Rumunsko přidává obraně a kupuje protiraketové systémy Patriot
- 21. 4. 2017
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
Rumunsko projevilo vážný zájem o výkonné protiletadlové a protiraketové systémy Patriot a raketomety HIMARS (HIgh Mobility Artillery Rocket System). Nákup špičkových zbraňových systémů je možný díky razantnímu nárůstu rozpočtu rumunského ministerstva obrany.
Rumunsko během jediného roku zvedlo obranné výdaje z 1,4 % HDP na letošních 2 % HDP. Za povšimnutí stojí, že výkon rumunské a české ekonomiky je na zhruba stejné úrovni, ale Rumunsko vydává téměř dvakrát více peněz na obranu.
Premiantem střední a východní Evropy v obranných výdajích pro rok 2017 je Polsko (9,2 miliardy dolaru), následuje Rumunsko (3,08 miliardy dolarů), Ukrajina (2,4 miliardy dolarů), Česká republika (1,8 miliardy dolarů) a Maďarsko (1,1 miliardy dolaru).
Rumunsko navyšuje rozpočet armády především v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moře. Rumunský ministr obrany Mihnea Motoc na konci minulého roku poukázal na to, že ruské vojenské kapacity v Černém moři "v posledních letech podstatně zesílily".
Rumunsko-ruské vztahy od anexe Krymu označil Motoc za "minimální". Motoc podle vlastních slov doufá ve zlepšení, ale zároveň dodal:"Musíme být realisté... V blízké době se situace zásadním způsobem nezmění.”
Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří. Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky. Například v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.
Otázkou samozřejmě je, zda Rumunsko všechny peníze dokáže smysluplně utratit. Plány rumunské armády v každém případě nejsou nikterak malé - Rumunsko chce “co nejrychleji” získat systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot a raketomety HIMARS. V obou případech se jedná o špičkové, ale nesmírně drahé zbraně.
Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu". Rumunsko má však v ruce jeden trumf - na jeho území od minulého roku funguje americká základna s výkonným radarem protiraketové obrany systému Aegis Ashore.
Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí budovaného protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 mají být v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.
Na žádost Rumunska odpověděla již americká firma Raytheon, která je mimo jiné výrobcem raket SM-3:”Rumunsko hodlá posílit své obranné kapacity prostřednictvím nákupu systémů Patriot. Raytheon udržuje dlouhodobé vztahy s Rumunskem a bude úzce spolupracovat s vládami USA a Rumunska, aby Rumunsko jako člen NATO dosáhlo svých obranných cílů.”
Přehlídka techniky rumunské armády.
V současné době je nejvýkonnějším rumunským systémem PVO ex-nizozemský komplet Hawk s dosahem cca 50 km. Původně chtělo Rumunsko modernizovat Hawky na standard “XXI”, ale díky většímu vojenskému rozpočtu dává přednost výrazně pokročilejším Patriotům.
Kromě kompletu Hawk ve výzbroji rumunského letectva najdeme ještě zastaralé systémy PVO S-75 Dvina a u pozemního vojska 9K33 Osa, 2K12 Kub a také značný počet kanónových prostředků PVO (ráže 30 mm a 35 mm) velmi krátkého dosahu - M1980/88, Oerlikon a Gepard.
Podle webu digi24.ro Rumunsko plánuje za nákup sedmi baterií Patriotů vydat 4 miliardy euro a za prostředky PVO krátkého dosahu 2 miliardy euro.
Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i balistické cíle. O špičkové komplety Patriot usiluje také Polsko, zatímco Česká republika poptává jednoduší komplety PVO krátkého/středního dosahu. Například Dánsko ale od budování pozemní PVO úplně upustilo.
Také nákup raketometů HIMARS výrazně posílí schopnosti rumunské armády ničit cíle mimo přímou viditelnost. V současné době pozemní vojsko provozuje 54 raketometů LAROM (ráže 122 mm / 160 mm) a APR 40 (122 mm; rumunská verze BM-21 Grad). LAROM s izraelskými raketami (160 mm) má dosah až 45 km. HIMARS však dokáže ničit cíle na vzdálenost až 84 km, případně s raketou MGM-140 ATACMS na vzdálenost až 300 km.
V Evropě přitom raketomety třídy HIMARS disponuje pouze Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Řecko, Turecko a Finsko. Bez náhrady byly výkonné raketomety (MLRS) vyřazeny z Dánska, Holandska a Norska.
