Německý fanatismus a arogance narazily na realitu: Německo po neschopné Merkelové stagnuje, průmysl se hroutí

Německý fanatismus a arogance narazily na realitu: Německo po neschopné Merkelové stagnuje, průmysl se hroutí
Symbolem německého úpadku a zeleného fanatismu je upadající automobilka Volkswagen / Wikimedia (Zvětšit)

Německo se dostává do bodu, z něhož není návratu. Podnikatelé to vědí, lidé v zemi to cítí, ale politici s odpověďmi nepřicházejí a většinou pokračují v politice vedoucí ke stagnaci, kterou zdědili po Angele Merkelové. Ta samozřejmě ve svých čerstvých pamětech žádnou vinu nepřijímá. Tím se největší evropská ekonomika vydala na cestu nezvratného úpadku. Německo se nezhroutí ze dne na den; jde o velmi pomalý a velmi zdlouhavý proces. Ale ten stahuje ke dnu celou Evropu.

Po pěti letech stagnace je německá ekonomika o 5 % menší, než kdyby se udržel trend růstu před pandemií. Navíc podle odhadů agentury Bloomberg většinu tohoto výpadku nelze obnovit kvůli strukturálním problémům – ztráta levných ruských energií a problémy auto průmyslu, neschopného držet krok s přehnanou regulací, dotacemi a špatnými politickými rozhodnutími kvůli ráznému nástupu čínských automobilek. Pokles německé konkurenceschopnosti znamená: každá německá domácnost tratí přibližně 2500 EUR ročně.[1]

Protože kancléř Olaf Scholz koncem minulého roku nevyhnutelně prohrál hlasování o důvěře, nabízejí blížící se únorové předčasné volby šanci na změnu kurzu. Ale trend postupného úpadku vytváří jen malý pocit naléhavosti a politici se k nějaké revoluci rozhodně nemají. Tedy snad kromě Zelených, kterým trend chudnutí přijde normální a akceptovatelnou součástí jejich boje proti kapitalismu, tedy pardon, změně klimatu. (Nic proti ochraně životního prostředí, ale pokud si v jejím rámci hodláte vypnout amortizované jaderné elektrárny a začnete spalovat více uhlí, jste buď idiot, nebo vám v první řadě nikdy nešlo o klima. A pokud na to někdo upozorní, patří v rámci ESG a sociální spravedlnosti do vězení – to dá rozum.)

Slabost mainstreamu a cordon-sanitaire kolem AfD ukazují na další politickou paralýzu. Akutním rizikem je tedy anemická politická reakce, a absence ambice provést systémové změny, potřebné k řešení základních německých problémů. Voliči jsou sice naštvaní, polarizovaný elektorát však pravděpodobně nevydá jasný mandát pro příští vládu a situace všech se tak bude dál krůček po krůčku zhoršovat.

Německo mezitím přichází o další a další části energeticky náročné výroby, zatímco vývoz se propadá a panikařící průmysl omezuje domácí investice. Toxický koktejl opatrnosti a naštvání obyčejných se tak patrně z Německa následně rozšíří po celé Evropě. Ostatně podívejme se k nám, zemi na Německu zcela závislé, která má navíc také nekompetentní vládu bez funkční alternativy na obzoru.

Deindustrializace v přímém přenosu

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Největší hrozby pro evropskou energetiku: Šílené Německo a zelený fundamentalismus

Ukrajinsko-ruská válka, ať už dopadne jakkoliv, oslabí Evropskou unii a její členské státy. Německá ...

Repete: Německý zelený fanatismus zabije statisíce lidí

Japonsko ve čtvrtek zahájilo druhou fázi vypouštění kontaminované vody uskladněné v elektrárně ...

PREMIUM Od fanatické levicové radikálky k americké patriotce: Harrisová již nechce zrušit policii, nyní hlásá America First

Do amerických prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce a průzkumy veřejného mínění naznačují ...

Stop Ecocide: Ekologická hnutí pomáhají Rusku a Číně deindustrializovat Západ

Fidži, Samoa a Vanuatu minulý týden oficiálně požádaly Mezinárodní trestní soud, aby se ničení ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.