Typ 052DL: Nejmodernější čínský torpédoborec
- 24. 7. 2020
- 1 komentářů
- Radek John
Na začátku července uspořádal Peking manévry v Jihočínském moři. Komentátory na nich zaujala účast nového torpédoborce Zibo. Patří k vylepšenému typu 052D, označovanému jako 052DL.
Čínský program budování hladinové flotily postupuje úctyhodnou rychlostí ‒ každý rok čínské námořnictvo zavede válečné lodě o tonáží, jako je polovina celého Královského námořnictva.
Peking má přibližně 20 moderních torpédoborců vybavených obdobou amerického protiletadlového systému Aegis. Osmnáct z těchto lodí přibylo do rejstříku aktivních plavidel čínského válečného námořnictva během posledních sedmi let. Páteř čínské flotily torpédoborců tvoří přibližně 13 moderních lodí typu 052D (NATO kód Luyang III). Letos v lednu se k čínskému námořnictvu připojila loď Zibo (správný český přepis by asi měl být C'-po). Je to první plavidlo mírně vylepšeného typu 052DL.
Na začátku července se Zibo zúčastnila cvičení v Jihočínském moři. Objevila se na jedné fotografií z manévrů. Vzbudila tím značnou pozornost. Torpédoborec (trupové číslo 156) nese jméno prefektury na východním pobřeží Číny. Zibo měří na délku 161 metrů, Typ 052D je o čtyři metry kratší.
Loď je od starších torpédoborců typu 052D snadno rozeznatelná. Na její střední palubě totiž stojí nový přehledový radiolokátor. Je to nejdůležitější inovace typu 052DL. Podle webu Military Watch je určen především k odhalování stealth letounů na větší vzdálenosti.
Čínský torpédoborec Typ 052C v německém Kielském průplavu.
Okopírovaný vrtulník
Další novinka torpédoborce Zibo je prodloužená letová paluba. Torpédoborce typu 052D uvezou buď jeden ruský vrtulník Kamov Ka-27 Helix nebo čínský Harbin Z-9 Haitun. Druhý zmíněný typ je licencovaná čínská kopie francouzského stroje Eurocopter Dauphin.
Na heliport Zibo se vejde nový typ čínského námořního vrtulníku Harbin Z-20F. Čína ho oficiálně představila světu teprve v říjnu 2019. Typ zatím nemá označení NATO. Stačil si však už vysloužit neoficiální přezdívku Copyhawk.
Nápadně totiž připomíná americké vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk a SH-60 Seahawk. Vychází patrně z jejich civilní verze S-70. Peking nakoupil v roce 1984 24 těchto strojů. Další nákup zmařilo společné euroamerické embargo po masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Čínská kopie amerického vrtulníku těží podle některých zdrojů i z konstrukce speciálně upraveného Black Hawku, jehož trosky zanechali Američané v Pákistánu po atentátu na Usámu bin Ládina v roce 2011.
Typ 052D; větší foto / Japanese Ministry of Defense, CC BY 4.0
Čínský Aegis
Kvůli delší letové palubě bude mít Zibo pravděpodobně o chlup větší výtlak než předchozí lodě typu 052D. Zbylými parametry se jim však nejspíš dost podobá. Pohon obstarává kombinace dieselů a plynových turbín. Nejvyšší rychlost bude 30 uzlů (56 km/h).
Kromě nového protiletadlového radiolokátoru má loď několik dalších radarů. Hlavní radiolokátor lodě bude víceúčelový radar s aktivním elektronickým skenováním (AESA) typu 346. Loď má i tři sonary – jeden v příďové hrušce a dva vlečné (lineární a s měnitelnou hloubkou).
Nejdůležitější výzbroj torpédoborců 052D tvoří 64 buněk vertikálního odpalovacího systému VLS (Vertical Launching System). Ve VLS mohou torpédoborce vozit směs protilodních, protiletadlových a protiponorkových raket. Doplňuje je 130mm dělo na přídi a automatické rotační protivzdušné kanony čínské verze systému CIWS (Close-In Weapon System).
První čínský torpédoborec / křižník Typ 055
Konec budování
Čínské noviny často píšou o typu 052D jako o čínské obdobě amerických plavidel s protiletadlovým systémem Aegis. Jejich americké protějšky, torpédoborce třídy Arleigh Burke, však uvezou víc střel. V závislosti na verzi disponují americké torpédoborce 90 nebo 96 buňkami VLS.
Čína buduje i skupinu větších torpédoborců typu 055. Jejich hlavní výzbroj tvoří 112 buněk VLS. Americkou obdobou jsou spíše křižníky třídy Ticonderoga se 122 buňkami VLS. NATO ostatně typ 055 jako křižníky klasifikuje.
V aktivní službě je zatím jen jedna loď Typ 055 z osmi plánovaných. Přibližně pět lodí je v pokročilé fázi výroby. Torpédoborců typu 052D má Čína podle portálu The Diplomatu rozestavěných ještě jedenáct.
Čínská flotila moderních hladinových lodí vyhovujících „standardu Aegis“ se do roku 2030 zdvojnásobí. Společně s 11 staršími plavidly čínské námořnictvo získá 50 špičkových a po zuby ozbrojených torpédoborců a křižníků. Čína tak v počtu torpédoborců (křižníků) dvojnásobně překoná námořnictva všech evropských států dohromady (žádné křižníky v Evropě navíc nenajdeme).
Stavba dalších lodí však kupodivu asi zatím není v plánu. Potvrzují to satelitní snímky čínských loděnic. Nejsou na nich vidět moduly pro další torpédoborce a křižníky. Je možné, že po dokončení všech plavidel tříd 052D(L) a 055 Čína s budováním těchto kategorií válečných lodí na čas přestane, případně se zaměří na jiné typy či na nové modely lodí.
Související články
Indicko-čínský konflikt v Himalájích: začátek geopolitického nepřátelství?
Na konci června se v Himalájích rozhořel hraniční spor, jehož předmětem je oblast Doklamské náhorní ...
- 02.08.2017
- 3 komentářů
- Michael Myklín
Zabiják letadlových lodí: Čínský bombardér H-6N se střelou DF-21D
Na čínském internetu se objevila fotka bombardéru H-6N, který je určen jako nosič obří čínské ...
- 22.08.2017
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Sestřelil čínský dron Wing Loong II turecký bojový laser?
Dne 3. srpna došlo ke zničení čínského dronu Wing Loong II, létajícího ve službách Spojených ...
- 08.08.2019
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Táhne Německo Evropu na východ? Německá armáda poskytuje čínským vojákům elitní vojenský výcvik
Německá armáda v příštím roce vycvičí 11 čínských vojáků. Podle německých médií Bundeswehr poskytne ...
- 19.11.2019
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...