Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov
- 6. 4. 2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací se do Ruska, kde projde rozsáhlou modernizací. Zároveň s tím se opět objevují hlasy pro stavbu nové ruské letadlové lodě.
Nový pohon i letouny MiG-29K/KUBR
První rozsáhlá modernizace od roku 1998 se uskuteční v loděnicích Zvjozdočka ve městě Severodvinsk, které jsou součástí státního koncernu Spojená loďařská korporace. To vše pod dohledem konstrukční kanceláře Něvskoje, která navrhovala všechny lodě ruského námořnictva. O větší modernizaci se vážně hovoří od roku 2010, ale vždy došlo jen na povrchní úpravy a opravy.
Práce začnou v červnu tohoto roku. Odhadované náklady se pohybují kolem 20 miliard rublů (356 milionů dolarů), ale zdroje ruských novin Izvestija hovoří až o trojnásobné částce. Celý proces má dle ruské admirality trvat dva a půl roku. Životnost jediné ruské letadlové lodi se prodlouží o 25 let.
Hlavním aspektem modernizace bude vylepšení pohonu. I když Admiral Kuzněcov nebude vybaven jaderným reaktorem, čtyři z jeho osmi kotlů podstoupí opravy a další čtyři budou zcela nahrazeny novými.
Další změny se dotknou letové paluby, která dostane zcela nový povrch a záchytné systémy. Právě problémy se záchytným systémem, ať přímo nebo nepřímo, byly důvodem ztráty letadel MiG-29K a Su-33.
S instalací parního katapultu se kvůli náročné a drahé údržbě nepočítá. Plavidlo se také dočká významného vylepšení řídících a elektronických systémů (navigace, komunikace, elektronický boj, systémy kontroly boje).
Změny nastanou také v palubní letce. Stávající Su-33 určené k vybojování vzdušné nadvlády budou nahrazeny víceúčelovými stroji MiG-29 K /KUBR, které jsou menší a lehčí než Suchoje, takže jich loď pojme více (až 24).
Vzhledem k tomu, že Admiral Kuzněcov byl vyvíjen (a provozován) primárně jako plovoucí protiletecká platforma s integrovanými protilodními schopnostmi, plánované změny z něj učiní univerzálnější plavidlo více se podobající letadlovým lodím ostatních států.
Otázkou zůstává, zda ve výzbroji Kuzněcova zůstane 12 protilodních střel P-700 Granit, jejichž odstranění se v minulosti plánovalo. Zatímco některé zdroje uvádějí, že odstraněny byly, jiné tvrdí, že jsou stále součástí výzbroje.
Ruský loďařský průmysl
I když mohou Rusové při modernizaci zúročit své zkušenosti ze Sýrie nebo z přestavby letadlové lodě třídy Kijev na INS Vikramaditya pro indické námořnictvo, celý projekt má nemalá úskalí.
Jedním z nich je stav současného ruského loďařského průmysl, který je dlouhodobě zmítán problémy v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků a výrobních technologií.
Stejně tak je nutné počítat se zmenšujícím se ruským vojenským rozpočtem, ve kterém ruské námořnictvo (vyjma jaderných ponorek) nebylo nikdy příliš prioritizováno.
V kombinaci s aktuálními ruskými vojenskými potřebami, mezi které letadlová loď nepatří, je zcela reálné, že se modernizace opět odloží, protáhne, nebo dojde jen k dílčím úpravám lodě.
Nová letadlová loď
Periodicky se v ruské politické, vojenské i odborné sféře objevují názory, že Rusko potřebuje více letadlových lodí.
Mezi nejaktivnější propagátory patří Krylovovův vědeckovýzkumný ústav, ze kterého pochází návrh Projektu 23000E Štorm. Za tímto označením se skrývá 330 m dlouhá letadlová loď s jaderným pohonem, s výtlakem kolem 100 tisíc tun a dosahující rychlosti až 30 uzlů (55 km/h). Tyto charakteristiky téměř kopírují vlastnosti nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford.
Hlavní problém je, že ruské ministerstvo obrany o návrh lodi z finančních důvodů nejeví zájem a další potenciální zájemce, Indie, dává přednost stavbě vlastního plavidla (částečně kvůli špatné zkušenosti s ruským dodáním INS Vikramaditya).
Zdroj: Jane´s, War is Boring
Související články
Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG
Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...
- 18.05.2016
- 186 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím
Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...
- 21.10.2016
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii
Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...
- 27.10.2016
- 273 komentářů
- Jan Grohmann
Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov
Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...
