Obří námořní cvičení RIMPAC 2016
- 8. 8. 2016
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika dny skončilo více než měsíc trvající mezinárodní námořní cvičení Rim of the Pacific 2016 (RIMPAC 2016). Své lodě a ponorky do okolí Havajských ostrovů a k břehům jižní Kalifornie vyslalo 26 zemí.
Cvičení RIMPAC 2016 se zúčastnilo více než 40 lodí a ponorek, 200 letadel a 25 000 osob. Od roku 1971 se uskutečnilo 25 cvičení RIMPAC - letošní bylo počtem zapojených zemí, lodí a letadel prozatím největší. V současné době se námořní manévry RIMPAC konají každé dva roky.
Pro srovnání - pravděpodobně druhým v řadě je čínsko-ruské cvičení Námořní součinnost 2015 (II). Do cvičení se zapojilo 22 čínských a ruských válečných plavidel, 20 letadel a více bež 500 členů námořní pěchoty obou zemí.
Cvičení RIMPAC 2016 řídila americká viceadmirálka Nora Tyson, velitelka "pacifické" 3. flotily amerického námořnictva. Zástupcem velitele byl kanadský kontraadmirál Scott Bishop a japonský kontraadmirál Koji Manabe.
Americké námořnictvo nasadilo do cvičení 19 lodí, v čele s letadlovou lodí USS John C. Stennis. Lodím sekundovaly čtyři americké ponorky. Zajímavostí bylo nasazení dvou bombardérů B-52 nebo čtyř stíhaček F-22A Raptor. B-52 americké letectvo používá mimo jiné k minování nepřátelských vod - obchodních tras, přístavů a “škrtících” dopravních uzlů.
Cvičení se účastnila také Čína, která vyslala pět svých lodí v čele s torpédoborcem Type 052C. Své lodě a ponorky poskytlo mimo jiné Japonsko, Jižní Korea, Indie, Indonésie nebo Francie. Cvičení se poprvé zúčastnilo Německo, Dánsko a Itálie.
Svaz všech lodí a ponorek cvičení RIMPAC 2016.
“Cvičení RIMPAC 2016 bylo naprostý úspěch,” uvedla viceadmirálka Nora Tyson. “Spolupráce a soudružnost mezi účastníky ukázala, že můžeme efektivně pracovat s našimi partnerskými národy, takže budeme v Pacifiku připraveni, jestliže nebo až budeme vyzváni. Operujeme jako efektivní tým a zároveň posilujeme dovednosti každého účastníka. Bezpečný a efektivní průběh cvičení takové velikosti a rozsahu je zásluhou vedení i každé zúčastněné jednotky. Nemohu být více hrdá na každého, kdo se zúčastnil a vážím si přátelství, které jsme vybudovali.”
Podle viceadmirálky RIMPAC 2016 vyslalo silný vzkaz, že koaliční síly mohou působit v reálných operacích po celém světě. “Je to všechno o společné práci, o to stát se lepšími partnery a o porozumění, jak společně pracujeme v různých scénářích,” uvedla Tyson.
Provoz na letadlové lodi USS John C. Stennis (CVN-74)
Každý národ předvedl na cvičení RIMPAC 2016 celou škálu schopností - od řešení následků přírodních katastrof, přes námořní bezpečnostní a kontrolní operace, až po ničení protivníka pomocí řízených střel. Zúčastněné státy simulovaně řešily mimo jiné následky masových ztrát na lidských životech, doplňování zásob na moři nebo vyhledávání a záchranu havarovaných ponorek.
V rámci bojových simulací válečná loď USS Coronado (LCS 4) odpálila protilodní střelu Harpoon. Šlo vůbec o první odpal střely z “pobřežních lodí” LCS (Littoral Combat Ship). Australská raketová fregata HMAS Ballarat během cvičení zase odpálila tři protiletecké a protiraketové střely RIM-162 ESSM s doletem 50 km.
Důležitou části cvičení byl obojživelný útok na pobřeží jižní Kalifornie z amerických vyloďovacích plavidel USS America a USS San Diego. Do vylodění se zapojily americké, japonské, australské a novozélandské jednotky.
Součástí cvičení RIMPAC 2016 byl i nácvik přesunu zásob ze zásobovacích lodí.
Zpět k čínské účasti. Média se shodují, že v blízké budoucnosti nelze očekávat společné nasazení amerických a čínských lodí do bojových akcí. Avšak obě námořnictva mohou spolupracovat při řešení rozsáhlých přírodních katastrof, při záchranných operacích (např. havárie ponorky) nebo v boji proti pirátům.
