Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

2S1 Gvozdika slovenské armády; ilustrační foto / HawkeyeSlovak, CC BY-SA 3.0

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských samohybných houfnic 2S1 Gvozdika z České republiky. Obchod zajišťuje polská firma Wtórplast, která houfnice Gvozdika nakoupila ze skladů české firmy Excalibur Army.

Železniční transport s houfnicemi Gvozdika překročil slovensko-ukrajinskou hranici 29. června. Houfnice Gvozdika ráže 122 mm nejdříve zamíří do Šepetivského opravárenského závodu, kde projdou rekonstrukcí (částečnou modernizací ?) a poté budou předány ukrajinské armádě.

 

 

Stejně tak v minulém roce polská firma Wtórplast dodala Ukrajině 30 bojových vozidel pěchoty BVP-1, které rovněž pocházely ze skladů české Excalibur Army. BVP-1 byly poslány do ukrajinské Žytomyrské továrny na obrněná vozidla a v květnu letošního roku vozidla převzala ukrajinská armáda. Není jasné, v jakém rozsahu Ukrajinci vozidla BVP-1 modernizovali, vybavili nebo vyzbrojili (napříklat protitankovými řízenými střelami).

 

Žytomyrská továrna byla od války na Donbase jedním z hlavních opravárenských center ukrajinské armády.  Továrna také vyvinula modernizované vozidlo BMP-1UMD, s novým bojovým modulem Stilet, novým německým motorem značky Deutz a zcela novým systémem řízení palby.
 

„Na Ukrajinu byly exportovány desítky kusů bojové techniky. Většinu z toho tvoří bojová vozidla pěchoty BVP-1, na kterých je ve Šternberku před expedicí provedena generální oprava, po které stav odpovídá v zásadě vozidlu z novovýroby. Vedle toho exportujeme na Ukrajinu i samohybné houfnice 2S1 Gvozdika,“ říká o obchodu Andrej Čírtek, tiskový mluvčí Excalibur Army.
 

„Vývoz je realizován přes Polsko na základě licence od českého licenčního orgánu, kde se ukrajinské Ministerstvo obrany uvádí jako koncový uživatel. Cena kontraktu je v řádech několika set miliónů Kč. Kusová cena vozidla BVP v rámci kontraktu je v řádu jednotek milionů Kč, což je u plně vyzbrojeného prostředku po generální opravě zcela odpovídající,“ dodal Čírtek.
 

Houfnice Gvozdika byly široce nasazeny ukrajinskou i ruskou stranou v bojích na východě Ukrajiny. Podle dokumentu „Lessons Learned from the Russo-Ukrainian War” od washingtonského výzkumného institutu Potomac byla Gvozdika nasazena nejen jako klasická houfnice, ale také jako vozidlo přímé palebné podpory a pro ničení obrněné techniky protivníka.
 

„I když jde o ‚starý systém‘, jeho vysoké manévrovací schopnosti (zejména v měkké půdě a bažinatých oblastech) a mechanická spolehlivost zapříčinily, že byly nasazen i v jiných rolích. Ruská strana 2S1 nasazovala ve dvojité roli, jako houfnici a jako útočný kanón. Při přímé palbě zaměřovače houfnice umožnily na 1 až 6 km ničit opěrné body ukrajinské obrany a ničit pozice protitankových sil,“ dočteme se v dokumentu.
 

Dokument dále uvádí, že řada ukrajinských operátorů protitankových zbraní se zdráhala zapojit do boje, protože se obávala okamžité protipalby povstaleckých houfnic Gvozdika.
 

Ukrajinská armáda naopak houfnice Gvozdika nasadila i jako protitankovou zbraň. I když 122mm granát nedokázal penetrovat čelní pancíř tanků, zásah granátu do věže měl „katastrofální” efekt na tank a posádku.  „Nicméně jsou zde negativní důsledky použití lehkého obrněného vozidla [se slabým pancířem - pozn. red.] při přímé palbě, což vedlo k vysokým ztrátam ukrajinských houfnic Gvozdika,” dočteme se v dokumentu.
 

Prodej českých houfnic na Ukrajinu se snaží pochopitelně mediálně nabourávat Kreml ‒ podle Sputnik News Západ předává Ukrajině zastaralou vojenskou techniku a šetří tak na její likvidaci. Zároveň Sputnik News označil houfnice Gvozdika dodané na Ukrajinu za odpad.

 

Výcvik posádek houfnice Gvozdika ukrajinské armády.

