Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje
- 24. 4. 2017
- 79 komentářů
- Jan Grohmann
Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník Novye Izvestija načrtl současný a budoucí stav ruského zbrojního průmyslu. Dementoval také pochyby o schopnostech ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) v souvislosti s americkým raketovým útokem na Sýrii.
Ruslan Puchov je rovněž členem Veřejné rady ruského ministerstva obrany. Rada složená z civilních odborníků a vysloužilých vojáků poskytuje konzultace ministerstvu obrany v nejrůznějších otázkách.
První dotaz redaktora Novye Izvestija směřoval na efektivitu ruských systémů PVO v Sýrii. Po americkém útoku na syrskou základnu aš-Šajrát se v médiích objevily pochyby o schopnostech ruské PVO, protože ta proti útočícím Tomahawkům nijak nezareagovala.
Podle Puchova ruské komplety PVO jsou umístěny na ruských základnách Hmímím a Tartous, a nebyly proto schopny fyzicky ochránit vzdálenou syrskou základnu aš-Šajrát. Američané navíc naplánovali trasu Tomahawků tak, aby obešly postavení ruské PVO.
“V každém případě použití ruských protiletadlových zbraňových prostředků proti americkým řízným střelám by vyžadovalo rozhodnutí na nejvyšších politických místech vedení země, a takového rozhodnutí určitě přijato nebylo … Takže útok Američanů neumožňuje v žádném případě - ať už pozitivně nebo negativně - vyhodnotit účinnost ruských systémů PVO s ohledem na jejich schopnost odrazit útok řízenými střelami,” uvedl Puchov.
Dle mínění Puchova proto nebude mít americký útok vliv na prodej ruských kompletů PVO do zahraničí, protože ti, kteří rozhodují o těchto zakázkách, “dokonale znají tyto faktory”. Navíc vývoz kompletů PVO tvoří pouze 10 % až 20 % vývozu ruských zbraní. Tento poměr ale díky exportu kompletů S-400 do Číny a dalších zemí vzroste.
Dále redaktora Novye Izvestija zajímalo, jak se ruské zbraně osvědčily v Sýrii. Puchov odpověděl, že ruská kampaň v Sýrii je skvělou propagací pro stíhačky Su-30SM, Su-34, Su-35, bitevní vrtulníky M-28N, Ka-52 a také pro nejrůznější přesnou munici.
Slabiny Puchov vidí v nedostatečných průzkumných schopnostech, absenci výkonných bezpilotních letadel a vojenských satelitů. Také počet přesných zbraní je nedostatečný a v některých případech je nutné technologie přesných zbraní vylepšit.
“Čeká nás ještě hodně práce, ale ještě důležitější je, že syrská kampaň nám pomohla odhalit všechny tyto nedostatky a částečně je odstranit. V tomto případě se náklady na získání těchto neocenitelných zkušeností ukázaly být poměrně nízké,” uvedl Puchov.
Puchov také okomentoval postavení Ruska na zbrojním trhu. Vedoucí úlohu mají Spojené státy a pro Rusko jsou nejvážnější konkurenti Čína a Francie. Podle Puchova na rozdíl od Washingtonu Paříž a Peking si při prodeji svých zbraní nedávají politické podmínky a orientují se na obchodní výsledek. Část zakázek mohou Rusku také “ukrást” Turecko a Jižní Korea.
Další otázka směřovala na vyspělost ruských zbraní, resp. na to, v jaké míře stále těží ze sovětských technologií.
“Existuje pokrok, ale velká část vybavení, včetně toho, co se dnes vyrábí a kupuje, stále těží ze sovětského odkazu. Zbraňové systémy skutečně nové generace (stíhačka T-50, tank Armata, pancíř nové generace) se dosud do sériové výroby nedostaly a zůstávají ve vývoji. Musíme však pochopit, že vytvoření nové generace zbraňových systémů trvá mnoho let - cyklus je 10,15, 20 let od začátku výzkumu a vývoje až k reálnému dosažení bojových schopností sériových modelů u bojových jednotek,” říká Puchov.
