Austrálie: Prodejte nám stíhačky F-22A Raptor
- 8. 2. 2016
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
Bývalý velitel Královského australského letectva RAAF (Royal Australian Air Force) Chris Mills agituje za nákup amerických stíhacích letadel F-22A Raptor. Údajně pouze F-22A Raptor mohou Austrálii zajistit leteckou nadřazenost ve vzduchu nad okolními státy.
Obnovení výroby F-22A? Těžko...
Do dnešních dní americké letectvo odebralo 187 stíhaček F-22A. Původně přitom letectvo požadovalo 750 strojů a později 339. Poslední F-22A Raptor opustil výrobní linku v Georgii v roce 2012.
Někteří bývalí důstojníci a zástupci letectva označují ukončení výroby F-22A jako "největší strategickou chybu." Důvodem jsou především narůstající vojenské schopnosti Ruska, a především Číny. V poslední době se hlasy o obnovení výroby F-22 obevují čím dal častěji.
Firma Lockheed Martin si po ukončení výroby F-22A ponechala všechny výrobní zařízení, nástroje i přípravky. Obnova výroby F-22 je tak teoreticky možná; cena za restart programu F-22 je však astronomická.
Naposledy v prosinci tajemnice amerického letectva Deborah Lee James označila obnovení výroby F-22A Raptor za "přání z říše snů". James citovala studii nezávislé výzkumné organizace RAND Corporation z roku 2010. Podle studie výroba 75 nových F-22A Raptor pro americké letectvo přijde na 17 miliard dolarů (227 milionů dolarů za jedno F-22).
Letoun F-22A Raptor v současné době nemá ve vzduchu konkurenci. Bude tomu tak platit minimálně ještě jedno desetiletí. Rusko stále posouvá masovější zavedení T-50 do výzbroje, T-50 tak v následujících letech pozici F-22 neohrozí.
Na svých stealth letounech pracuje Čína. Avšak vzhledem k rychlostí výroby, složitému výcviku a nutnosti naučit se efektivně využívat všechny vlastnosti nových stíhaček nebudou čínské stealth letouny hrozbou pro F-22A minimálně ještě následujících deset let.
Avšak naopak podle kritiků, nové západní stíhačky F-35 Lightning II zaostávají (ve vzdušných soubojích) jak za vyvíjenými ruskými a čínským stealth letouny, tak i za nejnovějšími stroji řady Su-30 a Su-35 - přesněji řečeno, neposkytují dostatečnou úroveň technické nadřazenosti.
Hlavním úkolem F-22A Raptor je ničit letadla protivníka.
Zájem cizích zemí po F-22 neustává
O F-22A Raptor projevují pravidelně zájem cizí letectva. Například izraelské letectvo by rádo vidělo ve své výzbroji 24 stíhaček F-22A Raptor. Pravidelně se mluví o zájmu Japonska a Austrálie.
Všechny zmiňované země se stanou významnými uživateli F-35 Lightning II. Avšak ve všech zemích zaznívají kritické hlasy k nákupu F-35. Naposledy bývalý velitel australského letectva Chris Mills kritizoval nákup 100 F-35A pro RAAF. Podle Millse F-35 jsou "irelevantní" v leteckém vzdušném boji proti moderním ruským letounům.
Podle Millse Austrálie již v minulosti ztratila regionální leteckou převahu a může ji ztratit znovu, jak Čína a další země jihovýchodní Asie zavádějí nové stíhací letouny. Vzhledem ke své poloze a velikosti je přitom udržení letecké (a námořní) převahy pro Austrálii klíčové.
Mills své obavy opírá o své zkušenosti bojového pilota (od 1975).
"Letěl jsem bojovou misi v Mirage nedaleko malajského Butterworthu a stálo se následující," vzpomíná Mills. "12. letka malajského královského letectva byla vybavena F-5A Tiger a vyzvala 3. letku RAAF do vzdušného souboje čtyři na čtyři. Po zapojení jsme zjistili, že jsme horší: Piloti F-5E mohli přetočit Mirage v zatáčkách a měli lepší střely vzduch-vzduch a lepší zaměřovače. Mohli jsme je překonat ve stoupání a v rychlosti, což je užitečné pro útěk, ale nikoliv pro zabití protivníka. F-5E měl velmi malý čelní radarový průřez, takže je bylo těžké odhalit na radaru nebo vizuálně."
Právě Čína a Malajsie zavádějí moderní ruské letouny Su-30 nebo Su-35. Letouny mohou létat dále, rychleji a nést více zbraní než australské F/A-18 a budoucí F-35.