 

„Protože se jedná o významný projekt posilující Ukrajinské ozbrojené síly, objevily se přirozeně informace mající původ v ruských či proruských médiích o tom, že se vyváží šrot. Jedná se o naprostý nesmysl. Vyváží se vozidla po generální opravě, která svým stavem odpovídají vozidlu nově vyrobenému,” říká Čírtek.
 

„Cena vozidla bojového vozidla pěchoty BVP-1 po generální opravě se na světovém trhu pohybuje v řádu několika miliónů Kč za kus, což odpovídá nákladům generální opravy. Ta zahrnuje v zásadě úplné rozebrání vozidla, diagnostiku součástek, nahrazení opotřebovaných novými, opětovnou montáž vozidla a pak zkoušky funkčnosti jeho systémů,” dodal Čírtek.

 

Hlavní výzbroj houfnice Gvozdika tvoří dělo 2A31 odvozené od tažné houfnice D-30, která také byla (resp. stále je) v konfliktu hojně využívaná. Gvozdika střílí rychlostí až 5 ran za minutu a klasické tříštivo-trhavé granáty doletí na vzdálenost 15 km.

 

Gvozdika má hmotnost 15 tun a je posazena na pásové platformě obrněného transportéru MT-LB, který díky širokým pásům vyniká zmíněnou skvělou průchodností terénem a díky jednoduché konstrukci jde o bezporuchový stroj.
 

Samozřejmě Gvozdika již v kontaktu s vyspělým protivníkem neobstojí, nicméně v protipovstaleckém boji nepochybně najde uplatnění. Ostatně je třeba také připomenout, že na západní straně moderní ekvivalent lehké pásové samohybné houfnice, schopné přímé a nepřímé palby, se skvělou průchodnosti terénem, neexistuje.


 

Zdroj: uprom.info

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obrněný automobil Varta: Obludná korupce při ukrajinských vojenských zakázkách

Ukrajinský obrněný automobil Varta představila společnost Ukrglavpak poprvé v roce 2015. Tato ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74

Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...

Český bitevník F/A-259 pro americký projekt OA/X

Česká firma Aero Vodochody představila na probíhající letecké výstavě Farnborough International Air ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    12:18 25.07.2018

    PavolR: myslím že jo, on i ten polský minomet RAK vychází z řešení zbraňové části u této houfnice - neumím si to moc představit, ale prý. Všechno na podvozku MT-LB se vyrábělo v ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR:
    myslím že jo, on i ten polský minomet RAK vychází z řešení zbraňové části u této houfnice - neumím si to moc představit, ale prý. Všechno na podvozku MT-LB se vyrábělo v Polsku, měli licenci, my ne.

    Cena v poměru k výkonu, bude od Excalibur Army asi hodně příznivá. Navíc si tím nemusí ukrajinci zdržovat vlastní zbojovky, které se můžou věnovat jiným projektům. Osobně s tím prodejem nemám vůbec problém. osobně se mi moc líbí schopnost použití jako vozidlo přímé palebné podpory - to je hodně bezvaSkrýt celý příspěvek

  • Flader
    12:15 25.07.2018

    Pri cene za ktorú sa predávali T-72 sa nedá hovoriť o predaji, ale o darovaní. Ukrajinci určite ešte budú mať na skladoch aj BVP aj Gvozdiky. Ale ej dosť možné, že je pre nich ...Zobrazit celý příspěvek

    Pri cene za ktorú sa predávali T-72 sa nedá hovoriť o predaji, ale o darovaní.

    Ukrajinci určite ešte budú mať na skladoch aj BVP aj Gvozdiky. Ale ej dosť možné, že je pre nich jednoduchšie nakúpiť už generálkované stroje, ako "rozhýbať" uloženky.Skrýt celý příspěvek

  • nedy68
    11:57 25.07.2018

    Ukrajinci na Dombase budou potěšeni.

    Ukrajinci na Dombase budou potěšeni.

