Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje
- 24. 4. 2017
- 79 komentářů
- Jan Grohmann
Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník Novye Izvestija načrtl současný a budoucí stav ruského zbrojního průmyslu. Dementoval také pochyby o schopnostech ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) v souvislosti s americkým raketovým útokem na Sýrii.
Ruslan Puchov je rovněž členem Veřejné rady ruského ministerstva obrany. Rada složená z civilních odborníků a vysloužilých vojáků poskytuje konzultace ministerstvu obrany v nejrůznějších otázkách.
První dotaz redaktora Novye Izvestija směřoval na efektivitu ruských systémů PVO v Sýrii. Po americkém útoku na syrskou základnu aš-Šajrát se v médiích objevily pochyby o schopnostech ruské PVO, protože ta proti útočícím Tomahawkům nijak nezareagovala.
Podle Puchova ruské komplety PVO jsou umístěny na ruských základnách Hmímím a Tartous, a nebyly proto schopny fyzicky ochránit vzdálenou syrskou základnu aš-Šajrát. Američané navíc naplánovali trasu Tomahawků tak, aby obešly postavení ruské PVO.
“V každém případě použití ruských protiletadlových zbraňových prostředků proti americkým řízným střelám by vyžadovalo rozhodnutí na nejvyšších politických místech vedení země, a takového rozhodnutí určitě přijato nebylo … Takže útok Američanů neumožňuje v žádném případě - ať už pozitivně nebo negativně - vyhodnotit účinnost ruských systémů PVO s ohledem na jejich schopnost odrazit útok řízenými střelami,” uvedl Puchov.
Dle mínění Puchova proto nebude mít americký útok vliv na prodej ruských kompletů PVO do zahraničí, protože ti, kteří rozhodují o těchto zakázkách, “dokonale znají tyto faktory”. Navíc vývoz kompletů PVO tvoří pouze 10 % až 20 % vývozu ruských zbraní. Tento poměr ale díky exportu kompletů S-400 do Číny a dalších zemí vzroste.
Dále redaktora Novye Izvestija zajímalo, jak se ruské zbraně osvědčily v Sýrii. Puchov odpověděl, že ruská kampaň v Sýrii je skvělou propagací pro stíhačky Su-30SM, Su-34, Su-35, bitevní vrtulníky M-28N, Ka-52 a také pro nejrůznější přesnou munici.
Slabiny Puchov vidí v nedostatečných průzkumných schopnostech, absenci výkonných bezpilotních letadel a vojenských satelitů. Také počet přesných zbraní je nedostatečný a v některých případech je nutné technologie přesných zbraní vylepšit.
“Čeká nás ještě hodně práce, ale ještě důležitější je, že syrská kampaň nám pomohla odhalit všechny tyto nedostatky a částečně je odstranit. V tomto případě se náklady na získání těchto neocenitelných zkušeností ukázaly být poměrně nízké,” uvedl Puchov.
Puchov také okomentoval postavení Ruska na zbrojním trhu. Vedoucí úlohu mají Spojené státy a pro Rusko jsou nejvážnější konkurenti Čína a Francie. Podle Puchova na rozdíl od Washingtonu Paříž a Peking si při prodeji svých zbraní nedávají politické podmínky a orientují se na obchodní výsledek. Část zakázek mohou Rusku také “ukrást” Turecko a Jižní Korea.
Další otázka směřovala na vyspělost ruských zbraní, resp. na to, v jaké míře stále těží ze sovětských technologií.
“Existuje pokrok, ale velká část vybavení, včetně toho, co se dnes vyrábí a kupuje, stále těží ze sovětského odkazu. Zbraňové systémy skutečně nové generace (stíhačka T-50, tank Armata, pancíř nové generace) se dosud do sériové výroby nedostaly a zůstávají ve vývoji. Musíme však pochopit, že vytvoření nové generace zbraňových systémů trvá mnoho let - cyklus je 10,15, 20 let od začátku výzkumu a vývoje až k reálnému dosažení bojových schopností sériových modelů u bojových jednotek,” říká Puchov.
Rusko začalo skutečně masivně investovat do armády a výzkumu/vývoje nových zbraňových systémů v roce 2010, takže pokud půjde vše dobře, první zbraně nové generace se do výzbroje ruské armády dostanou po roce 2020.
