Bude mít nové obrněné pásové vozidlo AČR české jméno?

ASCOD 2 v českém maskování; větší foto / DP

ARMÁDNÍ NOVINY a ARMYWEB, dva nejčtenější české webové portály zabývající se vojenskou technikou, se spojily, aby zprostředkovaly možnost hlasovat o možném pojmenování pro nové obrněné pásové vozidlo, která má vzejít z připravovaného výběrového řízení na nástupce BVP-2 české armády.

Jedním z kandidátů v blížícím se tenderu na přezbrojení Armády ČR novými bojovými vozidly pěchoty je vozidlo ASCOD od výrobce General Dynamics European Land Systems, jehož jednotlivé verze pro různé armády nesou národní jména, což u dalších uchazečů neplatí. V soutěži se pravděpodobně utká se dvěma německými vozidly (Lynx a Puma) a jedním švédsko-britským (CV-90). Nechme stranou takticko-technické parametry, o kterých už toho bylo publikováno dost, a podívejme se na jmennou identitu vozidel. Pro někoho je to možná překvapivé hledisko, ale název i původ vozidla, věc srozumitelná i naprostému laikovi, může vypovídat o vojenské technice překvapivě mnoho.

 

 

Co názvy znamenají?

CV-90 je vozidlo vyráběné ve Švédsku koncernem BAE Systems. Písmena CV jsou zkratkou Combat Vehicle a rok 90 odkazuje na to, že byl zařazeno do výzbroje švédských ozbrojených sil v 90. letech minulého století.

Vyvíjeno bylo v 80. letech. CV-90 tak na sebe mimoděk prozrazuje, že se jedná o vývojově nejstaršího uchazeče o přezbrojení Armády ČR. CV-90 slouží v několika zemích, ale v žádných ozbrojených silách pro něj nemají specifické bojové jméno (kromě dvou ne příliš rozšířených subverzí).


Německá vozidla Lynx (česky rys) a Puma (překlad netřeba) mají od výrobců daná obchodní, a tím i bojová jména kočkovitých šelem. To je u německých obrněnců tradice, kterou začal za 2. světové války konstruktér Ferdinand Porsche přezdívkou Tiger udělenou tanku Panzer VI, aby podpořil představivost Adolfa Hitlera a pomohl si tak v konkurenčním boji německých tankových výrobců. Ostatní firmy od něj nápad rychle okopírovaly. Přezdívka Tiger se nakonec stala oficiálním názvem a původní číselné označení zůstává pozapomenuto.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP

 

U vozidla ASCOD je specifická situace. ASCOD není vlastní jméno, ale jde o zkratkové slovo, které v sobě nese informaci, že se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. ASCOD znamená Austrian Spanish Cooperative Development, vyjadřuje tedy, že první generace vozidla vznikla ve spolupráci rakouského a španělského obranného průmyslu, konkrétně tehdejší rakouské zbrojovky Steyr-Daimler-Puch a španělské Santa Bárbara Sistemas.

 

Tradice rakouského Steyru sahá až do roku 1864. Firma začínala výrobou pušek, ale postupně se z ní stal konglomerát vyrábějící i civilní dopravní prostředky a vojenskou pozemní techniku. Španělská Santa Bárbara Sistemas vznikla v 60. letech minulého století spojením tří státních vojenských arzenálů, jejichž tradice sahá až do 16. století.

 

Obě zbrojovky, španělská i rakouská, se na přelomu tisíciletí staly součástí holdingu General Dynamics European Land Systems, což je evropská větev amerického koncernu General Dynamics Corporation, který dlouhodobě patří svými tržbami mezi deset největších výrobců zbraní na světě. ASCOD tedy v současnosti lze považovat za nadnárodní vozidlo, na jehož vývoji a výrobě se podílí několik států NATO z obou břehů Atlantiku.

