Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje
- 24. 4. 2017
- 79 komentářů
- Jan Grohmann
Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník Novye Izvestija načrtl současný a budoucí stav ruského zbrojního průmyslu. Dementoval také pochyby o schopnostech ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) v souvislosti s americkým raketovým útokem na Sýrii.
Ruslan Puchov je rovněž členem Veřejné rady ruského ministerstva obrany. Rada složená z civilních odborníků a vysloužilých vojáků poskytuje konzultace ministerstvu obrany v nejrůznějších otázkách.
První dotaz redaktora Novye Izvestija směřoval na efektivitu ruských systémů PVO v Sýrii. Po americkém útoku na syrskou základnu aš-Šajrát se v médiích objevily pochyby o schopnostech ruské PVO, protože ta proti útočícím Tomahawkům nijak nezareagovala.
Podle Puchova ruské komplety PVO jsou umístěny na ruských základnách Hmímím a Tartous, a nebyly proto schopny fyzicky ochránit vzdálenou syrskou základnu aš-Šajrát. Američané navíc naplánovali trasu Tomahawků tak, aby obešly postavení ruské PVO.
“V každém případě použití ruských protiletadlových zbraňových prostředků proti americkým řízným střelám by vyžadovalo rozhodnutí na nejvyšších politických místech vedení země, a takového rozhodnutí určitě přijato nebylo … Takže útok Američanů neumožňuje v žádném případě - ať už pozitivně nebo negativně - vyhodnotit účinnost ruských systémů PVO s ohledem na jejich schopnost odrazit útok řízenými střelami,” uvedl Puchov.
Dle mínění Puchova proto nebude mít americký útok vliv na prodej ruských kompletů PVO do zahraničí, protože ti, kteří rozhodují o těchto zakázkách, “dokonale znají tyto faktory”. Navíc vývoz kompletů PVO tvoří pouze 10 % až 20 % vývozu ruských zbraní. Tento poměr ale díky exportu kompletů S-400 do Číny a dalších zemí vzroste.
Dále redaktora Novye Izvestija zajímalo, jak se ruské zbraně osvědčily v Sýrii. Puchov odpověděl, že ruská kampaň v Sýrii je skvělou propagací pro stíhačky Su-30SM, Su-34, Su-35, bitevní vrtulníky M-28N, Ka-52 a také pro nejrůznější přesnou munici.
Slabiny Puchov vidí v nedostatečných průzkumných schopnostech, absenci výkonných bezpilotních letadel a vojenských satelitů. Také počet přesných zbraní je nedostatečný a v některých případech je nutné technologie přesných zbraní vylepšit.
“Čeká nás ještě hodně práce, ale ještě důležitější je, že syrská kampaň nám pomohla odhalit všechny tyto nedostatky a částečně je odstranit. V tomto případě se náklady na získání těchto neocenitelných zkušeností ukázaly být poměrně nízké,” uvedl Puchov.
Puchov také okomentoval postavení Ruska na zbrojním trhu. Vedoucí úlohu mají Spojené státy a pro Rusko jsou nejvážnější konkurenti Čína a Francie. Podle Puchova na rozdíl od Washingtonu Paříž a Peking si při prodeji svých zbraní nedávají politické podmínky a orientují se na obchodní výsledek. Část zakázek mohou Rusku také “ukrást” Turecko a Jižní Korea.
Další otázka směřovala na vyspělost ruských zbraní, resp. na to, v jaké míře stále těží ze sovětských technologií.
“Existuje pokrok, ale velká část vybavení, včetně toho, co se dnes vyrábí a kupuje, stále těží ze sovětského odkazu. Zbraňové systémy skutečně nové generace (stíhačka T-50, tank Armata, pancíř nové generace) se dosud do sériové výroby nedostaly a zůstávají ve vývoji. Musíme však pochopit, že vytvoření nové generace zbraňových systémů trvá mnoho let - cyklus je 10,15, 20 let od začátku výzkumu a vývoje až k reálnému dosažení bojových schopností sériových modelů u bojových jednotek,” říká Puchov.
Rusko začalo skutečně masivně investovat do armády a výzkumu/vývoje nových zbraňových systémů v roce 2010, takže pokud půjde vše dobře, první zbraně nové generace se do výzbroje ruské armády dostanou po roce 2020.