Puchov také rozporoval problémy s financováním nákupů zbraní pro ruskou armádu. Ruská ekonomika je sice již osmým rokem v stagnaci a výše federálního rozpočtu prudce poklesla, ale až do letošního roku byl na nákup zbraní pro ruskou armádu vyčleněn dostatek finančních zdrojů. V letošním roce apetit ruské armády po nových zbraních začal klesat, avšak ne kvůli ekonomickým problémům, ale kvůli nasycenosti armády novými zbraňovými systémy.
Na druhou stranu Puchov uvedl, že pro ruské zbrojní podniky je někdy těžké splnit finanční požadavky Kremlu - dodávky zbraní do ruské armády jsou často na hranici návratnosti investic, které byly do vývoje nového zbraňového systému vloženy.
Ruskému zbrojnímu průmyslu dělají také problémy západní sankce a ukončení vojenské spolupráce s Ukrajinou. Týká se to především nových fregat Projekt 11356 a 22350 a korvet Projekt 20385. Pro jmenované projekty lodí již není možné získat ukrajinské plynové turbíny a německé dieselové motory. Kvůli sankcím navíc nemůže ruská armáda získat servis pro již zavedené západní výrobky a technologie.
Podle Puchova analogy z Číny a jiných zemí nedosahují kvalit západních produktů. Nicméně nahrazení všech dovážených západních výrobků za ruské má být dokončeno v roce 2020.
Redaktor deníku Novye Izvestija se také “neodolal” zeptat na výsledek případného konvenčního střetu mezi Západem a Ruskem.
“Konfrontaci USA a NATO nemohou konvenční ruské síly přežít kvůli rozdílu ve vojensko-technologické oblasti a především díky rozdílnému ekonomickému potenciálu. Mohou ale způsobit vážné škody nepříteli a co je nejdůležitější, ruské ozbrojené síly jsou docela schopné, aby zadržely rozsáhlou pozemní invazi a okupaci hlavních části Ruska,” odpověděl Puchov.
Zdroj: Novye Izvestija
Související články
Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov
Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...
- 06.04.2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Rusko buduje mobilní strategickou protivzdušnou obranu
Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany vytváří vysoce mobilní jednotky strategické ...
- 10.04.2017
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?
NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...
- 13.04.2017
- 100 komentářů
- Pavel Vinkler
První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025
V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA ...
- 18.04.2017
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
pro Dušana.. ńo, tak pouze s tím posledním příspěvkem se dá souhlasit. Jo ,a třeba tanků dodalo USA Rusku 5000ks, ovšem celkem jich bylo zničeno ve válce 95 tis.... chtěl bych ...Zobrazit celý příspěvek
pro Dušana.. ńo, tak pouze s tím posledním příspěvkem se dá souhlasit. Jo ,a třeba tanků dodalo USA Rusku 5000ks, ovšem celkem jich bylo zničeno ve válce 95 tis.... chtěl bych taky upozornit, že prví pomoc od USA přišla až v roce 1943, tedy PO bitvě u Moskvy, Stalingradu, Kurska... V polovině roku 1943 představoval například objem dodaných vozidel ve vozovém parku Rudé armády pouze 5,4 % celkového počtu, v polovině roku 1944 to bylo 19 %,
Ta pomoc USA byla prima, ale rozhodující zbraně si rusové vyrobili sami.
Wiki uvádí tato čísla ze Smlouvy o půjčce a pronájmu USA:
Dodávky trvaly od března 1941 do 20. září 1945. Celkový objem dodávek představoval částku 50,1 miliardy dolarů, z této částky dostala Velká Británie 31,4 miliardy, SSSR 11,3 miliardy, Francie 3,2 miliardy,Skrýt celý příspěvekUž len krátko skúsim objasniť či Rusi platili Amíkom za 2.SV - lebo bolo to to spomínané často .. a každý niečo iné - čomu sa nečudujem, lebo je i na wiki kopu nepresností. ...Zobrazit celý příspěvek
Už len krátko skúsim objasniť či Rusi platili Amíkom za 2.SV - lebo bolo to to spomínané často .. a každý niečo iné - čomu sa nečudujem, lebo je i na wiki kopu nepresností.
