Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Terčem útoku se stal torpédoborec USS Mason (DDG-87) třídy Arleigh Burke. / Public Domain

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z Jemenu. V odpovědi na útok americké lodě zničily tři jemenské pobřežní radarové stanoviště. Pokračuje tak nové kolo bojů o ovládnutí strategického průlivu Bab al-Mandab.

Námořní válka v Rudém moři

Minulý týden se na stránkách předních světových novin znovu objevil polozapomenutý konflikt v Jemenu, kde proti sobě v zástupné válce bojují sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán. Saudská Arábie podporuje vládní armádu seskupenou kolem bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúr Hádího, Írán zase šíitský kmen Hútíů, kteří stojí za bývalým prezidentem Alí Abdalláh Sálihm. Centrem vládních vojsk je město Aden, centrem Hútíů město Saná.

Od roku 2015 se do bojů zapojila Saudská Arábie, která vyslala do oblasti své pozemní, letecké i námořní jednotky. Právě saudské lodě byly poprvé terčem útoků protilodních střel Hútíů v říjnu 2015. Podle Hútíů byly při útoku zničeny nebo poškozeny dvě saudské lodě, Saudové však následky útoku nekomentovali.

K dalšímu útoku došlo 2. října 2016, kdy Hútíové odpálili protilodní střelu C-802 proti rychlé zásobovací lodi Swift plující pod americkou vlajkou. Swift původně sloužila v americkém námořnictvu, ale v době útoku byla loď provozována Spojenými arabskými emiráty, které loď využívají pro logistickou podporu aliance vedenou Saudskou Arábii.

Zásah střely C-802 Swift těžce poškodil. Spojené arabské emiráty neupřesnily počet zraněných nebo mrtvých námořníků. Na palubě bylo tou dobou 24 civilních námořníků šesti národností - 10 Indů, sedm Ukrajinců, čtyři Egypťani, tři Jordánci, Filipínec a občan Litvy.

Neozbrojená loď Swift byla zasažená, když proplouvala průlivem Bab al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. 

Střelu C-802 čínské výroby lze vypouštět z letadel, vrtulníků, ponorek, lodí i z pozemních systémů. V případě odpalu z lodí nebo země střela startuje díky pomocnému raketovému motoru. Dosah při odpalu ze země nebo lodě je 180 km a rychlost letu Mach 1,5.

Bojová hlavice obsahuje 165 kg výbušniny. Navádění zajišťuje pasivní/aktivní radar, přičemž je možné provádět korekce cíle pomocí datalinku. Írán nakoupil střely C-802 od Číny v 90. letech. 

Zásah protilodní střely C-802 byl nepochybně pro velkou část posádky lodě Swift fatální. / UNSI

Boj o ropu

Průliv Bab al-Mandab je důležitým námořním “úzkým místem” kudy proudí ropa ze Saudské Arábie na asijské trhy. Každý den ropné tankery průlivem přepraví v obou směrech cca 3,8 milionu barelů ropy (nejen ze Saudské Arábie) - celosvětová denní přeprava ropy dosahuje hodnoty cca 43 milionů barelů.

Saudská Arábie většinu své ropy (celkově cca 7 milionů barelů denně) přepravuje přes Hormuzský průliv - ten ale může v případě války vojenský přehradit Írán. V roce 1982 Saudská Arábie proto zprovoznila ropovod East-West Pipeline propojující ropná pole v Perském zálivu s novými ropnými terminály na pobřeží Rudého moře.

Cílem stavby ropovodu East-West Pipeline bylo najít nové cesty pro export saudské ropy, pokud by Írán uzavřel Hormuzský průliv.

Kapacita ropovodu East-West Pipeline je nyní 5 milionů barelů denně, od roku 2018 pak kapacita vzroste na 7 milionů barelů denně. V současnosti ropovodem East-West Pipeline proudí cca milion barelů saudské ropy denně.