Zdroj: Defence24
Související články
První rumunská stíhačka F-16 ve vzduchu
Na portugalské letecké základně Monte Real provedla svůj první let repasovaná stíhačka F-16 ...
- 22.04.2016
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko směřuje k raketovému systému Patriot
V úterý polské ministerstvo obrany informovalo o podepsání memoranda o porozumění mezí polskou ...
- 06.07.2016
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Německo-rumunský obrněný transportér
Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...
- 21.11.2016
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Americký raketový systém THAAD v Jižní Koreji
V březnu dopravní letouny C-17 Globemaster III přepravily do Jižní Koreje protiraketový systém THAAD ...
- 18.04.2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Ono taky kdyby ročně až 289 miliard Kč neodteklo ze země na dividendách zahraničním vlastníkům, peníze zůstaly doma, to by se to zbrojilo. Např. něco přes 7 mil. lidí v zemi, ...Zobrazit celý příspěvek
Ono taky kdyby ročně až 289 miliard Kč neodteklo ze země na dividendách zahraničním vlastníkům, peníze zůstaly doma, to by se to zbrojilo. Např. něco přes 7 mil. lidí v zemi, většinou kvůli modrým ptákům platí za vodu zahraničním korporacím, které mají roční zisk přes 2 miliardy.Skrýt celý příspěvek
jedinna relevantni informace je absolutní částka která se ročne vynaloží na armadu..v pripade stretu se ty armády taky nebudou nejak omezovat podle toho kolik HDP na hlavu ma ...Zobrazit celý příspěvek
jedinna relevantni informace je absolutní částka která se ročne vynaloží na armadu..v pripade stretu se ty armády taky nebudou nejak omezovat podle toho kolik HDP na hlavu ma jednotlivá země..proste poslou co mají. Cena techniky je vicemene stejná. Pokud mi dotáhneme ten nákup bvp tak to bude pořád ohromný posun bojeschopnosti a efektivity armády i kdyby se rozpocet nezvedl.Skrýt celý příspěvek
Podle voleních preferencí bude pravděpodobně u nás stejná vláda, tak asi nějaká velká změna ke koncepci armády nebude :-). Takže to je asi dobře, co se týče úředníků, kteří to mají ...Zobrazit celý příspěvek
Podle voleních preferencí bude pravděpodobně u nás stejná vláda, tak asi nějaká velká změna ke koncepci armády nebude :-). Takže to je asi dobře, co se týče úředníků, kteří to mají na starosti nákupy atd.Skrýt celý příspěvek
A rumuni budou platit keš, soudruhu jene grohmanne? Co tak trošku je pomluvit, jenom trošičku! ŽE JE TO NAD RUMUNSKÉ POMĚRY, CO BY VŠECHNO MOHLI NAKOUPIT DO NEMOCNIC, DÁT DĚTEM, ...Zobrazit celý příspěvek
A rumuni budou platit keš, soudruhu jene grohmanne?
Co tak trošku je pomluvit, jenom trošičku!
ŽE JE TO NAD RUMUNSKÉ POMĚRY, CO BY VŠECHNO MOHLI NAKOUPIT DO NEMOCNIC, DÁT DĚTEM, DŮCHODCŮM...No jen zkus, vždyť to pomlouvání rusáků ti jde báječně! chachacháááááááááááSkrýt celý příspěvekJura99: OSSR nikdy nemali taky vysoky rozpocet jako v roku 2017. Je sice pravda, ze vysoke percento rozoctu ide na rezijne naklady, hlavne je podstatne vyplacanie vojenských ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: OSSR nikdy nemali taky vysoky rozpocet jako v roku 2017. Je sice pravda, ze vysoke percento rozoctu ide na rezijne naklady, hlavne je podstatne vyplacanie vojenských dochodkov, no situacia sa od roku 2016 pozitivne zmenila v prospech modenizacie a akvizicii. No ako som pisal. Za rok a pol sa neda dohnat to, co ostatní robia 10 rokov.Skrýt celý příspěvek
rozpocet 2016 SR http://www.rozpocet.sk/app/hom... Danove prijmy celkovo 10 993 837 v tis Eur z toho ...Zobrazit celý příspěvek
rozpocet 2016 SR
http://www.rozpocet.sk/app/hom...
