Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Terčem útoku se stal torpédoborec USS Mason (DDG-87) třídy Arleigh Burke. / Public Domain

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z Jemenu. V odpovědi na útok americké lodě zničily tři jemenské pobřežní radarové stanoviště. Pokračuje tak nové kolo bojů o ovládnutí strategického průlivu Bab al-Mandab.

Námořní válka v Rudém moři

Minulý týden se na stránkách předních světových novin znovu objevil polozapomenutý konflikt v Jemenu, kde proti sobě v zástupné válce bojují sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán. Saudská Arábie podporuje vládní armádu seskupenou kolem bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúr Hádího, Írán zase šíitský kmen Hútíů, kteří stojí za bývalým prezidentem Alí Abdalláh Sálihm. Centrem vládních vojsk je město Aden, centrem Hútíů město Saná.

Od roku 2015 se do bojů zapojila Saudská Arábie, která vyslala do oblasti své pozemní, letecké i námořní jednotky. Právě saudské lodě byly poprvé terčem útoků protilodních střel Hútíů v říjnu 2015. Podle Hútíů byly při útoku zničeny nebo poškozeny dvě saudské lodě, Saudové však následky útoku nekomentovali.

K dalšímu útoku došlo 2. října 2016, kdy Hútíové odpálili protilodní střelu C-802 proti rychlé zásobovací lodi Swift plující pod americkou vlajkou. Swift původně sloužila v americkém námořnictvu, ale v době útoku byla loď provozována Spojenými arabskými emiráty, které loď využívají pro logistickou podporu aliance vedenou Saudskou Arábii.

Zásah střely C-802 Swift těžce poškodil. Spojené arabské emiráty neupřesnily počet zraněných nebo mrtvých námořníků. Na palubě bylo tou dobou 24 civilních námořníků šesti národností - 10 Indů, sedm Ukrajinců, čtyři Egypťani, tři Jordánci, Filipínec a občan Litvy.

Neozbrojená loď Swift byla zasažená, když proplouvala průlivem Bab al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. 

Střelu C-802 čínské výroby lze vypouštět z letadel, vrtulníků, ponorek, lodí i z pozemních systémů. V případě odpalu z lodí nebo země střela startuje díky pomocnému raketovému motoru. Dosah při odpalu ze země nebo lodě je 180 km a rychlost letu Mach 1,5.

Bojová hlavice obsahuje 165 kg výbušniny. Navádění zajišťuje pasivní/aktivní radar, přičemž je možné provádět korekce cíle pomocí datalinku. Írán nakoupil střely C-802 od Číny v 90. letech. 

Zásah protilodní střely C-802 byl nepochybně pro velkou část posádky lodě Swift fatální. / UNSI

Boj o ropu

Průliv Bab al-Mandab je důležitým námořním “úzkým místem” kudy proudí ropa ze Saudské Arábie na asijské trhy. Každý den ropné tankery průlivem přepraví v obou směrech cca 3,8 milionu barelů ropy (nejen ze Saudské Arábie) - celosvětová denní přeprava ropy dosahuje hodnoty cca 43 milionů barelů.

Saudská Arábie většinu své ropy (celkově cca 7 milionů barelů denně) přepravuje přes Hormuzský průliv - ten ale může v případě války vojenský přehradit Írán. V roce 1982 Saudská Arábie proto zprovoznila ropovod East-West Pipeline propojující ropná pole v Perském zálivu s novými ropnými terminály na pobřeží Rudého moře.

Cílem stavby ropovodu East-West Pipeline bylo najít nové cesty pro export saudské ropy, pokud by Írán uzavřel Hormuzský průliv.

Kapacita ropovodu East-West Pipeline je nyní 5 milionů barelů denně, od roku 2018 pak kapacita vzroste na 7 milionů barelů denně. V současnosti ropovodem East-West Pipeline proudí cca milion barelů saudské ropy denně.

Íránský Hútíský útok na lodě v průliv Bab al-Mandab, resp. vůbec boj o ovládnutí Jemenu mezi Saudskou Arábii a Íránem, je ukázkovým případem boje o ovládnutí škrtících míst důležitých pro světovou obchodní dopravu.

