Ukrajinský export zbraní v roce 2014

Foto: Ukrajinský kolový transportér BTR-4. / Ukroboronprom
Ukrajinský kolový transportér BTR-4. / Ukroboronprom

Situace na východě Ukrajiny je (a bude) stále velmi napjatá. O vojenský materiál domácích zbrojních podniků tak projevuje pochopitelně značný zájem ukrajinská armáda. Ukrajinským firmám se také daří vyvážet zbraně na zahraniční trhy. Ztráta ruského trhu je však citelná.

Ukrajina v roce 2014 prodala do zahraničí zbraně za 664 milionů dolarů (16,3 miliard Kč). V roce předešlém export vojenského materiálu dosáhl výše 704 milionů dolarů (17,3 miliardy Kč).

Podle institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Ukrajina byla v letech 2010-2014 9 největším exportérem vojenského materiálu na světě. V rekordním roce 2012 obsadila dokonce 4 pozici největšího exportéra zbraní, když vyvezla vojenský materiál za 1,34 miliardy dolarů (33 miliard Kč).

Po ruské anexi Krymu a probíhající občanské válce na východě Ukrajiny však došlo k přerušení vojensko-obchodních styků s Ruskem. Přitom Rusko bylo čtvrtým největším odběratelem zbraní a vojenského materiálu z Ukrajiny – po Číně, Etiopii a Pákistánu.

Ukrajina pozastavila vojensko-obchodní spolupráci s Ruskem v březnu 2014. V červnu 2014 prezident Porošenko zakázal vojensko-obchodní spolupráci s Ruskem a také vývoz zboží, které lze použít pro vojenské účely. V květnu 2015 pak ukrajinská vláda zrušila ukrajinko-ruskou dohodu o vojenské spolupráci podepsanou v roce 1993.

Podle listu Bloomberg Bussines, jehož názor podporují výsledky ukrajinského exportu, díky ztrátě ruského trhu export ukrajinského vojenského materiálu poklesne trvale o 600 milionů dolarů každý rok. V ohrožení je tak velká část ze 120 000 ukrajinských zaměstnanců, kteří pracují ve vojenském průmyslu.

Avšak Rusko musí vynaložit 2 miliardy dolarů každý rok, aby nahradilo ukrajinský vojenský materiál (například velké strojírenské celky pro válečné lodě). Rusko musí najít například náhradu za 400 motorů pro bojové vrtulníky, které každoročně z Ukrajiny nakupovalo.

Ukrajinské podniky se také podílely na údržbě ruských mezikontinentálních raket SS-19. Podle Serhiy Zgurets, šéfredaktora ukrajinského magazínu Defense Express, více než polovina ruského jaderného arzenálu pochází z Ukrajiny nebo je vybavená ukrajinským navigačním systémem.

Hlavním trhem pro ukrajinské zbrojní podniky se stala v roce 2014 Asie, kde putovalo 43 % vojenského materiálu. Následovala Afrika s 25% podílem, Evropa s 9 %, Svaz nezávislých států (s výjimkou Ruska) s  6 % a Spojené státy s 3 %. V současné době Ukrajina dodává zbraně do více než 100 zemí světa.

Jedním z hlavních ukrajinských exportních artiklů je kolový transportér BTR-3/4. V roce 2014 deset vozidel BTR-4EN putovalo do Nigérie, 15 BTR-3E1 a dva BTR-3M2 do Thajska a jeden BTR-4 putoval do Spojených států.

Ozbrojené síly Nigérie obdržely 12 ukrajinských tanků T-72AV, šest houfnic D-30 a dva vrtulníky Mi-24. Z afrických států dále získala jedenáct ukrajinských tanků T-72 Etiopie a osmnáct raketových systémů Alžírsko.

Ukrajina také dokončila velkou dodávku tanků T-84 do Thajska. Asijská země si v roce 2011 objednala 49 ukrajinských tanků T-84 Oplot a 96 kolových transportérů BTR-3E1/M2.

Letecký průmysl dodal do Chorvatska pět zmodernizovaných a repasovaných stíhaček MiG-21. Jeden modernizovaný stroj MiG-21 putoval do Čadu. Šest vrtulníků Mi-8 putovalo do Běloruska.

