Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii
- 16. 11. 2015
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská země první komplety získá v roce 2016. Během roku a půl se rovněž očekává dodávka nejnovějších systémů S-400 Triumf do Číny. Zájem o špičkové S-400 projevuje rovněž Indie.
S-300 pro Írán
Rusko s Íránem již v roce 2007 podepsalo dohodu o dodávce pěti praporů protivzdušných systémů S-300PMU-1. Jeden prapor se typicky skládá z velitelského stanoviště, přehledového a naváděcího radaru a šesti odpalovacích vozidel.
Na podzim roku 2010 ruský prezident Dmitrij Medveděv zakázal dodávky S-300 do Teheránu. Kontrakt v hodnotě více než 800 milionů dolarů byl zrušen a vyplacená záloha 167 milionů dolarů navrácená Íránu.
Oficiální důvod nebyl oznámen, ale spekuluje se o tlaku západu, který se obával použití systému S-300 při ochraně íránských center jaderného výzkumu. Západ obviňoval Írán ze snah vyrobit jadernou bombu a hrozil, že v případě nutnosti bude proveden nálet na íránská jaderná centra.
Írán po ruském odstoupení od smlouvy podal žalobu vůči Rusku k mezinárodnímu rozhodčímu soudu ve švýcarské Ženevě. Podle Íránu Rusko nedodrželo platné smlouvy a mělo Íránu zaplatit 4 miliardy dolarů.
Na jaře 2015 Vladimír Putin zrušil zákaz vývozu kompletů S-300 do Íránu. Vzhledem k nově dohodě se očekává, že Írán žalobu stáhne (pokud už tak neučinil). Podle posledních zpráv Írán získá systémy S-300PMU-1 nebo novější S-300PMU-2 na kolovém podvozku. O dodávce konkretního typu se nyní jedná.
Verze “PMU-2” byla zavedená do výzbroje v roce 1997 a jedná se o vylepšenou verzi “PMU-1”. Modernější verze pomocí raket 48N6E2 dokáže ničit cíle až na vzdálenost 200 km, a to i balistické rakety krátkého nebo středního doletu. Komplet S-300 PMU-2 je schopen zasahovat cíle letící nadzvukovou rychlostí ve výšce až 27 km. Navádět řízené střely přitom může až na dvanáct cílů najednou.
Protiletadlový systém S-300 bude pro íránskou protivzdušnou obranu velkou posilou. Íránská armáda má ve výzbroji moderní systémy protivzdušné obrany dodávané z Ruska, ale ty patří spíše do kategorie krátkého nebo středního dosahu.
Írán S-300 může využít k ochraně strategických center jaderného výzkumu a zásadně tak sníží schopnost Izraele na tyto centra provést letecký úder nebo aeromobilní operaci.
S-400 Triumf pro Čínu
Na konci roku 2016 nebo na začátku roku 2017 dodá Rusko Číně nejnovější protiletecké a protiraketové komplety dlouhého dosahu S-400 Triumf. Čína o tyto moderní zbraňové systémy usiluje dlouhou dobu, ale ruský výrobce Almaz-Antej nejdříve musí uspokojit poptávku ruské armády.
První S-400 získala ruská armáda v roce 2007. Ruská armáda však získá všechny požadované komplety až po roce 2020.
“Nechci zveřejnit detaily smlouvy, ale ano, Čína se stala prvním kupujícím nejnovějšího ruského systému protivzdušné obrany, což jen dokazuje strategickou úroveň našich vztahů,” uvedl v dubnu Anatolij Isajkin, generální ředitel ruské státní společnosti pro vývoz vojenského materiálu Rosoboronexport. K dohodě o prodeji kompletů S-400 do Číny došlo na jaře letošního roku.
Detaily smlouvy nejsou známe. Spekuluje se, že Čína si u Ruska objednala šest praporů kompletů S-400.
Klíčovou otázkou je typ pořizovaných střel. Může jít o střely 9M96E s doletem 40 km, 9M96E2 s doletem 120 km, 48H6E3/48H6E2 s doletem 250/200 km, 48N6DM s doletem 250 km nebo o nejvýkonnější 40N6 schopné ničit vzdušné cíle na vzdálenost až 400 km.
V případě nákupu střel 40N6 získá Čína schopnost ničit vzdušné cíle nad celým Tchaj-wanem, Soulem, Hanoji, Kalkatou nebo Novým Dillí. Stejně tak Čína dokáže lépe kontrolovat samozvaně vyhlášenou identifikační zónu protivzdušné obrany ADIZ (Air Defense Identification Zone) v Jihočínském moři.
