Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr
- 18. 12. 2015
- 126 komentářů
- Ivo Zelinka
Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny bylo ohlášeno vytvoření devíti nových jednotek aktivní zálohy. Ačkoliv jsem se o problematiku AZ zajímal i v minulosti, vytvoření roty AZ u 43. výsadkového praporu mi poskytlo nový impuls. I když se v textu dopouštím hned několika zobecnění, neklade si za cíl stát se analýzou problematiky AZ jako takových; je nutně formován specifickým pohledem výsadkového útvaru. Právě proto pro mne bude o to cennější zde získat zpětnou vazbu zejména od již sloužících příslušníků AZ nad proveditelností některých tezí. Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.
Ačkoliv myšlenka zřízení aktivní zálohy pochází již od armádního generála Jiřího Šedivého, který v roce 1999, jako tehdejší Náčelník Generálního štábu, povolal záložníky na první dobrovolné cvičení, role AZ v AČR stále připomíná osud nemilovaného sirotka, který čeká na lepší časy. Musí tomu tak být? Je tomu tak i v jiných armádách? Co je třeba udělat pro to, aby se situace zlepšila?
Krajské pěší roty vs. přičleněné bojové roty
Aktivní záloha Armády České republiky má v současné době stanovené tabulkové počty 2359 vojáků, přičemž celková naplněnost čítá necelých 51%. AZ se skládají ze dvou druhů jednotek – pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích a jednotek přičleněných přímo k útvarům AČR.
Jsou to zejména středisko záloh speciálních sil 601. skupiny speciálních sil, tanková rota AZ u 73. tankového praporu, mechanizované čety AZ u 41. mechanizovaného a 72. mechanizovaného praporu, záchranná četa AZ u 151. ženijního praporu a jednotka AZ Vojenské policie.
Již v tomto základním rozdělení se odráží vnitřní dichotomie jednotek AZ. Zatímco pěší roty jsou svou věkovou skladbou složeny spíše ze starších vojáků s vazbou na konkrétní region (ať již emocionální nebo prostě logistickou), jednotky u bojových praporů jsou tvořeny pestřejší směsicí vojáků zpravidla z celé republiky.
Není rovněž náhodou, že zatímco krajské pěší roty AZ se potýkají s řádově poloviční nenaplněností, řada jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům musí zájemce odmítat. Při náboru a použití obou typů jednotek AZ je třeba tyto skutečnosti respektovat jako dané.
Lze důvodně očekávat, že budoucí 4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu bude spadat do demografického modelu jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.
Modely AZ v zahraničí – Spojené království
Ačkoliv 43. výsadkový prapor doposud nikdy svou jednotku aktivní zálohy neměl, takže by se dalo říci, že se zálohami nemá žádné zkušenosti, nebyla by to pravda. Až do roku 2010, kdy finanční krize učinila této spolupráci přítrž, 43. výsadkový prapor pravidelně cvičil s britskými výsadkáři 4 Para (TA).
Při pravidelných cvičeních mé tehdejší roty s nimi mi vždy vyrazilo dech, že tito aktivní záložníci ze 4. výsadkového praporu, Výsadkového pluku si ve většině oblastí nezadali s profesionálními výsadkáři z Chrudimi. Jejich dovednosti v taktické a střelecké přípravě byly excelentní a nebýt toho, že se občas pochlubili, čím se živí v civilu a jejich vyššímu věkovému průměru oproti naší rotě, nikomu by ani nepřišlo na mysl, že se nejedná o profesionální vojáky.
Je možné srovnatelného standardu dosáhnout i v podmínkách 43. výsadkového praporu, potažmo České republiky? Domnívám se, že ano. I když bude jistě ještě dlouho trvat, než se například uznání AZ byť jen přiblíží společenské prestiži Territorial Army ve Spojeném království, kde by se zaměstnavatel, házející svému zaměstnanci klacky pod nohy za jeho službu v AZ, vystavil nepředstavitelnému společenskému odsudku.
Anebo kdy se standard ve výzbroji, výstroji a dalších oblastech vojáků AZ srovná s profesionálními vojáky a přestanou s nimi soupeřit o konečnou množinu zdrojů útvaru municí počínaje a zbraněmi konče.
Netřeba zapomínat ani na aspekt, který se v našich končinách tolik neakcentuje. S jednotkami AZ ve Spojeném království se zcela samozřejmě počítá i pro expediční operace za hranicemi země. Přestože jen velmi malé procento z příslušníků záložních jednotek britské armády je takto skutečně použito, Damoklův meč nasazení například v Afghánistánu bok po boku svých kolegů z ostatních pravidelných výsadkových praporů evidentně dělá divy.