Takže za prvé dodávky Rusi normálne platili ... čo bol prípad zlata z nešťastného krížniku Edinburg. Po nábehu lend-lease zmluvy Rusi ako protiplnenia dodávali nejaké suroviny, ale väčšinu mali splatiť po vojne, resp. vrátiť tovar.
Skúsim nejaké "okrúhle" čísla. Dodávky boli za cca 12 miliárd USA, ruské protiplnania boli za pár sto milińov USA, po vojne Rusi časť výzbroje vrátili ... ale zvúčša len účtovne, fyzicky sa zbrane, hlavne letecká technika, zlikvidovali na mieste, lebo Amíkom sa samozrejme neoplatilo ju prevziať späť. Ostal dlh vo výške cca 11 mld. USA.
Tento ZSSR nesplácal a v rámci prípravy odzbrojovacích zmlúv im Amíci väčšinu dlhu odpustili - presnejšie odpustili dodávku zbraní a vybavenie použiteľné v civilnom sektore mali Rusi splatiť. Túto čiastku Rusi splatili myslím v roku 2008 a tým sa táto kapitola uzavrela.Skrýt celý příspěvekKupodivu docela reálně zhodnocený aktuální stav. Tedy s výjimkou některých nepřiznaných problémů, např.: 1/ ruské zbraně jsou levné, protože kvalitativně a technologicky jde ...Zobrazit celý příspěvek
Kupodivu docela reálně zhodnocený aktuální stav. Tedy s výjimkou některých nepřiznaných problémů, např.:
1/ ruské zbraně jsou levné, protože kvalitativně a technologicky jde dost často o druhou ligu; dnes se ale potýkají s těžkou konkurencí z ČLR, která se kvalitativně přibližuje k ruské úrovni;
2/ Francouzi si také kladou politické podmínky pro export zbraňových technologií - THALES od r. 2014 nedodává termovize ani jiné vybavení do Ruska; Rusové si také kladou politické podmínky podmínky (v Sýrii nejsou kvůli krásným očím Bašára Assada, ale kvůli politice a současně Syřanům prodávají na úvěr hromadu vojenské techniky)
3/ Ty nové ruské systémy ani zdaleka nedokáží nahradit všechno zastaralé vybavení. Tvrzení o dnešní nasycenosti je vysloveně hloupé když 60% ruské vojenské techniky stále pamatuje SSSR (tj. vybavení u aktivních útvarů). Proto byl spuštěn plán modernizace ruské armády - stačí se podívat, to bylo v roce 2010 oficiálně deklarováno jako cíl do konce desetiletí + porovnat s tím, co bylo uděláno
4/ Finančně oholit dodavatele vojenské techniky je velmi hloupé řešení. Potom chybí prostředky na vývoj a firma musí žádat o státní subvence - ruský stát jednou rukou bere a druhou dává.
5/ Do roku 2020 samozřejmě nebudou nahrazeny všechny západní výrobky (asi myšleny vojenské technologie a technologie dvojího určení). To je taková líbivá lež.Skrýt celý příspěvektak i sovětský ikonický náklaďáček ZIS-5 byl upravenou kopií Fiat F-15. Otázka nezní, co Rusové měli okopírované licenčně či bezlicenčně, otázka spíš zní co neměli? V některých ...Zobrazit celý příspěvek
tak i sovětský ikonický náklaďáček ZIS-5 byl upravenou kopií Fiat F-15. Otázka nezní, co Rusové měli okopírované licenčně či bezlicenčně, otázka spíš zní co neměli? V některých případech jim kopírování pomohlo a další generace už byla "jejich", jinde ani po 100letech kopírování stále daný produkt neumí, viz výroba osobních aut, která je v Rusku dodnes tragická.Skrýt celý příspěvek
Dodávky SSSR - > Německo 10.2.1940 - 22.6.1941 čísla jsou odahy (přesná se různí) 1.5mil tun obilí, 1mil tun minerálních olejů, 2.7t platiny, 900 000tun nafty, mangan, chrom, ...Zobrazit celý příspěvek
Dodávky SSSR - > Německo 10.2.1940 - 22.6.1941
čísla jsou odahy (přesná se různí) 1.5mil tun obilí, 1mil tun minerálních olejů, 2.7t platiny, 900 000tun nafty, mangan, chrom, bavlna
Německo -> SSSR
Těžký křižník, 1 - několik ks od téměř každého letadla vyráběného v té době, pancéřové plechy na stavbu lodí, vzhledem k tomu, že plnili liknavě, není moc nikde přesné číslo.