Ukrajinské firmy prodaly také tisíce ručních palných zbraní. Podle ukrajinské Státní kontrolní exportní služby putovalo z Ukrajiny do Spojených států 10 166 pušek, Kanady 10 400 pušek, České republiky 5000 pušek, Ugandy 3000 pušek a do Gruzie 1000 pušek. Súdán si pořídil 830 lehkých a 62 těžkých ukrajinských kulometů.

Zdroj: Defence24, Bloomberg Bussines 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinský bitevní vrtulník SM232

Ukrajina v nejbližších měsících a letech hodlá investovat značné prostředky do vybavení své armády. ...

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Polský tank PT-91 Twardy vzorem pro Ukrajinu

Ukrajinská společnost Ukroboronprom je připravená v případě zájmu modernizovat 300 tanků T-72 ...

Naděje ukrajinského průmyslu: Dopravní letoun An-178

Probíhající leteckou výstavu Paris Air Show 2015 využila ukrajinská firma Antonov k prezentaci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ardz
    13:57 19.07.2015

    torong čo je lož na tom, že v ukrajinskej TV sú verejne prezentované názory ostreľovať obytné štvrte a pri ich ostreľovaní snáď nebudete tvrdiť že nemrzačia a nezabíjú civilistov? ...Zobrazit celý příspěvek

    torong čo je lož na tom, že v ukrajinskej TV sú verejne prezentované názory ostreľovať obytné štvrte a pri ich ostreľovaní snáď nebudete tvrdiť že nemrzačia a nezabíjú civilistov?

    Opolčenci strieľajú na mestá a dediny, ktoré majú pod svojou kontrolou?

    Aj teraz tzv. ukrajinskí osloboditelia ostreľujú dediny a mestá. Ľudia sa schovávajú po pivniciach. Keby rovnaké svinstvá robil janukovyč tak by ste vykrikovali o porušovaní ľudských práv, vojnových zločinoch. Ste POKRYTCI !!!Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    13:07 19.07.2015

    ardz: Zatímco opolčenci střílejí do vzduchu, že? Skutečně si myslíte, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou? Netvrdí, že se nestala střelba na civilisty. Ale NENÍ to program ...Zobrazit celý příspěvek

    ardz: Zatímco opolčenci střílejí do vzduchu, že? Skutečně si myslíte, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou? Netvrdí, že se nestala střelba na civilisty. Ale NENÍ to program vlády jak to tvrdíte Vy a stejných činů se dopouštějí i opolčenci.

    A krom toho, co má Váš příspěvek co dělat v diskuzi o exportu zbraní?Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    11:56 19.07.2015

    Export zbraní? V ukrajinskej TV sú bežne prezentované názory podobné tomuto - Treba zničiť obytné štvrte na Donbase a učiniť ich neobývateľnými. Keď nebude patriť toto územie ...Zobrazit celý příspěvek

    Export zbraní? V ukrajinskej TV sú bežne prezentované názory podobné tomuto -

    Treba zničiť obytné štvrte na Donbase a učiniť ich neobývateľnými. Keď nebude patriť toto územie nám, nebude patriť nikomu.

    Západné médiá tieto názory samozrejme zatajujú. Že pritom zabíjajú civilistov to im očividne nevadí. Ani to, že ženy deti sa ako krysy schovávajú pred ostreľovaním po pivniciach. A pokrytecký západ strká hlavu do piesku a podporuje to.

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • m164
    11:43 17.07.2015

    KazdiceOpice: Nedávno tu bol zdielaný článok z IHS Janes o akútnom nedostatku odborníkov v Ruskom leteckom priemysle. Netvrdím, že majú rovnaký problém aj pri pozemnej, ...Zobrazit celý příspěvek

    KazdiceOpice:

    Nedávno tu bol zdielaný článok z IHS Janes o akútnom nedostatku odborníkov v Ruskom leteckom priemysle. Netvrdím, že majú rovnaký problém aj pri pozemnej, prípadne námornej technike, ale už len z tejto skutočnosti je jasné, že problém existuje. Nesmieme zabúdať, koľko kľúčových závodov vo všetkých štyroch odvetviach (pozemná technika, námorná, letectvo, vesmír) zostalo na území Ukrajiny aj s odborníkmi, ktorí v nich stále pôsobia a koľko odborníkov z Ruska i z Ukrajiny odišlo do zahraničia. Je samozrejmé, že po rozpade ZSSR nemá Rusko kapacity na celoplošné udržanie technickej i produkčnej úrovne ZSSR.

    http://www.janes.com/article/5...

