Dopravní letadlo Y-20: Čína buduje strategické letectvo

Foto: Dopravní letadlo Y-20; větší foto / Xinhua
Dopravní letadlo Y-20; větší foto / Xinhua

Čínské letectvo před několika dny oficiálně převzalo do výzbroje první strategické nákladní letadlo Y-20 od společnosti Xian Aircraft Corporation. Čínské letectvo plánuje postupně převzít na 1000 (!) těchto čtyřmotorových dopravních strojů.

“Vstup Y-20 do služby označuje důležitý krok pro letectvo ve vylepšování schopností a strategické projekce síly,” uvedl k předání letadla Shen Jinke, tiskový mluvčí čínského letectva. Podle tiskového mluvčí čínské letectvo potřebuje více výkonnějších dopravních letadel pro lepší plnění vojenských úkolů, včetně úkolů domácí bezpečnosti, domácích a zahraničních záchranných operací a pro práce při živelných pohromách.

Jádro strategické letecké dopravy tvoří v současné době v čínském letectvu asi 16 ruských dopravních letadel Il-76 a tři tankovací Il-78.

Dlužno dodat, že jednotlivé zdroje se v počtech Il-76 i Il-78 v čínském letectvu rozcházejí. Obecně je ale problém dohledat přesné počty čínské vojenské techniky.

Větším letadlům sekundují čínské turbovrtulové Xian Y-7 (43 kusů) a Xian MA60 (9) vycházející z ruských dopravních letadel An-24. Dále jde o stroje Y-8 (78 ks) a Y-9 (9), čínská “alter ega” ruských letadel An-12.

Nejnovější a největší Y-9 svými výkony konkuruje americkému C-130J Hercules. Nesmíme zapomenout ani na 11 Boeingu B737 a 16 Tuplevů Tu-154 pro dopravu personálu.

Dlužno dodat, že vzhledem k nutným pravidelným prohlídkám, opravám a výcviku, v současné době čínské letectvo může okamžitě nasadit jen několik strategických dopravních letadel Il-76, maximálně jedno Il-78.

V posledních letech Čína chystala nákup několika desítek nových ruských dopravních letadel Il-76MD. Avšak s nástupem vlastních dopravních letadel Y-20 opustila. Podle Valerije Kašina, staršího analytika moskevského Centra pro komplexní evropská a mezinárodní studia, však šance Il-76MD jsou na čínském trhu stále velké.

Vývoj dopravního letadla je jedna věc, jeho masová výroba a udržení v provozu věc jiná. Kašin připomíná, že dosud nejmasověji vyráběný čínský dopravní letoun byl menší dopravní typ Y-8. Mezi roky 1981 až 2010 vzniklo 169 letounů pro Čínu a další země. Čína tak letoun vyráběla v počtu pěti až šesti letadel ročně.

Y-20 poprvé vzlétl v roce 2013; větší foto / wc; CC BY-SA 4.0

Pro příklad můžeme jít také do Spojených států. Firma Boeing byla schopna při maximální rychlosti výrobní linky dodávat pouze 16 dopravních letadel C-17 Globemaster III ročně.

Je tedy otázkou jakou rychlostí se Číně podaří vyrobit 1000 požadovaných letadel, o kterých mluvil na začátku roku Zhu Qian, šéf Čínské letecko-průmyslové korporace AVIC (Aviation Industry Corporation of China). Sériová výroba Y-20 se navíc rozběhne po roce 2020.

Maximální startovací hmotnost Y-20 je 220 tun, což je méně než u C-17 Globemaster III (265 t), ale více než u nejnovější verze ruského dopravního letadla Il-76MD-90A (210 t).

Y-20 unese na své palubě maximálně 66 tun nákladu, C-17 Globemaster III 77,5 tun a Il-76MD-90A 60 tun. Dalším klíčovým atributem strategických dopravních letadel je dolet. Dolet s maximální hmotností má Y-20 4500 km, americký C-17 s maximálním nákladem 3860 km. V případě Il-76MD-90A je znám dolet jen s nákladem 52 t - 5000 km.