Mills proto na konci ledna tohoto roku podal australskému parlamentu oficiální písemný návrh na zahájení vyjednávání se Spojenými státy a dalšími zeměmi na společném nákupu stíhaček F-22 Raptor. Spojené státy, Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea a další státy NATO mohou v prvních pěti letech odebrat přes 420 vylepšených F-22C. Mills rovněž vyzývá k vývoji dvousedadlové verze F-22E.
Údajně jedině takovým způsobem si západní země mohou udržet globální leteckou převahu nad svými protivníky.
Problém však je, že americký Kongres zákonem (2006) zakázal prodej F-22 do zahraničí. Obnovení výroby a prodej F-22 do zahraničí nebude stát jen mnoho miliard dolarů, ale vyžádá si i změnu americké legislativy.
Zdroj: War Is Boring
Související články
Bojové nasazení a budoucnost F-22A Raptor
F-22A Raptor je prozatím jedinou operačně nasazenou stíhačkou 5. generace. Americké letectvo dosáhlo ...
- 07.04.2015
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Špion F-22A Raptor v Sýrii a Iráku
Americké stíhačky F-22A Raptor provádějí bojové akce nad Sýrii a Irákem více než deset měsíců. Díky ...
- 19.08.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Ukončení výroby stíhačky F-22A Raptor byl strategický omyl
Poslední F-22A Raptor firma Lockheed Martin vyrobila v roce 2011. Výroba byla předčasně ukončená ve ...
- 29.09.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
ATD-X: Japonská konkurence stíhaček F-22 a T-50
Japonsko pokračuje ve vývoji technologického demonstrátoru stíhacího letadla Mitsubishi ATD-X ...
- 02.01.2016
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
https://www.youtube.com/watch?...
... mlask ...https://www.youtube.com/watch?...
... mlask ...Superme, ještě tomu tak je. Možná samotní Američané varují, že už to není co bývalo. Určitě v Číně i v Rusku dělají, co mohou a vyvíjejí. Ale my často uvažujeme, že Američané ...Zobrazit celý příspěvek
Superme, ještě tomu tak je. Možná samotní Američané varují, že už to není co bývalo. Určitě v Číně i v Rusku dělají, co mohou a vyvíjejí. Ale my často uvažujeme, že Američané stojí, spí, zahálejí a ultrapracovití Číňané a tvořiví Rusové jedou na 100%. Jedou, ale ultrapracovití a tvořiví Američané jedou úplně stejně. Ohromující F-117, B-2, F-22, F-35 se prostě neobjevily v Číně, Japonsku, Rusku nebo Německu. Záplava dronů nepřišla z Francie. To vše ukazuje, že za velkou louží se stále maká první liga. Ostatní dotahují. Popravdě jak dlouho už se všichni snaží dohnat a předehnat. Pokud Čína bude chtít sestrojit a zvést do služby letoun srovnatelný s F-35, bude je to stát nemlich to samý co Amíky a stroje Made in USA už prostě slouží. F-22 a F-35 jsou hotové. U Lockheeda, Boeingu a Northropa už dávno kutěj na něčem dalším.Skrýt celý příspěvek
Supreme: Áno, T-50 vyzerá naozaj dobre, ale tá stíhačka ešte nie je ani zaradená do výzbroje, prakticky je to ešte len prototyp. Kým s ňou Ruské letectvo dosiahne počiatočné ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme: Áno, T-50 vyzerá naozaj dobre, ale tá stíhačka ešte nie je ani zaradená do výzbroje, prakticky je to ešte len prototyp. Kým s ňou Ruské letectvo dosiahne počiatočné operačné schopnosti, vychytajú rôzne muchy a pod., tak to potrvá minimálne 10 rokov, ak nie aj viac, pri súčasnej kríze, ktorou je Rusko skutočne ohrozené.
A vidíte, aj cez to už dávno na webe nájdete rôzne porovnania, aká je tá stíhačka super a žiadny americký/iný stroj sa mu nevyrovná. To isté platí o T-14. Tým nechcem žiadno degradovať Ruskú techniku, ale nikto nemôže, respektíve, nie je možné porovnávať techniku, ktorá sa len zavádza do výzbroje, a ktorá je do výzbroje zavedená už aj 10 rokov.Skrýt celý příspěvekBrothersAndSisters - Né, opravdu tomu tak již není :) "They have closed the gap," Gen Gorenc, also the chief of Allied Air Command, told reporters during a briefing. "The ...Zobrazit celý příspěvek
BrothersAndSisters - Né, opravdu tomu tak již není :)
"They have closed the gap," Gen Gorenc, also the chief of Allied Air Command, told reporters during a briefing.
