Bude mít nové obrněné pásové vozidlo AČR české jméno?
- 30. 5. 2018
- 137 komentářů
- Redakce AN
ARMÁDNÍ NOVINY a ARMYWEB, dva nejčtenější české webové portály zabývající se vojenskou technikou, se spojily, aby zprostředkovaly možnost hlasovat o možném pojmenování pro nové obrněné pásové vozidlo, která má vzejít z připravovaného výběrového řízení na nástupce BVP-2 české armády.
Jedním z kandidátů v blížícím se tenderu na přezbrojení Armády ČR novými bojovými vozidly pěchoty je vozidlo ASCOD od výrobce General Dynamics European Land Systems, jehož jednotlivé verze pro různé armády nesou národní jména, což u dalších uchazečů neplatí. V soutěži se pravděpodobně utká se dvěma německými vozidly (Lynx a Puma) a jedním švédsko-britským (CV-90). Nechme stranou takticko-technické parametry, o kterých už toho bylo publikováno dost, a podívejme se na jmennou identitu vozidel. Pro někoho je to možná překvapivé hledisko, ale název i původ vozidla, věc srozumitelná i naprostému laikovi, může vypovídat o vojenské technice překvapivě mnoho.
Co názvy znamenají?
CV-90 je vozidlo vyráběné ve Švédsku koncernem BAE Systems. Písmena CV jsou zkratkou Combat Vehicle a rok 90 odkazuje na to, že byl zařazeno do výzbroje švédských ozbrojených sil v 90. letech minulého století.
Vyvíjeno bylo v 80. letech. CV-90 tak na sebe mimoděk prozrazuje, že se jedná o vývojově nejstaršího uchazeče o přezbrojení Armády ČR. CV-90 slouží v několika zemích, ale v žádných ozbrojených silách pro něj nemají specifické bojové jméno (kromě dvou ne příliš rozšířených subverzí).
Německá vozidla Lynx (česky rys) a Puma (překlad netřeba) mají od výrobců daná obchodní, a tím i bojová jména kočkovitých šelem. To je u německých obrněnců tradice, kterou začal za 2. světové války konstruktér Ferdinand Porsche přezdívkou Tiger udělenou tanku Panzer VI, aby podpořil představivost Adolfa Hitlera a pomohl si tak v konkurenčním boji německých tankových výrobců. Ostatní firmy od něj nápad rychle okopírovaly. Přezdívka Tiger se nakonec stala oficiálním názvem a původní číselné označení zůstává pozapomenuto.
Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP
U vozidla ASCOD je specifická situace. ASCOD není vlastní jméno, ale jde o zkratkové slovo, které v sobě nese informaci, že se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. ASCOD znamená Austrian Spanish Cooperative Development, vyjadřuje tedy, že první generace vozidla vznikla ve spolupráci rakouského a španělského obranného průmyslu, konkrétně tehdejší rakouské zbrojovky Steyr-Daimler-Puch a španělské Santa Bárbara Sistemas.
Tradice rakouského Steyru sahá až do roku 1864. Firma začínala výrobou pušek, ale postupně se z ní stal konglomerát vyrábějící i civilní dopravní prostředky a vojenskou pozemní techniku. Španělská Santa Bárbara Sistemas vznikla v 60. letech minulého století spojením tří státních vojenských arzenálů, jejichž tradice sahá až do 16. století.
Obě zbrojovky, španělská i rakouská, se na přelomu tisíciletí staly součástí holdingu General Dynamics European Land Systems, což je evropská větev amerického koncernu General Dynamics Corporation, který dlouhodobě patří svými tržbami mezi deset největších výrobců zbraní na světě. ASCOD tedy v současnosti lze považovat za nadnárodní vozidlo, na jehož vývoji a výrobě se podílí několik států NATO z obou břehů Atlantiku.
Prostor pro výsadek BVP ASCOD 2; větší foto / DP
ASCOD s národními jmény
Pokud má armádní technika moc obecný název nebo zkratku, vojenský lid si vypomáhá slangem. Například letitému, ale v některých parametrech stále vynikajícímu BVP-2 nebo jeho staršímu sourozenci BVP-1 přezdívají čeští vojáci „befko". Jak bylo řečeno výše, ASCOD není jméno, ale zkratka, která označuje spíše univerzální podvozkovou platformu či program výroby pozemních obrněných vozidel než konkrétní bojový stroj. Ze všech potenciálních účastníků výběrového řízení na nová pásová vozidla pro AČR se právě jen v případě vozidla ASCOD uplatnila praxe, můžeme říci národního či domácího pojmenování.