4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu
I když jsme o zřízení jednotky AZ u 43. vpr v ideové rovině uvažovali poměrně dlouhou dobu, nebýt komplexních legislativních a organizačních změn v podmínkách fungování AZ, které byly rozhodnuty na konci tohoto roku velením AČR, v rovině úvah bychom i skončili. Od počátku nám bylo jasné, že nechceme beze zbytku převzít současný model jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.
Prvním důvodem byla samotná velikost a struktura těchto jednotek. Standardní velikost těchto jednotek AZ – četa, byla nedostatečná pro generování bojového potenciálu několika úkolových uskupení výsadkových čet – nejběžněji používané taktické jednotky výsadkářů ve většině druhů operací.
Jen jednotka o velikosti výsadkové roty, se srovnatelným množstvím práce ze stupně prapor jako s výsadkovou četou, je schopna působit ve své dvojjediné roli – individuálních náhrad za chybějící výsadkáře při bojovém nasazení, například podle článku 5 Severoatlantické smlouvy, ale rovněž samostatného působení ve prospěch praporu například na vedlejším taktickém směru.
Druhým důvodem bylo nevyhnutelné přenesení principu výběrovosti 43. výsadkového praporu známého nejen z výběrových řízení k profesionální části praporu. Pokud má být 4. výsadková rota (AZ) hodna svého jména, existují kritéria na uchazeče, která jsou nepřekročitelná.
Pro provádění výsadkového výcviku musí výsadkář trvale splňovat tři hlavní kritéria:
+ hmotnost 60 – 90 kg (byť v souvislosti se zavedením padáku OVP-12 SL zřejmě dojde k rozvolnění tohoto kritéria);
+ platné lékařské vyšetření „A, schopen jako výsadkář“;
+ hodnocení z výročního tělesného přezkoušení ne hůře než známkou „2“.
Pro představu, výsadkář ve věku 36 let, tedy ve IV. věkové kategorii, musí pro dosažení tohoto hodnocení zaběhnout 2600 m za 12 minut, udělat 8 přítahů na hrazdě, 40 leh/sedů za minutu a 24 kliků za 30 vteřin. Kompletní normy viz Wikistránka 43. výsadkového praporu.
O čem naopak uvažovat lze, je rozvolnění podmínek výběrového řízení, ani ne tak, co se kritérií týče (kategorie B, ze kterého výběrové řízení ke 4. vr (AZ) vychází – určená pro zabezpečovací část praporu, sice obsahuje stejné disciplíny jako pro uchazeče na bojovou část Praporu, avšak s nižšími nároky), ale spíše z hlediska vstřícnosti k uchazečům, co se nárokům na jejich volný čas týče.
Uchazeči o službu u 4. výsadkové roty (AZ) se budou totiž rekrutovat ze třech skupin:
+ současní příslušníci AZ zejména z jednotek přičleněných k bojovým praporům;
+ bývalí příslušníci 43. vpr;
+ noví uchazeči o službu u AZ jako takovou, zejména studenti.
Především první skupina bude pro první etapu fungování 4. vr (AZ) nezbytně klíčová. Podmínky náboru i samotné služby musí tuto skutečnost reflektovat.
Samotný výcvik 4. výsadkové roty (AZ) musí vycházet z doktrinálních úkolů a taktických postupů 43. vpr. Zároveň však logicky nemůže obsahovat všechny jeho doktrinální úkoly. Jednotku je tedy třeba směřovat do jasně vymezené výseče úkolů výsadkářů, jako jsou úkoly bojového patrolování (operace vyhledej a znič, léčky, přepady) a aeromobilních i padákových výsadkových operací na ovládnutí (letišť, kritické infrastruktury, klíčového terénu…)
To vše bude vyžadovat maximálně proaktivní přístup záložníků 4. vr (AZ) k jejich vlastní vycvičenosti. Vzhledem k pouhým třem výcvikovým týdnům za rok bude nutné část výcviku odkázat do samostudia, ať již část teorie nezbytné pro zvládnutí praxe anebo například drtivou část tělesné přípravy jako takové.
V obou ilustrativních případech bude nezbytná metodická role instruktorů 43. vpr, ale role využití volného času ve prospěch jednotky bude nepostradatelná. Být výsadkářem 4. vr (AZ) bude nutně klást požadavky na životní styl.
