Sestřelil čínský dron Wing Loong II turecký bojový laser? 

Sestřelil čínský dron Wing Loong II turecký bojový laser? 
Zničený dron Wing Loong v (Zvětšit)

Dne 3. srpna došlo ke zničení čínského dronu Wing Loong II, létajícího ve službách Spojených arabských emirátů (SAE), v Libyi. Dle světových zpravodajských agentur letoun sestřelil protiletecký raketový komplet S-125 jednotek Libyjské národní armády (LNA). Dle ruského webu TopWar však sestřelení dronu má na svědomí turecký laser.

Další zástupná války v Libyi

V současné době v Libyi proti sobě bojují dvě skupiny. Na jedné straně stojí Fáiz Sarradž, premiér západní „tripolské vlády“, kterého podporují zejména muslimské bratrstvo, Turecko a Katar. Ještě minulý rok jsme psali, že Sarradže podporuje také Itálie.

Proti stojí Chalifa Haftar, velitel LNA a spojenec východní „tobrucké vlády“, kterého podporuje Francie, SAE, Saúdská Arábie, Egypt, ale i USA nebo Rusko.

Obě strany dostávají ze zmíněných zemí peníze, zbraně a finance.

Haftarova vojska se často chlubí zbraněmi od svých spojenců. Na sociálních sítích se pravidelně objevovaly fotografie obrněných transportérů vyrobených v Saúdské Arábii a další vojenské vybavení ze SAE. 


Podle webu TopWar fotka ukazuje laserem propálenou střelu BA-7/LJ-7 nesenou dronem Wing Loong / Twitter

V květnu se zase militanti spojení s „tripolskou vládou“ chlubili obrněnými vozidly získanými z Turecka. O několik dní později Haftarovy síly představily veřejnosti novou dávku obrněných vozidel vyrobených v Jordánsku. 

Na internetu kolují rovněž fotky protitankových raketových kompletů Javelin, které Spojené státy původně dodaly Francii. Francie ale odmítla, že by střely do Lybie poslala. Haftar také používá protiletadlové systémy Pancir-S1 poskytnuté SAE.

List The Los Angeles Times rovněž upozorňuje na fotografie z jižního okraje Tripolisu, na kterých lze vidět drony patřící Turecku a SAE. Drony provádějí průzkumné mise pro obě strany konfliktu.

Autor tohoto twettu se domnívá, že dron Wing Loong nouzově přistál a poté byl zapálen.

Sestřel čínského dronu Wing Loong

SAE získala neurčitý počet čínských dronů Wing Loong v roce 2011. Jak ukázaly fotky sestřeleného dronu, SAE také pořídila střely vzduch-země BA-7/LJ-7 (dron unese až osm střel). SAE v roce 2018 mimo jiné pomocí čínského bezpilotního letadla zlikvidovala Salih Ali as-Samada, vůdce jemenských Hútíů.

Tři dny po zveřejnění informací o sestřelení dronu Wing Loong redaktor TopWar Alexandr Timochin uvedl: „Opravdu důležité zprávy jsou často bez povšimnutí. Objeví se, nikdo si jich ale nevšimne. Události zmíněné v této zprávě však mají často dalekosáhlý význam, jenž je ale doceněn později.“ 

Jeho názorem totiž je, že sestřelení dronu bylo provedeno tureckým bojovým laserem. Ruský autor z toho mimo jiné upozorňuje (a varuje) na rychle rostoucí vojenské schopnosti Turecka. Dlužno však dodat, že autor neuvedl, odkud na informaci o sestřelu přišel. Jediným důkazem se tak zdá být otvor ve střele vzduch-země BA-7/LJ-7, kterou nesl čínský dron.

Podle ruského webu TopWar se dron pohyboval u města Misuráta na severozápadu Libye a prováděl bojový průzkum ve prospěch haftarských jednotek. Město leží na pobřeží Středozemního moře 210 kilometrů na východ od Tripolisu.

Turecký laser, který údajně sestřelil čínský dron, je instalován na podvozku terénního obrněného automobilu BMC Amazon. Laser i optoelektronické navádění je turecké výroby. Navádění umožňuje vybrat zranitelný bod na cíli (například munici) a poté držet laserovou značku v tomto bodě, dokud není cíl úplně zničen.

Vozidlo bylo podle webu TopWar osazeno laserem o výkonu 50 kW, což je nejvýkonnější operačně nasazený turecký laser. Podle ruského webu jde o plně funkční bojové vozidlo. 

Samotné Turecko prozatím informace o sestřelení dronu oficiálně nekomentovalo.


Turecký BMC Amazon s laserem / BMC

Turecké lasery

Turecko již mnoho let investuje ohromné prostředky do vývoje špičkových vojenských technologií, včetně bojových laserů. 