"The advantage that we have from the air, I can honestly say, is shrinking," he added. "But the more alarming thing is their ability to create anti-access/area denial [A2/AD]."
http://www.janes.com/article/5...
Samotní Američané varují, že jejich převaha ve vzduchu již opravdu není tak veliká jako dřív a stále se zmenšuje. Pokud by Rusové dokázali v nějakém rozumném počtu zařadit T-50....Skrýt celý příspěvekMožno linky otvoria aj pre zahraničný trh, to nevie z nás nikto. Záujemcov je veľa a zisk by bol z toho naozaj veľký. Izrael tiež neponúkal Merkavu 4 na predaj do zahraničia a nie ...Zobrazit celý příspěvek
Možno linky otvoria aj pre zahraničný trh, to nevie z nás nikto. Záujemcov je veľa a zisk by bol z toho naozaj veľký. Izrael tiež neponúkal Merkavu 4 na predaj do zahraničia a nie je to zrovna tak dávno, čo táto jedinečnosť prestala platiť.Skrýt celý příspěvek
fenri - U Číny bohužel můžeme pouze spekulovat. Jsou to ještě větší tajnůstkáři než Rusové, ale osobně si myslím, že za takových 10. let budeme o Číně mluvit ještě úplně jinak. ...Zobrazit celý příspěvek
fenri - U Číny bohužel můžeme pouze spekulovat. Jsou to ještě větší tajnůstkáři než Rusové, ale osobně si myslím, že za takových 10. let budeme o Číně mluvit ještě úplně jinak. Jsou to hrozně chytří a extrémně pracovití lidé (stačí se kouknout na české vietnamce - což je podobná mentalita). Projektů mají spoustu... J-20 (31), nové bombardéry, nové letadlové lodě, laserové systémy, drony... a hlavně jsou velice úspěšní u hypersonických zbraních. Jsem zvědavý, jak budou nakonec úspěšní. Rozhodně bych je nepodceňoval :)
Ale máte pravdu, že s těmi motory je to divné. Pokud přeci počítají s výrobou J-20 (jakože počítají), tak přeci musí mít své motory...Skrýt celý příspěvekVás skutečně trápí, že to stojí Američany moc peněz? Podle mě je to každému jedno. Navíc USA jsou jedinou zemí, u které se technologický pokrok a dostatek peněz přetavil ne v jedno ...Zobrazit celý příspěvek
Vás skutečně trápí, že to stojí Američany moc peněz? Podle mě je to každému jedno. Navíc USA jsou jedinou zemí, u které se technologický pokrok a dostatek peněz přetavil ne v jedno "výhledově budoucí", ale už ve dvě reálné stáhačky 5 generace. F-22 Raptor je úchvatný a schopnost dominovat z něj přímo vyzařuje. F-35 má být levnější velkosériový letoun, taková holka pro všechno. Že vývoj F-35 stojí fůru peněz? No a? Copak to někdo dělá levněji a lépe? Vždyť ostatním se to zatím nedaří dokončit vůbec. F-22 i F-35 jsou už použitelné a slouží. Kdyby chtěli Američané jen nějaké 4++ letadlo, tak ho mohou udělat z čehokoliv co mají F-16, F-15, F-18 a taky že to dělají. Bez F-22 a F-35, pouze s F-15, 16, 18 jsou na tom stejně a možná i tak o něco lépe než Rusko nebo Čína. S F-15, 16, 18 + F-22 jsou na tom zásadně lépe a s F-15, 16, 18 + F-22 + F-35 se vzdálili peletonu za horizont. Je možné že Čína a Rusko nakonec vůbec žádný analog nepostaví, nebo spíš masově nezavedou. Vzpomeňte na fascinující F-117, tenhle stroj se zjevil, všechny trumfnul a už je vyřazen a nevyrábí se aniž by se Čína s Ruskem vůbec stihly rozkoukat a zareagovat. Jeho výrobu by taky mohli obnovit, nebo výrobu SR-71 a nacpat ji tím nejnovějším co aktuálně mají. Připočtěte k tomu existenci B-1, B-2 a nástup všemožných dronů + přežívající A-10 a B-52 a Osprey. Mě teda americké letecké síly přijdou naprosto ultimátní. Představa že USA odpískají F-35 kvůli videu s dědou Spreyem na youtube, nebo článku s názvem "Předraženou americkou pýchu F-35 porazila 40 let stará F-16" na aktualne.cz, tak to teda asi fakt ne.Skrýt celý příspěvek
To jj284b - Číňani sice sedí na penězích, na druhou stranu stále nejsou shopni rozumně okopírovat ani včerejší ruské motory. O těch dnešních a zítřejších nemluvě... Stealth je ...Zobrazit celý příspěvek
To jj284b - Číňani sice sedí na penězích, na druhou stranu stále nejsou shopni rozumně okopírovat ani včerejší ruské motory. O těch dnešních a zítřejších nemluvě...