Rusko začalo skutečně masivně investovat do armády a výzkumu/vývoje nových zbraňových systémů v roce 2010, takže pokud půjde vše dobře, první zbraně nové generace se do výzbroje ruské armády dostanou po roce 2020.
Puchov také rozporoval problémy s financováním nákupů zbraní pro ruskou armádu. Ruská ekonomika je sice již osmým rokem v stagnaci a výše federálního rozpočtu prudce poklesla, ale až do letošního roku byl na nákup zbraní pro ruskou armádu vyčleněn dostatek finančních zdrojů. V letošním roce apetit ruské armády po nových zbraních začal klesat, avšak ne kvůli ekonomickým problémům, ale kvůli nasycenosti armády novými zbraňovými systémy.
Na druhou stranu Puchov uvedl, že pro ruské zbrojní podniky je někdy těžké splnit finanční požadavky Kremlu - dodávky zbraní do ruské armády jsou často na hranici návratnosti investic, které byly do vývoje nového zbraňového systému vloženy.
Ruskému zbrojnímu průmyslu dělají také problémy západní sankce a ukončení vojenské spolupráce s Ukrajinou. Týká se to především nových fregat Projekt 11356 a 22350 a korvet Projekt 20385. Pro jmenované projekty lodí již není možné získat ukrajinské plynové turbíny a německé dieselové motory. Kvůli sankcím navíc nemůže ruská armáda získat servis pro již zavedené západní výrobky a technologie.
Podle Puchova analogy z Číny a jiných zemí nedosahují kvalit západních produktů. Nicméně nahrazení všech dovážených západních výrobků za ruské má být dokončeno v roce 2020.
Redaktor deníku Novye Izvestija se také “neodolal” zeptat na výsledek případného konvenčního střetu mezi Západem a Ruskem.
“Konfrontaci USA a NATO nemohou konvenční ruské síly přežít kvůli rozdílu ve vojensko-technologické oblasti a především díky rozdílnému ekonomickému potenciálu. Mohou ale způsobit vážné škody nepříteli a co je nejdůležitější, ruské ozbrojené síly jsou docela schopné, aby zadržely rozsáhlou pozemní invazi a okupaci hlavních části Ruska,” odpověděl Puchov.
Zdroj: Novye Izvestija
Související články
Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov
Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...
- 06.04.2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Rusko buduje mobilní strategickou protivzdušnou obranu
Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany vytváří vysoce mobilní jednotky strategické ...
- 10.04.2017
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?
NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...
- 13.04.2017
- 100 komentářů
- Pavel Vinkler
První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025
V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA ...
- 18.04.2017
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
SSSR a jeho průmysl je jedna strana mince, ta druhá je ovšem Německo...které na válečnou v pravém slova smyslu najelo až v druhé polovině války a to s velkými porodními bolestmi. ...Zobrazit celý příspěvek
SSSR a jeho průmysl je jedna strana mince, ta druhá je ovšem Německo...které na válečnou v pravém slova smyslu najelo až v druhé polovině války a to s velkými porodními bolestmi. Zahájit válku proti 250 milionu lidí Německým průmyslem roku 1941 bylo zkrátka dost ambiciózní a ten sovětský je v produkci převyšoval již v tomto roce a rozdíl jen rostl + neschopnost Německa soustředit se na perspektivní typy a sjednotit produkci + dodávky spojenců, válkou nezasažených + ruská schopnost přetrpět neuvěřitelné věci.
Ohledně pomoci spojenců, ta se dá kvantifikovat, nejsme komunisti, abychom jí zatracovali, ale nedělejme opačnou chybu. Před Moskvou dostala wehrmacht stopku a to se zásobování teprve rozjíždělo a i kdyby bylo poloviční či třetinové v následujících letech tak SSSR by prostě Německo neobsadilo a válku tak jak si jí rozjelo s Británií a USA v zádech jednou prohrálo.Skrýt celý příspěvekInak ale fakt, asi najzaujímavejšie tvrdenie v článku je v skutočnosti to, že ruská PVO nemôže strieľať bez povolenia najvyšších miest. Obzvlášť v kontexte diskusií pri tunajších ...Zobrazit celý příspěvek
Inak ale fakt, asi najzaujímavejšie tvrdenie v článku je v skutočnosti to, že ruská PVO nemôže strieľať bez povolenia najvyšších miest. Obzvlášť v kontexte diskusií pri tunajších príspevkoch ohľadom toho, prečo napríklad nezasahujú ani proti izraelským leteckým úderom.Skrýt celý příspěvek
Logic: Jestli nevidíš rozdíl v růstu během poválečné obnovy, tedy 19-22 a mezi růstem v období velké hospodářské krize, kdy v podstatě všude na docházelo k útlumu průmyslové ...Zobrazit celý příspěvek
Logic: Jestli nevidíš rozdíl v růstu během poválečné obnovy, tedy 19-22 a mezi růstem v období velké hospodářské krize, kdy v podstatě všude na docházelo k útlumu průmyslové výroby.