Začátkem roku 2010 turecká společnost SAVTAG předvedla experimentální lasery různých výkonů, počínaje od 1,25 kW, později až do 50 kW. Systémy byly vytvořeny ve spolupráci se státním výzkumným ústavem TUBITAK. 

Informace z tureckého ministerstva obrany i specializovaného tisku naznačovaly, že turecké laserové zbraně budou primárně vyráběny pro námořnictvo a obecně dublují americký vývoj. Nikdo se tedy o ně zvlášť nezajímal. 


Laser na vozidle Otokar Cobra

V roce 2015 společnost TUBITAK oznámila, že experimentální lasery úspěšně zasáhly cíle. Jen v roce 2015 bylo na tento program vynaloženo 450 milionů amerických dolarů.

Ve stejném roce také bylo oznámeno, že do programu laserových zbraní vstupuje největší turecká vojensko-průmyslová společnost Aselsan. 

Ta v červenci 2018 vydává tiskovou zprávu, v níž uvádí, že úspěšně otestovala bojový laser schopný zasáhnout malý dron do 500 metrů a zničit výbušná zařízení z 200 metrů. Kompaktní laserová zbraň byla nainstalována na obrněném vozidle Otokar Cobra, a co je nejdůležitější, byla vybavena naváděcím systémem, který umožňuje nepřetržitě držet laserovou značku na cíli.


Lasery od tureckého ROKETSANu

Závěrem ruský autor dodává, že o vývoj tureckých zbraní se nikdo nezajímá, ale ve skutečnosti turecké bojové schopnosti rychle rostou. Stejně tak rostou schopnosti Turecka vyrábět špičkové zbraňové systémy, které dokáží konkurovat nejmodernějším zbraním z USA, Ruska nebo Číny.

Zdroj: TopWar, 2, Avia.pro

Nahlásit chybu v článku


Související články

AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...

Rok 2023: Laserové zbraně na stíhačkách

Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) vyvíjejí kompaktní ...

Znovuvzkříšení ABL: Drony s lasery proti raketám

Protiraketová agentura MDA (Missile Defense Agency) Spojených států plánuje restartovat projekt ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • UnionPacific
    10:30 09.08.2019

    Dobrý deň,priatelia. Mám otázku: pokiaľ sa ten turecký laser zameriava na muníciu a udržuje na nej samotný lúč,tak potom drony ako Taranis alebo Sea Avenger by mali byť v ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý deň,priatelia. Mám otázku: pokiaľ sa ten turecký laser zameriava na muníciu a udržuje na nej samotný lúč,tak potom drony ako Taranis alebo Sea Avenger by mali byť v bezpečí,pokiaľ nosia muníciu v bruchu ,je to tak ?Skrýt celý příspěvek

    • Smirnov
      10:56 09.08.2019

      V bezpečí budou všechny drony, které mají větší operační výšku než ty drony z hračkářství. Jak je vydno k dostřelu na větší vzdálenost se zatím nedopracovali. Jo k tomu by ...Zobrazit celý příspěvek

      V bezpečí budou všechny drony, které mají větší operační výšku než ty drony z hračkářství. Jak je vydno k dostřelu na větší vzdálenost se zatím nedopracovali. Jo k tomu by potřebovali mnohem vyspělejší systém a ten je asi zatím mimo jejich možnosti. Což vlastně pravděpodobně vylučuje, aby ta spekulace v článku založená na ničem byla pravda.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:03 10.08.2019

      Není nutné vždy zaměřit munici, drony mají i jiné citlivé místa, jako senzorove hlavy, řídící plochy a to vše je dnes z materiálu, které se propalit. A musíme brát do budoucna ...Zobrazit celý příspěvek

      Není nutné vždy zaměřit munici, drony mají i jiné citlivé místa, jako senzorove hlavy, řídící plochy a to vše je dnes z materiálu, které se propalit.
      A musíme brát do budoucna fakt, že už dnes umí sestavit dohromady i výkonnější lasery.Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
    09:13 09.08.2019

    Někde na tweetu jsem zahlídl dobrej postřeh, že na raketě, a mně se zdá, že ani na letounu, nejsou známky po dopředném pohybu při střetu se zemí. Spíš to vypadá, jako by to letadlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Někde na tweetu jsem zahlídl dobrej postřeh, že na raketě, a mně se zdá, že ani na letounu, nejsou známky po dopředném pohybu při střetu se zemí. Spíš to vypadá, jako by to letadlo opravdu někdo zapálil na zemi.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    22:59 08.08.2019