S-400 je určen k odhalování a sestřelování současných i perspektivních vzdušných cílů, jako jsou například taktické a strategické bombardéry, křižující střely nebo letouny AWACS. S-400 je schopen ničit cíle letící rychlostí až 4,8 km/s, což odpovídá balistické raketě s dostřelem 3500 km.
Otázkou je však také riziko zkopírování systému S-400 Čínou . Podle Vasilije Kašina z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií není pochyb, že Čína se do kopírování (reverzního inženýrství) S-400 pustí. Ostatně čínský protivzdušný systém HQ-9 je více či méně zdařilou kopií ruského systému S-300.
Zájem projevuje Indie
V posledních týdnech média přinesla zprávy o zájmu Indie nakoupit systémy S-400 Triumf. Šlo by o potvrzení strategických vazeb mezi Ruskem a Indii a také o zajímavou situaci, neboť Indie je hlavní mocenský oponent Číny v oblasti.
Podle ruských diplomatů, na které se odvolal magazín Defense News, je však nepravděpodobné, že Rusko prodá S-400 do Indie, pokud Indie nevyjasní svůj postoj ke společnému rusko-indickému projektu stíhačky 5. generace FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft), tedy indické verzi nové ruské stíhačky T-50.
Jednání o programu FGFA se dostaly do vážných problémů, neboť Indie a Rusko nejsou schopny se domluvit na rozdělení prací mezi průmysl obou zemí. Ruska strana také prozatím nedostala jasné prohlášení o tom, kolik Indie chce skutečně nakoupit letadel. Indie, vzhledem k pokračujícím jednání, zatím proto pro program neposkytla slíbených 10 miliard dolarů.
Indie přitom moderní systémy protivzdušné obrany potřebuji. V Indii běží program vývoje vlastních systémů schopné ničit balistické rakety - PAD (Prithvi Air Defence) a AAD (Advanced Air Defence). Ve své finální verzi mají oba systémy být (v různých letových hladinách) ničit balistické rakety s doletem až 5000 km. Odborníci však pochybují, že Indie je schopna v dohledné době podobné systémy vyvinout.
Pokud k prodeji kompletů S-400 do Indie a Číny dojde, obě země utvrdí své speciální postavení jako nejvýznamnější odběratelé ruské vojenské techniky. Podle údajů stockholmského institutu SIPRI ( Stockholm International Peace Research Institute) mezi roky 2010 a 2014 se Indie podílela z 39 % a Čína z 11 % na ruském obchodu ze zbraněmi.
Zdroj: TASS
Související články
ANALÝZA: Ruská intervence v Sýrii – důvody, dopady, výhledy
Po dvou článcích popisujících ruské vojenské dodávky syrskému režimu, se přesuneme více na pole ...
- 01.11.2015
- 31 komentářů
- Václav Kopecký
Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska
Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném ...
- 04.11.2015
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
V-22 Osprey a F-15SE Silent Eagle: Izrael kupuje špičkové zbraně
Izrael se Spojenými státy jedná o nákupu konvertoplánů V-22 Osprey a stíhaček F-15 Eagle. Podle ...
- 06.11.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
ANALÝZA: Posilování ruských pozic v Arktidě
Ruský ministr obrany Sergej Šoigu oznámil 22. října vytvoření nové ruské vojenské základny v ...
- 10.11.2015
- 14 komentářů
- Václav Kopecký
jistěže jde každý systém zahltit, ale také se nepředpokládá že S-X bude stát sám v poli, je jen komponentou vrstvené obrany kdy na masivní útok reaguje vlastní letectvo záchytnými ...Zobrazit celý příspěvek
jistěže jde každý systém zahltit, ale také se nepředpokládá že S-X bude stát sám v poli, je jen komponentou vrstvené obrany kdy na masivní útok reaguje vlastní letectvo záchytnými stíhači a až zbytek odchytává S-X a pak další systémy.