V roce:
1900 vyráběli 0,304 mil.t uhlí
1913 vyráběli 30 mil. t uhlí
1940 vyráběli 166mil. t uhlí
Jo efektivitu a vůli bojovat za Rusko vidím jasně v jejich výsledcích WW1 a nemyslím jsi že by byli o tolik lepší než to co předvedly ve WW2. Nezapomeň že ten stát se během WW1 zhroutil a to se v podstatě bojovalo jen na hranicích !Skrýt celý příspěvekJirosi: Fór je v tom, že by demokratické rusko těch tanků pravděpodobně vyrobilo více - a využilo by je efektivněji (protože by např. nikdo nezmasakroval polovinu vedení armády). ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Fór je v tom, že by demokratické rusko těch tanků pravděpodobně vyrobilo více - a využilo by je efektivněji (protože by např. nikdo nezmasakroval polovinu vedení armády). Koukni se, jak např. během meziválečného období průmysl
Ono rusko za cara totiž nebylo tak zaostalé, jak praví komunistický mýtus. Ano, bylo na tom značně hůře než Evropa (ovšem to také znamená, že daleko snadněji rostlo), ale mělo velký potenciál k růstu a také rostlo.
Stalin defakto těžil z toho, co se udělalo na přelomu 19. a 20. století - nestavěl na zelené louce. Viz např.
http://alphahistory.com/russia...
Konkrétně např. už v roce 1900 bylo Rusku 4 největším výrobcem oceli na světě. Za druhé světové války museli ocel dovážet....
Stejnětak např. industriální produkce v Rusku dosáhla předválečného stavu teprve na začátku roku 1927. Srovnej to např. s rychlostí toho, jak se za druhé světové války bylo schopno oklepat západní německo, a najednou to vůbec nevypadá jako zázrak. To jen první léta komunismu přivedly Rusko do takového svrabu, že pak bylo schopné neuvěřitelně růst - ale to se jen dostávalo na předchozí úroveň.
Je např. pravda, že mezi 1928 a 1940 Rusko zčtyřnásobilo objem vyrobené oceli. Ok. Dobrý výsledek. Ve Výmarské republice se ovšem zdvojnásobil mezi lety 19 a 22...
Já nijak nechci tvrdit, že se za Stalina neindustrializovalo. Industrializovalo. Ale industrializovalo se i před ním - a ten "obrovský" růst byl z velké části způsoben průšvihem VŘSR, která hodila Rusko o velkej kus cesty dozadu.
To jen komunistický dějepis připsal veškerou "slávu" za Ruskou industrializaci Stalinovi. Přitom to byl proces, který masivně nastartoval dvacet let před nástupem Stalina za toho "zaostalého cara" a Stalin jen nastoupil do rozjetého vlaku - a to ještě ten vlak nejprve ukradl a rozbil.Skrýt celý příspěvekShania Práve logistika bola to čo zabezpečovali Rusom L&L ... dodávky výkonných nákladných vozov, lokomotív, vagónov, železníc, paliva, pneumatík ovplyvnilo vývoj východnej ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
Práve logistika bola to čo zabezpečovali Rusom L&L ... dodávky výkonných nákladných vozov, lokomotív, vagónov, železníc, paliva, pneumatík ovplyvnilo vývoj východnej fronty zásadne. Nie náhodou sa stali symbolom východnej fronty kaťuše ... na amerických podvozkoch ....
