Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu
- 21. 9. 2018
- 519 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v angličtině a ruštině, popisující sestřel ruského špionážního letadla Il-20 z pohledu izraelské strany. Podle této zprávy syrská protivzdušná obrana (PVO) během 40 minut odpálila několik desítek střel země-vzduch. Celá situace je o to pikantnější, že na pozadí této události se Rusko s Tureckem dohodli o osudu Idlíbu, bez ohledu na zájmy Sýrie.
Podle izraelské zprávy syrská PVO spustila masivní palbu bez konkrétního zaměření cíle, ve snaze zopakovat úspěšný sestřel izraelské F-16 z února letošního roku. Podle Izraelců se Syřané „vůbec neobtěžovali zajistit, aby ve vzduchu nebyla žádná ruská letadla“.
Výsledky izraelského šetření představil v Moskvě generálmajor Amikam Norkin, šéf izraelského letectva. Izraelci Rusům dále poskytli informace o íránských snahách vytvořit trvalou vojenskou přítomnost v Sýrii a o dodávkách pokročilých íránských zbraní pro teroristické skupiny v této oblasti.
„Setkání se konalo v pozitivním duchu. Došlo k odbornému, otevřenému a průhlednému dialogu o různých otázkách a důraz byl kladen na význam zájmů obou národů a na pokračování mechanismu dekonflikce [zamezení vojenského střetu mezi Ruskem a Izraelem - pozn .red.],“ uvedly izraelské obranné síly s tím, že ruská strana Izraelce ze sestřelení Il-20 neobviňuje.
Zpráva uvádí, že klasické komunikační kanály mezi izraelskou a ruskou stranou před leteckým úderem fungovaly normálně. V posledních dvou letech izraelské letectvo provedlo v Sýrii na 200 leteckých úderů, především proti íránským pozicím a syrské PVO. Vždy byl přitom úder koordinován s ruskou stranou, aby nedošlo ke střetu mezi izraelskými a ruskými letadly/PVO.
Dle zmíněné zprávy po útoku F-16 syrská PVO aktivovala několik baterií PVO (včetně kompletů S-200) po celé Sýrii a střílela ještě 30 minut poté, co se izraelské F-16 vrátily na svou domovskou základnu. Je otázkou, zda syrská PVO vůbec nízko letící izraelské F-16 vůbec před útokem, v době útoku nebo po útoku objevila. Dodejme, že v únoru syrský komplet S-200 sestřelil izrleskou F-16 nad izraelským vzdušným prostorem poté, co v domnění bezpečí stíhačka vystoupala na vyšší letovou hladinu.
Podle Izraelců právě únorový sestřel F-16 vedl ke změně chování syrské PVO. Do únorového sestřelu syrská PVO proti izraelským F-16 aktivovala vždy jednu baterii PVO a vypálila několik střel země-vzduch s vědomím, že proti izraelskému letectvu příliš nezmůže.
Po únorovém incidentu však začala syrská PVO působit energičtěji a začala nasazovat proti izraelským letadlům více prostředků, jak připomíná The Times Of Israel, také moderní raketové komplety PVO dodané z Ruska. Od té doby vždy syrská PVO proti izraelským letounům vyslala několik desítek střel země-vzduch.
Také Rusové a Syřané mají komunikační kanály, které jsou určeny k předcházení palby „do vlastních řad“. Nicméně podle Izraelců právě tyto kanály v době incidentu nefungovaly.
K sestřelení ruského Il-20 vedly události započaté v pondělí večer, kdy izraelské F-16 provedly úder na sklady íránských zbraní nedaleko města Lakatia, které Írán za podpory syrského režimu pašuje teoristické organizaci Hizballáh. Írán a Hizballáh za svůj nejvyšší cíl prohlašují úplné vojenské zničení Izraele.
Dodejme, že v současné době rusko-syrské vztahy nejsou ideální, zejména s ohledem na nejnovější uzavření dohody mezi Tureckem a Ruskem o provincii Idlib. Problém je, že část Syřanů velmi nelibě nese turecké operace na syrském území a považují turecko-ruskou dohodu za zradu.