 

Prostor pro výsadek BVP ASCOD 2; větší foto / DP


ASCOD s národními jmény

Pokud má armádní technika moc obecný název nebo zkratku, vojenský lid si vypomáhá slangem. Například letitému, ale v některých parametrech stále vynikajícímu BVP-2 nebo jeho staršímu sourozenci BVP-1 přezdívají čeští vojáci „befko". Jak bylo řečeno výše, ASCOD není jméno, ale zkratka, která označuje spíše univerzální podvozkovou platformu či program výroby pozemních obrněných vozidel než konkrétní bojový stroj. Ze všech potenciálních účastníků výběrového řízení na nová pásová vozidla pro AČR se právě jen v případě vozidla ASCOD uplatnila praxe, můžeme říci národního či domácího pojmenování.


Rakušané mají Ulan (česky hulán), což je označení příslušníka lehké kavalérie habsburských vojsk z 18. a 19. století. Španělé mají Pizarro, což je jméno národního hrdiny (ale také krutého dobyvatele), který vedl španělské koloniální výboje v Jižní Americe, kde vyvrátil říši Inků. Britský projekt ASCOD (který mimochodem v soutěži porazil CV-90 od domácího výrobce BAE Systems) nese pojmenování Ajax, čímž Britové zabrousili do řecké mytologie (to platí i pro další varianty – Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo) a vozidla dostala jména podle řeckých hrdinů a bohů.

Nabízí se tedy teoretická otázka, jak by se mělo bojové vozidlo pěchoty a další odvozené varianty na podvozku ASCOD jmenovat v provedení pro Armádu ČR, pokud by jej velení armády i vláda vybraly jako nástupce vozidel BVP-2. Z dosavadní praxe je zřejmé, že výrobce ASCODu se lokálnímu pojmenování nebrání. Možná je to i proto, že se jednotlivé národní verze od sebe technicky liší podle požadavků uživatelů a specifické pojmenování má tuto skutečnost zdůraznit. Úvaha nad českým jménem pro ASCOD je tedy na místě.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP


České jméno pro bojové vozidlo

Vybrat český název pro pozemní bojovou techniku není jednoduché, protože co člověk, to názor. Shodnout se na jménu českého vojevůdce či národního hrdiny nebo velké osobnosti? Co třeba Žižka, Přemysl Otakar, Valdštejn, Radecký, Roháč, Boleslav nebo Hus, Svatý Václav, Masaryk, Smetana, Dvořák či Komenský, Palacký, Mucha, Křižík, Mendel anebo Čapek, Hrabal, Nezval, Seifert, Zátopek atd.? Nebo zabrousit do české mytologie – Čech, Bruncvík, Bivoj, Vojen, Šárka, Vlasta, Horymír, Straba, Šemík, Golem?

 

Ženská jména nejsou ve výčtu náhodou, jednak Vlasta i Šárka byly legendární bojovnice z pověsti o dívčí válce, jednak použití ženských jmen pro vojenskou techniku má v českých zemích tradici, a to i v moderní době. Vzpomeňme jen například pojmenování DANA, Svatava, Božena, Sněžka, Bečva, Věra, Tamara atd. Nebo vybrat jméno související s českou vojenskou terminologií – palcát, cep, sudlice, biják, rapír, kyrys, řemdih? Či vybrat pojmenování z říše rostlin či zvířat? Konec konců nedotažený projekt českého kolového obrněného transportéru vyvíjeného v 90. letech nesl název Zubr.


Nabízí se tu vlastně šance uspořádat veřejné hlasování o pojmenování, které by vyjadřovalo lokální identitu nového obrněného pásového vozidla české armády. Je to o to více na místě, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bude jistě i široké zapojení českých firem do jeho výroby, oprav, modernizací i logistických služeb, tedy zkráceně o jeho domestikaci či chceme-li počeštění.

 

Které pojmenování byste vybrali vy, nebo jaké byste navrhovali?



