Ukrajina nasadila raketové komplety Vilcha

Ukrajina nasadila raketové komplety Vilcha
Test nových raket Vilcha. Lze vidět práci korekčního plynového motoru na přídi střely. / KB Luč (Zvětšit)

Ukrajinská armáda od začátku války použila více než 50 nových střel R264 „Vilcha“ (Adler) dlouhého dosahu. Oznámila to konstrukční kancelář Luč na svých FaceBook stránkách.

„Vysoce přesný raketomet Vilcha v akci! Od prvních dnů války provedly ozbrojené síly Ukrajiny asi 50 přesných raketových zásahů raketami R624 „Vilcha“. Potvrdila se fakta o zničení desítek obrněných vozidel, systémů protivzdušné obrany, prostředků elektronického boje a mobilních velitelských stanovišť,“ píše na svých FaceBook stránkách firma Luč.

Cílem ukrajinského programu Vilcha je modernizace sovětského raketometu BM-30 Směrč a vývoj řízených střel ráže 300 mm. Součástí původního komplexu Směrč je raketomet 9A52, nabíjecí přepravník 9T234 a raketa 9M55.

Pro raketomet BM-30 byly v Sovětském svazu vyvinuty 300mm rakety rodiny 9M55 s dostřelem 90 kilometrů (tříštivo-trhavá, kazetová protipěchotní, kazetová protitanková samonaváděcí bojové hlavice) a 70 kilometrů (termobarická). Celková hmotnost raketového náboje činí 800 kilogramu, délka 7,6 metru a hmotnost bojových hlavic je 243 kg. Rakety je možno odpalovat v salvě i jednotlivě. Salva může pokrýt plochu 32 hektarů a je vypálena do 20 sekund.


Raketomet BM-30 Směrč

Základní verze BM-30 Směrč (9K58 Směrč) s 12 raketnicemi byla v Rusku modernizována na verzi 9A52-2 (Směrč-M) s automatizovaným zaměřovacím systémem. Ruská armáda má také nové raketomety 9A52-4 Tornado s novou odpalovací jednotkou se šesti raketnicemi. 9A52-4 byl navržen jako lehká a univerzální verze typu 9A52-2. Raketomet je vybaven automatizovaným systémem zamíření a řízení palby spolu s autonomním satelitním navigačním a polohovacím systémem. Údaje o poloze a střelbě se vyměňují mezi raketou a velitelským vozidlem. Satelitní systém korekce letu rakety poskytuje lepší přesnost ve srovnání s jeho předchůdci. Maximální dostřel raketometu 9A52-4 Tornado je 120 kilometrů. Ruské zdroje mluví o vývoji raket s dostřelem až 200 km (úměrně s menší bojovou hlavicí).

V roce 2016 měl Kyjev papírově 75 aktivně používaných raketometů Směrč (další ve skladech). Nyní je aktivních zřejmě 2×36 nebo 3×36 raketometů rozdělených do dvou nebo tří raketových pluků. Jde ale o neoficiální údaje, které je nutné brát s velkou rezervou. Skutečné počty nelze z otevřených zdrojů zjistit.

Podle všeho konkrétně raketomety BM-30, a tedy potenciálně i nejnovější střely Vilcha, najdeme u 107. raketové brigády 107. ReAbr (v roce 2019 přeorganizována z pluku na brigádu). Tato jednotka působí v Poltavské oblasti. Otázkou je naplněnost jednotky – teoreticky v rámci brigády mohou působit dva pluky. Tato jednotka také v minulém roce testovala nejnovější střely Vilcha-M. Ostré nasazení kompletu Směrč má na svědomí zřejmě právě 107. brigáda.

Další BM-30 Směrč najdeme u 15. kyjevského raketového pluk 15. ReAP, který působí ve lvovské oblasti. Zda je vybaven naváděnými střelami Vilcha, případně kolik jich má ve výzbroji, není známo.


Test raket Vilcha-M. Lze vidět přebíjení raket R624M Vilcha-M z nabíjecího přepravníku 9T234 do raketometu 9A52.

