Táhne Německo Evropu na východ? Německá armáda poskytuje čínským vojákům elitní vojenský výcvik
- 19. 11. 2019
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Německá armáda v příštím roce vycvičí 11 čínských vojáků. Podle německých médií Bundeswehr poskytne čínským vojákům „špičkový výcvik“, „logistický výcvik“ nebo výcvik v jednání s tiskem a veřejností. Čínská armáda německé zkušenosti může využít například v Tibetu nebo Hongkongu.
Podle nedělního vydání Bild am Sonntag, které se odvolává na interní dokument německého ministerstva obrany, Bundeswehr v příštím roce vycvičí 11 čínských vojáků. V současné době prochází výcvikem v německé armádě 15 čínských vojáků. Ve zmíněném interním dokumentu jsou uvedeny plánované vzdělávací spolupráce s celkem 62 státy světa.
Mluvčí německého ministerstva obrany podle německého deníku Spiegel uvedl, že vojáci komunistické Číny se pravidelně účastní malého množství výcvikových kurzů Bundeswehru. Mimo jiné se jedná o kurz Generalstabsdienst International, což je školení pro vysoké armádní důstojníky v Hamburku. Tato spolupráce trvá od roku 1998. Od té doby kurzem prošlo několik desítek čínských vojenských důstojníků.
Dle mluvčího německého ministerstva obrany je základním cílem kurzu „vzdělávání velitelů“ a „předávání našich demokratických hodnot členům jiných států“. Mezi demokratické hodnoty podle německého ministerstva obrany patří „závazek k ústavě, dodržování mezinárodního humanitárního práva, parlamentní armáda a hodnoty vnitřního vedení“. To platí „zejména pro státy a regiony, jejichž stabilizace je ve zvláštním zájmu Německa“.
„Předávání demokratických hodnot“ čínské armádě se ale očividně nelíbí některým neziskovým organizacím – Amnesty International vyzvala německou vládu, aby okamžitě ukončila vojenskou spolupráci s Čínou.
„Jakákoliv německá výcviková pomoc pro čínský vojenský personál je obecně nepochopitelná a mimořádně sporná vzhledem k situaci v oblasti lidských práv v Číně a úloze tamní armády,“ uvedl deníku Bild am Sonntag Mathias John, člen představenstva Amnesty International. „Za současné situace v Hongkongu by federální vláda měla vyslat jasný signál a okamžitě zastavit veškerou vojenskou spolupráci.“
Merklová v záři po 12 navštívila Čínu
„Situace v oblasti lidských práv v Číně je katastrofální,“ uvedli po zjištění německého tisku Margarete Bause a Tobias Lindner, mluvčí německých Zelených. „V provincii Sin-ťiang [oblast, kde žijí Ujgurové] se miliony lidí stávají oběťmi totálního sledování a krutého útlaku. Jsou to údajně zločiny proti lidskosti, ne-li genocida.“
„Spolupráce je nesmyslná a musí být ukončena a je ostudné, že Bundeswehr jako parlamentní armáda pracuje s armádou brutální diktatury, což je armáda, která se specializuje na brutální potlačování nepokojů ve všech regionech země,“ uvedl Bijan Djir-Sarai, mluvčí opoziční strany FDP pro zahraniční politiku.
V každém případě německá armáda cvičí čínské vojáky již 20 let, což už je mnoho let známo. Kritici namítají, že spíše, než přenos demokratických hodnot do čínské lidové armády může čínská armáda německý vojenský výcvik použít k útlaku lidí v Tibetu a Hongkongu, nebo dokonce ve vojenských operacích proti západním zemím. Stejně tak panují obavy, že Čína využívá vojenský výcvik v Německu ke shromažďování zpravodajských informací o Bundeswehru a o NATO.
„Rozčiluje mě, že německý Bundeswehr zjevně pomáhá trénovat čínské vojáky. Vzhledem k nepokojům v Hongkongu mělo [německé] ministerstvo obrany tento program ukončit už dávno,“ uvedl pro německý list Bild hongkongský aktivista Joshua Wong.
Výkladka čínského transportéru v Německu / Bundeswehr
Kontaktů mezi čínskou a německou armádou je více. Tento rok se v Německu uskutečnilo cvičení Combined Aid 2019 (Dolní Bavorsko) zaměřené na poskytování lékařské / humanitární pomoci. 92 čínských vojáků si do Německa kromě potřebného lékařského vybavení dovezlo pásové obrněné transportéry ve verzi ambulance. O několik let dříve se němečtí vojáci zúčastnili podobného výcviku v Číně.
„Vzhledem k tomu, že NATO bylo podezřelé a ostražité vůči čínskému vojenskému rozvoji, a tohle [Německo] je člen NATO, tento průlom [cvičení Combined Aid 2019] podtrhuje významné budování důvěry, k němuž dochází mezi Německem a Čínou, a to může být příkladem pro ostatní, které je hodno následování,“ uvedl pro čínské noviny South China Moring Post Jue Gang, plukovník čínské armády ve výslužbě. „Čínská lidová armáda v budoucnu musí působit v zahraničí, aby ochránila zámořské zájmy Číny v zemích podél iniciativy Nová Hedvábná stezka. A pokud by mohla existovat základní vzájemná důvěra a porozumění se silami NATO, mohlo by se riziko potenciálního konfliktu výrazně zmírnit.“
Podle polského deníku Defence24 zprávy o německo-čínské vojenské spolupráci připomínají německo-ruskou vojenskou spolupráci, která trvala až do ruské anexe Krymu v roce 2014. Ruská armáda svého času testovala německá obrněná vozidla Boxer a německá společnost Rheinmetall pomohla Rusům vybudovat vojenské školící centrum v Mulinu. Rusům se podařilo dokončit výstavbu výcvikového centra, a to i přes pozastavení německých dodávek v roce 2014.
Koridory Nové Hedvabné stezky; větší foto / Lommes, CC BY-SA 4.0
Není divu, že stabilizace Číny (včetně Hongkongu) je ve zvláštním zájmu německé federální vlády, protože podle Jörga Krämera, hlavního ekonoma z Commerzbank, „německá ekonomika roste a padá s Čínou“.