Rakušané mají Ulan (česky hulán), což je označení příslušníka lehké kavalérie habsburských vojsk z 18. a 19. století. Španělé mají Pizarro, což je jméno národního hrdiny (ale také krutého dobyvatele), který vedl španělské koloniální výboje v Jižní Americe, kde vyvrátil říši Inků. Britský projekt ASCOD (který mimochodem v soutěži porazil CV-90 od domácího výrobce BAE Systems) nese pojmenování Ajax, čímž Britové zabrousili do řecké mytologie (to platí i pro další varianty – Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo) a vozidla dostala jména podle řeckých hrdinů a bohů.
Nabízí se tedy teoretická otázka, jak by se mělo bojové vozidlo pěchoty a další odvozené varianty na podvozku ASCOD jmenovat v provedení pro Armádu ČR, pokud by jej velení armády i vláda vybraly jako nástupce vozidel BVP-2. Z dosavadní praxe je zřejmé, že výrobce ASCODu se lokálnímu pojmenování nebrání. Možná je to i proto, že se jednotlivé národní verze od sebe technicky liší podle požadavků uživatelů a specifické pojmenování má tuto skutečnost zdůraznit. Úvaha nad českým jménem pro ASCOD je tedy na místě.
Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP
České jméno pro bojové vozidlo
Vybrat český název pro pozemní bojovou techniku není jednoduché, protože co člověk, to názor. Shodnout se na jménu českého vojevůdce či národního hrdiny nebo velké osobnosti? Co třeba Žižka, Přemysl Otakar, Valdštejn, Radecký, Roháč, Boleslav nebo Hus, Svatý Václav, Masaryk, Smetana, Dvořák či Komenský, Palacký, Mucha, Křižík, Mendel anebo Čapek, Hrabal, Nezval, Seifert, Zátopek atd.? Nebo zabrousit do české mytologie – Čech, Bruncvík, Bivoj, Vojen, Šárka, Vlasta, Horymír, Straba, Šemík, Golem?
Ženská jména nejsou ve výčtu náhodou, jednak Vlasta i Šárka byly legendární bojovnice z pověsti o dívčí válce, jednak použití ženských jmen pro vojenskou techniku má v českých zemích tradici, a to i v moderní době. Vzpomeňme jen například pojmenování DANA, Svatava, Božena, Sněžka, Bečva, Věra, Tamara atd. Nebo vybrat jméno související s českou vojenskou terminologií – palcát, cep, sudlice, biják, rapír, kyrys, řemdih? Či vybrat pojmenování z říše rostlin či zvířat? Konec konců nedotažený projekt českého kolového obrněného transportéru vyvíjeného v 90. letech nesl název Zubr.
Nabízí se tu vlastně šance uspořádat veřejné hlasování o pojmenování, které by vyjadřovalo lokální identitu nového obrněného pásového vozidla české armády. Je to o to více na místě, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bude jistě i široké zapojení českých firem do jeho výroby, oprav, modernizací i logistických služeb, tedy zkráceně o jeho domestikaci či chceme-li počeštění.
Které pojmenování byste vybrali vy, nebo jaké byste navrhovali?
HLASOVAT MŮŽETE ZDE
Související články
Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90
Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...
- 08.06.2015
- 108 komentářů
- Jan Grohmann
ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?
Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...
- 27.04.2018
- 184 komentářů
- Redakce AN
Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA
Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...
- 01.05.2018
- 20 komentářů
- Komerční sdělení
Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku
Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí ...