Systém Vilcha používá původní platformu KrAZ-7634NE 8×8 a původní konstrukční řešení zbraňové nástavby. Raketomet Vilcha ale má minimálně modernizované systémy řízení palby. Diskutovalo se také o výměně podvozku, buď za ukrajinský podvozek KrAZ nebo český Tatra.

Ukrajina pracovala v rámci programu Vilcha na třech typech raket ráže 300 milimetrů. První Vilcha-R je „pouze“ repasovaná neřízená původní střela 9M55. Druhá střela R624 Vilcha je modernizace střely 9M55 s novým raketovým motorem na tuhé pohonné látky, systémy satelitní a inerciální navigace a prstencovou soustavou plynových korekčních motorů. Podle informací z listopadu 2020 leželo v ukrajinských skladech 98 střel Vilcha. Tyto střely měly být dodány během jednoho roku. Kolik střel Vilcha tedy Ukrajinci stačili nakoupit? Bavíme se zřejmě maximálně o 300 střelách.

Raketa R624M Vilcha-M je zcela nové konstrukce a výroby. Vychází ze střely Vilcha, ale má zcela nové tělo a raketový motor. Se zařazením této střely do výzbroje ukrajinské armády se počítalo v letošním roce. Ukrajinská armáda pravděpodobně nemá žádné použitelné střely Vilcha-M, pokud ano, tak v jednotkách kusů.

Původní střely 9M55 a R624 Vilcha mají dolet 70 kilometrů s tříštivo-trhavou hlavici (236 kg). Nejnovější střely R624M Vilcha-M mají dolet 120 kilometrů, avšak na úkor menší bojové hlavice 170 kg. Ve vývoji je údajně nové tuhé raketové palivo prodlužující dostřel na 140 km (při stejně velké bojové hlavici).


Český raketomet RM-70 Vampire ráže 122 mm; větší foto / archiv redakce

Lze zmínit ještě běžící vývoj nové střely R-224M1 Vilcha-M1, která v závislosti na palivu (původní / nové) a velikosti bojové hlavice má maximální dostřely 154 km (170 kg) nebo 121 km (236 kg).

Kancelář Luč na FaceBooku vysloveně zmiňuje použití střel R624 Vilcha, tedy modernizovaných střel 9M55. Střelu R624 lze popsat jako balistickou taktickou raketu, stabilizovanou rotací po celou dobu letu a s korekcí dráhy letu na počáteční a závěrečné fázi. Přesnost dopadu rakety Vilcha je udávána 30 metrů (CEP). Korekci letu provádějí plynové korekční motorky na základě údajů ze satelitní a inerciální navigace.

V rámci jediného nastaveného odměru raketometu mohou rakety díky korekci přesně zasáhnout cíle v šířce až 1500 metrů. V této oblasti lze naprogramovat každou střelu k zasažení jiného místa. V případě potřeby lze vypálit pouze jednu raketu na konkrétní cíl.

Konflikty v posledních letech jasně potvrdily mimořádnou efektivnost raketometů. Jejich vysoký účinek vyplývá z jejich schopnosti překvapivě zasáhnout cíl salvou raket ve velmi krátkém čase (často 30 sekund). Právě tato skutečnost vytváří vysoký zničující materiální a morální účinek. Např. z analýz bojů na východní Ukrajině vyplývá, že zřejmě až 80 % všech lidských ztrát na bojišti způsobuje dělostřelectvo, a to zejména právě raketomety. Ohromnou účinnost těchto zbraní demonstrovaly též tvrdé boje proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku.


Electro-optical Precision Integration Kit

Salvové raketomety jsou určeny proti obrněným a měkkým cílům v oblastech soustředění živé síly a techniky, dělostřeleckým bateriím, velitelským stanovištím a muničním skladům.

