Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr
- 18. 12. 2015
- 126 komentářů
- Ivo Zelinka
Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny bylo ohlášeno vytvoření devíti nových jednotek aktivní zálohy. Ačkoliv jsem se o problematiku AZ zajímal i v minulosti, vytvoření roty AZ u 43. výsadkového praporu mi poskytlo nový impuls. I když se v textu dopouštím hned několika zobecnění, neklade si za cíl stát se analýzou problematiky AZ jako takových; je nutně formován specifickým pohledem výsadkového útvaru. Právě proto pro mne bude o to cennější zde získat zpětnou vazbu zejména od již sloužících příslušníků AZ nad proveditelností některých tezí. Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.
Ačkoliv myšlenka zřízení aktivní zálohy pochází již od armádního generála Jiřího Šedivého, který v roce 1999, jako tehdejší Náčelník Generálního štábu, povolal záložníky na první dobrovolné cvičení, role AZ v AČR stále připomíná osud nemilovaného sirotka, který čeká na lepší časy. Musí tomu tak být? Je tomu tak i v jiných armádách? Co je třeba udělat pro to, aby se situace zlepšila?
Krajské pěší roty vs. přičleněné bojové roty
Aktivní záloha Armády České republiky má v současné době stanovené tabulkové počty 2359 vojáků, přičemž celková naplněnost čítá necelých 51%. AZ se skládají ze dvou druhů jednotek – pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích a jednotek přičleněných přímo k útvarům AČR.
Jsou to zejména středisko záloh speciálních sil 601. skupiny speciálních sil, tanková rota AZ u 73. tankového praporu, mechanizované čety AZ u 41. mechanizovaného a 72. mechanizovaného praporu, záchranná četa AZ u 151. ženijního praporu a jednotka AZ Vojenské policie.
Již v tomto základním rozdělení se odráží vnitřní dichotomie jednotek AZ. Zatímco pěší roty jsou svou věkovou skladbou složeny spíše ze starších vojáků s vazbou na konkrétní region (ať již emocionální nebo prostě logistickou), jednotky u bojových praporů jsou tvořeny pestřejší směsicí vojáků zpravidla z celé republiky.
Není rovněž náhodou, že zatímco krajské pěší roty AZ se potýkají s řádově poloviční nenaplněností, řada jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům musí zájemce odmítat. Při náboru a použití obou typů jednotek AZ je třeba tyto skutečnosti respektovat jako dané.
Lze důvodně očekávat, že budoucí 4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu bude spadat do demografického modelu jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.
Modely AZ v zahraničí – Spojené království
Ačkoliv 43. výsadkový prapor doposud nikdy svou jednotku aktivní zálohy neměl, takže by se dalo říci, že se zálohami nemá žádné zkušenosti, nebyla by to pravda. Až do roku 2010, kdy finanční krize učinila této spolupráci přítrž, 43. výsadkový prapor pravidelně cvičil s britskými výsadkáři 4 Para (TA).
Při pravidelných cvičeních mé tehdejší roty s nimi mi vždy vyrazilo dech, že tito aktivní záložníci ze 4. výsadkového praporu, Výsadkového pluku si ve většině oblastí nezadali s profesionálními výsadkáři z Chrudimi. Jejich dovednosti v taktické a střelecké přípravě byly excelentní a nebýt toho, že se občas pochlubili, čím se živí v civilu a jejich vyššímu věkovému průměru oproti naší rotě, nikomu by ani nepřišlo na mysl, že se nejedná o profesionální vojáky.
Je možné srovnatelného standardu dosáhnout i v podmínkách 43. výsadkového praporu, potažmo České republiky? Domnívám se, že ano. I když bude jistě ještě dlouho trvat, než se například uznání AZ byť jen přiblíží společenské prestiži Territorial Army ve Spojeném království, kde by se zaměstnavatel, házející svému zaměstnanci klacky pod nohy za jeho službu v AZ, vystavil nepředstavitelnému společenskému odsudku.
Anebo kdy se standard ve výzbroji, výstroji a dalších oblastech vojáků AZ srovná s profesionálními vojáky a přestanou s nimi soupeřit o konečnou množinu zdrojů útvaru municí počínaje a zbraněmi konče.
Netřeba zapomínat ani na aspekt, který se v našich končinách tolik neakcentuje. S jednotkami AZ ve Spojeném království se zcela samozřejmě počítá i pro expediční operace za hranicemi země. Přestože jen velmi malé procento z příslušníků záložních jednotek britské armády je takto skutečně použito, Damoklův meč nasazení například v Afghánistánu bok po boku svých kolegů z ostatních pravidelných výsadkových praporů evidentně dělá divy.
4. výsadková rota (AZ), 43. výsadkového praporu
I když jsme o zřízení jednotky AZ u 43. vpr v ideové rovině uvažovali poměrně dlouhou dobu, nebýt komplexních legislativních a organizačních změn v podmínkách fungování AZ, které byly rozhodnuty na konci tohoto roku velením AČR, v rovině úvah bychom i skončili. Od počátku nám bylo jasné, že nechceme beze zbytku převzít současný model jednotek AZ přičleněných k bojovým praporům.
Prvním důvodem byla samotná velikost a struktura těchto jednotek. Standardní velikost těchto jednotek AZ – četa, byla nedostatečná pro generování bojového potenciálu několika úkolových uskupení výsadkových čet – nejběžněji používané taktické jednotky výsadkářů ve většině druhů operací.