Vzájemný čínsko-německý obchod v roce 2017 dosáhl 187 miliard euro, ale o rok později německý vývoz do Číny poklesl o 37 %. Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) odhaduje, že jen export do Číny dává práci 900 000 zaměstnancům v Číně.
Čínsko-německou vojenskou spolupráci je zajímavé sledovat z několika důvodů: Za prvé nám ukáže, zda Německo dá přednost svým obchodním zájmům v Číně nebo ochraně lidských práv v Hongkongu a Tibetu. Za druhé nám rovněž napoví, jaký postoj Německo zaujme v běžícím americko-čínském obchodním sporu, tedy zda Německo potáhne (doslova) Evropu, a tím i Českou republiku, na východ nebo na západ.
Například Wany Yiwei, expert na evropská studia na univerzitě Renmin v Číně uvedl, že Trumpovo heslo „Amerika první“ vytváří nové příležitosti spolupráce mezi Čínou a Evropou.
„Německo, jako vůdce Evropské unie, uvedlo, že Evropa by se měla starat o vlastní bezpečnost,“ řekl Yiwei pro hongkongský list South China Morning Post. „Je zde také zcela nová světová bezpečnostní situace, protože jak Čína, tak Evropa se chtějí chránit proti rizikům v jednáních s USA.“
Zdroj: SCMP, Military Times, Defence24, DW, 2
Související články
Bundeswehr se probouzí: Němci přidají armádě 20 %
Německo se přidalo k dalším zemím na evropském kontinentě, které se probudily z letargie, a začíná ...
- 03.04.2016
- 123 komentářů
- Jan Grohmann
Bundeswehr jako nástroj zvládání uprchlické krize
Jedním z hlavních aktérů evropské uprchlické krize v letech 2015-2016 se v mnoha ohledech stala ...
- 01.02.2017
- 120 komentářů
- Ondřej Vlk
10. Panzerdivision: 10. tanková divize Bundeswehru
O přidružení 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) Armády ČR k 10. tankové divizi (10. ...
- 10.09.2017
- 30 komentářů
- Mgr. Ondřej Vlk, Ph.D.
Čína chce "chránit" Arktidu
Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je dnes již stará zpráva, teď přitahují ...
- 11.11.2019
- 10 komentářů
- Debalina Ghoshal
Nedivil bych se, kdyby si to Čína vytloukla jako všimné (mimo jiné), že tam německá fabrika xy povalí další továrny a Čína umožní vstup na svůj trh. Tohle je výsměch spojencům do ...Zobrazit celý příspěvek
Nedivil bych se, kdyby si to Čína vytloukla jako všimné (mimo jiné), že tam německá fabrika xy povalí další továrny a Čína umožní vstup na svůj trh. Tohle je výsměch spojencům do ksichtu. Pak ta vycvičená banda půjde tlouct lidi do Hong Kongu a nebo mastit Ujgury.Skrýt celý příspěvek
Tak že si soudruzi přijeli omrknout logistickou náročnost přepravy do Evropy a už si tipují na které základny pošlou vojáky až se USA stáhnou :-) Se divím že němcům ten byznys za ...Zobrazit celý příspěvek
Tak že si soudruzi přijeli omrknout logistickou náročnost přepravy do Evropy a už si tipují na které základny pošlou vojáky až se USA stáhnou :-)
Se divím že němcům ten byznys za toto stojí. To by se u nás nestalo, zástupy kalousků s tibezskymi vlajkami by zasáhly.
...nemělo by se zapomínat, že bojovníci vyhrávají bitvy, ale války vyhrává právě logistika.Skrýt celý příspěvekUmožnit Číně získávat poznatky z jakékoliv armády NATO je podle mě chybné. V současné době by se naopak měla Evropa od Číny odtáhnout a snažit se zmenšovat závislost na jejich trhu ...Zobrazit celý příspěvek
Umožnit Číně získávat poznatky z jakékoliv armády NATO je podle mě chybné. V současné době by se naopak měla Evropa od Číny odtáhnout a snažit se zmenšovat závislost na jejich trhu nebo budeme brzy jen jejich ,,konzumní kolonií,, . Jako první to pochopil Trump, kterému se nelíbí že Čína vykupuje svět za peníze ze zboží při jehož výrobě nedodržuje nic z toho co musí dodržovat výrobci v USA a v Evropě. Jen Evropa vynakládá stamiliardy na životní prostředí čemuž se Čína jen směje a spolu se zbytkem Ásie pere odpady kam je napadne. Všichni musí mít stejné podmínky jinak domácí výroba zanikne jak to vidíme třeba u nás. Čínu je potřeba umravnit.Skrýt celý příspěvek
Škoda že dotyčný autor mínusu nenapsal v čem se pletu nebo s čím nesouhlasí.
Škoda že dotyčný autor mínusu nenapsal v čem se pletu nebo s čím nesouhlasí.
"Jako první to pochopil Trump, "
Ne.
"en Evropa vynakládá stamiliardy na životní prostředí čemuž se Čína jen směje a spolu se zbytkem Ásie pere odpady kam je napadne. "
Ne."Jako první to pochopil Trump, "
Ne.
"en Evropa vynakládá stamiliardy na životní prostředí čemuž se Čína jen směje a spolu se zbytkem Ásie pere odpady kam je napadne. "
Ne.Co ne? Viděl jste, jak řeší odpadové hospodářství v jihovýchodní Asii? Nijak, prostě to vyhodí na ulici nebo na gigantickou skládku doprostřed ostrova. Odpady vůbec neřeší, nikde, ...Zobrazit celý příspěvek
Co ne? Viděl jste, jak řeší odpadové hospodářství v jihovýchodní Asii? Nijak, prostě to vyhodí na ulici nebo na gigantickou skládku doprostřed ostrova. Odpady vůbec neřeší, nikde, ve městě, na vesnici, na pláži, nikde. Odpadky jsou všude.Skrýt celý příspěvek
Přesně tak, mám kamaráda co v Číně pracuje už pátým rokem, odjel tam se ženou a synem ale musel je nakonec poslat domů protože syn začal mít vážné dýchací potíže které se v místním ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, mám kamaráda co v Číně pracuje už pátým rokem, odjel tam se ženou a synem ale musel je nakonec poslat domů protože syn začal mít vážné dýchací potíže které se v místním smogu nedaly ani kompenzovat, natož léčit. Viděl jsem od něho spoustu videí jak se tam nakládá s odpadem, veškerá kanalizace jde rovnou do moře stejně jako odpady z továren a to včetně chemikálií. Denně kouká z okna pracoviště na to jak se na zvláštní lodi nakládá městský odpad který je odvážen dál na moře a tam vysypán do vody a to je jen zlomek toho co tam je k vidění! před tím pracoval rok v indii a tam to bylo stejné, říkal že kdo neviděl řeku Gangu na vlastní oči, neuvěří jaký je to špinavý a smrdící kanál plný odpadků. Z toho jsou pak ty ostrovy z odpadu v mořích a oceánech na jejichž odstranění jdou miliardy z USA a EU.