Danove prijmy celkovo 10 993 837 v tis Eur z toho priame dane 3 010 410, nepriame dane 7 948 258 a z nepriamych dani DPH 5 647 430 a spotrebne dane 2 160 333.Skrýt celý příspěvekKoho by zajímalo, kolik dává ČR jednotlivým ministerstvům, plus příjmy, tak zde je dobrý článek. http://kupnisila.cz/statni-roz... Myslím, že polemizovat o tom, že HDP ...Zobrazit celý příspěvek
Koho by zajímalo, kolik dává ČR jednotlivým ministerstvům, plus příjmy, tak zde je dobrý článek.
http://kupnisila.cz/statni-roz...
Myslím, že polemizovat o tom, že HDP je nepřesný údaj je zbytečné. Už ze samotného názvu plyne, že to je hrubý příjem.
HDP evokuje ekonomický stav země, hlavně z dlouhodobého hlediska i když meziroční extrémní výkyvy nejsou běžné. Vlastně prakticky neexistují.
Můžeme se bavit, že ve skutečnosti % z čistého příjmu je vyšší, ale na situaci to nic nemění. Realita je taková, že uvádění v % HDP má svůj smysl o ty 2% nevznikly jen tak od boku. Spíš bych řekl, že jsou výstižná.
HDP ovlivní cena produktu, tam, kde je cena vyšší jsou zpravidla (zpravidla, ne automaticky) vyšší i příjmy a tím pádem i vyšší příjem z daní (plus mínus, záleží na daňové sazbě). Tudíž pokud jde o armádu, tak velká část výdajů na obranu jde na mzdy vojáků. Ty se liší stát od státu (tím mě napadá, že společná armáda EU, má další problém). Proto také NATO doporučuje 20% z armádního rozpočtu dávat na modernizaci armády.Skrýt celý příspěvekJura99 Ak firma úspešne podniká, tak vždy prináša profit i pre štát. Aj bez priameho platenia daní. Stačí ak zamestnáva xy-ľudí, ktorý platia dane, odvody ... a míňajú zarobené ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Ak firma úspešne podniká, tak vždy prináša profit i pre štát. Aj bez priameho platenia daní. Stačí ak zamestnáva xy-ľudí, ktorý platia dane, odvody ... a míňajú zarobené peniaze... čiže platia DPH či spotrebné dane.
A práve DPH a spotrebné dane sú základom rozpočtu našich štátov - nie zdanenie obyvateľstva či podnikateľov.
Ale súhlasím, že DPH je dosť zavádzajúce číslo ... v podstate to je presný súčet nepresných čísel .... kde sa metodika stále mení.
Ale človek nemusí byť finančný génius aby si všimol, že tie štáty ktoré dávajú malý podiel % na obranu sú na tom so schopnosťami podstatne horšie ako tie čo dávajú viac.Skrýt celý příspěvekalter01 Systém offsetov je i medzi výnimkami v rámci pravidiel hospodárskej súťaže EÚ. V podstate sú štandartom pri každom väčšom nákupe v rámci EÚ. Ak je postavený dobre, tak ...Zobrazit celý příspěvek
alter01
Systém offsetov je i medzi výnimkami v rámci pravidiel hospodárskej súťaže EÚ. V podstate sú štandartom pri každom väčšom nákupe v rámci EÚ. Ak je postavený dobre, tak to môžu byť veľmi dobre minuté peniaze .... už je len na tom ktorom štáte ako túto možnosť využije.Skrýt celý příspěvekniko: nevyhoda rozpoctu OSSR je v tom, ze ma maly podil investicni kapitoly, penize se proste prozerou. Jinak rozpocet nebyval ani v minulosti maly, pred deseti lety okolo 1,7%. ...Zobrazit celý příspěvek
niko: nevyhoda rozpoctu OSSR je v tom, ze ma maly podil investicni kapitoly, penize se proste prozerou. Jinak rozpocet nebyval ani v minulosti maly, pred deseti lety okolo 1,7%. Jinak HDP je celkem zavadejici cislo, protoze v kazdem state se jinak promitne do skutecnych prijmu statniho rozpoctu, takze nektere staty jsou nuceny k vydajum na obranu, na ktere fyzicky nemaji, i kdyz by podle HDP mit udajne mely. Staty maji ruzne dane a v montaznickych statech maji majitele montoven obvykle pobidky nebo danove prazdniny, takze HDP sice tvori, ale statu dane neplati.Skrýt celý příspěvek
leviathan - v podstate máš pravdu , ale zatial sa nič lepšie ako ekvivalent HDP nevymyslelo. HDP ukazuje možnosti štátu , ŠR to nie je , ako dať dohromady peniaze napr. na obranu ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan - v podstate máš pravdu , ale zatial sa nič lepšie ako ekvivalent HDP nevymyslelo. HDP ukazuje možnosti štátu , ŠR to nie je , ako dať dohromady peniaze napr. na obranu , bez toho aby to bolelo !