Jen jednotka o velikosti výsadkové roty, se srovnatelným množstvím práce ze stupně prapor jako s výsadkovou četou, je schopna působit ve své dvojjediné roli – individuálních náhrad za chybějící výsadkáře při bojovém nasazení, například podle článku 5 Severoatlantické smlouvy, ale rovněž samostatného působení ve prospěch praporu například na vedlejším taktickém směru.
Druhým důvodem bylo nevyhnutelné přenesení principu výběrovosti 43. výsadkového praporu známého nejen z výběrových řízení k profesionální části praporu. Pokud má být 4. výsadková rota (AZ) hodna svého jména, existují kritéria na uchazeče, která jsou nepřekročitelná.
Pro provádění výsadkového výcviku musí výsadkář trvale splňovat tři hlavní kritéria:
+ hmotnost 60 – 90 kg (byť v souvislosti se zavedením padáku OVP-12 SL zřejmě dojde k rozvolnění tohoto kritéria);
+ platné lékařské vyšetření „A, schopen jako výsadkář“;
+ hodnocení z výročního tělesného přezkoušení ne hůře než známkou „2“.
Pro představu, výsadkář ve věku 36 let, tedy ve IV. věkové kategorii, musí pro dosažení tohoto hodnocení zaběhnout 2600 m za 12 minut, udělat 8 přítahů na hrazdě, 40 leh/sedů za minutu a 24 kliků za 30 vteřin. Kompletní normy viz Wikistránka 43. výsadkového praporu.
O čem naopak uvažovat lze, je rozvolnění podmínek výběrového řízení, ani ne tak, co se kritérií týče (kategorie B, ze kterého výběrové řízení ke 4. vr (AZ) vychází – určená pro zabezpečovací část praporu, sice obsahuje stejné disciplíny jako pro uchazeče na bojovou část Praporu, avšak s nižšími nároky), ale spíše z hlediska vstřícnosti k uchazečům, co se nárokům na jejich volný čas týče.
Uchazeči o službu u 4. výsadkové roty (AZ) se budou totiž rekrutovat ze třech skupin:
+ současní příslušníci AZ zejména z jednotek přičleněných k bojovým praporům;
+ bývalí příslušníci 43. vpr;
+ noví uchazeči o službu u AZ jako takovou, zejména studenti.
Především první skupina bude pro první etapu fungování 4. vr (AZ) nezbytně klíčová. Podmínky náboru i samotné služby musí tuto skutečnost reflektovat.
Samotný výcvik 4. výsadkové roty (AZ) musí vycházet z doktrinálních úkolů a taktických postupů 43. vpr. Zároveň však logicky nemůže obsahovat všechny jeho doktrinální úkoly. Jednotku je tedy třeba směřovat do jasně vymezené výseče úkolů výsadkářů, jako jsou úkoly bojového patrolování (operace vyhledej a znič, léčky, přepady) a aeromobilních i padákových výsadkových operací na ovládnutí (letišť, kritické infrastruktury, klíčového terénu…)
To vše bude vyžadovat maximálně proaktivní přístup záložníků 4. vr (AZ) k jejich vlastní vycvičenosti. Vzhledem k pouhým třem výcvikovým týdnům za rok bude nutné část výcviku odkázat do samostudia, ať již část teorie nezbytné pro zvládnutí praxe anebo například drtivou část tělesné přípravy jako takové.
V obou ilustrativních případech bude nezbytná metodická role instruktorů 43. vpr, ale role využití volného času ve prospěch jednotky bude nepostradatelná. Být výsadkářem 4. vr (AZ) bude nutně klást požadavky na životní styl.
Nezbytné podmínky fungování 4. vr a jednotek AZ v AČR
Změny, nezbytné pro plnohodnotné fungování jednotek Aktivních záloh, lze rozdělit do dvou hlavních skupin – 1) materiálně-technické a 2) institucionální.
Mezi nejdůležitější materiálně-technické změny ve fungování AZ patří opatření, která již byla rozhodnuta velením AČR. Nově budou jednotky AZ vybaveny svými organickými přidělenými zbraněmi. To je důležité nejen z hlediska perspektivy samotného operačního nasazení, které je bez vlastních přidělených zbraní z principu vyloučeno, ale zejména z důvodu snížení pociťovaného soupeření o zdroje s profesionálními vojáky mateřského útvaru.
U jednotek AZ se i nadále nepočítá s přidělením organické techniky, což však z úzkého pohledu 43. vpr není sebemenším handicapem z důvodu převažujícího zamýšleného způsobu zasazení.
Důležitější změnou je však docenění přínosu AZ ze strany profesionální AČR. Jednotky AZ byly doposud na samém okraji zájmu a drastické omezení rozpočtu AČR v posledních letech situaci jen akcentovalo. Plnohodnotné fungování jednotek AZ je možné jen za podmínky změny přístupu velitelů útvarů, pod které jednotky AZ spadají.
Změna paradigmatu z „přičleněné jednotky AZ k mému útvaru“ na „jedné z našich rot, která je jednotkou AZ“. Tuto změnu myšlení nelze nařídit, ale je naprosto nezbytná nejen pro zlepšení fungování jednotek AZ, ale i jejich vnímání profesionálními vojáky.
Přínosy aktivní zálohy pro Armádu České republiky
Proč vlastně aktivní zálohu máme? Samozřejmou odpovědí bývá, že: „jsou zálohou Armády České republiky pro případ mobilizace“.
