Americký raketový systém THAAD v Jižní Koreji
- 18. 4. 2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
V březnu dopravní letouny C-17 Globemaster III přepravily do Jižní Koreje protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Cílem je poskytnout ochranu Jižní Koreji před případným severokorejským raketovým útokem.
THAAD dokáže ničit balistické rakety krátkého, středního a dlouhého dosahu v jejich sestupné fázi. Oficiální dosah antiraket systému THAAD je 200 km - není ale jasné, pro jaké výšky maximální dosah platí, protože THAAD ničí rakety ve velkých výškách, nad atmosférou.
Washington a Soul rozhodli o rozmístění THAADu v Jižní Koreji v červenci 2016. Celkově má jít o šest odpalovacích vozidel (48 střel), systém velení a řízení palby a také výkonný radar AN/TPY-2.
Aktivace THAADu posílá silný signál o spojenectví mezi USA a Jižní Korejou, zeslabuje psychologický dopad mediálních hrozeb Severní Koreje na civilní obyvatelstvo a poskytuje ochranu před případným severokorejským raketovým útokem. THAAD má být umístěn v oblasti Seongju, necelých 300 km jižně od Soulu.
S aktivací kompletu THAAD se počítalo letos v létě. Avšak vzhledem k rostoucímu napětí na Korejském poloostrově jihokorejská armáda tlačí na “okamžitou” aktivaci.
“Dohodli jsme skrze okamžité rozmístění systému THAAD na dalším posílení připravenosti aliance USA-Jižní Korea, abychom se mohli vyrovnat s hrozbami Severní Koreje,” uvedl před několika dny v Soulu Mike Pence, viceprezident USA. Podle Pence ale aktivace zabere ještě nějaký čas.
Antirakety ničí nepřátelské střely přímým zásahem.
Proti rozmístění THAADu není ale jen Severní Korea, ale také Čína. Problém pro Čínu představuje především velmi výkonný mobilní radar AN/TPY-2. Parametry radiolokátoru jsou tajné, ale podle výrobce (firma Raytheon) je radar schopen “vidět baseballový míček na vzdálenost několik stovek mil”.
Čína namítá, že právě velký dosah a velká citlivost umožní Američanům pomocí AN/TPY-2 sledovat testy vojenských letadel a raket nad čínským územím. Čína dokonce “trestá” jihokorejské firmy i běžné občany na protest proti rozmístění systému THAAD - alespoň podle jihokorejských a amerických vládních zástupců.
“Těší nás, když vidíme, že Čína tyto akce podporuje (omezení severokorejského jaderného a raketového programu - pozn. red.). USA jsou ale znepokojeny odvetnými ekonomickými opatřeními Číny na to, že Jižní Korea činí příslušná opatření v zájmu vlastní obrany," řekl Pence pro tiskovou agenturu AFP.
První dvě odpalovací vozidla dorazila do Jižní Koreje 6. března.
Jihokorejská média informovala o tom, že na znamení protestu proti rozmístění systému THAAD bojkotují Číňané jihokorejské zboží. V Číně bylo zavřeno například téměř všech 100 prodejních poboček jihokorejského konglomerátu Lotte, údajně kvůli porušování požárních předpisů. Oficiální ale Peking nikdy neuznával uplatňování ekonomických sankcí vůči Jižní Koreji.
Proti Systému THAAD protestuje i Rusko. Předseda Výboru pro obranu a bezpečnost při Ruské federální komisi Viktor Ozerov uvedl na začátku března, že umístění systému THAAD Spojenými státy v Korejské republice porušuje novou smlouvu o snížení počtu strategických zbraní mezi USA a Ruskem.
Připomeňme, že v Jižní Koreji je trvale přítomno téměř 30 000 amerických vojáků.
Zdroj: Defense Tech
Související články
Injekce 400 miliard dolarů pro americký jaderný arzenál
Podle Rozpočtového úřadu amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) modernizace ...
- 17.02.2017
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Čínská stealth stíhačka J-20 jde do aktivní služby
Čínská vojenská státní televize informovala o zařazení stealth stíhačky páté generace J-20 do ...
- 16.03.2017
- 102 komentářů
- Michael Myklín
Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje
Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...
- 24.03.2017
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
USS Gerald R. Ford: Nejdražší zbraňový systém všech dob vyplouvá
Před několika dny započaly námořní testy nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford. ...