Íránský Hútíský útok na lodě v průliv Bab al-Mandab, resp. vůbec boj o ovládnutí Jemenu mezi Saudskou Arábii a Íránem, je ukázkovým případem boje o ovládnutí škrtících míst důležitých pro světovou obchodní dopravu.

Ropná pole a ropovody Saudské Arábie; větší foto / Public Domain
 

Americká reakce

V reakci na útok na loď Swift americké námořnictvo kvůli ochraně civilních a obchodních lodí vyslalo do oblastí průlivu Bab al-Mandab torpédoborce USS Nitze (DDG-94), USS Mason (DDG-87) a jako předsunutou základnu výsadkové plavidlo USS Ponce (AFSB(I)-15)

Oba torpédoborce operují v oblasti v rámci bitevní skupiny utvořené kolem letadlové lodi Dwight D. Eisenhower. USS Ponce podporuje speciální operace v oblasti a na své palubě nese experimentální 30kW laser LaWS.

Přítomnost amerických lodí ale útoky nezastavilo, ba právě naopak - během posledního týdne byly americké lodě USS Mason a USS Ponce (plující vedle sebe) celkově třikrát pod útokem protilodních střel. Poslední útok na torpédoborec USS Mason se odehrál v sobotu. Na loď opět útočily čínské protilodní střely C-802.

Odpal klamného cíle Nulka (2012); ilustrační foto / Public Domain

Při prvním protiamerickém útoku 9. října torpédoborec USS Mason na obranu sebe a USS Ponce odpálil dvě antirakety Standard Missile 2 (SM-2) dlouhého dosahu a jednu antiraketu RIM-162 ESSM (Evolved SeaSparrow Missile) krátkého dosahu. Torpédoborec také použil raketové klamné cíle Nulka.

Maximální teoretický dosah SM-2 je 185 km, dosah RIM-162 ESSM je 50 km. V obou případech šlo o první použití těchto střel v ostré akci.

Na obě lodě útočily dvě střely C-802. Jedna střela dopadla do vod v bezpečné vzdálenosti od obou lodí, aniž by se ji obranná palba torpédoborce USS Mason nějak dotkla. U druhé střely není jasné, zda ji torpédoborec zničil, nebo také minula cíle.

Další útok se udal o čtyři dny později. Hútíové proti USS Mason opět vypálili dvě střely C-802. Torpédoborec na obránu odpálil salvu antiraket (počet a typ antiraket není zatím znám) a minimálně jednu protilodní střelu C-802 zničil.

Odpal antiraket RIM-162 ESSM z fregaty HMAS Ballarat (2016). / Public Domain 

Američané v reakci během několika dalších hodin pomocí střel Tomahawk z torpédoborce USS Nitz zničili tři pobřežní radarové stanoviště Hútíských povstalců, které pomáhaly k navádění protilodních střel proti americkým lodím.

Několik hodin po americkém útoku Írán oznámil odeslání “44. flotily íránského námořnictva do oblasti.” Ve skutečnosti jde o dvě lodě - fregatu Alvand Saam (INS 71) a logistické plavidlo Bushehr (INS 422). Vyslání obou lodí se považuje jako odpověď Íránu kvůli “zachování tváře”.

Nicméně mise obou lodí byla plánována dlouho předtím, jako součást íránské patrolovací operace kolem východního afrického pobřeží. V každém případě íránská fregata je vyzbrojena čtyřmi odpalovacími tubusy pro střely C-802 a Bushehr přistávací plochou pro vrtulník.

K třetímu útoku na torpédoborec USS Mason mělo dojít v sobotu. V tuto chvíli ale nejsou o průběhu útoku žádné bližší informace. 

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obří námořní cvičení RIMPAC 2016

Před několika dny skončilo více než měsíc trvající mezinárodní námořní cvičení Rim of the Pacific ...