Lze říci, že tažení na západě a první fáze východní fronty z velké části poháněla ruská nafta a hodně výroby těžilo z dodaných surovin. Naproti tomu si SSSR vyzkoušel leteckou techniku, ale moc mu to nepomohlo. Lutzow sloužil jako plovou baterie proti Němcům.Skrýt celý příspěvekSorry za pokračování v OT. Motor VK-105 (Jak-1, ...) - vyšel z Hispano-Suiza 12Y Hvězdicové motory - založeno na Wright-Cyclone R-1820 Tanky BT - východiskem byl Christie ...Zobrazit celý příspěvek
Sorry za pokračování v OT.
Motor VK-105 (Jak-1, ...) - vyšel z Hispano-Suiza 12Y
Hvězdicové motory - založeno na Wright-Cyclone R-1820
Tanky BT - východiskem byl Christie M1930
Tankové motory - M-5 (Liberty), M6 (Hispano-Suiza 8Fb), M-17 (BMW IV)
T-34 - podvozek Christie
Klimov RD-45 - RollsRoyce Nene
RD-10 - Jumo 004
A dalo by se asi pokračovat hodně dále. Tolik k vyspělosti SSSR před 2.s.v. Který stát dnes mi to připomíná :-DSkrýt celý příspěvekGlobeElement Rusko posílalo zlato do Británie za zboží, které kupovali Britové od USA a přeposlali to do Ruska. Neměli vše zadarmo. Však křižník Edinburg plny zlata byl nechráněn ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement Rusko posílalo zlato do Británie za zboží, které kupovali Britové od USA a přeposlali to do Ruska. Neměli vše zadarmo. Však křižník Edinburg plny zlata byl nechráněn a potopenSkrýt celý příspěvek
Pánové, musí být rovněz vzato do úvahy, že dodávky v rámci americké půjčky a pronájmu přicházely do Sovětského svazu během nejkritičtějšího období války – hlavně v druhé polovině ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, musí být rovněz vzato do úvahy, že dodávky v rámci americké půjčky a pronájmu přicházely do Sovětského svazu během nejkritičtějšího období války – hlavně v druhé polovině roku 1942. Navíc SSSR by nikdy nebyl schopen vyrobit své vlastní zbraně během válečných let, kdyby nebylo americké pomoci. USA ve válečných letech dodaly Sovětskému svazu 2,3 miliony tun oceli. Toto množství dostačilo k výrobě 70,000 tanků T-34. Objem dodávek aluminia byl 229,000 tun, což dostačovalo pro pokrytí potřeb sovětského leteckého a tankového průmyslu pro dva roky. Je nutno zmínit i dodávky potravin: 3.8 milionů tun konzervovaného vepřového masa, uzenin, másla, čokolády, sušených vajec atd. Sovětská armáda dostala rovněž 423,000 telefonů a desetitisíce bezdrátových stanic. SSSR dostal materiál a strojové vybavení pro rafienrie ropy, baterie, stany padáky a tak dále a tak dále. Rudá armáda byla obuta do 15 milionů párů amerických vojenských bot.
Sovětský svaz obdržel statisíce vojenských vozidel a motocyklů. Nedostatek paliva byl řešen dodávkami celkem 2,5 milionů tun ropých produktů. Rooseveltova štědrá „zahradní hadice“ dodala Stalinovi 595 lodí, včetně 28 fregat, 105 ponorek, 77 obchodních lodí, 22 torpedových člunů, 104 protiponorkových plavidel a jiných lodí. Sovětské letectvo dostalo 4,952 stíhaček Aerocobra a 2,410 stíhacích letadel Kingcobra. Nejslavnější sovětský pilot druhé světové války, trojnásobný Hrdina Sovětského svazu Alexander Pokryškin, vzlétal proti Hitlerovým leteckým esům ve stíhačce Aerokobra.Nutno též doplnit,dodávky kolejnic,železničních vagonu a lokomotiv.