Je to ale skutečně jediný důvod existence AZ? Domnívám se, že na příkladu britského modelu fungování Territorial Army lze snadno ilustrovat některé z benefitů existence záložních jednotek:
1) Mobilizační rozvinování ozbrojených sil
Jedním z důvodů současného neutěšeného stavu Aktivních záloh je nepříliš akcentovaný fakt, že jednotky AZ existují především pro nepříliš pravděpodobnou, ale o to kritičtější potřebu nějaké formy mobilizačního rozvinování ozbrojených sil.
Jelikož Česká republika nemá dobře promyšlenou, artikulovanou a populací všeobecně sdílenou mobilizační strategii, nemá koncept AZ jasný pevný bod, o který by se mohl opřít. Spor, zda je současný či navrhovaný koncept AZ ten správný, lze tedy rozhodnout pouze intuitivně.
Oproti tomu Territorial Army existuje ve Spojeném království zjednodušeně ze dvou explicitních důvodů: mobilizační rozvinování a poskytování úzkých expertních kapacit pro expediční operace.
Dělicí linie mezi profesionální částí Britské armády a TA neleží v míře schopností, ale a) jak často jsou tyto schopnosti aktivovány a b) reakční čas pro jejich použití. Zatímco u profesionálních jednotek se očekává časté reálné použití té či oné schopnosti, a to s reakčním časem v řádu hodin, u TA se očekává občasné použití s reakčním časem v řádu jednotek týdnů. Nevypovídá to však nic o konečné kvalitě splnění úkolu.
Jako příklad mohu uvést autora knihy Losing Small Wars, Franka Ledwidge. Autor mnoha vynikajících knih o vojenství je totiž zároveň záložní zpravodajský důstojník Královského námořnictva, který byl v této roli opakovaně operačně nasazen v Iráku i Afghánistánu.
2) Využití schopností záložníků z jejich civilního povolání
Když dokázala TA přilákat ke službě zmiňovaného Franka Ledwidge či Lewise Collinse, představitele nezapomenutelné role ze seriálu Profesionálové, dokázala by aktivní záloha to samé? Obávám se, že opakování podobného příběhu brání zejména strach většinové AČR z vysoce kvalifikovaných profesionálů z civilního sektoru.
Ačkoliv i v profesionálních jednotkách Armády České republiky nevyhnutelně dochází k využití pracovních zkušeností z předchozího civilního života, u jednotek AZ lze této skutečnosti využít programově.
Ať již jako dovednostního bonusu k vykonávané činnosti (aktivní webový designer na funkci kulometníka může pomoci s vytvořením internetových stránek praporu…), tak vytvářením jednotek, které budou na této skutečnosti přímo vědomě postaveny.
Vytvoření jednotek AZ složených ze zdravotnického personálu, právníků, antropologů či arabistů se přímo nabízí. Byť podobný přístup přesahuje současný horizont událostí, AČR by se mu do budoucna neměla bránit.
3) Sepětí ozbrojených složek s většinovou populací
Ačkoliv od profesionalizace Armády České republiky uplynulo jen deset let, již dnes naplno pociťujeme jeden z negativních průvodních jevů tohoto kroku – uzavření AČR do sebe jako profesionální organizace bez vhledu většinové společnosti do jejího fungování.
Na rozdíl od doby nedávno minulé nejen, že drtivá část občanské společnosti nemá osobní zkušenost se službou v ozbrojených složkách – byť po omezenou dobu, ale většina z civilistů ani nikdy neviděla vojáka při jeho práci – výcviku.
Na rozdíl například od doby První republiky, kdy drtivá část cvičení probíhala v civilním prostoru (i proto se konaly „manévry“ tradičně na začátku podzimu – po období sklizně) se dnes cvičení všech typů programově konají v uzavřených vojenských újezdech. Žádné množství akcí na veřejnosti a podobných projektů nemá šanci tento fakt zásadně změnit.
Program POKOS, branné výchovy na školách je jistě krokem správným směrem, ale je to krok zároveň velmi osamocený. Dokud Česká republika nenajde odvahu vytvořit (respektive obnovit) obdobu britské mládežnické organizace Army Cadet Force, nelze očekávat, že brannost bude v popředí zájmu široké veřejnosti.
Rozšíření Aktivních záloh je krokem, který může pomoci tento stav změnit. Pět tisíc příslušníků aktivní zálohy, z drtivé části srdcařů s pozitivním vztahem k ozbrojeným složkám se sítí přátel, kamarádů a širší rodiny není zanedbatelnou složkou v ovlivňování většinové společnosti ve vztahu k jejím ozbrojeným složkám. Je třeba mít na paměti faktor netypické demografické skladby AZ.
Zatímco u profesionálních útvarů by doktor práv na systematizovaném místě kulometníka působil jako přírodní úkaz, u jednotky AZ se nad tím nikdo nepozastaví.
Proces vytváření nových jednotek Aktivních záloh, spolu se změnou celého konceptu AZ, je teprve na počátku, 4. výsadkovou rotu (AZ) nevyjímaje. Celý systém je stále v pohybu, potřebné koncepční materiály budou schváleny až v první polovině roku 2016. Jestli někdy byla možnost modifikovat k lepšímu podmínky fungování jednotek AZ, je to teď. Proto zde uvítám zpětnou vazbu nejen od již sloužících příslušníků AZ, ale od každého, kdo se o tuto problematiku zajímá.
