Bojové nasazení a budoucnost F-22A Raptor

Foto: F-22A Raptor s dvojicí přídavných nádrží; větší foto / U.S. Air Force
F-22A Raptor s dvojicí přídavných nádrží; větší foto / U.S. Air Force

F-22A Raptor je prozatím jedinou operačně nasazenou stíhačkou 5. generace. Americké letectvo dosáhlo se stroji F-22 počátečních operačních schopností IOC (Initial Opeartion Capability) v roce 2005. K prvnímu bojovému nasazení však došlo až na podzim minulého roku.

Bojové nasazení

Práce na stíhačce F-22A Raptor začaly v 80. letech minulého století v rámci programu ATF (Advanced Tactical Fighter). Američtí letečtí konstruktéři dostali za úkol vyvinout letadlo schopné pokořit ve vzdušných soubojích sovětské stíhačky Su-27 a MiG-29.

Vzhledem ke kolapsu Sovětského svazu však došlo v programu ATF k velkým změnám. Původně americké letectvo požadovalo 750 stíhaček F-22A Raptor, nakonec bylo ale vyrobeno pouze 188 strojů (+ 6 testovacích letounů).

Americké letectvo také opustilo myšlenku provozovat F-22A pouze jako čistokrevný stíhací letoun pro vybojování vzdušné nadvlády. V roce 2005 F-22A získal schopnost útoků na stacionární pozemní cíle pomocí satelitem naváděných pum JDAM (Joint Direct Attack Munitions).

Přesto se stíhačky F-22A nezapojily do akcí v Afghánistánu, Iráku ani Libyi. Jednoduše nebylo potřeba nasazovat sofistikované stealth letouny (rozuměj drahé na provoz) schopné nést pouze dvě naváděné střely JDAM (2×450 kg).

Ke změně došlo až v záři 2014, kdy letouny F-22A zaútočily na centra velení a řízení Islámského státu. Oficiálním důvodem nasazení se staly obavy z moderních systémů syrské protivzdušné obrany, které mohly padnout do rukou Islámského státu.

Noční tankování F-22A Raptor při bombardování cílů Islámského státu.

Stejně tak nebylo jisté, jak se zachovají oficiální syrské jednotky, které mohly proti spojeneckým letadlům nasadit moderní protivzdušné systémy Buk-M2 nebo Pancir-S1. F-22A zajišťovalo rovněž krytí ostatním letadlům pro případ, kdyby se syrské letectvo pokusilo zasáhnout.

Do bombardování se zapojilo šest F-22A Raptor operující z letecké základny Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech. Od záři 2014 až do ledna 2015 provedly F-22A bezmála 500 náletů na cíle Islámského státu v Sýrii a Iráku.

Budoucnost F-22A Raptor

V současné době flotila všech 187 letadel (jeden letoun ztracen v roce 2010) prochází rozsáhlým modernizačním programem. Několika fázový program si do konce roku 2023 vyžádá 16 miliard dolarů.

Modernizační program REDI (Raptor Enhancement, Development and Integration) běží od roku 2013 a jeho cílem je technicky „zachytit" nástup čínských a ruských stíhacích letounů 5. generace.

Modernizace se dotkne především elektronického vybavení a software. Dojde také mimo jiné k úpravě palubního vyvíječe kyslíku OBOGS (On-Board Oxygen. Generation Systems). Problémy se systémem OBOGS vedly v roce 2010 k pádu F-22A Raptor a smrti pilota.

F-22A Raptor je nejvýkonnějším stíhacím letounem současnosti.

F-22A získají schopnost nést novou generací zbraní. V prvé řadě půjde až o osm (všechny nesené ve vnitřní zbraňové šachtě) satelitem naváděných pum GBU-39 SDB. Počítá se tak s možností nést pumy GBU-53 SDB II schopné ničit pohybující se cíle. Úpravy software umožní F-22A používat nejnovější generací zbraní vzduch-vzduch AIM-120D AMRAAM a AIM-9X Block II.

Piloti F-22A Raptor se mohou těšit na přilbové zaměřovače s průhledovým displejem. Letouny získají nové systémy pro přenos dat nebo systémy elektronického boje a ochrany.