Také by bylo zajímavé vědět zda číňanům dodají stejnou verzi která brání Moskvu a jiná důležitá centra - dost o tom pochybuji.Skrýt celý příspěvekDodavka S-400 Iranu nielenze znizuje moznost izraelskeho uderu na atomove zariadenia, ale najma - a to je najdolezitejsie - znizuje izraelsku schopnost odvetneho uderu!! Tato ...Zobrazit celý příspěvek
Dodavka S-400 Iranu nielenze znizuje moznost izraelskeho uderu na atomove zariadenia, ale najma - a to je najdolezitejsie - znizuje izraelsku schopnost odvetneho uderu!! Tato dimenzia mi v clanku chyba.Skrýt celý příspěvek
Pripajam sa k prosbe. Mohol by niekto tak zrychlene porovnat zapadne systemy s tymto ruskym "zazrakom"? Podla info na nete napr. Patriot PAC3 za S-400 vyrazne zaostava. Je to ...Zobrazit celý příspěvek
Pripajam sa k prosbe. Mohol by niekto tak zrychlene porovnat zapadne systemy s tymto ruskym "zazrakom"? Podla info na nete napr. Patriot PAC3 za S-400 vyrazne zaostava. Je to pravda?Skrýt celý příspěvek
Překonat lze samozřejmě i takový systém jako je S-400, USAF má již dnes k dispozici 1500 sofistikovaných klamných cílů/rušičů MALD-J, US NAVY MALDy certifikovalo pro F/A18. MALD ...Zobrazit celý příspěvek
Překonat lze samozřejmě i takový systém jako je S-400, USAF má již dnes k dispozici 1500 sofistikovaných klamných cílů/rušičů MALD-J, US NAVY MALDy certifikovalo pro F/A18. MALD může udajně napodobit všechny typy cílů, od stealth až po B-52. Jeden MALD-J stojí cca 300k dolarů, což je dost simply clever cena :)
Pokud na kompelůxy S-400 koordinovaně zaútočí MALDy-J, Tomahawky, AGM-154, 158 a GBU-53/B vytvoří "no drive " zóny, tak lze S-400 eliminovat..Skrýt celý příspěvekPavka: všechny raketové PVO systémy lze zahltit. Pokud na cíl chráněný S-400 pošlete najednou 500 útočících strojů (ne nutně pilotovaných), tak cíl bude zasažen a S-400 spotřebuje ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka: všechny raketové PVO systémy lze zahltit. Pokud na cíl chráněný S-400 pošlete najednou 500 útočících strojů (ne nutně pilotovaných), tak cíl bude zasažen a S-400 spotřebuje všechny rakety. Trochu méně jisté je poslat klamné a skutečné cíle - tam hrozí riziko, že obránce nějak odliší klamné a skutečné cíle.
I hlavňové CIWS systémy lze zahltit - jsou schopny krátké a intenzivní práce, ale potom potřebují relativně dlouhý čas na přípravu do dalšího nasazení = schlazení a výměna zásobníků.Skrýt celý příspěvekClanek - F-35 je proto vytvořen, ale Rusové o tom zase ví. Takže těžko říct, kdo je zrovna dnes ve předu. Ale F-35 je schopen sledovat odpal střel systému S-300 a S-400 a vypočítat ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek - F-35 je proto vytvořen, ale Rusové o tom zase ví. Takže těžko říct, kdo je zrovna dnes ve předu. Ale F-35 je schopen sledovat odpal střel systému S-300 a S-400 a vypočítat místo odpalu. Pak souřadníce předat letadlům, které nesou zbraně dlouhého dosahu vzduch-země, především protiradarové střely.
Případně odhalit pozici radaru pole vyzařování. Aby S-300/S-400 fungoval, musí používat radar, takže svou pozici v každém případě odhalí.
Jedná se o šachy. Takže si tipnu, že vyhraje ten, kdo budu mít nejlépe vycvičené a zkušené vojáky a velitele.Skrýt celý příspěvekJak je na tom S400 ve schopnosti detekce stealth (letadel/zbrani)? Da se odhadnout pouzitelnost F-35 proniknout i takovouto protivzdusnou obranou nebo jde o system tak ...Zobrazit celý příspěvek
Jak je na tom S400 ve schopnosti detekce stealth (letadel/zbrani)? Da se odhadnout pouzitelnost F-35 proniknout i takovouto protivzdusnou obranou nebo jde o system tak sofistikovany, ze to pri cene F-35 uz nikdo zkouset nebude (max odaplem neceho z uctyhodne vzdalenosti)?Skrýt celý příspěvek
Systém S-400 v rukách Číny a Iránu nevyhnutelně povede k destabilizaci celých regionů a povede k závodům ve zbrojení. Nepochybuji o tom, že ho Čína zneužije ke krytí své územní ...Zobrazit celý příspěvek
Systém S-400 v rukách Číny a Iránu nevyhnutelně povede k destabilizaci celých regionů a povede k závodům ve zbrojení. Nepochybuji o tom, že ho Čína zneužije ke krytí své územní expanze a Irán k podpoře dalšího vývoje jaderných zbraní.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...