Puchov také rozporoval problémy s financováním nákupů zbraní pro ruskou armádu. Ruská ekonomika je sice již osmým rokem v stagnaci a výše federálního rozpočtu prudce poklesla, ale až do letošního roku byl na nákup zbraní pro ruskou armádu vyčleněn dostatek finančních zdrojů. V letošním roce apetit ruské armády po nových zbraních začal klesat, avšak ne kvůli ekonomickým problémům, ale kvůli nasycenosti armády novými zbraňovými systémy.
Na druhou stranu Puchov uvedl, že pro ruské zbrojní podniky je někdy těžké splnit finanční požadavky Kremlu - dodávky zbraní do ruské armády jsou často na hranici návratnosti investic, které byly do vývoje nového zbraňového systému vloženy.
Ruskému zbrojnímu průmyslu dělají také problémy západní sankce a ukončení vojenské spolupráce s Ukrajinou. Týká se to především nových fregat Projekt 11356 a 22350 a korvet Projekt 20385. Pro jmenované projekty lodí již není možné získat ukrajinské plynové turbíny a německé dieselové motory. Kvůli sankcím navíc nemůže ruská armáda získat servis pro již zavedené západní výrobky a technologie.
Podle Puchova analogy z Číny a jiných zemí nedosahují kvalit západních produktů. Nicméně nahrazení všech dovážených západních výrobků za ruské má být dokončeno v roce 2020.
Redaktor deníku Novye Izvestija se také “neodolal” zeptat na výsledek případného konvenčního střetu mezi Západem a Ruskem.
“Konfrontaci USA a NATO nemohou konvenční ruské síly přežít kvůli rozdílu ve vojensko-technologické oblasti a především díky rozdílnému ekonomickému potenciálu. Mohou ale způsobit vážné škody nepříteli a co je nejdůležitější, ruské ozbrojené síly jsou docela schopné, aby zadržely rozsáhlou pozemní invazi a okupaci hlavních části Ruska,” odpověděl Puchov.
Zdroj: Novye Izvestija
Související články
Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov
Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...
- 06.04.2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Rusko buduje mobilní strategickou protivzdušnou obranu
Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany vytváří vysoce mobilní jednotky strategické ...
- 10.04.2017
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?
NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...
- 13.04.2017
- 100 komentářů
- Pavel Vinkler
První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025
V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA ...
- 18.04.2017
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
Byly doby, kdy redakce překládala vesměs technické články a občas přidala nějaký svůj vlastní. Technický pohled "Zelených mozků" (nečilte se, je to myšleno jen pozitivně) bylo fajn ...Zobrazit celý příspěvek
Byly doby, kdy redakce překládala vesměs technické články a občas přidala nějaký svůj vlastní. Technický pohled "Zelených mozků" (nečilte se, je to myšleno jen pozitivně) bylo fajn období. Bohužel velmi rychle strůjci pochopili, jak funguje internetový marketing posedlý návštěvností. Vážně si myslíte je že je dobrá cesta sem ob den hodit červený hadr, aby byla byla mela? Nepoklonkujte se, mějte koule a dělejte vlastní hodnotný obsah! Sebeúcta je důležitější než návštěvnost ;) Držte se!Skrýt celý příspěvek
Argonaut.CZ Japonsko kapitulovalo především z důvodu vstupu SSSR do války v Tichomoří.Nálety na Tokio byly srovnatelné s účinky jaderných pum. Stejně tak nálety na Drážďany ...Zobrazit celý příspěvek
Argonaut.CZ Japonsko kapitulovalo především z důvodu vstupu SSSR do války v Tichomoří.Nálety na Tokio byly srovnatelné s účinky jaderných pum.
Stejně tak nálety na Drážďany nedonutily kapitulovat Němce.