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Antitorpéda pro americké válečné lodě

Americké námořnictvo (US Navy) postupně instaluje na své letadlové lodě obranný systém SSTD (Surface ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • dusan
    21:21 17.10.2016

    Ten vrak už vyzerá na odpis.... ale určite má veľkú cenu ... ako študijný materiál. Výpočty a teória učinku protilodných striel je jedna vec, realita druhá. Čo sa týka situácie ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten vrak už vyzerá na odpis.... ale určite má veľkú cenu ... ako študijný materiál. Výpočty a teória učinku protilodných striel je jedna vec, realita druhá.

    Čo sa týka situácie v Jemene. Tak určite nie je čierno-biela. V rámci "boja proti terorizmu" tam pre pár rokmi mali Amíci pekných pár "prúserov". V rámci "križiackej výpravy" sa totiž často spoliehali na veľmi pochybných spojencov a tí využívali či skôr zneužívali Amíkov na svoj prospech. Od dodávok peňazí či zbraní ... až po likvidáciu nepohodlných ľudí označených zo zištných záujmov za "teroristov", hoci s nimi nič nemali. Aj právnici s tým mali problém ... lebo oficiálne USA s Jemenom neboli v konflikte a ich drony či Tomahawky zabíjali ľudí a dokázateľne to boli často obyčajní civilisti a i tí "zlí" boli zabíjaní vlastne úplne mimo právneho rámca. V USA je o tom veľká diskusia. Už len preto, že obeťami boli i americkí občania .... len za to, že boli teroristi, resp. si to niekto myslel.

    Preto ma útoky na americké ciele vôbec neprekvapujú. Netreba v tom vidieť súvis so SA .... Amíkov mnohí domáci naozaj nemajú radi ... a často naozaj zúrivo.

    divius ....
    isto je čo sa týka formálnej stránky asadov režim tým nejlepším v okolí .... ale to nič nemení na fakte, že je najkrvavejší ... krvavejší ako všetci tí islamistickí blázni spolu ...
    A keďže bol na tom Asad už naozaj zúfalo, tak už musel od tej "slobody" upustiť .. závisí od podpory Iránu a Hizbaláhu ... a tí majú od sekularizmu dosť ďaleko.

    Dnes už je mierové spoločné súžitia vlastne nemožné. Okrem šítov a sutinov sa ani Kurdi (ak sa bude dať) nebudú s nikým baviť o spoločnom štáte. Celý prestor je v procese "tavenia" a čo s toho vznikne je ťažko povedať. Sýria i Irak sú umelé útvary, ktoré vytvorili veľmoci po I.svetovej vojne a ich stabilita mimo dikátorskych režimov je nulová.Skrýt celý příspěvek

  • Irving
    21:20 17.10.2016

    Todomach - tak bacha, všichni muslimové nejsou - kurdští YPG jsou radikální marxisté, aspoň teoreticky... S tím aspoň máme zkušenoti, asi proto je skoro všichni podporují... :-)

    Todomach - tak bacha, všichni muslimové nejsou - kurdští YPG jsou radikální marxisté, aspoň teoreticky... S tím aspoň máme zkušenoti, asi proto je skoro všichni podporují... :-)

  • peter123x
    20:57 17.10.2016

    Sporiadany ustup v podani saudov, cas 12:50. https://www.youtube.com/watch?...

    Sporiadany ustup v podani saudov, cas 12:50. https://www.youtube.com/watch?...