    Čo sa týka púšťania do tovární: z času na čas púšťajú médiá na prezentácie, jedna bola pomerne nedávno. Ja som si napríklad všimol Nemecké nástroje, ktoré používali pri výrobe SAM (S300/400/500?). Dokonca aj takéto základné vybavenie musia v súčasnej situácii vyvinúť a vyrobiť alebo inak nahradiť, no v danom obore nie je zas tak na výber, ak vyškrtneme celý "západ". Nestačí postaviť veľkú stodolu a nazvať ju továrňou. Všetko vyžaduje čas, peniaze a ľudskú silu, ktorú treba taktiež zaplatiť.

    K Ruskej pracovitosti: Nemôžem sa vyjadriť globálne na účet všetkých Rusov, môžem sa vyjadriť iba z osobnej skúsenosti. Miestne strojárne majú pobočku v Rusku a majú problémy s nízkou kvalitou práce a s nízkou pracovnou morálkou. Podotýkam, že pomery v materskej firme tiež nie sú na najvyššej úrovni, no s Ruskou sa nedajú porovnať. Ale ako som už uviedol, bolo by arogantné, ak by som na základe jednej skúsenosti tvrdil, že to podobne vyzerá v celom Rusko.

    semtam:

    ZSSR námorníctvo až tak nepotrebovalo, jeho záujmy boli skôr v Európe a Ázii a nepotreboval budovať rozsiahle zámorské expedičné zbory. S odchodom Ukrajinských odborníkov do Ruska by som to videl podobne. Určite Ruskému zbrojárstvu z časti pomôžu, ale nemyslím, že by vyriešili všetky ich problémy. Súčasné Ruské plány sú viac než ambiciózne a mali by ich problém naplniť i rádovo bohatšie štáty s rozvinutejším zázemím. Čo sa týka krachu Ukrajinských zbrojoviek - nedivil by som sa, keby ich raz odkúpila akási prekupnícka spoločnosť a po pár rokoch by sa výrobné stroje objavili v Rusku. Podobné veci sa dejú i v transparentnejších krajinách, natož na Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

  • Irving
    11:37 17.07.2015

    KazdiceOpice Třeba podle tohohle - http://technet.idnes.cz/rusky-... A pokud je takový bordel a ...Zobrazit celý příspěvek

    KazdiceOpice

    Třeba podle tohohle -
    http://technet.idnes.cz/rusky-...
    A pokud je takový bordel a nedostatek odborníků ve vysoce prestižním (a vydělávajícím) kosmickém programu, tak ani nechci vidět, jak to vypadá jinde. Mimochodem, dost by mě zajímala spolehlivost ruských raketových jaderných nosičů, pokud vím, tak konstrukčně by s těmi vesmírnými měly mít dost společného...Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    09:07 17.07.2015

    Stroup:Tolik že například u námořnictva se uvažuje že budou kupovat lodě z Číny než aby budovali nové loděnice nasiel by sa k tomu nejaky zdroj? viem ze rusi vyberali partnera, ...Zobrazit celý příspěvek

    Stroup:Tolik že například u námořnictva se uvažuje že budou kupovat lodě z Číny než aby budovali nové loděnice
    nasiel by sa k tomu nejaky zdroj? viem ze rusi vyberali partnera, pre stavbu fregat v Indii, ale to bolo pre dodavky indickému namornictvu. pokial by si ruske namornictvo, nechavalo stavat lode v cine, tak to by bol pre mna dost sok.Skrýt celý příspěvek