Související články
Postavení armády v právním systému České republiky
Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...
- 11.08.2014
- 6 komentářů
- Hana Zelená
Branná povinnost je uplatnění moci občana
Bulvární deník Blesk přišel 14. června letošního roku s titulkem "Vláda chystá brannou povinnost. ...
- 18.08.2014
- 77 komentářů
- Hana Zelená
Kolapsy společností a bezpečnost ČR
Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...
- 30.09.2014
- 27 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Letectvo Armády České republiky čekají velké změny
Modernizace taktického letectva, nákup vrtulníků ale i obměna strojů dopravního letectva – taková je ...
- 05.12.2015
- 131 komentářů
- Tomáš Maruščák
To Cervus: Však také píši, že mnou popisovaný model není "švýcarský model", ale pouze cesta k němu. Je potřeba nechat participovat občany na své obraně a i když z počátku by ...Zobrazit celý příspěvek
To Cervus: Však také píši, že mnou popisovaný model není "švýcarský model", ale pouze cesta k němu.
Je potřeba nechat participovat občany na své obraně a i když z počátku by efekt co do kvality či kvantity nebyl nijak ohromující, tak jako výchozí bod by to bylo rozhodně použitelné.
Stále je to lepší volba než nějaké povinné odvody či dokonce přímo vojenská služba.
V ČR je cca 350 000 dobrovolných hasičů či přes 300 000 držitelů ZP - chce snad někdo tvrdit, že při správně uchopené koncepci AZ by se nenašel dostatek dobrovolníků pro AZ?
Je potřeba vytvořit určité společenské podvědomí, obecně přijímaný "duch", musí být viděn přínos AZ pro společnost a samozřejmě lze předpokládat vytvoření určité tradice (která začne u rodinných příslušníků - analogicky jako je u dobrovolných hasičů, myslivců či kdysi u měšťanských ostrostřelců tvořící po generace kolorit větších i menších měst).
To by tvořilo bázi od které by pak vedla už přímější cesta přes myšlenky politické reprezentace až k něčemu, co by mohlo vést k podobnému systému jako ve Švýcarsku. K tomu je ALE potřeba svobodná a zároveň na jasně demokratických principech stojící občanská společnost. Jasně daný synergický multiplikační efekt prospěšný pro všechny občany - vojáky i nevojáky.Skrýt celý příspěvekMaximus: Jenže zásadní problém proč nelze aplikovat Švýcarský model je ten, že u nás není základní vojenská služba. Ta tam činí 225 dní (donedávna 260) po které následuje 3x do ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Jenže zásadní problém proč nelze aplikovat Švýcarský model je ten, že u nás není základní vojenská služba. Ta tam činí 225 dní (donedávna 260) po které následuje 3x do roka týdení výcvik (důstojníci 4x). Navíc se nejedná o výcvik typu 2/3 pochodování a ostatních blbostí jako bylo běžné u nás ale jde o intenzivní a později i úzce specializovaný výcvik. Takže celý ten systém je nastavený ještě tvrději než naše AZ.Skrýt celý příspěvek
To Voodoo: Naopak si myslím, že strážní služba by byla základem METL mnou uváděné II. třídy AZ - stejně jak to mají současné krajské roty AZ spadající pod KVV. Strategických ...Zobrazit celý příspěvek
To Voodoo: Naopak si myslím, že strážní služba by byla základem METL mnou uváděné II. třídy AZ - stejně jak to mají současné krajské roty AZ spadající pod KVV.
Strategických objektů o zranitelných klíčových míst například energetické infrastruktury je u nás mnoho a je nereálné si představovat, že v případě skutečného ohrožení by jej současné složky PČR i s nápomocí AČR byly schopny adekvátně chránit.
Zatím se teroristé soustřeďují na "měkké cíle", ale až hlavám teroristických buněk dojde, že útoky na klíčovou infrastrukturu ve vhodný čas a na vhodném místě vyvolají mnohem větší počty mrtvých a enormní ekonomické škody, tak budou bezpečnostní složky postaveny před téměř neřešitelný úkol - nebudou k dispozici už žádní další náležitě vycvičení lidé.
Strážní služba není zas taková věda - zvládali ji i branci v dobách ČSLA, navíc i v současnosti je řada poměrně strategicky významných objektů chráněna členy civilních bezpečnostních agentur o jejichž schopnostech ochránit daný objekt lze s úspěchem dost pochybovat - rozhodně jejich posílením v případě rizika teroristických útoků členy AZ s xy dny ostrého výcviku a mnoha hodinami teorie (někomu se to bude zdát málo) by přesto výrazně vzrostl potenciál daný objekt ochránit.
Během studia na VŠ jsem pracoval u bezpečnostní agentury (začínal jsem těsně před 11. zářím a rozhodně ne jako ostraha hypermarketu :-))) ) a měl jsem tak možnost nahlédnout do reality BA - takže si opravdu nedělám iluze.Skrýt celý příspěvekhulvath: Očividně máme odlišný názor na to jakou se vydat cestou, ale cíl je stejný. Abychom měli po všech stránkách bezpečný stát, je nezbytné aby na bezpečnosti participovalo ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath: Očividně máme odlišný názor na to jakou se vydat cestou, ale cíl je stejný. Abychom měli po všech stránkách bezpečný stát, je nezbytné aby na bezpečnosti participovalo nějakým způsobem i obyvatelstvo. Jakým, to už je věc diskuze.