- 05.12.2016
- 217 komentářů
- Jan Grohmann
tak ještě jinej pohled na new CV...ono není podstatný, kolik jich postaví...ale zda ji vůbec postaví...podle ěm ji postavit musí, jinak technologicky ztratí krok a to určitě ...Zobrazit celý příspěvek
tak ještě jinej pohled na new CV...ono není podstatný, kolik jich postaví...ale zda ji vůbec postaví...podle ěm ji postavit musí, jinak technologicky ztratí krok a to určitě nechtějí...to máte jako s PAK FA, nemyslím si, že by ro Rusa bylo důležitý je zavést do výzbroje ve velkých počtech, jen pár set, udržect technologii, rozvíjet a STOP.
A nedělejte z Rusů neschopy, vzpomeňte na program RAH-66, Crusader, Zumwalt, ponorky SeaWolf ... vleký voči...a prd z toho.
Takže ti dva borečci USA a RF si nemaj co vyčítat, ani závidět, ani co pomlouvat :DSkrýt celý příspěvekfenri : já se s tebou hádat určitě nebudu. Zas tak do hloubky jsem to nezjišťoval. Ale vážně nechápu, k čemu by jim ty lodě byly. Jejich stát je přes půl světa a podle mě je ...Zobrazit celý příspěvek
fenri : já se s tebou hádat určitě nebudu. Zas tak do hloubky jsem to nezjišťoval.
Ale vážně nechápu, k čemu by jim ty lodě byly. Jejich stát je přes půl světa a podle mě je mnohem jednodušší a levnější postavit x letišť v příhraničí. Myslím si,že nemají žádné velké geopolitické zájmy. A nevím, kam by ty lodě posílali.Skrýt celý příspěvekBavíme sa o krajine s HDP Talianska, ktorá už teraz dáva na armádu enormné 4 percentá HDP ročne. Kuznecov je skapínajúci dinosaurus (plánované peniaze tam by mali dať radšej niekde ...Zobrazit celý příspěvek
Bavíme sa o krajine s HDP Talianska, ktorá už teraz dáva na armádu enormné 4 percentá HDP ročne. Kuznecov je skapínajúci dinosaurus (plánované peniaze tam by mali dať radšej niekde inde do hladinového loďstva) a nový aircraft carrier je scifi. Na to je to prirdrahý projekt.Skrýt celý příspěvek
stanik: "Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory... " -tak docela to není ...Zobrazit celý příspěvek
stanik:
"Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory... "
-tak docela to není pravda. Pokud by jim stačila letadlovka do 100 000t výtlaku a 350m délky, mohou jí stavět třeba tady:
http://www.bz.ru/en/about/...
V Kerči a Kronštadtu údajně do 150 000 tun výtlaku (k tomu jsem skeptický z pohledu na snímky) a dokončuje se Bolšoj Kamen (Zvezda), s kapacitou trupů do 350 000t. Ten má být hotov 2018 a podle snímků satelitních i in situ to asi stihnou, minimálně doky a haly stojí.
Takže na tuty dvě, až čtyři lokality, kde mají doky na stavbu velkých trupů. Jak jsou na tom navazující technologie nevím.Skrýt celý příspěvekRychlá zpráva: 40 až 60 představitelů americké armády dnes v noci odletělo do Sýrie na oficiální návštěvu syrsko-ruské základny. Ruská strana byla o návštěvě předem ...Zobrazit celý příspěvek
Rychlá zpráva:
40 až 60 představitelů americké armády dnes v noci odletělo do Sýrie na oficiální návštěvu syrsko-ruské základny. Ruská strana byla o návštěvě předem informována, takže se stihla ukrýt. Kreml je k tématu návštěvy tradičně zdrženlivý. Místní zpravodaj z Moskvy pouze uvedl, že podle očitých svědků do Kremlu brzo ráno podle středoevropského času vysokou rychlostí vjela kolona vozů Lada Niva s nákladem čístých spodků a dva Zily s Aspirinem.
PS: nemohl jsem si pomoci :-) klidně to smažte, není tu vlákno kam by se to víc hodilo, protože Kuzněcov alespoň u té Sýrie byl a třeba se zase vrátíSkrýt celý příspěvekJenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory... Podle mě není v jejich silách ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory...