- 09.05.2018
- 24 komentářů
- Tisková zpráva
fenri Díky za upozornění, automatické opravy :-) Jinak k těm Slovanům a Rusům, někdy si přečti nějaké proruské weby, tam se to "slovanským dubiskem" na východě, které nás spasí ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Díky za upozornění, automatické opravy :-)
Jinak k těm Slovanům a Rusům, někdy si přečti nějaké proruské weby, tam se to "slovanským dubiskem" na východě, které nás spasí jen hemží. Ostatně i na AN se to občas zjeví. Prostě jsem se snažil najít něco co by uspokojilo veškeré vrstvy společnosti. A k tomu z čeho Rusové vzešli bych přidal ještě Mongoly :-)Skrýt celý příspěvekTen Dragoun se mi líbí asi nejvíc. Nechápu tu averzi k vojenské tradici před rokem 1918. Historie našeho státu nezačala až tímhle rokem a armáda dělá velkou chybu, že se od ní ...Zobrazit celý příspěvek
Ten Dragoun se mi líbí asi nejvíc. Nechápu tu averzi k vojenské tradici před rokem 1918. Historie našeho státu nezačala až tímhle rokem a armáda dělá velkou chybu, že se od ní distancuje.Skrýt celý příspěvek
Nesher: Morena je val udělaný ledovcem. Ale MORANA je do dobrý nápad. Mimochodem co furt motáte Rusy a Slovany dokupy? Rusové jsou stejně málo Slovani, jako my. Mluví ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: Morena je val udělaný ledovcem.
Ale MORANA je do dobrý nápad.
Mimochodem co furt motáte Rusy a Slovany dokupy? Rusové jsou stejně málo Slovani, jako my. Mluví slovanskou řečí, tak do 1/3 v nich něco i je a pár generací se cítilo být hrozně slovanskými. To uspokojíte spíš Ukrajinskou, Srbskou, chorvatskou či Polskou úderku. Ani pravlast Slovanů tam (skoro) neleží. Jsou to Vikingy pře*ukaní Baltové, Ugrofinové a (nu dobrá) Slovani.Skrýt celý příspěvekDovolím si dát ještě jeden návrh, někteří tu volají po ženském jméně (zřejmě kvůli genderové vyváženosti), jiní zase po slovanských kořenech, další chtějí něco co vzbuzuje hrůzu u ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si dát ještě jeden návrh, někteří tu volají po ženském jméně (zřejmě kvůli genderové vyváženosti), jiní zase po slovanských kořenech, další chtějí něco co vzbuzuje hrůzu u nepřítele. Co tak pojmenovat to Morena, je to jméno rodu ženského, kořeny toho slova jsou ve staré slovanštině a znamená to vlastně smrtka. řekl bych, že je to historický kompromis, který uspokojí proevropské progresivisty (ženské jméno), ruskou úderku (slovanské kořeny) i obecné militaristy (smrt) :-)Skrýt celý příspěvek
KOLT: Pořád nemůžu přijít na tu třetí zkomoleninu, co jste psal: "Nejhorší je, že u 90 % navrhovaných jmen mi hned naskakovaly asociace, jak by byla zkomolena. TYR – tirák, CEP ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
Pořád nemůžu přijít na tu třetí zkomoleninu, co jste psal:
"Nejhorší je, že u 90 % navrhovaných jmen mi hned naskakovaly asociace, jak by byla zkomolena. TYR – tirák, CEP – střep, KUNA – .... :-) Ale s tím se holt musí počítat."
:-DD
Ne, vážně, bylo by to genderově vyvážené a česká vlajka by na tom stroji byla jak na představení v Brně. Tedy moderně, pokrokově a pěkně po neobolševicku.
Hlavně by to mělo mít vyhrazená místa pro těhotné vojákyně a přebalovací pultík. Z toho bych neustupoval.Skrýt celý příspěvekNo, když už to má něco navozovat a jako bonus mít zemědělské nářadí (cep), navrhuji modernější - Mlátička. Vojáci hned budou vědět, na čem jsou a jak to bude asi uvnitř vypadat, až ...Zobrazit celý příspěvek
No, když už to má něco navozovat a jako bonus mít zemědělské nářadí (cep), navrhuji modernější - Mlátička. Vojáci hned budou vědět, na čem jsou a jak to bude asi uvnitř vypadat, až to povalí terénem 50km/h :)
A hlavně se to bude dobře vyjímat v novinách - do Pobaltí míří motostřelci s Mlátičkami v doprovodu Pandurů...Skrýt celý příspěvekLuky, já dal Golema, ale máte pravdu, že by byl lepší pro tank. Bivoj není špatný, syn by měl radost :-) Jinak mě napadá, že začínat na K by to nemělo, neb Kolový... Co ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, já dal Golema, ale máte pravdu, že by byl lepší pro tank. Bivoj není špatný, syn by měl radost :-)
Jinak mě napadá, že začínat na K by to nemělo, neb Kolový...