  • KazdiceOpice
    23:23 16.07.2015

    Jura99: Rusum chybi odobrnici :D A na to jste prisel jak? Vzdyt by Vas ani nepustili na uzemi tovarny. Jak muzete vedet co se deje za zdmi? A diky valce na Ukrajine je odborniku v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Rusum chybi odobrnici :D A na to jste prisel jak? Vzdyt by Vas ani nepustili na uzemi tovarny. Jak muzete vedet co se deje za zdmi? A diky valce na Ukrajine je odborniku v Rusku jeste vic. Kam myslite, ze odesli pracovat Ukrajinci z tovaren co zavreli?
    Lenost naroda jste zmeril jak? A ta Vase zajimavost ma jakou souvislost s rokem 2015?Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    22:21 16.07.2015

    Jura99 Ono s tou domácí poptávkou může být velmi pomíjivé. UA má značný propad HDP a výhledově ani šanci na stagnaci, natož růst. Ačkoli nějaké velké zakázky pro armádu nelze ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99

    Ono s tou domácí poptávkou může být velmi pomíjivé. UA má značný propad HDP a výhledově ani šanci na stagnaci, natož růst. Ačkoli nějaké velké zakázky pro armádu nelze očekávat i přes občanskou válku, tak ale budou snad dostačující, aby aspoň některé firmy tuto dobu přežili. Pokud se nestane zázrak, tak mám obavu, že můžou skončit i věhlasné značky.
    Co se týče pracovitosti Rusů, tak zde bych je nepodceňoval. A za další, pokud kleknou zbrojní firmy na UA, tak je šance, že mnoho odborníků se přesune na RF. Konstrukční škola je tam totožná a určitě i lepší finanční podmínky. Jazykové a kulturní rozdíly minimální.
    SSSR měl poměrně málo loděnic. O námořnictví toho moc nevím. Ale SSSR měl ve své strategii námořnictvo spíš jako pobřežní obranu. Jiný pohled na něj se začínal rýsovat u konce studené války.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    20:56 16.07.2015

    Je jasné, že ukrajinský zbrojní průmysl zažívá otřes podobný otřesu našeho zbrojního průmyslu po roce 89. Výhodou je, že proti tomuto otřesu působí poptávka domácí armády, která ...Zobrazit celý příspěvek

    Je jasné, že ukrajinský zbrojní průmysl zažívá otřes podobný otřesu našeho zbrojního průmyslu po roce 89. Výhodou je, že proti tomuto otřesu působí poptávka domácí armády, která potřebuje kompletně přezbrojit a dovyzbrojit proti ruské agresi. Pouze čas ukáže, jestli několik zbrojních fabrik přežije nebo podobně jako na Slovensku lehne celé toto průmyslové odvětví. Rusové rovněž nebudou mít radostné období, pro náhradu ukrajinské výroby výrobou vlastní jim chybí odborníci do výroby i ochota pracovat (Rusové jsou celkem líný národ). Zajímavým faktem je, že někdejší 1/6 světa měla pouze jediné loděnice pro stavbu velkých lodí a sice ukrajinské Nikolajevo.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    20:20 16.07.2015

    K tomu si pripoctete, ze spousta schopnych lidi z vyvoje se snazi zdrhnout za hranice...

    K tomu si pripoctete, ze spousta schopnych lidi z vyvoje se snazi zdrhnout za hranice...

  • Wladis
    19:49 16.07.2015

    tiez som si vsimol tu chybicku v clanku: UA vyvaza za 600m a strata ruskeho trhu ich bude stat 600m kazdy rok ?!? Ako sa uz spominalo, v RF to sposbi omeskanie niektorych ...Zobrazit celý příspěvek

