Ukrajinský export zbraní v roce 2014

Foto: Ukrajinský kolový transportér BTR-4. / Ukroboronprom
Ukrajinský kolový transportér BTR-4. / Ukroboronprom

Situace na východě Ukrajiny je (a bude) stále velmi napjatá. O vojenský materiál domácích zbrojních podniků tak projevuje pochopitelně značný zájem ukrajinská armáda. Ukrajinským firmám se také daří vyvážet zbraně na zahraniční trhy. Ztráta ruského trhu je však citelná.

Ukrajina v roce 2014 prodala do zahraničí zbraně za 664 milionů dolarů (16,3 miliard Kč). V roce předešlém export vojenského materiálu dosáhl výše 704 milionů dolarů (17,3 miliardy Kč).

Podle institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Ukrajina byla v letech 2010-2014 9 největším exportérem vojenského materiálu na světě. V rekordním roce 2012 obsadila dokonce 4 pozici největšího exportéra zbraní, když vyvezla vojenský materiál za 1,34 miliardy dolarů (33 miliard Kč).

Po ruské anexi Krymu a probíhající občanské válce na východě Ukrajiny však došlo k přerušení vojensko-obchodních styků s Ruskem. Přitom Rusko bylo čtvrtým největším odběratelem zbraní a vojenského materiálu z Ukrajiny – po Číně, Etiopii a Pákistánu.

Ukrajina pozastavila vojensko-obchodní spolupráci s Ruskem v březnu 2014. V červnu 2014 prezident Porošenko zakázal vojensko-obchodní spolupráci s Ruskem a také vývoz zboží, které lze použít pro vojenské účely. V květnu 2015 pak ukrajinská vláda zrušila ukrajinko-ruskou dohodu o vojenské spolupráci podepsanou v roce 1993.

Podle listu Bloomberg Bussines, jehož názor podporují výsledky ukrajinského exportu, díky ztrátě ruského trhu export ukrajinského vojenského materiálu poklesne trvale o 600 milionů dolarů každý rok. V ohrožení je tak velká část ze 120 000 ukrajinských zaměstnanců, kteří pracují ve vojenském průmyslu.

Avšak Rusko musí vynaložit 2 miliardy dolarů každý rok, aby nahradilo ukrajinský vojenský materiál (například velké strojírenské celky pro válečné lodě). Rusko musí najít například náhradu za 400 motorů pro bojové vrtulníky, které každoročně z Ukrajiny nakupovalo.

Ukrajinské podniky se také podílely na údržbě ruských mezikontinentálních raket SS-19. Podle Serhiy Zgurets, šéfredaktora ukrajinského magazínu Defense Express, více než polovina ruského jaderného arzenálu pochází z Ukrajiny nebo je vybavená ukrajinským navigačním systémem.

Hlavním trhem pro ukrajinské zbrojní podniky se stala v roce 2014 Asie, kde putovalo 43 % vojenského materiálu. Následovala Afrika s 25% podílem, Evropa s 9 %, Svaz nezávislých států (s výjimkou Ruska) s  6 % a Spojené státy s 3 %. V současné době Ukrajina dodává zbraně do více než 100 zemí světa.

Jedním z hlavních ukrajinských exportních artiklů je kolový transportér BTR-3/4. V roce 2014 deset vozidel BTR-4EN putovalo do Nigérie, 15 BTR-3E1 a dva BTR-3M2 do Thajska a jeden BTR-4 putoval do Spojených států.

Ozbrojené síly Nigérie obdržely 12 ukrajinských tanků T-72AV, šest houfnic D-30 a dva vrtulníky Mi-24. Z afrických států dále získala jedenáct ukrajinských tanků T-72 Etiopie a osmnáct raketových systémů Alžírsko.

Ukrajina také dokončila velkou dodávku tanků T-84 do Thajska. Asijská země si v roce 2011 objednala 49 ukrajinských tanků T-84 Oplot a 96 kolových transportérů BTR-3E1/M2.

Letecký průmysl dodal do Chorvatska pět zmodernizovaných a repasovaných stíhaček MiG-21. Jeden modernizovaný stroj MiG-21 putoval do Čadu. Šest vrtulníků Mi-8 putovalo do Běloruska.

Ukrajinské firmy prodaly také tisíce ručních palných zbraní. Podle ukrajinské Státní kontrolní exportní služby putovalo z Ukrajiny do Spojených států 10 166 pušek, Kanady 10 400 pušek, České republiky 5000 pušek, Ugandy 3000 pušek a do Gruzie 1000 pušek. Súdán si pořídil 830 lehkých a 62 těžkých ukrajinských kulometů.

Zdroj: Defence24, Bloomberg Bussines 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinský bitevní vrtulník SM232

Ukrajina v nejbližších měsících a letech hodlá investovat značné prostředky do vybavení své armády. ...

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Polský tank PT-91 Twardy vzorem pro Ukrajinu

Ukrajinská společnost Ukroboronprom je připravená v případě zájmu modernizovat 300 tanků T-72 ...

Naděje ukrajinského průmyslu: Dopravní letoun An-178

Probíhající leteckou výstavu Paris Air Show 2015 využila ukrajinská firma Antonov k prezentaci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Argonaut.CZ
    17:42 15.07.2015

    V podstate podobna situace jako u nas. Vyprodavaji historicke zasoby, neco malo produkuji, ale minimum noveho vyvoje. Rusko bude bolet skutecnost, ze musi interne vyvinout do nyni ...Zobrazit celý příspěvek

    V podstate podobna situace jako u nas. Vyprodavaji historicke zasoby, neco malo produkuji, ale minimum noveho vyvoje. Rusko bude bolet skutecnost, ze musi interne vyvinout do nyni dodavane zbozi mene nez Ukrajinu. Pozbyla trh a na zapad nema sanci. Ze zbytku ji vytlaci Cina. Nejvetsi nadeje jsem vkladal do Antonova, ale tudy uz to asi take nepujde.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4