Důležitým krokem jsou opravy draku, včetně použití odolnější stealth nátěru vyvinutého pro letadla F-35, s cílem zvýšit nasaditelnost stíhaček F-22A Raptor. V roce 2011 pouze 55 % F-22A bylo schopno operačního nasazení. Cílovým stavem pro tento rok je 70 %.

Modernizací označovanou jako Mod. 3.2b projdou všechny F-22A do konce roku 2018. Následně letouny projdou modernizačním programem Mod. 3.3 – jeho podoba je však zatím předmětem diskuzí.

Letectvo plánuje mít v roce 2016 38 cvičných letadel označovaných jako F-22A Raptor Block 20 a 149 bojových letadel F-22 Raptor Block 30/35. V současné době se počítá s provozem stíhaček F-22A Raptor až do 30. let tohoto století, kdy mají být postupně nahrazovány novými bojovými letadly 6. generace.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-35 Lightning II dokazuje schopnost chránit pozemní jednotky

Koncem července americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs) deklarovala dosažení počátečních ...

Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen

Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...

RQ-4 Global Hawk: Nucené dítě amerického letectva

Uběhlo již 17 let od prvního vzletu průzkumného bezpilotního letadla RQ-4 Global Hawk. Letoun měl ...

F-35 Lightning II – cena klesá, problémy se řeší

Firmě Lockheed Martin a Pentagonu se daří postupně snižovat jednotkovou cenu za stíhačky F-35 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    16:14 08.04.2015

    ...už jsem to tu někde psal - k tomu manévrovému boji (ale jde i o schopnost bezpečných obratů na hraně obálky stroje i pilota třeba pro vymanévrování střel, to není jen o ...Zobrazit celý příspěvek

    ...už jsem to tu někde psal - k tomu manévrovému boji (ale jde i o schopnost bezpečných obratů na hraně obálky stroje i pilota třeba pro vymanévrování střel, to není jen o populárním "check your six") - je velký rozdíl, jestli takové manévry zvládne díky modernímu FBW systému řízení 95% vycvičených pilotů, nebo jestli to zvládne jeden pilot ze sta (a to počítám i piloty před hájenkou) a to i tak se staženýma půlkama jak to dopadne.Skrýt celý příspěvek

  • Tom90
    15:32 08.04.2015

    Tak diskuze co ktery letadlo dovede je zajimava, nicmene v tomhle pripade myslim, ze trochu plave na vode, prece jenom vsechna fakta nejsou znama o vykonech a schopnostech.Ale to ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak diskuze co ktery letadlo dovede je zajimava, nicmene v tomhle pripade myslim, ze trochu plave na vode, prece jenom vsechna fakta nejsou znama o vykonech a schopnostech.Ale to jen jako poznamka na okraj, urcite jsou tu zajimave postrehy.

    Co se tyce manevrovatelnosti a co je lepsi nebo horsi.V moderni dobe bude myslim zalezet i na softwaru daneho letadla, prece jenom uz dnes nezalezi jen na pilotovi co umi, ale pocitac je schopen kompenzovat a pomahat natolik, ze jsou mozne i manevry co by pilot nezvladl / mel problemy uridit.

    Jinak si myslim, ze v moderni dobe bude rozhodovat prevazne elektronika, senzory apod. Kdo driv vidi, driv strili. Libi se mi spousta ruskych letadel, jejich technicka reseni, nicmene mym nazorem je, ze ve spickove elektronice a senzorech trosku zaostavaji.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:10 08.04.2015

    aladar2403: ale nema. F22 spravi vsetky manevre ktore predvadzali Su27, navyse ich spravi pri plnej kontrole co sa o Su neda povedat, kedze tie sa v manevroch ako napr Kobra ...Zobrazit celý příspěvek

    aladar2403: ale nema. F22 spravi vsetky manevre ktore predvadzali Su27, navyse ich spravi pri plnej kontrole co sa o Su neda povedat, kedze tie sa v manevroch ako napr Kobra nekontrolovatelne prepadavali (pilot stratil nad lietadlom na urcity cas kontrolu).