    V souvislosti s Lybií bych ještě přidal tu zajímavou zprávu ,že v posledních dnech tam při pašování zbraní byly zničeny tři ukrajinské IL76

    V souvislosti s Lybií bych ještě přidal tu zajímavou zprávu ,že v posledních dnech tam při pašování zbraní byly zničeny tři ukrajinské IL76

  • PavolR
    19:50 08.08.2019

    Súvislosť medzi dierkou v zjavne inak nepoškodenej strele a prípadným zostrelením drona je na môj trocha silená. Keby bola nájdená na zvyškoch vybuchnutej strely, to by bola iná ...Zobrazit celý příspěvek

    Súvislosť medzi dierkou v zjavne inak nepoškodenej strele a prípadným zostrelením drona je na môj trocha silená. Keby bola nájdená na zvyškoch vybuchnutej strely, to by bola iná káva.
    Mimochodom, o niekoľko centimetrov napravo je podobná dierka. ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Grull
      21:00 08.08.2019

      Jo, přesně. Jak je ten obrázek složený ze 4 fotek, tak na té zdravé střele je v místě dírek stabilizační křidélko. Ty dírky vypadají jako kdyby někdo to křidélko vyrval a otvory ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, přesně.
      Jak je ten obrázek složený ze 4 fotek, tak na té zdravé střele je v místě dírek stabilizační křidélko. Ty dírky vypadají jako kdyby někdo to křidélko vyrval a otvory jsou po nějakých přivařených čepech co to tam držely.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      07:42 09.08.2019

      Silně pochybuju, že by Turecko svěřilo zcela novou a určitě patřičně utajovanou technologii cizí armádě. Pokud by toto bylo použito v Libyi, seděli by za řízením turečtí vojáci.

      Silně pochybuju, že by Turecko svěřilo zcela novou a určitě patřičně utajovanou technologii cizí armádě. Pokud by toto bylo použito v Libyi, seděli by za řízením turečtí vojáci.

      • BobbyRay
        10:20 12.08.2019

        i kdyby tato jakkoli nepravdepodobna spekulace o tureckem laseru byla pravdiva, tak pritomnost tureckych vojaku prece v clanku nikdo nevyloucil - treba tam byli po vzoru ruskych ...Zobrazit celý příspěvek

        i kdyby tato jakkoli nepravdepodobna spekulace o tureckem laseru byla pravdiva, tak pritomnost tureckych vojaku prece v clanku nikdo nevyloucil - treba tam byli po vzoru ruskych vojaku na dovolene? :-)Skrýt celý příspěvek

  • technik
    19:13 08.08.2019

    Může někdo stručně popsat zda jde aplikovat nějaká obrana proti laserum na drony? Nevím třeba reflexní vrstva a podobně. Jinak na to že to zkoušejí na civilním srpnu, řekl bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Může někdo stručně popsat zda jde aplikovat nějaká obrana proti laserum na drony? Nevím třeba reflexní vrstva a podobně. Jinak na to že to zkoušejí na civilním srpnu, řekl bych Phantom tak nějak mě to nepřesvědčilo.Skrýt celý příspěvek

    • Smirnov
      08:15 09.08.2019

      Mám pocit, že se uvažuje o rušení naváděcích systémů. Ono k přesnému zaměření cíle je totiž potřeba další laser a senzor detekující tento laser jde rušit dalším laserem z dronu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Mám pocit, že se uvažuje o rušení naváděcích systémů. Ono k přesnému zaměření cíle je totiž potřeba další laser a senzor detekující tento laser jde rušit dalším laserem z dronu. Takže i tady se roztočí kolo opatření a protiopatření.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      10:18 09.08.2019

      Problémem jakéhokoli opatření, které zamezí přístupu elmag vlnění (tedy i laseru) k tělu dronu (rakety a pod) je fakt, že zároveň tento dron spolehlivě oslepí.

      Problémem jakéhokoli opatření, které zamezí přístupu elmag vlnění (tedy i laseru) k tělu dronu (rakety a pod) je fakt, že zároveň tento dron spolehlivě oslepí.

    • Jirosi
      11:24 09.08.2019

      Vzhledem k tomu, že se jedná o zdroj tepla, poměrně dlouhodobým. Mohl by se dron, letoun vybavit systémem co začne prohánět trupem vzduch a tím ho začne ochlazovat. U letícího ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu, že se jedná o zdroj tepla, poměrně dlouhodobým. Mohl by se dron, letoun vybavit systémem co začne prohánět trupem vzduch a tím ho začne ochlazovat.
      U letícího letounu je hromada proudícího vzduchu všude kolem. Stačí ho jen přivést do konstrukce, dočasně. Nebude to 100%, ale zvýší to dobu do zničení.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        13:59 09.08.2019

        Ale úplně stejnou funkci přece plní už ten okolní vzduch. Takže tohle nestačí. Izolace - ano, jenomže ta zvyšuje velikost, odpor vzduchu, tedy spotřebu energie, hmotnost. Bude to ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale úplně stejnou funkci přece plní už ten okolní vzduch. Takže tohle nestačí.