Do jisté míry se tu také přeme o pojmech domobrana a aktivní zálohy, i když obsahově mluvíme o něčem dost podobném. Nicméně vzhledem k historickým souvislostem, od kterých se není možné odprostit, se není čemu divit, že při slově domobrana některým z nás stávají vlasy hrůzou.
Každopádně já osobně tuto diskuzi, na rozdíl od spousty jiných na tomto serveru, hodnotím kladně, na úrovni a bez zbytečných emocí.Skrýt celý příspěvekDiskutuje tady nekolik naprostych nihilistu, vezicich po krk v nazorech na rigidni vojakovani, neschopnych chapat psany text a chytajicich se za slovicka a promitajicich do ...Zobrazit celý příspěvek
Diskutuje tady nekolik naprostych nihilistu, vezicich po krk v nazorech na rigidni vojakovani, neschopnych chapat psany text a chytajicich se za slovicka a promitajicich do myslenek jineho vylucne a jen ty sve. Dulezite snad je jakym zakladnim smerem se miri - a ja nechci nic jineho, nez aby byla vule lidi po obrane vlasti vedena statem - ale na patricne (cili RUZNORODE) urovni. Jedine tak se zabrani vzniku anarchie, vselikych podezrelych spolku, at uz nahnedlych nebo nacervenalych spolku a spontannich nezadoucich aktivit lidi citicich ohrozeni a zatim vidi od politiku a vojenskych cinitelu vylucne vodnate reci - jako kdyz prazsky primator Nemec v dobe zaplav ve 12,00 v CT recnil o tom jak mame vse pod kontrolou a nic nehrozi - a v 18,00 byla zaplavena tretina metra... Maximusi, muj Vudce - budu vas nasledovat kamkoliv ! :DSkrýt celý příspěvek
Myslím si, že problémem zdejší diskuse je chápání výrazu domobrana - něktří ji chápou jako partu kdečím ozbrojených "taťků" s výcvikem odpovídajícím členům mysliveckého spolku či ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím si, že problémem zdejší diskuse je chápání výrazu domobrana - něktří ji chápou jako partu kdečím ozbrojených "taťků" s výcvikem odpovídajícím členům mysliveckého spolku či domobranecký systém švýcarského typu.
Osobně jsem zastáncem toho druhého pojetí, ale cesta k němu je dlouhá a v našich poměrech bohužel ne až tak "standartní". Právě jednu z možností, jak se k systému "podobnému Švýcarsku" dopracovat jsem nastínil ve svém konceptu - je to samozřejmě jedna z možných cest, jak se k tomuto demokratickému ideálu (s touto vizí pro náš stát přišel už TGM) dopracovat.
Je to dlouhá a složitá cesta, ale osobně si myslím, že by to stálo se kvůli našim dětem po ní vydat.Skrýt celý příspěvekJeště dodám, že svým posledním příspěvkem rozhodně netvrdím, že se nenajde využití pro případné 2. nebo 3. třídy AZ., jak zde prezentoval Maximus. To vůbec ne, jenom tu roli ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě dodám, že svým posledním příspěvkem rozhodně netvrdím, že se nenajde využití pro případné 2. nebo 3. třídy AZ., jak zde prezentoval Maximus. To vůbec ne, jenom tu roli nevidím v případě teroristických útoků, které jsou teď tak aktuální, a kterými právě někteří zde diskutující podmiňovali vznik domobrany. Tu já osobně odmítám v jakékoliv formě přesně z těch důvodů, které uváděl Petres.Skrýt celý příspěvek
Mattauch: Můžu jenom souhlasit ve všem, co jsi napsal. Snažil jsem se právě zpochybnit nasaditelnost civilních osob s výcvikem pod úrovní současných AZ, ať už jakkoliv ...Zobrazit celý příspěvek
Mattauch: Můžu jenom souhlasit ve všem, co jsi napsal. Snažil jsem se právě zpochybnit nasaditelnost civilních osob s výcvikem pod úrovní současných AZ, ať už jakkoliv organizovaných nebo začleněných pod ozbrojené složky.
Petres: Lépe bych to nenapsal.Skrýt celý příspěvekTo Peteres: Proč asi není takový zájem o AZ? V Polsku začali s AZ mnohem později, ale jejich stavy AZ jsou úplně někde jinde. Současný stav je příliš rigidní a neschopný ...Zobrazit celý příspěvek
To Peteres: Proč asi není takový zájem o AZ? V Polsku začali s AZ mnohem později, ale jejich stavy AZ jsou úplně někde jinde.
Současný stav je příliš rigidní a neschopný přitáhnout dostatek použitelných lidí.
Jak jsem psal, tak ve svém konceptu jsem se inspiroval Francouzi, kteří mají dokonce něco jako III. třídu a to jsou už lidé, kteří ve svém volném čase pomáhají při různých PR akcích armády, či mají prostředky (stavební, vyprošťovací či jinou techniku) nebo mají důležité znalosti a v případě ohrožení státu se na ně může armáda přímo obrátit a ti budou ji budou připraveni asistovat.
Právě větší participace občanů na obraně je pro armádu zárukou, že v bezpečných časech nebudou mít takový vliv lidé, kteří budou seškrtávat armádní rozpočty až na kost či otevírají otázky, zda armádu vůbec potřebujeme. Chce se na tyto věci dívat trochu s nadhledem a v delším časovém horizontu.