Nezbytné podmínky fungování 4. vr a jednotek AZ v AČR
Změny, nezbytné pro plnohodnotné fungování jednotek Aktivních záloh, lze rozdělit do dvou hlavních skupin – 1) materiálně-technické a 2) institucionální.
Mezi nejdůležitější materiálně-technické změny ve fungování AZ patří opatření, která již byla rozhodnuta velením AČR. Nově budou jednotky AZ vybaveny svými organickými přidělenými zbraněmi. To je důležité nejen z hlediska perspektivy samotného operačního nasazení, které je bez vlastních přidělených zbraní z principu vyloučeno, ale zejména z důvodu snížení pociťovaného soupeření o zdroje s profesionálními vojáky mateřského útvaru.
U jednotek AZ se i nadále nepočítá s přidělením organické techniky, což však z úzkého pohledu 43. vpr není sebemenším handicapem z důvodu převažujícího zamýšleného způsobu zasazení.
Důležitější změnou je však docenění přínosu AZ ze strany profesionální AČR. Jednotky AZ byly doposud na samém okraji zájmu a drastické omezení rozpočtu AČR v posledních letech situaci jen akcentovalo. Plnohodnotné fungování jednotek AZ je možné jen za podmínky změny přístupu velitelů útvarů, pod které jednotky AZ spadají.
Změna paradigmatu z „přičleněné jednotky AZ k mému útvaru“ na „jedné z našich rot, která je jednotkou AZ“. Tuto změnu myšlení nelze nařídit, ale je naprosto nezbytná nejen pro zlepšení fungování jednotek AZ, ale i jejich vnímání profesionálními vojáky.
Přínosy aktivní zálohy pro Armádu České republiky
Proč vlastně aktivní zálohu máme? Samozřejmou odpovědí bývá, že: „jsou zálohou Armády České republiky pro případ mobilizace“.
Je to ale skutečně jediný důvod existence AZ? Domnívám se, že na příkladu britského modelu fungování Territorial Army lze snadno ilustrovat některé z benefitů existence záložních jednotek:
1) Mobilizační rozvinování ozbrojených sil
Jedním z důvodů současného neutěšeného stavu Aktivních záloh je nepříliš akcentovaný fakt, že jednotky AZ existují především pro nepříliš pravděpodobnou, ale o to kritičtější potřebu nějaké formy mobilizačního rozvinování ozbrojených sil.
Jelikož Česká republika nemá dobře promyšlenou, artikulovanou a populací všeobecně sdílenou mobilizační strategii, nemá koncept AZ jasný pevný bod, o který by se mohl opřít. Spor, zda je současný či navrhovaný koncept AZ ten správný, lze tedy rozhodnout pouze intuitivně.
Oproti tomu Territorial Army existuje ve Spojeném království zjednodušeně ze dvou explicitních důvodů: mobilizační rozvinování a poskytování úzkých expertních kapacit pro expediční operace.
Dělicí linie mezi profesionální částí Britské armády a TA neleží v míře schopností, ale a) jak často jsou tyto schopnosti aktivovány a b) reakční čas pro jejich použití. Zatímco u profesionálních jednotek se očekává časté reálné použití té či oné schopnosti, a to s reakčním časem v řádu hodin, u TA se očekává občasné použití s reakčním časem v řádu jednotek týdnů. Nevypovídá to však nic o konečné kvalitě splnění úkolu.
Jako příklad mohu uvést autora knihy Losing Small Wars, Franka Ledwidge. Autor mnoha vynikajících knih o vojenství je totiž zároveň záložní zpravodajský důstojník Královského námořnictva, který byl v této roli opakovaně operačně nasazen v Iráku i Afghánistánu.
2) Využití schopností záložníků z jejich civilního povolání
Když dokázala TA přilákat ke službě zmiňovaného Franka Ledwidge či Lewise Collinse, představitele nezapomenutelné role ze seriálu Profesionálové, dokázala by aktivní záloha to samé? Obávám se, že opakování podobného příběhu brání zejména strach většinové AČR z vysoce kvalifikovaných profesionálů z civilního sektoru.
Ačkoliv i v profesionálních jednotkách Armády České republiky nevyhnutelně dochází k využití pracovních zkušeností z předchozího civilního života, u jednotek AZ lze této skutečnosti využít programově.
Ať již jako dovednostního bonusu k vykonávané činnosti (aktivní webový designer na funkci kulometníka může pomoci s vytvořením internetových stránek praporu…), tak vytvářením jednotek, které budou na této skutečnosti přímo vědomě postaveny.
