Britské střely Brimstone pro bezpilotní letouny
- 24. 3. 2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Britská pobočka firmy MBDA úspěšně otestovala protizemní střely Brimstone na bezpilotním letadle MQ-9 Reaper. Během testování střely ničily jak stacionární cíle, tak cíle pohybující se vysokou rychlostí.
Původně střela Brimstone patřila do kategorie zbraní „vystřel a zapomeň.“ Brimstone používá k zaměření cíle milimetrový radar s velkým rozlišením. Díky počítačové databázi zbraň dokáže přesně určit cíl, rozpoznat ho a případně zvolit optimální místo k útoku.
Zkušenosti z Afghánistánu však přiměly konstruktéry přidat do naváděcího systému laserové navádění. V Afghánistánu nebylo možné původní Brimstone používat, protože odporovaly Pravidlům ozbrojeného střetu ROE (Rules of Engagement).
Pravidla ROE vyžadují mít pří používání řízených střel v Afghánistánu „člověka na drátě.“ Jednoduše nejde vystřelit řízenou střelu, „zapomenout na ní“ a doufat, že zasáhne správný cíl.
Upravená střela je označována jako Brimestone s duálním módem DMB (Dual Mode Brimstone). Pilot nebo operátor bezpilotního letadla může vybrat jeden z naváděcích módů, nebo dokonce kombinace obou.
Dual Mode Brimstone zasahuje cíl pohybujcí se přes 100 km/h. / MBDA
Takové řešení se hodí například v chaotickém městském prostředí s množstvím cílů a v blízkostí civilistů, typické pro Irák, Afghánistán nebo Libyi. Operátor může laserem „pojistit“ radarem ozářený cíl, převést raketu na jiný cíl (pokud radar uzamkne špatný cíl), odvolat útok nebo vést střelu na cíl hned od počátku.
Do dnešních dní britské Královské letectvo RAF (Royal Air Force), kde je střela zavedená, odpálilo v Libyi a Afghánistánu 300 střel Brimstone DMB. Úspěšnost zásahu dosáhla 98 %.
Velkou výhodu rakety Brimstone je také její velmi jednoduché použití. Brimstone provádí většinu náročných úkonů (vyhledávání, automatické sledování, rozpoznávání druhu cíle, apod.) zcela automaticky. Připomeňme, že Brimstone má hmotnost 48,5 kg, měří na délku 1,8 m, při průměru 0,18 m.
Předností Brimstone je také pokročilá tandemová hlavice typu HEAT (High-Explosive Anti-Tank) s nízkou fragmentací. První malá 300g nálož propálí pancíř a poté dojde k aktivaci 6kg kumulativní nálože.
Bojová hlavice účinně ničí tanky, obrněná vozidla, nákladní nebo osobní automobily. Díky nízké fragmentaci lze střelu použít také ve větší blízkosti civilistů a civilních objektů.
Britské letectvo nyní plánuje pokročilé střely Brimstone přenést z pilotovaných letounů na bojové drony. Britové pro transfér vybrali svůj nejpokročilejší bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.
Testování střel DMB na dronech MQ-9 Reaper probíhalo na přelomu roku na kalifornské testovací střelnici US Naval Air Weapons Station v China Lake. Drony působily ve své typické výšce 6000 metrů a postřelovaly cíle 7 až 12 kilometrů vzdálené.
Celkově při testech dron odpálil devět střel na stacionární i vysoce pohyblivé cíle. Během testů střely Brimstone úspěšně zasáhly dva automobily pohybující se rychlostí 112 km/h. Operátoři používali k ničení cílů různé kombinace radarového a laserového navádění, a to za hranici přímé viditelnosti s letounem (beyond line of sight) – pomocí satelitní komunikace (SATCOM).
Zdroj: MBDA
Související články
SPARCS: 40mm granát s kamerou
Singapurská firma ST Engineering představila zcela nový typ bezpilotního průzkumného systému SPARCS ...
- 24.02.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
C-MUSIC: Izraelský obranný laser dokončil testování
Izrael dokončil sérií testů svého obranného laserového systému pro civilní dopravní letadla C-MUSIC ...
- 28.02.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
MS 20: Modernizace stíhaček JAS-39 Gripen C/D
Švédská firma Saab vyvíjí a intenzivně nabízí na zahraničních trzích svou nejnovější stíhačku JAS-39 ...
- 12.03.2014
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...