- 11.04.2017
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Severokorejci zformulovali doktrínu,kterou se vymezili vůči USA.Zní zhruba takto. Nedovolte Američanům vojensky se připravit,nedovolte jim použít letectvo,nenechte je převzít ...Zobrazit celý příspěvek
Severokorejci zformulovali doktrínu,kterou se vymezili vůči USA.Zní zhruba takto.
Nedovolte Američanům vojensky se připravit,nedovolte jim použít letectvo,nenechte je převzít iniciativu a zabraňte jim vést válku s minimem vlastních ztrát.
Zní to sice hezky,ale nevím jak toho chtějí dosáhnout.Snad jedině preventivním úderem.A nebo je tu ještě ta možnost, že USA nebudou válčit se státem vlastnícím jaderné zbraně,jak tvrdí indičtí stratégové.
Mimochodem hysterie kolem jaderného programu Sev.K.stoupá úměrně se vzdáleností od poloostrova.Skrýt celý příspěvekPavolR: Třeba na Slovensku máte taky Kima, ale ještě o něm nevíte :-). Nás si pletou Američani s Čečnou. vyslovuje se to stejně a Vás budou třeba se Severní Koreou :-). i když to ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: Třeba na Slovensku máte taky Kima, ale ještě o něm nevíte :-). Nás si pletou Američani s Čečnou. vyslovuje se to stejně a Vás budou třeba se Severní Koreou :-). i když to bych vám nepřál, Aby Vám po Dunaji nepřiplula nějaká lodička s pár letadýlkama :-)Skrýt celý příspěvek
to marecino: S400 je prioritně protiletadlový systém s kombonovaným navedením (povelový+TVM), hlavice je vysoce explozivní tříštivá. THAAD je specializovaný proti balistických ...Zobrazit celý příspěvek
to marecino: S400 je prioritně protiletadlový systém s kombonovaným navedením (povelový+TVM), hlavice je vysoce explozivní tříštivá.
THAAD je specializovaný proti balistických střelám, které ničí před vstupem do atmosféry - navádění je povelové +multispektrální infra), samotná "kil vehicel" neobsahuje trhavinu ale ničí cíl přímým nárazem - hlavice má extrémní manévrovací schopnosti)Skrýt celý příspěvekDomnívám se, že pokud USA zaútočí na SK, bude to jen vojensky omezená "chirurgická" operace - cílem budou základny řízených střel, odpalovací rampy, místa velení a řízení....úder ...Zobrazit celý příspěvek
Domnívám se, že pokud USA zaútočí na SK, bude to jen vojensky omezená "chirurgická" operace - cílem budou základny řízených střel, odpalovací rampy, místa velení a řízení....úder provedou B2, tomahawky a AGM-158..Skrýt celý příspěvek
Jarpe: Uleví se Vám aspoň když píšete takové slabomyslné hlouposti? O intervenci čínských dobrovolníků do Koreje bylo rozhodnuto už 14 dní předtím - o intervenci žádal sám Kim ...Zobrazit celý příspěvek
Jarpe: Uleví se Vám aspoň když píšete takové slabomyslné hlouposti? O intervenci čínských dobrovolníků do Koreje bylo rozhodnuto už 14 dní předtím - o intervenci žádal sám Kim Ir-sen.Skrýt celý příspěvek
jarpe:
No jasné, jasné, chudáčik Mao sa bol pre nejaký incident nútený rozhodnúť prakticky z hodiny na hodinu, či intervenovať, alebo nie.... :-)jarpe:
No jasné, jasné, chudáčik Mao sa bol pre nejaký incident nútený rozhodnúť prakticky z hodiny na hodinu, či intervenovať, alebo nie.... :-)Kdyby ti američtí tankisté nepostříleli tu čínskou pohraniční hlídku na hranicích s Čínou, tak žádná Severní Korea dnes není. Ještě se tím chlubili v jednom dokumentárním pořadu ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby ti američtí tankisté nepostříleli tu čínskou pohraniční hlídku na hranicích s Čínou, tak žádná Severní Korea dnes není. Ještě se tím chlubili v jednom dokumentárním pořadu jak den před Čínskou intervencí postříleli Čínské vojáky.Skrýt celý příspěvek
K tej Severnej Korei. To je clanok cloveka, ktory v tej Severnej Korei bol ako turista. ...Zobrazit celý příspěvek
K tej Severnej Korei.