To je klasické bojové určení českých raketometů RM-70 Vampire 8×8 vebo BM-21 MT 4×4. Vampir nese 40 raketnic a dalších 40 raket nese v zásobníku s poloautomatickým nabíjecím zařízením. Základním typem je neřízená raketa 122 mm JROF – tříštivo-trhavý raketový náboj s maximálním dostřelem 20 380 metrů. Hmotnost bojové hlavice je 11,4 kilogramu. Plocha pokrytá salvou činí až tři hektary. Ke zvýšení přesnosti střelby byly vyvinuty naváděcí systémy, např. izraelská zbrojní firma Rafael vyvinula velice zajímavý produkt jménem EPIK (Electro-optical Precision Integration Kit). Souprava EPIK mění běžnou 122mm „grad“ raketu na přesně naváděnou.

Kromě inerciálního a družicového navádění obsahuje i infračervený senzor a laserový přijímač, takže je možno napadat dokonce pohyblivé cíle. Obecně se dá konstatovat, že 122mm rakety jsou jednoduché, levné a spolehlivé. Proto jsou rozšířené v řadě armád a lze očekávat, že se budou nadále vyrábět a používat.

Těžké salvové raketomety, jako např. jsou 227mm raketomet M142 HIMARS nebo 9K58 Směrč (BM-30), který je v ruské armádě postupně nahrazován systém 9A52-4 Tornado, jsou díky svému dostřelu navíc určeny pro boj proti taktickým raketovým systémům a letectvu na leteckých základnách.

Zdroj: Defence Express, FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Proč ukrajinský Neptun a Vilcha uvedly Krym do pohotovosti

V minulém týdnu byly ve čtvrtek a v pátek provedeny ostré střelby s novými raketami Vilcha-M a ...

Ukrajinský raketomet Burevij ráže 220 mm na podvozku Tatra

Ukrajinský Šepetivský opravárenský závod, společně s domácím ministerstvem obrany, provedl ostré ...

První vozidla Tatra pro ukrajinské raketomety Burevij

Ukrajinský Opravárenský závod Šepetivka získal první tatrovky T815-7 8×8 pro raketomety Burevij ráže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Hyena
    16:59 08.03.2022

    Mna stve, ze nase Modulary nemaju zavedenu americku 227mm municiu, aj ked to bola jedna z povodnych myslienok prechodu z klasickeho RM-70.

    Mna stve, ze nase Modulary nemaju zavedenu americku 227mm municiu, aj ked to bola jedna z povodnych myslienok prechodu z klasickeho RM-70.

  • Baron
    17:41 07.03.2022

    Tak Vilchu bych opravdu rád viděl u AČR. Ty 300mm rakety musí způsobit masakr! Navíc pro AČR by to dali na podvozek Tatry, takže by hned Ukrajina měla snazší rozhodování, jaký ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Vilchu bych opravdu rád viděl u AČR. Ty 300mm rakety musí způsobit masakr! Navíc pro AČR by to dali na podvozek Tatry, takže by hned Ukrajina měla snazší rozhodování, jaký podvozek koupit.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      20:50 07.03.2022

      Pokud tohle Ukrajina přežije jakože zatím vypadá, že šanci, má tak vzájemná obranná a průmyslová spolupráce ve zbrojním průmyslu je pro ČR výhodným a logickým krokem. My vám ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud tohle Ukrajina přežije jakože zatím vypadá, že šanci, má tak vzájemná obranná a průmyslová spolupráce ve zbrojním průmyslu je pro ČR výhodným a logickým krokem. My vám tatrovky, Breny, Škorpíky, TSR, možná společně i s těmi vašimi tanky a BVP něco vymyslíme, DITY, Vampiry a časem klidně odprodáme i Mi-24, Mi-181, naše vlastní BVP a T-72M4CZ a teď ukažte co tam máte Vy naši přátelé. Vyzbrojit, obnovit a skvěle vycvičit ukrajinskou armádu je v přímém zájmu Evropy. Naše zbrojovky budou mít práce, že nebudou vědět kam dřív skočit a to PR taky bude stát za to. Zpětně dostat nějaké raketové systémy, radary a započnout společné projekty na bázi UA, CZ a PL (případně SK, HU a Balt) . Myslím, že s tímhle už by něco kloudného vzniknout mohlo.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    20:49 05.03.2022

    Zaujalo mě to automatické zamíření dle GPS souřadnic...počítá takový systém s tím, že signál GPS může být rušen? Střelba takového prostředku by pak minula cíl...