„Po anexi sandžaku Alexandretta (Liwá´ Iskandarún) – původně propojeného se Sýrií na západu idlibské a na severu latákíjské oblasti – Tureckem na konci třicátých let 20. století, jde totiž o druhé [turecká přítomnost v Idlíbu - pozn .red.], nikoli bezvýznamné novodobé zahryznutí Ankary do suverénního syrského území,“ píše Ondřej Krátky na webu RebuildSyria s tím, že Syřané původně počítali s ruskou pomocí proti Turecku, případně dokonce doufali v sražení Turecka na kolena (ekonomicky, geopoliticky apod.), a v případném vzniklém chaosu nejen v návrat Tureckem obsazených území, ale možná i návrat v citaci uvedeného sandžaku Iskandarún.
„Záležitost tu [v Sýrii - pozn .red.] tak zároveň rezonuje nejen historickou reminiscencí, ale nutně i zašlápnutým syrským egem. To ji v blízkovýchodním kontextu kultury hrdosti / hany posouvá na jinou, iracionální úroveň,“ píše Krátký. „Pokud bych byl syrským patriotem, generálem či prostě kýmkoli, kdo Rusům doteď věřil, řekl bych, že zradili. Pokud někoho označí příslušník místní kultury za zrádce (pokrytce, lháře atp.), je to ve většině případů definitivní ortel.“
„Nechci tedy jakkoli spekulovat, ale pokud Asad kremelskému šéfovi aka „(ex?) abú Alímu“ [přezdívka Putina - pozn. red.] po incidentu s letadlem skutečně nepovažoval za nutné zavolat [jak uvedl SputnikNews - pozn .red.], může to být klidně i proto, že se sestřelením letadla prostě odmítal mít (veřejně) jakoukoli spojitost – včetně té soustrastné. Pokud totiž Rusové rozehráli v Idlibu hru ve stylu „o Sýrii bez Damašku, nelze se divit tomu, že podobně nestandardně bude (byť v náznacích a/či dílčích činech) vůči Moskvě postupovat i Damašek,“ píše Krátký.
Zdroj: The Times of Israel, RebuildSyria
Související články
Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.
V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...
- 27.08.2018
- 82 komentářů
- Karel Címala
Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko
Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...
- 14.09.2018
- 135 komentářů
- Jakub Maděránek
Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M
Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ...
- 18.09.2018
- 374 komentářů
- Jan Grohmann
Kurdové útočí na Islámský stát a bojují za svou budoucnost
Syrské demokratické síly (SDF), jejíchž hlavní složkou jsou kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), ...
- 19.09.2018
- 18 komentářů
- Jakub Maděránek
logik: SARH hlavice maju priamy signal k dispozici uplne bezne. Strely maju kvoli tomu do zadu otocene anteny a radar, ak metoda zblizenia nezarucuje ze sa strela udrzi v hlavnom ...Zobrazit celý příspěvek
logik: SARH hlavice maju priamy signal k dispozici uplne bezne. Strely maju kvoli tomu do zadu otocene anteny a radar, ak metoda zblizenia nezarucuje ze sa strela udrzi v hlavnom zvazku, doplnkove prvky na vyplnenie nul vo vyzarovacej charakteristike. Hlavice su tiez vybavene dopplerovym filtrom (velocity gate).Skrýt celý příspěvek
logik: snažím se to tu zjednodušit, stejně v tom ameriku neobjevíme, posílat na raketu rádoby koherentní vzorek signálu je možná složité, musí se brát v potaz i její vlastní ...Zobrazit celý příspěvek
logik: snažím se to tu zjednodušit, stejně v tom ameriku neobjevíme, posílat na raketu rádoby koherentní vzorek signálu je možná složité, musí se brát v potaz i její vlastní rychlost, no vydalo by to na pěknou práci :-D Ale na raketu postačí informace o hodnotě radiální rychlosti a pokud taková hodnota bude v pohodě v rolišovací schopnosti systému, bude raketa fugnovat správně.