To je clanok cloveka, ktory v tej Severnej Korei bol ako turista.
http://www.vlaky.net/zeleznice...
Clanok je zamerany na zeleznicu, ale treba preletiet diskusiu pod clankom. Odpovedal na otazky co videl v Korei vseobecne.
Co viem, pytali sa ho aj na bezdomovcov a zobrakov, tych ziadnych tam nevidel.Skrýt celý příspěvekNa KLDR nema smysl utocit z nekolika duvodu. a) Destabilizacni ucinek KLDR na okoli je sam o sobe hodne omezeny. Tamni rezim se chce udrzet u moci a ne rozsirovat svou ideologii ...Zobrazit celý příspěvek
Na KLDR nema smysl utocit z nekolika duvodu.
a) Destabilizacni ucinek KLDR na okoli je sam o sobe hodne omezeny. Tamni rezim se chce udrzet u moci a ne rozsirovat svou ideologii po okolnich zemi. Vyvojem zbrani udrzuje svoji legitimitu a status k jednani s USA.
b) Cina sveho souseda bude podporovat, protoze vaze USA a KLDR je vhodny budouci obchodni artikl - Tajwan, Spartlyovy ostrovy, umele ostrovy? Na druhou stranu KLDR je vhodna zaminka pro rozvoj vojenske moci Japonska, Koreje a silne pritomnosti USA.
c) Jizni Korea mimo politickych predstavitelu neni militantne postavena proti KLDR. Jakykoliv preventivni utok by na jihu vyvolal zemetreseni s tim, ze utok ze strany USA by musel byt podporovan armadou Jizni Koreje.
a ted bez ladu a skladu:
Jedna letadlova lod + doprovadna plavidla jsou pro utok nedostatecne, i kdyz zapocitame letadla nasazena v Jizni Koreji, Guamu a na Okinawe.
Podle americkych vojenskych zdroju je az 80 procent vsech jednotek a techniky v pasmu do 100 km od demilitarizovane zony, ktera je siroka cca 4 km a do populacnich center na jihu to je vzdusnou carou cca 40 km. USA by musela shromazdit velke mnozstvi leteckych/pozemnich jednotek, aby zabranila pripadne odvete.Skrýt celý příspěvekMarthy: já moc dobře vím, jak jsi to myslel. Ale vojáci jsou taky jen lidi. Vím, že jsou to fanatici. Bylo by to jako Japonci za 2.WW. Ale funguje to jako v Rusku, když chceš ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: já moc dobře vím, jak jsi to myslel. Ale vojáci jsou taky jen lidi. Vím, že jsou to fanatici. Bylo by to jako Japonci za 2.WW. Ale funguje to jako v Rusku, když chceš vypadnout třeba někde ze Sibiře, tak máš jedinou šanci a tou je armáda.
Spousta lidí tam musí být ve stejné situaci, když nechtějí skončit na ulici. Na venek se KLDR podle zpráv tváří tak, že všechno je tam nalajnovaný podle špagátu a dokonale to tam funguje. Ale nefunguje to tam třeba tak, jak by si třeba Kim přál. Vem si, teď nechci kecat, ale myslím, co jsem četl, že desetina obyvatel je v těch lágrech. Což už je taky pěkná síla. A ty jsou rozhodně proti vládnoucí garnituře. Všichni tam nejsou tupí ovce.