Stealth je hezká věc, ale...Skrýt celý příspěvekMě osobně přijde celý program F-35 jako zbytečná blbost, která akorát sežrala astronimické množství peněz a nic z toho...Naopak F-22 je dle mě právoplatný stroj 5té generace pro ...Zobrazit celý příspěvek
Mě osobně přijde celý program F-35 jako zbytečná blbost, která akorát sežrala astronimické množství peněz a nic z toho...Naopak F-22 je dle mě právoplatný stroj 5té generace pro USA a západ stejně tak jako je dle mě právoplatným strojem 5té generace pro RF PAK-FA...Neumim si představit, že by někdo v RF řekl, že se Su-50 zruší a místo něj se tam dá nějakej průser typu F-35 no to by mě asi trefilo...Myslim si, že je to vše o penězích aneb rozkrademe prachy z rozpočtu co nejrychleji, tak si protlačíme F-35 i když je F-22 lepší...Ale je to jen můj názor, tak mě hned nekamenujte, v západních armádách se zase tolik nepohybuju a stále získávám nové info...Skrýt celý příspěvek
jj284b No len taka mensia poznamka za okraj. Ono to s penaznymi zasobami v Cine tiez nieje take jednoznacne. Posilnovanie dolara ich mesacne stoji asi zhruba 100 miliard $ z ich ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b No len taka mensia poznamka za okraj. Ono to s penaznymi zasobami v Cine tiez nieje take jednoznacne. Posilnovanie dolara ich mesacne stoji asi zhruba 100 miliard $ z ich devizovych rezerv. Ak to bude este nejaky ten mesiac trvat, tiez coskoro zacnu prehodnocovat svoje priority...Skrýt celý příspěvek
Když sleduji ten tlak na Ameriku ohledně dodání F-22, tak ukončit výrobu bylo asi jediné řešení jak mu úspěšně odolávat. Ono těch argumentů, proč si jí zatím nechat jen pro sebe se ...Zobrazit celý příspěvek
Když sleduji ten tlak na Ameriku ohledně dodání F-22, tak ukončit výrobu bylo asi jediné řešení jak mu úspěšně odolávat. Ono těch argumentů, proč si jí zatím nechat jen pro sebe se najde dost.
Pokud se nepletu, tak už F-15 nechtěli prodávat. Su-27 taky nebyl určen k vývozu. Takže nic nového pod sluncem.
Zapátrejte na netu po článcích z doby kdy se vyvíjela F-22 a přečtěte si ty diskuze u nich. Možná se budete divit, jak podobné názory se teď objevují pod články o F-35.Skrýt celý příspěvekCharlie: ale vždyť ony ty F-35 se přesně tak od počátku vyvíjejí :) K obnovení výroby F-22: já myslím, že to tu bylo už mnohokrát probráno. USA je do zahraničí nepustí dřív, ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie: ale vždyť ony ty F-35 se přesně tak od počátku vyvíjejí :)
K obnovení výroby F-22: já myslím, že to tu bylo už mnohokrát probráno. USA je do zahraničí nepustí dřív, než bude mít jejich nástupce, který zas zůstane jen pro USA. To éro je i po těch letech strategická zbraň, kterou se dosud nepodařilo pořádně zkopírovat nebo nedejbože překonat.
Takže začarovaný kruh, protože objednávky a peníze ze zahraničí se na F-22 vždycky jen hrnuly, ale prostě to nikdy nešlo využít, protože pro USA tito spojenci zas tak nerozluční nejsou.Skrýt celý příspěvekDalší problém s F-35 je ten, že státy, které mají potencionální zájem o F-22 (Kanada, Austrálie, Japonsko atd.) chtějí letoun s pořádným doletem, jelikož potřebují uhlídat velké ...Zobrazit celý příspěvek
Další problém s F-35 je ten, že státy, které mají potencionální zájem o F-22 (Kanada, Austrálie, Japonsko atd.) chtějí letoun s pořádným doletem, jelikož potřebují uhlídat velké území. Všechny tyto státy také spojuje potřeba hlídat moře. Pro státy s letadlovými loděmi, nebo v Evropě (kde je všude blízko) a mohou sekundovat Typhoonům, je F-35 pořád víc než v pohodě, ale pro tyhle státy má spoustu slabin.