To co vidíme na obrázcích PÚP Vegy možná už dnes také neplatí v plném rozsahu, nevíme do jaké míry došlo k modernizaci syrských kompletů.
Možná je to s podivem, ale i stát v NATO, Litva má firmu, která nabízí upgrade SA 2 a SA 3 systémů., papírově to vypadá dobře.
http://www.litak-tak.eu/en/pro... Skrýt celý příspěvekflanker: ten čitatel blabla je v obou případech stejný a tedy nepodstatný, protože se vykrátěj, to sem myslel, že je jasné, klidně si místo blabla najdi radarovou rovnici a dosaď ...Zobrazit celý příspěvek
flanker: ten čitatel blabla je v obou případech stejný a tedy nepodstatný, protože se vykrátěj, to sem myslel, že je jasné, klidně si místo blabla najdi radarovou rovnici a dosaď si tam z ní místo toho správný věc (vlnovou délku, zisk antény atd... atd....)
" Jde o to, že radary dokáží rozlišit odrazy od pevných předmětů s nulovou nebo velmi malou radiální rychlostí vůči radaru od těch, které se pohybují. "
Jak jsem psal minule, tak to není tak jednoduché, když nemáš k dispozici zdrojovou frekvenci pro odečtení pulsů na stejný frekvenci. Ne, že by to nešlo, ale nebyla to na přelomu 70/80 jednoduchá věc.
"rakety mívají datalinky pro přenos informací mezi odpalovákem nebo radarem a střelou. "
To Ti moc pomůže jen částečně, přesnou frekvenci datalinkem IMHO nepřeneseš.
"Každopádně to funguje dobře a vést efektivní střelbu na pozadí Země uměl s jistotou už i Mig 23 ML s raketou R 23."
No s jistotou, safíry byly v tomdle novátorský, ale jinak to byly poměrně nespolehlivý radary, a LDSD dosti omezovalo dosah radaru. Ale když střílíš LDSD z letadla, tak Ti právě naváděcí paprsek nejde těsně kolem země, v takovém případě jsou odrazy od země podstatně slabší a radarovej signál "vychovanější", než když máš paprsek jdoucí třeba 100km tesně kolem země, s tisíci odrazama a interferencema.
V manuálu Vegy je ta čára palebného horizontu na pomalejší cíle popsána jasně. S-400 bude zvládat jistě více (tedy pomalejší cíle), ale ta čára tam určitě pro legraci není....
U 98M3 dle
http://www.ausairpower.net/APA...
"snížili" minimální výšku nad terénem z 1km na 250m. Takže je možné, že ta čára je pro starší 98M2 rakety.Skrýt celý příspěveklogik: ...asi tu nebudeme řešit co Vyjde, když konstantu "blabla" bude dělit čímkoliv jiným. Jde o to, že radary dokáží rozlišit odrazy od pevných předmětů s nulovou nebo velmi ...Zobrazit celý příspěvek
logik: ...asi tu nebudeme řešit co Vyjde, když konstantu "blabla" bude dělit čímkoliv jiným. Jde o to, že radary dokáží rozlišit odrazy od pevných předmětů s nulovou nebo velmi malou radiální rychlostí vůči radaru od těch, které se pohybují.
Další věci se pak řeší různě, většinou nejsou SARH rakety vedeny jen tak bez dalších korekčních informací, rakety mívají datalinky pro přenos informací mezi odpalovákem nebo radarem a střelou. Raketa tak upravuje dráhu podle toho, zda je cíl na příletu, na odletu, na radiále a pode toho zda se poletí na cíl z dolní nebo horní polosféry.