Ale možná že nám to satai vyvrátí.............Skrýt celý příspěvek
Po rusko-činskom incidnte na Ussuri napadlo poradcu Henry Alfred Kissingera poslat prezidenta Nixona aby nadviazal priatelstvo Mao-c-tungem a spustil hospodarskuspolupracu kašlajuc ...Zobrazit celý příspěvek
Po rusko-činskom incidnte na Ussuri napadlo poradcu Henry Alfred Kissingera poslat prezidenta Nixona aby nadviazal priatelstvo Mao-c-tungem a spustil hospodarskuspolupracu kašlajuc na činsky režim a to aj napriek tomu velky Kormidelnik Mao bol iny "kaliber demokracie" než sučasni sudruhovia, ale nakoniec učel sväti prostriedky. Čo s počiatku vyzeralo ako dobry napad (dodanme činanom zopar hračie.čačiek a oni budu nepriatelia Rusov) sa neskor zopsulo. Vdaka Teng Siao-pchingovi a jeho teorii o dvoch mačkach (nie je doležite, či je mačka biela alebo čierna, hlavne že chyta myši) a naslednemu dovoleniu kapitalisickeho podnikania a bohatnutia pod diktatom strany sa Čina stala atraktivna nielen ako spotrebitel ale hlavne ako vyrobca.
Situacia dnes je taka, že USA už nemaju žiadne politicke a hospodarske nastroje na regulaciu politiky komunistickej Činy a jedine čo dokaže Trump robit je zataženie vlastneho obyvatelstva zvyšenym clom.
USA su lidrom vo vyvoji technologii dvojakeho použitia a Čina taži nielen z regulernych ale aj podvodnych transferov vedomosti a technologii. Riešením by bolo zakazat americkym obchodnym retazcom a vyrobcom spolupracu a dovoz z Činy. Lenže je privela americkych špičkovych firiem Intel, Apple, Qualcomm, Micron, NVIDIA, .. ktore su napevno prepojene s Činou a radikalne riešenia (zastavit vyrobu, spolupracu, presunut fabriky) by boli aj pre USA bolestive. https://warontherocks.com/2019...
USA dnes nedokažu blokovat Činu vo vojenskej oblasti a vo svojich pacifickych oblastiach hegemonie. Očakavat, že Nemecko alebo EU môže Činu hospodarsky "umravnit" na našej polovici zemegule je zbytočne. Nezostava nič ine, len byt racionalni ako Briti: vyleštit kralovske striebro a urobit štatny banket pre najvyššieho činskeho komanča. Študentom v Hongkongu vyženu revoltu z hlavy v tom lepšom pripade hypotheky. :)Skrýt celý příspěvekTrumpova "celní válka" je jen reakcí na dlouhodobé nerovné postavení USA v zahraničním obchodě. Čína i EU kladly celá desetiletí umělé bariéry dovozu z USA a samy si užívaly ...Zobrazit celý příspěvek
Trumpova "celní válka" je jen reakcí na dlouhodobé nerovné postavení USA v zahraničním obchodě. Čína i EU kladly celá desetiletí umělé bariéry dovozu z USA a samy si užívaly lepšího přístupu na americký trh.Skrýt celý příspěvek
Nechápu ty mínusy - vždyť je to pravda. Podívejte se na celní zatížení amerických aut a jiného zboží při dovozu do EU - a srovnejte s cly na dovoz evropských aut do USA. EU chrání ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu ty mínusy - vždyť je to pravda.
Podívejte se na celní zatížení amerických aut a jiného zboží při dovozu do EU - a srovnejte s cly na dovoz evropských aut do USA.
EU chrání svůj trh proti importu a teď se vzteká, že jí USA začaly oplácet stejnou mincí.
Čína měla desetiletí doložku nejvyšších výhod, důsledkem byl odliv výroby do Číny. A vzhledem k ignorování patentových práv to bylo pro USA naprosto nevýhodné postavení.
USA nedělají nic jiného, než uplatnění pravidla "jak vy na my, tak my na vy". A EU s Čínou se z toho mohou zbláznit.Skrýt celý příspěvek
fotr Máš pravdu environmentální politiku stejně jako bezpečnost práce mají výrobci v Číně na salámu.Navíc kradou nápady.To vše my v Evropě tvrdě platíme. Před nějakou dobou např. ...Zobrazit celý příspěvek
fotr
Máš pravdu environmentální politiku stejně jako bezpečnost práce mají výrobci v Číně na salámu.Navíc kradou nápady.To vše my v Evropě tvrdě platíme.
Před nějakou dobou např. Volvo mezi kritéria pro výběr autodílů zařadilo i pracovní úrazy v dodavatelských firmách.Dnes automobilky tlačí náklady dolů právě na účet dodavatelů.Takže berou to nejlevnější a ostatní moc neřeší.
