Špion F-22A Raptor v Sýrii a Iráku

Foto: F-22A Raptor; ilustrační foto / U.S. Air Force
F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force

Americké stíhačky F-22A Raptor provádějí bojové akce nad Sýrii a Irákem více než deset měsíců. Díky svému bohatému senzorovému a komunikačnímu vybavení F-22A Raptor zajišťují ochranu letadlům, které provádějí útoky na pozemní cíle.

Během deseti měsíců podniky letouny F-22A Raptor (k 9. červenci) pouze 204 bojových letů. Letouny zaútočily na 60 pozic radikálů v Iráku a Sýrii, na které shodily 270 bomb. Koaliční letadla přitom provedla více než 44 000 bojových letů a provedla nálety na 7900 pozic radikálů.

Připomeňme, že proti-zemní výzbroj F-22A Raptor je omezená pouze na dvě 450kg GPS naváděné pumy GBU-32 JDAMs (Joint Direct Attack Munitions) nebo osm 110kg GPS naváděných pum GBU-39 SDB (Small Diameter Bombs). F-22A Raptor nemůže použít laserem naváděnou munici.

Klíčovou rolí F-22A Raptor (oficiálně) však není bombardování pozemních cílů, ale eskort dalších letadel do a ven z bojové zóny. Podle magazínu The Aviationist fungují F-22A jako předsunutá hlídka – letadla nepozorovaně vstoupí do oblasti, získají informace o systémech a pozicích protivníka a předají je dalším letadlům, například létajícímu středisku včasného varování a řízení AWACS (Airborne Early Warning and Control).

„F-22 zajišťují ochranu dalším americkým letadlům. Opravdu pomáhají zbytku týmu," říká Deborah Lee James, tajemnice amerického letectva. „Stojí za úvahu, zda to není dobrý model do budoucna."

„Jejich úkolem (bombardovacích letadel - pozn. red.) je doručit bomby na cíl, v pravý čas a minimalizovat vedlejší škody," vysvětluje major Cameron (příjmení bylo na žádost letectva utajeno) z 192. stíhací perutě národní gardy Virginie. „Čím více se zaměří na tuto část misie, tím více budou z dlouhodobého hlediska úspěšnější... takže F-22A je další oko na obloze, které jim pomůže soustředit se na jejich část mise."

F-22A byl původně navržen jako čistě stíhací letoun určený pro boj proti vyspělému protivníkovi, který disponuje nejmodernějšími bojovými letouny a nejmodernějšími systémy protivzdušné obrany. Jak přiznávají představitelé amerického letectva, operace nad Sýrii a Irákem nejsou pro letoun pravou zkouškou.

F--22A doplňuje palivo nad Irákem.

„Tam, kde teď létáme, řekl bych, neexistuje příliš vysoké nebo příliš rozsáhlé nebezpečí," říká generálmajor J.D. Harris Jr., zástupce velitele Velitelství vzdušného boje na základně Joint Base Langley-Eustis. „Jeho hlavním úkolem je zajistit nadvládu ve vzduchu a udržet vzdušné síly protivníka dál od našich letounů, které nejsou tak dobré ve vzdušných soubojích."

Syrská armáda se mohla na začátku války opřít o velmi kvalitní prvky protivzdušné obrany. Ostatně potvrdila to v roce 2012, když syrská protivzdušná obrana sestřelila turecký průzkumný stíhací stroj RF-4E Phantom II.

Není však možné zjistit, kolik systémů protivzdušné obrany bylo operačně použitelných před válkou (problémy s údržbou, náhradní díly, obsluha) a kolik je operačně nasazených nyní. Syrská obrana disponovala oficiálně před válkou (mimo jiné) 48 komplety protivzdušné obrany S-200 Angara, 200 2K12 Kub, 28 9K37 Buk М1-2+Buk М2, 6 9M311-1M Tunguska a 50 Pantsir-S1.

Nejistý je stav dodávek ruských protivzdušných systémů S-300 do Sýrie. Podle Izraelců jsou S-300 již v Sýrii. Je ale otázkou, zda Syřané získali všechny komponenty S-300, např. samotné protivzdušné střely.

V roce 2014 syrský ministr zahraničí Walid Muallem výslovně požádal Rusko o dodávka protivzdušných střel pro systém S-300. Důvodem byly obavy, že Američané přikročí také k bombardování syrských vládních sil.

Sýrie (podle vlastních slov) navíc v současné době, podle dřívějších smluv, získala z Ruska šest záchytných stíhačů MiG-31E Foxhound. Jde o specializované stroje vyvinuté za účelem získání a udržení nadvlády ve vzduchu. Otázkou je schopnost Sýrie efektivně nasadit a používat takto výkoné stroje.