Každopádně to funguje dobře a vést efektivní střelbu na pozadí Země uměl s jistotou už i Mig 23 ML s raketou R 23.Skrýt celý příspěvekflanker: on je to problém i teď, furt mají radary oproti zemi podstatně horší rozlišovací schopnosti. A právě, co se týče koherentních filtrů, tak ty právě bistatické radary mohou ...Zobrazit celý příspěvek
flanker: on je to problém i teď, furt mají radary oproti zemi podstatně horší rozlišovací schopnosti.
A právě, co se týče koherentních filtrů, tak ty právě bistatické radary mohou použít podstatně obtížněji, protože prijímač nemá k dispozici vysílaný puls, který by mohl ve zpožďovací smyčce namixovat k příjmutému signálu a odfiltrovat tak nepohyblivé cíle.
Je pravda, že u S=X00 dochází při startu k něčemu, čemu říkají synchronizace, kde odhaduji právě dochází k tomu, že se raketa snaží naučit frekvenci naváděcího radaru. Ale furt to bude řešení značně nepřesnější, než když mám přijímač a vysílač v jednom: žádný dva oscilátory Ti nebudou kmitat přesně stejně.
Tomu by i odpovídal vysoký limit na minimální rychlost detekovaných předmětů blízko země v tom manuálu S-200.
"om pak hraje roli i to, že se od cíle odráží signály směrem k zemi a potom zase nahoru. "
Jenže každej odraz je všesměrovej. U bistatickýho radaru máš radarovou rovnici pro primární odraz
blabla / (r_1^2 * r_2^2). Když tam přidáš ještě odraz dole od země, tak to bude
blabla / (r_1^2 * r_3^2 * (r_2^2+r_3^2 - r_2r_3 cos \alpha), kde r_1 je vzdálenost cíle od radaru, r_2 vzdálenost cíle od rakety a r_3 vzdálenost cíle od země a alpha je úhel mezi přímou a odraženou cestou.
Když porovnáš intenzity primárního a sekundárního odrazu, většina se Ti pokrátí a zbyde Ti, že poměr síly přímého a odraženého signálu je:
r_3^2 * (r_2^2+r_3^2 - r_2r_3 cos \alpha) / r_2^2 = hodně cca r_3^2.
(Menších hodnot pak bude dosahovat při \alpha kolem jedné, což je opět v případě, kdy je cíl těsně nad zemí a odrazy od země jsou skoro paralelní s dráhou primárního odrazu).
Např. tedy bude-li cíl 100m od země, tak budou jeho odrazy od země řádově desetitisíckrát menší. Pokud teda cíl nebude vyloženě nalepenej na zemi, tak u SAHM rakety je ground clutter od těchto sekundárních odrazů řádově jednodušší problém, než ground clutter tvořený primárními odrazy. Nějak ho filtrovat je asi také třeba, ale neznamená to, že raketa, která umí filtrovat tydle sekundární odrazy, zvládne odfiltrovat primární ground clutter.Skrýt celý příspěveklogik: někdy jsou ruské prezentace tak podivné, že si člověk říká, jakej matroš tam hulí. K problému sledování cile na pozadí odrazu od země to byl problém dříve, ani stíhací ...Zobrazit celý příspěvek
logik: někdy jsou ruské prezentace tak podivné, že si člověk říká, jakej matroš tam hulí.
K problému sledování cile na pozadí odrazu od země to byl problém dříve, ani stíhací letadla zpočátku neměly účinné zařízení jak vidět níže letící cíle. V radarech se používá princip koherence a fázové detektory. Čerpá se ze znalosti Dopplerova jevu.
Pro případ ozáření cíle radarem musíte brát v potaz i to, že od cíle se vlny odrážejí všesměrově, nejen zpět k radaru, z toho čerpá signál i SARH střela, pokud by to nefungovalo musela by střela letět prakticky pouze v anténním paprsku. tom pak hraje roli i to, že se od cíle odráží signály směrem k zemi a potom zase nahoru.
Cokoliv se pak dívá dolů radarem musí nežádoucí signály filtrovat, právě díky dopplerovu jevu. Na www.radartutorial.eu... najdete vše o radiolokaci. I problém vicecestneho šíření vln.