Podle mě není v jejich silách teď nějaký letadlový lodě postavit. A jak tu někdo psal, tak teď mají asi jiný priority. Co jsem nedávno koukal na dokument o ponorkách, tak jich vyřadili nějakých 88 (s jaderným pohonem) - po pádu SSSR a nemyslím si, že se něco nejbližších letech změní. Prostě na to nemají finance. Jedine,že by ropa byla zase za 100USD, ale to taky neklapne.Skrýt celý příspěvekJjj Uljanovsk byl slušný projekt. Ale u Ruska berte, že mají trochu jiné rozložení sil. Oni potřebují námořnictvo na Severu, Baltu, Černém moři a Pacifiku, takže i 3 LL jsou pro ně ...Zobrazit celý příspěvek
Jjj Uljanovsk byl slušný projekt. Ale u Ruska berte, že mají trochu jiné rozložení sil. Oni potřebují námořnictvo na Severu, Baltu, Černém moři a Pacifiku, takže i 3 LL jsou pro ně málo, protože v provozu budou i v nejlepším případě dvě (minimálně jedna v údržbě). USA mají v provozu 10 LL a je jim to málo, chtěli by 12 ve službě. Takže považovat Rusko za velmoc v povrchových silách je hodně optimistické a musí je to strašně žrát :-DSkrýt celý příspěvek
Wenet01 : s tím souhlasím. Ta loď ve Středomoří byla jen demonstrace síly, zadnej užitek to vesměs nemělo. Spíš si tam Rusové uřízli trochu ostudu, s téma dvěma letadlama, co ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet01 : s tím souhlasím. Ta loď ve Středomoří byla jen demonstrace síly, zadnej užitek to vesměs nemělo. Spíš si tam Rusové uřízli trochu ostudu, s téma dvěma letadlama, co skončily ve vodě.
Oni těch lodi postavili celkem dost, něco sesrotovali, zbytek prodali a Kuznecova si nechali.
https://cs.m.wikipedia.org/wik...
Ta poslední třída už byla celkem zajímavá. Navíc ta loď byla napůl hotová.Skrýt celý příspěvekRaziel87: 1/ Svoje dojmy si strčte za klobouk, já o ně mám ještě menší zájem než Vy o ty mé. 2/ Diskuse na palba.cz nesleduji, tamní diskutéry neznám a jejich názory mne ...Zobrazit celý příspěvek
Raziel87:
1/ Svoje dojmy si strčte za klobouk, já o ně mám ještě menší zájem než Vy o ty mé.
2/ Diskuse na palba.cz nesleduji, tamní diskutéry neznám a jejich názory mne nezajímají. Co se týče mého vkusu, já raději Jane's + Aviation Week.
3/ Tykejte někomu jinému, krávy jsme spolu nepásli.
4/ S konverzací s Vámi jsem skončil, protože nechci přidělávat panu Grohmannovi práci s mazáním postů. S hulváty je diskuse ztráta času.Skrýt celý příspěvekRusko, stejně jako jiné země s jedinou letadlovou lodí, je patrně nebude používat k ničemu jinému než je občasná demonstrace síly...vše co Rusy zajímá mají dosažitelné jiným ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko, stejně jako jiné země s jedinou letadlovou lodí, je patrně nebude používat k ničemu jinému než je občasná demonstrace síly...vše co Rusy zajímá mají dosažitelné jiným způsobem, takže modernizace jediné lodi stačí, nový typ letadla je nesmysl (nestřetnou se s ničím co by před tím nesundalo jejich armádní letectvo)...letadlovky potřebují jen USA, a kvůli Africké expanzi v budoucnu nutně i Čína...pro Rusy je to drahá zbytečnost, na kterou neměli ani za SSSR, natož nyníSkrýt celý příspěvek
Jakub2: 1. Neviem, ako si prišiel na nasledovnú tézu: "SU-33 vozí jen protiletadlové rakety, MiGy budou vozit i bomby, které jsou nepoměrně větší a je třeba je někde skladovat s ...Zobrazit celý příspěvek
Jakub2:
1. Neviem, ako si prišiel na nasledovnú tézu: "SU-33 vozí jen protiletadlové rakety, MiGy budou vozit i bomby, které jsou nepoměrně větší a je třeba je někde skladovat s odpovídajícím zabezpečením."
Nevadí, nemusím všetko vedieť. Každopádne, počas operácie v Sýrii si mal správy plné fotiek a videí, kde Su-33 štartovali vyzbrojené bombami FAB-500-M54
http://bmpd.livejournal.com/22...
2. Čo sa MiGu-29K týka, tak ten bol od začiatku konštruovaný ako lietadlo pre operovanie z lietadlových lodí. S MiG-29 má už len málo spoločné. A keď už Ti tak vadí, že je jeho derivátom, ako je možné, že Ti neprekáža platforma, z ktorej vyšiel F/A-18? Veď aj Hornet je len navalizovaná verzia YF-17, ktorá mala byť určená pre US Air Force.
3. Vývoj novej palubnej stíhačky je z ekonomických dôvodov dosť nepravdepodobný, tak ako už uviedol halladin. Skôr sa budú Rusi snažiť udržať Su-33 spolu s MiG-29K čo najdlhšie v službe. Možno Ti koncom minulého roka unikla správa o tom, že sa obnovuje výroba motorov pre Su-33. Takže to vyzerá, že tak skoro do dôchodku nepôjdu.
https://ria.ru/defense_safety/... Skrýt celý příspěvekhalladin: 1) tady píšou něco jiného - 230km/hod http://www.aviamarket.org/russ... 235 ...Zobrazit celý příspěvek
halladin:
1) tady píšou něco jiného - 230km/hod
http://www.aviamarket.org/russ...