Obe strany zanedbávali logistiku - Nemci i Rusi. Ale pokým Nemci si museli vystačiť s roztriešteným autoparkom celej Európy, tak Rusi fungovali na špičkových vozidlách pár typov. I letecká doprava plne závisela od dodávok a licencií z USA.
Okrem toho Amíci dodali veľké množstvo obrábacích strojov, ktoré umožnili rast sovietskej zbrojnej výroby.Skrýt celý příspěveklogik O "vyčistení" ZSSR od inteligencie dnes píšu ruskí autori. Už sa mi nechce hľadať či som o tom čítal v knihe od Bešanova či Bariatinského, ale sú tam desiatky strán popisu ...Zobrazit celý příspěvek
logik
O "vyčistení" ZSSR od inteligencie dnes píšu ruskí autori. Už sa mi nechce hľadať či som o tom čítal v knihe od Bešanova či Bariatinského, ale sú tam desiatky strán popisu "čistenia" všetkých sfér života od politiky cez vysoké školy ... koncom 20-tich rokov bolo ZSSR intelektuálne rozvrátenou krajinou, kde chýbali pradpoklady na vedecký či priemyselný rozvoj.
Ale to došlo i komunistom ... a preto koncom 20-tich rokov nadviazali spoluprácu so západom - hlavne s Veľkou Britnániou a ešte viac s USA a začali odznovu budovať technické kádre a i celkovo priemysel.
To tempo bolo pomerne rýchle, ale sprevádzané nekonečne pomaly rastúcou kvalitou a dá sa povedať, že začiatkom 30-tich rokov vyrábali v ZSSR jeden väčší črep za druhým a kvalita licenčných výrobkov bola často tak zúfalá, že končili rovno v šrote. To sa rokmi samozrejme zlepšovalo, ale katastrofálna kvalita sprevádzala sovietsku techniku ešte v Španielsku ... a dá sa povedať, že i vplyvom neskoršieho rozvratu v roku 1941 sa dostávala na akú takú úroveň až koncom druhej svetovej vojny.
Preto nie je vôbec náhoda, že ruské zbrane boli zväčša jednoduché a robustné ... iné totiž nevedeli Rusi ani vyrobiť - čo však bola často i výhoda.Skrýt celý příspěvekotecko 2.SV vyhrali Rusi I ZA masívneho prispenia západu. PROSIL BY SOM NEZAVÁDZAŤ ... a nevkladať, resp. nemanipulovať s textom ... lebo bez toho "i za" a nie "vďaka" ... ...Zobrazit celý příspěvek
otecko
2.SV vyhrali Rusi I ZA masívneho prispenia západu.
PROSIL BY SOM NEZAVÁDZAŤ ... a nevkladať, resp. nemanipulovať s textom ... lebo bez toho "i za" a nie "vďaka" ...
Takže tu "dokazujete" čosi čo ste si sám vyfabulovali ....
A myslím, že viem o tom dosť ... zato Vy ste neprišli z jediným argumentom ...
Keby sme išli do detailu, tak by sme museli ZSSR odčítať dva roky veľmi vzornej spolupráce s Hitlerom pri terorizovaní Európy .... na čo Rusi dnes veľmi radi zabúdajú ....Skrýt celý příspěvekJirosi: ano, to je dobrý postřeh. Hlavní důvod proč dokázali vyrobit tolik techniky bylo díky jejich předválečné kooperaci s Fordem a dalšími US firmami a tím přístup k sériové ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: ano, to je dobrý postřeh.
Hlavní důvod proč dokázali vyrobit tolik techniky bylo díky jejich předválečné kooperaci s Fordem a dalšími US firmami a tím přístup k sériové výrobě, omezené životnosti a dalším technologiím a během války dostali další podporu a technologie.
Kdyby měli průmyslové technologie na urovni Německa a nebo VB, nikdy by nedokázali zapojit masy nekvalifikovaných lidí do výroby a tak přežít nejtěžší odzdobí.
Díky tomu taky měli dost nákladních aut, vlaku na udrzeni jejich přepjaté logistiky.