Zobrazení na obrázku je pouze detail to jak si co nastaví je věcí operátorů a je možná i žádoucí mít odlišnou grafiku (styl) mezi řídícím přehledovým radarem a střeleckým, dá se předejít záměnám ve funkčnosti a rozhodování. Musíme brát v potaz i to, že v bojových podmínkách jsou tam pod velkou dávkou stresu.Skrýt celý příspěvekSejdeme se kvůli Idlibu i s Ruskem a Francií, slíbila Merkelová Erdoganovi Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek
Sejdeme se kvůli Idlibu i s Ruskem a Francií, slíbila Merkelová Erdoganovi
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/idlib-...
Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedla, že se kvůli situaci v syrském Idlibu uskuteční společné jednání Německa, Turecka, Ruska a Francie. V Sýrii se mezitím pokračuje v přípravách demilitarizované zóny v Idlibu.
Schůzky by se kromě ní a Erdogana měli zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, píše Reuters.
Dohodlo se na tom v minulosti Rusko s Tureckem, které má v Idlibu své vojáky stejně jako Rusko, jež je spojencem Damašku. Bogdanov řekl, že Moskva je přesvědčená, že Turecko a Sýrie dohodu o Idlibu dodrží. Turecko má zajistit odzbrojení povstaleckých skupin.
Damašek spokojen s situací v Idlibu po dohodě mezi Ruskem a Tureckem
https://breakingthenews.net/da...
Sýrský ministr zahraničí Walid Muallem v pátek uvedl, že vláda v Damašku je "spokojena" se situací v Idlibu po mírové dohodě mezi Ruskem a Tureckem, která se uskutečnila dříve v září.
"Ano, jsme s touto situací spokojeni," uvedl Muallem, ale varoval, že "teroristé" stále brání civilistům, aby opustili poslední oblast rebelů v zemi. "Teroristé musí odejít Idlibu, vláda by neměla být v rukou cizinců," zdůraznil. "Nevím, jestli už teroristé opouštějí. Doufám, že proces začal."
Za dobu dohody bylo řídícímu centru Izraele předáno 310 oznámení o činnosti VKS Ruska u hranic Izraele naopak izraelská předala Rusku 25 oznámení a to ještě těsně před útokem na Syrském území... v důsledku operace na jiho-západě Sýrie v létě bylo na Golanských výšinách vybudováno šest stanovišť ruské vojenské police, která zabezpečila po 6 letech návrat vojáků OSN na toto místo.. toto opatření zabezpečilo úplné ukončení odstřelování Golan z území Sýrie.... na žádost Izraele Ruská strana zabezpečila odchod proíránský skupin z tohoto území na bezpečná místa které žádal Izrael cca 100 km na východ Sýrie.. bylo odvedeno 1050 lidí, 24 odpalovacích zařízen raket a 145 ks různé těžké vojenské techniky ... atd. atd..Skrýt celý příspěvekRuské ministerstvo zahraničí řeklo o kontaktech s Izraelem ohledně incidentu s IL-20 https://russian.rt.com/world/n... Ruský náměstek ministra ...Zobrazit celý příspěvek
Ruské ministerstvo zahraničí řeklo o kontaktech s Izraelem ohledně incidentu s IL-20
https://russian.rt.com/world/n...
Ruský náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov uvedl, že kontakty s Izraelem o situaci kolem ruského letadla Il-20 sestřeleného v Sýrii jsou neustále.
Dříve izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman uvedl, že incident s ruskými letadly Il-20 nad Středozemním mořem neovlivnil kontakty mezi Ruskem a Izraelem .