V praxi ale letadla s maximální zátěži nebudou nikdy létat. Například americký C-17 Globemaster III se 102 výsadkáři uletí více než 10 000 km. Podle proklamací čínské strany také Y-20 s výsadkáři dokáže uletět více než 10 000 km.

Za zmínku stojí, že Y-20 prozatím pohání čtveřice ruských motorů Solovjov D-30. Teprve až s vyvíjenými čínskými motory WS-20 (140 kN) dosáhne Y-20 požadovaných výkonnostních parametrů. Motor WS-20 je v současnosti testován - průběh testování ani začátek sériové výroby WS-20 však není znám.

Zdroj: CNN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínský letecký průmysl posiluje své postavení v Africe

Čínské letecké podniky oznámily pokroky v plánované expanzi do Afriky. Číňané plánují postavit v ...

Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii

Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...

Čína a Ukrajina plánují společnou zbrojní výrobu

Po rozpadu Sovětského svazu zůstaly na území nově osamostatněné Ukrajiny významné zbrojní závody. ...

CODE: Cesta ke zničení ruské a čínské protivzdušné obrany

Americká třetí kompenzační strategie (Third Offset Strategy) nabírá na obrátkách. Jedním z produktů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • rintintin
    09:30 14.07.2016

    Cejkis : Ak sa ti nepaci ze vlada je zvrhnuta opoziciou, tak sa nevyjadruj k demokracii – absolutne totiz nerozumies vyznamu slova demokracia. Toto je presne princip na ktorom ...Zobrazit celý příspěvek

    Cejkis :
    Ak sa ti nepaci ze vlada je zvrhnuta opoziciou, tak sa nevyjadruj k demokracii – absolutne totiz nerozumies vyznamu slova demokracia. Toto je presne princip na ktorom funguje. Ukrajinci niesu a neboli povinni tolerovat rusku zakladnu – ako je vidiet mali pravdu – Rusi sa zachovali tak ako uz X-krat pocas posledneho storocia – agresivnymi vybojmi obsadzuju dalsie uzemie – aj ked su absolutne nechopni spravovat uzemie ktore im momentalne patri. Ak im ide o napravanie historickych krivd – tak sa budem rad pozerat ako vratia Kareliu , Kurilske ostrovy a vobec celu vychodnu Sibir. CHVALA BOHU ZE SA ROZSIRUJE NATO – inak by sme na tom boli podovne ako ukrainci. Medialny matrix? A ako to prosim ta robia, ze noviny od Australie po Kanadu pisu to iste? To maju nejaky hlavny stan medialneho matrixu kde sa koordinuju? Nebude medialny matrix nahodou v krajine, kde vsetky relevantne media ovlada bud ako majetkovo alebo cez stat jedna banda krivakov z KGB? - priameho nasledovnika NKVD, ktora zabila nasobne vacsie pocty ludi (hlavne vlastnych obcanov) ako Gestapo? Toto su tie elity ktore obhajujes? Obhajujes pomery v krajine, kde statna televizia odvysiela “dokument” o tom ze nas v 1968 zachranili od fasistickeho prevratu podporovaneho NATO??? Kde chlapik dostane od sudu trest za to ze zverejnil link na pravdivy clanok podla ktoreho rusi na zaciatku vojny napadli Polsko? Pocul si uz o tom ze autoritativne rezimy potrebuju ludom predhadzovat vonkajsieho a vnutorneho nepriatela, aby ospravedlnovali svoje konanie? :-) Toto je ten matrix. Ja tu mozem kludne napisat zen a utoku na Polsko sa podielal aj slovensky stat – a problemy so sudom mi nehrozia.
    Asi sa zhodneme, ze Rusko si Putina zasluzi, vsak? :-) Mohli byt modernou prosperujucou krajinou. S prirodnymi zdrojmi mohli byt vyspeli ako Kanada. Maju vsak vladu na urovni rovnikovej Afriky. Putin, ktory sa stastim dostal k moci predtym ako zacali ceny komodit rast nechal 1/3 penazi rozkradnut, jednu utopil v armade a zvysok debilnych stratovych projektoch typu olympiada. Teraz su peniaze prec, ceny ropy casom stupnu, ale konkurencia taziarov z ropnych pieskov a casom aj elektrickych vozidiel uz nedovoli aby sa dlhodobo drzali na trojcifernych urovniach. Ziadnych 2000 tankov Armata, 250 T-50 ani 12 torpedovborcov Lidr sa konat nebude (ak polozia kyl 12tej lode, dobrovolne a bez naroku na odbenu tu lod celu natriem)