Stoji za zamyšlení, zda hlavní rolí F-22A Raptor nad Sýrii není ve skutečnosti sběr informací o ruských systémech syrské protivzdušné obrany. F-22A Raptor je vybaven pokročilými senzory a systémy elektronického boje, které mohou získávat cenné informace o schopnostech výše jmenovaných ruských kompletů protivzdušné obrany. Bylo by samozřejmě také zvláštní, pokud šanci (otestovat techniku protivníka), nevyužijí v Sýrii také Rusové.

Zdroj: Business Insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-35A Lightning II a F-22A Raptor společně

Americké letectvo (U.S. Air Force) započalo se společným výcvikem pilotů svých nejmodernějších ...

Bojové nasazení a budoucnost F-22A Raptor

F-22A Raptor je prozatím jedinou operačně nasazenou stíhačkou 5. generace. Americké letectvo dosáhlo ...

F-35B připravená na válku

Americká námořní pěchota oficiálně potvrdila svou schopnost nasadit víceúčelová stíhací letadla ...

Nová generace přileb pro stíhačky F-35 Lightning II

Firma Rockwell Collins dodala nejnovější provedení (Gen 3) pilotní helmy HMDS (Helmet-Mounted ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • logik
    17:18 21.08.2015

    Jasně, F22 nebyla potřeba, protože Stealth mají F35. A F35 není potřeba, protože mají F22. A vůbec, já bych ty armády zrušila.

    Jasně, F22 nebyla potřeba, protože Stealth mají F35. A F35 není potřeba, protože mají F22. A vůbec, já bych ty armády zrušila.

  • palo satko
    09:13 21.08.2015

    F-22 dalšie lietadlo, ktore nebolo treba. Tamto poletovanie je hlupost.

    F-22 dalšie lietadlo, ktore nebolo treba. Tamto poletovanie je hlupost.

  • jj284b
    17:57 20.08.2015

    Raptory su tam pouzivane hlavne koli pasivnemu ALR-94...

    Raptory su tam pouzivane hlavne koli pasivnemu ALR-94...

  • semtam
    13:34 20.08.2015

    Vůči PVO nemají moc možností. Jaksi není proti nim nasazena a i kdyby hypoteticky útočili na armádu Sýrie, tak schopnosti syrské PVO budou určitě nižší než před 4 roky. Co mi ...Zobrazit celý příspěvek

    Vůči PVO nemají moc možností. Jaksi není proti nim nasazena a i kdyby hypoteticky útočili na armádu Sýrie, tak schopnosti syrské PVO budou určitě nižší než před 4 roky.

    Co mi nejde do hlavy je, že se Američanům občas povede, že výzbroj, kterou zásobují ze vzduchu bojovníkům proti IS, tak omylem dopadne na území IS a ti se potom chlubí, co jim to přistálo pod nosem. Pokud zbraně shazují v takové blízkosti, že tu existuje možnost, že náklad padne do rukou IS. Tak by měli také kontrolovat kdo si ho převezme.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    12:56 20.08.2015

    Systémy pro sběr info o radioprovozu PVO mají v USAF už všechny stroje určené do válečné zóny, stačí se podívat na možnosti RWR systémů AN/ALR vyšších řad, mají i datalink pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Systémy pro sběr info o radioprovozu PVO mají v USAF už všechny stroje určené do válečné zóny, stačí se podívat na možnosti RWR systémů AN/ALR vyšších řad, mají i datalink pro přenos a triangulační určení polohy.
    F 22 si musí udělat někde čárku, projekt byl dost drahý na to, aby to jen hlídkovalo nad Aljaškou.
    ISIS nedisponuje letectvem, tak se syrská PVO asi nebude moc extra projevovat, mimo standardní průzkum vzdušného prostoru. Schopnosti PVO systémů už si jistě dávno získali z námořních lodí a hlídkových letounů operujících jak nad mořem, tak Tureckem a dříve i Irákem.

    Zajímalo by mně zda Syrie nějakým způsobem udržuje a používá systémy Ramona?Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    09:19 20.08.2015

    Není pravou zkouškou? F-22 je stále ve fázi "zjišťování co může". Takže "klidné" bojiště je určitě dobrou zkouškou. A ELINT, pokud pro něj má vybavení, je přirozený postup. I když ...Zobrazit celý příspěvek

    Není pravou zkouškou? F-22 je stále ve fázi "zjišťování co může". Takže "klidné" bojiště je určitě dobrou zkouškou. A ELINT, pokud pro něj má vybavení, je přirozený postup. I když tady je dobré mít s sebou někoho, koho může protivník zaměřit - získal by další data.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...