Rusové v Sýrii zřejmě z letadla vykládají moderní řídící středisko protivzdušné obrany..
https://twitter.com/krakek1/st... Skrýt celý příspěvekflanker: "nemůže být celá situace i trochu jinak, například, že v záznam sedí a nějaké letadla byly prostě v tu dobu nad Kyprem? " Která letadla? Pokud to nebyly ty tři F16, pak ...Zobrazit celý příspěvek
flanker:
"nemůže být celá situace i trochu jinak, například, že v záznam sedí a nějaké letadla byly prostě v tu dobu nad Kyprem? "
Která letadla? Pokud to nebyly ty tři F16, pak ten obrázek Rusové natolik špatně interpretují, že se nedá brát jako důvěryhodný zdroj. Pokud nepoznají tamty F16, pak nemáme důvod věřit tomu, že tu čtvrtou F16 identifikovali správně.
A pokud to ty tři F16 byly, pak by ovšem zas byly špatně ty obrázky z toho přehledového radaru, který je skoro ze stejného času.
Takže buďto ty dva snímky nejdou dohromady a tedy je jeden z nich zfalšovaný, anebo je Rusové natolik špatně interpretují, že stejně nevíme, co na těch snímcích vlastně je....
"Ohledně záznamu z toho briefingu si nemůže být jisti vším, záleží na kolik byla ta guma seznámena s tím odkud co má"
To už mi přijde jako hodně nepravděpodobný. Ta tiskovka byla evidentně dobře připravená, generál "nevařil z vody", přesně věděl, co chce říci. A navíc je to vlastně jedno: i kdyby to nebyl záběr z radaru z Hmeiminu, furt by to nesedělo.
"chápu co máte na mysli, ale kinematika raket bývá vedená i shora, tak že tak jako tak koukají na cíl proti odrazům i od Země nebo moře."
Expert na radary nejsem, takže tady si trochu "vymýšlím" jen z obecné znalosti fyziky radiových vln, ale toto mi přijde jiné. Pokud mě někdo opraví/doplní, budu rád:
IMHO je třeba odlišit SAHM a AHM raketu.
- U první z nich, i když je útok vedený shora, tak míří na cíl, který není ozařován shora. Pokud je tedy cíl v dostatečné vzdálenosti od terénu, tak není důvod, by ozařovací parsek se někde odrážel od země.
- AHM raketa zas má radar v hlavici. V tu chvíli jednak jsou ground clutter slabší, protože cíl je k radaru blíže než povrch země (u SAHM je dráha paprsků od cíle i od země +- podobně dlouhá), je tam těch odrazů od země méně a jsou předvídatelnější (u SAHM se posčítají odrazy po celou cestu paprsku kolem "povrchu", což je pěknej guláš) a navíc má aktivní radar i informace o vzdálenosti, kterou příjmaný signál urazil - a pomocí toho může filtrovat.
SAHM má také horší možnosti využití dopplerova efektu, protože se vysílač a přijímač vůči sobě pohybují.
Děkuju za
https://forum.valka.cz/attachm...
zdá se mi, že ten horizont tam dost odpovídá tomu, co je na té S-400. Podle toho popisu umí Vega pod tou modrou čárou sejmout jen dostatečně rychlé cíle. To by i odpovídalo tomu, že blízko země je třeba silného dopplerovského efektu, aby raketa byla schopna najít cíl.
IMHO tomu bude podobně i u té S-400, nepůjde o "absolutní nemožnost střílet", ale o zhoršenou možnost omezenou na rychlé cíle. Kdy se dá předpokládat, že novější snímače v raketách S-300 budou schopny detekovat i slabší dopplerovský posun, než zvládá Vega. takže rychlostní limit bude nižší.
"" v reálu se na každé bude zobrazovat vše odlišně, podle toho co kdo bude mít za funkci, zda bude předávat data nebo řídit palbu."