    tiez som si vsimol tu chybicku v clanku: UA vyvaza za 600m a strata ruskeho trhu ich bude stat 600m kazdy rok ?!?
    Ako sa uz spominalo, v RF to sposbi omeskanie niektorych projektov a prezbrojenia, ale tym ze vybuduju svoje kapacity a budu nezavisli na dodavkach zo zahranicia bude pre nich lepsie. Co sa tyka prerusenia, tak napr. Motor Sic este dodava (ak by prestal moznu rovno zavriet farbiku = 10tky tisíc nezamestnaných), ale RF uz otvorila novú fabriku (tuším pri Petrohrade) a už začali dodávať prvé kusy a predpokladá sa že v roku 2016 by mali celkovo nahradiť dovoz z UA. Čo sa týka lodných motorov, tak kvôli nedodaniu (zrušeniu dodávky) z UA nastali problémy s Projekt 11356 - z predpokladaných 6ks pre ČM flot ich bude nakoniec len 3 a namiesto Projektu 11356 zavedú Projekt 22800 - bez UA komponentov. Taktiež An-70 .... RF mala odobrať cca 60ks, ale nezoberie nič a nahradí to domácou produkciou. UA má minimálne šance uspieť v zahraničí, a UA armáda nezoberie asi nič. Väčšina predaja pochádza zo starých zásob a ich modernizácie. A k BTR-4 .... stačí si vyhladať názory že je to pekný vrak. Iračania vedia svoje. Takže UA zbrojný priemysel má už vykopaný hrob......Skrýt celý příspěvek

  • stroup
    18:09 16.07.2015

    Beld: Proč bude výpadek zbrojních dodávek z Ukrajiny stát více Rusko? to je jednoduché, jednak je pracovní síla v Rusku dražší než na Ukrajině (v Rusku je navíc docela problém ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld: Proč bude výpadek zbrojních dodávek z Ukrajiny stát více Rusko? to je jednoduché, jednak je pracovní síla v Rusku dražší než na Ukrajině (v Rusku je navíc docela problém sehnat odborníky). A hlavně, v Rusku musí napřed vybudovat kapacity na nahrazení těch co ztratili na Ukrajině, a to bude stát opravdu kopec peněz.. Tolik že například u námořnictva se uvažuje že budou kupovat lodě z Číny než aby budovali nové loděnice...Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    17:37 16.07.2015

    Rusové jsou pragmatici - berou všechno co jde pokud nemají alternativu, a na té nepochybně makají. Ukrajinci pak prodávají do Ruska vládní zákaz/nezákaz všechno co od nich zatím ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusové jsou pragmatici - berou všechno co jde pokud nemají alternativu, a na té nepochybně makají. Ukrajinci pak prodávají do Ruska vládní zákaz/nezákaz všechno co od nich zatím kupuje - motorsič jest toho důkazemSkrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    17:35 16.07.2015

    Rusko by ten problém muselo řešit v budoucnu stejně ať by na Ukrajině vládl Petr nebo Pavel - UA je a vždy byla nestabilní stát s mafiánskou strukturou na které nebylo možné ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko by ten problém muselo řešit v budoucnu stejně ať by na Ukrajině vládl Petr nebo Pavel - UA je a vždy byla nestabilní stát s mafiánskou strukturou na které nebylo možné záviset v čemkoliv, to samé plyn a nynější hledání alternativní cesty do Evropy, kdy největší spojenec Ukrajiny Německo vesele podepisuje s Ruskem již druhý plynovod, který bude jejich demokratickou a prozápadní Ukrajinu obcházet. Pro Ukrajinu je ztráta Ruského trhu naopak problém a nejen ve vojenské oblasti. V Evropě prodají minumum a v RF zatím jen to co čeká na nahrazení tamní produkcí. V armádní oblasti kro RF a ztráty trhů asi moc nepomáhá vyjadřování představitelů ATO o dodávkách domácího průmyslu kdy otevřeně hovoří i na stránkách zvesti o šrotu - do budoucna budou konkurovat jen cenou a to za předpokladu, že se jim v tom chaosu vůbec podaří udržet výroba. Ten stát je v loji a řečmi o podpoře ze strany západu se tam nikdo nenajíSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:27 16.07.2015

    Dost zvláštní článek, nedovedu si představit, jak mohl Charkov vyrobit 2x více tanků než měl v plánu. Tanky do Thajska nebyly dodány (aspoň ty prvotně určené) a dodávka byla ...Zobrazit celý příspěvek

    Dost zvláštní článek, nedovedu si představit, jak mohl Charkov vyrobit 2x více tanků než měl v plánu. Tanky do Thajska nebyly dodány (aspoň ty prvotně určené) a dodávka byla nejspíš odložena. Tanky putovali do UA army. Těch pár kusů techniky, která se vyvezla do Afriky, bylo nejspíš před občanskou válkou. Jinak od té doby se "přebytečná" technika již nevyváží. Proto také ČR vyvezla (asi Excalibur) tanky T-72 původem z Maďarska do tuším Nigérie, protože UA již přebytečnou techniku nenabízí.