    Suhlas ze ani my (SR & CR) nezijeme v demokracii. Zriadenie ktore tu funguje sa vola oligarchia. Skutocne netusim ako si prisiel na to ze to riadia mrtvi priemyselnici (teda tusim, su toho plne konspiracne weby, vsak :-) ). System u nas je riadeny roznymi Dalikmi, Babismi, Vaznymi atd atd – zvacsa ludia, ktori sa motali okolo STB (aka nahoda, ze aj u nas sa presadili tie najkrivsie charaktery, vsak?)Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    08:25 14.07.2016

    gaunt: ekonomika v SSSR za WW2: ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: ekonomika v SSSR za WW2: http://www.valka.cz/13329-Ekon...

    Což mimo jiné i zcela ukazuje to, že vítězství v WW2 byla zásluha všech spojenců (jeden bez druhého by nezvítězili) a to jak moc velkou oběť lidi na východní frontě přinesli aby bylo vítězství dosaženo...

    Čina: Čina neuzbrojí ve válce nikoho, obzvlášť při konfliktu s USA jejich ekonomika zkolabuje, USA a světová ekonomika pak taky dostane citelný zásah, takže žádný konflikt tady moc nečekej, ani jedné straně se to nevyplatí... Ale i kdyby nebyla ekonomika Číny tak provázana s tou americkou, udělat námořní blokádu Číny a tím je vykrvácet není pro USN ani ten nejmenší problém.


    Filipíny: po skončení studené války se Filipíny a USA dohodly o stažení amerických vojsk a zrušení základen... Až tady tohle dobrodružství Číny je přimělo přivolat si USA zase na pomoc... A tohle můžeš říct o jakékoliv jiné zemi v oblasti.... Nikdo tam rád nevidí to jak agresivně se Čína chová.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:17 14.07.2016

    gaunt: ono před druhou válkou taky USA nevyráběla nijak moc tanků a lodí, a ejhle, Libertky dokázali sekat jak baťa cvičky a Shermany začali u Chryslera a buhvíkde ještě vyrábět na ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: ono před druhou válkou taky USA nevyráběla nijak moc tanků a lodí, a ejhle, Libertky dokázali sekat jak baťa cvičky a Shermany začali u Chryslera a buhvíkde ještě vyrábět na linkách pro auta.

    Dneska by to bylo obdobný, prostě by se civilní průmysl přeorientoval na válečněj, otevřely by se nějaký starý fabriky (půlka Detroitu je vlastně opuštěná veletovárna, spousta výrobců má různě po státech starý haly).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    08:12 14.07.2016

    V budoucnu to navíc nebude jen o oceli, ale taky o hliníku, všelijakých kompozitech, titanu a jiných speciálních materiálech. Navíc kovy a materiály na výrobu elektroniky atd. ...Zobrazit celý příspěvek