HLASOVAT MŮŽETE ZDE

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku

Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    19:39 31.05.2018

    Článek vypadá jako PR, protože to je PR. Nějak furt nechápu, podle jakého klíče redakce rozděluje "komerční sdělení" mezi rubriky "Tisková zpráva" a "Redakce AN" :-? Nemohl byste ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek vypadá jako PR, protože to je PR. Nějak furt nechápu, podle jakého klíče redakce rozděluje "komerční sdělení" mezi rubriky "Tisková zpráva" a "Redakce AN" :-? Nemohl byste mi to prosím pane Grohmanne vysvětlit?


    Snownomad, a to je co za výkřik do tmy?Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    19:31 31.05.2018

    Snownomad

    Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

    Snownomad

    Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

  • Nesher
    19:31 31.05.2018

    Snownomad

    Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

    Snownomad

    Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

  • Nesher
    19:30 31.05.2018

    jara To není o právu, ale o pravděpodobnosti, prostě pokud vyhraje Puma, tak to bude Puma i u nás. Ten článek je PR, to je fakt, ale na druhé straně, komu to vadí? Diskuze, která ...Zobrazit celý příspěvek

    jara
    To není o právu, ale o pravděpodobnosti, prostě pokud vyhraje Puma, tak to bude Puma i u nás. Ten článek je PR, to je fakt, ale na druhé straně, komu to vadí? Diskuze, která se tady vyvinula je mnohem zajímavější než neustálé hádky s ruskou úderkou u článků o Pobaltí, Sýrii atp.

    Takže já být tebou, tak se spokojeně usmívámSkrýt celý příspěvek

  • Snownomad
    19:21 31.05.2018

    hlavně nic co vymyslel Rase

    hlavně nic co vymyslel Rase

  • Jara
    19:10 31.05.2018

    Nesher Každá armáda si muže pojmenovat jakékoliv vozidlo nebo bojovou techniku jak chce! Článek je směšný tím jak něco takového staví jak vyhodu nad konkurenci ....... chápu že ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Každá armáda si muže pojmenovat jakékoliv vozidlo nebo bojovou techniku jak chce!
    Článek je směšný tím jak něco takového staví jak vyhodu nad konkurenci ....... chápu že tady občas vyjde holt nějaká reklama, ale tohle je opravdu k smíchu nebo k pláči já ani nevím ....Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    19:03 31.05.2018

    Lyšák
    A co si tak nejdřív přečíst článek, je to tam vysvětleni. Obě německá vozidla jméno mají a CV90 si nepojmenovali nikde. Takže zbývá Ascod, který má v každé zemi jiné jméno.

    Lyšák
    A co si tak nejdřív přečíst článek, je to tam vysvětleni. Obě německá vozidla jméno mají a CV90 si nepojmenovali nikde. Takže zbývá Ascod, který má v každé zemi jiné jméno.

  • Lyšák
    18:30 31.05.2018

    Připomínky k redakci:

    A proč je to anketa na místní jméno pro Ascod?
    Když vyhraje jiné vozidlo, tak si české jméno nezaslouží?

    Připomínky k redakci:

    A proč je to anketa na místní jméno pro Ascod?
    Když vyhraje jiné vozidlo, tak si české jméno nezaslouží?

  • RiMr71
    16:58 31.05.2018

    ...víš kdo je to pesimista... poučený optimista... Nějak se to rozbředá v jakousi amorfní neurčitou hmotu (nákup obrněnců, nákup vrtulníků, debata o budoucnosti nadzvuku) a v té ...Zobrazit celý příspěvek

    ...víš kdo je to pesimista... poučený optimista...
    Nějak se to rozbředá v jakousi amorfní neurčitou hmotu (nákup obrněnců, nákup vrtulníků, debata o budoucnosti nadzvuku) a v té se maximálně daří korupci, Novotným a Strnadům a Dalíkům... a světélka na konci tunelu nevidím.
    Nejvíc je mi líto našich vojáků a i důstojníků u NATO. Aby komanči rozhodovali o tom jestli mise bude nebo nebude...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:35 31.05.2018

    RiMr – PVO TVRDÍK, nakoupený u našeho hlavního spojence, Číny. Jo, to nemá chybu :-) Ale jinak, proč toliko pesimusmu?