Příkladem ideální spolupráce je společné řešení katastrof, jako byl supertajfun Haiyan (2013). Ten na Filipínách zabil více než 10 000 lidí. Zatímco americké námořnictvo poslalo do oblasti katastrofy mnoho lodí v čele s letadlovou lodí USS George Washington, Čína až po mezinárodní kritice vyslala (jedinou) lékařskou loď Type 920.
“Neustále razíme zásadu, že všichni musíme pracovat dohromady… místo toho, aby každý národ stál opodál a stranil se, je lepší být součástí systému spolupracujících národů,” komentoval význam cvičení RIMPAC 2016 Ashton Carter, americký ministr obrany.
Zdroj: Navy.mil
Související články
Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím
Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...
- 01.06.2016
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Obří cvičení RIMPAC 2016: Mariňáci testují bojové roboty
V současné době ve vodách kolem Havajských ostrovů probíhá celosvětově největší námořní cvičení ...
- 11.07.2016
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Itálie získá nové námořní hlídkové letouny
Italské námořnictvo a letectvo v nejbližších týdnech obdrží první ze čtyř objednaných námořních ...
- 29.07.2016
- 2 komentářů
- Václav Kopecký
Nová polská minolovka Kormoran II
První polská minolovka třídy Kormoran II začala v Gdaňsku sérií námořních testů. Polsko plánuje ...
- 02.08.2016
- 1 komentářů
- Václav Kopecký
Apache: Máte pravdu, z jiných videí (točených z můstku lodi) je ta věž vidět. Takže ta tuba byla na místě, kde jsou normálně umístěna vertikální odpalovací sila pro PLŘS. ...Zobrazit celý příspěvek
Apache:
Máte pravdu, z jiných videí (točených z můstku lodi) je ta věž vidět. Takže ta tuba byla na místě, kde jsou normálně umístěna vertikální odpalovací sila pro PLŘS. Stejně mi ta instalace přijde jako nouzové zkušební umístění, ta spousta hranatého železa musí rapidně zvyšovat odraznou plochu lodi.Skrýt celý příspěvek"Odpalovací tuba s Harpoonem byla umístěna namísto věže s 57mm kanonem"
Podle videa je zřejmé, že byla umístěna přímo před nástavbou a věž zůstala."Odpalovací tuba s Harpoonem byla umístěna namísto věže s 57mm kanonem"
Podle videa je zřejmé, že byla umístěna přímo před nástavbou a věž zůstala.Strategist: normálně ve stáncích s novinami, na obálce je IFV Boxer "MoHELEWhe XX"
http://atmonline.cz/...
cena pro smrtelníky 99 KčStrategist: normálně ve stáncích s novinami, na obálce je IFV Boxer "MoHELEWhe XX"
http://atmonline.cz/...
cena pro smrtelníky 99 KčStrategis: Je o tom pěkný článek v ATM 08/2016. V krátkosti, jde o dnové miny, které jsou aerodynamicky uzpůsobené jako běžné pumy, říká se jim ...Zobrazit celý příspěvek
Strategis: Je o tom pěkný článek v ATM 08/2016. V krátkosti, jde o dnové miny, které jsou aerodynamicky uzpůsobené jako běžné pumy, říká se jim Quickstrike.
http://fas.org/man/dod-101/sys...
Předloni prý USN vyzkoušela shození Quickstrike vybavené modulem JDAM.... tj. přesné minování pomocí GPS je možné na vzdálenost 75 km. Protože ale USN kdysi mělo ve výzbroji i laserem naváděné pumy s raketovým pohonem (AGM-123 Skipper II), nemůže být až tak těžké přidělat na námořní minu Quickstrike JDAM kit + raketový motor. Takže minovat se bude moci dělat z B-52 velmi přesně i na 400+ kilometrů.
Co je mi známo, tak Rusové takové miny nemají, asi ani Číňané.Skrýt celý příspěvekLedna: Od toho mají tzv. Mission modules, tj. vybavení konfigurované pro konkrétní misi - od protilodní, přes protiponorkovou až po kdovíco (paradoxně s těmito moduly mají největší ...Zobrazit celý příspěvek
Ledna: Od toho mají tzv. Mission modules, tj. vybavení konfigurované pro konkrétní misi - od protilodní, přes protiponorkovou až po kdovíco (paradoxně s těmito moduly mají největší problémy - část vybavení stále není funkční). A dle wiki USS Coronado odpálila Harpoona. Ten ale selhal a nezasáhnul cíl. Odpalovací tuba s Harpoonem byla umístěna namísto věže s 57mm kanonem, viz:
http://www.businessinsider.com... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...