Zase na druhou stranu díky Číňanům můžeme za rozumnou cenu nakupovat elektro atd.Skrýt celý příspěvekBohužel za to ,,levné,, elektro časem zaplatíme tak moc že se nám z toho udělá špatně. Tím že nakupujeme jejich výrobky a netrváme na tom aby byly vyráběny za stejných podmínek ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel za to ,,levné,, elektro časem zaplatíme tak moc že se nám z toho udělá špatně. Tím že nakupujeme jejich výrobky a netrváme na tom aby byly vyráběny za stejných podmínek jako třeba v EU si podřezáváme větev pod sebou.Skrýt celý příspěvek
co je hlavním důvodem když to dvacet let v klidu běželo je že Německo společně s Francií se začly politicky osamostatňovat, už bezpodmínečně Berlín nenásleduje zaoceánská ...Zobrazit celý příspěvek
co je hlavním důvodem když to dvacet let v klidu běželo je že Německo společně s Francií se začly politicky osamostatňovat, už bezpodmínečně Berlín nenásleduje zaoceánská stanoviska. No a u těch neziskovek je vidět za čí stranu kopou když se takto agilně staví.
Vzato zjednodušeně Berlín+Paříž mají jasnou vizi která se neshoduje s americkou kde je EU vyhrazena jen role ocáska a odbytiště. Nejmarkantnější praktický akt je Aachenská smlouva, kterou mnozí sice bagatelizují ale dává jasně najevo odhodlání aktérů nebýt objekty ale subjekty s vlastní vůlí.Skrýt celý příspěvekNo, řekl bych, že v té franko-německé koncepci nehraje zbytek EU jinou roli, než jak jste ji popsal. Celá dnešní EU není ničím jiným, než pokračováním tisíc let staré politiky ...Zobrazit celý příspěvek
No, řekl bych, že v té franko-německé koncepci nehraje zbytek EU jinou roli, než jak jste ji popsal. Celá dnešní EU není ničím jiným, než pokračováním tisíc let staré politiky (východo)franské říše a germánského Drang nach Osten..Skrýt celý příspěvek
Žiadny politický útvar na kontinentálnej Európe sa nikdy nemôže vymaniť z mantinelov daných svojou geografickou polohou alebo geopolitickým rozložením síl (Atlantik je napr. ...Zobrazit celý příspěvek
Žiadny politický útvar na kontinentálnej Európe sa nikdy nemôže vymaniť z mantinelov daných svojou geografickou polohou alebo geopolitickým rozložením síl (Atlantik je napr. suverénne a nezvratne anglosaský).
Pre úplnosť treba pridať napr. aj poľské expanzie na východ ...Skrýt celý příspěvekano, to Němci perfektně chápou, proto vždy byli jako národ přirozeně přátelští vůči Rusku. Dá se namítnou proč tedy dvě velké války, jenže první bylo víceméně systémem aliancí a ...Zobrazit celý příspěvek
ano, to Němci perfektně chápou, proto vždy byli jako národ přirozeně přátelští vůči Rusku. Dá se namítnou proč tedy dvě velké války, jenže první bylo víceméně systémem aliancí a snahou obě kontinentální mocnosti vmanévrovat proti sobě což se nakonec zdařilo. Druhý konflikt byl řízen pouze poblouněnci křivou ideologií. Jinak kladné vztahy mají mnohem delší tradici už od Sv. říše římské n.n. Když v obou státech vládnou praktičtí vůdci tak rychle najdou společnou řeč - propíraná teorie Heartlandu je v praxi pořád funkční a námořní mocnosti se budou snažit ze všech sil udržet obě pozemní mocnosti co nejdál od sebe. A Francie jak se zdá si vybrala takže tento blok má solidní šance na úspěch.Skrýt celý příspěvek
Akurát by už bolo na čase prísť s takou Rusko-Nemeckou(/Francúzskou) konštrukciou, ktorú by sme si stále nevyžierali my, čo sme uprostred (aktuálne doplácame na Nordstream). Ale na ...Zobrazit celý příspěvek
Akurát by už bolo na čase prísť s takou Rusko-Nemeckou(/Francúzskou) konštrukciou, ktorú by sme si stále nevyžierali my, čo sme uprostred (aktuálne doplácame na Nordstream). Ale na to je šanca asi už až s nástupníckym štátom dnešnej Ruskej federácie.Skrýt celý příspěvek
Rusko a Německo jsou ideově spíše konkurenty. Zatímco Německo se cítí být dědicem Římské říše, Rusko se vidí jako nástupce Byzance. Ale jinak ano, snaha vycházet spolu dobře je ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko a Německo jsou ideově spíše konkurenty. Zatímco Německo se cítí být dědicem Římské říše, Rusko se vidí jako nástupce Byzance.
Ale jinak ano, snaha vycházet spolu dobře je viditelná a dlouhodobá. Sňatková politika, při které byly ruské (a naopak německé) princezny vdávány do panovnických rodů opačné země byla tradiční. Rusko a Německo (Prusko) spolu sousedily a měly často shodné zájmy (například rozdělit si Polsko). Obě země se cítily být opomíjeny Francií či Británií v zámořských výbojích.
Ale to jde o Rusko, ne o Čínu. Tady nemá Německo žádné společné zájmy, jen obchod a zde se brzy mohou oba státy stát konkurenty.Skrýt celý příspěvek
Je to pokritecke. Desatrocia sa do Ciny presuvaju spickove technologie, vyznamne vyroby, Cinania skupuju co len chcu a nakoniec je pre slobodny a demokratcky svet strategicky ...Zobrazit celý příspěvek
Je to pokritecke. Desatrocia sa do Ciny presuvaju spickove technologie, vyznamne vyroby, Cinania skupuju co len chcu a nakoniec je pre slobodny a demokratcky svet strategicky nebespecne cvicenie lapiduchov?
Chcel by som vediet kolko z tych mudrlantov ma cinsky mobil, co si kupil cez AliExpressSkrýt celý příspěvekTrochu odbočím, ale když už sme nakousli ty Čínsko-německé vztahy v minulosti, tak ve 30. letech dováželi do Číny přilby M35. Nešlo zrovna o malé počty (viz obrázek). O něco dříve, ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu odbočím, ale když už sme nakousli ty Čínsko-německé vztahy v minulosti, tak ve 30. letech dováželi do Číny přilby M35. Nešlo zrovna o malé počty (viz obrázek). O něco dříve, v 19. století, jim zase v Německu stavěli bitevní lodě (pro příklad třeba Zhenyuan 鎮遠). Nikdy jim to ale nebylo moc platné.
http://www.chinaww2.com/wp-con...