Co takhle VOSA – je to tradičně ženské, dosti útočné a dá se z toho udělat akronym, třeba Vojenský Obrněný Střílející Automobil ;-)Skrýt celý příspěvekPopravdě, když jsem konečně hlasovací formulář otevřel, tak jsem okamžitě vybral "Bivoje". Nezatížené husitstvím a je vlastně hezký, když se technika personifikuje. Bivoj je ...Zobrazit celý příspěvek
Popravdě, když jsem konečně hlasovací formulář otevřel, tak jsem okamžitě vybral "Bivoje". Nezatížené husitstvím a je vlastně hezký, když se technika personifikuje.
Bivoj je super nápad a tank by mohl být Golem.Skrýt celý příspěvekfenri, k uzlu na jazyku stačí i ten BERSERKR, vždyť to pořádně nevysloví ani většina Čechů ;-) semtam, díky, že jste mě označil "za zenitem". Nicméně použít termínu LADA by ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, k uzlu na jazyku stačí i ten BERSERKR, vždyť to pořádně nevysloví ani většina Čechů ;-)
semtam, díky, že jste mě označil "za zenitem". Nicméně použít termínu LADA by nešlo asi kvůli právním záležitostem, ona ta automobilka ještě existuje, víte? A mimochodem, nemohu se zbavit dojmu, že tu pracuje něčí podvědomí (nebo i vědomí?), když se prosazuje tenhle název... ale to je jedno, nechci rozjíždět šarvátky.Skrýt celý příspěvekMusím říct, že jsem se tak dobře nepobavil už dlouho :-) Rambohafík rulez :-D S většinou (vážně) navrhovaných jmen bych neměl problém. Nicméně Raseho Dragoun má asi největší ...Zobrazit celý příspěvek
Musím říct, že jsem se tak dobře nepobavil už dlouho :-) Rambohafík rulez :-D
S většinou (vážně) navrhovaných jmen bych neměl problém. Nicméně Raseho Dragoun má asi největší logiku, zvlášť, když už máme Pandury. A je to i mezinárodně srozumitelné, byť vlastně s jiným významem.
Nejhorší je, že u 90 % navrhovaných jmen mi hned naskakovaly asociace, jak by byla zkomolena. TYR – tirák, CEP – střep, KUNA – .... :-) Ale s tím se holt musí počítat. Z Dragouna by určitě udělali Drahouna nebo rovnou Nahouna.Skrýt celý příspěvek...nadruhou stranu pokud by měly názvy tvořit nějaký logický celek (za mě není nutné) a jednalo by se o historickou výzbroj, pak by BVP mohlo být "CEP".
...nadruhou stranu pokud by měly názvy tvořit nějaký logický celek (za mě není nutné) a jednalo by se o historickou výzbroj, pak by BVP mohlo být "CEP".
Díky za navedení Starlighte, trošku jsem se na na fotbale picnul a přehlédl to. Mě se ten exekutor pořád líbí, ale je to dlouhý. Proto by asi byla nejlepší "KUNA". Tyhle šelmy ...Zobrazit celý příspěvek
Díky za navedení Starlighte, trošku jsem se na na fotbale picnul a přehlédl to.
Mě se ten exekutor pořád líbí, ale je to dlouhý.
Proto by asi byla nejlepší "KUNA". Tyhle šelmy jsou hrozně drsný a i chlapovi naženou strach (třeba kuna v železech). A pro tank "KYRYS".
Nebyl nějaký hezký český úderný název pro vozovou hradbu? Znám jen německý "Wagenburg".Skrýt celý příspěvekZe zde jmenovanych je asi prihodny Dragoun, ale za me moc dlouhe. Kat je take dobry. Kratke, uderne. Mne by se treba libil Elias(dle gen. Eliase), ale psano a vyslovovano takto bez ...Zobrazit celý příspěvek
Ze zde jmenovanych je asi prihodny Dragoun, ale za me moc dlouhe. Kat je take dobry. Kratke, uderne. Mne by se treba libil Elias(dle gen. Eliase), ale psano a vyslovovano takto bez diakritiky.Skrýt celý příspěvek
Nejraději bych zůstal u osvědčeného Puma. A nemusí se to ani překládat :-P Nicméně, po osobnostech bych viděl pojmenovávat možná lodě - bitevní loď Maršál Radecký, bitevní ...Zobrazit celý příspěvek
Nejraději bych zůstal u osvědčeného Puma. A nemusí se to ani překládat :-P
Nicméně, po osobnostech bych viděl pojmenovávat možná lodě - bitevní loď Maršál Radecký, bitevní křižník Jan Hus, letadlovka Generál Šnejdárek...
