Polsko směřuje k raketovému systému Patriot
- 6. 7. 2016
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
V úterý polské ministerstvo obrany informovalo o podepsání memoranda o porozumění mezí polskou zbrojní skupinou PGZ a americkou firmou Raytheon. Podepsání memoranda je důležitým krokem v zavedení protiraketových a protileteckých raketových kompletů Patriot do výzbroje polské armády.
Polsko směřuje k Patriotům
“Díky podepsání memoranda o porozumění se polský průmysl stává důležitou součástí globálního programu Patriot (Global Patriot - pozn. red.) a získá přístup k technologiím. Stejně tak podpis otevírá dveře polskému průmyslu na spoluúčasti při modernizaci 220 systémů Patriot zavedených v 13 zemích,” stojí v tiskovém prohlášení PGZ.
Zavedení systému Patriot do výzbroje polské armády se jeví jako prakticky jisté. Memorandum o porozumění sice není smlouvou o nákupu, ale dává na vědomí, že strany souhlasí s cenou i podobou budoucího kontraktu.
Navíc americký Raytheon má silnou podporu na nejvyšších politických místech ve Varšavě.
Klíčovým krokem v celém programu je souhlas americké strany s tím, že 50 % objemu zakázky získají polské firmy. Polský průmysl rovněž získá přístup k nejmodernějším radiolokačním a raketovým technologiím.
“Nejvíce pravděpodobnou společností a stranou, která vybuduje polský systémy protiraketové obrany, bude společnost Raytheon a americká vláda,” uvedl k podpisu memoranda polský ministr obrany Antoni Macierewicz.
Podpis dohody je načasován jen několik dní před sumitem NATO ve Varšavě (8. až 9. července). Tématem summitu je mimo jiné i diskuze nad nutností zvýšit vojenské výdaje a také možnost trvale umístit do “východního křídla” NATO alianční jednotky.
Propagační video firmy Raytheon.
Program Visla
Nákup raket Patriot je součástí polského programu protiraketové obrany středního dosahu Visla. Polsko chce pro ochranu klíčových míst nakoupit osm baterií Patriot - celkově půjde o 16 radarů pro vedení palby a 48 mobilních odpalovacích stanovišť.
Ve výběrovém řízení polská strana požadovala vícekanálové protivzdušné komplety, tedy komplety schopné najednou působit proti více cílům ve všech směrech od palebného stanoviště. Antirakety musí být také schopny ničit balistické rakety – např. ruské rakety 9M723 systému Iskander-M.
První dvě baterie kompletu Patriot dostane Polsko v roce 2019. Konečný počet osmi baterií Patriot dosáhne náš severní soused v roce 2025.
Výstavba celého polského protileteckého a protiraketového deštníku přijde na 26,5 miliardy zlotých (182 miliardy Kč) - nákup systémů Patriot přijde na 16 miliard zlotých (105 miliard korun). Další miliardy zlotých si ale vyžádá provoz a údržba systému.
V první fází získá Polsko dvě baterie systému Patriot PAC-3 MSE. V dalších etapách pak nejmodernější komplety Patriot NG (Patriot New Generation) s upravenými radary s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array) a s 360°pokrytím.
Do programu Global Patriot je zapojeno 13 zemí.
Nove centrum velení protiraketové obrany Polska
Polsko rovněž chce ze Spojených států nakoupit Integrovaný velitelský systém protivzdušné obrany IBCS ( Integrated Air & Missile Defense Battle Command System ) od firmy Northrop Grumman.
IBCS propojuje nejrůznější radary, senzory, odpalovací systémy a velitelská stanoviště a vytváří jediný taktický obraz bojiště.
IBCS je mimo jiné silně odolný proti prostředkům elektronického boje protivníka - dokáže v případě rušení využít jiné radary a senzory, které nebyly původně navrženy pro vzájemnou spolupráci.
Pokud je jeden radar rušen, IBCS zůstane „ve hře" tím, že využije data z jiného radaru umístěného na jiném místě nebo pracující na jiné frekvenci. IBCS dokáže kombinovat rovněž data z různých radarů do jediného taktického obrazu a odhalit tak případné falešné cíle.
V současnosti je IBCS testován a jeho zavedení do výzbroje americké armády se očekává v roce 2019. Zatím ale není jasné, zda Washington povolí vývoz takto pokročilé technologie do ciziny.
Zdroj: Defense News
Související články
Vrtulníky AH-64 Apache favoritem polského programu Kruk
Do konce června polské ministerstvo obrany rozhodne o vítězi programu Kruk. V rámci programu Kruk ...