Vytvoření jednotek AZ složených ze zdravotnického personálu, právníků, antropologů či arabistů se přímo nabízí. Byť podobný přístup přesahuje současný horizont událostí, AČR by se mu do budoucna neměla bránit.
3) Sepětí ozbrojených složek s většinovou populací
Ačkoliv od profesionalizace Armády České republiky uplynulo jen deset let, již dnes naplno pociťujeme jeden z negativních průvodních jevů tohoto kroku – uzavření AČR do sebe jako profesionální organizace bez vhledu většinové společnosti do jejího fungování.
Na rozdíl od doby nedávno minulé nejen, že drtivá část občanské společnosti nemá osobní zkušenost se službou v ozbrojených složkách – byť po omezenou dobu, ale většina z civilistů ani nikdy neviděla vojáka při jeho práci – výcviku.
Na rozdíl například od doby První republiky, kdy drtivá část cvičení probíhala v civilním prostoru (i proto se konaly „manévry“ tradičně na začátku podzimu – po období sklizně) se dnes cvičení všech typů programově konají v uzavřených vojenských újezdech. Žádné množství akcí na veřejnosti a podobných projektů nemá šanci tento fakt zásadně změnit.
Program POKOS, branné výchovy na školách je jistě krokem správným směrem, ale je to krok zároveň velmi osamocený. Dokud Česká republika nenajde odvahu vytvořit (respektive obnovit) obdobu britské mládežnické organizace Army Cadet Force, nelze očekávat, že brannost bude v popředí zájmu široké veřejnosti.
Rozšíření Aktivních záloh je krokem, který může pomoci tento stav změnit. Pět tisíc příslušníků aktivní zálohy, z drtivé části srdcařů s pozitivním vztahem k ozbrojeným složkám se sítí přátel, kamarádů a širší rodiny není zanedbatelnou složkou v ovlivňování většinové společnosti ve vztahu k jejím ozbrojeným složkám. Je třeba mít na paměti faktor netypické demografické skladby AZ.
Zatímco u profesionálních útvarů by doktor práv na systematizovaném místě kulometníka působil jako přírodní úkaz, u jednotky AZ se nad tím nikdo nepozastaví.
Proces vytváření nových jednotek Aktivních záloh, spolu se změnou celého konceptu AZ, je teprve na počátku, 4. výsadkovou rotu (AZ) nevyjímaje. Celý systém je stále v pohybu, potřebné koncepční materiály budou schváleny až v první polovině roku 2016. Jestli někdy byla možnost modifikovat k lepšímu podmínky fungování jednotek AZ, je to teď. Proto zde uvítám zpětnou vazbu nejen od již sloužících příslušníků AZ, ale od každého, kdo se o tuto problematiku zajímá.
Související články
Postavení armády v právním systému České republiky
Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...
- 11.08.2014
- 6 komentářů
- Hana Zelená
Branná povinnost je uplatnění moci občana
Bulvární deník Blesk přišel 14. června letošního roku s titulkem "Vláda chystá brannou povinnost. ...
- 18.08.2014
- 77 komentářů
- Hana Zelená
Kolapsy společností a bezpečnost ČR
Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...
- 30.09.2014
- 27 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Letectvo Armády České republiky čekají velké změny
Modernizace taktického letectva, nákup vrtulníků ale i obměna strojů dopravního letectva – taková je ...