Osobne si myslím , že sme pri vstupe potom nemali sľubovať solidaritu s NATO a 2% z HDP na obranu. Mali sme hneď povedať , my sa iba povezieme ...Skrýt celý příspěvekleviathan: slovenske cisla su nizsie, kedže mame o polovicu mensi počet obyvatelstva. Inak nemam pocit, ze by makroekonomicke cisla Sovenska boli nejako vyrazne horsie ako u Ceska. ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan: slovenske cisla su nizsie, kedže mame o polovicu mensi počet obyvatelstva. Inak nemam pocit, ze by makroekonomicke cisla Sovenska boli nejako vyrazne horsie ako u Ceska. Tiez treba spomenut, ze Slovensko vydava na obranu 1,1 mld. dolarov, teda tolko, kolko dva krat vacsie Madarsko. Nevyhoda Slovenska je len v tom, ze sme stále na startovacej ciare, zatial co ostatne krajiny modernizuju uz aspoň 10 rokov. My este len začínáme.Skrýt celý příspěvek
Doporucuji se podivat na Parkanovou a tim neobhajuji nakup tech letadel, ale tady se pomalu bojej neco koupit, protoze se toho chytne nejaky aktivni statni zastupce a bude resit ...Zobrazit celý příspěvek
Doporucuji se podivat na Parkanovou a tim neobhajuji nakup tech letadel, ale tady se pomalu bojej neco koupit, protoze se toho chytne nejaky aktivni statni zastupce a bude resit jen a jen cenu bez kontextu.
Samozrejme neni to jenom o tomto, je to take o lobbingu napric politickymi stranami a nesmyslneho prosazovani modernizaci - ktere jsou zastarale v dobe kdy konkretni modernizace jeste neni schvalena - viz houfnice Dana a dalsi (vyvoje brenu, padaky, pandury, casa letadla defacto cokoliv)
Podobne to dopadne s vrtulniky, tanky...podobni lide, stejny system, stejni zbrojari.Skrýt celý příspěvekOndrej K : HDP, to je v podstate pomyselna kopa uplne vsetkeho, co sa v state za rok vyrobi, resp. preda. ak je HDP Rumunska a Ceska rovnake, teda maju rovanku kopu, tak % z tohoto ...Zobrazit celý příspěvek
Ondrej K : HDP, to je v podstate pomyselna kopa uplne vsetkeho, co sa v state za rok vyrobi, resp. preda. ak je HDP Rumunska a Ceska rovnake, teda maju rovanku kopu, tak % z tohoto HDP musi byt rovnake. --- Zivotna uroven Ceska je smzrjm. vyssia, ako v Rumunsku, pretoze toto "rovnake" HDP, tato rovnaka kopa, sa deli v Cesku medzi 10 mil. obcanov a v Rumunsku medzi 20 mil. obcanov. --- Vela ludi si myli HDP so statnym rozpoctom. Statny rozpocet je ta cast HDP, ktoru vlada vyberie z tej pomyselnej kopy na daniach (a inych prijmoch) a takmer okamzite ho vlada do tej kopy vrati v podobe vydavkov. Vydavky na obranu su sucastou statneho rozpoctu . Ak vlada teda na daniach vyberie napr. 25% HDP (co je bezne cislo), tak vydavky na obranu sa pocitaju z tohoto cisla. Ergo ak je HDP Ceska a Rumunska napr. 180 mld Eur, statny rozpocet tvori cca 25% z toho, teda cca 45 mld Eur - tak vydavky Rumunska vo vyske 3 mld Eur (podla clanku) tvoria cca 7% z rozpoctu a zaroven 1,7% z HDP Rumunska. Vydavky na obranu Ceska vo vyske 1,8 mld Eur tvoria 4% z rozpoctu a teda logicky len 1% z HDP. --- z tychto cisel je chut Rumunska naozaj platit za svoju obranu uplne zjavna a je radovo vacsia ako v Cesku (Slovenske cisla su este katastrofalnejsie).Skrýt celý příspěvek
Je to logický krok, pokud tam mají radar PRO, tak jim sami amíci rádi vypomohou s tím, aby tento radar byl co nejlépe chráněn, třeba právě další vrstvou PVO pomocí systému Patriot. ...Zobrazit celý příspěvek
Je to logický krok, pokud tam mají radar PRO, tak jim sami amíci rádi vypomohou s tím, aby tento radar byl co nejlépe chráněn, třeba právě další vrstvou PVO pomocí systému Patriot.