- 25.04.2016
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...
- 05.05.2016
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
82. výsadková divize vyzkouší v Polsku nová terénní auta
Polské cvičení Swift Response 16 poslouží americké 82. výsadkové divizi k otestování lehkých ...
- 26.05.2016
- 99 komentářů
- Jan Grohmann
Polská teritoriální obrana
Táhnoucí se ukrajinská krize v nemalé míře překreslila podobu evropské bezpečnosti. Mezi státy, ...
- 28.06.2016
- 16 komentářů
- Matej Kandrík
Jecchus, pointa je v tom na takychto ludi absolutne nereagovat, pozornost inych ludi je jedina vec, ktora ich zaujima, ich jediny ciel. Akykolvek ban sa da obist, strata motivacie ...Zobrazit celý příspěvek
Jecchus, pointa je v tom na takychto ludi absolutne nereagovat, pozornost inych ludi je jedina vec, ktora ich zaujima, ich jediny ciel. Akykolvek ban sa da obist, strata motivacie uz tazko.
Cize poopravil by som Argonauta, staci jedna reakcia na trolla a forum je v haji. Troll samotny je neskodny, kym ho nikto nekrmi.Skrýt celý příspěvek...Poláci si jedou prostě po vlastním způsobu... místo vymýšlení proč to nejde a neustálého přepisování bílých a zelených amodrých knih prostě pomalu ale vytrvale vracejí armádě ...Zobrazit celý příspěvek
...Poláci si jedou prostě po vlastním způsobu... místo vymýšlení proč to nejde a neustálého přepisování bílých a zelených amodrých knih prostě pomalu ale vytrvale vracejí armádě potřebnou sílu.
Druhá obduvuhodná věc na tomto je téměř celonárodní shoda. Nevím - mají tam taky tolik užitečných idiotů jako u nás? Viz radar v Brdech?Skrýt celý příspěvekDocela by mě zajímalo, jaký přístup k technologiím Poláci nákupem Patriotů získají. Obsluhu - ano, ale zbytek? Žádné technologie nad rámec obsluhy tam asi nebudou. Leda pokud by ...Zobrazit celý příspěvek
Docela by mě zajímalo, jaký přístup k technologiím Poláci nákupem Patriotů získají. Obsluhu - ano, ale zbytek? Žádné technologie nad rámec obsluhy tam asi nebudou. Leda pokud by byli jako Čínani, co všechno zkopírují, ale to jim Velký bráška zase nedovolí.
Obecně mám obavu, že pokud stát něco nevyrábí, tak kontakt s technologií má pouze uživatelsky. Přirovnám to k PC - spousta lidí ví, že je v něm procesor - chip. Pár lidí rozumí i jeho architektuře (to je level, který Poláci získají). Žádný ho ale nedovede vyrobit. A právě ve výrobě je to skutečně know how.
K tomu trolejí -stačí jeden troll a forum je v háji.Skrýt celý příspěvekJan Grohmann: Prosím vás, to zimbio se tu z jakého důvodu ještě vyskytuje? To je nějaká adminí legrace? Nebo snad diskuzní sebevražda tohoto serveru? Pochopím, když tu nějací ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann:
Prosím vás, to zimbio se tu z jakého důvodu ještě vyskytuje? To je nějaká adminí legrace? Nebo snad diskuzní sebevražda tohoto serveru?
Pochopím, když tu nějací přispěvatelé sem tam zatrollí, ale ne ve 105% příspěvků jako ono zimbio... Také chápu, že hranice ban/neban může být dosti tenká, ovšem v případě toho zimbio přeci není co řešit...
A pokud tu mám po těch letech co čtu tento server narážet na takovéto šílenosti, alespoň bych uvítal nějaké vyjádření, proč tomu tak musí být, jaká úvaha za tím stojí.
Děkuji.
Ale nepochybuji, že se to výborně baví...Skrýt celý příspěvekRusové vyvíjejí specielně na pšonky podzemní rýchlovrtné geoskandery,vrtající rýchlostí 100m/s,napájením a řízením po káblu! Pšonci budou vyhlížet přílet iskanderů,které stejnak ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové vyvíjejí specielně na pšonky podzemní rýchlovrtné geoskandery,vrtající rýchlostí 100m/s,napájením a řízením po káblu! Pšonci budou vyhlížet přílet iskanderů,které stejnak neuvidí,poněvádž jsou z plastiku a tak radarama zachytí akurát kačice,špačky a čápy,zatímco je rusové podvrtají a vyhodí do luftu aj s tím předraženým patriotickým haraburdím!Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...