    V budoucnu to navíc nebude jen o oceli, ale taky o hliníku, všelijakých kompozitech, titanu a jiných speciálních materiálech. Navíc kovy a materiály na výrobu elektroniky atd. Dneska už nejde vyrábět tanky a letadla z oceli někde v nekryté hale. Nebo jde, ale schopnostmi budou někde na úrovni 50.let 20.stoletíSkrýt celý příspěvek

  • gaunt
    01:36 14.07.2016

    logik: Díky za odkaz. To jsem nevěděl. To železo muselo být použito na ponorky. Jinak se to nedá vysvětlit. Všeho ostatního Němci vyrobili méně. Do lepších ocelí se přidávají i ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: Díky za odkaz. To jsem nevěděl. To železo muselo být použito na ponorky. Jinak se to nedá vysvětlit. Všeho ostatního Němci vyrobili méně. Do lepších ocelí se přidávají i jiné kovy než železo. Těch měli Němci nedostatek.

    Neříkám, že výroba oceli je rozhodující. Ale 10x víc už je sakra velký rozdíl a o něčem to vypovídá. Například ve výrobě lodí je rozdíl ještě větší. Čína vyrobí lodě o 80x větším celkovém výtlaku než USA. Nebude problém v těch docích začít vyrábět vojenské lodě.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    01:01 14.07.2016

    gaunt: Až na to, že SSSR nemělo za druhé světové nad Německem průmyslově navrch. Viz tabulka HDP zemí během druhé ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: Až na to, že SSSR nemělo za druhé světové nad Německem průmyslově navrch. Viz tabulka HDP zemí během druhé světové:

    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    HDP a tedy průmyslovou výrobu (ve válečných letech se moc jiného nedělalo) mělo SSSR podobné, jako Velká Británie a nižší než Německo. Samotné SSSR by si Hitler dal k obědu,
    ale nestihl uzbrojit všechny spojence dohromady, především pak USA, které mělo HDP větší než Německo s Ruskem dohromady (pravda, přepočteno na stejnou úroveň cen to pak už větší nevyjde, ale na argumentu to nic nemění, navíc přepočtení na kupní sílu ve válce je diskutabilní, protože v případě potřeby se lidi prostě uskroměj...).

    A ohledně oceli je Tvuj argument už úplně mimo - teda u ocele jsem teď v rychlosti přesný čísla nenašel, ale produkce železný rudy byla v Německu za druhé světové války několikanásobná než v SSSR:
    https://en.wikipedia.org/wiki/...
    a u ocele to bylo +- podobné.

    Takže je fakt jedno, kolik kdo produkuje oceli - záleží na úplně jinejch věcech - jak je daná země schopna flexibilně mobilizovat průmysl, jaká je úroveň výzkumu, kterej zpravidla ve válce akceleruje, atd., atd. To, že je nějaká země levná montovna ještě neznamená, že má silnej válečnej ekonomickej potenciál (tím nechci nijak shazovat Čínu, je to jeden z vojensky nejsilnějších států světa, jen prostě argumenty jsou nesmyslný).Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    22:44 13.07.2016

    Trener: Hiler si také myslel, že má momentálně nad SSSR navrch, ale rozhodl průmyslový potenciál. Čína dnes produkuje 10x víc oceli než Spojené státy. Je jasné kdo koho uzbrojí.

    Trener: Hiler si také myslel, že má momentálně nad SSSR navrch, ale rozhodl průmyslový potenciál. Čína dnes produkuje 10x víc oceli než Spojené státy. Je jasné kdo koho uzbrojí.

  • cejkis
    21:59 13.07.2016

    4 Trener Střet USA a Číny bude až poté, co dojde k devalvaci dolaru. Dle mého soudu to bude finanční válka na jejímž konci budou občanské nepokoje v zadlužených zemích z ...Zobrazit celý příspěvek

    4 Trener

    Střet USA a Číny bude až poté, co dojde k devalvaci dolaru.