Truman pouze demonstroval sílu USA pro budoucí vyjednávání se Sověty.Skrýt celý příspěvekDnešní válka je tak hnusně efektivní že snad ani nejde vyhrát. Prostě by hned na začátku došlo k likvidaci výrobních kapacit nepřítele takovým způsobem že by většina států měla ...Zobrazit celý příspěvek
Dnešní válka je tak hnusně efektivní že snad ani nejde vyhrát. Prostě by hned na začátku došlo k likvidaci výrobních kapacit nepřítele takovým způsobem že by většina států měla dost problémů jak udržet ekonomiku obyvatelstva v chodu natož provoz armády. Dnes neexistuje místo které by nebylo v dosahu zbrani jako Sibiř/USA ve WW2. Tenkráte měli Němci problém bombardovat Londýn z Francie !Skrýt celý příspěvek
No, Rusko válku nevyhraje... no nejsem si tím ani na 50% přesvědčen a to už jen z důvodu že Rusko nebojuje spíš jako "armáda" ale jako národ. Oni jsou vlastenci, netvrdím že USA by ...Zobrazit celý příspěvek
No, Rusko válku nevyhraje... no nejsem si tím ani na 50% přesvědčen a to už jen z důvodu že Rusko nebojuje spíš jako "armáda" ale jako národ. Oni jsou vlastenci, netvrdím že USA by tu válku nevyhráli, ale přece jenom evropské mocnosti nejsou na válku připraveni. to už dosvědčuje jen to že když padne nějaký evropský voják nebo civilní oběť tak se z toho celá Evropa posere :-) + umím si představit že by evropské státy dokázali čelit třeba Turecku, mám pocit že Rusko je pro evropskou armádu silný kafe.Skrýt celý příspěvek
Liberál shark : článek pěkný. Teď se tu strhne bitva, kdo vyhraje 3. světovou. A kdo má větší k...e. Dušan: a ty si jako myslíš, že ve válce někoho zajímá ekonomika? Jde o ...Zobrazit celý příspěvek
Liberál shark : článek pěkný. Teď se tu strhne bitva, kdo vyhraje 3. světovou. A kdo má větší k...e.
Dušan: a ty si jako myslíš, že ve válce někoho zajímá ekonomika? Jde o zdroje a pokud vím, tak Japonsko je trochu izolovanejsi nez Rusko. To ma zdroju dostatek. Dám ti základní otázku, o co jde ve válce?Skrýt celý příspěvekotecko: Áno, zužovať relatívne úspešný boj (predsa len, tie straty) Ruska, resp. ZSSR, počas 2. svetovej iba na materiálnu pomoc by bolo skutočne značne naivné, ale jednu vec si ...Zobrazit celý příspěvek
otecko:
Áno, zužovať relatívne úspešný boj (predsa len, tie straty) Ruska, resp. ZSSR, počas 2. svetovej iba na materiálnu pomoc by bolo skutočne značne naivné, ale jednu vec si treba pri pohľade na novodobé ruské dejiny rozhodne uvedomiť - ako v zápase s Napoleónom, tak aj Hitlerom, mali na svojej strane viacero iných mocností a konkrétne Veľká Británia vždy zdatne dorážala a vytvárala koalície, o ktoré sa Rusko mohlo opierať. Naproti tomu, keď sa Rusko stretlo bez podpory inej mocnosti v zápase s porovnateľnou mocnosťou, alebo mocnosťami, skončilo porazené, či už v Krymskej vojne, Rusko-japonskej vojne, alebo trebárs aj v Studenej vojne.Skrýt celý příspěvekDušan..... tak jestli si myslíte, že Rusko porazilo Německo díky "masivní pomoci západu" či že "Rusové dostal většinu pomocí zadarmo" tak si dovolím tvrdit, že o tom nevíte zhola ...Zobrazit celý příspěvek
Dušan..... tak jestli si myslíte, že Rusko porazilo Německo díky "masivní pomoci západu" či že "Rusové dostal většinu pomocí zadarmo" tak si dovolím tvrdit, že o tom nevíte zhola nic či že nám chcete vymýt mozek propagandou!Skrýt celý příspěvek
A taky se zapomina ze Nemecko za 2. Svv vedlo valku na vice frontach. Konflikt sjednocena Evropa a od zactku se angazujici USA versus Rusko se s 2.svv neda vubec srovnavat. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
A taky se zapomina ze Nemecko za 2. Svv vedlo valku na vice frontach. Konflikt sjednocena Evropa a od zactku se angazujici USA versus Rusko se s 2.svv neda vubec srovnavat.