235 km/h
http://www.globalsecurity.org/...
pochybuju, že námořní verze ji bude mít vyšší
2) i kdyby to bylo těch 250, tak
Kinetická energie přistávající SU-33 (mv^2):
18.4*0,240^2 = 1,06 GJ
Kinetická energie přistávajícího Mig-29 při 250km/h:
11*0,250^2 = 0,69 GJSkrýt celý příspěvekRe : SU-33 je velké a těžké letadlo, tj. pro přistání má tvrdé hmotnostní limity (nemůže přistávat s výzbrojí, musí ji odhazovat), k tomu vysoký rychlostní limit 240 km/h a malou ...Zobrazit celý příspěvek
Re : SU-33 je velké a těžké letadlo, tj. pro přistání má tvrdé hmotnostní limity (nemůže přistávat s výzbrojí, musí ji odhazovat), k tomu vysoký rychlostní limit 240 km/h a malou letovou palubu
Mig 29 má limit ještě o 10km/hodinu vyšší... :-) 250 km/hod.
A jistě že má SU-33 na Kuzněcovovi omezení - to je ovšem důvod postavit něco o dost většího než Kuzněcov - s katapulty
A su-35 neunese 12, ale jen 8 tun :-)Skrýt celý příspěvekAmerická LL G. Ford má palubu z kevlaru hrubého 50 cm ? Ak by rusi chceli stavať novú LL podobnej triedy budú mať k dispozícii v Rusku cca 160000 m2 kus 50 cm hrubý kevlaru ? A ...Zobrazit celý příspěvek
Americká LL G. Ford má palubu z kevlaru hrubého 50 cm ? Ak by rusi chceli stavať novú LL podobnej triedy budú mať k dispozícii v Rusku cca 160000 m2 kus 50 cm hrubý kevlaru ? A tak by sa dalo ísť od prípadu k prípadu , nakoniec z toho bude podobný paskvil ako Kuznecov , ktorý ke´D pláva v Biskajom zálive tak v Londýne vedia kde sa presne nachádza , podľa dymového ocasu.Skrýt celý příspěvek
Jakube, Jakube.....špatně si pamatuješ, co k tomu napsal Starlight před časem zde na AN a asi vůbec neznáš diskuzi ke Kuznetsovu na Palba.cz. To co tady přetřásáš se řešilo už na ...Zobrazit celý příspěvek
Jakube, Jakube.....špatně si pamatuješ, co k tomu napsal Starlight před časem zde na AN a asi vůbec neznáš diskuzi ke Kuznetsovu na Palba.cz. To co tady přetřásáš se řešilo už na spoustě a spoustě stran, tady i na mnoha jiných forech - máš pravdu jen částečně a přijde mi, že cíleně upravuješ výroky jiných, aby ti z textu vyšlo to, co chceš ty - to je nesportovní :-)Skrýt celý příspěvek
Halladin: Rusko v horizontu dalších 20 let nepostaví další LL, protože ruské ministerstvo má následující priority: 1. armáda 2. strategické síly 3. letectvo . . 55. ...Zobrazit celý příspěvek
Halladin: Rusko v horizontu dalších 20 let nepostaví další LL, protože ruské ministerstvo má následující priority:
1. armáda
2. strategické síly
3. letectvo
.
.
55. námořnictvo.Skrýt celý příspěvekHalladin: Je úplně k hovnu mít na palubě SU-35, které naloží 12 tun výzbroje, když je nedostanete z lodi (krátká vzletová paluba, skokanský můstek, absence katapultu). To potom ...Zobrazit celý příspěvek
Halladin: Je úplně k hovnu mít na palubě SU-35, které naloží 12 tun výzbroje, když je nedostanete z lodi (krátká vzletová paluba, skokanský můstek, absence katapultu). To potom není LL, ale muzeum.
A to není všechno - SU-33 je velké a těžké letadlo, tj. pro přistání má tvrdé hmotnostní limity (nemůže přistávat s výzbrojí, musí ji odhazovat), k tomu vysoký rychlostní limit 240 km/h a malou letovou palubu (limit pro přistání je odchylka max 4,2 metru od středové osy). A SU-35 je ještě o tunu těžší, o metr delší a má o půl metru větší rozpětí (podpalubní hangáry nejsou nafukovací) = provozovat ho na "velkém" Kuzněcovovi bude stejně těžké jako dnes provozovat SU-33.
Ad specializovaný námořní letoun - nemyslím úplně novou konstrukci, ale od začátku specializovanou verzi v projektu nového stíhače (byť i to má svoje úskalí viz F-35C), možná odlehčenou zmenšenou verzi Suchoje T-50.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...