Pro stále dost profesionálů v armádě či na MO platí, že věci hodnotí z pohledu války minulé či v horším případě se připravují na válku minulou a ne na tu budoucí (někdy to vypadalo, že se připravují spíše na tu předminulou).
Právě II. třída AZ by byla cestou, jak co největšímu počtu občanů (s psychologickými a bezpečnostními prověrkami) dát základní branecký výcvik - čistě dobrovolně a tedy demokraticky. Klidně se vsadím, že současná idea dobrovolných odvodů bude ještě méně populární než současné AZ.
Tito členové AZ II. třídy by bylo mnohem jednodušší povolat a podle potřeb dovycvičit. Armáda by měla tyto lidi v případě potřeby opravdu k dispozici, což se o současné většině potenciálních branců v ČR říci nedá
Přitom v případě ohrožení státu by vláda ČR povolávala kdekoho - rozhodně s mnohem menšími nároky, než by splňovali členové II. třídy aktivních záloh.
Klidně by to pak v případě velké "šlamastyky" mohlo vypadat tak, že branci by byli po třech týdnech "rychlovýcviku" posíláni bojovat na frontu - jak tomu bylo třeba nedávno na Ukrajině. A tito zbytečně mrtví mladí kluci by šli na vrub těm, kteří se brání se současným nedobrým stavem něco udělat.Skrýt celý příspěvekhulvath, myslíte si, že jsou nutné osobní útoky? Já doufám, že v této zemi bude v budoucnosti vždy dostatek vůle se bránit nebezpečí. Rok 1938 není problém selhání armády, ale ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath, myslíte si, že jsou nutné osobní útoky?
Já doufám, že v této zemi bude v budoucnosti vždy dostatek vůle se bránit nebezpečí. Rok 1938 není problém selhání armády, ale politiků, to je jednoznačně doložitelné (rok 1968 je specifický, nesrovnával bych ho s rokem 1938). Rozhodně neuvažuji ve stylu: na obranu máme profesionální armádu, obrana státu se ostatních občanů netýká. Proti čemu jsem ale zcela zásadně, je vznik miličních jednotek typu Revolučních gard z roku 1945 nebo Lidových milicí z dob komunismu. Jako nepřijatelné (a doufám nejenom pro mne) je, jak jsem již jednou napsal v úvodu této diskuze, budovat zálohy typu Českoslovenští vojáci v záloze, protože směřuji stejným směrem, jako ty zmíněné milice z roku 1945 a 1948.
Takže pokud bude dostatek politické vůle a bude se budovat systém podobný např. Velké Británii s jejich pravidelnou polní armádou a Teritoriální armádou, kde se mohou zapojit neprofesionální vojáci bude to v pořádku. Beru to tak, že se nyní se spožděním cca 10 let konečně začíná stav kolem AZ měnit. Pozdě, ale přece. A pozvolna to směřuje směrem po kterém tu někteří volají, byť to ty názvy nemá. To je AZ ve stavu bojových útvarů pomyslná I. třída (lidé s lepší fyzickou kondicí, částějším výcvikem) a II. třída u krajských rot (případně větších jednotek).
Co občanovi - voliči brání volit a podporovat politiky, co tu vůli mají? Pozor neplést s demagogy, populisty, extremisty a dalšími. Co občanovi brání stát se součástí AZ ať u bojového útvaru, tak u krajské roty AZ? Je hlásících se lidí dostatek, aby byly v dohledné době naplněné stavy AZ? Protože v současné době je odpověď na tuto poslední otázku NE, přijde mi diskuze, tak jak ji někteří zde vedou mimo realitu, protože se tváří, jako by bylo jedním se základních přání dospělého může v ČR stát se členem AZ. Víme, ale že tomu tak bohužel není, a docela jsem zvědav za jak dlouho se naplní plánovaným 5 000 míst. Nutně si pak musíme položit otázku proč tomu tak je. Pokud se zeptáte v celé skupině obyvatel (nejenom ve skupině zajímající se o tomu problematiku např. čtenáři AN) je to prostě nezájem (pocit mne se to netýká, od toho jsou jiní) a pohodlnost. Chybí étos, jako byl za první republiky, kdy byla samozřejmá myšlenka, že obrana republiky je věci všech. Není to proto, že politici nevytvořili podmínky. Samozřejmě při hlubší diskuzi je tam vina i politiků, ale není jedinou příčinou.
Ještě bych doporučoval přečíst si diskuzi pod tímto článkem na webu On War | On Peace, kde se vyjadřují lidé, kteří k tomu mají skutečně co říct. Pak vynikne ta "zvláštnost" zdejší diskuze s příspěvky typu "... Akorat bych tu druhou tridu jeste podminil vlastni vystroji a vlastni zbrani. Jen majitelu kos je u nas cca 50 tisic !"
"Opravdu asi musime pockat nez to i u nas poprve prdne a pak se veci hnou - bude plny Vaclavak, Sobotka bude muset zmizet..."