Ropná pole a ropovody Saudské Arábie; větší foto / Public Domain
 

Americká reakce

V reakci na útok na loď Swift americké námořnictvo kvůli ochraně civilních a obchodních lodí vyslalo do oblastí průlivu Bab al-Mandab torpédoborce USS Nitze (DDG-94), USS Mason (DDG-87) a jako předsunutou základnu výsadkové plavidlo USS Ponce (AFSB(I)-15)

Oba torpédoborce operují v oblasti v rámci bitevní skupiny utvořené kolem letadlové lodi Dwight D. Eisenhower. USS Ponce podporuje speciální operace v oblasti a na své palubě nese experimentální 30kW laser LaWS.

Přítomnost amerických lodí ale útoky nezastavilo, ba právě naopak - během posledního týdne byly americké lodě USS Mason a USS Ponce (plující vedle sebe) celkově třikrát pod útokem protilodních střel. Poslední útok na torpédoborec USS Mason se odehrál v sobotu. Na loď opět útočily čínské protilodní střely C-802.

Odpal klamného cíle Nulka (2012); ilustrační foto / Public Domain

Při prvním protiamerickém útoku 9. října torpédoborec USS Mason na obranu sebe a USS Ponce odpálil dvě antirakety Standard Missile 2 (SM-2) dlouhého dosahu a jednu antiraketu RIM-162 ESSM (Evolved SeaSparrow Missile) krátkého dosahu. Torpédoborec také použil raketové klamné cíle Nulka.

Maximální teoretický dosah SM-2 je 185 km, dosah RIM-162 ESSM je 50 km. V obou případech šlo o první použití těchto střel v ostré akci.

Na obě lodě útočily dvě střely C-802. Jedna střela dopadla do vod v bezpečné vzdálenosti od obou lodí, aniž by se ji obranná palba torpédoborce USS Mason nějak dotkla. U druhé střely není jasné, zda ji torpédoborec zničil, nebo také minula cíle.

Další útok se udal o čtyři dny později. Hútíové proti USS Mason opět vypálili dvě střely C-802. Torpédoborec na obránu odpálil salvu antiraket (počet a typ antiraket není zatím znám) a minimálně jednu protilodní střelu C-802 zničil.

Odpal antiraket RIM-162 ESSM z fregaty HMAS Ballarat (2016). / Public Domain 

Američané v reakci během několika dalších hodin pomocí střel Tomahawk z torpédoborce USS Nitz zničili tři pobřežní radarové stanoviště Hútíských povstalců, které pomáhaly k navádění protilodních střel proti americkým lodím.

Několik hodin po americkém útoku Írán oznámil odeslání “44. flotily íránského námořnictva do oblasti.” Ve skutečnosti jde o dvě lodě - fregatu Alvand Saam (INS 71) a logistické plavidlo Bushehr (INS 422). Vyslání obou lodí se považuje jako odpověď Íránu kvůli “zachování tváře”.

Nicméně mise obou lodí byla plánována dlouho předtím, jako součást íránské patrolovací operace kolem východního afrického pobřeží. V každém případě íránská fregata je vyzbrojena čtyřmi odpalovacími tubusy pro střely C-802 a Bushehr přistávací plochou pro vrtulník.

K třetímu útoku na torpédoborec USS Mason mělo dojít v sobotu. V tuto chvíli ale nejsou o průběhu útoku žádné bližší informace. 

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obří námořní cvičení RIMPAC 2016

Před několika dny skončilo více než měsíc trvající mezinárodní námořní cvičení Rim of the Pacific ...

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Antitorpéda pro americké válečné lodě

Americké námořnictvo (US Navy) postupně instaluje na své letadlové lodě obranný systém SSTD (Surface ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • shal
    11:55 17.10.2016

    Iq323: To není tak jednoduché. Oficiální vláda má podporu Saudské Arábie, ikdyž většinu obyvatel nezastupuje a defacto její vládní pravomoc dosahuje jenom tam kde dostřelí jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Iq323: To není tak jednoduché. Oficiální vláda má podporu Saudské Arábie, ikdyž většinu obyvatel nezastupuje a defacto její vládní pravomoc dosahuje jenom tam kde dostřelí jejich armáda. Je to podobné jako v Syrii. Oficiální vláda Assada taky zastupuje menšinu obyvatel, a tu většinu vidí jako vzbouřence a teroristy, ale jednou má mezinárodní (Rusko, Irán) podporu, tak se drží u moci. V obou případech by bez zahraniční pomoci vládl úplně někdo jiný.Skrýt celý příspěvek