  • divous
    19:49 17.10.2016

    Ano, je to na blízkém východě tak, že muslimové bojují proti muslimům. Ale ať je Asad jakýkoliv, jeho režim vždy byl sekulární a stále je. Druhá věc je, že kvůli katastrofálním ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, je to na blízkém východě tak, že muslimové bojují proti muslimům. Ale ať je Asad jakýkoliv, jeho režim vždy byl sekulární a stále je. Druhá věc je, že kvůli katastrofálním ztrátám armády dnes polovinu proasadovských sil tvoří různé milice a iránské jednotky, ti již sekulární síly samozřejmě nepředstavují, přesto Asad stále tvrdí, že jeho cílem je zachovat sekulární charakter státu a není důvod mu v tomto nevěřit na rozdíl od jeho oponentů, kde naprostou většinu tvoří skupiny jejichž cílem je sunnitský islamistický režim s právem šarija atd... sekulární části FSA jsou dnes již v naprosté menšině. Je to také důvod proč v Sýrii jednoznačně křesťané i židé podporují právě Asada. Svědčí o tom mimochodem i dopisy křesťanských duchovních z různých míst Sýrie zveřejňované v křesťanských médiích. Takže ano, zajisté Ruská propaganda se ráda vyhýbá tomu, že na straně Asada taky bojuje Hizballah nebo různé extrémní šíítské skupiny, ale není to zase tak, že šíítský extremismus tvoří jádro politiky Asadovců. zatímco protistrana je jednoznačně drtivě většinově extrémně islamistická. Podle mého je pokračování politiky jejich podpory jen kvůli zachování tváře a taky kvůli Rusku chybou.Skrýt celý příspěvek

  • Sepp
    19:28 17.10.2016

    Todomatch - Mea culpa, ano máte pravdu, alavité jsou odnoží šíitů. To, že jsou to všichni muslimové je samozřejmé. Na druhou stranu Vaše správné srovnání trochu poukazuje na určité ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch - Mea culpa, ano máte pravdu, alavité jsou odnoží šíitů. To, že jsou to všichni muslimové je samozřejmé. Na druhou stranu Vaše správné srovnání trochu poukazuje na určité zpoždění. Zatímco v Evropě si to katolíci a protestanté "vyřizovali" při třicetileté válce (samozřejmě i o něco později), tak u muslimů je podobný konflikt stále živý. Díky za opravu.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    19:12 17.10.2016

    Sepp - Jenom na okraj – rád bych zdůraznil, že Alávité jsou muslimové, šíité. Zdůrazňování pojmenování Alávité má kořeny v ruské propagandě, která se snaží zastřít fakt, že v ...Zobrazit celý příspěvek

    Sepp - Jenom na okraj – rád bych zdůraznil, že Alávité jsou muslimové, šíité. Zdůrazňování pojmenování Alávité má kořeny v ruské propagandě, která se snaží zastřít fakt, že v syrském konfliktu Rusko stojí na straně jedněch muslimů proti druhým. V tomto případě na straně šíitů. Kreml se totiž dlouhodobě snaží vytvářet dojem, jako by v blízkovýchodních konfliktech proti sobě stáli šílení muslimští extrémisté a proti nim moudří diktátoři bez vyznání. Bojují-li pak USA a Evropa proti těmto diktátorům, zaplavuje Kreml internet články o tom jak USA podporují islamisty. Tak to není, ať budete na straně Saudské Arábie, Íránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Jordánska, Turecka nebo Libye a v rámci těchto zemí s opozicí nebo s vládou, vždycky budete na straně nějakých muslimů! Všichni jsou tam muslimové! I ti diktátoři, i rebelové i teroristé. Prostě všichni. Furt se tomu nedivme. Asad je muslim, jeho příbuzní jsou muslimové, jeho vojáci jsou muslimové a tito muslimové, bojují o moc s jinými muslimy. Čečenský prezident R. Kadyrov žádající V. Putina, aby jej poslal skoncovat s Islámským státem je taky muslim a k tomu stejný sunnita a salafista jako právě bojovníci Islámského státu. Věta "Šíité x Sunnité jsou kapitola sama o sobě. V některých oblastech (viz Sýrie) vyjdou jednotlivé skupiny lépe s křesťany, nebo alávity, než mezi sebou" je jako bysme třeba o Rusku napsal "Evangelíci x pravoslavní jsou kapitola sama o sobě. V některých oblastech (viz Čečensko) vyjdou jednotlivé skupiny lépe s muslimy, nebo katolíky, než mezi sebou." Tak jako je evangelík, katolík i pravoslavný křesťan, je šíita, sunnita i alávita muslim.Skrýt celý příspěvek