L&L pak už byl jen bonus, který jim pomohl udržet se kousek nad bodem zlomu.Skrýt celý příspěvekLogik: Já jsi to právě na rozdíl od tebe uvědomuji. Jen pro představu před válkou měli 20k tanků za války vyrobily svépomocí dalších 50k+ pomoc od spojenců. A teď jsi představte že ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: Já jsi to právě na rozdíl od tebe uvědomuji. Jen pro představu před válkou měli 20k tanků za války vyrobily svépomocí dalších 50k+ pomoc od spojenců. A teď jsi představte že by carské/demokratické Rusko mělo jen polovinu průmyslových zdrojů ? Tedy 10k před válkou a 25k ve válce. WW2 byla válkou materiální, tedy průmyslovou a to co tam Stalin udělal za 20.let s průmyslem prostě nemá na světe obdoby. Dá se to srovnávat z Čínským růstem od 80. let, jenže nezapomeňte že v té době byla hospodářská krize ve světe.Skrýt celý příspěvek
Jirosi: A na základě čeho to tvrdíš? Víš, kolik tam třeba v dvacátých a třicátých letech zařvalo inteligence? Uvědom si, jak bylo Rusko velká země a kolik mělo obyvatel - to, ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: A na základě čeho to tvrdíš? Víš, kolik tam třeba v dvacátých a třicátých letech zařvalo inteligence?
Uvědom si, jak bylo Rusko velká země a kolik mělo obyvatel - to, že v podstatě samo nebylo schopno materiálně utáhnout válku s Německem o jeho vyspělosti nijak nesvědčí.Skrýt celý příspěvekNadik1805 & Jirosi: Či by si s demokratickým režimom viedli Rusi lepšie záleží hlavne od toho, čo by krajine dali tie možno až desiatky miliónov Rusov, ktorých životy by boli ...Zobrazit celý příspěvek
Nadik1805 & Jirosi:
Či by si s demokratickým režimom viedli Rusi lepšie záleží hlavne od toho, čo by krajine dali tie možno až desiatky miliónov Rusov, ktorých životy by boli ušetrené občianskej vojny, boľševickho a stalinského teroru, ba možno aj 2. svetovej vojny ak by Rusko pokračovalo v spolupráci s dohodovými mocnosťami, miesto aby sa ako outsider bratričkovalo s podobne outsiderským Nemeckom.
Lebo najväčším bohatstvom každej krajiny je človek, ako jediný tvorca hodnôt, a práve to je asi najväčšia slabina Ruska, že jeho kedysi legendárne ľudské zdroje boli posledných sto rokov sústavne brutálne decimované, či už fyzicky, alebo morálne.Skrýt celý příspěvekNadík1805: No zrovna pro Rusko byl komunistický režim přínosem. Minimálně z něj v meziválečném období z něho byla díky němu velmoc. Od války v podstatě těží s toho statusu a nebýt ...Zobrazit celý příspěvek
Nadík1805: No zrovna pro Rusko byl komunistický režim přínosem. Minimálně z něj v meziválečném období z něho byla díky němu velmoc. Od války v podstatě těží s toho statusu a nebýt atomových bomb, tak jsou tam kde byli za cara.Skrýt celý příspěvek
Neschopnost Evropy už dokazuje jen ta jejich závislost na Americké obraně a to jak začalo při zvolení Trumpa, NATO panikařit co budou dělat :D Dále když si vzpomenu za jakých ...Zobrazit celý příspěvek
Neschopnost Evropy už dokazuje jen ta jejich závislost na Americké obraně a to jak začalo při zvolení Trumpa, NATO panikařit co budou dělat :D Dále když si vzpomenu za jakých sraček se Rusko muselo dostávat, no ani se nedivým té ekonomice, vždyť USA tam na tom svým kontinentu nemají konkurenci a měli tam pouze dvě války. Oproti ruskému území což si zažilo dvě světové války, zaostalosti za ostatními státy Evropy v 19. st., 40 let tvrdého režimu a velkému rozkladu armády a ekonomiky v 90. letech po rozpadu SSSR. A ještě jako závěr, za neustálým napětím který roste mezi západem a východem je fakt, že USA a Evropa jednají s Ruskem jako vítězové studené války což se Rusku dost nelíbí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...