    a co sa tyka TV, Americania s TV experimentovali dlho pred Rusmi, vyhladaj si testy F15 a F16 Active, no dosli k zaveru ze pre bojove pouzitie bohate staci 2D vektorovanie. 3D neumerne zvysuje IR stopu.Skrýt celý příspěvek

  • David
    14:27 08.04.2015

    Sentinel psal, že F-22 je letadlo do studené války. Bohužel, lze konstatovat, že studená válka tu opět je ( napětí USA versus Rusko, USA versus Čína atd.) -a podle některých autorů ...Zobrazit celý příspěvek

    Sentinel psal, že F-22 je letadlo do studené války. Bohužel, lze konstatovat, že studená válka tu opět je ( napětí USA versus Rusko, USA versus Čína atd.) -a podle některých autorů nikdy neskončila. Takže F-22 má stále své místo. A na rozdíl od jiných projektů letounů 5té generace je dávno ve službě, má již vychytané všechny chyby. USA si díky F-22 udržují stále svůj náskok - a to je asi největší hodnota F-22Skrýt celý příspěvek

  • aladar2403
    12:49 08.04.2015

    Ja som len napísal, že má horšiu manévrovateľnosť. Je to fakt. V manevrovateľnosti je to určite o niečo horšie ako SU. Určite je to to jedno z najlepšie manévrovateľné lietadlo. TV ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja som len napísal, že má horšiu manévrovateľnosť. Je to fakt. V manevrovateľnosti je to určite o niečo horšie ako SU. Určite je to to jedno z najlepšie manévrovateľné lietadlo. TV na iba v jednej rovine (pokiaľ viem). Ja si iba myslím, že je treba nájsť kompromis medzi stealth a manerovaním. Ak F-22 doplnia o prilbové zameriavanie atd. bude zase o další krok dopredu. Ale aj keby to neurobili tak je to to naj čo v súčasnosti lieta. Tých pár SU je iba záplata na dominanciu F-22. F-22 bude ešte dlho jedno z naj lietadiel. Keby stealth bola ozaj taká kravina ako tu niektorí píšu tak by sa tým ani rusi ani čínania nezaoberali.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    11:52 08.04.2015

    Tak to vypadá, že význam F-22A nebude ani tak bojový, jako spíše vývojový předstupeň pro stíhačky 6. generace. Pak by rozhodnutí zastavit výrobu dávalo smysl. Také souhlasím s ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to vypadá, že význam F-22A nebude ani tak bojový, jako spíše vývojový předstupeň pro stíhačky 6. generace. Pak by rozhodnutí zastavit výrobu dávalo smysl.
    Také souhlasím s názorem, že informační převaha, velmi rychlé poloautonomní PLŘS pro BVR a velmi agilní PLŘS krátkého dosahu mají asi větší význam, než extrémní manévrovací schopnosti samotného nosiče.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    10:36 08.04.2015

    Ano, proč ne, hlavně s tím přilbovým zaměřovačem nelze nesouhlasit. Jenom jsem bránil F-22 proti nařčení, že má omezenou manévrovatelnost. :)

    Ano, proč ne, hlavně s tím přilbovým zaměřovačem nelze nesouhlasit. Jenom jsem bránil F-22 proti nařčení, že má omezenou manévrovatelnost. :)

  • Shania
    10:12 08.04.2015

    Arccos: TV se pro manevrový boj se hodně přeceňuje, je dobrý pouze při nízkých rychlostech a letadlo pak spolehlivě ztratí hodně energie, což je špatně. Co nejvíc omezuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Arccos: TV se pro manevrový boj se hodně přeceňuje, je dobrý pouze při nízkých rychlostech a letadlo pak spolehlivě ztratí hodně energie, což je špatně.

    Co nejvíc omezuje menevrovatelnost letadel je pilot a většina moderních letadel se při manévrech na těch 9G dostane.

    pokud vím tak F22 ma TV hlavně z důvodu, aby při hypersonických rychlostech nemusel používat řídící plochy a tím by snížil rcs.