  • Sepp
    18:39 17.10.2016

    Je otázka, jestli je to chyba. Postavit se nepopulárním Spojeným státům, nepřímo poukázat na jejich angažmá v konfliktu, zviditelnit svůj boj, vycenit zuby, to vše může hrát roli. ...Zobrazit celý příspěvek

    Je otázka, jestli je to chyba. Postavit se nepopulárním Spojeným státům, nepřímo poukázat na jejich angažmá v konfliktu, zviditelnit svůj boj, vycenit zuby, to vše může hrát roli. Navíc před volbami je nepříliš pravděpodobné, že by Američané měli chuť se výrazně víc v této oblasti angažovat. 2 Vrata - je to tak. První je rodina, kmen, obec, oblast. Naopak stát nijak zásadní není. A Šíité x Sunnité jsou kapitola sama o sobě. V některých oblastech (viz Sýrie) vyjdou jednotlivé skupiny lépe s křesťany, nebo alávity, než mezi sebou. Jediný, kdo je ještě horší jsou nevěřící.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    18:12 17.10.2016

    Je to zajímavé, když v jednom státě vládne diktátor, příslušník menšiny, je povstání proti němu teroristickým bojem proti legitimnímu vládci, zatímco v jiném státě je to oprávněný ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to zajímavé, když v jednom státě vládne diktátor, příslušník menšiny, je povstání proti němu teroristickým bojem proti legitimnímu vládci, zatímco v jiném státě je to oprávněný boj většinové populace za svobodu. Jestlivá ono to na tom blízkém a středním východě nebude fungovat trochu jinak...

    Vrata, asi máte pravdu. Pokud po plavidlech USN skutečně stříleli Hútiové, dost možná je to prostě otázka toho, že je považují za nepřítele (ve své podstatě oprávněně). A nejsou schopni dohlédnou toho, že je to v nynější situaci strategická chyba. A nevadí jim, že píchají do vosího hnízda.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    17:16 17.10.2016

    Shania : Jeden z velmi podstatnych duvodu pro masivni povstani byl obrovsky narust sebevrazednych utoku AQAP ciste proti siitskym mesitam a zjevna neochotaneschopnost vlady cokoliv ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania : Jeden z velmi podstatnych duvodu pro masivni povstani byl obrovsky narust sebevrazednych utoku AQAP ciste proti siitskym mesitam a zjevna neochota\neschopnost vlady cokoliv resit . Jen v roce 2013 to bylo nekolik masivnich utoku , 3 nejvetsi zabily cca 300 lidi kazdy ... To ze 2 z techto 3 utoku probehly v prevazne sunitske casti zeme tomu nijak zvlast nepomohlo , byly zamereny na siity a ne na vladni vojska/vladu .

    Zajimave je , ze na jednotky SA a zoldnere se jejich utoky vubec nezameruji...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    16:35 17.10.2016

    Beld: myslíš spíš to, že 80% Šítů žije na uzení ovládaných protivládní koalicí ne? To stejné s tou podporou, na druhou stranu máš pravdu, že 60% Jemenské armády přešlo (zustali ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld: myslíš spíš to, že 80% Šítů žije na uzení ovládaných protivládní koalicí ne?

    To stejné s tou podporou, na druhou stranu máš pravdu, že 60% Jemenské armády přešlo (zustali věrni Salehovi) k nim (early 95% of the Yemen Air Force, 100% of the Special Forces Command, 100% of the Missile Forces Command, 100% of the Presidential Protection Force, about 70% of the Yemen Navy as these were as of March 2015), takže z vojenského hlediska to zdaleka nejsou jen partyzani v horach, ale regulérní armada se slušnou vyzbrojí a dost velkou zasobou balistických raket a jiné těžké výzbroje a mají velkou početní převahu proti intervenčním vojskům koalice (nepočítám provládní síly)

