny, kamarade. Asi je treba jen zacitovat co rekl polsky satirik S.J. Lec : Nikdy nediskutuj s hlupaky. Mohli by si vas pomylit. ...Zobrazit celý příspěvek
To Crusader : Asi to tu mame se zdravym rozumem marny, kamarade. Asi je treba jen zacitovat co rekl polsky satirik S.J. Lec : Nikdy nediskutuj s hlupaky. Mohli by si vas pomylit. :)Skrýt celý příspěvek
Tady opravdu někteří neumí číst. Nikdo nemluví o domobraně, která by brala zákon do vlastních rukou. Mluví se o vytvoření jednotek třeba jako byla družstva SOS v roce 1938, kde ...Zobrazit celý příspěvek
Tady opravdu někteří neumí číst.
Nikdo nemluví o domobraně, která by brala zákon do vlastních rukou. Mluví se o vytvoření jednotek třeba jako byla družstva SOS v roce 1938, kde by byli registrovaní (prověření a vycvičení) civilisté kteří mají zájem pomoci ozbrojeným složkám. Mohlo by to být třeba tak jako v tom roce 38 kdy většinu tvořili profíci z ozbrojených sborů a aktivovaných záložáků byla zhruba čtvrtina mužstva. Proč vytvářet další jednotky když můžeme vstoupit do AZ. No někteří třeba do AZ nevstoupí, protože si nemyslí, že pobytem na misi (podle nového zákona mohou být AZ vysláni i na misi do zahraničí) v Afghánistánu nebo třeba na Ukrajině brání svou vlast, ale svůj skutečný domov by bránili třeba s fanatickým odhodláním. Další mínus je skutečně vzdálenost kde budou AZ dislokovány. Pokud vím jsou pěší roty při krajských vojenských velitelstvích. Zde pro ně budou i uskladněné zbraně. Takže takový záložák pojede 70 kiláků do svého krajského města tam nafasuje zbraň a střelivo a bude se s jednotkou vracet třeba do místa v okolí svého bydliště. Takže jednotka AZ bude na daném místě nejdříve následující den (a to je hodně optimistický odhad). No a další jsou počty - má být 5000 členů AZ, vydělíme to 14 kraji (všichni záložáci jsou v pěších rotách - což nebude pravda) a vyjde nám 350 mužů na celý kraj - to je úplně směšný početSkrýt celý příspěvekhulvath: Tady nejsi v Americe aby si tu pobíhala domobrana a brala zákon do vlastních rukou. To, že by v jejím čele stál příslušník legální výkonné moci nic nemění. Jeden člověk ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath: Tady nejsi v Americe aby si tu pobíhala domobrana a brala zákon do vlastních rukou. To, že by v jejím čele stál příslušník legální výkonné moci nic nemění. Jeden člověk neuhlída bandu militaristů s bůh ví jakým přesvědčením.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...