Bude mít nové obrněné pásové vozidlo AČR české jméno?
- 30. 5. 2018
- 137 komentářů
- Redakce AN
ARMÁDNÍ NOVINY a ARMYWEB, dva nejčtenější české webové portály zabývající se vojenskou technikou, se spojily, aby zprostředkovaly možnost hlasovat o možném pojmenování pro nové obrněné pásové vozidlo, která má vzejít z připravovaného výběrového řízení na nástupce BVP-2 české armády.
Jedním z kandidátů v blížícím se tenderu na přezbrojení Armády ČR novými bojovými vozidly pěchoty je vozidlo ASCOD od výrobce General Dynamics European Land Systems, jehož jednotlivé verze pro různé armády nesou národní jména, což u dalších uchazečů neplatí. V soutěži se pravděpodobně utká se dvěma německými vozidly (Lynx a Puma) a jedním švédsko-britským (CV-90). Nechme stranou takticko-technické parametry, o kterých už toho bylo publikováno dost, a podívejme se na jmennou identitu vozidel. Pro někoho je to možná překvapivé hledisko, ale název i původ vozidla, věc srozumitelná i naprostému laikovi, může vypovídat o vojenské technice překvapivě mnoho.
Co názvy znamenají?
CV-90 je vozidlo vyráběné ve Švédsku koncernem BAE Systems. Písmena CV jsou zkratkou Combat Vehicle a rok 90 odkazuje na to, že byl zařazeno do výzbroje švédských ozbrojených sil v 90. letech minulého století.
Vyvíjeno bylo v 80. letech. CV-90 tak na sebe mimoděk prozrazuje, že se jedná o vývojově nejstaršího uchazeče o přezbrojení Armády ČR. CV-90 slouží v několika zemích, ale v žádných ozbrojených silách pro něj nemají specifické bojové jméno (kromě dvou ne příliš rozšířených subverzí).
Německá vozidla Lynx (česky rys) a Puma (překlad netřeba) mají od výrobců daná obchodní, a tím i bojová jména kočkovitých šelem. To je u německých obrněnců tradice, kterou začal za 2. světové války konstruktér Ferdinand Porsche přezdívkou Tiger udělenou tanku Panzer VI, aby podpořil představivost Adolfa Hitlera a pomohl si tak v konkurenčním boji německých tankových výrobců. Ostatní firmy od něj nápad rychle okopírovaly. Přezdívka Tiger se nakonec stala oficiálním názvem a původní číselné označení zůstává pozapomenuto.
Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP
U vozidla ASCOD je specifická situace. ASCOD není vlastní jméno, ale jde o zkratkové slovo, které v sobě nese informaci, že se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. ASCOD znamená Austrian Spanish Cooperative Development, vyjadřuje tedy, že první generace vozidla vznikla ve spolupráci rakouského a španělského obranného průmyslu, konkrétně tehdejší rakouské zbrojovky Steyr-Daimler-Puch a španělské Santa Bárbara Sistemas.
Tradice rakouského Steyru sahá až do roku 1864. Firma začínala výrobou pušek, ale postupně se z ní stal konglomerát vyrábějící i civilní dopravní prostředky a vojenskou pozemní techniku. Španělská Santa Bárbara Sistemas vznikla v 60. letech minulého století spojením tří státních vojenských arzenálů, jejichž tradice sahá až do 16. století.
Obě zbrojovky, španělská i rakouská, se na přelomu tisíciletí staly součástí holdingu General Dynamics European Land Systems, což je evropská větev amerického koncernu General Dynamics Corporation, který dlouhodobě patří svými tržbami mezi deset největších výrobců zbraní na světě. ASCOD tedy v současnosti lze považovat za nadnárodní vozidlo, na jehož vývoji a výrobě se podílí několik států NATO z obou břehů Atlantiku.
Prostor pro výsadek BVP ASCOD 2; větší foto / DP
ASCOD s národními jmény
Pokud má armádní technika moc obecný název nebo zkratku, vojenský lid si vypomáhá slangem. Například letitému, ale v některých parametrech stále vynikajícímu BVP-2 nebo jeho staršímu sourozenci BVP-1 přezdívají čeští vojáci „befko". Jak bylo řečeno výše, ASCOD není jméno, ale zkratka, která označuje spíše univerzální podvozkovou platformu či program výroby pozemních obrněných vozidel než konkrétní bojový stroj. Ze všech potenciálních účastníků výběrového řízení na nová pásová vozidla pro AČR se právě jen v případě vozidla ASCOD uplatnila praxe, můžeme říci národního či domácího pojmenování.