- 05.12.2015
- 131 komentářů
- Tomáš Maruščák
Nerozumite nebo NECHCETE rozumet ?? Umite cist ? Nepisu nahodou neco o tom, ze veleni (jisteze krome bezprostredni okamzite sebeobrany jednotlivce) by mel vzdy prislusnik ...Zobrazit celý příspěvek
Nerozumite nebo NECHCETE rozumet ?? Umite cist ? Nepisu nahodou neco o tom, ze veleni (jisteze krome bezprostredni okamzite sebeobrany jednotlivce) by mel vzdy prislusnik profesionalni slozky ? Ale je asi dost rozdil kdyz vyrazi z mistni sluzebny tri poldici - treba strezit k tem sloupum VN - nebo kazdy z tech tri bude velet trem domobrancum...Skrýt celý příspěvek
Tak já bych se zeptal ještě jednou, protože se mi nedostalo odpovědi. Proč zřizovat nějakou další, jinou, ozbrojenou složku, typu domobrany? Pokud někdo chce, jsou mu AZ otevřeny a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak já bych se zeptal ještě jednou, protože se mi nedostalo odpovědi. Proč zřizovat nějakou další, jinou, ozbrojenou složku, typu domobrany? Pokud někdo chce, jsou mu AZ otevřeny a po změnách které se chystají, je, nebo lépe bude, výběr funkcí, jednotek a specializací natolik rozmanitý, že si vybere prakticky každý. Psalo se tu o dojezdových časech policie. Z toho pro mně vyplývá, že by někdo chtěl domobranou nahrazovat PČR nebo MP. No to snad nemůžete myslet vážně? Co se týče "ozbrojených" lidí, tedy civilů se zbrojním pasem a legální zbraní, současná legislativa umožňuje její použití k ochraně zdraví, majetku a života svého nebo jiných. ( jiná věc je, jak pak případný "problém" řeší soudy, ale to není důvod zakládat domobranu a pod.)Skrýt celý příspěvek
Seriozni clanek a pod tim debata 4te cenove urovne na tema jaci muslimove jsou nebezpecim.... a ted koukam a procitam posledni prispevek a nestacim se divit, hulvat a jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Seriozni clanek a pod tim debata 4te cenove urovne na tema jaci muslimove jsou nebezpecim.... a ted koukam a procitam posledni prispevek a nestacim se divit, hulvat a jeho halucinace....Skrýt celý příspěvek
To Mattauch : Nazyvejme to jak chceme, ale vysledek je dulezity : Aby znalci mistnich pomeru a lide ochotni a schopni branit sve okoli (opakuji sve okoli, ne se dat mobilizovat do ...Zobrazit celý příspěvek
To Mattauch : Nazyvejme to jak chceme, ale vysledek je dulezity : Aby znalci mistnich pomeru a lide ochotni a schopni branit sve okoli (opakuji sve okoli, ne se dat mobilizovat do pravidelne armady) meli tu moznost pod profesionalnim velenim a koordinovane s ostatnimi slozkami branne moci. Jinak vas ujistuju, ze po prvnim vybuchu ci strileni u nas, budou takove domobrany vznikat zivelne, a budou minimalne mnohem mene efektivni nez kdyby byli spravne vedene...
To Beld : Je treba vedet kdy se slunickari prestat diskutovat, protoze je presvedci az realita, ktera je provalcuje... V nasi problematice to znamena prvni nasilny ozbrojeny cin slimaku v CR. Jsem si jist, ze z toho ziji politici v hruze... Ja nedokazu pochopit slunickove debily - nebo zelene gumy zahledene na sve narameniky - , kteri nevidi zranitelnost nasi spolecnosti a odmitaji sahnout po byt treba jen male pomoci proti tomu... Neze AKcka, neze plastik... Posrane pozbirane civilni zbrane, a rozstrilet na sloupech VN na hlavnich trasach izolatory... 20 slimaku, nebo jejich zdejsich bilych konvertitu, ktere ani nerozpoznate, udela razem blackout v nekolika statech... Treba tam potrebujeme ty mistni "tatky" - lovce, dobrovolne hasice, atd. kteri mohou minimalne odlehcit nepocetnym profesionalum...Skrýt celý příspěvekcrusader : Problem je v tom , ze spousta lidi je proste jeste ovlivnena komunismem a kdyz slysi domobrana tak si predstavi nejaky typ " lidovych milic " . Bude trvat , nez tydle ...Zobrazit celý příspěvek
crusader : Problem je v tom , ze spousta lidi je proste jeste ovlivnena komunismem a kdyz slysi domobrana tak si predstavi nejaky typ " lidovych milic " . Bude trvat , nez tydle generace vymrou nebo zapomenou a zmeni se to . Ti komunisticti "duchodci" co ruzne kdakaji do medii o podpore Ruska tomu take moc nepomahaji .Skrýt celý příspěvek
Mattauch : No vidite , prijdme me , ze hodnotite uzitecnost "domobrany" podle vasi osobni antipatie a sympatie . Pokud budou mit stejny nazor jako ja , tak jsou dobri , pokud ne , ...Zobrazit celý příspěvek
Mattauch : No vidite , prijdme me , ze hodnotite uzitecnost "domobrany" podle vasi osobni antipatie a sympatie . Pokud budou mit stejny nazor jako ja , tak jsou dobri , pokud ne , tak zakazat . Verte , ze ja to beru jako celkem realisticky postoj , ale ja na obranu "CR" za nynejsiho stavu ruce nejspise nezvednu ( s tim ze bych mel za vlast jit bojovat na ukrajinu , nebo na BV ) , na obranu sveho okoli kdykoliv . Ruzne formy domobrany fungovaly tisice let a myslet si , ze ted uz je nebudeme potrebovat je proste liche . Asi mi nezbude nez se na duchod prestehovat do US . " Tam je svet jeste v poradku " ... Zatim .
