Velká Británie chystá modernizaci protivzdušné obrany
- 3. 5. 2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ministerstvo obrany Velké Británie v rámci programu FLAAT (Future Local Area Air Defence System) plánuje získat nový systém pozemní protivzdušné obrany krátkého dosahu. Průmyslovým koordinátorem programu je evropská společnost MBDA.
FLAAT nahrazuje Rapier
MBDA získala od Ministerstva obrany Velké Británie počáteční kontrakt v hodnotě 36 milionů liber. Cílem kontraktu je prozkoumat jaké možnosti a kapacity FLAAT nabízí britské armádě.
Posuzovací fáze skončí v polovině roku 2015. Ministerstvo obrany Velké Británie poté posoudí, zda investuje další prostředky do programu, podívá se po zahraničním řešení nebo modernizaci protivzdušné obrany odloží.
V případě kladného výsledku FLAAT začne kolem roku 2020 nahrazovat protivzdušný systém krátkého dosahu Rapier (resp. nejnovější verzi Rapier Standard C). Připomeňme, že Rapier je raketový protivzdušný systém jehož počátky sahají do 70. let minulého století. Účinný dálkový dosah střel Rapier je 8000 metrů, výškový pak 3000 metrů.
Střely CAMM
Nový protivzdušný systém se bude opírat o střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Stejné střely využívá partnerský projekt námořní protivzdušné obrany Sea Ceptor, který na britských lodích nahradí letitý systém Seawolf (dostřel 1 – 10 km).
Sea Ceptor vyvíjí rovněž společnost MBDA. Projekt je již z větší dokončen a připraven pro zavedení do výzbroje. Systémy Sea Ceptor v roce 2016 získají nejdříve fregaty Type 23 a v roce 2021 fregaty Type 26.
Video: FLAAT (Future Local Area Air Defence System) / YouTube
CAMM vychází z britských střel vzduch-vzduch ASSRAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile). Střela CAMM o délce 3,2 metrů a hmotnosti 99 kg je schopná postřelovat cíle na vzdálenost 1 až 25 kilometrů. K cíli se blíží rychlostí 1060 m/s.
V počáteční fázi je na cíl naváděná pozemním radiolokátorem, který informace o pozici cíle předává přes datové spojení (datalink). V závěrečné fázi střela pro navedení využívá vlastní palubní radar.
CAMM lze odpalovat ze země, moře i vzduchu. Podle výrobce MBDA střela CAMM dokáže ničit jak letadla a vrtulníky, tak i nejrůznější útočné střely, včetně nadzvukových.
Studený start a vysoká mobilita
Velkou výhodou protivzdušného komplexu FLAAT je rafinovaný způsob vypouštění střel. Pomocí stlačeného vzduchu a pístu je střela CAMM nejdříve vymrštěná z odpalovacího kontejneru do výšky 30 metrů. Teprve poté dojde k zážehu raketového motoru.
Střely konkurenčních protivzdušných systémů jako je ASTER nebo ESSM startují pouze za pomocí raketových motorů. Odpalovací zařízení je tak robustnější a složitější. Platí to například i protivzdušný prostředek 2K12 KUB zavedený v Armádě ČR.
Díky „studenému“ odpalu lze CAMM umístit na lehká nákladní vozidla. V britské armádě se počítá s umístěním 12 kontejnerů se střelami CAMM na náklaďák SV HX60 4×4.
Zdroj: MOD UK
Související články
Budoucnost Britské armády: Army 2020
Britská pozemní armáda (British army) podstupuje výraznou dietu. V rámci projektu Army 2020 se ...
- 06.03.2014
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Britské střely Brimstone pro bezpilotní letouny
Britská pobočka firmy MBDA úspěšně otestovala protizemní střely Brimstone na bezpilotním letadle ...
- 24.03.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu
Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...
- 04.04.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Činnost v palebném postavení i přesuny konvojů cvičili strakoničtí vojáci na Boleticích
Příslušníci 2. baterie 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic absolvovali tento týden ...
- 02.05.2014
- 9 komentářů
- kapitánka Jana Samcová, 25. plrb
Je zajímavé, jak silnou potřebu kvalitní PVO cítí Velká Británie, která přitom má poměrně bezpečnou polohu - mnohem bezpečnější než ČR, která má blíže neklidnému Východu, válčící ...Zobrazit celý příspěvek
Je zajímavé, jak silnou potřebu kvalitní PVO cítí Velká Británie, která přitom má poměrně bezpečnou polohu - mnohem bezpečnější než ČR, která má blíže neklidnému Východu, válčící Ukrajině atd.Skrýt celý příspěvek
Příklad aplikace správných zásad - moderní střely, unifikované s námořnictvem, jednoduché a levné mobilní platformy. Tak by se měly zavádět zbraňové systémy.
Příklad aplikace správných zásad - moderní střely, unifikované s námořnictvem, jednoduché a levné mobilní platformy. Tak by se měly zavádět zbraňové systémy.
Načítám diskuzi...