To je možné, ale i ony ty obrázky mají jiný "styl grafiky". Připadá mi, že řídící SW by se lišil informacemi, ale nikoli stylem. To, že jde o obrázky z různých verzí řídících konzolí mi přijde jako pravděpodobnější vysvětlení - koneckonců určitě ten systém vyvíjejí. Ale samozřejmě jen "hádám".Skrýt celý příspěveklogik: nemůže být celá situace i trochu jinak, například, že v záznam sedí a nějaké letadla byly prostě v tu dobu nad Kyprem? Mnohem lepší by bylo posoudit vše ze spojitého ...Zobrazit celý příspěvek
logik: nemůže být celá situace i trochu jinak, například, že v záznam sedí a nějaké letadla byly prostě v tu dobu nad Kyprem?
Mnohem lepší by bylo posoudit vše ze spojitého záznamu, rusové dali ven jen nějaké jedny pozice, ale proto abychom mohli posoudit co v dané oblasti, který cíl dělal, na to je to prostě málo.Skrýt celý příspěveklogik: chápu co máte na mysli, ale kinematika raket bývá vedená i shora, tak že tak jako tak koukají na cíl proti odrazům i od Země nebo moře. Tady na odkaze najdete i obrázky ...Zobrazit celý příspěvek
logik: chápu co máte na mysli, ale kinematika raket bývá vedená i shora, tak že tak jako tak koukají na cíl proti odrazům i od Země nebo moře.
Tady na odkaze najdete i obrázky PÚP Vegy, také je tam vyznačen radiový horizont
https://forum.valka.cz/topic/v...
Ohledně záznamu z toho briefingu si nemůže být jisti vším, záleží na kolik byla ta guma seznámena s tím odkud co má. Po cestě k takovému generálovi se toho dost přeformulovat, stačí se podívat občas na hlášky tiskových mluvčí ministerstev ČR.
Ten obrázek z radaru, který prezentuje Shania vypadá ne jako část z přehledového radaru, ale už sektor u střeleckého radaru. Možná proto se Vám to nezdá, v pdf dokumentu jsou vidět na všech třech pracovištích nastavené stejné "obrázky" v reálu se na každé bude zobrazovat vše odlišně, podle toho co kdo bude mít za funkci, zda bude předávat data nebo řídit palbu. ...jak je to dnes digitální zobrazení, tak si s tím operátor může vyhrát, filtrovat co vidět chce a nechce, je to jako nastavení OS v počítači.
https://twitter.com/halmiso1/s... Skrýt celý příspěvekPavolR: tím počtem máte na mysli počet SAM site?
(s turky musí vycházet dobře, ti na rozdíl od jiných poslů míru a dobra jsou ochotni tam poslat armádu i proti Asadovi)PavolR: tím počtem máte na mysli počet SAM site?
(s turky musí vycházet dobře, ti na rozdíl od jiných poslů míru a dobra jsou ochotni tam poslat armádu i proti Asadovi)shania: ten monitor vypadá trochu odlišně, než to co prezentují na tom videu. Na druhou stranu to co prezentují na tom videu vypadá stejně, jako snímky konzole S-300/400, co jsem ...Zobrazit celý příspěvek
shania: ten monitor vypadá trochu odlišně, než to co prezentují na tom videu. Na druhou stranu to co prezentují na tom videu vypadá stejně, jako snímky konzole S-300/400, co jsem našel jinde. Pravděpodobně půjde o různé modely řídícího stanoviště?
Dokázal bys tipnout, kterej je "novější model"?
flanker:
"možná jde o fúzi dat z více radarů. "
V prezentaci Rusové tvrdí, že jsou to "data radarů z Hmeiminu".
https://www.youtube.com/watch?...
cca 0:58
A i kdyby to bylo z jiného místa, tak to místo by muselo být cca 100km ve vnitrozemí, aby seděla pozice těch 3 F16, pak by ale IL-20 nemohl být nad mořem.
Ohledně "modré čáry": když vezmem šířku radarového paprsku 1°, tak to znamená cca 1km šířku na 100km. Dále pak si je třeba uvědomit, že raketa, narozdíl od statického radaru, nemůže odečítat "statické pozadí" od radarového signálu a tím čistit signál od "ground clutter". Má tedy oproti radaru pozici značně ztíženou: navíc raketa nemůže mít ani tak silný HW na složitější algoritmy.