Co je spravne a za co budu bojovat si s prominutim urcim sam . Nepotrebuju na to stranu a vladu .Skrýt celý příspěvekJen pro info, čs vojáci v záloze se rozpustili. Co se týče angažovanosti - mě armády vždycky trochu táhla. Bude mi 39, běžně si dávám 60 kliků v kuse, 15 shybů (když se hecnu ...Zobrazit celý příspěvek
Jen pro info, čs vojáci v záloze se rozpustili.
Co se týče angažovanosti - mě armády vždycky trochu táhla. Bude mi 39, běžně si dávám 60 kliků v kuse, 15 shybů (když se hecnu vykřečím 20 podhmatem), ráno 70 nebo 100 sedolehů a chodím na fotbal nebo si trošku zaboxuju s kámošem, takže bych asi zaběhl. Když jsem dělal vstupní testy k profíkům, zaběhl jsem myslím druhý z asi 30ti. Ale je to před dvanácti lety a deseti kily no :). Vždycky se můžu rozběhat, kdyby o to šlo...ale stejně si to asi půjdu ze zvědavosti změřit.
AZ pro mě přesto asi není cesta, i když jsem o tom uvažoval. Já prostě nemám takovou víru v naše politiky, abych věřil, že mě nezneužijí.
Rád bych ale měl třeba své místo v regionální SOS, kdyby to existovalo. Střelnou zbraň nemám, táhnou mě chladné. Myslím, že stejně budou lidi nutit kvéry odevzdat předtím, než by se jim hodily...Skrýt celý příspěvekBeld: taky mám zbroják a nemám nic proti tomu aby ho měl každý kdo si je vědom zákonů a dodržuje je. Ale je obrovský rozdíl mezi ozbrojeným občanem který případně jedná v mezích ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: taky mám zbroják a nemám nic proti tomu aby ho měl každý kdo si je vědom zákonů a dodržuje je. Ale je obrovský rozdíl mezi ozbrojeným občanem který případně jedná v mezích daných zákony dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a mezi různými domobranami které si obvykle přivlastňují právo určovat co je správné a co špatné a přivlastňovat si práva která nemají...Skrýt celý příspěvek
Hulvath: naprostá většina AZ odcvičí do patnácti dnů ročně. Věnovat tomu méně času? To znamená necvičit... Služební zařazení... nejpočetnější funkce je střelec v hodnosti svobodník ...Zobrazit celý příspěvek
Hulvath: naprostá většina AZ odcvičí do patnácti dnů ročně. Věnovat tomu méně času? To znamená necvičit... Služební zařazení... nejpočetnější funkce je střelec v hodnosti svobodník - nižší zařazení neexistuje. U většiny jednotek AZ nejsou žádné nároky na kondici - prostě ti lidé musí udržet tempo s ostatními. (S vyjímkou těch kteří musí na základní výcvik do vyškova, jelikož nikdy dřív výcvikem neprošli, ale ti jsou zas ve věku kdy by to měli zvládnout pokud to chtějí zvládnout). Jediné co je možné snížit jsou zdravotní nároky a k tomu dojde od 1.1. 2016. Opravdu nevím co si jiného představit pod tím, že někdo nemá chuť a čas vojákovat, než to že se vlastně té obraně státu moc seriozně věnovat nechce. Každá ozbrojená složka musí být postavena na jasné hyrearchii a disciplíně, není tu prostor pro nějaký individualismus...Skrýt celý příspěvek
hulvath : Velka cast populace vcetne dvou podrecniku proste tady nechce svepravne obyvatelstvo , ktere se chce a ma moznost branit . Je to z velke casti stejna skupina , ktera si ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath : Velka cast populace vcetne dvou podrecniku proste tady nechce svepravne obyvatelstvo , ktere se chce a ma moznost branit . Je to z velke casti stejna skupina , ktera si mysli ze stav v evrope uz bude jen hezky raj plny zajicku a branit proti tem par lumpum nas maji profesionalove . Tem to nevymluvite . Plno mych znamych si mysli ze jsem trosku divny , jen proto ze mam zbrojak a zbran prestoze nejsem policajt nebo vojak . Zbrane podle nich vlastni zlocinci a "prislusnici" :(Skrýt celý příspěvek