Souhlasím se skeletem (jeho odpověď pro hulvath)
" ... v tebou popisovaných případech není prostor pro domobranu. Ta se dá aktivovat až po činu, nikoliv předem. Navíc na akci typu "Paříž" stačí aktivovat bezpečnostní složky - tedy PČR, AČR a celníky. Domobrana by byla co platná, kdyby došlo k přetížení systému. A to by musela nastat obdobná situace jako byla před válkou v Sudetech."Skrýt celý příspěvekVoodoo: S připraveností současných AZ bych to neviděl tak tragicky. Krajské roty se připravují právě k těmto strážním úkolům a v rámci výcviku není neobviklá spolupráce s PČR ...Zobrazit celý příspěvek
Voodoo: S připraveností současných AZ bych to neviděl tak tragicky. Krajské roty se připravují právě k těmto strážním úkolům a v rámci výcviku není neobviklá spolupráce s PČR (například nácviky posílení ostrahy JE Temelín, nebo významných rozvoden el.). Samozřejmě nelze od příslušníků AZ očekávat, stejnou úroveň znalosti práva jako u příslušníků PČR (ale dle mé zkušenosti ten rozdíl není tak velký jak by se dalo čekat), ale to zas z velké části řeší ROE a pravidla pro eskalaci síly (a každů voják působící v dané operaci by měl znát nastavení těchto pravidel pro tu konkrétní operaci). Pokles úrovně výcviku oproti současnému stavu si však ani nechci představovat, myslím že nyní balancujeme na hraně ještě přijatelného minima.Skrýt celý příspěvek
hulvath: Já nechápu, kde si nabyl dojmu, že ti několikahodinové školení (jak si tu uvedl) bohatě stačí na to aby jsi mohl na veřejnosti volně nosit útočnou pušku a "pomáhat" PČR ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath: Já nechápu, kde si nabyl dojmu, že ti několikahodinové školení (jak si tu uvedl) bohatě stačí na to aby jsi mohl na veřejnosti volně nosit útočnou pušku a "pomáhat" PČR nebo AČR. Navíc když z tebe vypadne další blud typu vlastní zbraně a vlastní výstroj, tak se nezlob, ale to ty jsi zdravý na psychiatrii. I jednotky SOS měly služební zbraně a jednotnou uniformu (to že neměly s dobrovolností nic společného je vedlejší).Skrýt celý příspěvek
hulvath: Před tím, než zde Maximus uveřejnil svůj příspěvek, tak si prosazoval založení jakési domobrany. Jakákoliv forma domobrany jsou z mého pohledu organizovaní ozbrojení ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath: Před tím, než zde Maximus uveřejnil svůj příspěvek, tak si prosazoval založení jakési domobrany. Jakákoliv forma domobrany jsou z mého pohledu organizovaní ozbrojení civilisti s minimálním výcvikem. To jenom tak na okraj.
Už současní příslušníci aktivních záloh toho nenacvičí zrovna moc. V případě zavedení AZ 2. třídy to bude ještě míň. Takže se sice nebude jednat o ozbrojené civilisty, ale ten minimální výcvik zůstává. Netvrdím, že to je špatně, ale samozřejmě to dost limituje jejich možné využití. A já prostě prostor pro využití záložáků, natož té případné 2. třídy, v případě teroristických útoků nevidím. Dost by mě zajímalo, jak si konkrétně nasazení AZ jedno jaké třídy v případě teroristických útoků teda představuješ.
Problém je totiž v tom, že na to abych mohl plnit nějaký úkol, tak k tomu musím mít předpoklady, znalosti a dovednosti. A i taková obyčejná několikahodinová stojka někde u mostu je dost náročná, když to má být k něčemu. Notabene pro člověka, co má problém zaběhnout pár kilometrů a udělat několik kliků. Samotné vlastnictví civilní útočné pušky je na kvalifikaci pro podobnou činnost poměrně nedostačující.
Co se Švýcarska týče, zapomínáš na jeden podstatný rozdíl. Každý z těch Švýcarů, které je členem miliční armády, má doma vojenskou zbraň a střelivo, absolvoval základní vojenský výcvik a pravidelně se účastní cvičení.Skrýt celý příspěvekCervusi, vis co je to kognitivni disonance ? Tebe by mohli vystavovat jako ucebni pomucku pro studenty psychologie... Nejses schopen vnimat, a uz vubec ne chapat nic z precteneho ...Zobrazit celý příspěvek
Cervusi, vis co je to kognitivni disonance ? Tebe by mohli vystavovat jako ucebni pomucku pro studenty psychologie... Nejses schopen vnimat, a uz vubec ne chapat nic z precteneho textu, co neni v souladu s tvym nazorem...Skrýt celý příspěvek
šmarja, já to říkal. Militaristi ozbrojení bůh ví čím a obleknutí bůh ví do čeho budou pobíhat po městech a hrát si na četníky odlišení jen nějakou páskou :D Hned bych se cítil ...Zobrazit celý příspěvek
šmarja, já to říkal. Militaristi ozbrojení bůh ví čím a obleknutí bůh ví do čeho budou pobíhat po městech a hrát si na četníky odlišení jen nějakou páskou :D
Hned bych se cítil bezpečněni, že by teroristy nenapadlo si v nějakém armyshopu takovu pásku taky koupit.Skrýt celý příspěvekVodoo : Ale probuh, jakych " organizovaných ozbrojených civilistů s minimálním výcvikem" ?? Ja mluvim o te neco jako II. tride AZ, jak ji popsal maximus. Akorat bych tu druhou ...Zobrazit celý příspěvek