    Zaujalo mě to automatické zamíření dle GPS souřadnic...počítá takový systém s tím, že signál GPS může být rušen? Střelba takového prostředku by pak minula cíl...

    • Hope
      09:44 06.03.2022

      GPS stačí pro přesné určení souřadnic 12 ms.

      GPS stačí pro přesné určení souřadnic 12 ms.

    • LAMP
      05:49 07.03.2022

      Není to naváděno podle GPS, ale podle inerciální navigace, která od GPS jen dostává fixy. Bez GPS to prostě bude jen lehce nepřesnější.

      Není to naváděno podle GPS, ale podle inerciální navigace, která od GPS jen dostává fixy. Bez GPS to prostě bude jen lehce nepřesnější.

  • SYN_
    20:17 05.03.2022

    "menší" (ostatně i větší) salvový raketomet je dneska univerzální modulární věcička, samotné odpalovací vozidlo je poměrně low-tech které bychom si mohli sami vyrobit "s prstem v ...Zobrazit celý příspěvek

    "menší" (ostatně i větší) salvový raketomet je dneska univerzální modulární věcička, samotné odpalovací vozidlo je poměrně low-tech které bychom si mohli sami vyrobit "s prstem v nose", pravé srdce systému reprezentují použité rakety... Jak je vidět třeba zde
    http://www.military-today.com/...
    není problém na jednom vozidle alternovat 122mm/160mm/i větší rakety, základní "hloupou" HE munici 122mm jsme sami už vyráběli, z větší by měly být celkem bez problémů dostupné zejména 160mm LAR izraelské výroby (které už dávno má např. Rumunsko) a dál už pak lze snít i "výš" třeba i v omezenějším počtu...
    Hlavně "to" mít a mít s tím i něco natrénováno. Stavět systém od nuly nejde ze dne na den, dokoupit kvaltní rakety jde podstatně rychleji.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    12:54 05.03.2022

    Spojené státy vyjednávaly začátkem týdne tuším v SA o odprodeji tam dodaných kompletů. Nedivil bych se, že by už byly převezeny na místo lepšího použití. Je tu jedno "menší" ...Zobrazit celý příspěvek

    Spojené státy vyjednávaly začátkem týdne tuším v SA o odprodeji tam dodaných kompletů. Nedivil bych se, že by už byly převezeny na místo lepšího použití. Je tu jedno "menší" uskupení, které si o pozornost takového systému doslova říká.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      12:55 05.03.2022

      * Chyba v prvním příspěvku opravena. Prosím smazat. Neuvědomil jsem si možnost editace.

      * Chyba v prvním příspěvku opravena. Prosím smazat. Neuvědomil jsem si možnost editace.

    • faraonamumu
      19:57 05.03.2022

      Byl by prosím zdroj?

      Byl by prosím zdroj?

      • CerVus
        20:31 05.03.2022

        Snažil jsem se ale prostě to nemůžu najít. Byl to menší článek v jednom z hlavních amerických plátků, byl placený, takže k přečtení první odstavec. Když člověk ale dnes zadá do ...Zobrazit celý příspěvek

        Snažil jsem se ale prostě to nemůžu najít. Byl to menší článek v jednom z hlavních amerických plátků, byl placený, takže k přečtení první odstavec. Když člověk ale dnes zadá do vyhledavače Ukrajina a raketový systém, tak to prostě přebije 100 jiných odkazů na to co provádějí Rusové.
        edite: Co sem teď ale našel. Loni měli dodat Saudům Vilkha-M na jejímž vývoji se Saudové finančně podíleli. Takže by to smysl dávalo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...