Dříve použitá jména techniky bývala zkratkou (DANA, SKOT...), je otázkou, zda se toho držet a co by vzniklo?
Případně se inspirovat v zahraničí a vybírat jména navozující použití, tedy Marder (Kuna), Lynx (Rys), Luchs (Rys), Wiesel (Lasička), Gepard, Leopard, nemusí být nutně zvířecí - Kürassier a zavedený Pandur atd.
Tomu odpovídá Raseho Dragoun. Bonusem tohoto označení je i způsob nasazení dragounů, kdy se přesouvali jako jízda, ale bojovali jako pěchota, tedy pro moderní befko příhodné...Skrýt celý příspěvekLandsknecht... Nebo pro zmatení, demoralizaci a zničení fonických komunikačních prostředků nepřítele tam nacpat Ř. (nesměli bychom tedy válčit s ...Zobrazit celý příspěvek
Landsknecht...
Nebo pro zmatení, demoralizaci a zničení fonických komunikačních prostředků nepřítele tam nacpat Ř. (nesměli bychom tedy válčit s Poláky):
PODŘIPSKÝKŘEN...
Dovedete si představit to prskání, zalévání mikroportů slinty, opocená čela....když by nepřítel reportoval pohyb naší mechanizované pěchoty? :-)
Tak vážně v tomto srandavlákně:
Za mně TYR, SVAROG, BERSERKR a nebo VLK / WOLF. Líbil se mi i zde navrhovaný KAT.Skrýt celý příspěveklorgarius: efekt si predstavujete asi takýto, však: http://m.blog.hu/na/nagyhaboru... Inak, nakukol som do textu "Ktož jsu boží bojovníci" a k ...Zobrazit celý příspěvek
lorgarius: efekt si predstavujete asi takýto, však:
http://m.blog.hu/na/nagyhaboru...
Inak, nakukol som do textu "Ktož jsu boží bojovníci" a k mojim predošlým husitským návrhom "Bratrík", "Cepník", som vydoloval ešte pomenovanie "Drabant" ;-) (nemýliť si s trabantom)Skrýt celý příspěvekzo slovanskej mytologie co takto boh mesacneho svetla chors, alebo radsej kikimora? zo zvieracej rise co takto tchor, myslim ze vozidlo/zbranovy system s takymto oznacenim zatial ...Zobrazit celý příspěvek
zo slovanskej mytologie co takto boh mesacneho svetla chors, alebo radsej kikimora?
zo zvieracej rise co takto tchor, myslim ze vozidlo/zbranovy system s takymto oznacenim zatial nie je v ziadnej armade sveta a pritom je vie byt velmi neprijemnym protivnikom.
alebo co takto prevziat nazov niecoho co si vacsina ludi s ceskom lahko spoji Pilsner, Branik, Cerny Drak, Kozel ...
si viem predstavit to prekvapenie/radost u spojencov aj protivnikov ked sa vo vysielacke ozve nieco ako: pilsner je uz na ceste :).Skrýt celý příspěvekHrozně si přeji aby 7.MB byla vyzbrojena moderními vozidly Ascod. Konečně se nám přestanou vysmívat že u nich v pohodě cvičí prapor a u nás jen jednotlivý roty nebo trosky rot ...Zobrazit celý příspěvek
Hrozně si přeji aby 7.MB byla vyzbrojena moderními vozidly Ascod. Konečně se nám přestanou vysmívat že u nich v pohodě cvičí prapor a u nás jen jednotlivý roty nebo trosky rot protože komplet jednu rotu bez vyrabovani ostatních prostě nedáme. Ale tak hlavně že to bude mít o dvě generace víc než stávající bevko. :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...