Na závěr jedna zajimavost:Rozkazem Statního výboru obrany č.2507 z 12.11.1942 se stanovil příděl vodky na den a muže.Na základě dohoto nařízení např.při operaci Mars od 25.11.do 31.12.1942 činily dodávky:Karelský front 364 000 l.,Leningradský front 553 000 l,Severozápadní front 407 000 l,,Kalininský front 690 000 l,Západní front 980 000 l, vodky atd.A tak se ptám,kde je doprava PHM,munice,potravin a potravin na frontu.Kde by Rudá armáda nabrala kapacity na tuto přepravu bez dodávek s USA.
Vycházím s knihy David M. Glantz:"Největší Žukovova porážka".V poznámkách číslo 461Skrýt celý příspěvekUSA za pomoc SSSR zaplaceno nedostaly, respektive ne za tu část, která byla dodávána na základě Lend and Lease. Rusové to odůvodnili tím, že zaplatili krví svých lidí. Pomoc USA ...Zobrazit celý příspěvek
USA za pomoc SSSR zaplaceno nedostaly, respektive ne za tu část, která byla dodávána na základě Lend and Lease. Rusové to odůvodnili tím, že zaplatili krví svých lidí.
Pomoc USA byla zejména hospodářská - tanky si SSSR dokázal vyrábět sám, ale třeba jídlo už ne. Německo zabralo západní část SSSR a tím i 70% produkce potravin. Bez pomoci USA by sovětská armáda neměla boty, palivo a neměla by co jíst.
A pak technicky náročné věci - například rádia. USA dodaly tisíce vysílaček do letadel a radarů.Skrýt celý příspěvekSorge-227 Sovětský automobilový průmysl potřeboval ve 30 letech rozjet velkokapacitní výrobu automobilů, a proto 31.května 1929 SSSR a americká automobilka FORD Motor Comp. ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227 Sovětský automobilový průmysl potřeboval ve 30 letech rozjet velkokapacitní výrobu automobilů, a proto 31.května 1929 SSSR a americká automobilka FORD Motor Comp. podepsali dohodu o technické pomoci při zahájení sériové výroby osobních automobilů typu FORD-A a nákladních typu FORD-AA. Technologické a stavební projekty připravovali spolupracovníci obou firem. Dohoda určovala, že za devítiletou spolupráci bude zaplaceno 72 milionů rublů. V její rámci obdržela ruská strana díly na sestavení 72 tisíc osobních automobilů Ford A a lehkých náklaďáků AA.
Doporučuji si přečídt knihu.Tim Tzouliadis:"Opuštěni"Skrýt celý příspěvek@Sorge-227 a na to ze zaplatily vsechno i s uroky ste prisel kde ? neb viki pise, cituji: "SSSR taktéž splatil část pomoci již za války - zlatem, diamanty, platinou, poskytováním ...Zobrazit celý příspěvek
@Sorge-227 a na to ze zaplatily vsechno i s uroky ste prisel kde ? neb viki pise, cituji: "SSSR taktéž splatil část pomoci již za války - zlatem, diamanty, platinou, poskytováním leteckých základen na svém území pro americké bombardéry.[zdroj?] O další splácení dluhu po válce se vedly dlouhé spory mezi USA a SSSR, neboť SSSR odmítl Marshallův plán, který předpokládal kontrolu ekonomiky přijímající země ze strany USA.[zdroj?] Země, které Marshallův plány přijaly (a s ním i dohled ze strany USA) byly spojením úvěrů a nevýhodným odprodejem přebytků rozjeté válečné výroby USA zbaveny nutnosti pomoc splácet.[zdroj?] Po dlouhých jednáních bylo v roce 1972 stanoveno, že SSSR má zaplatit 722 milionů dolarů za stroje použitelné i v mírových dobách, které však nebyly dodnes uhrazeny, po rozpadu SSSR veškerý tento dluh převzalo Rusko (představovalo cca 64 % území SSSR)." https://cs.wikipedia.org/wiki/...
jinak je tam i pekna tabulka kolik toho bylo SSSR dodano...Skrýt celý příspěvekUSA poskytli obrovsku pomoc ZSSR, ktoru po vojne zaplatili do posledneho centa aj s urokmi. USA nikdy nejde do ziadneho obchodu bez toho aby nemali zisk. NIekto tu pisal ze ford ...Zobrazit celý příspěvek
USA poskytli obrovsku pomoc ZSSR, ktoru po vojne zaplatili do posledneho centa aj s urokmi. USA nikdy nejde do ziadneho obchodu bez toho aby nemali zisk. NIekto tu pisal ze ford pomahal ZSSR pri seriovej vyrobe....ale o tom ja nic neviem. Viem iba ze bol Pan Ford vyznamenany fasistickym Nemeckom.