        Izolace - ano, jenomže ta zvyšuje velikost, odpor vzduchu, tedy spotřebu energie, hmotnost.
        Bude to stejný souboj jako pancíř vs projektil. Ještě nikdy pancíř nevyhrál, i když se mu daří vést ústupové boje.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          18:34 09.08.2019

          To sice plní, ale je rozdíl zda z jedné nebo z bou stran.
          Žádné proti opatření nebude fungovat samostatně, vždy to bude kombinace.

          To sice plní, ale je rozdíl zda z jedné nebo z bou stran.
          Žádné proti opatření nebude fungovat samostatně, vždy to bude kombinace.

    • Poly
      12:49 09.08.2019

      Výška je výhodou. Aby šlo laserem sestřelit UAV jako MQ-9 nebo Eitan, tak by bylo nutné používat velmi výkonné, velké a drahé zařízení, které si navíc řekne o dost energie. Ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Výška je výhodou. Aby šlo laserem sestřelit UAV jako MQ-9 nebo Eitan, tak by bylo nutné používat velmi výkonné, velké a drahé zařízení, které si navíc řekne o dost energie. Ve firmě používáme laser o výkonu 60 W a je to dost velká krabice, váží 300 kg a příkon 2,5 kW . Když si vezmu, že námořní verze schopná ničit drony na kilometry má výkon +- 100 kW, tak to musí být zařízení jak kráva, které nákladní auto neodveze.
      Reflexe je možná, ale nese s sebou několik problémů. Využívá se dost typů laserů a pro ne každý odrazí laser stejně dobře jako jiný typ.
      No a samozřejmě izolace. Stačí možná jen milimetr láky, která dobře odolá teplu a špatně ho vede a slabé lasery se nepropálí skrz. Tedy propálí, ale laser má dobu pulsu omezenou.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        13:23 09.08.2019

        Porovnávat váš Laser, raději se neptám jak starý. Z Něčím co je vrcholem technologie je trošku mimo. Aby ten jeden Laser nestál víc jak celá vaše továrna.

        Porovnávat váš Laser, raději se neptám jak starý. Z Něčím co je vrcholem technologie je trošku mimo. Aby ten jeden Laser nestál víc jak celá vaše továrna.

        • Poly
          17:54 09.08.2019

          A to si jako myslíš, že laser, který používá armáda je nějaká kosmická technologie :-D Ach jo... AN/SEQ-3 Laser Weapon System má výkon 60 kW a je vidět, že je skoro stejně velký ...Zobrazit celý příspěvek

          A to si jako myslíš, že laser, který používá armáda je nějaká kosmická technologie :-D Ach jo...
          AN/SEQ-3 Laser Weapon System má výkon 60 kW a je vidět, že je skoro stejně velký Phalanx CIWS. A to je vidět jen trubka s aktivním prostředím a polopropustným zrcadlem a otočné zařízení. Někde mimo to bude zdroj energie +- 500 kVA a k tomu nějaký zdroj okamžité energie a hlavně chlazení. Především chlazení je průšvih. Nijak jsem to nestudoval, ale tipuju, že se jedná o COIL laser, který se pro takové účely hodí asi nejlíp. Případně CO2 laser, ale tam bude problém s většími požadavky na spotřebu energie.
          Asi takto vypadá zázemí takových laserů:

          https://www.nextbigfuture.com/...

          Velmi zajímavá je "Thermal storage room". Chladící kapacita pro AN/SEQ-3(XN-1) je 70!!! tun.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            18:37 09.08.2019

            https://www.armadninoviny.cz/o...

            Tady byl článek přímo o něm.

            https://www.armadninoviny.cz/o...

            Tady byl článek přímo o něm.

          • Poly
            20:53 09.08.2019

            Jirosi Čili měl jsem pravdu. "Obyčejný" yterbiový vláknový laser od IPG Photonics, kterej používá kde kdo, včetně nás. Za posledních pár let se nic nového neobjevilo až na výjimku, ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi
            Čili měl jsem pravdu. "Obyčejný" yterbiový vláknový laser od IPG Photonics, kterej používá kde kdo, včetně nás. Za posledních pár let se nic nového neobjevilo až na výjimku, kdy před několika dny vyšel článek o nějakých vysoce výkonných YDF. To jsem je ještě přecenil s COIL a nebo CO2...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...