    Nějak mi taky není jasné, proč si takovým způsobem zakomponoval Al kajdu (AQAP), jako kdyby jsi chtěl naznačit, že bojuji spolu s provládními vojsky proti povstalcům, když opět AQAP dělá jako vždy problémy převážně v sunnitských částech země (v podstatě opět obrovská zločinecká organizace zabývající se pašováním, výběr daní atd) a je největší hrozbou pro provládní síly, jejíž pozice po odchodu na frontu rychle zabrali.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    16:27 17.10.2016

    Myslim, ze my Evropane mame trochu zkreslene predstavy o tom, koho povazuji Arabove za spojence a koho za nepritele. Byla nedavno v priloze Lidovych novin reportaz nekde z ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim, ze my Evropane mame trochu zkreslene predstavy o tom, koho povazuji Arabove za spojence a koho za nepritele. Byla nedavno v priloze Lidovych novin reportaz nekde z konfliktni zony - bud to byla Lybie nebo Syrie ci Irak. Pro mistni ozbrojence/povstalce, jejichz stranu USA v podstate podporuje, byl nejvetsim nepritelem prave USA. Ti chlapci naprosto nemeli predstavu o konkretni situaci a drzeli se proste zdejsich mytu a zvyku.
    Mam dojem, ze pro lidi z techto etnickych oblasti je hierachie pritel-nepritel pevne dana: rodina - pribuzenstvo - obec - vlastni kmen nebo podobna skupina (i nabozenska - stat(mozna) - jiny stat a jine nabozenstvi a kultura. V tomto prostredi mozna mnozi radsi prijmou vlastniho byt treba i desiveho diktatora nez ciziho jakkoliv lidskeho vladce. Takze - siitsky diktator neni pro sunity "jejich" (podobne jako sunitsky pro siity) a bude jejich nepritelem. Podobne cizi stat a cizi kultura a nabozenstvi bude jeste vetsim nepritelem i kdyby se k nim dotycna kultura/nabozenstvi chovala jakkkoliv pratelsky.

    Poznamka - samozrejme, vyse napsane je schematicke, chtel jsem jen zduraznit princip. Mam pocit, ze neplati pro vsechny muslimy ale hlavne pro Araby.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    15:31 17.10.2016

    Beld al-kajda jsou umirneni to je v pohode

    Beld al-kajda jsou umirneni to je v pohode

  • Beld
    15:15 17.10.2016

    Sorry , ale "clanek" je hodne nepresny , v Jemenu bojuji mistni hutiove s minimalni ucasti materialne podporovani iranem proti al-kajde a Saudske arabii z vetsi casti ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry , ale "clanek" je hodne nepresny , v Jemenu bojuji mistni hutiove s minimalni ucasti materialne podporovani iranem proti al-kajde a Saudske arabii z vetsi casti reprezentovane zoldneri a vojaky samotne SA . Mistni jemenci podporujici Hadiho jsou v naproste mensine a uz nemaji zadny vliv . 80% populace zije na uzemich ovladanych siity/hutii . To ze utoci na lode US je z jejich pohledu pochopitelne , US jsou podle nich spojenci SA potazmo al-kajdy .

    Problem Jemenu je jeho poloha , mistni se tezko vyhnou vlivu mocnosti .Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    14:21 17.10.2016

    Mi to pripominana co se stalo v tonkinskem zalivu pak se amici priznali ze to byl fake no a ze tam pak zarvalo 2 mil. Viet.teroristu to je vedlejsi.

    Mi to pripominana co se stalo v tonkinskem zalivu pak se amici priznali ze to byl fake no a ze tam pak zarvalo 2 mil. Viet.teroristu to je vedlejsi.