Dobra, dobra, ta at se tomu rika nejaka treba II. trida Aktivnich zaloh, ale proste snizene naroky na kondici, vycvik, cas, sluzebni zarazeni, apod. Ne kazdy ma patricny fyzicky ...Zobrazit celý příspěvek
Dobra, dobra, ta at se tomu rika nejaka treba II. trida Aktivnich zaloh, ale proste snizene naroky na kondici, vycvik, cas, sluzebni zarazeni, apod. Ne kazdy ma patricny fyzicky fond, chut a cas klasicky "vojakovat". Ale je vyuzitelny jako posila pro vyssi stupen. Mistni myslivec se svoji kulovnici muze mit velkou cenu uz jen tim, ze zna lesni chodnicky... nenechcme ani tento segment lidi lezet ladem, neorganizovane, nepodchycene.Skrýt celý příspěvek
to Deutchmann: vypište prosím, protože to, co jsem napsal, za tím si stojím. Ještě prosím popište rozdíl mezi demokraciíí a svobodou, protože dost často si tam lidé dávají ...Zobrazit celý příspěvek
to Deutchmann: vypište prosím, protože to, co jsem napsal, za tím si stojím. Ještě prosím popište rozdíl mezi demokraciíí a svobodou, protože dost často si tam lidé dávají rovnítko.Skrýt celý příspěvek
Přesně to co tady popisuje hulvath byly jednotky SOS neboli Stráže obrany státu, složené z profesionálů (finanční stráž, četnictvo, státní uniformovaná policie) doplněné záložními ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně to co tady popisuje hulvath byly jednotky SOS neboli Stráže obrany státu, složené z profesionálů (finanční stráž, četnictvo, státní uniformovaná policie) doplněné záložními vojáky z blízkého okolí. To byly první jednotky které bojovaly za svobodnou Republiku Československou proti německým bojůvkám. Takže vyzbrojení "tatíků" neboli záložních vojáků bylo v roce 1938 naivní a nebezpečné? On totiž ten tatík bránící svou ženu, své děti, své rodiče, své známé, svůj kraj má totiž za co bojovat, u profesionála si zase až tak nejsem jistý (ona hesla o boji za svobodu a demokracii vypadají jinak když se má nasadit vlastní život).
No a ještě k těm milicím. Většina těch co by nejradši omezovala osobní svobody (třeba pod záminkou boje proti terorizmu) se strašně ráda ohání T. G. Masarykem. Jestlipak víte, že ideou Masaryka byla armáda miličního typu. Tedy přesně to o čem se tady tvrdí že je to naivní a nebezpečné. A co Švýcaři, taky jsou naivní?Skrýt celý příspěvekArgonaut.cz
prosím připomeňte si jaké máme v našem státě zřízení, k čemu byla armáda vytvořena a čím se řídí (kdo vydává pokyny).
Jestli chcete, tak já to zde vypíši.Argonaut.cz
prosím připomeňte si jaké máme v našem státě zřízení, k čemu byla armáda vytvořena a čím se řídí (kdo vydává pokyny).
Jestli chcete, tak já to zde vypíši.armáda je sice pěkný útvar, ale podívejte se na posledních 100 let, kdy opravdu bojovala jako celek za Čechy, tedy pro to, proč je zřízena. Problém je v tom, že za svobodu se ...Zobrazit celý příspěvek
armáda je sice pěkný útvar, ale podívejte se na posledních 100 let, kdy opravdu bojovala jako celek za Čechy, tedy pro to, proč je zřízena.
Problém je v tom, že za svobodu se platí, ne jen daněmi (představa většiny diskutujících) , ale i krví. Vlastní. Je velmi naivní představa, že skupina profesionálů brání státnost, nebo řekněme svobodné / demokratické zřízení. Práce v armádě je momentálně práce, jako každá jiná. Ano, má větší složku patriotismu, ale to je tak vše. Když přijde rozkaz z vedení, odevzdají zbraně jako v roce 1938. Pochybujete? Vzpomeňte gen. Syrového.
Nepřijde vám divné, že horujete, aby "tatíci" neměli zbraně, protože jim nevěříte, ale nevadí vám, že mají volební právo?