    Pro Ukrajinský zbrojní export je současná doba hodně nepříznivá. Trapas s BTR-4, opoždění dodávek techniky (T-84) a ztrátu RF trhu. Ale také mám dojem, že Motor Sič má jakousi výjimku.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    17:02 16.07.2015

    ""Ukrajina v roce 2014 prodala do zahraničí zbraně za 664 milionů dolarů (16,3 miliard Kč)"" ""Podle listu Bloomberg Bussines, jehož názor podporují výsledky ukrajinského ...Zobrazit celý příspěvek

    ""Ukrajina v roce 2014 prodala do zahraničí zbraně za 664 milionů dolarů (16,3 miliard Kč)""

    ""Podle listu Bloomberg Bussines, jehož názor podporují výsledky ukrajinského exportu, díky ztrátě ruského trhu export ukrajinského vojenského materiálu poklesne trvale o 600 milionů dolarů každý rok. ""

    ..................... ??Skrýt celý příspěvek

  • Deutschmann
    14:09 16.07.2015

    Nejsem si jist zda společnost Motor Sič přestala dodávat motory do Ruska.
    Někde byl o tom článek kde se o tom mluvilo.

    Nejsem si jist zda společnost Motor Sič přestala dodávat motory do Ruska.
    Někde byl o tom článek kde se o tom mluvilo.

  • David
    14:05 16.07.2015

    Domníval jsem se, že do Nigérie byly exportovány BTR-3 a nikoliv BTR-4. Stejně tak jsem myslel, že dodávka T-84 do Thajska ještě nebyla dokončena, když některé tanky zabrala ...Zobrazit celý příspěvek

    Domníval jsem se, že do Nigérie byly exportovány BTR-3 a nikoliv BTR-4. Stejně tak jsem myslel, že dodávka T-84 do Thajska ještě nebyla dokončena, když některé tanky zabrala ukrajinská armáda.
    A jinak - ano, ukrajinský export je do značné míry odprodej přebytků. Ten ale nebude pokračovat do nekonečna - jednak ony přebytky docházejí a také dnešní ukrajinská armáda potřebuje víc zbraní, než se před několika lety zdálo. takže budoucnost Ukrajiny coby zbrojního exportéra je poněkud nejistáSkrýt celý příspěvek

  • Beld
    13:52 16.07.2015

    Sorry , ale tento clanek je doslova na presdrzku . Tomu vazne nekdo veri ? Jiste rusko bude stat preruseni dodavek z ukrajiny nemale penize , ale ukrajince to bude stat o rad vice ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry , ale tento clanek je doslova na presdrzku . Tomu vazne nekdo veri ? Jiste rusko bude stat preruseni dodavek z ukrajiny nemale penize , ale ukrajince to bude stat o rad vice . Kdyz chci delat propagandu za kteroukoliv stranu tak to nesmi byt prehnane pohadky .Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    17:42 15.07.2015

    V podstate podobna situace jako u nas. Vyprodavaji historicke zasoby, neco malo produkuji, ale minimum noveho vyvoje. Rusko bude bolet skutecnost, ze musi interne vyvinout do nyni ...Zobrazit celý příspěvek

    V podstate podobna situace jako u nas. Vyprodavaji historicke zasoby, neco malo produkuji, ale minimum noveho vyvoje. Rusko bude bolet skutecnost, ze musi interne vyvinout do nyni dodavane zbozi mene nez Ukrajinu. Pozbyla trh a na zapad nema sanci. Ze zbytku ji vytlaci Cina. Nejvetsi nadeje jsem vkladal do Antonova, ale tudy uz to asi take nepujde.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4