    RiMr – PVO TVRDÍK, nakoupený u našeho hlavního spojence, Číny. Jo, to nemá chybu :-) Ale jinak, proč toliko pesimusmu?

  • RiMr71
    15:47 31.05.2018

    Jo a jinak z celé zdejší diskuze mě nejvíc pobavil "Protiletadlový systém TVRDÍK".
    To nemá chybu... :)

    Jo a jinak z celé zdejší diskuze mě nejvíc pobavil "Protiletadlový systém TVRDÍK".
    To nemá chybu... :)

  • RiMr71
    15:44 31.05.2018

    ...tak s ohledem na poslední výsledky voleb a to co se furt děje na MO třeba LOBOTOM... Osobně jsem hlasoval pro TUNEL, ale kdybych měl být optimista, tak by se mi líbilo něco ...Zobrazit celý příspěvek

    ...tak s ohledem na poslední výsledky voleb a to co se furt děje na MO třeba LOBOTOM...

    Osobně jsem hlasoval pro TUNEL, ale kdybych měl být optimista, tak by se mi líbilo něco česky hravého, třeba TUZEMÁK nebo ŽEBŘIŇÁK, nebo něco dávající pocit ochrany těm nasádlovaným bigošům, třeba NEZMAR. Případně něco zdůrazňující velikost vnitřního prostoru - ALMARA. Když trochu potýrat spojence tak třeba SMRŠŤ nebo ŘEMDICH. A kdyby na vnější pancíř nedej bože zaklepala nějaká Duška, tak osazenstvu vevnitř nebude připadat podivný název KADIBUDKA...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:23 31.05.2018

    Těch legend o rytířích nebo králech / hrdinech co spí v horách je dost velká kupa. Hodně v tradičních keltských zemích, ale i jinde po světě. Spíš v tom vidím starou pohanskou ...Zobrazit celý příspěvek

    Těch legend o rytířích nebo králech / hrdinech co spí v horách je dost velká kupa. Hodně v tradičních keltských zemích, ale i jinde po světě. Spíš v tom vidím starou pohanskou tradici převzatou křesťany.

    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:35 31.05.2018

    Myslím, že legenda o Blanických rytířích s Kelty mnoho společného nemá, s největší pravděpodobností pochází z 15. století. Vznikla na základě nějaké bitvy či spíše srážky ke které ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že legenda o Blanických rytířích s Kelty mnoho společného nemá, s největší pravděpodobností pochází z 15. století. Vznikla na základě nějaké bitvy či spíše srážky ke které došlo u Býkovic.
    Na druhou stranu je fakt, že Blaník není v evropském kontextu nijak ojediněl, v Rakousku mají velmi podobnou pověst o hoře Untersberg, akorát není jasné zda tam spí vojsko Fridricha Barbarossy nebo samotného Karla Velikého.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    13:07 31.05.2018

    Luky, o Blaníku jsem nevěděl, měl jsem za to, že je původně husitská (nějací zbloudilí Táborité či kdo to měl být, už si nepamatuju). Takže je ještě starší? Stran hrdinských ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, o Blaníku jsem nevěděl, měl jsem za to, že je původně husitská (nějací zbloudilí Táborité či kdo to měl být, už si nepamatuju). Takže je ještě starší?