Osobně musím říct, že ona Německá příchylnost k východu (Číně, Rusku) není zrovna po chuti. Nutno zmínit, že před Krymem ruské armádě dost pomáhali i Francouzi... konkrétně termovize, pomoc s obrněnými vozidly a to jen zmiňuju co vytáhnu z hlavy.Skrýt celý příspěvekNěmci cvičili čínské vojáky ještě před WW2, Rusům zase v devadesátých letech postavili kompletní výcvikové středisko. K tomu podporují vývoz ruského zemního plynu. U Francouzů ...Zobrazit celý příspěvek
Němci cvičili čínské vojáky ještě před WW2, Rusům zase v devadesátých letech postavili kompletní výcvikové středisko. K tomu podporují vývoz ruského zemního plynu. U Francouzů stačí připomenout výsadkové lodě, termovize a vybavení jaderných elektráren.Skrýt celý příspěvek
machiavelistická politika. Hlavní spojenec, ale vždy "odtud potuď". Takové křivé aliance už byly ve středověku kdy se monarchistická Francie spojovala s Turky, později tuhle roli ...Zobrazit celý příspěvek
machiavelistická politika. Hlavní spojenec, ale vždy "odtud potuď". Takové křivé aliance už byly ve středověku kdy se monarchistická Francie spojovala s Turky, později tuhle roli převzal Berlín.
Sice divné ale když se na to podíváme důkladněji tak je to v historii obvyklý jev - okolo dominantní mocnosti jsou menší státy které se ji bojí, takže se spojují se vzdálenými protivníky té blízké hrozby. Pro Bourbony byly Habsburkové takovou hrozbou že se neváhali spojovat s úhlavními nepřáteli katolické víry - pragmatický přístup převážil nad ideologickým. Totéž lze říci o vztahu Německa a ČLR.Skrýt celý příspěvekI dnes Francie kolaboruje s Araby proti Evropě a v Lybii dokonce vede tichou válku s Itálií. Francie v minulosti kolaborovala s Turky, s Hitlerem a dnes s Araby jen proto, aby si ...Zobrazit celý příspěvek
I dnes Francie kolaboruje s Araby proti Evropě a v Lybii dokonce vede tichou válku s Itálií. Francie v minulosti kolaborovala s Turky, s Hitlerem a dnes s Araby jen proto, aby si zachovala svou "velikost" :-((.Skrýt celý příspěvek
Keby sa vymenili pojmy Francúzsko a Taliansko, vyšlo by to na rovnako, len s tými dvoma zásadnými výhradami, že v súčasnosti ani jedna z týchto krajín nekolaboruje s nikým proti ...Zobrazit celý příspěvek
Keby sa vymenili pojmy Francúzsko a Taliansko, vyšlo by to na rovnako, len s tými dvoma zásadnými výhradami, že v súčasnosti ani jedna z týchto krajín nekolaboruje s nikým proti Európe a v časoch vojen s Turkami samozrejme nešlo o Taliansko v dnešnom slova zmysle. :-DSkrýt celý příspěvek
no v tej dobe v Cine dost masivne investoval Siemens a dalsie nemecke koncerny a kvoli ochrane svojich obchodnych zaujmov, nemci vycvicili a zasobili niekolko cinskych divizii, ...Zobrazit celý příspěvek
no v tej dobe v Cine dost masivne investoval Siemens a dalsie nemecke koncerny a kvoli ochrane svojich obchodnych zaujmov, nemci vycvicili a zasobili niekolko cinskych divizii, navrhli postavenie opevneni na dolezitych usekoch ako aj rozvoj armady do buducnosti s tankami a tazkym delostrelectvom /z tohto sa ale realizovalo malo/ - vojenska poradna misia vedena Von Falkenhausenom. Myslim, ze az 37 alebo 38 dal stopku nemeckej vojenskej podpore Goering, kvoli spojenectvu s Japonskom.Skrýt celý příspěvek
No jo, ale Čína počátku století byla slabá, zaostalá a naprosto neškodná země, kdežto dnes je to sebevědomá asijská mocnost s globálními ambicemi.
No jo, ale Čína počátku století byla slabá, zaostalá a naprosto neškodná země, kdežto dnes je to sebevědomá asijská mocnost s globálními ambicemi.
no ja by som tam stale iste paralely videl. V 20 a 30 rokoch nemci Cinu vnimali ako trh s velkym potencialom odbytu ich priemyselnej vyroby, zaroven ako dodavatela nerastnych ...Zobrazit celý příspěvek
no ja by som tam stale iste paralely videl. V 20 a 30 rokoch nemci Cinu vnimali ako trh s velkym potencialom odbytu ich priemyselnej vyroby, zaroven ako dodavatela nerastnych materialov. Pravda vtedy bola Cina rozdelena, medzi roznych vojenskych "prezidentov", komunistov a pod tlakom Japonska.
Dnes sa nemci snazia na cinskom trhu predavat svoje priemyselne vyrobky, aj ked v coraz vacsom meradle su vyrabane lokalne. Cina uz ale nie je rozdrobena. A ako vzdy v historii snazi sa svoju silu ekonomicku, politicku aj vojensku vyuzit vo svoj co najvacsi prospech.
Na rozdiel od doby s pred 100rokov aktivne presadzuju svoje zaujmy a hladaju svoje kolonie. V Afrike su myslim si len kusok od ulohy aktivneho kolonizatora - nadviazanie obchodnych vztahov - vytvorenie ekonomickej komunity v krajine - vojenske zakladne na ochranu zaujmov- priame zasahovanie do pomerov v krajine /osobne si mysli, ze skor ako vo vojne s US navy uvidime namorny zvaz Ciny zasahovat niekde v Afrike/ - ekonomicke a politicke ovladnutie krajiny bud priamo, alebo prostrednictvom poslusnej babkovej vlady.