    Dle mého soudu to bude finanční válka na jejímž konci budou občanské nepokoje v zadlužených zemích z důvodu hyperinflací. Muslimové budou v EU tou správnou rozbuškou, ostatně proto jsou přiváženi cestovní kanceláří FRONTEX.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    21:56 13.07.2016

    K tým nárokovaným ostrovom... Čína si totiž ten nárok môže dovoliť. A to ekonomicky a samozrejme, aj vojensky. A keby došlo na lámanie chleba, tak osobne pochybujem, že Vietnam ...Zobrazit celý příspěvek

    K tým nárokovaným ostrovom... Čína si totiž ten nárok môže dovoliť. A to ekonomicky a samozrejme, aj vojensky. A keby došlo na lámanie chleba, tak osobne pochybujem, že Vietnam alebo Filipíny dlho vydržali. A USA by kvôli "nejakým" Filipínam do vojny s Čínou určite nešlo.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
    21:43 13.07.2016

    To Cejkis: Tak otázkou je, kam by mohl takový střet zajít. Možná to jen skončí jen u odstrašování a vymezení se v určité oblasti a aktéři si budou jen okopávat kotníky. V sázce je ...Zobrazit celý příspěvek

    To Cejkis: Tak otázkou je, kam by mohl takový střet zajít. Možná to jen skončí jen u odstrašování a vymezení se v určité oblasti a aktéři si budou jen okopávat kotníky. V sázce je toho totiž moc, protože celý svět je hlavně ekonomicky propojený. Když to přeženu, tak USA měly možná 2 šance se vypořádat s velkým rivalem. Jednak s SSSR, kdy měly na začátku převahu v jaderných zbraních. A v druhém případě mají pořád navrch s Čínou, ale nyní jsou v okolí další velcí hráči a doba je už trochu jiná než v 50. letech. Ale to byla taková sci-fi úloha o eliminaci protivníka a otázkou je, co by se tím získalo.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    20:38 13.07.2016

    A abych se vrátil k Číně. Čínská zdrženlivost v zarhaniční politice bude ukončena se stavbou expedičních sil. Jakmile bude Čína své zájmy schopna prosadit daleko za svými ...Zobrazit celý příspěvek

    A abych se vrátil k Číně.

    Čínská zdrženlivost v zarhaniční politice bude ukončena se stavbou expedičních sil. Jakmile bude Čína své zájmy schopna prosadit daleko za svými hranicemi, budeme ji vnímat mnohem intenzivněji. K tomu, aby se tak stalo potřebuje Čína převahu na moři a expediční síly. Převaha na moři je otázkou stavby letadlových lodí. Převaha v expedičních oblastech je v základnách po světě a v transportních strojích.

    Všechny vyjmenované prvky vyvíjí Čína raketovým tempem.

    Do toho všeho se rýsuje střetnutí Číny a USA v Jihočínském moři na které se Čína intenzivně připravuje a evidentně počítá s velmi blízkou budoucností neb nečeká na vývoj nových letadlových lodí, ale dosavadní převahu US NAVY na moři eliminuje v oblasti pískováním ostrovů.

    Pokud se někdo pozastavuje nad vysokým číslem počtu strojů, je to asi oprávněně přehnané, nicméně počítejme s tím, že to bude opravdu v masových počtech.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    20:26 13.07.2016

    4 Slavoslav Je rozdíl, když země prodává státní firmy za tržní hodnotu a když skupina zkorupovaných politiků prodává státní společnosti pod cenou. 4 rintintin Když se ...Zobrazit celý příspěvek

    4 Slavoslav

    Je rozdíl, když země prodává státní firmy za tržní hodnotu a když skupina zkorupovaných politiků prodává státní společnosti pod cenou.

    4 rintintin

    Když se demokraticky pomocí neziskovek či podpory opozice svrhne vláda a dosadí se zkorumpovaná, která prodá státní majetek pod cenou je to demokratická změna.
    Když na to Putin zareagoval zestátněním těchto společností a na poslední chvíli zastavil proces, který měl Rusko uvrhnout do kolonie, je to diktátor.