Pro SAHM raketu, kde ji naváděcí radar pošle signál těsně nad úrovní povrchu (a tedy plný odrazů) to může být neřešitelný problém - takže to, že ta modrá čára vede řádově o tu šířku radarové paprsku nad radarovým horizontem mi přijde jako hodně reálné. Když do toho zaberu právě to, co píšeš, že nevíme detaily, na jakou nm je to nastavené a jaké jsou přesnější parametry radaru i rakety atd....Skrýt celý příspěvekSAM postavení jsou z doby utoku na chem zařízení. Nejsou určitě kompletní a neaktualizoval jsem je. Syrie má mít asi 40* SA-22 S-1 (Panstyr), ne všechny jsou aktivní, S-2 mají ...Zobrazit celý příspěvek
SAM postavení jsou z doby utoku na chem zařízení. Nejsou určitě kompletní a neaktualizoval jsem je.
Syrie má mít asi 40* SA-22 S-1 (Panstyr), ne všechny jsou aktivní, S-2 mají rusové (označené jako RU, zbytek jsou syrské), ty jsou na třech postaveních, Tartus, letiště a na tom postaveni na kopcích na východ od nej. tam je i SA-5 a využívají tam i syrský přehledový radar. Tartus a letiště od té doby dostali další systémy.
*min jeden zničil/poškodil izrael přímo na runwayi u damašku.
Ne všechny syrské postavení jsou aktivní, nemají lidi, proto taky nějaké přezbrojovaní a nebo dodávka PVO nedává smysl, pokud by ji neovadali rusové... vycvičit a vůbec sehnat dost lidí by trvalo měsíce/roky.
SA-2 postavení jsou myslím všechny návnady.
---
Tady je vidět monitor S-400
https://twitter.com/halmiso1/s...
A na kanalu toho má víc.
---
Největí záhada pro mě jsou ty odlišné vzdálenosti pro trojici F-16, ze 70 na +160km je dost velký rozdíl... přičemž vzdálenosti u il-20, F-16 jsou stejné. No třeba mi to někdo vysvětlí.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Mali by ich mať okolo 50 - mínus čo im v máji poničili Izraelci. danny: Bude záležať od mnohých faktorov, ale ak už majú v SyADF vycvičené obsluhy, čo si k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Mali by ich mať okolo 50 - mínus čo im v máji poničili Izraelci.
danny: Bude záležať od mnohých faktorov, ale ak už majú v SyADF vycvičené obsluhy, čo si k tomu môžu sadnúť hneď po dodaní, tak by som sa nedivil, keby ako prvú rafli nejakú tureckú F-16 na severe.Skrýt celý příspěvekKOLT: tak přesně na tu oletanou F-16 už dva dny myslím. Jen jsem neměl odvahu to tady zveřejnit:-) Zatím vše k nějakému politickému gestu, které všem stranám umožní odejít tak ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: tak přesně na tu oletanou F-16 už dva dny myslím. Jen jsem neměl odvahu to tady zveřejnit:-) Zatím vše k nějakému politickému gestu, které všem stranám umožní odejít tak nějak s nataženýma kalhotama, směřuje.
Uvidíme, jak budou kreativní...Skrýt celý příspěvekShania: pěkná nástěnka špendlíků na google earth, to jsou všechno aktivní postavení nebo jen teoretická? Postavení SA 22 RU, které máte na mysli má moc pěkný výhled nad moře, má i ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: pěkná nástěnka špendlíků na google earth, to jsou všechno aktivní postavení nebo jen teoretická?
Postavení SA 22 RU, které máte na mysli má moc pěkný výhled nad moře, má i teoretickou přímou viditelnost a i rádiovou na vrcholy na východě Kypru a na vrcholy pohoří JZ od Mensiru v Turecku.
Co to postavení označené jako SA 22 u Damašku??? Nemáte tam označení RU, to jako už Syřani mají SA 22?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...