Je chybou Europskych statov, ze si v podstate kazdy hladi svoju polievocku a nedokazu sa zhodnut ani na zakladnych ramcoch vo vztahoch s tretimy stranami. Pokial sa Cina nezacne triestit /cinania tiez niesu jeden narod, to len nam pripadaju vsetci zlty rovnako/ tak budu pre ostatnych este silnejsim protivnikom.Skrýt celý příspěvek
Docel se těším na diskusi, jaká to bude fraška. Pokud by Číňany cvičili Rusové ,asi to i dělají, tak už tu projíždí alegorické průvody zdejších politruků. Když totéž dělají ...Zobrazit celý příspěvek
Docel se těším na diskusi, jaká to bude fraška. Pokud by Číňany cvičili Rusové ,asi to i dělají, tak už tu projíždí alegorické průvody zdejších politruků.
Když totéž dělají Němci, tak je to vlastně v pořádku, protože nahlodávají čínský komunistický režim, tak ,že udělají z těchto vojáků žívly, které bude muset mít čínské velení pod dohledem a držet je odděleně.
To nikoho nenapadá,že na takovou stáž Čína pošle ty skutečně skrnaskrz prověřené a absolutně oddané soudruhy?
Podívejte se na posledních 150let , za tu dobu Číňané žádný konflikt nevyhráli. Největší šanci měli za čínsko-japonské války na moři. Tenkrát měli celkem dost šancí Japonce porazit, díky pasivitě jim Japončíci dost nandali. Oni nepotřebují německé technologie,ale naučit se taktiku, rozumět strategii.Skrýt celý příspěvekAaa Péťa zase trousí moudra... Stejně tak jako stěma atomovýma ponorkama... Bacha aby i v téhle diskuzi ty tvoje názory někdo nerozložil... Musel bys pak trapně mlčet jako minule ...Zobrazit celý příspěvek
Aaa Péťa zase trousí moudra... Stejně tak jako stěma atomovýma ponorkama... Bacha aby i v téhle diskuzi ty tvoje názory někdo nerozložil... Musel bys pak trapně mlčet jako minule ;)Skrýt celý příspěvek
Už jsi se doučil jak je chlazený reaktor u ruských a jak u amerických ponorek? Nebo umíš jen nadávat do volů?
Už jsi se doučil jak je chlazený reaktor u ruských a jak u amerických ponorek? Nebo umíš jen nadávat do volů?
Tak z nás dvou jsem byl já ten co mněl pravdu, co věděl o čem je řeč a ty ten co trapně mlčel, takže chápu tvou reakci... Nicméně jak bylo vidět, tak by ses měl doučit spíše ty ne? ...Zobrazit celý příspěvek
Tak z nás dvou jsem byl já ten co mněl pravdu, co věděl o čem je řeč a ty ten co trapně mlčel, takže chápu tvou reakci... Nicméně jak bylo vidět, tak by ses měl doučit spíše ty ne? ;)Skrýt celý příspěvek
Nevím co čekáte že někdo napíše. Je mi celkem jedno kdo cvičí Číňany, ale měl by si uvědomit že tím pomáhá velkému konkurentovy Evropy. To se zdaleka netyká jen armády, ale také ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím co čekáte že někdo napíše. Je mi celkem jedno kdo cvičí Číňany, ale měl by si uvědomit že tím pomáhá velkému konkurentovy Evropy. To se zdaleka netyká jen armády, ale také průmyslu a vývozu evropského know-how zcela mimo naší kontrolu. Mám velké obavy až se jednou čínské automobilky stanou konkurenceschopnými těm Evropským. V tu chvíli Čína porazí Německo bez jediného výstřelu.Skrýt celý příspěvek
Scotty
Čínské automobilky konkurují zatím hlavně cenou. Některé komponenty naneštěstí pro nás vyrábějí nejen levněji,ale i ve srovnatelné kvalitě.Scotty
Čínské automobilky konkurují zatím hlavně cenou. Některé komponenty naneštěstí pro nás vyrábějí nejen levněji,ale i ve srovnatelné kvalitě.Jenže konkurenceschopný automobil jako celek zatím naštěstí nevyrobili. Což je dáno také jinými požadavky čínského trhu. Zatím se ukazuje že dokáží kopírovat evropské modely, ovšem ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže konkurenceschopný automobil jako celek zatím naštěstí nevyrobili. Což je dáno také jinými požadavky čínského trhu. Zatím se ukazuje že dokáží kopírovat evropské modely, ovšem jejich vlastní vývoj zaostává.Skrýt celý příspěvek
Scotty https://www.novinky.cz/auto/cl... To je jen začátek,pokud budou mít ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty https://www.novinky.cz/auto/cl...
To je jen začátek,pokud budou mít homologaci pro prvovoz v EU i další značky budou tu sem lupat jak Baťa cvičky.Skrýt celý příspěvekTesil Tohle přesně zapadá do kategorie v Evropě nekonkurenceschopné a pouze kopie technologie evropské automobilky. To že nepůjdou do volného prodeje také o něčem svědčí. Neříkám ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil
Tohle přesně zapadá do kategorie v Evropě nekonkurenceschopné a pouze kopie technologie evropské automobilky. To že nepůjdou do volného prodeje také o něčem svědčí.
Neříkám že Čína nemůže nikdy vyrobit konkurenceschopné auto, ovšem zatím všechny jejich pokusy naprosto zkrachovaly. Což je dáno také tím že požadavky čínského zákazníka jsou naprosto jiné než toho západního a čínské automobilky se soustředí hlavně na domácí trh.Skrýt celý příspěvekScotty Aby bylo jasno já Číňanům nefandím,ale některé věci nelze přehlížet.Postupují pomalu,ale jistě.Pravidelně vystavují v Evropě na autosalonech,přetahují vývojáře,designéry od ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Aby bylo jasno já Číňanům nefandím,ale některé věci nelze přehlížet.Postupují pomalu,ale jistě.Pravidelně vystavují v Evropě na autosalonech,přetahují vývojáře,designéry od renomovaných značek.
Samozřejmě vytvořit vlastní obchodní síť něco stojí a vklínit se mezi zavedené značky bude i časově náročné.Skrýt celý příspěvek
Čína bola ešte donedávna chudobná agrárna krajina. Ako teda mohli vyhrávať moderné vojny? S čím by ich vyhrali? Časy keď rozhodoval počet jazdcov na koni a lukostrelcov sú už ...Zobrazit celý příspěvek
Čína bola ešte donedávna chudobná agrárna krajina. Ako teda mohli vyhrávať moderné vojny? S čím by ich vyhrali? Časy keď rozhodoval počet jazdcov na koni a lukostrelcov sú už nejaký čas preč.