Vem si nás po 68 roce. Taky jsme tehdy pro západ mohli vypadat jako dnešní KLDR. Myslíš, že tehdy u nás chtěl se západem někdo bojovat? Vím, že tu byli Rusové a byli jsme pod jejich diktátem,
Souhlasím s KOLTem, všichni si všímali, jak se válčí na blízkém východě. Toho využily Rusko/Čína a ted se všichni diví, jak daleko jsou. Vem si Čínu, ta před pár lety spustila masivní přezbrojování a překopala komplet velení armády. A najednou ve zprávách, jako blesk z čistého nebe říkají, že se z ní stává vojenská velmoc. Rusko se hodně poučilo z Čečenska. zjistilo, že mají neschopný velení a zastaralou techniku. Přezbrojují, ale vlivem těch sankcí a cen ropy to museli hodně omezit. Podle mě ty sankce budou mít teda trochu opačnej efekt, ale to je jedno.Skrýt celý příspěvekPodla poslednych sprav,lietadlova lod Uss Carl Vilson nepluje smerom k Severnej Korei ale opacnym smerom na juh,kde sa ma zucastnit vojenskeho cvicenia s Australian army.bud ...Zobrazit celý příspěvek
Podla poslednych sprav,lietadlova lod Uss Carl Vilson nepluje smerom k Severnej Korei ale opacnym smerom na juh,kde sa ma zucastnit vojenskeho cvicenia s Australian army.bud otocili,alebo tam vobec nemali v plane plavat(k Sev.Korei),a cely cas plavali opacnym smerom,takze to bol fake news.howk.Skrýt celý příspěvek
Hlavní důvod, proč se nikomu, ani Číně, nechce vojensky zasáhnout v KLDR, je prostý – nikdo neví, co pak. Vojensky porazit KLDR není pro USA/Čínu/Rusko problém, natož kdyby do toho ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavní důvod, proč se nikomu, ani Číně, nechce vojensky zasáhnout v KLDR, je prostý – nikdo neví, co pak. Vojensky porazit KLDR není pro USA/Čínu/Rusko problém, natož kdyby do toho šly dva z nich či dokonce všichni tři dohromady. Nebylo by to bezbolestné, ale rozhodně proveditelné. Jenže co pak chcete udělat s 25 miliony lidí (OK, po válce by jich asi bylo o nějaký ten milion méně :-( ), jimž je už po minimálně 4 generace totálně vymýván mozek? Podívejte se na rozdíl mezi Z a V Evropy v mentalitě lidí, a to ta vymývárna na naší straně železné opony nebyla ani zdaleka tak šílená jako v Severní Korei a trvala jen 2-3 generace. I moji rodiče mají vzpomínky na dobu před Vítězným únorem, prarodiče pamatují málem R-U. Kolik v KLDR žije dneska lidí pamatujících si něco z doby před válkou v 50. letech? Téměř žádní, čili přenos tradice z doby, kdy tam byla normální společnost, prakticky neexistuje. A to nemluvím o tom, že ani předtím tam nebylo zrovna prvorepublikové Československo, jež bylo na svoji dobu poměrně nadstandardní demokracie.
Jinak řečeno, vyhrajete válku, která vás bude stát spoustu životů a ještě víc peněz. Riskujete při ní obrovskou humanitární katastrofu (zásah Soulu ZHN). Vaši dva největší protihráči vás budou celou tu dobu pomlouvat, vznášet protesty v OSN atd. atp. Ačkoliv vám budou vesele dodávat prostředky k té válce. Krom toho vás minimálně jeden z nich může ekonomicky předstihnout. Váš největší spojenec se na vás pravděpodobně vyse*e, v lepším případě vás slovně podpoří, ale spíš bude kecat o tom, že se věci mají řešit diplomaticky (jako by válka nebyla jen formou diplomacie). Z ekonomického hlediska žádná šance na jakýkoliv profit. A kdyby vám ani tohle všechno nestačilo, jako že každému soudnému člověku ano, musíte vyřešit ten absolutně největší problém ze všech – co, do p*dele, uděláte s 25 miliony lidí s absolutně vymytými mozky. Oproti tomu řešení Afghánistánu se mi jeví jako čajový dýchánek proti ragbyovému zápasu.
Proto do toho USA dlouho nechtěly jít. Kdyby nebylo válek v Astánu a Iráku, možná by něco zkusil Bush. Nicméně po těchto zkušenostech a s Obamou v čele bylo jasné, že se nic konat nebude. A Severokorejci toho skvěle využili. V tuhle chvíli jsme ovšem v situaci, kdy a) USA řídí neřízená střela, která nemá daleko k "rázným řešením"; b) války v Iráku a Astánu přecijen trochu zmizely z povědomí; ale hlavně c) KLDR začíná představovat skutečný průšvih. Dokud měla "jen" silnou konvenční armádu, byl vcelku klid. Na útok neměla, zas takový kreténi v jejím vedení nejsou, aby to zkusili. A co se dělo u nich doma, bylo venkoncem každému u zadele. Jenže v tuhle chvíli díky souhře vnějších i vnitřních příčin se KLDR jednak dostává k jaderným zbraním, jednak k nosičům, které je jsou schopné dopravit na slušnou vzdálenost. Ve své podstatě je poslední šance něco udělat, než bude mít KLDR strategické jaderné střely. A to by už skutečně přestávala všechna sranda.