    Když se k hranicím Ruska přibližuje NATO, když chtěli na Mahattanu zatlačit na Rusko ukončením základny v Sevastopolu a zinscenovali převrat na Ukrajině v době olympiády v Soči, tak se nikdo nepozastavoval. Když po ukončení olympiády přišla odpověď byl to zase diktátor.

    Když Rusové ukončili strategické lety svých bombardérů nikdo se nepozasatavil. Že je Američané nikdy neukončili se neinfromovalo. Když je Rusové obnovili, jsou to agresoři.

    Když Američané ukončili smlouvu omezující zbraně ve vesmíru nikdo je neosočoval, že jsou to agresoři.

    Když Američané, Saudové a Katar začali zásobovat odpůrce Asada ve snaze otevřít plynovou trasu do EU byla to demokratická revoluce. Když Rusové zastavili tento postup ve snaze udržet si dominantní postavení na plynovém trhu, podpořili diktátora. Diktátor Asad sem a tam a ejhle on vyhrál volby. Už se o něm jako o diktátorovi moc nemluví.

    Když se informuje o Bělorusku, je to také diktátorská země a ejhle kdo tam jel, byl překvapen.

    Žijeme v mediálním matrixu, který nechrlí zprávy, ale již přežvýkané názory.

    Upřímně, již nežijeme ani v demokracii vlastně jsme ji tu nikdy neměli. Žijeme v systému, který nám připravili rodiny Rothschieldů. Aktuálně běží v EU boj o německou ekonomiku prezentovanou osudem Deutsche Bank a ve vedení Evropské komise sedí lidé nominovaní na Mahattanu. V podstatě je vedení EU zprivatizované.

    A jediný, kdo se tomuto systému postavil byl Putin tím, že si udržel ropný a plynový průmysl a následně velmi efektivně využívá svou armádu a nyní je nucen vést kampaně i v médiích.
    Druhý, který s tímto systémem svádí boj je Čína, která investuje své dolarové rezervy jak to jen jde ve snaze stihnout, co nejvíce do devalvace západních měn.
    Nedělají to pro spravedlnost, dělají to jen pro své prachy a moc. To jen tady hrstka lidí vidí tu v Rusku tu v Americe a nyní v Číně spasitele.

    Píšu to obsáhle proto, aby byl vidět můj širší pohled na věc. Je to válka o zdroje a ovládání národů a oběti jsou z řad lidí, pracujících s druhou stranou i z řad obyčejných lidí. Pokud vytáhneme z této války jednotlivé incidenty zabití novinářů v Rusku, zabití průmyslníků, zatčení Chodorkovského, umrtí předsatvilele OSN, který měl jít svědčit proti Clintovoné a můžeme pokračovat do aleluja, každý z těchto incidentů bude izolovaným pohledem vytvářet názor. Uplně jinak, ale vše vyzní v souvislostech.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    19:03 13.07.2016

    gaunt: Ťažko povedať, keďže presné výkony radaru, ani rakety nie sú známe. O PS-05/A Mk3 sa však hovorí, že by mal byť schopný detegovať stíhačku na 120 km a Meteor má vraj dolet ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: Ťažko povedať, keďže presné výkony radaru, ani rakety nie sú známe. O PS-05/A Mk3 sa však hovorí, že by mal byť schopný detegovať stíhačku na 120 km a Meteor má vraj dolet viac ako 100 km. Navyše, od minulého roka je možné ho jednoducho modernizovať na verziu PS-05/A Mk4, ktorá má o 50% vyšší výkon.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    18:13 13.07.2016

    Sokrates: Půjde ten maximální dostřel využít s radarem Grippenu?

    Sokrates: Půjde ten maximální dostřel využít s radarem Grippenu?