Vodoo : Ale probuh, jakych " organizovaných ozbrojených civilistů s minimálním výcvikem" ?? Ja mluvim o te neco jako II. tride AZ, jak ji popsal maximus. Akorat bych tu druhou tridu jeste podminil vlastni vystroji a vlastni zbrani. Jen majitelu kos je u nas cca 50 tisic !. Asi jako to maji Svycari, kazdy ma doma pusku z vojny a predepsanou minimalni zasobu munice. Dneska v dobe mobilu a SMS se da takovy sbor mobilizovat velmi rychle i lokalne, pokud budou shromazdiste treba policejni sluzebny. A misto jedne hlidky o trech poldech mas hned tri, kazda o nekolika lidech. Pravomoci zustanou poldovi, zalozaci ho budou chranit... A prehlceni systemu - to je u nas velmi rychly dej. Kdyz odpocitame nasazeni neschopne inkousty, apod. - kolik muzu ma k nasazeni armada + policie ? Kdyz 40 tisic, tak moc. Podel tremi - minimum na jeden strazni bod, vynasob tremi - tri smeny - a zdesis se, jak malo zmuzeme s tzv. profesionaly...Skrýt celý příspěvek
hulvath: v tebou popisovaných případech není prostor pro domobranu. Ta se dá aktivovat až po činu, nikoliv předem. Navíc na akci typu "Paříž" stačí aktivovat bezpečnostní složky - ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath: v tebou popisovaných případech není prostor pro domobranu. Ta se dá aktivovat až po činu, nikoliv předem. Navíc na akci typu "Paříž" stačí aktivovat bezpečnostní složky - tedy PČR, AČR a celníky. Domobrana by byla co platná, kdyby došlo k přetížení systému. A to by musela nastat obdobná situace jako byla před válkou v Sudetech.
Jinak co se domobrany týká, tak by asi nejzajímavější pro stát bylo, kdyby tímto byla podmíněna státní aparatura. Tam by bylo nejméně komplikací stran soukromého sektoru.Skrýt celý příspěvekhulvath: Jak si sám řekl, policistů. Profesionální armáda posílali hlídkovou činnost jako prevenci před případnými dalšími útoky. To je ta omezená role, o které jsem mluvil. Nezlob ...Zobrazit celý příspěvek
hulvath: Jak si sám řekl, policistů. Profesionální armáda posílali hlídkovou činnost jako prevenci před případnými dalšími útoky. To je ta omezená role, o které jsem mluvil. Nezlob se na mě, ale je v těchto případech prostor pro nasazení jakkoliv organizovaných ozbrojených civilistů s minimálním výcvikem nevidím. Ale nebojme se diskutovat. Třeba mě svými argumenty přesvědčíš o opaku.Skrýt celý příspěvek
Voodoo ; Uvazujes prilis prvoplanove. Tri slimaky hledalo ve Francii 80 tisic policistu ! Na jeden hlidkovy post na 24 hodin v jednom muzi, potrebujes tri lidi - minimalne. A ...Zobrazit celý příspěvek
Voodoo ; Uvazujes prilis prvoplanove. Tri slimaky hledalo ve Francii 80 tisic policistu ! Na jeden hlidkovy post na 24 hodin v jednom muzi, potrebujes tri lidi - minimalne. A nechtel bych byt polda co hlida treba okresku, dalnicni most, nakupni centrum, apod. sam nebo i jen ve dvou... Profesionalni kapacity by byli vycerpany primo bleskove. Ale asi uz nema smysl dale diskutovat, rozumnych lidi jako Maximus nebo Crusader, je tady mensina. Opravdu asi musime pockat nez to i u nas poprve prdne a pak se veci hnou - bude plny Vaclavak, Sobotka bude muset zmizet a pak v chvatu a spechu se zacne delat to co se mohlo v klidu uz ted... Skoda.Skrýt celý příspěvek
Maximus: Mám tím na mysli rozdělení pole působnosti mezi armádou a policií, co se bezpečnosti státu a obyvatelstva týče. Samozřejmě to jsou spojené nádoby a může nastat scénář, kdy ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Mám tím na mysli rozdělení pole působnosti mezi armádou a policií, co se bezpečnosti státu a obyvatelstva týče. Samozřejmě to jsou spojené nádoby a může nastat scénář, kdy se jejich činnost bude prolínat. Rozhodně souhlasím, že je třeba se systematicky připravovat na všechny možné eventuality. Současně, ale je třeba brát v potaz pravděpodobnost a akutnost jednotlivých hrozeb.
Současný modus operandi útoků připisovaných IS (2x Paříž, Kodaň, Brusel, atd.) ukazuje, že se útočníci zaměřují spíše na tzv. měkké cíle, která mají buďto žádnou nebo minimální ochranu. Netvrdím, že scénář který popisuješ není reálný, ale je spíše pravděpodobné, že se zopakuje útok podobný např. listopadové Paříži. A při útocích takového typu je role armády a tím pádem i aktivních záloh velice omezená.
CerVus: Jenom taková poznámka. V případě, že se nejedná o spontánní útoky, dochází před spácháním samotného útoku k několika krokům. To vše dohromady se nazývá circle of attack. Součástí circle of attack bývá sběr informací o cíly. I ozbrojený děda může pro útočníky znamenat dost zásadní komplikaci na to, aby od příprav na útok upustili nebo si vybrali jiný, méně hlídaný, cíl.
To samozřejmě nic nemění na mých předešlých názorech na zřizování domobran, atd.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...