    Např u F15 se došlo k závěru, že se nevyplatí zavedení TV a výkonnějších motoru.

    Vzdušné souboje na nízkou vzdálenost už také nejsou dnes o manévrovanosti, ale o tom kdo dřív vystřelí. Dost letadel už teď dokáže zaměřit IR rakety přes přilbový zaměřovač a odpálit je do 90 stupňů od osy letadla. AIM 9X bude mít datalink, takže se muže odpálit na jakýkoliv cíl okolo letadla. Senzory F35 můžou sledovat cíle 360 stupňů okolo letadla, zaměřit je a navést na něj rakety. V tomhle ohledu je F22 o generaci za F35, což je momentálně jediné letadlo, co má nějakou šanci v BVR proti F22, dokáže zjistit a rušit jeho radar a přes DAS a AOTS navést rakety.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    09:27 08.04.2015

    F-22 manévrovatelností překonává všechny západní stroje. Podle leteckých záběrů (nic jiného nemáme) pak létá stejně dobře jako třeba Su-35 nebo 37. Za tímto účelem byl i ...Zobrazit celý příspěvek

    F-22 manévrovatelností překonává všechny západní stroje. Podle leteckých záběrů (nic jiného nemáme) pak létá stejně dobře jako třeba Su-35 nebo 37. Za tímto účelem byl i konstruován, nejvíce dělá právě to vektorování tahu.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    09:09 08.04.2015

    aladar2403: F22 nema znizenu manevrovatelnost... ma vektorovany tah motorov, dokaze robit manevry ktore nezvladne ani F16. Typhoon mal v simulovanych dogfightoch vyhodu hlavne koli ...Zobrazit celý příspěvek

    aladar2403: F22 nema znizenu manevrovatelnost... ma vektorovany tah motorov, dokaze robit manevry ktore nezvladne ani F16. Typhoon mal v simulovanych dogfightoch vyhodu hlavne koli prilbovemu zameriavaci.Skrýt celý příspěvek

  • aladar2403
    08:26 08.04.2015

    Inak som rád, že všetci tu majú pravé mená a priezviská. A poprosím aj rodné číslo, adresu, číslo kreditnej karty aby sa dali riešiť súdne spory. Dakujem

    Inak som rád, že všetci tu majú pravé mená a priezviská. A poprosím aj rodné číslo, adresu, číslo kreditnej karty aby sa dali riešiť súdne spory. Dakujem

  • aladar2403
    08:24 08.04.2015

    Všetko fajn, pekné údaje ale na celý problém je nutné pozerať v viacerých hľadísk. Za akým účelom to bolo vytvorené. F-22 je na vybudovanie vzdušnej prevahy. Jedná vec je stroj ...Zobrazit celý příspěvek

    Všetko fajn, pekné údaje ale na celý problém je nutné pozerať v viacerých hľadísk.
    Za akým účelom to bolo vytvorené. F-22 je na vybudovanie vzdušnej prevahy.
    Jedná vec je stroj ktorý doručí do vzdialenosti cca 50 km strelu napr. MBDA’s Meteor
    a tá pri rýchlosti 4+M sa už postará o svoje. Druhá vec je kooperácia v celej skupine.
    Určíte pošlú jednu F-22 proti viacerým konkurenčným strojom s otvoreným krytom zbraní aby ho lepšie zamerali a potom si to s ním rozdajú. To mohol rovno fungovať ako jedno z najefektívnejších Sovietských bojových lietadiel Polikarpov I-16 s strelou Taran. Akurát o trošku drahšie. Všetky stroje sú stavané z nejakou filozofiou a nejakými predpokladmi zaradenia do systému. F-22 je veľmi pekný stroj s max. stealth technológiou ale horšou manévrovateľnosťou. V tejto oblasti sú ruské stroje určite na vrchole a asi aj dlho budú. Druhá vec je jej využiteľnosť. Jeden stroj útočí druhý možno aj tretí ho kryje. V prípade supermanévrovania dochádzka k dosť veľkej strate rýchlosti a potom je to už ako strieľať na lietajúce husi. Platí to na obidve strany. Dúfam, že súboje typu 16 na 16 nikdy nebudú lebo ako už niekto písal bude potom následovať iba veeeeľke booom. V západnom svete je kladený veľký dôraz na dáta. To je cesta ktorou sa uberajú a v kombinácou s dronmi, AWACS, a strelami Meteor, Phyton 5 a iné budú stroje skoro zbytočné. Všetko speje k automatizácii a v kokpite časom budú sedieť iba INTELY.Skrýt celý příspěvek