Myslím si, že dnes je v podstatě situace, kdy by útok na KLDR dával největší smysl – mají ekonomiku v háji, konvenční armáda je venkoncem zastaralá, ještě nemají strategické ZHN. Donedávna nebyl moc důvod, zanedlouho může být pozdě. Otázkou by tedy podle mě nemělo být ani tak zda, spíš jak a kam až. Jestli se spokojit s omezeným konfliktem, který by měl za následek likvidaci kritické vojenské a výzkumné infrastruktury, ale nesl by risiko, že až příště bude opět potřeba vzít na ně klacek (čehož pravděpodobnost se limitně blíží jistotě), nebude k dispozici potřebná mezinárodní situace. Nebo jít do totálního konfliktu s cílem zlikvidovat tamní šílený režim, což by ovšem vedlo ke zcela zásadnímu problému, co potom. Mám obavy, že pokud DT sahne k druhé možnosti, bude v přemýšlení o tom, co potom, podobně nedůsledný, jako byl Bush v případě Iráku...Skrýt celý příspěvekkubo4747 i Rudá armáda měla také početní převahu nad wermachtem a jak dlouho i trvalo,než načerpala bojové zkušenosti.Myslím si,že na taktickém a operačním stupní velení bude ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747 i Rudá armáda měla také početní převahu nad wermachtem a jak dlouho i trvalo,než načerpala bojové zkušenosti.Myslím si,že na taktickém a operačním stupní velení bude velení kKLDR,hluboko zaostávat.Další věcí je otázka,jak budou velitelé na nižších stupních ovlivnění politruky a zda se nebudou bát na sebe zodpovědnost,aby nerozhněvali svého "všemocného vůdce" .Totéž se projevilo i v prvníchlétech války u Rudé armády.Další věcí je teorie a praxe.Skrýt celý příspěvek
Marthy. Teoreticky môže a zrejme kvôli KLDR by sa nikto nepúšťal do totálnej vojny, ale v prípade konfliktu sa môže stať úplne čokoľvek, čo to môže spustiť. Vo vojne neexistujú ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy.
Teoreticky môže a zrejme kvôli KLDR by sa nikto nepúšťal do totálnej vojny, ale v prípade konfliktu sa môže stať úplne čokoľvek, čo to môže spustiť. Vo vojne neexistujú pravidlá a Ženevské konvencie. 50. roky síce nie sú, ale podľa súčasnej politickej scény medzi svetovými hráčmi "Studená vojna" neskončila. Dokonca hráči sú rovnaký, akurát v novom kabáte.
KĽDR má zastaralú armádu, avšak počtom rapídne prevyšuje armádu USA a RoKA. A myslím si, že spomínaný fanatizmus by určite nechýbal. A minimálne taktické jadrové zbrane tiež nie. V konečnom výsledku by podľa môjho názoru dosiahli maximálne "Pyrrhic Victory".Skrýt celý příspěvekmoky-jako že v případě konfliktu mezi KLDR a USA přijde KLDR na pomoc Rusko a Čína?Tak tohle je teprve nesmysl.Nejsou padesátá léta.Ekonomika USA a Číny je natolik propletená a ...Zobrazit celý příspěvek
moky-jako že v případě konfliktu mezi KLDR a USA přijde KLDR na pomoc Rusko a Čína?Tak tohle je teprve nesmysl.Nejsou padesátá léta.Ekonomika USA a Číny je natolik propletená a navzájem se tak potřebují,že mezi nimi žádná válka nebude.Leda,pokud by se někdo zbláznil tak ano,mezi USA,Ruskem a Čínou válka vypuknout teoreticky může,ovšem byla by konečná.A ta nikdy nezačne kvůli KLDR,ti nikoho až tak moc nezajímají aby kvůli nim spustil jadernou válku.Skrýt celý příspěvek
Míša: Naprosto s tebou souhlasím, ale je lepší je napadnout teď než čekat až ty nosiče atd. vyvinou to by potom byla mnohem větší katastrofa
Míša: Naprosto s tebou souhlasím, ale je lepší je napadnout teď než čekat až ty nosiče atd. vyvinou to by potom byla mnohem větší katastrofa
Načítám diskuzi...