Rakušané mají Ulan (česky hulán), což je označení příslušníka lehké kavalérie habsburských vojsk z 18. a 19. století. Španělé mají Pizarro, což je jméno národního hrdiny (ale také krutého dobyvatele), který vedl španělské koloniální výboje v Jižní Americe, kde vyvrátil říši Inků. Britský projekt ASCOD (který mimochodem v soutěži porazil CV-90 od domácího výrobce BAE Systems) nese pojmenování Ajax, čímž Britové zabrousili do řecké mytologie (to platí i pro další varianty – Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo) a vozidla dostala jména podle řeckých hrdinů a bohů.
Nabízí se tedy teoretická otázka, jak by se mělo bojové vozidlo pěchoty a další odvozené varianty na podvozku ASCOD jmenovat v provedení pro Armádu ČR, pokud by jej velení armády i vláda vybraly jako nástupce vozidel BVP-2. Z dosavadní praxe je zřejmé, že výrobce ASCODu se lokálnímu pojmenování nebrání. Možná je to i proto, že se jednotlivé národní verze od sebe technicky liší podle požadavků uživatelů a specifické pojmenování má tuto skutečnost zdůraznit. Úvaha nad českým jménem pro ASCOD je tedy na místě.
Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP
České jméno pro bojové vozidlo
Vybrat český název pro pozemní bojovou techniku není jednoduché, protože co člověk, to názor. Shodnout se na jménu českého vojevůdce či národního hrdiny nebo velké osobnosti? Co třeba Žižka, Přemysl Otakar, Valdštejn, Radecký, Roháč, Boleslav nebo Hus, Svatý Václav, Masaryk, Smetana, Dvořák či Komenský, Palacký, Mucha, Křižík, Mendel anebo Čapek, Hrabal, Nezval, Seifert, Zátopek atd.? Nebo zabrousit do české mytologie – Čech, Bruncvík, Bivoj, Vojen, Šárka, Vlasta, Horymír, Straba, Šemík, Golem?
Ženská jména nejsou ve výčtu náhodou, jednak Vlasta i Šárka byly legendární bojovnice z pověsti o dívčí válce, jednak použití ženských jmen pro vojenskou techniku má v českých zemích tradici, a to i v moderní době. Vzpomeňme jen například pojmenování DANA, Svatava, Božena, Sněžka, Bečva, Věra, Tamara atd. Nebo vybrat jméno související s českou vojenskou terminologií – palcát, cep, sudlice, biják, rapír, kyrys, řemdih? Či vybrat pojmenování z říše rostlin či zvířat? Konec konců nedotažený projekt českého kolového obrněného transportéru vyvíjeného v 90. letech nesl název Zubr.
Nabízí se tu vlastně šance uspořádat veřejné hlasování o pojmenování, které by vyjadřovalo lokální identitu nového obrněného pásového vozidla české armády. Je to o to více na místě, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bude jistě i široké zapojení českých firem do jeho výroby, oprav, modernizací i logistických služeb, tedy zkráceně o jeho domestikaci či chceme-li počeštění.
Které pojmenování byste vybrali vy, nebo jaké byste navrhovali?
HLASOVAT MŮŽETE ZDE
Související články
Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90
Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...
- 08.06.2015
- 108 komentářů
- Jan Grohmann
ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?
Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...
- 27.04.2018
- 184 komentářů
- Redakce AN
Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA
Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...
- 01.05.2018
- 20 komentářů
- Komerční sdělení
Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku
Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí ...
- 09.05.2018
- 24 komentářů
- Tisková zpráva
balm: ...ale přece ASCOD si můžeme pojmenovat jak budeme chtít ! :-D O výhodách toho, že Puma už má všechno integrované jsem se již zmiňoval. Ono i pokud ji koupíme, ale budeme ...Zobrazit celý příspěvek
balm:
...ale přece ASCOD si můžeme pojmenovat jak budeme chtít ! :-D
O výhodách toho, že Puma už má všechno integrované jsem se již zmiňoval. Ono i pokud ji koupíme, ale budeme chtít jinou věž, jedno kolo navíc atd. tak budeme v pytli i s ní. Zkrátka Puma ve stavu v jakém je (vylepšená verze 2.0 jak má být v roce 2020), je jaká je. buď ji tak budeme chtít a můžeme ji mít brzo, nebo budeme čekat. U ostatních vozidel to samé. Buď vezmeme již zavedené vozidlo, nebo nový vývoj - tedy CV90 Mk.IV, Lynx 42, prodloužená Puma nebo funkční ASCOD 2 - tady si zkrátka moc nepomůže. Pokud vezmeme zavedené vozidlo, tak víme, že testy zaplatil někdo jiný a hlavně že to nějak funguje. I v tomhle mi vychází nejlíp Puma. Pokud si chceme počkat a bude AČR chtít nějaký speciál, tak je to vlastně jedno co to bude. Vyvážení a ozkoušení se bude muset jet nanovo.Skrýt celý příspěvekV neschopnost a povrchnost naší politické reprezentace, nebo-li viditelnému obrazu našeho národa, se lze prakticky spolehnout. Roztříštěnost s osobními zájmy a záští vyvolává ...Zobrazit celý příspěvek
V neschopnost a povrchnost naší politické reprezentace, nebo-li viditelnému obrazu našeho národa, se lze prakticky spolehnout. Roztříštěnost s osobními zájmy a záští vyvolává pocity bezmoci a ztrátu víry v řešení situaci i v roce 2019. Bohužel.