  • Firefighter
    07:51 08.04.2015

    Ta čeština od sentinela byla zkopírována z článku, který tam hodil do odkazu. Navíc nějak netuším, proč ho banovat. Úspěšnější je ignorace kdy na příspěvky podobného typu nereaguji ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta čeština od sentinela byla zkopírována z článku, který tam hodil do odkazu. Navíc nějak netuším, proč ho banovat. Úspěšnější je ignorace kdy na příspěvky podobného typu nereaguji a on pak nemá možnost opětovného zatažení do diskuse. Troška zdravého rozumu a věci řešit do klidu. Netřeba banovat, natož pořádat soudní řízení (které by bylo stejně zamítnuto).

    Včera jsem četl článek o trollech, jak je používá každý stát, jen je problém v tom, že se používají zejména na domácí scéně k ovlivňování domácího veřejného mínění. Dle mého na AN není Troll ani jeden, ale jiných vykuků se najde všude plno.

    Jinak mě se F-22 vždy líbil, je to designově velmi líbivá stíhačka, něco jako F-16 své doby. A výkony dle všeho za horizontem všech ostatních strojů současnosti. Hlavně mají zkušenosti z nalétaných hodin, cvičných soubojů a ostrých akcí, které nemá nikdo jiný s tímto typem letadla, a to je věc, co se nedá nikdy zaplatit penězma.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    04:43 08.04.2015

    Ten troll uz zjavne presedlal z yandexu na google translate. Akurat zabudol ze pisal predtym po cesky a teraz pise po slovensky. A tie jeho vyhrazky sudom to uz je fakt moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten troll uz zjavne presedlal z yandexu na google translate. Akurat zabudol ze pisal predtym po cesky a teraz pise po slovensky. A tie jeho vyhrazky sudom to uz je fakt moc peteticke.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    01:52 08.04.2015

    Jen k tomu Raptor vs. Typhoon. Typhoon nebyl schopný detekovat Raptor na větší vzdálenosti, až když byl simulovaný boj na krátkou vzdálenost, byl v jednom případě Typhoon úspěšný, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen k tomu Raptor vs. Typhoon. Typhoon nebyl schopný detekovat Raptor na větší vzdálenosti, až když byl simulovaný boj na krátkou vzdálenost, byl v jednom případě Typhoon úspěšný, tedy v rámci simulace. Typhoon by ale byl v reálu zničen ještě před tím, než by získal možnost Raptor vůbec detekovat. Cílem podobných cvičení je otestovat novou strategii a taktiku, samozřejmě, že ne vždy bude fungovat dobře, ale právě proto se tato cvičení pořádají. V těsném vizuálním dosahu výhoda stealth vlastností pozbývá významu, ale Raptor byl konstruován právě k tomu, aby k podobnému „kontaktu“ ani nedošlo. Navíc Raptor je jen stíhačka, i když extrémně schopná, ale není to magický drak :-) Navíc F-22 se zúčastnil cvičení v době, kdy byla vydána některá omezení ministrem obrany Leonem Panettem kvůli tehdejšímu problému s generátorem kyslíku (již vyřešeno). Další dva němečtí důstojníci, plk Andreas Pfeiffer a Maj. Marco Gumbrecht, ve své zprávě o cvičení uváděli, že schopnosti F-22 jsou naprosto zdrcující, pokud jde o moderní boj na dálku, k čemuž je právě F-22, jako stealth bojovník, právě navržen.Skrýt celý příspěvek