Po druhej svetovej vojne sa Čína začala orientovať na priemyselnú výrobu čo sa odrazilo aj na výkone ekonomiky.
Lacná pracovná sila vyše miliardy ľudí ktorí sú pripravení drieť 12 hodín denne, 365 dní do roka za misku ryže urobili svoje.
Čínska ekonomika síce nie je vzhľadom na štruktúru ekonomiky nejak zvlášť výkonná ale 1,5 miliardy poslušných ľudí dokáže naakumulovať dostatočné zdroje na nákup technológií a ľudských kapacít. Teraz si kupujú nemecké vojenské postupy.Skrýt celý příspěvekZkuste si trochu obohatit znalosti z japonsko-čínské námořní války a následujících konfliktů. Čínská armáda , respektive námořnictvo na tom tak špatně nebylo, přesto totálně ...Zobrazit celý příspěvek
Zkuste si trochu obohatit znalosti z japonsko-čínské námořní války a následujících konfliktů. Čínská armáda , respektive námořnictvo na tom tak špatně nebylo, přesto totálně prohráli. Další je korejský konflikt, nebýt Rusů ,tak asi žádná Severní Korea není. Prostě Čína taktiku a strategii neovládá, sice mohutně zbrojí, ale přesto si dovolím tvrdit, že by je papírově slabší tichomořská flota USA smázla z moře bez větších ztrát.Skrýt celý příspěvek
KĽDR sama ohrozovala svoju existenciu. Hlavne keď napadla Južnú Kóreu. Ako im Rusi pomohli? Že im vsugerovali aby do toho šli lebo na to majú? V tomto prípade Rusi existenciu KĽDR ...Zobrazit celý příspěvek
KĽDR sama ohrozovala svoju existenciu. Hlavne keď napadla Južnú Kóreu. Ako im Rusi pomohli? Že im vsugerovali aby do toho šli lebo na to majú? V tomto prípade Rusi existenciu KĽDR skôr ohrozili.
Dnes Kimovci plaču ako ich ohrozuje USA ale boli to oni kto začal kórejskú vojnu. A kým ju nezačali tak tam ani američania neboli. Tí prišli na pomoc juhu až keď už KĽDR skoro úplne obsadila juh. Následne ich američania vytlačili späť na územie KĽDR. Čiže KĽDR môže skôr ťa svoju existenciu môžu paradoxne vďačiť skôr USA, že sa zastavili na hranici a nie Rusom.
To kde si chodil do školy? V Ulambátare?Skrýt celý příspěvekMiroslav Já bych hádal že to myslel tak že rusko jim pomohlo technikou atd. ? Ale jistej si nejsem. Usa se taky nezastavily zrovna sami na hranicích nebo resp. ne na hranicích ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Já bych hádal že to myslel tak že rusko jim pomohlo technikou atd. ? Ale jistej si nejsem.
Usa se taky nezastavily zrovna sami na hranicích nebo resp. ne na hranicích dnešní kldr ale vytlačily je přece až na hranice číny odkud je zase vytlačila čína na dnešní hranice kldr nebo jste to myslel jinak ?Skrýt celý příspěvekV Korei to bylo složitější. Vojska OSN (nebyly to jenom USA) vytlačily KLDR až k hranicím s Čínou. Pak se dali na pochod čínští "dobrovolníci", kteří početně převyšovali vojska OSN ...Zobrazit celý příspěvek
V Korei to bylo složitější.
Vojska OSN (nebyly to jenom USA) vytlačily KLDR až k hranicím s Čínou.
Pak se dali na pochod čínští "dobrovolníci", kteří početně převyšovali vojska OSN asi 10x, a fronta se zase posunula na jih na dnešní hranici, tj. v podstatě tam odkud KLDR zaútočilaSkrýt celý příspěvek
Francie a Německo dlouhodobě, masivně a systematicky kolaborují s Čínou a Ruskem zejména v energetice a vojenské oblasti. O to víc pak prostřednictvím svých loutek v Bruselu ...Zobrazit celý příspěvek
Francie a Německo dlouhodobě, masivně a systematicky kolaborují s Čínou a Ruskem zejména v energetice a vojenské oblasti. O to víc pak prostřednictvím svých loutek v Bruselu spílají státům V4.Skrýt celý příspěvek
Do haj*lu s nějakou V4 - umělým takzvaným “spolkem” kterej jediný, čim se prezentuje, tak že vždycky se všim nesouhlasí a zároveň hlavně zásadně nic nepřináší.
Do haj*lu s nějakou V4 - umělým takzvaným “spolkem” kterej jediný, čim se prezentuje, tak že vždycky se všim nesouhlasí a zároveň hlavně zásadně nic nepřináší.
Žádná V4 neexistuje. Jestli se něco v posledních letech prokázalo tak právě tohle. Každá ze zemí tohoto spolku jde v EU tvrdě za svými zájmy, tedy až na Čechy. My spoléháme na ...Zobrazit celý příspěvek
Žádná V4 neexistuje. Jestli se něco v posledních letech prokázalo tak právě tohle. Každá ze zemí tohoto spolku jde v EU tvrdě za svými zájmy, tedy až na Čechy. My spoléháme na imaginární V4.Skrýt celý příspěvek
No, když to berete takhle, tak vlastně neexistuje ani žádná EU :-).
No, když to berete takhle, tak vlastně neexistuje ani žádná EU :-).