Představitelé a příslušníci AČR otevřeně upřednostňují BVP Puma, která splnila zadaná kritéria ze všech nejlépe (vojenský prostor Libavá, kde byla testována za přítomnosti AČR). Nejdražší a nejmodernější řešení s maximální ochranou posádek, kterých se naší armádě nedostává. Výcvik kvalitních posádek stojí mnohem více, než vlastní technika. Důležitý parametr vzhledem k okolnostem situace skromné profesionální armády. KMW nabízel přenos části know-how a zapojení domácích společností v řetězci výroby a servisu. I když některé základní verze pro chudé zákazníky jde za tučný bakšiš dovybavit i modrým z nebe, Puma už byla testována jako celek (ochrana, výzbroj, vybavení) a odpadají případné problémy s porodními bolesti integrace vybavení na přání zákazníka.
"Defenstrátor" hodný svého jména, který by všechny ty Babiše, Hašky, Filipy, Kalousky ... převálcoval pásy. Jinak se mi líbí návrh pojmenování Dragoun. Univerzální a chytlavé.Skrýt celý příspěvekKouba, průserář, který skoro nic nedokázal, ale nakonec vyhrál. Náhodou, to by na českou vojenskou techniku sedlo jak p*del na hrnec :-D Že nemáme tradici neznamená, že ji ...Zobrazit celý příspěvek
Kouba, průserář, který skoro nic nedokázal, ale nakonec vyhrál. Náhodou, to by na českou vojenskou techniku sedlo jak p*del na hrnec :-D
Že nemáme tradici neznamená, že ji nemůžeme začít, každá někdy začala ;-) Mmchd, ona to koneckonců není tak úplně pravda, Sa. vz. 58 je Kosa (neoficiálně), Sa. vz. 61 Škorpion (oficiálně) a Uk. vz. 59 Rachot (neoficiálně). Radary mají ženská jména, stejně tak houfnice (vím, co znamená DANA, nicméně Slováci pokračovali s ženskými jmény dál), odminovávací komplet je Božena...
RiMr, někdy přijeďte ;-)Skrýt celý příspěvekVozidla AČR ani ČSLA se nenazývaly podle nějakých tradic nebo osob či zvířat (pokud se nepletu), buď jen vz. XY nebo zkratka (LT, BVP, PRAM...) nebo slovo zdánlivě s významem, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Vozidla AČR ani ČSLA se nenazývaly podle nějakých tradic nebo osob či zvířat (pokud se nepletu), buď jen vz. XY nebo zkratka (LT, BVP, PRAM...) nebo slovo zdánlivě s významem, ale přitom zkratka (SKOT, STROP, DANA, KOLOS …).
K husitské tradici by to mohl být TÁBOR, k legionářské tradici ŠVEC (plk. Švec jako vůbec první nasadil čs. obrněná vozidla do boje v Rusku), druhoválečná LIŠKA (gen. Liška byl velitelem obrněné divize).Skrýt celý příspěvekMě by se taky i v případě Pumy líbilo něco našeho... třeba Antropoid, nebo Kubiš, nebo Dekret (myšlen ten Benešův samozřejmě)... @Kolt - nebudu, musím makat na nových strojích ...Zobrazit celý příspěvek
Mě by se taky i v případě Pumy líbilo něco našeho... třeba Antropoid, nebo Kubiš, nebo Dekret (myšlen ten Benešův samozřejmě)...
@Kolt - nebudu, musím makat na nových strojích :)Skrýt celý příspěvekRase je paranoik. Pouze dvakrát jsem zde reagoval na Raseho, z toho jednou komentem v této diskuzi. To k jeho žvástům o kremlobotech (LOL), které ukazují jen a jen na Raseho ...Zobrazit celý příspěvek
Rase je paranoik. Pouze dvakrát jsem zde reagoval na Raseho, z toho jednou komentem v této diskuzi. To k jeho žvástům o kremlobotech (LOL), které ukazují jen a jen na Raseho hloupost.