  • Iq323
    11:31 17.10.2016

    Zásadní problém je ze saudove chtěli a chtějí změnit vládu v Jemenu většinu území ovládají Hutiove což jsou shia a saudove podporuji sunity.. tudíž můžeme říci ze Jemen se bráni ...Zobrazit celý příspěvek

    Zásadní problém je ze saudove chtěli a chtějí změnit vládu v Jemenu většinu území ovládají Hutiove což jsou shia a saudove podporuji sunity.. tudíž můžeme říci ze Jemen se bráni agrese z cizího státu a oprávněně.. protože většinu maji momentálně Hutiove Amerika samozřejmě podporuje v agrese saudySkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    11:12 17.10.2016

    Je mi trochu divné, proč Hútiové útočí na Američany ve chvíli, kdy je díky poslednímu vývoji slušná šance, že Amíci přestanou podporovat koalici Saudů. V tuhle chvíli by naopak ...Zobrazit celý příspěvek

    Je mi trochu divné, proč Hútiové útočí na Američany ve chvíli, kdy je díky poslednímu vývoji slušná šance, že Amíci přestanou podporovat koalici Saudů. V tuhle chvíli by naopak měli vyvinou veškeré diplomatické úsilí, aby útok na onen státní pohřeb co nejvíc rozmázli, díky čemuž by se o válce začalo víc psát. A jelikož na Západě už má plno lidí Saudů plné zuby (což dokazuje nedávno schválený zákon v USA ohledně odškodnění za 11. září), je slušná šance, že administrativa USA bude donucena podporu jejich koalici přinejlepším značně omezit. Jenže když zaútočte na americké vojáky a píchli jste do vosího hnízda.

    Čili možnost, že za útoky ve skutečnosti stojí Saudové nebo někdo od nich (včetně samotných USA), se samozřejmě nabízí. Na druhou stranu, ony jsou tamní národy dosti vznětlivé, takže je prostě možné, že kvůli vzteku po útoku na pohřeb prostě začali útočit na lodě USA, neb je (oprávněně) vnímají jako součást saúdské koalice. Nebo je to podmíněné touhou Íránu (nebo dokonce Číny) otestovat si střely proti modernímu plavidlu USN. A nebo, jak psal pks_, má prostě jenom USS Mason brouka v radaru.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:03 17.10.2016

    niko: otázka je, kolik mají ještě raket, tyhle pochází z raketových rychlích člunů co kdysi Yemen koupil od Číny. Vzhledem k tomu že se k Hutinum přešla i většina armády, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    niko: otázka je, kolik mají ještě raket, tyhle pochází z raketových rychlích člunů co kdysi Yemen koupil od Číny.

    Vzhledem k tomu že se k Hutinum přešla i většina armády, tak raktety ze člunů odstranili a teď je používají na improvizovaných odpalovacích zařízeních ze země.

    To nejsou rakety dodané Iranem, ten podle všeho není do konfliktu přímo zapojen (mimo to mají co dělat v Syrii a Iraku), mimo mediálního PRBS a morální podpory.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    10:52 17.10.2016

    No myslim, ze pokial sa Adensko-Saudske vojska nezacnu serioznu ofenzivu proti Jemenskemu pobreziu Cerveneho mora, budu taketo utoky pokracovat so stale silnejsou intenzitou.

    No myslim, ze pokial sa Adensko-Saudske vojska nezacnu serioznu ofenzivu proti Jemenskemu pobreziu Cerveneho mora, budu taketo utoky pokracovat so stale silnejsou intenzitou.

  • pks_
    09:48 17.10.2016

    K lodi Swift: byla zasažena a začala hořet. Posádka byla evakuována. Na internetu je k dispozici rozhovor dvou Ukrajinců, kteří byli na palubě. IMHO ztráty na osobách byly spíše ...Zobrazit celý příspěvek

    K lodi Swift: byla zasažena a začala hořet. Posádka byla evakuována. Na internetu je k dispozici rozhovor dvou Ukrajinců, kteří byli na palubě. IMHO ztráty na osobách byly spíše menší.

    Existují zprávy, že není jisté, že k útoku na USS Mason skutečně došlo (http://edition.cnn.com/2016/10...
    "Officials Saturday night were uncertain about what exactly happened, if there were multiple incoming missiles or if there was a malfunction with the radar detection system on the destroyer."

    Vzhledem k tomu, že pořád útočí jen na USS Mason, tak je možné, že tam mají problém s radarem (a pokud ostatní lodě útok nevidí).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3