EU drží po hromadě psaná pravidla a instituce které je vymáhají. V4 nic takového nemá a její představitelé nepsané dohdy zásadně nedodržují. Zkrátka každá země si primárně hájí ...Zobrazit celý příspěvek
EU drží po hromadě psaná pravidla a instituce které je vymáhají. V4 nic takového nemá a její představitelé nepsané dohdy zásadně nedodržují. Zkrátka každá země si primárně hájí svoje zájmy bez ohledu na ty další.Skrýt celý příspěvek
Pravidla EU ? To jako myslíte Maastrichtská kritéria finanční stability nebo Lisabonskou smlouvu o ochraně hranic Schengenského prostoru ? Nenechte se vysmát. Ausgerechnet jižní a ...Zobrazit celý příspěvek
Pravidla EU ? To jako myslíte Maastrichtská kritéria finanční stability nebo Lisabonskou smlouvu o ochraně hranic Schengenského prostoru ? Nenechte se vysmát. Ausgerechnet jižní a západní křídlo na nějaká pravidla úplně kašle a EK nic nevymáhá. Kdo třeba vyšetřuje brutální rozkrádání evropských fondů v Itálii a ve Španělsku ? Má snad někdo v Bruselu problém s úrovní právního státu v Katalánsku ? A takových případů by se dalo najít ...Skrýt celý příspěvek
Na těchto příkladech je pěkně vidět že dohoda která se nedá nijak vymáhat je v podstatě zbytečná. Ovšem ve srovnání EU vs. V4 pořád vychází unie jako vzor fungování mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek
Na těchto příkladech je pěkně vidět že dohoda která se nedá nijak vymáhat je v podstatě zbytečná. Ovšem ve srovnání EU vs. V4 pořád vychází unie jako vzor fungování mezinárodní politiky. To že je V4 jen prázdná schránka je jasné snad každému kdo "společné" akce tohoto spolku chvíli sleduje.
Neříkám že státy střední a východní Evropy by neměly spolupracovat, ovšem rozhodně ne na půdorysu V4.Skrýt celý příspěvek
„Čínská lidová armáda v budoucnu musí působit v zahraničí, aby ochránila zámořské zájmy Číny v zemích podél iniciativy Nová Hedvábná stezka." - toto je najlepší argument, prečo sa ...Zobrazit celý příspěvek
„Čínská lidová armáda v budoucnu musí působit v zahraničí, aby ochránila zámořské zájmy Číny v zemích podél iniciativy Nová Hedvábná stezka." - toto je najlepší argument, prečo sa držať od čínskych obchodných trás čo najďalej a hľadieť si budovať a udržiavať "vlastné".
Čo sa samotného výcviku Číňanov týka, tak kde by mala nemecká rozviedka lepšiu príležitosť vybudovať si kontakty priamo v ČĽOA, než takto? A aby to Čína nevyužila v opačným smerom je úlohou kontrarozviedky.Skrýt celý příspěvekTi čínští důstojníci budou doma pod takovým dohledem, že si nekoupí ani kolíček na prádlo, aniž by o tom tajná služba nevěděla. V případě potřeby prostě zmizí stejně jako kdysi ...Zobrazit celý příspěvek
Ti čínští důstojníci budou doma pod takovým dohledem, že si nekoupí ani kolíček na prádlo, aniž by o tom tajná služba nevěděla. V případě potřeby prostě zmizí stejně jako kdysi sovětští důstojníci, kteří byli ve třicátých letech na školení v Německu.Skrýt celý příspěvek
Přesně, snad nedopadnou jako manželé Rosenbergovi a nebudou odsouzení bez přímých důkazů ze špionáže. Z USA se můžeme přece učit, jak zacházet s domnělými špiony a odsuzovat je bez ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně, snad nedopadnou jako manželé Rosenbergovi a nebudou odsouzení bez přímých důkazů ze špionáže. Z USA se můžeme přece učit, jak zacházet s domnělými špiony a odsuzovat je bez jediného přímého důkazu k popravě na elektrickém křesleSkrýt celý příspěvek
Rusové vyvraždili statisíce vlastních i cizích občanů pod záminkou obvinění špionáže a nikdy k tomu žádné důkazy nepotřebovali. Většinou ani soud.
Rusové vyvraždili statisíce vlastních i cizích občanů pod záminkou obvinění špionáže a nikdy k tomu žádné důkazy nepotřebovali. Většinou ani soud.
Hezky si ohýbáš pravdu podle toho jak se ti hodí... A aby toho nebylo málo využíváš polopravd k vytvoření dezinformací... Což mě zrovna u tebe moc nepřekvapuje... A asi ani ...Zobrazit celý příspěvek
Hezky si ohýbáš pravdu podle toho jak se ti hodí... A aby toho nebylo málo využíváš polopravd k vytvoření dezinformací... Což mě zrovna u tebe moc nepřekvapuje...
A asi ani ostatní, podle popularity tvého přizpěvku do diskuze a palců dolů...
Abych řek pravdu, tak se mi ten tvůj výblitek nezdál, že jsem se rozhodnul o tom trochu něco přečetíst...
Tak za prvé, abych byl fér, musím nejdřív uznat, že pro odsouzení manželky Ethel Rosenbergové ze špionáže důkazy zřejmě opravdu nebyly... Nicméně, jak jsem se dočetl, se považuje za prokázané, že o špionáži svého manžela věděla...
Ale co je podstatnější. Ne jen že důkazů proti Julesi Rosenbergovi bylo dost, ale byl to takový génius že na sebe dost věcí prásknul i ve vězení nastrčenému agentovi... Mnohé z důkazů ale nemohly být pro utajení a nebezpečí z vyzrazení při vyšetřování jiných špijonů u soudu přímo a veřejně vůbec použity... Nicméně po jejich odtajnění vinu Julese Rosenberga dodatečně veřejně potvrdily... To nemluvím ani o tom že samotná FBI se snažila pro Rosenbergovy trest smrti když né úplně zrušit, tak alespoň odložit... Chtěli aby Jules Rosenberg spolupracoval na odkrytí dalších špionů, což by mu a jeho ženě Ethel pravděpodobně zachránilo život...Skrýt celý příspěvek
Ale veď to v Číne každý, vrátane samotných agentov tajnej služby. :-D Na obranu Nemcov však treba dodať, že v čase spustenia programu s až takýmto vývojom sotvakto rátal.
Ale veď to v Číne každý, vrátane samotných agentov tajnej služby. :-D Na obranu Nemcov však treba dodať, že v čase spustenia programu s až takýmto vývojom sotvakto rátal.
Načítám diskuzi...