  • izar
    01:34 08.04.2015

    Sentineli, už přestaňte, jen se zesměšňujete. Prvního dubna již bylo. V žádném příspěvku vám jako soukromé osobě nebylo vyhrožováno. Upozornění na to, že z diskuzí budete vyhozen ...Zobrazit celý příspěvek

    Sentineli, už přestaňte, jen se zesměšňujete. Prvního dubna již bylo. V žádném příspěvku vám jako soukromé osobě nebylo vyhrožováno. Upozornění na to, že z diskuzí budete vyhozen pokud budete pokračovat není výhružka, ale zbožné přání nás ostatních. Rád si přečtu co píší lidé jako, RiMr71, Charlie či liberal shark, jejich příspěvky narozdíl od vašich propagandických mokrých snů mají zajímavou informační hodnotu. Jste směšný, vyhrožujete soudem, který by jste neměl žádnou šanci vyhrát. Připomínáte mi mé bývalé sousedy, kteří na moji osobu podali několik trestních oznámení např. Můj pes pomočil vzrostlý javor před sousedovým domem, který díky tomu uhynul nebo údajně krtci z mé zahrádky podhrabali sousedčiny "vzácné" tulipány a ty kvůli tomu nepřežily. Nikdy ode mne neviděli ani korunu a vy jste stejný jako oni, jen vyhrožujete, ale na výhru nemáte žádnou šanci.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    01:00 08.04.2015

    Kolt - "Výrobní linka" na F-22 je zakonzervovaná v Sierra Army Depot v Kalifornii a náklady na její opětovné zprovoznění jsou odhadovány na cca 200 mil dolarů (tedy v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt - "Výrobní linka" na F-22 je zakonzervovaná v Sierra Army Depot v Kalifornii a náklady na její opětovné zprovoznění jsou odhadovány na cca 200 mil dolarů (tedy v podstatě pakatel)Skrýt celý příspěvek

  • Borek
    00:23 08.04.2015

    Prej na soud... no aspoň jsem se před spaním trochu zasmál :)
    A kouknout se na kontakty trvá několik minut? Někdo je holt pomalejší no...

    Prej na soud... no aspoň jsem se před spaním trochu zasmál :)
    A kouknout se na kontakty trvá několik minut? Někdo je holt pomalejší no...

  • sentinel606
    23:57 07.04.2015

    Ruska vojenska technika prekonala USA vojensku techniku uz davno! A dam ta na sud ked budes admin dalej vyhrozovat mne ako sukromnej osobe ... A ten sud vyhram alebo lepsie ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruska vojenska technika prekonala USA vojensku techniku uz davno! A dam ta na sud ked budes admin dalej vyhrozovat mne ako sukromnej osobe ... A ten sud vyhram alebo lepsie povedane vyhram aj odskodne voci mojej osobe. Fakticky za par minut si viem hocikedy tvoje admin meno realne zistit! Nebudme silny ked nie sme ... Admin ma rad USA vojensku techniku ale to nedava mu pravo utocit na dalsieho prispievatela pozor na to ako sa hovori.Skrýt celý příspěvek

  • sentinel606
    23:39 07.04.2015

    Ja vzdy davam fakty! A tu je dalej a dalej ... F-22 je prepadak. Bol postaveni do studenej vojny ktora skoncila. Presne tymto operovali aj USA senatori ked sa F-22 rusili ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja vzdy davam fakty! A tu je dalej a dalej ... F-22 je prepadak. Bol postaveni do studenej vojny ktora skoncila. Presne tymto operovali aj USA senatori ked sa F-22 rusili ako zbytocnost. Na co je nam stihacka ktora je urcena do studenej vojny? Co sa tyka stealth to bolo vymyslene v ZSSR. Tam sa to prve zavrhlo pre to lebo tak ci tak v buducnosti a na to prisli aj USA sudruhovia dneska. Ze to bude prekonane jedneho dna. Cez mikroelektroniku v novych radaroch anti-stealth. F-35 a F-22 su total prepadaky a to nie ja hovorim ale sami Americania ... Za to ze vy neviete prehltnut tak to nie je moj problem ale vas! :)))

    http://technet.idnes.cz/supers...

    http://gerarddirect.com/2013/0... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5