  • niko
    14:04 17.10.2016

    Dikes Shania. Zaujimavy link. Otazne je, ci technicky neskusenejsim Hutiom, Irancania nepomohli pri prerabke C 802. Pripadne, ci im neposunuli nejake vlastne C 802. Ako som pisal, ...Zobrazit celý příspěvek

    Dikes Shania. Zaujimavy link. Otazne je, ci technicky neskusenejsim Hutiom, Irancania nepomohli pri prerabke C 802. Pripadne, ci im neposunuli nejake vlastne C 802. Ako som pisal, ziskali by tak za malo penazi relativne dobru vojensku vyhodu. Pokial spravne rozumiem, minimalne jeden saudsky tanker sa uz Hutiom podarilo potopit. Cize Saudi maju realne riziko prerusenia ich vyvoznych tras ropy, na ktore musia zakonite reagovat.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:04 17.10.2016

    Shania: perfektní odkazy. Dík.

    Shania: perfektní odkazy. Dík.

  • Shania
    13:12 17.10.2016

    niko: pokud chceš vědět víc a umíš ...Zobrazit celý příspěvek

    niko: pokud chceš vědět víc a umíš anglicky:

    https://warisboring.com/to-thr...

    https://warisboring.com/much-o...

    Obecně Tom Cooper je dost dobrý zdroj informací (a těch bohužel moc není) jak okolo Yemenu, Syrie, tak minulých konfliktů na blízkém východě (hlavně letectvo), Africe atd. Díky tomu má rozsáhlé kontakty. Navíc ho těžko může někdo označit za pro US, RF atd (spíš naopak :D ).

    Tady jsou jeho články na War is Boring

    https://warisboring.com/search...

    Jako např. tento

    https://warisboring.com/joyrid...


    A nebo sleduj historii jeho příspěvků na redditu x_TC_x

    Kde je často dost zajímavých informací, jako třeba zde

    https://www.reddit.com/r/Credi...

    A pak fora http://www.acig.info/forum/... kde je potřeba registrace, ale dobrý zdroj informací jak z minulosti, tak aktuálních konfliktů.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    13:05 17.10.2016

    Sholva: Detajly utoku nepozname. Vieme len, ze pri troch utokoch ani jedna raketa nezasiahla ciel a ze USN pouzila protirakety. Co bolo zlyhanie rakety a co cinnost rusiciek, ...Zobrazit celý příspěvek

    Sholva: Detajly utoku nepozname. Vieme len, ze pri troch utokoch ani jedna raketa nezasiahla ciel a ze USN pouzila protirakety. Co bolo zlyhanie rakety a co cinnost rusiciek, klamnych cielov, protirakiet nevieme.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
    12:46 17.10.2016

    Opravte mě, ale opravdu z toho vyplývá, že účinnost protiraketových systémů na amerických torpédoborcích je nic moc? Ve dvou případech není známo, zda žuchla raketa sama od sebe, v ...Zobrazit celý příspěvek

    Opravte mě, ale opravdu z toho vyplývá, že účinnost protiraketových systémů na amerických torpédoborcích je nic moc? Ve dvou případech není známo, zda žuchla raketa sama od sebe, v jednom je to potvrzené, jednu sestřelili... Šplouchli mimo, naštěstí, ale teda jsem nemile překvapen - čekal bych 3 sestřely, jednu haluz, tohle, jak je to napsané, vypadá naopak - 1 sestřel, 3 haluzy... Přijde mi to podivné...Skrýt celý příspěvek

  • niko
    12:07 17.10.2016

    No neviem kolko obyvatelov zastupuje Adenska vlada, no s urcitostou sa da povedat, ze ovlada spolu so Saudami väcsinu (2/3) uzemia. Shania: Dik za info o raketach. No otazne je, ...Zobrazit celý příspěvek

    No neviem kolko obyvatelov zastupuje Adenska vlada, no s urcitostou sa da povedat, ze ovlada spolu so Saudami väcsinu (2/3) uzemia.
    Shania: Dik za info o raketach. No otazne je, ci si Iran necha ujst prilezitost narusit trensportnu trasu ropy nenavidenej Saudskej Arabii. Pri pouziti relativne malej snahy. Teda dodania rakiet, pripadne expertov.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3