Pokud by se mel hypoteticky konflikt Rusko vs. NATO s necim srovnavat, tak to sou prognozy z dob studene valky, i kdyz i ty uz sou velice zastarale. Velke tankove bitvy se v dohledne dobe nevrati.Skrýt celý příspěvekJaponsko je trochu jiný případ. Kromě bombardování na Japonské půdě pozemní válka neprobíhala a rozumně kapitulovali po použití jaderných bomb. Ostatně právě světové války pomohly ...Zobrazit celý příspěvek
Japonsko je trochu jiný případ. Kromě bombardování na Japonské půdě pozemní válka neprobíhala a rozumně kapitulovali po použití jaderných bomb. Ostatně právě světové války pomohly USA k ekonomické velikosti, protože 150 let se mohou nerušeně rozvíjet a nemají bezprostřední nepřátele schopné je reálně ohrozit.
Rusové se opravdu umí uskrovnit. Mají ale velká problém, a to je malá natalita. Proto si nemohou a nechtějí dovolit žádný větší konflikt. Ostatně proto jaderné odstrašování - nejenom proti NATO, ale i Číně.Skrýt celý příspěvekArccos Japonci dokázali trpieť x-krát viac ako Amíci ... ale proti ekonomike USA nemali najmenšiu šancu ... A čo sa týka ekonomiky ... Rusko závisí na príjmoch za suroviny .. ...Zobrazit celý příspěvek
Arccos
Japonci dokázali trpieť x-krát viac ako Amíci ... ale proti ekonomike USA nemali najmenšiu šancu ...
A čo sa týka ekonomiky ... Rusko závisí na príjmoch za suroviny .. prevažne od západu ...takže vojna by znamenalo rýchly ekonomický kolabs Ruska.
2.SV vyhrali Rusi i za masívneho prispenia západu. Samozrejme, že o tom Rusi neradi hovoria ... ale pomoc západu predstavovala cca 10-12 % ruskej produkcie a nie 4 % ako tvrdili komunisti. Mnohé technológie, ako napr. radary či vysielačky či "len" nákladná vozidlá boli kvalitou úplne iná liga. Treba pripomenúť, že väčšinu tejto pomoci dostali Rusi zadarmo ... resp. sa im to po vojne odpustilo.Skrýt celý příspěvekZbytečná polemika, přímá konfrontace nebude pravděpodobná, rovnala by se 3.sv. a tam již nikdo nevyhrává, snad matka příroda a ta zavede nový druh. Tyhle otázky může dávat jen ...Zobrazit celý příspěvek
Zbytečná polemika, přímá konfrontace nebude pravděpodobná, rovnala by se 3.sv. a tam již nikdo nevyhrává, snad matka příroda a ta zavede nový druh. Tyhle otázky může dávat jen šílenec, který nezná taneček, který probíhá mezi Ruskem a USA již dost dlouho. Hloupý a nejspíš jen politicky angažovaný novinář.Skrýt celý příspěvek
Rusko válku s NATO vyhraje. A netvrdím to proto, že jsem ruský příznivec. Netvrdím to ani proto, že bych považoval ruskou techniku za kvalitní, natož nadřazenou. Tvrdím to ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko válku s NATO vyhraje.
A netvrdím to proto, že jsem ruský příznivec. Netvrdím to ani proto, že bych považoval ruskou techniku za kvalitní, natož nadřazenou.
Tvrdím to proto, že Rusové a Rusko umí trpět. V případě války naběhnou na totální válečné nasazení, bez ohledu na ekonomické nebo lidské ztráty. Stejný systém jakým vyhráli druhou světovou. A nesrovnatelný s tím, jak je Západ přecitlivělý na každou oběť, ať už je to padlý voják nebo prosté omezení komfortu vlastního obyvatelstva.Skrýt celý příspěvekto shal: ANO 1241 Rád nemeckých rytierov + švédov http://encyklopedia.sme.sk/c/3... 1812 Napoleon a s ním celá európa ...Zobrazit celý příspěvek
to shal: ANO
1241 Rád nemeckých rytierov + švédov http://encyklopedia.sme.sk/c/3...
1812 Napoleon a s ním celá európa http://encyklopedia.sme.sk/c/8...
1941 Hitler a s ním celá západná europa.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Proxy válku nebo třeba lokální konflikt třeba na Ukrajině? Rozhodně.
Invazní válku? Projevil snad někdy západ chut obsadit Rusko? Ne.flanker.jirka: Proxy válku nebo třeba lokální konflikt třeba na Ukrajině? Rozhodně.
Invazní válku? Projevil snad někdy západ chut obsadit Rusko? Ne.
Načítám diskuzi...