    Stran hrdinských individualit – právě Bivoj prý má mít kořeny v keltských dobách (podle některých i jméno není od Sbyvoje, ale z nějakého keltského výrazu). Ono by to dávalo smysl, protože Kelti a kanci jdou tak nějak ruku v spárku :-)

    fenri, je zajímavé, že tady na JZ Čech Kelti kupodivu toliko neletí, ačkoliv bych ne to, že mají místní nějak zásadně víc slovanské než keltské krve, nevsadil ani pěťák ;-) Radši bych ho nevsázel ani proti německé :-DSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:34 31.05.2018

    Mě se moc líbí čerpání inspirace z pověstí a historie. Však to nemusí být jen Staré pověsti české. Třeba Blaničtí rytíři jsou původem z keltské pověsti (Blaník je taky v koláči). ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě se moc líbí čerpání inspirace z pověstí a historie. Však to nemusí být jen Staré pověsti české. Třeba Blaničtí rytíři jsou původem z keltské pověsti (Blaník je taky v koláči). Akorát se toho tolik nezachovalo, jako z pozdějších osídlení a kultur. Hodně názvů kopců a hlavně řek (Atava, Albis..to mi ale přijde spíš pro spojovací prostředky), spousta různých slov, ale jaké známe hrdinské individuality z těch starých dob?
    ---------------

    Taky jsem v koláči viděl T.G.M. a Garrigue (nebo Garyg) , což mi připomnělo, jak jeden spolužák napsal na gymplu do písemky "T. Garik Masaryk" a učitelka se nasmála, že to je jak jméno pro psa. Od té doby mi vždycky probleskne Tomáš Žeryk Masaryk a tím se dostávám k tomu, že i Žeryk by bylo hezké jméno pro nějakou lehčí techniku (nebo naopak velmi těžkou a žravou ve slangu :)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:33 31.05.2018

    Nesher, opravy jsou někdy vražda. Svého času starý francouzský Alcatel když jste začal psát slovo "práce" tak to změnil na "prcat". Holt Francouzi...:-) Ale jo, ten retro ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher, opravy jsou někdy vražda. Svého času starý francouzský Alcatel když jste začal psát slovo "práce" tak to změnil na "prcat". Holt Francouzi...:-)

    Ale jo, ten retro sentiment o slovanském dubisku v části nás kremlobotů přežívá, ale asi ani už tam to nebude tak úplně žhavý.

    Ten slovanský sentiment v nás je díky tomu, že Kelty mají "zabrané" Bretonci a Irové a Velšané apod. No Germáni nás obecně a moc nemusí a tak na nás holt zbyli Slovani, navíc řeč a část zvyků...
    Pravda, také by se to BVP mohlo jmenovat ROM :-) krátké, úderné a nebezpečné pro kovové pancíře.

    Mongolové se s Rusy asi moc nenamíchali - kdyžtak spíš různí Polovci apod. - turkické národy. Mongolové je jiná skupinka.

    Myslím, že to křížení u Rusů z téhle strany tak silné nebylo. Neprobíhalo tam pravidelné "sklízení stepy", jako na dnešní Ukrajině (sebrat mládež do otroctví a na vojnu a obskočit co za obskočení stojí). Turkické národy s Rusy tolik nesplynuly. Doteď máte Tatrskou republiku (Kazaň) a Šojgu taky nevypadá jako typický Váňa. A dost exkurzů do etnogeneze. Moje oblíbené téma, furt s tím prudím. Aspoň že Češi se částečně zbavili nějakých iluzí, i když teď zase frčí, že jsme vlastně Kelti :-)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    11:15 31.05.2018

    fenri: Hlavně by to mělo mít vyhrazená místa pro těhotné vojákyně a přebalovací pultík. Z toho bych neustupoval.

    GE: geniální, ještě chybí bezbariérový vstup.

    fenri: Hlavně by to mělo mít vyhrazená místa pro těhotné vojákyně a přebalovací pultík. Z toho bych neustupoval.

    GE: geniální, ještě chybí bezbariérový vstup.

  • JiriR
    11:11 31.05.2018

    Bathory...

    Bathory...

  • JiriR
    11:07 31.05.2018

    Batory

    Batory

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7