Potřebují F-22 nebo něco jako F-22. Američtí výrobci pomáhají u těhle projektů, tak moc nechápu ten zákaz na vývoz Raptorů. Mohli by letouny vyrábět v USA, uchovat si technologie a byla by to i práce pro nějaké lidi. Kopie Raptorů (možná s horší elektronikou) vznikne tak jako tak, jen pozdějiSkrýt celý příspěvekParadoxně supersofistikovaná F-35, která měla USAF a NAVY zajistit technologickou převahu nad protivníkem, bude minimálně USAF stát nadvládu ve vzduchu. Důvod je jediný a ...Zobrazit celý příspěvek
Paradoxně supersofistikovaná F-35, která měla USAF a NAVY zajistit technologickou převahu nad protivníkem, bude minimálně USAF stát nadvládu ve vzduchu.
Důvod je jediný a opakuje se v historii US akvizicí stále znovu a znovu, a tím je snaha "dostat to nejlepší". To pak stojí ukrutný peníze a ve finále nemají nic nebo velmi málo, a nevíc nemají z čeho koupit náhradu. MBT-70, Zumwalt, FCS a další, pt. čtenáři jistě doplní.
Zahájit výrobu F-22 by jistě šlo (cena za znovuzavedení výroby mi přijde jako typicky americky nafouknutá), v nejhorším případě se nějaké kritické systémy vyndají (beztak budou nejspíš už k dispozici lepší alternativy), letadlo se přeznačí (F-24 nebo tak nějak), a pokud bude po světě zájem o nějakých 150-200 letounů z novovýroby, tak se vlezou i do dobrý ceny. A pro Austrálii a další země je to prostě jediná alternativa, protože F-35 v těch počtech, který plánujou, nebude moct těžit z té proklamované "síťovosti" na které USAF tak bazíruje (nehledě k tomu, že spousta uživatelů prostě nebude mít tu podporu dalších prvků systému jako právě Američani).
Říkám to zas a znova - mělo se vyvíjet jednoduchý, relativně levný Stealth letadlo s velkou rezervou nosnosti a všecky ty super fidlátka jako 360° přehled, systém REB a další serepetičky do toho dodávat postupně.
Stejně, jako se to dělalo se Skyhawkama, F-36 a další řadou typů letadel. Ani USA nejsou Impérium, aby mohli donekonečna stavět Hvězdy...Skrýt celý příspěvekKYRYS: od Putina a od Ciny a ich schopnosti zavadzat STEALTH stihace... osobne si myslim ze Cina zavedie J-20 alebo J-31 do vyzbroje skor ako Rusi T-50.. predsa len maju viac ...Zobrazit celý příspěvek
KYRYS: od Putina a od Ciny a ich schopnosti zavadzat STEALTH stihace... osobne si myslim ze Cina zavedie J-20 alebo J-31 do vyzbroje skor ako Rusi T-50.. predsa len maju viac prostriedkov.. otazna je ale technologicka kvalita.Skrýt celý příspěvek
GAVL: tie tri miliardy maju len na nakup americkej techniky. Realne nedostavaju peniaze ale techniku ktoru si vyberu (US government zaplati vlastnym vyrobcom za nakup), takze nie ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL: tie tri miliardy maju len na nakup americkej techniky. Realne nedostavaju peniaze ale techniku ktoru si vyberu (US government zaplati vlastnym vyrobcom za nakup), takze nie je mozne z tych penazi nakupovat u inych statov.
Superme: no problem, skoda ze tu nie je moznost editovat prispevky, sem tam sa pristihnem ze vynecham nieco dolezite a veta vyznie trocha inac ako som zamyslal..Skrýt celý příspěvekMůj názor či předtucha USA budou pomalu zavádět F-35, velmi pomalu. Spojence dotlačej k nákupu F-35 a do takových smluv aby z toho prakticky nešlo vycouvat. Jakmile nastanou ...Zobrazit celý příspěvek
Můj názor či předtucha
USA budou pomalu zavádět F-35, velmi pomalu. Spojence dotlačej k nákupu F-35 a do takových smluv aby z toho prakticky nešlo vycouvat.
Jakmile nastanou dodávky spojencům tak utnou nákup F-35 pro své potřeby a rozjedou výrobu F-22 i ve verzi pro užití na letadlovkách.
Ano Izrael dostává třebas těch 3 mld USD, ale furt je lepší pro USA, když za to koupěj Izraelci něco od USA než když by si za to koupili něco od sebe a nebo od někoho jiného.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...