  • PavolR
    11:46 25.07.2018

    Flander: Aj vyradená technika sa môže tu a tam objaviť na nejakej akcii, nakoniec, ten chlapík vo veži sa zdá byť iba v nejakom tričku. (nehovoriac, že môže ísť aj o záber z ...Zobrazit celý příspěvek

    Flander:
    Aj vyradená technika sa môže tu a tam objaviť na nejakej akcii, nakoniec, ten chlapík vo veži sa zdá byť iba v nejakom tričku. (nehovoriac, že môže ísť aj o záber z tankodrómu Nočných Vlkov)

    Neboli tak náhodou Gvozdiky ČSĽA poľskej výroby?Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    11:41 25.07.2018

    Tsk “šrot” to je, Ukrajina je v zoufalé situaci a proto je k nákupu nekvalitní techniky přinucena. Zrepasujte si trabanta, vyrážte na výlet na jih Itálie a stále si opakujete, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Tsk “šrot” to je, Ukrajina je v zoufalé situaci a proto je k nákupu nekvalitní techniky přinucena. Zrepasujte si trabanta, vyrážte na výlet na jih Itálie a stále si opakujete, ale je jako nový:))Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    11:24 25.07.2018

    Gvozdika se mi vždycky líbila. Samohybná houfnice s hmotností 15 tun je unikát. A i když to nemá ráži 152/155 mm, 122 mm po pořád dost. Jen bych čekal, že jich Ukrajinci mají v ...Zobrazit celý příspěvek

    Gvozdika se mi vždycky líbila. Samohybná houfnice s hmotností 15 tun je unikát. A i když to nemá ráži 152/155 mm, 122 mm po pořád dost.

    Jen bych čekal, že jich Ukrajinci mají v uloženkách víc než dost? Tak by mě zajímalo, jestli už jim vážně došly, nebo jen nemají kapacitu na to, ty svoje generálkovat? Prioritu v jejich opravárenských závodech asi budou mít T-64?Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    11:07 25.07.2018

    Flader presne tak, Gvozdikz OSSR vyradili už dávno... aby to zase nebola podobná akcia typu "Azerbajdžan". Je to tak, že keď sa ich Slovensko zbavilo, odkúpil ich výhodne Strnad, ...Zobrazit celý příspěvek

    Flader presne tak, Gvozdikz OSSR vyradili už dávno... aby to zase nebola podobná akcia typu "Azerbajdžan". Je to tak, že keď sa ich Slovensko zbavilo, odkúpil ich výhodne Strnad, repasoval ich a teraz výhodne predal... Podobne takto skúpil aj tanky T-72...Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    10:53 25.07.2018

    Inak osobne by ma zaujímalo z akého roku tá fotografia vlastne je, Na Slovensku sú Gvizdiky vyradené už pomerne dlho, ale keď je vzadu Defender, tak zase tak stará byť nemôže.

    Inak osobne by ma zaujímalo z akého roku tá fotografia vlastne je, Na Slovensku sú Gvizdiky vyradené už pomerne dlho, ale keď je vzadu Defender, tak zase tak stará byť nemôže.

  • lukus
    10:52 25.07.2018

    Měly zůstat v rezervách armády ( i kdyby měly reznout dalších 15-20 let). V případě napadení ČR by určitě zahrály nemalou roli (obsluha nebude tak složitá jako u moderních ...Zobrazit celý příspěvek

    Měly zůstat v rezervách armády ( i kdyby měly reznout dalších 15-20 let). V případě napadení ČR by určitě zahrály nemalou roli (obsluha nebude tak složitá jako u moderních západních typů a náhradní díly si jsme schopni zajistit sami).
    Nemyslím, že odprodej armádního materiálu za zbytkovou cenu je byl dobrý a naše armáda bude nakupovat pár houfnic 155mm a budou zatraceně drahé.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
    10:51 25.07.2018

    samozrejme viem co je to ilustracne foto :) Len aby z takychto obchodov nebol poprask na Prazskom hrade...

    samozrejme viem co je to ilustracne foto :) Len aby z takychto obchodov nebol poprask na Prazskom hrade...

  • Flader
    10:43 25.07.2018

    Gvozdiky vyrábali tuším aj Bulhari :D Ale osobne som ich rýchle vyradenie a odpredanie (resp. rozdanie) nepochopil.

    Gvozdiky vyrábali tuším aj Bulhari :D Ale osobne som ich rýchle vyradenie a odpredanie (resp. rozdanie) nepochopil.

  • Takeda
    10:42 25.07.2018

    tryskac: A? Nikdy jste neslyšel o ilustračním fotu?

    tryskac: A? Nikdy jste neslyšel o ilustračním fotu?

  • tryskac
    10:22 25.07.2018

    "ceske" hufnice, na obrazku so slovenskym znakom, vyrobene v Sovietskom zvaze, opravene v cesku, vyvezene cez polsko na ukrajinu :)

    "ceske" hufnice, na obrazku so slovenskym znakom, vyrobene v Sovietskom zvaze, opravene v cesku, vyvezene cez polsko na ukrajinu :)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3