Jinak pro ostatní. Vy tady řešíte takovou píčovinu jako název transportéru, přičemž ani netušíte co bude vůbec koupeno. Nežerte to tak proboha.Skrýt celý příspěvekHlavně pojmenováváme něco, co ještě nemáme a dlouho mít nebudeme. Už teď je plán opožděný a vzhledem k chaosu na vládě, to vypadá na další promarněný rok. Ještě si říkám, že ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavně pojmenováváme něco, co ještě nemáme a dlouho mít nebudeme. Už teď je plán opožděný a vzhledem k chaosu na vládě, to vypadá na další promarněný rok. Ještě si říkám, že parádní by byl název Lišaj (hawkmoth) nebo Smrtihlav. Jo je to dlouhé, ale překlad je hodně super - lišaj smrtihlav v němčině: Totenkopfschwärmer :-D anglicky "death's head hawkmoth" i samostatně to zní skvěle
Nesher a KOLT:
Snownomad je taková moje kremlobotská opička, která za mnou všude chodí. Je neškodná, jen občas udělá hovínko, tak se jí nenechte rozptylovat.Skrýt celý příspěvekOno by vlastně bylo fajn, používat ta jména pro odlišení jednotlivých verzí. Už nevím, jaké všechny chce armáda nakupovat, ale ty bojové by mohly začínat právě na "B", kdy ...Zobrazit celý příspěvek
Ono by vlastně bylo fajn, používat ta jména pro odlišení jednotlivých verzí. Už nevím, jaké všechny chce armáda nakupovat, ale ty bojové by mohly začínat právě na "B", kdy provedení IFV by bylo BRUNCVÍK, a velkokapacitní transportní (např. s MG) BIVOJ, kdežto provedení "medic" by se jmenovalo např. MARKYTÁNKA.
Čili velitel praporu řekne podřízenému "vem si na akci tři Bivoje, dva Bruncvíky a Markytánku." A všem je to jasný, žádný složitý čísla a písmena netřeba...Skrýt celý příspěvekPánové, když už máme ve výzbroji Breny, tak co se nedržet nadále odkazu na druhoválečnou výzbroj Velké Británie. Navrhuji tedy název CHURCHILL. Byl to pěchotní tank což odkazuje na ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, když už máme ve výzbroji Breny, tak co se nedržet nadále odkazu na druhoválečnou výzbroj Velké Británie. Navrhuji tedy název CHURCHILL. Byl to pěchotní tank což odkazuje na bojové vozidlo pěchoty a taky to byla taková nevzhledná krabice s ošklivou věží. Navíc má ASCODY Británie ve výzbroji...tedy Ajaxe.Skrýt celý příspěvek
Jo, dost zdrojů se shoduje na tom, že původ blanické legendy je jasně keltský a název kopce taky. To Bé na začátku jména Bévépéčka se mi líbí čím dál víc. Takže Bivoj super, ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, dost zdrojů se shoduje na tom, že původ blanické legendy je jasně keltský a název kopce taky.
To Bé na začátku jména Bévépéčka se mi líbí čím dál víc.
Takže Bivoj super, ale kdyby se mělo vyrábět hlavně v Německu (snad ne) a u nás jen nějaké kompletace, tak by to mohlo být Bévépé tři BRUNCVÍK.
Mimochodem ten borec pro nás získal českého lva.
A hele BVP BOREC taky néjni špatný :)Skrýt celý příspěvekJara, keď sa ti nepáćia články ktoré momentálne nevychvaľujú PUMU do nebies, tak ich jednoducho nečítaj. Náhodou tu vznikla konečne nejaká diskusia bez zbytočnej vadenice ...Zobrazit celý příspěvek
Jara, keď sa ti nepáćia články ktoré momentálne nevychvaľujú PUMU do nebies, tak ich jednoducho nečítaj. Náhodou tu vznikla konečne nejaká diskusia bez zbytočnej vadenice žabomyších vojen.Skrýt celý příspěvek
RiMr, jo, to mě taky neskutečně točí >:-( Mmchd, když už je to tu na odlekčené téma, dovolím si totální OT – nebudete v sobotu s nějakým modelem u Vl. Březí?
RiMr, jo, to mě taky neskutečně točí >:-( Mmchd, když už je to tu na odlekčené téma, dovolím si totální OT – nebudete v sobotu s nějakým modelem u Vl. Březí?
Načítám diskuzi...