A ked uz ide o to kto dal viac do vojny svojich zdrojov ci ZSSR alebo USA na vychodnu frontu. Tak ZSSR dala viac...ludske nenahraditelne zdroje. Aut mozes vyrobit a zaplatit ale ludi nee. A USA a cely svet vedel ze nie je nikoho kto by zastavil nemecku vojensku fasisticku masineriu. Ked by padlo ZSSR tak by padla aj Velka Britania a Nemecku by sa otvorila cela azia kde by si zohnali ludske zdroje z kolonii UK. A spojili by sa s Japoncami. Potom by uz....Skrýt celý příspěvekJirosi: - hospodářství SSSR bylo v dvacátých letech dosti izolované od západu. Takže argument, že tam nebyla krize je s odpuštěním dosti mimo. Mayskou kulturu také nezasáhl ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
- hospodářství SSSR bylo v dvacátých letech dosti izolované od západu. Takže argument, že tam nebyla krize je s odpuštěním dosti mimo. Mayskou kulturu také nezasáhl rozpad římské říše. Navíc taková hospodářská krize je vždy v plánovaném hospodářství slabší. Naopak takové hladomory tam bývají o dost silnější. Co bys radši zažil? Hospodářskou krizi 29? Nebo hladomor na Ukrajině let dvacátých?
- ohledně uhlí, děkuji, že svými čísly potvrzuješ, to, co tvrdím: nárůst těžby 00-13 - za třináct let 100násobek objemu těžby. Navíc muselo jít o zvládání nových technologií. V následujícím období třiceti let zvládli už jen pětinásobný nárůst, a to technologie měli zavedeny. Tedy za cara probíhala industrializace rychleji a Stalin se z nemalé části chlubí cizím peřím.
- Navíc ani nejde o nejde o nějaký extra úspěch. V USA mezi lety 1870 - 1900, tedy také za třicet let, narostla produkce uhlí z 36 milionů tun na 300 tun.
https://books.google.cz/books?...
V porovnání s tím je "Stalinův uhelný zázrak" nic moc. A to měl díky levnější pracovní síle a větší dostupnosti technologií a menšímu riziku, protože narozdíl od USA se už vědělo, že uhlí bude vždy potřeba - daleko lepší podmínky pro rozvoj těžkého průmyslu než v USA před čtyřiceti lety....
Tím nijak neglorifikuji USA (Např. Velká Británie před válkou také vyráběla 250milionů tun uhlí) . Jen prostě ukazuji, že v demokratických režimech při vhodných podmínkách jde industrializace rychleji a Stalina není zas tak za co chválit.
- ve WW1 nikdo nepodporoval hospodářství Ruska způsobem, kterým to pomocí L&L dělali spojené státy ve WW2. Takže je to nesrovnatelná situace.
Navíc - já nijak nepopírám, že se mezi válkami Rusko rozvíjelo. Jen tvrdím, že se prudce rozvíjelo již před první světovou válkou a tedy "Stalinovi hospodářské zázraky" ve skutečnosti nejsou zázraky, ale jen pokračování předchozího procesu - jen zbržděného a vráceného VŘSR o pár let zpět - které by za jiné rozumnější vlády s největší pravděpodobností probíhaly také, a dost možná ještě rychleji.