Rumuni mají na co navazovat, nahradí starší systémy, v ČR se systémy Volchov, Něva, Vega zrušily bez náhrady, zůstalo jen torzo systémů PVO pozemních vojsk. Zrušením bez náhrady jsme přišli o velký počet kvalitního technického a operačního personálu. Ještě ten kontrakt nepodepsali, Poláci taky chtěli Patrioty co nejrychleji a stále je nemají, přišlo období, kdy se začali dívat i jinam na techniku.
Takeda: současné osazenstvo na MO musí být opatrné, protože ví jak lehce se mohou dostat do problémů, situace je teď taková, že to dostanou "sežrat" buď za to, že nakoupí špatně a nebo že nenakoupí nic. Je před volbami a tak ani strany, které byly namočeny v korupci na MO až po uši, se nestydí kritizovat a to mají na krku Casy, Pandury, Iveca. Legislativa není dobře postavena na to, aby se nákupy daly urychlit a nedostat se přitom do právní nouze.Skrýt celý příspěvekNejsem tedy ekonom, ale myslím že ono tohle HDP porovnávání výdajů na obranu jednotlivých zemí je trochu zavádějící. Možná by to někdo uměl přesně spočítat, ale neznamená ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem tedy ekonom, ale myslím že ono tohle HDP porovnávání výdajů na obranu jednotlivých zemí je trochu zavádějící. Možná by to někdo uměl přesně spočítat, ale neznamená automaticky, že když Rumuni dávají 1,4 tak že to je více peněz než když Česká republika dává 1%. Nejsem si jist, ale možná už to tady někdo nedávno počítal.Skrýt celý příspěvek
semtam, takeda
On taky může být záměr, to víte Anofert ve zbrojním průmyslu nepodniká: http://www.euro.cz/blogy/paky-...semtam, takeda
On taky může být záměr, to víte Anofert ve zbrojním průmyslu nepodniká: http://www.euro.cz/blogy/paky-...Myslím , že už by bolo na čase aby si naše vlády uvedomili a národy s nimi , že parazitovanie na niekom nie je pekné vysvedčenie. Peniaze vyhodené na priamy nákup zbraní sú ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím , že už by bolo na čase aby si naše vlády uvedomili a národy s nimi , že parazitovanie na niekom nie je pekné vysvedčenie. Peniaze vyhodené na priamy nákup zbraní sú vyhodené von oknom , ale čo bráni štátu nakukovať jedine cez off.sety? Nič. jedine nebudú alobalové tehly 500€rovie. Stále flekovať staré 40-50 ročné mrochty je niekedy drahšie ako kúpiť nové tanky , lietadlá ....je naozaj smiešne keď sa povie , že to je 5. modernizácia T 72 .
Závidím iba poliakom a aj rumunom . Robili sme si z nich posmešky a dnes sme na smiech my....Skrýt celý příspěvekMě přijde, že není co dodat. Takovouhle vládu jsme si zvolili, tohle pro nás dělá, tak jak asi většina chtěla. A ač jsou tady zastoupeni diskutéři s lecjakými politickými názory, ...Zobrazit celý příspěvek
Mě přijde, že není co dodat. Takovouhle vládu jsme si zvolili, tohle pro nás dělá, tak jak asi většina chtěla. A ač jsou tady zastoupeni diskutéři s lecjakými politickými názory, tak na 2% na zbrojení se asi schodnou... takže nezbývá než kroutit hlavou, jak je to možný.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...