Pokud nemají běžní lidé vůli a ochotu se bránit, je celá armáda k prdu a může se z fleku rozpustit.Skrýt celý příspěvekhulvath To co předvádějí Českoslovenští vojáci v záloze při svých cvičeních je vaše představa, jak by to mělo vypadat? A nebo by měli ve skutečnosti sloužit jiným cílům ("první se ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath
To co předvádějí Českoslovenští vojáci v záloze při svých cvičeních je vaše představa, jak by to mělo vypadat? A nebo by měli ve skutečnosti sloužit jiným cílům ("první se bude střílet ve Strakově akademii a v Parlamentu.“)? Jaká myslíte, že bude reakční doba vámi požadované nové ozbrojené složky "něco jako Národní garda"? Takže pokud se někde strhne hospodská rvačka "domobrana" vyhlásí poplach, odběhne si z jiné hospody či zaměstnání a do té hospody naběhne (samozřejmě s plnou parádou tzn. se samopalama)? Tohle místní dobrovolnictví má smysl v IZS viz výjezdové jednotky SDH, ale ne v případě ozbrojených složek. Vaše představa my připadá naivní a nebezpečná, souhlasím se Spaldou. Nejlepším řešením je posilovat a zkvalitňovat systém profesionálních sborů s podporou AZ (které ze své podstaty mají delší reakční dobu), abychom až se vynoří "zelení mužíčci" či jiné skutečné nebezpečí byli připraveni.Skrýt celý příspěvekPodlehate sebeklamu jako nasi politici vidici bezpecnostni situaci prazskou optikou, kde policie je za par minut. Ale uz ted, v dobe tzv. miru, je zoufale policii popiranym ...Zobrazit celý příspěvek
Podlehate sebeklamu jako nasi politici vidici bezpecnostni situaci prazskou optikou, kde policie je za par minut. Ale uz ted, v dobe tzv. miru, je zoufale policii popiranym verejnym tajemstvim, ze treba pri nahlaseni bitky na okrese prijde hlidka treba az za pul hodiny, kdy je po vsem. Proc ? Protoze operacni ma treba jen dve hlidky na cely region, a kdyby je tam poslal hned, nema zadnou rezervu a stejne by nestacili... Podle vas je mozne silami draze placenych profesionalu, kterych je mizive mnozstvi, pokryt plosne potrebu rychle bezpecnostni reakce ? A da se navic treba lehce pouzit taktika zahlceni - dejme tomujedne obetovane slimacke dvojice, ktera stahne na sebe lokalni profesionalni sily a jinde nebudou ! Jste si vedom ze realita je jina nez ve filmech ? Ze kdyz Cowley nakazal Bodiemu a Doylovi ze nespusti 24 hodin denne oci z toho lumpa, tak jde o cistou fikci, protoze na seriozni sledovani jednoho cloveka potrebujete 7 lidi ? Probudte se ! Az nebudeme vedet kdy a kde se slimaci vynori, budeme mooc radi mistni rychle zmobilizovatelne slozce - konajici na rozkaz a pod velenim. Nikdo soudny nechce "rozpumpovane tatiky" konajici na vlastni pest - ale soucasne nikdo nedokaze garantovat okamzity profesionalni zasah vsude. To chce nemyslet jako tzv. guma, ale prizpusobit se valce noveho typu, ktera nas ceka - ovace od nemeckych soudruhu na sjezdu pro Merkelovou, o tom mluvi dost...Skrýt celý příspěvek
Tahle vize by měla být noční můrou všech rozumných lidí. Představa "rozpumpovaných" ozbrojených tatíků ( omluva všem otcům od rodin, ale jiné přirovnání mně nenapadlo ), je vážně ...Zobrazit celý příspěvek
Tahle vize by měla být noční můrou všech rozumných lidí. Představa "rozpumpovaných" ozbrojených tatíků ( omluva všem otcům od rodin, ale jiné přirovnání mně nenapadlo ), je vážně šílená. Pokud někdo chce a má zájem se zapojit do systému ozbrojených složek, možností má několik. Od vstupu do profesionální armády, nebo jiné ozbrojené sbory, po možnosti AZ, které se teď velice rozšiřují. Pokud nesplňuje některé požadavky, ať už fyzické nebo mentální, má možnosti se podílet na ochraně v rámci jiných sdružení, IZS např. SDH, Červený kříž a podobně. Vznik jakékoliv další ozbrojené složky není potřeba a naopak si myslím že by byl nebezpečný. Nakonec, k čemu by garda nebo podobná organizace byla? Co se týče teritoriální obrany ( v případě vyhlášení vyjímečného nebo válečného stavu ) , to mají v gesci pěší roty AZ. Udržování pořádku PČR, nebo MP. ( pochopitelně trošku zjednodušuje, ale v podstatě to tak je ) Rád bych tedy věděl důvody, proč tvořit jinou, nebo další ozbrojenou, nebo i neozbrojenou, ale vojensky organizovanou složku.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...