- A to, že v letech 19-22 rusko moc nerostlo??? To nevíš, že v tu dobu tam ještě v Rusku bojoval každý s každým - a následně mělo co Rusko dělat s válkou s Polskem. Takže srovnávat to s tímdle obdobím je blbina. Jediné, co z toho období stojí za zvýraznění je to, že za to, že v tu dobu bylo Rusko tak rozvrácené, může mimojiné Stalin, protože byl jedním z těch, co občanskou válku vyvolal.Skrýt celý příspěvekotecko - dodávky do SSSR a procentní podíl, podotýkám, že chybí potraviny, osacení a výstroj - nemohu dohledat článek, ale podíly tam byly také velmi vysoké (přes 50%) Co dodáno ...Zobrazit celý příspěvek
otecko - dodávky do SSSR a procentní podíl, podotýkám, že chybí potraviny, osacení a výstroj - nemohu dohledat článek, ale podíly tam byly také velmi vysoké (přes 50%)
Co dodáno -> Počet dodávek -> Výroba v SSSR -> procentní podíl dodávek
Obrněné transportéry -> 7000 -> 0 -> 100%
Nákladní automobily 375 000 -> 265 000 -> 58%
Ropné produkty (zejména letecký benzín, tuny) -> 2 670 000 -> 8 091 000 -> 25%
Pneumatiky -> 3 786 000 -> 14 561 000-> 21%
Stíhačky - > 14 500 -> 62 800 -> 18%
Protiletadlové kanóny -> 8200 -> 38 400 -> 17,5%
Bombardéry -> 3600 -> 19 200 -> 15,7%
Tanky a samohybná děla -> 12 500 -> 98 300 -> 11%
K tomu třeba výběr - 250 000 000 knoflíků, 3.7mil pneumatik, 15mil párů bot, 107mil tun bavlny, 4.5mil tun potravin.
Ano, SSSR by válku pravděpodobně vyhrál i tak (u Moskvy ještě dodávky nenaběly), ale stálo by ho to daleko více. A jak by nakrmil, vybavil a zajistil logistiku velkých operací bez těchto dodávek nevím.
Nezpochybňuji podíl RA na porážce Německa, ale říkat, že dodávky od spojenců byly nevýznamné je popírání z druhé strany. I do Berlína dojeli nekteré tankové divize v Shermanech :-)Skrýt celý příspěvek2 Logik dobré postřehy v posledním příspěvku + 1 (dlouho do naší společnosti tloukli, jaký byl car Mikuláš neschopný hlupák a jak až za Lenina šlo vše nahoru) 2 ...Zobrazit celý příspěvek
2 Logik
dobré postřehy v posledním příspěvku + 1 (dlouho do naší společnosti tloukli, jaký byl car Mikuláš neschopný hlupák a jak až za Lenina šlo vše nahoru)
2 Jirosi
souhlas, ale jak naznačuje Logik - tu cestu začala vyšlapávat diplomatickými kroky již carská rodina. Na rozdíl od Stalina měli u Evropských špiček, jak to říct - lepší renomé a v genech lepší předpoklady pro distingované chování. Ten Gruzinskej mužik byl v porovnání s nimi normální nevzdělanej plebsSkrýt celý příspěvekWenet1: Z bitky pri Moskve ešte nemožno vyvodzovať závery, lebo ju ZSSR vybojovalo ešte s predvojnovými zásobami (presun čerstvých divízií z ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet1:
Z bitky pri Moskve ešte nemožno vyvodzovať závery, lebo ju ZSSR vybojovalo ešte s predvojnovými zásobami (presun čerstvých divízií z východu).
---------------------
Pochybujem, že by počet obetí potencionálneho konfliktu medzi Ruskom a Západom prekročil stotisícovú hranicu. Skutočne intenzívny by bol prvý týždeň-dva, následne by sa obe strany pokúsili zúročiť dosiahnuté výsledky za rokovacím stolom a podnikali už len izolované výpady na upevnenie svojich jednacích pozícií.
Ani jedna strana by totiž neriskovala potencionálne zničenie svojich hlavných síl, prípadne demoralizáciu zázemia v dôsledku príliš vysokých strát, čo by mohlo viesť k nasadeniu nukleárnych zbraní.Skrýt celý příspěvekK tématu: Ve světě jaderného odstrašení je velká konvenční válka do vykrvácení nepřítele zřejmě sci-fi, ačkoli Hitler s vědomím, že druhá strana je má také, chemické zbraně ...Zobrazit celý příspěvek
K tématu: Ve světě jaderného odstrašení je velká konvenční válka do vykrvácení nepřítele zřejmě sci-fi, ačkoli Hitler s vědomím, že druhá strana je má také, chemické zbraně například nepoužil. Nicméně opravdová válka (ne proxy, ne zásah) je především záležitost vůle, což je jediná ruská výhoda. Miliony odvedenců, domov na hadry, zásobování v hajzlu, civilové ve válečné výrobě, statisíce mrtvých...kdo by to déle vydržel. A v rychlosti s jakou by mobilizovali Rusové, by navíc musel západ počítat s tvrdou přesilovkou v první fázi.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...