Německo-rumunský obrněný transportér
- 21. 11. 2016
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem německá společnost Rheinmetall založí s rumunskou státní společností ROMARM společný podnik. V německo-rumunské spolupráci následně vznikne nový obrněný transportér, případně bojové vozidlo pěchoty.
“Bude zda partnerství v podobě rumunsko-německého společného podniku, který umožní Rheinmetallu získat zakázku od ministerstva obrany a vyvinout obrněný transportér, který bude nejdřív dodán rumunské armádě,” uvedl rumunský premiér pro radio Europa FM. “Část vynaložených prostředků tak zůstane v Rumunsku a pomůže vytvořit pracovní místa.”
Podle rumunského premiéra se ministerstvo obrany snaží uzavřít podobnou dohodu i s jinými výrobci vojenské techniky. Týká se to především nákupu čtyř moderních víceúčelových korvet pro rumunské námořnictvo.
Rumunská společnost ROMARM, resp. dceřiná firma Automecanica Moreni, má rozsáhlé zkušenosti s licenční výrobou sovětských kolových transportérů řady BTR-60, BTR-70 a BTR-80.
Rumunské verze sovětských transportérů mají navíc některá unikátní technická řešení a vylepšení.
Rumunská armáda pro transport vojáků používá především 401 obrněných transportérů 4×4 TABC-79. Jedná se v podstatě o jednoduší verzí rumunského transportéru 8×8 TAB-71 - ten je odvozen od sovětského BTR-60. V rumunské armádě slouží na 387 vozidel TAB-71.
Třetím nejpočetnějším obrněným transportérem je TAB-77 (161 ks) konstrukčně vycházející ze sovětského BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Nejmodernějším kolovým transportérem ve výzbroji je ale švýcarská Piranha IIIC (31 ks).
Rumunská armáda tak má značnou paletu obrněných vozidel, které jsou však nejen zastaralá, ale kladou i velké nároky na logistiku, servis a údržbu. Rumunská armáda proto plánuje nakoupit na 1500 nových kolových obrněných vozidel - ty nahradí nejen transportéry řady TAB, ale i pásové transportéry MTLB a částečně možná i pásová bojová vozidla pěchoty MLVM a MLI-84.
Otázkou je, jak bude nové německo-rumunské vozidlo vypadat. Rumunská strana pravděpodobně dodá korbu a pancéřování, Němci pak přispějí motorem, pohonnou soustavou, podvozkem a zřejmě i elektronickou výzbroji.
S největší pravděpodobností půjde o komponenty z německého vozidla Boxer. Na rozdíl od vozidla Boxer bude ale rumunsko-německý obrněnec obojživelný - to znamená nutnost vyvinout stroj lehčí hmotností kategorie.
Rezistence a obranyschopnost každého státu není jen otázkou síly armády, ale mimo jiné i vyspělosti průmyslu. Rumunsko, stejně jako Polsko, se proto nákupem nové moderní techniky nesnaží jen posílit schopnosti své armády, ale především svého zbrojního průmyslu.
Rumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok 2017 plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP.
Zdroj: Defense News
Související články
Litva kupuje německé transportéry Boxer
Litva významně modernizuje své pozemní ozbrojené síly. Z Německa si pořídí obrněné transportéry, ...
- 14.12.2015
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4
Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...
- 27.12.2015
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer
Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových ...
- 17.10.2016
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Kanóny a lasery pro vozidla Stryker
Americká armáda převzala první prototyp kolového bojového vozidla Stryker XM1296 s 30mm automatickým ...
- 01.11.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Pro Alexa 123 - podle premiéra B. Sobotky a ministra M. Stropnického by se české výdaje na obranu měly na úroveň 2% HDP dostat v r. 2025. Ale to bude patrně u moci jiná vláda než ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Alexa 123 - podle premiéra B. Sobotky a ministra M. Stropnického by se české výdaje na obranu měly na úroveň 2% HDP dostat v r. 2025. Ale to bude patrně u moci jiná vláda než ta současná - a tak ani to není jisté. BídaSkrýt celý příspěvek
Onen skok na 2% HDP je hodně pozoruhodný, přeci jen naši politici tvrdí, že u ČR obdobný skok není možný a že by s tolika penězi vojáci nevěděli co dělat, tak raději budeme ...Zobrazit celý příspěvek
Onen skok na 2% HDP je hodně pozoruhodný, přeci jen naši politici tvrdí, že u ČR obdobný skok není možný a že by s tolika penězi vojáci nevěděli co dělat, tak raději budeme zvyšovat rozpočet tempem cca 0,1 %, možná ani to ne... je to docela smutné.
Ještě přidám, že Boxer pochází od německo-holandské společnosti ARTEC GmbH, nevím, zda má vůbec Rheinmetall samotný, bez KMW, schopnosti k tomu, aby mohlo v Rumunsku vzniknout, něco jako Boxer. Rheinmetall sice dělá skvělé věže, hlavně, elektroniku, ale samotné rorby atd. jen modernizuje nebo repasuje (třeba Lynx z Marderu). Ani bych se tedy nedivil, pokud by ono nové vozidlo mělo základ v Sauru nebo Piranha III, ale oplášťovaná a s cool vzhledem jako Lynx + pokud budou finance, tak i věž od Rheinmetallu. Takto nabízeli u Rheinmetallu modernizaci indických BVP - tam taky šlo o upravenou původní korbu, nové vnitřnosti a díly + nová věž.Skrýt celý příspěvekRumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP. Ak je to pravda, potom Rumunsko ročne zvýši vojenský ...Zobrazit celý příspěvek
Rumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP.
Ak je to pravda, potom Rumunsko ročne zvýši vojenský rozpočet o cca 40%. Kedy bude mať v porovnaní s chudobným Rumunskom bez irónie bohaté Slovensko a Česko obranný rozpočet vo výške 2% HDP? O pobaltských štátoch radšej ani nehovorím.Skrýt celý příspěvekRumunský zbrojní průmysl před nedávnem vyvinul vlastní konstrukce - obrněný transportér Saur-1 a podstatně lepší Saur-2, při jehož konstrukci se zůročily i zkušenosti z vozidel ...Zobrazit celý příspěvek
Rumunský zbrojní průmysl před nedávnem vyvinul vlastní konstrukce - obrněný transportér Saur-1 a podstatně lepší Saur-2, při jehož konstrukci se zůročily i zkušenosti z vozidel Piranha. Nemohou se rovnat Boxeru, ale zato jsou mnohem lehčí, levnější. Byly by tak podle mne vhodnější i pro samu rumunskou armáduSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...