  • gaunt
    18:07 13.07.2016

    Kozlus: Stejně jako se spojilo Německo. Taiwan na izolaci jen doplácí. Ekonomika ČLR roste rychleji. Na Taiwanu od počátku vládnou nacionalisté, kteří nemají moc rádi Západ. ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus: Stejně jako se spojilo Německo. Taiwan na izolaci jen doplácí. Ekonomika ČLR roste rychleji. Na Taiwanu od počátku vládnou nacionalisté, kteří nemají moc rádi Západ. Spolupracovali s Američany jen dokud to bylo výhodné.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    18:00 13.07.2016

    Borci, vykašlite sa na Čínu, Vietnam a ich strategické záujmy. Radujte sa, že čoskoro bude české letectvo vyzbrojené najlepšími BVR raketami súčasnosti. Pred pár dňami ohlásilo ...Zobrazit celý příspěvek

    Borci, vykašlite sa na Čínu, Vietnam a ich strategické záujmy. Radujte sa, že čoskoro bude české letectvo vyzbrojené najlepšími BVR raketami súčasnosti. Pred pár dňami ohlásilo Švédsko, že Meteor dosiahol vo Švédskych vzdušných silách počiatočné operačné schopnosti. Ďalšie na rade by údajne mali byť české Gripeny. Po integrácii MS 20, čo by malo byť v balíku služieb, zrejme pošle ČR do MBDA aj nejakú objednávku. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    17:56 13.07.2016

    "V budoucnu bude podle všeho Taiwan součástí Číny."
    Proc a jak by se tohle melo stat?

    "V budoucnu bude podle všeho Taiwan součástí Číny."
    Proc a jak by se tohle melo stat?

  • gaunt
    17:36 13.07.2016

    Strategist: Číňané ty ostrovy využívali a navštěvovali odjakživa. Už v době císařství je Čína považovala za své. V té době byly současné státy v oblasti evropské kolonie a žádná ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist: Číňané ty ostrovy využívali a navštěvovali odjakživa. Už v době císařství je Čína považovala za své. V té době byly současné státy v oblasti evropské kolonie a žádná evropská mocnost o ně nestála. Teoretický nárok má jen Čína nebo Taiwan. V budoucnu bude podle všeho Taiwan součástí Číny. Tak je to jedno.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    17:17 13.07.2016

    Gaunt: špatně me chápete, když jde o obydlený/kolonizovany ostrov tak nálezi tomu kdo ho kdysi kolonizoval, mi jde o to ze čína si vzala skálu navezla na ni písek a kdoví co a ...Zobrazit celý příspěvek

    Gaunt: špatně me chápete, když jde o obydlený/kolonizovany ostrov tak nálezi tomu kdo ho kdysi kolonizoval, mi jde o to ze čína si vzala skálu navezla na ni písek a kdoví co a prohlásila ze to je její přitom ta skala byla v moři které je mezinarodni voda. To by mohlo rusko v baltskem moři postavit taky své ostrovy u hranice s finskem nebo norskem, nemyslím si ze by to bylo správne. Ostatní státy nemají zájem ostrovy rozšiřovat a zůstaly by to pouhé skaly které by nikomu nevadily a operovat okolo nich by mohli všichni navíc mezinárodní soud vlastnictvi těch ostrovů číne zamítl před několika dny takže uz to není 2x legální.

    Danny: mimo to co jsem uz napsal výše, ano samozřejmě máte pravdu nikdo jiný než čína ty útesy rozšiřovat nebude ale jak píšete číňané tam nasypou všelijake systémy včetně jaderných zbraní a ostatní státy budou tím pádem v nejbližším palebnem poli činy, místo toho ze na ně zbraně z pobřeží nedosáhnou.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    16:29 13.07.2016

    Strategist: Podle stejné logiky patří Diego Garcia Indii.

    Strategist: Podle stejné logiky patří Diego Garcia Indii.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5